O t MMELAf >3 II Op Zaterdag 23" September 1905 5 centimes blad. 40vte jaar. Talmerk 2073 m SÈ SPORT ROND DE WERELD Italië Duitschland Rusland Japonië Nederland Jubelfeest van den Ouderlingen Rijstand VAN ALLES WAT Tomliola van Luik De nieuwe Postkaarten ;ene huichelarij ontmaskerd Eene soldatenleugen TELEFOON 52 Te trekken bij den Ui 36, m cfo Boterstrate, te f pere» hij 't land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank s jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 1 De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken, j De Keeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de JZiiver- strate, en te Parijs, n°8, Place de, la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlnanderen wonen. Dat woord doet mij droomen. Als het nu somtijds gebeurd dat eeuige bejaarde mensehen, onder het smooren van een gezellig pijpken en onder het drinken van een lekker pintjen bier, spreken, vertrouwelijk, onder elkander, over het tegenwoor dige, het verledene en het toekomende 't en gebeurt niet zelden dat die gezel lige besprekingen afgeknoopt eri ge sloten worden met die spreuke Wat zijn de tijden toch veran derd Is dat wel inderdaad alzoo Ehwel ik denke van neen Daar en is niets nieuws onder de kappe des hemels 't En zijn de tijden niet die veranderen, wij zijn het die verande- deren,.... met verouderen. Korte dagen geleden hoorde ik een van mijne bejaarde vrienden, man van goeden wille, van oudervindinge, een gouden herte, vol toegevendheid, een en uitval doen tegen hrtgeen hii noemde: het jammerlijk ie kwiste gaan van al de oude ontspanrjings- middels die onze voorouders en ouders handhaafden, om zich te he; ei den tot nieuwe krachtinspanning, om den strijd voor het leven te herne men. Het damberd, het schaakspel, de kaarte, al de gezellige speeltjes im mers wierden door mijnen achtbaren vriend aanzien als onverbiddelijk ver loren en te kwiste, en om plaalse te maken voor wat Les sports veld, footbal, wai weet ik al, het verderf der hedendaag- sche jonkheid, voegde mijn vriend erbij. Ik moet bekennen, en ik doe hel goedwillig, dat ik met een eerste op zien de strenge beoordeeling van mijnen vriend deelde. Maar toch 1 De hevigheid der beknibbeling dreef mij tot overweging, tot zoo verre dat ik mij de drij volgende vragen stelde 1. Zijn de hevige, geweldige li chaamsoefeningen goed of slecht En mijn geweten antwoordde: goed. 2. Kunnen zij aanleiding geven tol kwaad En mijn geweten antwoordde Ja. 3. Moeten zij natuurlijk, noodzake lijk, uit hoofde van hunnen vorm, hunne strekking, hunne vereischten, aanleiding geven tot kwaad En nog eens, mijn geweten ant woordde neen Deze mijne overwegingen dreven mij aan om dat vraagpunt te onder zoekeu, te bestudeeren, te wikken en te wegen, om alzoo tol de mogciij - heid te geraken er mijn beredeneerd oordeel over te geven. Ik moet erkennen dat ik maai moeilijk tot eene beslissing en kwam die mij gansch bevredigde, eu dat ik gereed was het op te geven zonder er voor of er tegen post te vatten, toen al met eens, en zonder dat ik mij er aan verwachte, mijne oogen vielen op de volgende woorden die ik gedrukt vond in de Roomsche Nota's van den Patrio te onder datu r. 6 sepl 1905 De paus, zoo schreven deze nota's, wenscht de grootste plech tigheid mogelijk te geven, aan de fees ten der kaf boli ke lichaamsoefenings maa schappijen van Itatië. Hij he< f de feestaanieiders met geestdrift ont haald. Man weet dat die beweging maar kort geleden goed onthaal in he katholiek kamp ontvangen heeft. Voorheen bleef men er onver.-chilli» aan. Van alle kanten zijn jongbloedi ge gildeu, onder de bescherming van den tl. Philiep de Neri en dom Bosco, tot stand gekomen. Kom, zei zijne Heiligheid Pius X tot zijne oudste kardinalen, recht over den moed en den geestdrift dier bravejongeiingen zult gij u verjongd gevoelen. Zij zullen eenen geestigen klank in het stille valikaan do n hergalinen. De paus zal meer dan 200 gouden en zilveren gedenkpenningen doen üitdeelen Ik en behoedde mijne studie niet verder te drijven... Die pauze! ij ke beoordeeling was mij voldoende. Eu ik besluite Doe lichaamsoefeningen mijne jonge vrienden, God, de kerke en de zienswijze van den Paus getrouw, Niek Brozen ill Wts- t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt', tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenlaad. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, ïk te Yper. De aardbevingen in Italië duren nog altijd voort. Zondag namiddag, ten 1.40 ure, heeft men te Monteleone eene nieuwe aardbeving gevoeld, en de bevolking vluchtte verschrikt de huizen uit. De woningen die bouwvallig zijn, worden door de soldaten afgebroken. De bevolking verblijft onder tenten in afwachting dat er houten huizen opgestegen zijn. Tijdens de eerste en groote aardbeving vluchtte te Paravati een i5 jarig meisje uit het huis dat inviel en werd op straat door de groote klok, die uit den kerktoren viel, getroffen en op den slag gedood. De pastor van hetzelfde dorp redde met levensgevaar zijne grootmoeder, io5 jaar oud, van onder de puinen der ingestorte pastorij. Volgens officiëele inlichtingen zijn er tot heden door de aardbevingen4.600 gebouwen vernield, waarvan 4 prachtige kasteden en rond de 90 kerken. Men telt meer dan 70.000 menschen zonder dak en 4.000 die het leven verloren hebben. De Popoio Romano beweert dat de Paus totheden méér dan 800 000 frank aan de slachtoffers gezonden heeft. M. Loubet, president van Frankrijk heeft insgelijks eene som van 25.ooofr. gezonden. De cholera maakt nog altijd voort slacht offers in Duitschland. Tot nu toe zijn er 202 gevallen bestatigd, waarvan 75 met doodelijken afloop. Sedert eenige maanden is tengevolge der schaarschheid van het vee, de prijs van het vleesch op onrustwekkende wijze vermeer derd en de opslag duurt nog altijd voort. Een groot getal beenhouwers zijn reeds ten onder gebracht. Te Berlijn telt men er 8gsedertacht maanden van hier,te Hamburg 55, te Francfort 59, te Stuttgart, 12 en in de andere steden in evenredigheid. Men vreest nog altijd nieuwe onlusten te Bakou. De Tartaren weigeren hunne win kels te openen, ten einde de Armeniërs uit te hongeren. Naar het schijnt, zouden reeds velen dezer laatsten, die vergiftigde vruchten geëten hadden, gestorven zijn. De keizerlijke petrolfabriek te Bakou is Maandag gedeeltelijk door brand vernield.In verschillende andere ontginningen zijn 4 millioen pond napthe de prooi der vlammen geworden. De troepen zijn niet in voldoen de getal om de petrolontginningen te be schermen. In de omstreken van Bakou zijn in het geheel 21 ontginningen van petrolmaatschap- pijenen i3 bijzondere eigendommen vernield Er is besloten dat de troepen de streek zul len blijven bezetten tot de orde volkomen zal hersteld zijn. Tijdens de reis werd er aan boord van 't schip een concert gegeven ten voordeele van de weezen en weduwen der matrozen van de stoomvaaicmaatschappij. Men ver zocht M. Witte zijitVhandteeken op een stuk papier te zetten en het werd verkocht voor 175 fr. Nog andere zulke papiertjes werden aan den man gebracht en de verkoop bracht in 't geheel rond de 2000 fr. op, ten profijte der kas van de weduwen en weezen. In verschillende sleden van Japonië heb ben er nog altijd betöogingen tegen den vrede plaats, doch er worden geene wanordelijk heden meer gemeld. De Japoneescke troepen gaan voort met de russen uit hun toegewezen deel van Sak- haline te verwijderen. Zij brengen hen over naar de kust der Kastriesbaai en van daar zijn de ongelukkigen verplicht 70 kilometers te voet door de bosschen af te leggen om eene bewoonde plaats te bereiken. Koningin Wilhel'mina heeft Dinsdag den zittijd der Staten-Generaal van Nederland geopend. In hare troonrede verklaart zij dat de algemeene toestand van het land en de koloniën bevredigend is en dat de toestand op Java verbeterd. De tegenstand van eenige Sultans op Borneo is gedempt en de veld tocht op de Celebesreilanden heeft gunstige uitslagen opgeleverd. De betrekkingen met de vreemde mogendheden behouden hun vriendschappelijk karakter. Het wetsontwerp op het werkverdrag en eenige andere, doquNhet ministerie Kuyper neergelegd, worden, behouden. Er zullen wetsontwerpen neergelegd worden voor de herziening van het handelswetboek, de voor waardelijke veroordeeling en de wijziging der vergunningswet. Het zal noodig zijn be zuinigingen te doen, daar men voor 1906 een tekort op de staatsbegrooting voorziet. Er zal een wetsontwerp neergelegd worden betrekkelijk de oefeningen der jeugd, om de wapens te dragen. De troonrede kondigt ook de herziening der grondwet aan om het kiesrecht te regelen. De Oud- leerlingen der stadsschool. Op zondag in October eerst komende, viert deze maatschappij volop feest ter gele genheid i° van hajjr meer dan 25 jarig bestaan; 20 van de. stichting eener afdeeling voor mannen, die geen oud- leerlingen der stadsschool zijn en ,3° van hare aansluiting bij den bond der West Vlaamsche Maat schappijen van Onderlingen Bijstand. De feesten die heg luisterlijk beloven te zijn, zullen om negen ure 's morgens aan vang nemen. Al de leden worden dringend verzocht op dat uur in het lokaal ten stad huize te willen aanwezig zijn. De verschil lende bons, de loterijbriefjes der tombola en de toegangskaarten tot de feestlokalen zullen s morgens aan de leden uitgedeeld worden die in 't bezit moeten zijn van hun ledenboek je en in regel met de wekelijksche betaling. De herbergiers, bij wie men bons voor een glas bier, geteekend door een bestuurlid, in betaling aanbiedt, mogen deze gerust aan- veerden. Zij zullen hun op zondag 8n Oct., in 't lokaal, stadhuis, van 9 tot u ure voor middag uitbetaald worden. Name?is het bestuur £)e d. d. scheijvee, R. D. CORDENIER. Wanneer over eenige dagen in het post bureel van St Nikolkas het bericht toekwam om de niet verkochte nummers der tombola van Luik terug te zenden, besloten de be dienden en briefdragers, ten getalle van 21 M. Witte, de russische gevolmachtigde is Maandag te Plymouth met het schip Kai ser Wilhelm II aangekomen en vandaar onmiddelijk naar Cherbourg vertrokken. Op de landingskaai werd hij onthaald door het geroep «Leve Rusland!». Na eenige uren in een gasthof uitgerust te hebben is M. Witte naar Parijs voortgereisd. de 18 overblijvende loten gezamentlijk te koopen. De dag der trekking kwamen de bedien den overeen om de briefdragers eene «farce» te bakken zij mieken eea-vtdseh telegram meldende dat een hunner nummert het lot van 15.000 fr. gewonnen had. De bfkpidra gers die geloof hechten aan dit teleg vierden deze kans en zetten er eentjen laat in den nacht. De bedienden vroegen zich af, wat de briefdragers 's anderdaags zouden doen, wanneer zij door de dagbladen vernamen, dat zij niets gewonnen hadden Maar hoe groot was hunne verwondering Donderdag morgen wanneer zij bemerkten dat een hunner nummers, niet i5.ooo fr. maar algelijk 5 000 fr. won, die ook't oprapen weerd is. Men heeft aanstonds het feestjen herbe gonnen I... Het is ongelooflijk welken bijval de nieuwe postkaarten, versierd met de beelte nissen van Leopold I en Leopold II, bij het publiek genieten. Deze kaarten werden, den 21 Juli laatst voor de eerste maal te koop gesteld, en reeds meer dan vijf millioen zijn er van verkocht. Deze ontzaggelijke verkoop heeft reeds aan bestuur meer dan 5.000.000 fr. winst opgebracht. Volgens de «Vorwarts» officiéél orgaan der socialistische partij in Duitschland, zeg de socialist Bernstein, volksvertegenwoordi ger bij De üuitsche Kamer, in eene voor dracht gehouden te Berlijn: «Neen wij mogen de godsdienst niet aan zien als eene private aangelegenheid, waar mede wij ons niet moeten bekommeren. El- ken godsdienst zullen wij uitroeien. En wan neer wij het geloof'bestrijden, bestrijden wij de kerk en den Paus, zijne bewaarders. De hofrfden van bet socialisme, van in de zes wording, waren daarover eens met ons; zij waren allen vrijdenkers, wars van Rome» «Wel is waar, toen de partij in getal ver meerderde, nam men deze leuze aan: de godsdienst is eene private zaak.» omdat men het noodig oordeelde de kleine bur gers en bijzonder de buitenmenschen,geeD schrik aan te jagen. In andere woorden gezegd: om redenen van tactiek en van propaganda, bet oog op bét aanwerven van nieuwe leden en meerder stemmen in de kie zingen, schreef men dezen onzin in ons programma: «De socialist mag ongedeerd zijn geloof belijden.» «Verklaren wij bet ronduit, 'T Was eene HUICHELARIJ.» Al de aanhoorders juichten toe. Werklieden, burgers die in God gelooft, wij zeggen bet u meermaals, de socialisten zooals onze andere liberale tegenstrevers, bedriegen u. Heden gelast zich de «Vor warts zelf met bet ute bevestigen. Wij drinken tot dat 't op is, Tot dat "t op is, tot dat 't op is Wij drinken tot dat 't op is En als 't op is... drinken we nog 1 Wild juichend drongen de stemmen van uit het kantientje tot op de straat door. Ze waren met drieën, alle drie soldaten en goede kameraden Dien Zondag hadden allen hun hertje op gehaald en nu met den avond zaten zij, wel niet dronken, maar toch met zwaar hoofd en loome beenen, te wachten tot dat de klaroen hen naar binnen zou roepen. En als 't op is, drinken we nog her haalde een der drie. Hé Driessen 't mijne is op, voegde hij er bij. Aan u trakteren. Geen zaad meer in 't bakje, antwoord de de aangesprokene, terwijl hij een bedruk ten blik op zijn ledig glas wierp. Dan is het aan Van Ham. Die is nog wel bij kas. Kom, Van Ham, geef een ronde- ken dan moeten we binnen. Van Ham schudde zijnen portemonnaie op tafel uit. Een nickelstuk van vijf centen was alles wat er uit viel. Bedrukt bezagen zij elkander. Vijf centen met drieën Wat armoede En als het op is, scheiden we er uit zeide Lievens, de eerste spreker. Hé Van Ham, ik heb een gedacht. Vijf centen is juist genoeg voor eenen postzegel Schrijf naai' huis om geld. Ik zou het zelf doen, maar ik heb dat middeltje reeds lr"x».dikwijls beproefd, dat het ginder niet rJakt. Maar gij zijt een nieuweling ge Tiet een of het ander uit waarvoor ge geld noodig hebt en de zaak is geklonken ze zullen het u voorzeker opsturen. Neen, mijne moeder bedriegen doe ik niet zij heeft het meer noodig dan ik. Bedriegen Bedriegen Heet dat ook al bedriegen Alle soldaten doen dat. En ze zullen ginder voor hunnen soldaat wel een stuk van vijf frank weten te vinden. Kom baas,brengt pen en inkt en een bladje papier: wij zullen u betalen als wij het er van ge maakt hebben. De baas kwam met het gevraagde; hij wist toch dat, als het goed uitviel, hij er de beste zou bij varen. Van Ham liet zich gezeggen en zette zich aan tafel om te schrijven. Een oogenblik, sprak Driessen, ik zal dikteeren 't is den eersten keer niet dat ik zulke brieven schrijf. Begin maar Lieve ouders. Maar mijn vader is dood, wierp Van Ham op. Dan zal het zooveel te gemakkelijker gaan. De vaders hebben somwijlen achter docht ze kennen die trukken een beetje en ze lossen maar moeilijk. Maar de moeders zijn teerhertigerdie schieten altijd af, schrijf maar. En Van Ham schreef, terwijl Driessen dikteerde Lieve Moeder, Ik laat u weten den staat van mijne gezondheid die zeer goed is. Zijt zoogoed mij eenig geld op te sturen, want ik heb mijn laatste vijf centen voor het kopken van dezen brief gegeven en nu en heb ik geen cent meer op zak en ik kom een ongeluk te hebben op mijn geweer en ik moet het zelf doen herstellen om geen gevaar te loopen van ge straft te worden. - De rest voegt gij er nu maar zelf bij zegde hij dan gij zult zien dat het geld er overmorgen reeds is. Klaroengeschal deed hen opspringen. In der haast werd de brief met een postzegel voorzien en onderweg naar de kazerne in de bus geworpen. Moeder Van Ham was juist alleen thuis toen de brief onder hare deure geschoven erd.Haar gelaat verhelderde 't was nieuws van haren Hendrik. Zijn tweede brief! Zou hij het soldatenleven reeds gewoon zijn In der haast brak zij den brief open en las. Goede God, de arme jongen. Wat moet hij verdriet hebben.En ik heb niet meer dan vijf arme franken Dan viel haar oog op de doodversleten schoenen aan haar voeten en zij zuchtte. Ja, zij waren daartoe bestemd, doch nu mijn jongen in nood is, kan ik er niet aan denken. Ik zal nog wel eenigen tijd voort sukkelen en mijne klompen dragen. Wie weet of het wel genoeg is, ging zij voort en of hij toch niet gestraft zal worden. Doch 't is al wat ik bezit. - Een uur later viel haar antwoord in de postbus. Het luidde Lief Kind, Met een droef hert heb ik uwen brief gelezen en ik verhaast mij u deze 5 franks op te sturen 't is het eenige geld dat ik bezit. Ik was van zin mij er een paar schoenen mede te koopen, de oude vallen van mijne voeten. Doch tot uw welzijn zou ik alles opofferen, en zal dan maar liever zonder schoenen blijven. Moest het gebeuren dat het-geld onvol doende is om uwe schuld te vereffenen, laat het mij dan weten, ik zal als 't noodig is, een stuk huisraad verkoopen. Uwe teergeliefde Moeder. Twee dagen nadien kan zij antwoord heb ben. Ongeduldig wachtte zij de komst van den briefdrager af. Doch vruchteloos hij kwam niet. Ook niet den volgenden dag. Zij wachtte drie, vier dagen, eene week, twee weken en met haar aangroeiend verlangen, vermeer derde ook de bange overtuiging dal hare opoffering niet voldoende geweest was en dat de jongen toch straf opgeloopen had. In angstige zenuwachtige bekommering bracht zij hare dagen door en de nachten brachten geen kalmte, want de gedachte aan haren zoon hield haar uren en uren wakker. Altijd in dezelfde pijnlijke onzekerheid was de arme weduwe aan haar huiswerk bezig. En in haar eigen dacht zij Ik wil f.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1