EN OMMELANDS I m H 8 Op Zaterdag 19n Oogst 1905. 5 centimen blad. 40ste jaar. Talmerk 2068 ROND DE WERELD Holland Beieren Vrede STADSNIEUWS Luchtbal en vuurwerk Visschers Ongeluk De Wereldtentoonstelling van Luik VAN ALLES WAT Genootschap van St-Vicentius a Paulo in België Barbaren Bravo! De toestand in Belgie ill I i TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's jaar». 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na w de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. w Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. j|| /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Is £6, te Yper. Mi Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De gematigde liberalen van Holland zijn er in gelukt een ministerie samen te stellen. Doch, hoe lang zal het in stand blijven, dat is eene andere vraag. Het is samengesteld als volgt Minister van binnenlandsche zaken, M. Demares Van Swiuderen, gezant te Washington eerste minister en justicie, professor van Hamel, der Hoogeschool van Amsterdam; binnen landsche zaken, M. Rink, lid der Tweede Kamer marine kapileiD Cohen-Sluartgeldwezen, M. De Meester,onder-voorzilter van den raad voor Iudië oorlog, geueral Siraal openbare werken, handel en nijver heid, M. Krans, bestuurder der technische Landbouwuniversiteit arbeid, M. Voegens, gewezen lid der Tweede Kamer; koloniën, M. Fock, lid der Tweede Kamer. Dat ministerie 'n heeft in de Kamer geerie meerderheid en in den Senuai is het zelfs maar eene geringe minder heid 't zal dus moeten steunen at den renen kant op de socialisten, en al den anderen kant op de katholieken 't geen moeilijk zal gepaard gaan. Dat is groot rijk uit Dnitschland, dat wat met het duitsche rijk verbon den is maar op zijn eigen Kamer, Ministerie en Koning heeft. Daar is er nu kiezing geweest eD de liberalen hebben er eene schrome lijke klopping gekregen. Er zijn daar 159 volksvertegen woordigers. De nieuwe Kamer, die komt gekozen te worden, zal bevat ten 103 katholieken tegen 23 libera len Daarenboven zetelen er in de kamer: 14 socialisten, 16 behouds- gezindeu, 3 boeren, 2 democraten en 1 lid van de Burgers vereeniging. In éénen trek hebben de liberalen 31 zetels verloren 1! Daarvan zwijgen onze liberale gazetten. Ma«r de liberale bladen van Duitschland spreken. Uit deze ver pletterende nederlaag trekken zij het volgende besluit meer dan vroeger moet het duitsch liberalisme de gods dienstige overtuiging der katholie ken eerbiedigen. Zoo schrijft de Allge meine Norddeutsche Zeitung, het grootste liberaal blad van Dnitschland. Hei katholiek Belgeuland zal ook alzoo spreken en handelen. Het zal liever het voorbeeld volgen van het machtige Duitschland dan Frankrijk na te volgen. Frankrijk weieens zoo machtig en dat nu zoo klein is tegenover den Duitscher. De gezanten van Rusland en Japo- nië zijn nog alsaan bezig met over de voorwaarden van den Vrede te onderhandelen, 't Schijnt dat er nog al kanse bestiat van overeen te komen. Reeds zijn vier artikels van het verdrag gestemd, 't Ware te wen- schen dat er aan de onmenschelijke moorderij in het verre Oosten een einde werd gesteld. Ziehier de reeds aanveerde voor waarden. 1. Herkenning door Rusland van den overwegenden invloed van Japo nic over Corea. 2. Alle twee de volkeren moeten Mandchoerye ontruimen en aan China weder overlaten. 3. Japonic zal het meesterschap van China in Mandchoerye weder inrich ten. 4. Rusland en Japonië zullen alle twee de chineesche overheid eerbiedi gen en vrijen handel laten drijven in Mandchoerye. Er was vele volk in stad Zondag laatst voor den luchtbal te zien opgaan. Dat is een nummer van een feeste die altijd veel volk aantrekt. Dat, zoowel als een vuurwerk, valt altijd in de goeste van 't volk en iedereen, als 't reeds gedaan is, verlangt om nog en zou willen, dat't nog lange duurt. 347 visschers namen deel aan den prijs kamp in het lijnvisschen. Waarom de stoet afgeschaft? Dat was nog al 't zien weerd zulk een groep en 't gaf leven en beweging in stad. De prijs voor 't grootste getal vreemdelin gen werd behaald door de Poisson dor van Roubaais, en van verstkomende, door eene maatschappij van Rijsel. De heer Joseph Maurau behaalde den prijs van den zwaarsten visch en voor 't grootste getal visschen werd de prijs behaald met 14 visschen op een half uurtje tijds. Waarlijk visschen meet een goed stieletje zijn als men er 14 per halve ure vangt. Zondag avond was er vele volk in de statie te Yper Vooreerst voor den trein naar Poperinghe Hazebrouck, die wat verachterd was en maar rond ten acht en half hier toe kwam. Dan voorden trein voor Komen, die ook rond 8 en half vertrekt. In de haaste om op den trein te geraken werd eene vrouw uit Vlamertinghe omge worpen en de vingers van hare eene hand afgereden. Men moet toch zoo voorzichtig zijn in de Statiën Hoe gedaan om in éénen dag de tentoon stelling te bezoeken 't Algemeen Belang doet dat zoo schoon uiteen, dat wij bijna letterlijk zijnen gids zullen volgen. De meeste onzer lezers nemen den trein tot Luik Paleis, zij kunnen dan toch in dien zij het goed vinden, een kaartje heen en weer nemen tot Luik-Guiliemins, om daar zoo zij 't verkiezen, in het wederkeeren op te stappen. Wanneer zij in het paleis zijn afgestapt, dan gaan zij eenige meters verder, naar de Paleisplaats, links, waar gedurig trams ge reed staan, die hen voor 10 centiemen bren gen tot aan de Handelsbrug, bij den ingang dor tentoonstelling, in den Acclimatatie-tuin. De ingang is heel lief, ofschoon heel een voudig, daar kunnen zij, indien het bun lust, voor 5 centen plaats nemen in een automobiel op riggels, die hen langs den tuin en de verschillige inrichtingen op, tot in 't midden der expositie brengen zalmaar alzoo rijdende, ziet men niet veel. Zij zullen liever met ons te voet wandelen, om, wel te verstaan, bij tijds in de groote hallen aan te komen, die om 5 ure gesloten worden. Eens den hof binnen, nemen zij, voor ben uit den weg links, en komen seffens aan het Syndikaatder Ambachten, een mooi gebouw dat zij bezoeken moeten, daar vinden zij eenige gemeubelde kamers, die waarlijk de moeite weerd zijn om te bekijken, evenals de heele inrichting. Van al de kleine paviljoens, cafés, restau rants en aantrekkelijkheden, die er overal tusschen t groen komen uitpiepen, gewagen wij natuurlijk niet, alleen van de voornaam ste zaken, die zij op hunne baan ontmoeten. Verder links ligt het gebouw voor Gereed schappen voor Burgerambachten, waar heel leerrijke dingen zijn,die misschien meer dan iemand in zijne betrekking kunnen nuttig zijn. Een beetje verder ligt een lieve Japa- neesche hof, en dan links een Chineesch dorp, waar een aantal modellen van Chi- neeschen bouwtrant, en hoog op, in een allerliefst vlakje, vanwaar men schoone kijkjes heeft, een bont gekleurde, en scherp geteekeude Chineesche toren, te bezichtigen zijn. Van daar gaat men naar het paleis van Afrika, Fransche sectie, Fr ankrijks colo nies, en wat hooger links, het paviljoen van Algerië, dat de moeite weerd is om te bezien links van het gebouw kan men zelfs een glas algierschen wijn nemen aan 5 centen, als men er lust toe heeft. Men geraakt verder, links nog, aan het paleis van schoone kunsten, en eerst in een nevengebouw daar aan vast, aan de parti culiere expositie van den beeldhouwer Léon Mignon, die voor 10 centiemen aan iedereen open is. De inkom van het Paleis der schoone kunsten kost 50 centiemen, maar wij raden de bezichtiging er niet van aan aan jonge lieden van beide geslachten overigens in de tafereelen die er tentoongesteld zijn, zijn er toch zoo kolossaal veel die niet bekijkens- weerd zijn. Het Paleis der oude kunst, waarvan de inkom ook 50 centiemen kost, dat is andere peper alles is er niet alleen deftig, maar prachtig, leerrijk, overvloedig schoon. Dat ligt wat verder, ook links, achter het paleis vau Canada. Rechts bevindt zich het paviljoen van Bulgarië, dat groot is en schoon, en waar gij eens door henen moet. Daar tegenover links is Canada. Ga daar binnen. Heel Canada is t v te zien doorzijue produkten, maar tentoongesteld door een wouderbare kunst van aantrekkelijkheid de onder- en de bovengrond van het land, plantengewassen, vruchten en fruit, vee en wild, al wat er in Canada te zien is, vindt gij daar. Vergeet niet naar boven te gaan, daar ziet gij fruit tentoongesteld, zoo schoon, zoo aanlokkend,dat gij er wel zoudt willen in bijten, en herbijten ook. Rechts komt gij in het Palais de la den- telle. Die liefhebbers zijn van kantwerk mogen daar hun hert ophalen er is van alle soort te zien en van de grootste pracht ook. Al de Yperlingen moeten daar natuur lijk eens binnen. Van het paleis der kanten, gaat gij nog rechts, naar le Palais de la f emme het paleis der vrouw, waar gij het vrouwen handwerk in al zijne bijzonderheden kunt gaan waarnemen. Daar moet ge in, en lang zaam voort, want alles is er ook de moeite weerd om met aandacht te worden onder zocht. Kijk er dus maar uwe oogen uit. Het kost niemendalle. En nu weer maar vooruit. Links ligt het Photorama lumière, en een prachtige Cinematograaf. Die Photorama- lumière is eene nieuwigheid. De inkom kost 50 centiemen. Maar als ge tijd hebt zult ge daar, dien halven frank niet betreuren, 't ls eigenlijk een panorama in cirkel bouw, maar niet met een gezicht maar met 500 afwisselende gezichten. Links, ziet ge nu een oud gebouw dei- stad Luik. 't Is de afbeeldiug vau een vroe ger oud Stadhuis, 't Is heel schoon nage- gemaakt. Men zou zweeren dat het echte muren zijn en echte steen. Gij kunt daar binnen voor niets, gelijk overal waar wij den prijs van inkom niet opgeven, maar als gij geen tijd over hebt, gaat dan maar langs: aan aantrekkelijker zaken zult ge uwe oogen mogen besteden. Nu stapt gij de brug over, de Ourthe over. Die brug is in beton armé zij werd in drie maanden tijds verveerdigd. Links hebt gij een merkweerdig gebouw waar gij binnen moet, het is le Palais de I'Alimentation franchise. Daar gaat gij onder boogbruggen van Cuampagne fles- schen en van Chocolade, gij ziet hoe men er den wijn maakt en honderd zaken meer. 't ls er heel schoon. Komt gij nu daar uit. sla dan" Hak5* in, dan komt gij langs eenige winkeltjes La feoucle De inkom kost 50 centiemen- In het wagentje zitten kost één fr. Dat wagentje valt werkelijk langs riggels naar beneden, klimpt op door de verkregene De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't d iblads 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Hayas. 'e Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de, la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaandern wonen. snelheid in een ring, zoodat de menschen die er in zitten het hoofd omlaag hebben, en worden voortgestuwd eene andere helling op, waar het wagentje stil houdt. De afge legde rit is zoo omtrent van 100 meters, en dat wordt gedaan in 6, zegge zes, seconden. Aan één frank per 6 second, kost zoo 'n plezier 600 frank per uur. Men kan, ook gedeeltelijk toch, het wa gentje voor niemendalle \ien loopen, als men buiten blijft. Daar ligt het Paleis der Feesten 't Is overgroot. Er is binnen niets te zien dan de grootte van de zaalTrek dus maar langs. Wij zijn aan de hallen. Dat is eigenlijk de tentoonstelling. Daar moet gij in, en uren binnen blijven. Daar is van alles te bewonderen. Wilt ge geen ei'ndelooze uitstalling zien van costumen, de droom der vrouwen, de stille schrik soms der mannen, neem dan niet links, ga voor u uit, tot bij dat cigaret- tenmachien, dat er 300 duizend per dag gereed maakt, en treedt zoo dan rechts af, naar de Japaneesche en Chineesche uitstal lingen voorbij, zoek links die van Oostenrijk en Holland, trek af naar de machienen- galerij, waar gij verbaasd staat bij de overgroote dynamo's en stoommachienen, waarbij er een van 40.000 peerdenkracht kom dan weer daar links door uit, door de Luiker galerij, den staud der rijtuigen, automobielen en wandel kris, kras, terug naar buiten, want al kunt gij toch niet zien. Vergeet het niet. Om 5 ure zijn de hallen gesloten. Eens buiten, ga dan een kijkje werpen in het pavilioen de Vieille Montagne, daar zult gij de ertsen zien waaruit men zink trekt, en wat al kunst men uit zink kan verveerdigen omtrent er nevens hebt gij het pavilioen der kunstmatige zijde van Tubiqe, ga er niet voorbij zonder eens in te gaan, ook niet langs het pavilioen van Melotte, met zijne landbouwmachienen en melkontroomers. En nu verder, links, die oude poort, dat is de ingang van Vieux Liége. Het gaan kijken kost 20 centiemeD. Trek daar maar eens gauw door langs die oude straten en die oude huizen, waarin men heel heden- daagsche waren opgediend krijgt, zelfs zijn portret kan laten maken, hetgeen zeker niet goed overeenkomt met Oud-Luik. Gij kunt er ook eene kolenmijn gaan be zoeken en ziet er al de werken zoSats zij plaats hebben in de groote mijnen.De ingang ervan is 50 centiemen. En nu, weer terug buiten. Hebt gij honger, om een stukje goedkoop te eten. Rechts van Vieux Liége een pasje door, hebt gij het Restaurant de la Teinpérance, daar krijgt ge een groote tas koffie voor 5 centen en alles even goed koop. Nu de groote brug over. Van daar hebt gij links en rechts prachtige verregezichten. Er over heen, treft gij er rechts aan Les Arènes Liégoiseseen middeleeuwschen grooten bouw. Daar worden gedurig ten besten gegeven, komieke scènes, muziek, voorstellingen met kunstig gedresseerde hon den, goocheltoeren, enz. enz. De plaatsen verschillen er van 50 centiemen tot fr. 1,50. Links hebt gij den grooten Calé Bavarois, waar wel 2000 stoelen zijn. Daar langs de Wazzerschutz waar een bootje van een steilen berg komt afgerold en met zijne passagiers in het water plonst. Verder is er een soort van caroussel met schuitjes die door de lucht vliegen, verder eene Montagne Russe. Daar ook omtrent een Senegaleesch dorp, waar een heele partij zwarten muziek maken, en u toonen aan 1 frank hoe zij leven in hun land. Gij zijt aan den uitgang der tentoonstel ling. Treed echter niet buiten,zonder rechts de modelwinning te hebben gaan bezoeken. Daar kunt gij leeren. En nu maar uit. Gij zult moe zijn en wel hoofdzeer hebben staan stil eenige meters van u uit. Daar neemt gij den den trein in wilt stappen om terug te komen, ofwel tot de Theaterplaats, indien gij in het Paleis den trein wilt nemen. Het tramreisje kost slechts 10 centiemen. En gij zult weldra t huis zijn, niet zonder vermoeidheid, zeker niet, maar gij zult op éénen dag veel hebben gezien en veel geleerd. Op 3o Juli laatsleden heeft Luik eene al- gemeene vergadering der konferenciën van St-Vincentius a Paulo dier stad plaatsgehad. In die vergadering heeft M. Stinghamer, voorzitter van den hoofdraad van België, de olgende bijzonderheden medegedeeld, aan gaande den bloei en de werkzaamheden van het Genootschap in ons land. In 1745, toen het Belgisch genootschap maar drie jaren oud was, telde het 10 confe- renciën, met 170 leden die 668 arme huisge zinnen bezochten en gezamelijk, in dat jaar, onderstand hadden verleend voor 22,i63 fr. Thans, achtereenvolgens in al onze pro vinciën ingericht, telt het genootschap i,o58 konferenciën, gerangschikt onder 121 bij zondere raden en negen middenraden, bevat tende 16,987 22,814 eereleden bezoekende alle weken 25,978 arme huisgezinnen, be schermende meer dan 15,000 leergasten en inzamelende, om in allerlei onderstand uit gedeeld te worden, meer dan een miljoen twee honderd duizend frank, 't is te zeggen ongeveer 't tiende deel der ontvangsten van het genootschap in de geheele wereld. In het distrikt van den Campo di Marit (Italië) gebeurde over eenige dagen een ver schrikkelijk drama. Een li jarige knaap, zoon van den landbouwer Emilio Conti, was sindsjaren lam en door de vallende ziekte aangetastde geneesheeren hadden geene re medie tegen de kwaal kunnen geven. De va der ging een ouden dommen buurman vin den en deze gaf hem dezen ijselijken raad: de ziek jonge moest begraven worden, al leen de oogen, de mond en de neus moesten onbedekt blijven, en de knaap moest vijf da gen lang in dien toestand blijven en dan zou de ziekte heel en al verdwenen zijn Conti aarzelde geen oogenblik. Hij keerde terug huiswaarts, groef een put in zijnen hof, droeg er 't arme kind in en o- verdelcte het met met aarde. Het lam knaap jekon geen weerstand bieden, doch zijne wijd opengespalkte oogen zegdengenoeg hoe bang hij was. De protestaties van gebaren konden den landbouwer niet van besluit doen veran deren; hij hield de wacht bij den kuil en goot van tijd tot tijd een weinig alkoöl in den mond van den lijder. Twee dagen later zond de overheid soldaten om den knaap op te graven. Het slachtoffer stierf terwijl men het naar het gasthuis bracht. De vader en de oude vent uit de buurt zijn aangehouden. De A Capella van Gent, bestuurd door M. Hullebroeck, heeft Zondag te Brest, in den zangwedstrijd, den eersten eereprijs be haald met toejuichingen en gelukwenschen van den jury; de eersten prijs van lezing op zicht, en M. Hullebroeck, den eersten prijs als bestuurder. In den internationalen prijs kamp van Besancon, zondag nammiddag ge houden, heeft de fanfare der pompiers van Cureghem in de afdeeling van uitmnntend- heid behaald: den ie prijs voor de lezing op zicht; den eersten prijs van bestuur, met al gemeenheid van stemmen en met de geluk wenschen van den jury. De Chronique schrijft Wij moeten er ons op toeleggen de ellen- de te verminderen, werk te geven aan de werkzamen en de werkloonen te verhoo gen. »Zal men durven beweren dat België ten achter gebleven is in het vervullen van dien plicht u h^'Guü^anns, indien gij daar 3 ■Hl 3 'ii i -tri «MP* T NIEUWSBLAD VAN YPER 5}C

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1