MENGELMAKEN tspiokine BLOCH' Welk water moet men drinken VAN ALLES WAI! Haans en eiersl Een sprekende aap GEEFT beste soep Hel afvallen der bladeren bij potplanten Mollen Nut van den ammoniak j Een spook daad zal ^'^tren^^'ongelSSrvoor- DE meenen Opvoeding van een millionnairskind. uitt'i r°n V*? George We?f|nghouse, den büna F30 böroem'J« rem, die thans op alla treinea der wereld wordt gebruikt. III. Wij staan het gebruik van vleesch toe op den Zondag, Maandag, Dinsdag. Donderdag en Zaterdag van iedere week, uitgenomen op den Zaterdag van Quater temper (iu Maart) en den Zaterdag der Goede Week. Degenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags vleesch eten, te weten in den vooruaamsteu maaltijd, en niet in de collatie; en dit geldt ook voor vleeschsop en jeugd. IV. Het is verboden, zelfs aan degenen die mogen vleesch eten, vleesch en visch te eten in eenen denzellde maaltijd,niet alleen opde dagen van den veertigdaagsche Vasten, c) Wegnemen van vet vlekken op zijden of wollen stoffen. Laat eene zeer geringe hoeveelheid ammoniak opde vlek vallen en, wanneer de vloeistof verdampt is, keer de stofte om, leg op de vlek een stukje slorp- papier (papier buvard) en plaatst er een warm strijkijzer op spoedig is de vlek verdwenen. d) Kuischen van borstels en kammen. Dompel ze gedurende eenigen tijd in een mengsel van warm regenwater met een tiende deel ammoniak zij zullen als nieuw wezen. e) Beten van venijnige kerfdiertjes of steken van bieën De hevige dê Zondagen medebegrepen, maar ook op I gezwel wordeTweggenomVnToo^ïe^onle^ alle andere vnstendncren VQn het. mar I gen van linnen doekjes die nat gemaakt zijn alle andere vastendagen van het jaar V. Men is verplicht driemaal te lezen den On\e Vader en den Wees gegroeten eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Be rouw, iederen dag dat men zal gebruik maken van de bovengemelde dispensatie van vleesch te eten. Men zal zich nochtans van deze verplichting kunnen ontslaan met eene aalmoes, ieder volgens zijne godvruchtig heid, in den offerblok van den Vasten te storten. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienst boden, alsook aan de andere personen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar,uitgenomen op Goeden-Vrijdag. Met de militairen stellen Wij gelijk de gendarmen,de douaniers, en de stadspolitie agenten in werkelijken dienst zijnde, dezen die in dienst zijn op de treinen en tram, alsook de briefdragers, en de bedienden der accijsen in werkzaamheid. VII. Wij meenen aan de geloovigen van ons bisdom wederom te moeten herinneren dat de vastendagen, buiten den veertigdaag schen vasten zijn: de Woensdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quatertemper de Vi giliedagen voor Sinksen, vóór de plechtig beid von de HH. Apostelen Petrus en Paulus vóór Onze-Lieve Vrouw Hemelvaart, Aller heiligen en Kerstdag en dan nog, dat het op al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve op Kerstdag en de Besnijdenis O. H. (1 Januari), als deze feest dagen op eenen Vrijdag vallen. VIII. Ingezien de tijdsomstandigheden en ingevolge de bijzondere macht, Ons ver leend door Zijne heiligheid den Paus van Rome,latenWij toe aan al onze diocesanen, dit jaar, vleesch te eten, zelfs meermaals daags, op Sint-Marcusdag en de drie Kruis dagen. Om dezelfde beweegredenen eu ingevolge dezelfde macht, vergunnen Wij insgelijks aan al onze diocesanen, tot aan den Vasten van het toekomende jaar, vleesch te eten, zelfs meermaals daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vastendagen zijn. Ten einde te voldoen aan het verlangen van den Heiligen Vader, moeten Wij de met zuiveren ammoniak. In de steden waar eene gemeentelijke waterleiding bestaat dient dit punt nopens het water maar weinig of niet in aanmerking genomen te worden. Nochtans is het in den zo er, bij eene zeer groote hitte voorzichtig eenige persoonlijke voorzorgen te voegen bij die welke de openbare besturen nemen De koking van het water is (men zal het nooit genoeg herhalen) het eenige zeker middel om gevrijwaard te blijven van het gevaar, in het leven geroepen door de doorzjjgiug, voortgebracht bij de bronnen en die het zuiverste water, buiten de wete van de best ingericute waakzaamheid, besmetten kan. Maar het gekookt water onaangenaam tot het drinken zijnde, ia het goed er een aftreksel bij te voegen van de een of andere kruidige planten thee, wilde munt. oranje appelblad, thijm, oranjenppelschil, enz., enz. Eenmaal verkoeld, is zulke drank aangenaam, gezond en vooral weldadig. Overal waar men gemeentelijke waterlei ding vindt zal men eerst bronwater den voorkeur geven, dan aan putwateren einde lijk aan regenwater. Hot water waarin de kers groeit, is voortreffelijk, dat welk riet, waterleliën of linzen bespoelt, is maar middelmatig. Een zeer eenvoudig middel om zien van de hoedanigheid van het water te verzekeren bestaat in het koken in een aarden ketel, zorg dragende deproefnemiug in een waterbad te voltrekken het bezin k sel moet dan eene Jicht grijze of witte kleur hebben. Wanneer deze laatste meer naai den donkeren kant helt, zou men wijzelijk bandelen het ontleden water af te keuren. Eindigen wij met de beschrijfing van het toestel waarvan het gebruik in de koloniën verplichtend is voor de uitzuivering van twijfelachtig water en dat ook zijne nuttig heid in vele streken van ons land zou doen uitschijnen Men neemt twee tonnen die men zorgvul handelt gelijk een gendarm, die iemand zijn papieren vraagt. En u chtans was de oude Chevreul een weinig verrast toen men eenige dagen later, hem kwam zeggen dat eenen zijner vrienden, dien hij niet ziek wisl, gestorven was, juisl op dezelfde uur als zijn droomgezicht hem verscheen, en dat de vriend hem zijne boekerij had nagelaten. geloovigen,die van deze toelatingen zouden reinigt na er een der bodems uit verwij- _1 *1 1 -IV i I 1 A V1 f U li /A L L b-B t n* l I gebruik maken, aanwakkeren om daarvoor andere goede werken te doen, en wel bijzonderlijk het gebod van het vasten en van het vleeschderven stiptelijk te onder houden. MM—jMMW—imiWillMIIWB—BMBBaWBBBBaBIH il> 11II ■WMHIIMiUWiffBBar In de 20 jaar hebben de katholieken 16-' millioen overschot. In 6 jaar hadden de liberalen altijd te kort, spijis hunne nieuwe lasten. Een haan moet kraaien dikwijls en wel. Waarom moet de haan kraaien De beste kraaier is altijd deze die best dient om eene goede kudde hennen te geleiden. Eene boerin, in België, zegt nooit een voortteelerhaan zij zegt een kraaier Daarom zijn er te allen tijde in Vlaanderen en in de Walenstreek wedstrijden geweest voor hanengekraai. Kraaien is een teeken van levendigheid en van kracht de kracht brengt vleesch en eieren voort. Daarom, zeggen de Belgen, moet eene goede haan kraaien op alle uren van den nacht. Hij moet ook eene schoone, zilverklinkende stem hebben. De prijs van den kraaier-haan kan op vier verschillige wijzen beoordeeld worden. Het lang duren van het kraaien en de aangename klank. Welk betrek is er tusschen het kraaien en het eierleggen 't Ware moeilijk om zeg gen maar in alle geval zijn de eiers groot en uitmuntend als de heer en meester van de hennen een felle kraaier is. Bij de eierleggende rassen, zooals de Braekels, Vlaanderen en uit de Kempen, houdt men rekening van het getal keeren welke de hanen kraaien in een uur. De kleine baardhaan van Antwerpen is de beste kraaier, zoo 't schijntsedert lang wordt hij gezocht voor zijn gezang en zijne gestalte. De kleine hen is eene uitermate goede legster. De Braekel is het ras dat meest eiers en de schoonste legt's winters geeft zij de beste melkkiekens van 6 weken de beste graan- kiekens, de jonge hanen, die vet zijn na drie maanden, de vroegste en de fijnste kapoens. Onder de kiekens van dat ras zijn er die eenen vierkanten kam hebben, als zij nauwe lijks uitgepikt zijn, en die beginnen te kraaien als zij zeventien dagen oud zijn. De poelekens leggen hun eerste ei, achter drie maanden en veertien dagen, en de hanen mogen na drie maanden opgediend worden ter tafel. De Tram. op derd te hebben. Op 6 centimeters van den anderen bodem brengt men een houten kraantje aan dan giet men het te zuiveren water in oen der tonnen en men doet er 100 liters een lepeltje aluin bij. Men laat het zoo twee of drie uren rusten en zinken men trekt af, men kookt de alzoo verkregen klare vloeistof en dan laat men deze verluchten in het tweede vat ei is geen water, hoe slecht het ook zij, dat niet voortreffelijk wórdt door deze bewer king. De eerste aap dio ooit gesproken heeft, vormt tegenwoordig het middenpunt van belangstelling in Louden.De aap is 't eigendom van M.Bostock. en heet Consul It, ter herinnering aan Consul I die onlangs gestorven is. Deze aap werd opge bracht in het zuiden van Frankryk, en werd bii wyze van proefname, in gezelschap gehouden van een afgenchten papegaai, van welken bii het spreken heeft geleerd. Tot niet zeer verre, strekt Consul II zijn taalkennis, nij kent maar drie woorden en het heelt hem veie maanden genomen om die van den papegaai te lueren. De woorden zijn Consul - please en change Uit hoofde van deze geleerdheid is Consul II uu verzekerd bij Lloyd voor L 250 000 onder voorwaarde dat hij gedurende da vier koudste maanden van het jaar in het zuiden Frankrijk verblijven zal. De premie op de verzekering bedraagt cent van de polis. Het schijnt dat de liberalen en socialisten die beweren dat een hunner voorouders van een aap afstamde in bewondering staan voor Consul. Dat en bewijst nu nog juist wel niet dat de aren vroeger al menschen waren, maar 't is alleszins zeker dat vele menschen nu apen zijn in hunne doening. MOESKROEN Maandag morgen, lond 1 1|2 ure, waren de policieagenten Louis Dendievel en Camiel Mercier op dienstronde om de sluiting der herbergen na te zien op Monf-a Lenx. Toen zij langs de Roode Kruisstraat kwamen,hoorden zij gerucht in de herberg van M. Alois Van Belle. De policieagenten klopten aan en ver zochten dat men de deur, die gesloten was, zou openen de verbruikers antwoordden echter dat zij voor de policie niet openden. De ageu ten gingen rond het uuis en, de achterdeur insgelijks gesloten vindend, kwamen zij op nieuw naar voren. Eensklaps sprongen een 15 tal personen buiten en namen de vlucht. De agent Dendievel kreeg een geweldigen slag tegen het achterhoofd alvorens hij zich kon rekenschap geven ovrr den aard der wonde, waren de kerels reeds de grens over en op t'ransch grondgebied. De gekwetste die overvloedig bloed verloor, had .echter zijnen aanvaller erkend. Wat d agent Mercier betreft, deze had een vuistslag ii- volle gelaat gekregen, maar hij heeft den dader niet erkend. Het onderzoek dat aanstonds ingesteld werd heeft niets opgeleverd om het gerecht op hei spoor derplichtigen te brengen. De herbergier Alois Van Belle, schoenmaker, verklaaide dal nij rond 12 1|2 in gezelschap zijner vrouv, het avondmaal nam, toen men aan de deur kwam kloppen. Op zijne vraag wie er daar was, werd hem geantwoord dal het do policie was Nauwelijks had hij de deur geopend of z»ven kerel kwamen binnen, weldra gevolgd door anderen. De gekwetste agent Dendievel ontving de zorgen van M. den doktor Casiers op Mont h Leux. Deze stelde op den nek van het slacht offer eene lange en diepe wonde vast. welke schijnt toegebracht te zijn met een mes. Zij zal eene onbekwaamheid tot werken veroorzaken van veertien dagen. Maandag, rond i, ure 's morgens, heeft de policie een klopjacht gehouden op de grens met het inzicht den dader te ontdekken maar zij leverde geenen uitslag op. De beschuldigde verblijft in frankrijk waar ten uitdrijvings mandaat tegen hem bestaat. Victor Lagasl die verdacht werd de poücie- agenl Dendievel een messteek toegebracht te hebben,is zich dinsdag morgen op het polieie- bureel komen gevangen geven. Hij bewe rtdat bij het niet is die den steek heeft toegebracht en klaagt een zijner gezellen aan als den dader Niettemin werd Lagast 's namiddags naar ht-t gevang van Kortrijk gebracht, waar hij door M. den onderzoeksrechter Lagae ondervraagd werd. bloedig de beschrijving der verschijning op|eTensgevaar Eeu soort van afgeknotte kegel, bekroond met j kome> heeft, eenen hol zoo luiden zijne aantekeningen. Vervolgens om zich in zijne Kamer te begeven richtte hij zijne schredpn naar de deur, waar nog altijd den vreemden vorm stond, die hij in 't voorbijgaan aanraakte. Maar geene enkele beweging van angst, geenen enkelen oogenblik van verwondering! Niets dan een bewonderens waardig wetenschappelijk vertrouwen, de koelbloedigheid van eenen opmerker, die de beschrijving van een spook opneemt en die juist handelt gelijk een gendarm, die aan he By eenen chocoladefabrikant der Bruggen straat, heeft een kerel op naam der Desgein, winkelierster, te Kortryk, zc P chocolade en eene kist chocolade van 50 kil die 's andardags moesten geleverd woraer met den voerman, besteld. De zes pak werden hem gegeven. Toen de onbekende vertrokken was, kreeg de fabrisant vermoe dens. Hy bagaf zich 's anderdaags naar weduwe Dessein, te Kortryk, die van niet wist en verklaarde 200 kilos papier gelever' te hebben ook aan denzelfden kerel, die dien oogenblik af niet meer te zien is. Alle geneeskundige boeken zeggen dat slijmverdrijvende pil van D' Wauhery, beste, gemakkelijkste en heilzaamste is van all verdrijfmiddels. GHELUWE Zondag avond ontstond er in de herberg Ven Vos, op de baau naar het gehucht Terhaud twist tusschen eenige verbruikers. De her bergier zette de twisters aan de deur, waai zij handgemeen werden. De genaamde Verbeke landbouwwerkman, kreeg drie messteken het hoofd hy werd door M. den doktor Soete verzorgd. De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld en is er in gelukt de vier daders ontdekken. HERSEEUWE Zaterdag avond, rond 7 ure, terwijl herberg van M. Janssens, gelegen op Brocfee-de-Fer, vol werklieden was, die hunnen trein wachtten, zijn dieven in slaapkamer gedrongen van den herbergier en hebben er eene som van 80 fr. gestolen alsook vijf uurwerken, waarvan een in goud. LANGEMARCK Maandag morgen met den vroegen legde men den eersten steen van de 103' herberg te Lan gemarek, Sint Jelyns niet inbegrepen. 't Is eene goede zaak want zij staat langs eeneslrate waar nog geene drankhuizen zijn Uit goede bron word gemeld dat zij den narn zal dragen van «tiet wit Konijn». van 20 per Bij het overbrengen van potplanters in de kamer, vallend:* bladeren dikwyls af, wat een gevolg is van de droogheid der lucht in de kamer en van het gebrek aan voortdurende luchtverversching. Vooral is de ficus of gomboom in dit opzicht zeer gevoelig. Evenais elke plot selinge wisseling nadeelig is, is dit ook hier het geval.Toen kunnen de siechte gevolgen voor komen worden, als men in het eerst de vensters veel openlaat en dikwyls besproeit. Mollen in weiden kunnen door calcium carbid verdreven worden. Men legt kleine stukjes hiervan in de mollengangeu. Als de stukjes carbid met de vochtige aarde in aanraking komen, ontwikkelt zich het acetyleen-gas en dringt in de opgeworpen wegen van den mol door. In elk welingericht huisgezin heeft men eenen kleinen voorraad van apothekers- gerief. Benevens andere nuttige stoffen,vindt men er een fleschje ammoniak. Immers de ammoniak speelt een belangrijke rol in het huishouden. Ziehier eenige toepassingen van die kost bare doch tevens goedkoope vloeistof a) Kuischen van olieverfschilderijen. Meng een gewonen soeplepel ammoniak in omtrent 4 liters warm regenwater, steek er een flanellen doek in, wring hem uit en overwrijft er vervolgens de schilderij méde na deze bewerking zal zij er als nieuw uit zien. b) Kuischen van deuren en vensters. Met dezelfde oplossing als hierboven kuischt men ook gemakkelijk deuren en vensters; niet alleen het geschilderd houtwerk, maar ook de glasruiten. Een beroemde fransche scheikuudige, Eug. Chevreul, die, zooals men weet, honderd en drie jaren oud werd (1786-1889), had eens naar het schijnt een oprecht zonderling droomge zicht. Het is het uitstekeuu academielid, M Juies Claretie, die dat feit vertelt. Chevreul v erkte zekeren nacht, heel laat, in het oude verblijf waar Buffon leefde, en dooi vermoeidheid overrompeld stond hij van zijnen werktafel op om zich naar bed te begeven, wanneer hij opeens en wel zeer duidelijk, de deurope ing van zijn kabinet met di gedaante van een spook gevuld zag. Iu der waarheid er was daar iemmd er was daar een zonderling persoon, een bewegingloos beeld op den drempel, Welke' de geleerde wilde overschrijden. De ouderling verschrok geenzins. Hij raad pleegde zijn uurwerk: Twee ure drie kwaart des morgens. Dan het spook beschouwende, zette hij zich terug voor zijne werktafel neer en nam koel- Zondag avond, rond II ure keerde de Bené Ostyn, 18 jaren oud, wonende Koninkje straat, huiswaarts in gezelschap van Albert Oefoort en Julien Cottigriies. Aan de Couetstraat naderden zij een groep kerels die aan 't twisten warén. Albert Defoort, koopman, wonende in de Tiinmermansstraat zegde tot Julien Cottignies, fabriekwerker, zelfde straat Laat ons voort gaan dat gaat ons niet aan. Nauwelijks had hij die woorden uitgesproken, of een gekende kerel van Toerkonje sprong op René Ostyn en bracht hem drie messteken toe. Het slachthüffer en zijne twee gezellen liepen naar de herberg van M. Velghe-Vandorpe waai de gekwetstede eerste zorgen ontving. Hij had achter het linkeroor en in den buik breede wonden, waaruit het bloed stroomde. M. de geneesheer Tourlemonde deed hem bij hoog dringendheid naar het gasthuis brengen. Mid delerwijl had de bende twisters de vlucht ge.nomen. M. Onré, hulppohciekommissaris, stetde aanstonds een onderzoek in. De zaak is echter nog zeer ingewikkeld daar er van de aanval- lerom aar eeu gekend is de beschuldigde is over de grens gevlucht. De toestand van het slachtoffer is zeer erg verwikkelingen kunnende de dood veroorzaken, zijn te vreezen. Maandag avond bevond de genaamde Camiel Gevacrt van Wonterghem, zich in de herberg van Victor Vanovertfeld, Roubaaisstraat. Hij kreeg er twist met de verbruikers, over een diefstal over langen tijd gepleegd in Frankrijk, Camiel Gevaert werd op den grond geslagen en erg toegetakkeld op het achterhoofd kreeg hij een geweldigen slag met een bierglas, zoodat hij het bewustzijn verloor. De policie werd verwittigd en hield de twee aanvallers aan. De gekwetste werd door doktor Casiers, van Mont- a-Leux verzorgd en vervolgens naar het gast huis gebracht. Dinsdagmorgen werd de bijzonderste dader door de rechtbank van enkele policie veroor deeld tot 2 jaar en 2 maanden opsluiting in het bedelaarsgesticht van Merxplas. De andere werd in vrijheid gesteld. VLAMERTINGHE Dinsdag morgen, op het uur dat de kinderen naar de school gingen, kwam een volbloed peerd in volle vaart uit de richting van Pope- ringhe aangerend. De genaamde Hilaire Caulier, dienstknecht by M. Henri Berlamont sp ong het dier naar den kop en gelukte erin het tot staan te brengen, na eenige.meters mede gesleept te zijn. Wij hopen dat die moedige Dinsdagavond kwamen de nieuwgetrouwden Callewaert Beele t' huis. Men schoot met he kanon dat het schouderde in de lucht en dat er bij Bussaertverschilllige ruiten in gruislamen ten vlogen. Donderdag avond ging het muziek daar gezapiger deure.h T speelde fijne zoele vooizeljes om zijn medelid in zijnen nieuwen staat te verwelkomen. OOSTENDE De kleine Louis Vandoorse, zoontje van een visscher,slingerde zaterdagnamiddag aan eene koord aan boord van een visscheivbootjehij viel in't water tusschen twee sloepjes. Zijn oudste broeder kon hem gelukkiglijk vastgrij pen op het oogenblik dat hij ging verdrinken. De genaamde Allaert, 28 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen, is maandag o| vreeselijke wijze aan zijn einde gekomen. Hij werkte als metser in bet koffiehuis De Hollan der, op de Groenselmarkt. 's Middags kwam zijne vróuw zijn middagmaal brengen, maar vernam met verwondering dal hij van over lang heengegaan en niet meer teruggekeerd was. Daar hij een herstellingswerk te doen had aan de riolen, tegen den beirput, en men dezen open vond, kwam 't gedacht op dat hij daai kon ingevallen zijn. Men deed opzoekingen en weldra haalde men het lijk van den ongelukkige boven. Twee geneesheeren spanden vruch'te loos alle moeite in om de levensgeesten erop te wekken. Het lijk werd naar het doodenhuis gebracht. Een 10 tal knapen der scheepsjongenschool werden sedert eenige dagen vermist. Men vernam zon lag dat zij te Vlissingen bij hunne ouders waren teruggekeerd. Een tuiboot is uitgezonden om hen te gaan afhalen. Sedert eenigen tijd bemerkte men de verdwij ning van kronen en andere grafsieraden op nel kerkhof. Zaterdag gelukte de policie erin de hand te leggen op acht der dieven, allen jon gens van 10 tot II jaar. Twee verheelers wer den eveneens aangehouden.De dieven verkoch ten de kronen en de grafsieraden aan 30 centie men de kilo WEVELGHEM Eenige werklieden van M. Cockuyt waren dinsdag namiddag bezig met vlas le lossen.Een hunner, Henri Scbulpe, die op een voer zat, ziende dat hij aan den boven der poort zou haperen terwijl het vlas in d^schuur getrokken werd, wildelaiigs een venster binnen springen. H.j misrekende echter zijnen sprong en viel ten gronde. De ongelukkige werd opgenomen met gekloven schedel en kloeg daarenboven van inwendige pijnen door gansch het lichaam. Hij werd aanstonds verzorgd door doktor Delbaere, die vreest hem niet te kunnen red den. Schulpe is gehuwd en vader van zes kin deren. AALBEKE Dinsdag namiddag, rond i ure brak er een geweldige brand uit ia eene tweewoonst der De Knockstraal, tegen de Plaats. Het Stragier, nabij de statie dringen. Op tiet oogen- blik dat de meid de achterdeur wilde sluiten, werd zij door een der bandieten vastgegrepen en half dood geslagen. Op 't geschreeuw van het slachtoffer kwam mad.Stragier loegeloopen; opliet zicht der drie kwaaddoeners, waarvan een, etn revolver op hen richtte, vluchtte de dame naar de voordeur en riep om hulp. De nandieten namen de vlucht, dwars door het veU. De meid is nogal erg aan het hoofd °ekWelS'" BRUGGE Over eenige dagen stief eene oude vrouw uit ie Waalschcstraat, die gedurende haar leven de vuilnisbakken op de straat uitzocht. Zij werd oegraven uint eene plechtige 9 ure mis en hare loodskisl koste lÜOtr. Zulks verwonderde nie- nand meer toen men vernam dat men in het s rftiuis eene som van 9,0U0 fr. en kostbare juweel!ii gevonden had I Maandag, rond 2 ure namiddag, had er eene „eweluigo ontploffing plaatsin de naddeuheuk der kathedraal Sinl-Salvalor. Daar er eeu ga/, rèua iu de, kerk waargenomen werd, deed een gazwerkrr, vergezeld van den suisse en voor zien Van eene lamp, opzoekingen om du opening te vinden langs waar de gaz ontsnapte. Eens klaps uad er eene geweldige ontploffing plaats. De twee mannen werden omgeworpen, de vloerstteiion werden over eene groote opper vlakte uit den grond gerukt. Verscheidene marmeren rozetten van het gewelf dat het uoogzaat ondersteunt, werden afgerukt, alsook eeu der treden van uen trap die naar het koor leidt. De stoffelijke schade is dus zeer aanzien lijk gelukkig kwam de werkmanen de suisse er met lichte kwetsuren van af- HAZEBROUCK Zondag nacht, om 11 ure waren verscheidene personen in de herberg van Jules Couillet, Wantestraat, te Hazebrouck, aan het spel met den vogelpik. Door eene verkeerde beweging werd een pijltje uit de hand geslagen van Oscar Lezaire, schoenmaker, 35 jaar oud, wonende Vischpaanstraat. Daarop onstond een woorden wisseling en de twisters gingen op straat. Lezaire werd aangevallen cu bekwam vier messteken in het achterhoofd, het linker kaak- hc, n, liet linker schouderblad en de rechter wang. [let slachtoffer weid in dergeiijken toestand opgenomen en naar zijne woning overgebracht. De dader is niet aangehouden. KORTRIJK In den nacht van Zaterdag tot Zondag, rond ten 1, is een begin van brand uitgeborsten in de drogerij der ververij van M. Camiel Nuyt- lens, Vlaanderenkaai. Op het kloppen der brandklok zijn de pom piers spoedig ter plaatse gesneld. Daar zij het water der vaart in hun bereik hadden, waren /.ij welhaast hei vuur meester; niettegenstaande zijn 1000 kilos katoen de prooi der vlam ge worden. De schade door verzekering gedekt wordt geschat op 1500 fr. Na drie kwart wer ken der pompiers was alle gevaar verdwenen. M.D'Haene, onderkommissaris, heefteen onder zoek geopend. De oorzaak is tot nu toe onbe xend. Zondag namiddag stond de genaamde Arthur Moreels, dienstknecht bii Gustaaf Degryze, huurhouder, meteen rijtuig aan de statie. Hij" wilde zijn peerd uilsteken om een boodschap le doen. Eensklaps sprong het peerd vooruit en door den geweldigen schok werd den geleider van den bok op de steenen geworpen. Men droeg hém spoedig in het Hotel du Nord, alwaar de geneesheer M. Deoraband- r hem de noodige zorgen toediende. Daarna w rd Mo reels in rijtuig naar zijne woning. Slachthuis- straal, gevoerd. In den nacht van Zondag tot Maandag hebben kwaaddoeners het varkenkot opeugebruken van M. Constant VincKier, Noordstraat, 1. Dit kot paalt aan zijne woning die alleen staat in den meersch. Desteen-n nevens het slot waren uit- ebroken en het slot hing van de deur. De dieven moeten ongetwijfeld door het ee.i of ander gerucht verjaagd zija geweest, want zij hebben niets ontvreemd. UIT LEUTEGHEM Djon Fynaert was aan discuteeren over godsgeleerdheid en zegt Djon alzoo tot boertje Ram Gij klapt altijd van God, maar g'en hebt hem nooit gezien en ik ook niet, bijge volg er is geen God Ja, kameraad, zei 't boertje, 'ken heb nog nooit uw verstand gezien, bij gevolg... Gheluvelt Van den 4, tot den 14 Februari, dag de gedurige Aanbidding, is alhier eene gees telijkezending gepredikt geweest door de LE. HH. 1 aters Redemptoristen Roose en Desmet, van Rousselare Het weder was slecht, de straten beslijkt, doch niets wederhield den godsdienstigen moed der geloovigen. De kerk was opgekropt van menschen, den eersten tot den laatsten dag. De feesten hielden aan prachtige ver lichting, Maria ter eere wijding van het overheerlijk beeld der H. Familie, Jesus, Maria en Jozel en Jozel; wijding van het nieuw bewoond door MM. Ernest Vanoobergï kl'ms met het afbeeldsel van den stervenden metsersgast, en Albert Van Vreck, kleermaker, werd gansch in asch gelegd. De meubelen dei' bewoners konden gered worden. Het gebouw hoorde toe aan M. Paul Christiae.is, handelaar te Kortrijk. Er beslaat verzekering. EERNEGHEM De veldwachter dezer gemeente en zijn ambtgenoot van Aerlrycke, hebben maandag nacht, rond 3 ure, zeventien kiekens aangek- slagen, die men bezig was aan 't pluimen ten huize van een koopman in pluimgedierde.Deze kon er de herkomst niet van aanduiden. De dieven, die hem den buit verkocht hadden werden echter te Aartrycke aangehouden. Men weet nog niet aan wie de gestolene kiekens toehooren. De eigenaar kan ze terug bekomen op het policiebureel van Eernegbem. RUMBEKE Zaterdag avond, rond 7 ure, wilden drie onbekenden in het buitengoed van mad. wed. Zaligmaker, ophetherkhof opgericht. Ook, dank aan den ijver der Eerw. Paters, aan da vurigheid der gebeden, was de uitslag allerschoonst. Meer dan 1200 heilige Communiën uitgedeeld, 300 leden inge schreven in het aartsbroederschap der II. Familie, plechtig ingericht te dier om standigheid. Aandoenelijke dagen, die nog lang in het geheugen enin zegening zullen blijven. miM0eS«venkoildhec<en'zware vallingen, keel- P J Snelle en zekere een zing door de doos.0611 dfc Wa,tbery öwrpastil. 1 fr. de groote

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2