D i T S EN OMMELANDS. Deweerdt wordt veroordeeld tot 15000 fr. schadevergoeding Devaux tot 5000 fr. schadevergoeding Op Zaterdag 23 December 1905. 5 centimen 't blad. 40ste jaar. Talmerk. 208 6 Beden Vrijdag nuchtend heeft de Rechtbank van Yper uitspraak gedaan in het proces door M. Colaert ingespannen tegen het Weekblad. en beiden elk de helft der proceskosten. 1000 fr. mag gebruikt worden tot inlasschingen in dagbladen ter keuze van M. Colaert, en de lijfsdwang is bepaald voor Deweerdt op 6 maanden en voor Devaux op 3 maanden. FEESTEN öeden Vrijdag avond ten 7 1/2 ure Dinsdag Zondag 31 December Buide van eerbied, genegenheid en bewondering STADSNIEUWS Gemeenteraad Katholieke Bond Feesten Pianospel De Veroordeeling TELEFOON 52 Te trekken hij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we sen ofte poet, tegen 3 frank 's jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en \s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Bet blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* £6, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken.:j De Keeren van de Agence Havas, te Bvussel, Tk 34, in de Ziiver- strate, en te Parijs, n* 8, Place d& la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Betooging ter eere van Ml- ERNEST FRAEiJS Voorzitter benoemd van den Katholieken Bond De Koninklijke Fanfare zal eene serenade geven. FEESTE in 't Volkshuis door het Chris ten Vlaamsch Verbond. Kerstboom en oude Kerstliederen. Ten 5 1/2 ure, ter Halle (Pauwels^aal), WANDEL-CONCERT door de Konink lijke Fanfare. aan de Lelasterde z ndelingen in Congoland Het staat iedereen bekend hoe onlangs een veelbesproken verslag ongegronde be schuldigingen heeft ingebracht en alom verspreid tegen onze katholieke missiën in Congoland. Groote opschudding en pijnlijken indruk verwekten, gansch België door, die valsche aantijgingen. WeihoeDie groothertige jongelingen, die edelmoedige kloosterzusters, die onver saagd alle slag van ontberingen en eene vroegtijdige dood te gemoet loopen, alleenlijk om zielen te winnen voor Christus en onze arme broeders van 't zwarte land tot de ware beschaving te brengen, die jongelingen en die kloosterzusters zouden ginder baatzuchtigen zijn en eene soort dwingelandij uitoefenen. Neen Honderdmaal neen Ook was het voor alle rechtschapen herten eene ware ontlasting als de Oversten der missiën, met weerdigheid maar ook met alle mogelijke krachtdadigheid, verzet aanteeken- den tegen 'die beschuldigingen en er de ongegrondheid van ten volle bewezen. Eene voldoening was het te lezen hoe dat zelfs ongodsdienstige schrijvers, die de mission- narissen van dicht bij aan 't werk gezien hadden, opentlijk bekenden dat die beschul digingen onverdiend zijn, dat het werk der zendelingen daar edel is en grootsch en dat wel zeker onbaatzuchtigheid en menschen- liefde meest bij de katholieke missionnarissen te vinden zijn. Hunne onschuld is bewezen. Maar niette min zal de beschuldiging, hoe valsch ook, hun herte doen bloeden. Zou het betamen dat landgcnooten, Vla mingen,vrienden, misschien ouders, broeders of zusters van dezen die ginder zweeten en zwoegen vcor de glorie van God en 't geluk der zwarten, onverschillig blijven aau het zielelijden van die edelmoedige zendelingen? Talrijk zijn ze die wenschen hunne stem te mogen verheffen om hunne gevoelens van eerbied, genegenheid en bewondering voor de belasterde zendelingen te kennen te geven. Om die redenen wordt in Westvlaanderen dat onder al de provinciën van België, in alle Missiën, meest zendelingen telteenen oproep gedaan bij vrienden en vereerders der belasterde missionnarissen. Yper zal niet ten achteren blijven. Het Nieuwsblad opent eene inschrijvingslijst voor Yper en ommelands en verhoopt veel namen zelfs met geringe giften er op te bren gen ten voordeele van al de Missiegestichten van Congoland. Al de inschrijvingen en giften, vermeld in het Nieuwsblad van Yper,guilen overhan digd worden aan Z. E. H. Kanunik Callewaert, bestuurder van 't Middenberek in Westvlaanderen. Zaterdag avond ten 5 ure vergaderde de Ypersche gemeenteraad onder voorzitter schap van M. Colaert, Burgemeester, en in tegenwoordigheid van al de raadsheeren, buiten MM. Begerem en Vandevoorde, die onpasselijk zijn. De heer Voorzitter laat weten dat op de lijn Yper-Gheluwe de trein van 11 -38 afgeschaft is, buiten den Zaterdag en dat hij vervangen is door eenen trein ten 2 ure. Verschillige raadsheeren vinden die ure ook ongepast, maar vooraleer opmerkingen te maken aan de uitbatingsmaatschappij, zal men verdere inlichtingen trachten te be komen. M.Latour heeft alleen aangeboden voor de levering van kolen binst 6 maanden aan het Waterkasteel f. 18.40 per duist kilos. Aanveerd. De rechtlijning van den Doorgang wordt behouden zooals zij nu is, uitgeweerd voor drie huizen al den kant der desteurstraat. Begrooting van 1906 M. Sobry vraagt dat men het getal kostvrije kabienen zou verdubbelen in de zwemplekke, dat men er zou de gordijnen vervangen door deuren en de bestaande deuren wat verhoogen, alsook dat men het water zou zuiveren en sommige dagen en uren beschikken voor de kinders der scholen. Voor de verdubbeling der kabijnen zou hij een verdiep makeneene reeks kabijnen boven de reeds bestaande. M. de Voorzitter zonder te willen over het voorstel Sobry beslissen, vreest dat de kabijnen op eene stagie zouden aanleiding geven tot moeilijkheden en misbruiken. Hij zal de verschillige opmerkingen onderzoeken en er het geschikste gevolg aan geven. Terloops doet hij opmerken dat er te weinig gebruik wordt gemaakt van de baden van het O. L. V. Gasthuis. MM. Sobry en Bouquet dringen aan opdat de Gapronstraat zoo gauw mogelijk zou besteenigd worden, t En is er bijna geen middel van erdoor te geraken. De begrooting wordt eenparig gestemd. Zij sluit in gewone ontvangsten ir. 368.goi,li gewone uitgaven fr. 348.329,74 Overschot fr. 20.571,47 Buiteng.ontvangsten fr. 100.434,82 Buiteng. uitgaven fr. 111.920,67 Te kort 11.385,85 Algemeen overschot fr. 9.185,62 De heer Burgemeester wijst erop dat spijts de overgroote werken die verricht worden, de stadsbegrooting toch sluit met een over schot van meer dan 9000 fr- In tegenstelling met hetgeen gebeurt op vele plaatsen, gebruikt men hier een deel der gewone ontvangsten voor het te kort aan te vullen door de buitengewone werken veroor zaakt. De geldelijke toestand van stad is dus uitmuntend, al zijn hier de plaatselijke belastingen zeer leeg. De openbare zitting wordt geheven ten 5 ure. Zaterdag namiddag had in het Katholiek Volkshuis hier ter stede de algemeene ver gadering plaats der afgeveerdigden van den Katholieken Bond. Al de gemeenten van het Bestuurlijk Arrondissement Yper waren vertegenwoor digd en sommigeWervick, Poperinghe, Watou, Reninghelst onder andere door bijna al hunne afgeve '.rdigden. Rond de 450 leden waren aanwezig. De dd. Voorzitter M. Eugeen Struye, oud senator, opende de vergadering met eene dier krachtige aanspraken, die getuigen hetgeen de aanhoorders met vreugde heb ben bestatigd dat M. Struye nog altijd het vuur bezit dat de geestdrift onder de aan hoorders doet ontvlammen, en hem ten allen tijde als een onzer beste volkssprekers heeft doen aanzien. De heer voorzitter is gelukkig, zegt hij, te zien dat de afgeveerdigden zoo talrijk zijn opgekomen om de grondvesten te leggen van denBonddieaande Katholiekegezindheid nog menige zegepraal moet verschaffen. Uw groot getal is een bewijs dat gij overtuigd zijt, gelijk wij, dat er meer dan ooit eensgezind gewrocht moet worden,omdat de aanvallen der vereenigde liberalen en socialisten ook heviger zullen zijn dan in het verledene. Wij zien het dagelijks in Vrankrijk en wij weten het maar al te wel dat onze tegen strevers hier uit ter herten verlangen om hetzelfde te doen wat zij ginter reeds ver richten. De oudsten hebben het reeds gezien binst de zes jaar van 1878 tot 1884. Onze tegenstrevers beroemen er zich op dat zij in 1906 het Katholiek Bestier zullen omverrewerpen om ons dan dezelfde vervol gingen te doen ondergaan, die zij toejuichen in Vrankrijk. Wij moeten daarom middels beramen om door goede bewerkingen de hope van liberalen en socialisten te verijdelen. De plaatselijke comiteiten zijn daartoe best geschikt.Zij zijn door de kennis van personen en de werkzaamheid die zij betoonen meer in state hunnen invloed te gebruiken en alzoo recht en vrijheid te behouden. De werking moet eensgezind zijn en getuigenis geven van de eendracht die macht maakt, en onze partij onoverwinnelijk moet bewaren. De bijtreding der menigte wordt meer dan eens door levendige toejuichingen be krachtigd. De heer Voorzitter doet verders uiteen op welke manier de stemming plaats heeft, eerst voor den voorzitter, dan verders voor de 4 ondervoorzitters en de tien bezitters. Eenparig wordt er besloten geene stem ming te houden voor den schrijver, den hulpschrijver en den schatbewaarder. Voor die plaatsen worden benoemd, Struye Felix als schrijver,M. Vandromme als hulpschrijver, M. Cyr. Boone als scnatbe- waarder. Voor de plaatsen van ondervoorzitter ware 't wenschelijk iemand te kiezen u, de ver schillige kantons een voor Wer^.""^ een voor Poperinghe en Rousbruggé, één ^voo. Meesen, een voor de twee kantons Ype Passchendaele. M. Voor de plaats van Voorzitter wordt geko zen M.Ernest Fraeijs met bijna eenparigheid van stemmen slechts acht stemmen werden uitgebracht op andere namen. Eene geestdriftige betooging begroet den uitslag dezer stemming. M. Fraeijs bedankt uit ter herten de heeren afgeveerdigden voor het vertrouwen dat zij in hem stellen hij zal trachten door nieuwe zegepralen te bereiden dit vertrouwen weer dig te worden, en zal hiervoor steunen eerst en vooral op de andere leden van het uitvoe rend komiteit, die nog moeten aangeduid worden, maar ook en vooral op de plaatse lijke komiteiten, die de groote werkers zullen zijn in den aanstaanden strijd, zoo schoon afgeschetst door den zeer achtbaren voorzitter M. Struye. Intusschen heeft men overgegaan tot de kiezing derondervoorzitters. Worden benoemd de heeren J. Verhaeghe, van Wervick. F. Van Merris, van Poperinghe. R. Colaert, van Yper. E. Thevelin, van Meesen. Bij eenparigheid wordt beslist dat de heer Colaert de plaatse zal vervullen van bijstaan- den voorzitter. Beurtelings komen de heeren Verhaeghe, Van Merris, Colaert en Thevelin de heeren afgeveerdigden bedanken en vragen dat zij in het toekomende als in het verleden op hunne verkleefdheid zouden rekenen, dat zij ten allen tijde ter dienste zijn hunner medebur gers en niets beters en vragen dan te mogen dienst bewijzen. Als bezitters worden aangeduid.de heeren: Baron G. de Vinck, Zillebeke. Struye Eugeen, Yper. Brutsaert, Watou. Iweins d'Eeckhoutte, Yper. George Lebbe, Poperinghe. Jules Vanderroersch, Komen. Leon de Gheus, Voormezeele. Ernest de Thibault de Boesinghe. G.Bruneelde Montpellier, Kemmel. August Godtschalck, Waasten. Onze knappe St Michielsturners hebben Zondag avond een schoone feeste gegeven onder de leiding van M. Meyskens, hunnen voortreffelijken bestierder. Al de oefeningen met gemak en juistheid uitgevoerd getuigen van den iever der turners en van de veerdigheid van hunnen leider. Orphéon en harmonie halen veel eere van het muziekaal gedeelte, waarin de cantate aan het Vaderland van dichter Sevens, getoonzet door M. Dirckx, eene eervolle plaatse bekleedt- Het kluchtig gedeelte 'n was niet vergeten en de kleine zoowel als de groote ver dienden de herhaalde toejuichingen der talrijke menigte. Maar ook ze staan bekend en 't is de waarheid dat ze twee patente dat ze twee excellente knappe jongens zijn. Een ure en half lang pianospel, en dan I nog geen gewone polkas, mazurkas of andere valsen, maar muziek van groote meesters, Jat durven aangaan hier te Yper, voor de n van den Katholieken Kring, en de eden der Koninklijke Fanfare.dat scheen fi'llerminste eene zeer gewaagde zake, jt eene uitzinnigheid. En nogthans, onze te weinig gekende meester Louis Vanhoutte, heeft dat waag stuk beproefd en er, naar 't oordeel van eikendeen,mer ongehoorden bijval in gelukt. Wij zijn natuurlijk niet voornemens hier de stukken te ontleden door M. Vanhoutte zoo meesterlijk gespeeld die er een gedacht wil over hebben moest daar aanwezig zijn ten anderen wij zouden het niet aandurven meesters als Grieg, Schumann, Chaminade, Beethoven, enz. enz. te bespreken dat is boven onze macht. Zeggen wij alleen dat de herhaalde toejui chingen genoegzaam hebben bewezen dat de talrijke toehoorders hun genoegen vonden in de meesterlijke vertolking van M. Vanhoutte en^den wensch hebben uitgedrukt,hoe eer hoe beter, zulk feest te zien vernieuwen. Wij voegen bij onze gelukwenschen aan M. Vanhoutte, ook deze aan het bekend huis Derdeyn, dat een prachtig instrument gezon den had, tot eere strekt aan dit zoo gunstig gekend huis. Wij geven aan 't hoofd van ons blad de veroordeeling dézen morgen uitgesproken tegen 't Weekblad. De uitspraak van dit streng vonnis miek op het talrijk publiek een ongehoorden indruk. De liberalen en ze waren met velen opgekomen stonden als verpletterd. Op den eersten oogenblik en sprak er niemand, maar na eenige stonden gingen de tongen los en elk gaf zijne mee ning te kennen. Alle man vond dat de straffe voorbeeldig was en misschien een einde zou stellen aan die aanhoudende belasteringen tegen de katholieken uitgebraakt. Iedereen was van gedacht dat, moet men in tijd van kiezing wat door de vingers zien, en niet al te naarnemende zijn, het toch nooit mag toegelaten zijn iemand op de eerloosste wijze aan te randen. De rechtbank heeft onzen geachten heer Burgemeester gewroken over de vuige lastertaal van godvergeten schrijvelaars. Alle eerlijke lieden zullen gelukkig zijn over de uitspraak van dit vonnis. Hopen wij dat de lesse zal vruchten dragen èn voor Devaux, die Woensdag reeds uit Yper verhuisd is, èn voor Deweerdt, de verantwoordelijke uitgever van het vuil blad, èn voornamelijk voor de naamloo\e laste raars, die er misschien deugd zullen van hebben eenige duizende franks te mogen leggen, en er in het toekomende meer dan eens zullen aan denken vooraleer zij in hunne onbezonnenheid schryven durven dat zij de katholieken zullen ten onder brengen en vernietigen. De Katholieken zullen in dit vonnis een voorbeeld zien voor hen goedheid is wel, maar goedzakkigheid en deugt niet Mochten anderen dan onze achtbare Heer Burgemeester dit overwegen en zijn voor beeld volgen. Hopen wij dat onze geestelijk heid niet langer door de liberale drukpers en zal willen door de modder gesleurd worden. De katholieken houden er aan dat de geeste lijkheid geëerbiedigd worde. Al te groote goedheid is dikwijls oorzaak dat schrijvelaars in hunne onbezonnenheid maar altijd voort gaan, denkende dat men toch niet en zal vervolgen. SBLAD VAN YPER Veroordeeling van t WEEKBLAD C

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1905 | | pagina 1