D i T EN OMME LANDS, I Bericht m m m Op Zaterdag 4n November 1905, 5 een tiro en 't blad. 40*e jaar. Talmerk 2079 HOND DE WERELD Rusland Duitschland Vrankrijk M. Deroulede Finland VAN ALLES WAT Jubelboomen Eene nieuwe vlek op de zon Reddingsmiddel Een man die zijn hoofd verkoop! Beetworteloogst Cedenkteeken Hiel in nood kent men de Vrienden De Domkerk Fijn geredeneerd Allerzielen Abonnementen JENEVER TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Y-per, en bij 's land boodschap we sen ofte posttegen 3 frank 's jaar». Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De nieuwe inschrijvers op hel Nieuwsblad voor 1906 krijgen de gazette voor nieten van nu tot Nieuw- jaar. Het grootste nieuws van de weke komt nogmaals uit Rusland. Rusland, dat in uitgestrektheid meer dan den helft van Europa beslaat, en honderd millioen inwoners telt, dat machtig land dat door het kb ine Japouië overwonnen werd, was sedert maanden gelolterd door een vreezelij ken burgeroorlog't was altijd de eene werkstaking achter de audere, gev-'lgd van botsingen tusschen de troepen en het volk, branden, rooven Noch handel noch nijverheid en konden meer vooruit, en 't vererger de van dag tot dag. Van den eeneo kant werd de Czaar of Keizer door zijne hoveling! u aan geraden niet toe te geven aan het voik, dat wilde vrij ziju Van den anderen kant stond graaf Witten, met een zeker getal vrienden, klein in ge'al, die den Keizer integendeel aanwak kerden om aau de rechtmatige eischen van het volk te voldoen. Eu eindelijk heeft de Keizer de stem der wusheid en rechtveerdigheid ge volgd en aau zijn volk eene zekere vrijheid geschonken hij die alleen, gansch alleen mees er was o>er le en en dood, over geld en goed zijner on derdanen, heeft in eenen brief ot verloog aau zijii volk huu eene grond wet gescbouken iu den aard dei Belgische grondwet. Die doening is eene eere voor dei Keizer 't Is eene eere de rechten der minderen te erkennen en aan hunne rcchtveerdige eischcn toe legeven. Maar 't is ook eene eere voor ons klein gelukkig voor-poedig tandeken, dat om als voorbeeld gaat dienen aan het reusachtige Ruslaud. Rusland mes zijne honderd millioen inwoners dai uu zal geluk-dg zijn vrijheid te kun nen genieten als iu het kleirie Beigië dat nauwelijks 7 millioen inw< nors telt Belgie, het katholiek België,met zijn christelijk bestier, wordt als voor beeld gesteld aan het machtigste land van den aardbol. Nog eens, 't is eene eere voor ons Trachten wij er ons nut uit te trekken met te zorgen dai onsStaatsbestier als voorbeeld blyve dienen aan geheel Europa en aan ge heel de beschaafde wereld. Moge Rusland nut trekken uit de toegestane grondwet, en laat ons ho pen dat de Eurgeroorlog die daar woedt sedert maanden nu een einde zal nemen en dat het volk er zic'ïi zal toeleggen op de uitbreiding van hau del en nijverheid en den aangroei van den algemeeueu welstand. De Voorzitter der fransche Repu bliek is terug van zijne reize naa' Spanje en Portugaal. Alles is in best orde afgeloopen Veleen schoonefees ten, schoone komplimenten van vve- derskanten en moest men daaroj kunnen staat maken, 't ware eem on verbreekbare vriendschap tusschen Vrankrijk en Spanje eu tusschen Vrankrijk en Portugaal, maar di genegenheid bij de staalshoofdman- nen is gemakkelijk gemaakt eu ge broken. Binst dat de Voorzitter zijne reize deed, werden in Vrankrijk nog hie en daar kloosiers buiten gezet en dai op de onbeschoftste en wreedaardigst wijze. Te Pau op de grenzen van Spanje zijn 't ditmaal de Ursulinnen die van geld en goed beroofd, uit he land werden gebannen. De fransche banneling Paul Darou lede,die over eeuigeja' en zulk opzien erwekte omdat hij na eene revue du soldaten naar het Paleis van den Voorzitter wilde leiden, en die voor it feit uit bet iand werd gebannen. Paul Deroulede keert nu naar Vran krijs, terug. Hij zal vandaag of mor gen te Parys weder zijn. Bij liet ter pers leggen vernemen wij het volgende Binst dat al den eenen kant var Rusland de opstand verstild wordt, verergeren de zaken op andere plaat sen. Voornamelijk in Polen en in Fin land. Te Warschouw heb! en verschiliige oetoogingen piaass.De troepen kombi ertusschen en men vreest voor erg; gevolgen. Ondanks den gouverneur, hebben er processiën plaats met ka tholieke priesters aar, 't hoofd en kruisbeelden en vaandels dragende. Vaderlandsche aanspraken hebben gehouden geweest aan den voet van het standbeeld van den Poolschen dichter Mickiewicz. Helsingfors, 2 November. Men dwingt de gouverneur vau Finland zijn ontslag te geven. Deze stemt erin toe het aan den keizer te vragen.Eene nationale wacht is ingesteld in alle steden van Finland om de orde k handhaven. De artillerie is naar Helsingfors ge zonden, en de inwoners hebben eem afveerdsging gestuurd naar den kapi teiu, hem uitleggende dat de Fmlan- aers strijden voor hunne vrijheid gehjk dc ussen en dat zij de open bare orde niet storen- De soldaten die in allerhaast opge roepen waren en aan 't volk niet kunnenok spreken, deden stukjes p» pier rondwasien, waarop er stond: Indien gij op ons n et schiet,zuilei wij ook op U niet schieten.» De poiicie sloot zich bij de werk stakers aan 1 De onafhankelijk van Finland wierd uitgeruprri Het. russisch gon vei in meet bestond niet meer. Geheel hei bestuur was in de handen der op roerlingen. Spiritisme Hoe moet men hoesten UWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. P lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk £6, te Yper. m m m De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is *t Q,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken.™ De Keeren van de Agence Havas. ,le Bvnssel, Tk 3i, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place db la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. De duitsche Consul iu Zuid-Ameri- ka b het Staatsoestier ^an Peru heefi eene leeniug bewer&t bij de duilsche huizen ten voordeele van Peru, van 15 millioen, interest gevende aan 6 per honderd. De uitgave wordt gedaan 90 f -., dus is dit at eeds geene slechte zake voor de duitschers. Maar 't geen nog beter is, dit is dat de dui schmaii in het ak oord heelt duen stellen da al het oorlogsmateriaal dat Peru z u noodig hebben in Duitschland oet gekocüt worden. Zoo süjdi. het m»-v al twee kanten Schoonen kroos van het geplaatste geld en werk en winste voor nijveraar en werkman. M. de minister van landbouw heeft aan al de opzieners van het bestuur van waters en bosschen eenen omzendbrief gestuurd, waar in hij beveelt als duurzame herinnering aan de 75e verjaring der Belgische onafhankelijk heid, in ieder der bijzonderste bosschen van het Staatsdomein eene groep jubelboomen te planten, Deze planting moet, bij voorkeur, gedaan worden in de nabijheid van eene baan of van eene plaats die later tot vergaderplaats zou kunnen dienen. Men zal daartoe boomsoor ten kiezen die lang leven, zooals eiken, tin den, olmen, beuken, iepenboomen, volgens de voorwaarden van grond en klimaat. A,; De vermaarde paler Rodriguez, bestuurder van het observatorium van het Vatikaan, meldt dat eene nieuwe vlek op de zon is ontstaan, welke grooter is dan die welke in de maand Februari laatstleden was waarge nomen. Ze heeft eene lengte van een achtste van den diameter der zon en ongeveer de zelfde breedte. Hare uitgestrektheid in oppervlakte be draagt meer dan dertien milliard, drie honderd millioen vierkante meters. Men kan ze met het bloote oog zien bij middel van een berookt glas. Door een armen Deenscken landbouwer is een nieuw reddingsmiddel uitgevonden. Het bestaat namelijk uit een soort teer, waarmeê de kleeren der zeelieden en passagiers wor den bestreken, waardoor ze in staat zijn een paar dagen boven water te drijven.Proeven dezer dagen genomen, in tegenwoordigheid van deskundigen, hebben den besten uitslag opgeleverd. Of de vrouwen er zullen toe te bewegen zijn, hun sehooneHóiletten met het door den Deenschen boer uitgevonden goedje te laten kennis maken, is eene vraag, waarop we bet antwoord gaarne schuldig blijven. Datas, de man met de wonderbare memo rie, heeft voor 2000 p.st zijn hoofd verkocht Het zal, na zijne dood, dienen tot weten schappelijk onderzoek. De beetworteloogst overtreft dit jaar alle voorgaande de voortdurende regen, welke de velden slijkerig maakt, belet echter het inzamelen. De opbrengst is van 5o,ooo tot 58,000 kilo per kektare, de prijs 24,50 fr. geleverd. Deze oogst zal menigen landbouwer voor den mislukten aardappelenoogst vergoeden. Een zonderling verzoekschrift is aan het bureel der Kamer toegekomen. Inwoners van Antwerpen, Brussel, Gent, Jumet en Luik verzoeken de Kamer eene wetenschap hjke kommissie aan te stellen ten einde onderzoek te doen naar de wezenlijkheid der spiritische verschijnselen en er aan de beide Kamers verslag over te doen. De onderteekenaars stellen vast dat die verschijnselen, waarvan thans weer spraak is, reeds in 1854 werden bevestigd door een verzoekschrift, bekleed met 14,000 handtee kens, aan de wetgeving der vereenigde Staten gezonden. Zij voegen erbij dat de kwestie van het hoogste belang is voor het mensch ..dom. Van die oplossing zeggen zij hangen af al de vraagstukken van het maatschappelijk leven en het licht over het .konflikt tusschen wetenschap en godsdienst Het is van belang, te weten... of wij eene ziel hebben en, zoo ja, of die ziel blijft leven na van het lichaam afgescheiden te zijn. Dat zonderling verzoekschrift is naar de kommissie van verzoekschriften gezonden. Waren wij in de plaats van die komissie, wij zouden aan al de onderteekenaars van het verzoekschrift een splinternieuwen katechis- mus zenden. Het geweldig hoesten kan soms het scheuren hunner longen veroorzaken of dezelve ontsteken ook loopen zij gevaar zich een breuk te hoesten. De longen zijn uit een zeer teeder spons achtig geweefsel gevormd, dat ontsteekt en door de slijmen verstopt wordt. Het hoesten is een natuurlijke poging,om zich nu daarvan te ontmaken. Maar door geweldig hoesten loopt men erg gevaar. Men moet zich dus gewoon maken zoo zacht mogelijk te hoesten. Dat is min moeilijk dan men denkt. Met wat geduld en volherding komt men er. Beproef het eens, en gij zult er u allerbest mede bevinden. Het gemeentebestuur van Schaarbeek geeft 12,000 fr. Voor het gedenkteeken aan dichter Emmanuel Hiel. Tist, de gebuur van Jan, isjaloersch en nu vertelt deze overal dat Jan in de schuld zit, dat hij ten onder gaat en het geld heeft geleend. Welnu, zulke slimme Tisten zijn ook de liberalen en socialisten zij oordeelen op dezelfde manier het katholiek bestuur van ons land. De leening wordt wijd en breed verkondigd maar van bouwen en aankoo- pen, daar spreken ze niet van. Ons land heeft over eenige jaren al de lijnen en materiaal van den spoorweg Grand Central-Beige overgenomen, heeft voor honderden millioen werken doen uit voeren, en hiervoor de openbare schuld bijna niet vergroot, daar er alle jaren over schot is. En de socialisten en liberalen schreeuwen als Tist ondergang 1 Bankroet 1 Doch ze weten wel dat zulke Jannen beter zijn dan Tisten, en als ze zoo voorts hovenieren dat er geen vrees is voor de toekomst. Men spreekt bij grootten klein niets dan van vriendschap, dat woord is geprent op alle lippen. De wereld is een schouwtooneel, "vaar het meestendeel de rol van vriend schap speelt. De vriendschap is overal behalve in het bert. Welke zijn meestendeels de vrienden die men hedendaags ontmoet VRIENDEN VAN WOORDEN EN FAT SOEN Complimenten zijn goedkoop daarom is men er milddadig mede Men deelt ze kosteloos en ten allen kante uit maar wij weten ook, dat zij zelden iets meer zijn dan fatsoenlijke leugens. Dergelijke vrienden beloven veel en doen nietszij gelijken de wolken en de winden waar geen regen op volgt. STOEVENDE VRIENDEN die zich dikwijis beroemen u dienst gedaan te heb ben, waar mets van is zij gelijken die vogelen welke u door hun geschreeuw doof maken en vervelen. TROUWLOOZE VRIENDEN, die u ver trouwen en uwe weldaden tegen u misbrui ken het zijn vossen die, alB ze klein zijn, vriendschap toonen, en die nooit vergetende dat zij vossen zijn, verwoesten en verslinden al wat gij lief en kostelijk hebtbeter een openbaren vijand dan een geveinsden vriend. TAFELVRIENDEN die u zullen uit eten a'.s gij rijk zijtzij gelijken de trek vogels die het land verlaten, als het koud wordt. Zij zijn er heel dun gezaaid die op klinkbare liefde en goedgunstigheid hunne vriendschap bouwen het meerendeel legt den grond op eigenbaat en interest, zoolang als er wat van te halen, te drinken of te klinken is, zoolang zullen zij getrouw ron dom u, gelijk een deel vliegen komen zwerven en u zoetjes weten aan te spieken. Dat de kat den kandelaar lekt, is niet omdat zij hem geerne zou doen blinken, maar omdat zij het smeer zoekt dat er óp gedrupt is. De oprechte toetssteen der ware vriend schap is tegenspoed wie dan voet bij stek houdt, dien moogt gij vrijelijk voor uwen vriend rekenen DE VOORSPOED DOET VRIENDEN YVINNENDE TEGENSPOED LEERT ZE KENNEN. J. op het hoogvlak van Koekelberg zal verre boven Brussel en boven heel den omtrek uitsteken. De plans, die ter studie liggen, geven haar eene lengte van 118 meters, eene breedte van 70 en eene hoogte onder het gewelf van 38 meters. Zeven torens zullen de Basiliek bekronen de middelste toren, 146 meters hoog, zal de verhevenste gebouwen van het land te boven gaan. Zes andere spiltorens zullen io3 meters hoogte bereiken. De vloer der kerk zal 10 meters boven den omliggen- den grond zijn. Het terrein, waar de Basiliek zal oprijzen, beslaat 32 hektaren. 's Avonds zal het in dc hoogste hoogte schitteren. De voorloopige kerk kan 1200 man bevat ten er zijn alle dagen 5 missen. Nu wij den winter naderen en er vele menscben met verkoudheid loopen, vinden wij het volgende in een ge&etgkundig blad over de wijze hoe men hoesten moSj- Er zijn lieden die stillikens ^SPesteji anderen hoesten met geweld, w aangenaam is voor de personen waarntf zij zich t'huis of in gezelschap bevinden vv- dit kan tot erge gevolgen aanleiding gevenff:^ Onze gebuur Jan heeft een huis geërfd van zijne ouders. Dit huis kan zoo wat 4000 fr. weerde hebben. Daarnevens heeft Jan nog een stuk grond, dat voor hem eene goede broodwinning is, want Jan is een goed ho venier en niet bang van t werk. Dit geeft dat hij zoo een goed sommeken heett gespaard. Djt gaat Jan benuttigen; hij heeft een stuk 'ond gekocht en gaat er zoo maar in eens 1 -u/Min.An die hem üi werkmanshuizen op bouwen, •1ff 3ooo fr. 't stuk zullen kosten heelt hiervoor 4000 fr. te kort, ergens moet leenen Stil en eenzaam, ingetogen, Rust nog de aarde, in bange wacht Naar het straalken van de zonne Dat verwinnen zal den nacht. Stenend valt der klokken stemme Uit den toren, wijd en breed Hertezuchten aan de schepping Meldend angst en zieleleed 1 Trillend schudt de wind de twijgen En vliegt snerpend door de lucht Treurend smeeken van hel zielken Dat naar 't zalig Heden zucht Maar zie daar scheurt nu de zonne 't Grijze kleed van mist en damp, En in vollen gloor nu prijkt zij Winnend haren rcuzenkamp Gaat dan, zielkens, vrij van kluisters, Zweven vóór Gods aangezicht Gaat aanstaren de Eeuwige Zonne En u baden in haar licht A. B. Te rekenen van 1 december of zeker van I januari, zal de geldigheid van de treinabon nementen van 5 en i5 dagen uitgebreid worden tot gansch het belgisch spoorwegnet, 't is te zeggen dat de reizigers, van zulk eene abonnementskaart voorzien, niet alleen op al de staatslijnen rrwar ook op al de lijnen van spoorwegmaatschappijen zullen mogen reizen. De prijs van de tegenwoordige abonne menten zal slechts met eene kleinigheid verhoogd worden voor de abonnementen van 5 dagen zal de verhooging zijn in derde klas, 25 centiemen, in tweede klas, 5o centie men, in eerste klas, 7} centiemen voor de abonnementen van i5 dagen in derde klas, 5o centiemen, in tweede klas, 1 frank, en in eerste klas, 1 fr. 5o. Al wie de kwestie van den jeneverdrinkef bestudeert, verschrikt als hij de bergen geld ziet, die de jenever jaarlijks aan den werkman en aan de menschheid ontneemt. Wie ook zou er niet van schrikken als hij hoort dat er jaarlijks veel meer voor jenever verteerd wordt dan voor brood, en dat er hier in België zooveel aan jenever betaald wordt als de gezamenlijke som van al de huispachten van het geheele land Hatelijker wordt nog de jeneverplaag als men denkt aan haren invloed op het terrein der zedelijkheid en verneemt dat zij de eerste oorzaak is van meer dan de helft der misda den die in ons land geschieden. In der waarheid hoe dieper men de zaak onderzoekt, hoe grooter dc kwSal schijnt, hoe vreeselijker hare gevolgen. Het treurigste van al die gevolgen is ech ter de invloed dien de jenever uitoefent op de kinders van den dronkaard. Iedereen weet reeds lang bij ondervinding dat de zoon van een dronkaard ook dikwijls een dronkaard wordt. Er zijn, wel is waar, uitzonderingen, maar ze zijn zeldzaam. Men weet dat, als er niet tegen gewerkt wordt, de kinders de hoedanigheden en ge breken van hunne ouders dikwijls overerven; dit gebeurt niet in de zelfde mate voor alle hoedanigheden en gebreken, maar 't is zeker dat de ziekte van het jeneverdrinken zich in het geslacht voortzet. Gewoonlijk gaat de ziekte bij den zoon nog verder als bij den vader en alzoo wordt door de overerving menige familie van dron kaards voorbereid.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1