DE PENSEJAGER MENGELMAREN Dayidsfonds Orde der Muziekstukken op Koeke-Zondag 3 September 1905 Wervick Tram Yper-Gheluwe Holland Gheluwe-Yper Het is waar dat men, telkens dat wij i aantoonen wat reeds op den weg van voor uitgang gedaan is, door aan te stippen wat nog te doen valt. Wij zouden ook misdoen indien wij wil- den beweren dat er niets meer te doen is en dat wij reeds in het land van belofte aan- gekomen zijn. Het is echter toch onrechtvaardig te loochenen dat er reeds merkelijke lotsver- betering bekomen is. De nationale feesten, welke thaDs ge- houden worden, zijn de bekroning niet van eene maatschappelijk werk dat eindelijk geëndigd is zij doen ons enkel achteruit blikken, om den belangrijken afgelegden weg te aanschouwen en te overwegen. Men mag dus gerust zeggen, zonder o- verdrijven, dat België nog steeds aan de spits der mogendheden staat en dat ons land het rekord heeft onder de vooruit gaande volkeren. Men kan dus, zonder zich belachelijk te maken, zich fier verklaren Belg te zijn. Fier en gelukkig 1 Wat gaan de andere liberale gazetten zeg gen, die dagelijks verhalen dat België in alles aan 't steertje staat Zooals reeds werd aangekondigd, heeft het hoofdbestuur van het Davidsfonds een Vlaamsch Katoliek Congres belegd te Lier en te Luik, op 3 4 en 5 September e. k. Op 4 September wordt er in dezelfde lokalen waar het congres zetelt, eene belangrijke ver gadering belegd voor kerkmuziek, waartoe de congresleden vrijen toegang hebben. De godsdienstplechtigheden, die de bijeenkomst voor kerkmuziek vergezellen,zullen derwijze gesteld worden dat iedereen ze kunne bijwo nen. Zondag 3 september te Lier, te 14 ure stoet der bijgetreden vlaamsche maatschap pijen en optocht naar de feestzaal. Ontvangst op het Stadhuis, te i5 1/2 ure, eerste alge meene vergadering. Te 19 1/2 ure, plechti avondfeest gezellige, vergadering in den katholieken Kring. Maandag 4 september te 9 en te 14 1/2 ure vergadering der afdeelingen. Ten 1/2 ure plechtige mis in de Sint-Gommaruskerk,uit gevoerd in Gregoriaanschen zang, door Schola Cantorum van het Groot Seminarie van Mechelen. Te 14 ure plechtig lof in de St Gommaruskerk.in meerstemming muziek (door dezelfde Schola. Te 17 ure, feestmaal De prijs der deelneming is bepaald op 3 fr Dinsdag 5 september, te 8 ure 13, vertrek naar Luik over Aarschot en Leuven. Te ure, tweede algemeene vergadering. Voor nachtverblijf en verdere inlichtingen gelieve men te schrijven aan Dr, Fr. Mets, genees, heer, Lisperstraat, 81, Lier. STAD ROUSSELARE zijnde den 2en Zondag der Kermis. 's morgem om 8 1/2 ure, aankomst der vreemde muziekmaatschappijen. Om 11 1/2 ure, op de Groote Markt, Con cert door de Harmonie Ste-Cecilia, van Rousselare. 's Namiddags om 2 1/2 ure, stoet der Muziek Maatschappijen doodde bijzonder ste straten der stad. Om 4 ure, op de Groote Markt, GROOT CONCERT, gezamentijk uit te voeren door Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, Nr IC - Ja, zei de baas, zij hebben rond één ure hier binnen geweest, het zijn voorzeker dezelfste, er waren drie jagers, twee uitja- gers en twee honden en één van die uitja gen wa» een veldwachter. 'k Heb ze ook gezien, zei de boer van 't neerhof, ik ken ze geheel wel, 't was de vrederechter en de burgemeester X en een andere groote kloekgebouwdén streusche kerel was Mijnheer LouiB Ryckewaert, een hunner kennissen. Ja ja, 't zijn dezelfde, zei Pieter spottend maar, dat zijn mij de jagertjes Hadde zij in hunne weitassche geene rape zitten ah 1 ah I ah Eene rape in hunne weitasch? vroeg de persoon die in den hoek van d'herberge zat, «n nog geen woord gesproken en hadde, wat wilt gij daarmêe zeggen 'k Zal 't u vertellen, vrienden, maar ik moet eerst mijne pijpe aansteken. En ik eerst de kinket, sprak de baas, die zoo nieuwsgierig was om dien vreemde ling te bezien als om de geschiedenisse te hooren. Pieter vertelde dan hetgeen wij weten met nog wat bloemkes erbij, die de slimme jagers nog bespotlijker mieken. En daar wierd hertelijk gelachen, en eene diepe teuge opgedronken. Pieters geschiedenisse verwekte andere en iedereen vertelde iets of wat over onbe- drevene jagers van daar gerochte men in gesprek over goede en fijne jagers, en het peuiqjagea kwam ook te berde. Daar wierd De Koninklijke Stadsharmonie van Rous- selaere, De Stadsharmonie muziek der Sapeurs-Pompiers van Poperinghe, De Stadsharmonie De Goede Vrienden van Thielt. De Gemeente-Fanfaren van Pas- schendaele. 260 uitvoerders onder het bestuur van M. Jeroom MAT THYS, ter gelegenheid van zijn Jubelfeest van vijf en twintig jaar Muziekmeester der Koninklijke stadsharmonie van Rous- selaere. PROGRAMMA. 1. DEEL. 1. Nibelungen-Marsch met klaroenen (Rich. Wagner). 2. Le Domino Noir. Openingstuk. (Auber) 3. Espéran^a, Spaansche Mazurka (lid. Urizar) 4. LohengrinFantazie. (Rich. Wagner) 5. Trio d'oiseaux voor kleine fluiten en klarinetten. (Pillevestre 2 DEEL. 6. Naar Wijd en Zijd, Vaderlandsch lied (Gevaert) 7. Grande Marche Triomphale, (Van Remoortef 8. Chanson du Printemps, (Mendelssohn) 7. Le Retour a la Vie, Groote Walz(Chabas) 10. Polka des Pachas, (met zang) Allie- Om 7 1/2 ure Fakkeltocht. Uitvoering van Vlaamsche volksliederen. Tot slotPrachtig Vuurwerk. Ter gelegenheid der feesten van Wervick zal er morgen Zondag een bijzonderen tram uit Wervick vertrekken 's avonds ten 9 ure en te Gheluwe aankomen ten 9. 12. Bericht aan de Gheluwnaars die begeeren de Cantate te gaan hooren. GODSDIENSTONDERWIJS. Ik beweer niet enkel dat het godsdienston derwijs zijn plaats moet hebben in de school en dat de godsdienstige oefeningen er moe ten gedaan worden een volk is niet gods dienstig opgevoed met zulke kleine en zulke passende voorwaarden. De volksopleiding moet gegeven en verkregen worden in eenen godsdienstigen luchtkring, opdat de gods dienstige gewoonten en indrukken er lang: alle kanten indringen. De godsdienst is geene studie of geene oe fening waaraan men eene vaste plaats ofvas ten tijd toewijst het is eene wet welke zich gedurig en overal moet doen gevoelen, en die daartoe hare weldoende giften over d ziel uitstort. In lagere scholen moet de godsdienstin vloed gewoonlijk vooraangesteld worden. In dien de priester zich afzondert van den on derwijzer, indien de onderwijzer zich als een tegenstrever en niet als een helper van den priester aanziet, is de zedelijke weerde der school verloren èn bijna een gevaar, Guizot Uurtafel 12 Oogst tot 1 October igo5. van Yper Bascule Zillebeke Hooghe Cantine Gheluvclt Kortekeer Becelare Nachtegaal Koel berg Gheluwe Depot a v 6.57 De Tijd, van Amsterdam, hoofdorgaan der Nederlandsche katholieken, wijdt geheel zijne eerste bladzijde aan de stichting van Mster E. Boch, notaris te Utrecht, van eene maatschappij, waarvan het blad de stand egels afkondigt. Deze maatschappij heeft voor doel de oprichting eener katholieke vrije hooge- school, de eerste van dien aard die in Neder land zal bestaan. Onder de beheerders der nieuwe maat schappij komen aan 't hoofd de katholieke bisschoppen van Utrecht, Breda, 's Herto genbosch, Roermond en Haarlem. Mgr de aartsbisschop van Utrecht is voor zitter van den beheerraad. zelve nog al lange gesproken over Pieter zelve maar die van geen koude en gebaar de was Pieter. Hij hoorde zijne bedreven heid en zijne ongehoorde stoutheid loveu en ook wel wat beknibbelen. Die man in den hoek, die niemand anders en was als een der knechten van het kasteel, kwam meer en meer los en hij beweerde dat die Pieter de pensejagor van Stavele, hem moeste koeste houden op zijue streke. En, moeste hij het eens wagen rond het kasteel, zei hij, hij zou ganw achter de grendels zitten. ■*- - Bah zei Pieter drooge weg, al glarien onder zijne klakkepinne: Wat zou Pieter al hier gaan doen, daar en is hier toch geen wild, de pensejagers van den Canada (1) hier bij, slepen of schieten het hier al, eer de heeren de stad verlaten om naar hun zomerverblijf te komen. - De pensejagers van de Canada, riep de knecht gestoord en in zijne eere gekwetst, daar en is geen een meer die durft uit gaan; ij hebben die kerels doen koelen zonder blazen. Ik hoore, vriendschap, dat gij van de streke niet en zijt, anders - 'k Heb dat nochtans hooren zeggen, sprak Pieter onderbrekend. En wel, 't en is daar niets van en tot oewijs, 't is dat het in 't park rond het kas teel krielt van wilde konijntjes, 't Is geestig om ze te zien spelen op de garsperken, en daar en kan niemand in zonder dat wij het geware worden, 'tls ronduit omsloten met eene dikke hooge boekenhage en dan nog afgespannen mannenhoogte met schette draad.Daarbij binst den nacht, Mijnhee^/ honden zijn los en waken en bij geblaf, zijn wij uit, met I). z. z,t. 6.08 6.22 9X0 11.38 16.22 18.53 6 15 6.29 9.07 11.45 16.29 19.05 6.22 6.36 9.14 11.52 16.36 19 12 6.28 0.42 9.20 11.58 16 42 19.18 6.31 6.45 9.22 12 01 16.45 19 21 6.36 6.50 9.27 12.06 16 50 19.26 6.40 6.54 9 31 12.10 16.54 19.30 zon- 6.48 7.03 9 39 12 19 17.03 19.39 da 6.51 7.06 9.42 12 22 17X6 19.42 al 7.12 9 48 12.28 17.12 19.48 leen 7.13 9.50 12.33 17.18 19.50 19.52 9.50 12.33 17.18 Plaats 6.59 7.15 9.52 12.35 17.20 Mecnen (statie) 7.09 7.25 10 02 12.45 17.30 - 20.52 Meenen (statie) 7.38 10 27 12.58 17.42 Gheluwe Plaats 7.48 10 36 13.08 17.52 Depot a. 7.50 10.38 13.10 17.54 v. 5.12 7.51 10.38 13.15 18.00 Koelberg 5.19 7.58 10.45 13 22 18.07 Nachtegaal 5.21 8.00 10.47 13.24 18.09 Becelare 5.31 8.09 10.57 13.34 18.19 Kortekeer 5.54 8.12 lt.00 13 57 18.22 Gheluvelt 5.40 8.18 11X6 13.43 18.28 Cantine' 5.43 8.21 11,09 13.46 18.31 Hooghe 5.50 8.27 11.16 13.53 18 58 Zillebeke 5.55 8.32 11.21 13.58 18.43 Yper Bascule 6 02 8 39 11.28 14.05 18.50 n. z. Rijdt niet den zaterdag. zat. Rijdt den zaterdag alleen. Niet verplichtende stilstanden. VLAMERT1NGHE Zondag laatst, om 4 ure, had er in 't lokaa der II. Familie, eene algemeene vergadering plaats der St Jozefspensioengilde, welke on gelukkig genoeg door te weinig personen bijge woond was. M. Camiel Vandaele las liet verslag van ver leden jaar, welke algemeen goedgekeurd is. M. Van Elslande, onderwijzer, legde den toestand uit der pensioengiide die van jaar tol jaar 'aangroeit; hij gaf menige welgepaste ant woorden op onzinnige opwerpingen tegen de ouderdomspensioenen; haalde menige voor oeelden aan van stortingen en pensioenen op gestelden ouderdom. Hij was verwonderd dat nog zoo weinig menschen uil deze occasie voordeel trekken, maar hij hoopt dat wanneerde eerste pensioen ijes d zer gilde zullen uitbetaald zijn, de oögen van het volk zullen opengaan en dat 't zal leden regenen E. H. De Poortere, Onderpastor, spreekt in denzelfden zin als de Heer Van Elslande. Velen houden liever hun seld in huis ot in de spaarkas. Dit laatste is getuel goed, maar waarom niet een deelije ervan in de pensioen kas gestort 'i Is eene nieuwigheid peist hel volk en 't heeft wantrouwen, niettegenstaande de pensioenkas sedert 55 jaar ingesteld is ea de pensioengiide zoowel als de spaarkas onder de waarborg van den Staat js. Vele menschen verzekeren hun huis, hunne meubels, hunne vruchten; maar waarom ver zekeren zij zich zeiven niet tegen den ouden dag met lid te worden eener erkende pensioengiide gelijk onze «St Jozefspensioenkas» M. Jozef Veys, bedankte de sprekers. Onze maatschappij neeft dit jaar grooten vooruitgang gedaan, welke voornamelijk te danken is aan den lieer Van Elslande, die mei zooveel ijver werkt voor het welzijn van de gilde err van 't volk. Hij herinnert de aanwezigrn dat het voor deze, geboren in het jaar 1843, hoog tijd is, om deel te makeu eener pensioengiide, wilien zij op 65 jarigen ouderdom eene rente trekken Maken zij dit jaar geen deel, dan kunnen noch zullen zij een pensioentje trekken op genoemden ouderdom. Een nieuw bestier is eenparig aangenomen. Deze zoo belangrijke als nuttige vergadering wordt om 5 ure geheven. Vraagt bij u we leveraars da suiker in pakken van de Thiensche maalderij. Bij dat ik boore, gij zijt een van Mijnheer de Baron's jachtbewakers. Ja zeker, vriend, en als gij eens dien aeroemden Pieter den pensejager van Sta vele ziet of ontmoet zeg hem, van mijnen twege, dat hij mag komen achter de wilde konijntjes van Mijnheer den Baron, als het zijn herte lust maar dat hij wel moet oppassen en slim spelen, of anders, dat hij de kasse in moet 't en ware hij vlerken radde en vliegen kon over boom en hage. Maar, 'k meene dat hij ook nog een pluim- ooze vogel is, gelijk velen van die paret- makers. 'kZal hem waarschijnlijk in 't korte zien, sprak Pieter tusschen zijne tanden, bijna razend reeds van gramschap. Hij kon hem gelukkiglijk bedwingen maar hij had algelijk een ende van zijnen pijpesteert afgebeten en hij spoog hem te midden den vloer. Ja ja, en zeg hem, dat de jachtbe wakers van den Baron geen Karei Smeuzens en zijn, die geen mensch uit een kraaien- schuw en herkennen. Hoe vroeg Pieter die al met eens zijne woede liet vallen en in eenen lach schoot,bij vernemen dat zijn grap daar ook reeds gekend was. Kent Karei Smeus geen schuw uit eenen mensch Gij doet mij lachen, wil- en of niet. Ja, weet gij dat niet geheel de streke is er vol van. Ik zal 't u vertellen, 'k heb nog wel zoo veel tijd maar 'k moet dan zeere voort. Dan begost hij te verhalen met Bluize en schroo, al wat wij reeds weten en nog teen en bij dat Karei nog Njlachelijjiter miek. 't mf'V^ 'Tpteyfoeck dat hij schaterde van innige tweeën e^V^'Wing. Hij hadde hem gewroken 'twas V Jz ri zjjne verwachting gelukt en dat ging DIXMUDE Vriidag morgen kwam Hendrik hack, van Gaaskerke, langs den Yzer, nevens den wagen van den landbouwer KareiDevreker, van Beerst, metwienhij varkeus geleverd had. (Dezelfde die over oen drietal maanden met do kinders van Fideel Depla in den Yzer reed; Devecker en zij ne vrouw werden gered en de kinders verdton- ken). Fack stapte van den wagen terwijl hij in gang was, viel er af en rolde onder de wielen, Het slachtoffer, 65 jaar oud, is na weinige oogen blikken overleden. WA ER EG HEM Maandag morgen is een hevige brand ui'.ge broken op de hofstede van den landbouwer Hen ri De Witte-Gbys, wonende wijk Eertbrugge, nabij de herberg (De drie Kaveu). Om 3 1 [2 ure, stond Petrus Van den Boogaerde op, om te wei kan ei. zag dat het huis van Henri De Witte brand Ja. Hij liep er naar too en klopte da slapende- bewoners op. Daar het dak met strooi gedi-ki was, stond het op korten tijd in laaie vlam. Henri De Witte, zijne vrouw en kinderet moesten in allerl(j vluchten zij konden nog he geld meenemen, doch er viel niet aan te deuken iets anders te redden. Gansch de woning ward vernield. Het vuur sloeg over op den peerdenslal en het zwijnskot, die ook de ;rooi der vlamrue werden. De peerden en zwijnen konden nogt in gered worden. De schuur en het koestal, welk langs den anderen kant stonden, zijn gespaarr; De schade is zeer groot, maar door verzekerin gedekt. Men vermoedt dat de brand te wijten i aan kwaadwilligheid, want personen verklare kerels te hebben zien vluchten. GENT De dagbladen behelzen vele bijzonderheden over eene moord gepleegd door een houder van een schandalig huis te Gent, moord gepleegd uit afgunst. Het slachtoffer behoorde tot eene ach; bare familie maar zijne plichten vergetende was bij van 't eene in 't andere gezonken tot hij er eindelijk toe geraakte zijn schandalig bedrijr uit to oefenen. Een leurder die« gepluimd» was geweest was oorzaak van de moord. Eerlijk z'jn in handel en wandel en zich deftig gedragen zou vele misdaden beletten. RIJM EN AM Vrijdagmorgend werd de gemeente Rijmen;-m weer in opschudding gebracht door co vreesélijke gebeurtenis. In de kom van I dorp, een 200 ta! meters van de kerk en r-n weinig van de andere huizen af, slaat ecu kleine nette hoeve, bewoond door twee ou jufvrouwen, de gezusters Ja: ssetis Rosalie, 79 jaar, en Joanna, 87 jaar oud. Beiden leven op hun renten en wonen gansch alleen; zij hebben den naam wat geld te bezitten. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn er langs de schuurdeur, welke niel al ie goed sluit, Kwaaddoeners binnengebroken, zond twijfel om te stelen. De beide oudjes mo l waarschijnlijk reeds slapen geweest zijn; heiden werden overvallen en op de ijselijkste wijze mishandeld.Hun hoofd is schier gansch vei brij zeld door slagen met een zwaar stuk hout toegebracht. Daarna hebben de moordenaars hun inet een mes den hals afgesneden. Na hun beulenwerk verricht te hebben en denkende dat beiden dood waren, hebben de misdadigers alles doorzocht. Wat ereigenllijk gestolen is, weet men nog niet. De jongste zuster Rosalie was echter niet dood. Tegen den morgend was de oude sukkel terug tot het bewustzijn gekomen, had zich tot aan de den. kunnen slepenenom hulp roepen.Landbouwers welke naar hun veld gingen, hoorden het hulp geroep en kwamen toegesneld, maar hoe stonden deze verslagen, (oen zij dit vreeselijk tooneel aanschouwden De gezusters Janssens hadden aan den brigadier-veldwachter Cornelis den verkoop toegezegd van een stukje land en woensdag was er een klerk van den notaris Kuraps, van Mechelen, met een anderen klerk naar Rijme nam gekomen om de afmeting van dit slukje land te doen. Daarna waren de veldwachter Cornelis, M H. Janssens en M. De Coninck in het huis getreden, waarschijnlijk om de voorwaarden van den verkoop vast te stellen. 't Is nu te veronderstellen dat die omstandig heid van het afmeten van dit stuk land en de bijkomende zaken de moordenaars zullen ter oore gekomen zijn, die misschien kunnen gedacht hebben dat de akte der verknoping en de betaling terzelfdertijd ten huize gebeurd waren. Later. Het Parket van Mechelen isZaterda_ voor de tweede maal naar Rijmenam geweest, ten einde het onderzoek voor te zetten. Het tweede slachtoffer, Rosalie Janssens, 79 jaar oud, wjlke aan de dood ontsnapt was en reeds merkelijk beter was, dacht uien andervraging te kunnen doen ondergaan Welke eene <1 'Cll haar toestand liet dit nog niet toe. Er schijnen zware vermoedens te wegen twee personen. Rosalie is op verzoek van i0|) parket naar het gasthuis van Mechelen ove??1 uracht, waar zij met de beste zorgen door i Zustersomringd wordt. In hare koortsen de i zij nog altoos achtervolgd te worden. (1) Een gohuchte van bij 't Couthof. aT boos herte. Karei Smeus was belachen overal geprezen om zijne slimheid en zijne ongehoorde stoutmoedigheid. Hij rees en Karei daalde daarin vond hij een genot en beschot, dat al zijne gramschap nu in gemeende blijdschap veranderd was. Kerlamenten! riep hij, dat is de moeite weerd wat stomme domme loeder is Karell maar wat sluwe slimme stoute kerel is die Pieter 1 Welnu, vriendschap, als gij dien stout- ïals van een Pieter ziet, zeg hem dat wij hem hier wel zullen kortvlerken, is 't dat hij het ooit zou dun en wagen achter onze konijntjes te komen. Zijt gerust, man, 'k zal 'them zeggen, sprak Pieter, wederom al met eens, om die sneuve, barsch en droog. Oh k zou wel vijf franken aan den arme geven, durfde die Pieter het eens wageu, zuiveruit voor het vermaak dien vermaarden pensejager, voor eenige maan den in t drooge te steken met eene gildige geldboete. Dat zou hem alle gadinge tot pensejagen benemen want 't schijnt, dat die jongen er onder alle opzichten veel deugd zou van hebben bij dat ik hooren zeggen hebbe,'t is een zoon die zijne moeder veel verdriet aandoet en nievers toe en slaat. Ik heb dat al hooren zeggen, 'k en wete niet als 't waar is maar 'k zou 't nog al lichte gelooven want pensejagers zijn doorgaans vruchten met gatjes in. Maar ik moete voort; elk eenen goeden avond! en hij was de deure uit en weg. Pieter en sprak geen woord maar 't was onweder in zijn binnenste; hij draaide en hij keerde henrtwee driemaal op zijnen stoel en trok rookwolken uit zijne pijpe erger als de vierduivel van Thulliez' desscher. Zijne zwarte pinkers schoten vier en vlamme, oh! 't was best dat de jaclitbewaker weg was, anders daar zou een wiel afgeloopen zijn. Zonder nog een gebenedijd woord te spre Het is waarlijk schrikkelijk oin Z|en welke wreedheid de moordenaars te w gegaan zijn om hunne slachtoffers af te niak gansch haar hoot'J vertoont slechts eene won?' Do genees heeren denkon met eene volstrek?' rust liet arme slachtoffer te kunnen redden u oudste zuster Joanna, 87 jaar oud, is Zond morgend begraven; gansch de gemeente was?? ten lijkdienst en do bogridenis tegcnwoordi Menige traan werd op hare grafstede 8Ps.^ NOG VLAMERTiNGui1 De hoppe staal dit jaar zeer schoon i? oogst belooft overvloedig te zijn, zooals men ue zelden en zal gehad hebben. De pluk zal hier en in de omstreken rond i September beginnen. Zondagavond rond 6 112 ure is de luchlh i opgestegen ter gelegenheid van Tliuyndae Yper, gevallen op eensluk land van den |L? oouwer August Lemahieu, bij de hyberg n Poeperlangst de Galgestraat gelegen. 8 personen in de mand-a Du mortier van Brussei en zij?? van Er waren twee luchtvaarderJ. zuster. Zij verklaarden lot op eene hoog;e~ 15 tot 1600 meters opgestegen te hebben. De luchtbal en loebehoorten zijn seffens «pi- wagen naar de statie gevoerd, alwaar zij 's an derdaags naar Antwerpen verzonden ziin weest. J 8L" De twee luchlvaarders zijn nog denzelfden avond te vort naar Elverdinghe vertrokken alwaar zij bij kennissen den nacht zouden over' orengen. WOESTEN Zondagnamiddag werd een man door den tram overreden. Tot tweemaal wilde hij op den tram springen binst dat deze reeds ingang was De eerste maal viel hij, maar de tweede6 maai werdt hij de ruggraat mgesluikt door de ban ken. OM LANG TELEVEN is het genoeg zich soms xn de spijsorganen te zuiveren door een pilleken Depratere het js in t zachtste purgeermiddel dat bestaat. Ontel bare getuigsehriiten bewijzen het en ten enkele proef zal u overtuigen. 1,50 fr. de groote doos ie Oostende en overal te Yper, apotheken May, Libolte, Aarisens en Doiiek te Poperinghe, Monteyne te Komen, Van Windekenste Meentn, Sioen en Roliers' Iseghem (Markt) Rodenbach, en te Waasten Van de Marlière. LEUVEN Het parket van Leuven ontving over eenige dagen van hel parket van Verviers het verzoek in de pensionnaten van Leuve.i, Thienen of den omtrek, een 19 jarig meisje op te zoeken dat, over 16 jaar, door rondreizende leurders zou opgelicht zijn. Ziehier in welke omstandigheden hel kind verdween M. en mad. Pirotte, wonende op de hoeve van Reyonpré, te Sart bij Spa, hadden uvee kinderen een jongen en et-n meisje zij leefden zeer teruggetrokken en verkeerden in welstand. Den 28 februari 1889 zond de land bouwster rond 8 ure 's mot geus, haar dochter ken Justine met een boodschap naar haar vader, die twee kilometers van daar werkte. Het kind, toen drie jaar oud, kwam niet meer erug. De moeder dacht dat de kleine hij den vader gebleven was, doch loen deze 's middags thuis kwam vernam zij dal hij het kind zelfs niet ge- zien had. Men doorzocht gansch de streek en deed peilingen in de Hoëgue, doch vruchteloos. Het parket van Verviers zond de persoonsbe schrijving van het kind overal rond, policiè en gendarmen deden overal opzoekiriganibel kind was en bieif verdwenen.Eenigejarenlater stierf de vader op 40 jarigen ouderdom, door het verdriet ondermijnd. Nu, na zestien jaren, heeft men plotseling een spoor gevonden dat tol de ontdekking van Justine Pirotte, die nu 19 tot 20 jaar oud moet /1fj> Z(ju kunnen leiden Verleden Dinsdagluis- terde M. Baronheid,veldwachter te Sart-bij Spa een gesprek af tusschen een inwoner der ge meente en een rondreizende leurster, waaruit scheen le blijken dat het kind op de haan naar Spa ontmoet werd door eene bloedverwante van deze leurster,die het meegenomen had naar een dorp aan de fransehe grens, waar zij zich vestigde. ken, betaalde hij zijn gelag en vertrok, t \Y as reeds donker, maar Pieters ooge was den donker gewoon, en hij zag klaar genoeg, om eens te onderzoeken hoe geheel de Baron s doeninge omsloten was. Hij deed het ook, en hij scheen voldaan; want hij was tot sprake gekomen en al btavelewaard op trekken al over de velden echte naar zijne gekende wegelkes, klapte hij gedurig bij zijn zeiven 'k Zal dien opgeblazen grootspreker in korte dagen zijne tonge stille leggen, en komt hij in Lijnen weg, wee hem Ik zal pillekens mêe orengen die zullen kittelen op zijne ribbe- kasse. Ah I die luizaard wat wist hij daar te vertellen van dien jongen die zijne moeder doet wecnen en van die vrucht met gatjes in. k Zal wat gatjes gaan maken in zijn ezelvel. Al grollen en grijnzen, ging hij alzoo zijnen weg, alle slag van wraakmiddels beramende, tot dat hij eindelijk wat afkoe- ende, tot bezinning kwam en begon te den ken hoe hij het ging- aan boord leggen om de konijntjes van Mijnheer den Baron te strop pen tot schande en bespotting van dien windmaker. Veertien dagen zijn verloopen, sedert de ontmoeting van Pieter en Baron de Cou- thoves jachtbewaker. De pensejager en hadde er niet veel opgeslapen, dag en nacht hadde hij gezocht naar een middel om zijn plan uit te voeren, hij had het gevonden en seffens hand aan 't werk geslegen. Hij was op eenen vroegen morgen naar de bosschen gegaan met eene spade en een ijdelen zak,net gelijk een werkman die naar zijn werk trekt. Zijn hond was mede, een doorslepen rap dier om alle slag van wild te speuren. Op een teekeu van zijnen mees ter, volgde het gedwee en kadullig op zijne hielen om op een ander teeken, zijn kun- st-.-n te toonen in 't opspeuren van wild. 1 ieter was reeds 't Eekkertje voorbij en verdween weldra door struik en braam in den bosch. Vervolgt) ^eI. ;;,jesi,ot iu geheel de streke en hij, hij was door E. H. LEROY VERBODEN NADRUK hi et M: i_Af I t\p> cfrp.kfl P.n Vm Vui wqsj

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 2