MENGELMAKEV Oproep tot liefdadigheid Kerkedieften VAN ALLES WAT A- Beste Vriend, Zeker is uw schrijven ons aange naam, 't zij een dichtje of iets anders, misdaden ef ander mengeimaren.'t zal altijd wel onthaald zijn. Mochte uw voorbeeld navolgers vinden op andere gemeenten, 't is de wensch van 't Nieuwsblad Te Mechelen Te Dexidermontie Waarom?. .Omdat de m mste menschen niet verder zien dan han.iei. Heus lang^is,^^ wiils niet op de hoogte Zi,n ze niet in den blinde dooden. heeft eene visschersboot hare van schadelijke ïn Holland en Schotland Engeland virOOte Uyerstroomingen I polder, boven het waterpeil der Schelde, en Vleeschvoeder voor Hoenders Hoe rijk zijn wi Te O istende Te Antwerpen Altijd meer Een rapport SYaarom? Wordt boo- t d uwe aankoope doen voor de aanslaande Eerst* Communie. Waar vindt gij detchoon stekcijc beddekens, de voordeeligs'e jn nieuwste ke-kboeken, paternos'er en allerlei geschenken BjCallewaert,-De Meulenaere, druk ker, Bolerslratl, n° 36, Yp t. VOOR DEN HOEST BORSTSIROOP DEPRATERE BERICHT zedklghem Tengevolge van eenen Iwist, in herberg van Zedelghem outstaan tusschen landwerklieden, heeft een hunner zijn mes getrokken en eenen steek to-gebracht aan den geuaamden Reynaert, die doodelijk getroffen uedarzakle. De moordenaar is aangehouden en in hffl gevang van Brugge opgesloten. doomkerke locre burgerstand van yper keer in de gedachten te wege te brengen en bijzonderlijk aan de katholieken stemmen af te trekken bij de boeren, die, zij weten het maar al te wel, de groote steunpilaar zijn van de katholieke partij. Van hunnen haat tegen den godsdienst zullen zij aan de boeren niet spreken zij weten dat het niet zou pakken op den Vlaamschen buiten, maar zij zullen ze trachten op te hitsen met hun wijs te maken, dat de katholieken wetten stemmen, die tegen het belang van den landbouw zijn Boeren hebt gij het vast hoe dubbelzinnig dat volkske te werke gaat (slot volgt) De Cycle Club Yprois had Dinsdag avond eene vergadering bijeengeroepen van afgeveerdigden der verschillige maatschap pijen der stad, ten einde middelen te bera men om hulpe te bieden aan de ontelbare slachtoffers der mijnrampen van Courrières. Verschillige voorstellen werden gedaan en na bespreking werd er besloten eene omha- ling te doen en de opbrengst ervan voor namelijk te doen dienen om de belgische familien te helpen, beproefd door de rampe van Courrières en door de overstroomingen. Twintig jonkheden hebben den last aan veerd in stad rond te gaan. Wij zijn overtuigd dat geheel de bevolking milddadig hunne junste zal geven om de honderden weduwen en duizende weezen een helpende hand toe te steken. Alle bijdragen zullen ook gulhertig aan veerd worden, ten bureele van 't Nieuwsblad of bij den Voorzitter van den Cycle Club, M. Robert Froidure Dumortier. UIT GHELUVELT DANKBAARHEID Dankbaar moeten wij steeds wezen Voor al 't goed gedaan door dezen, Die sinds twee-en-lwintig jaren Ons bestieren in welvaren Door het maken van goè wetten Ons aan 't hoofd der volkren zetten, En ons volk tot voorspoed brachten 's Werkmans ouden dag verzachtten En voor boer en burger zorgden Ieder zijn bestaan waarborgden Zulk bestier van wijs beleid Eischt eenieders dankbaarheid Iedereen uit al zijn krachten Moet met woord of penne trachten 't Goede leger te versterken, Door gestadig door te werken, Bij zijn vrienden en geburen Om hen moedig aan tc vuren Tot het kwijten van hun' plichten Dan zal men veel goed zien stichten. «Elk een duwtje aan de karre Dan Komt Nolfje in de warre Hard gewerkt dan, allemaal Voor den grooten zegepraal Een boertje van Gheluveit. Geachte Heer, Het bovenstaande gedicht uit eigen boe renkop gezocht,zend ik U voor 't Nieuwblad of de Standaert. Laat mij weten of het U aangenaam is, of als het U in 't vervog nog aangenaam zal zijn, 'soms een dichtje of eenig ander artikeltje betrekkelijk de kiezing gezonden te zijn. Ik schrijf met goede meening, als waren vlaming. Gisteren Donderdag verschenen voor dej boetstraffelijke rechtbank van Yper Candaele en Percque, beticht van de dieften in het college en in St Jacobskerke. Voor de diefte in 't college krijgen beiden elk drie jaar gevang en i jaar onder de waakzaamheid der politie voor de diefte in St Jacobs wordt Percque buiten de zaak gesteld en Candaele krijgt nog drie jaar gevang erbij. De betichten waren verdedigd door Mter| Begerem. springtij, die een prachtig schou wspel oplever de, te bewonderen. Rond 4 ure stond het water tot aan den blauwen steen; de golven werdet: machtiger naarmate het waterpeil klom Men zag talrijke voorwerpen aanspoelen die deden veronderstellen dat er schipbreuken of dijk- doorbrekingen hadden plaatsgehad Het water klom voortdurend en rond 4 t/2 ure trad de Schelde buiten haje oevers. Op een oogwenk veroorzaakte het watef groote schade. Al de kelders werden overstroomd en op het gelijk vloers der huizen bereikte het water 20 ceotim hoogte. De tramdienst werd onderbroken en het water kwam tot op de Vrijdagmarkt tot tegen het Plantijnmuseum. Al de straten die aan do Plantijnkaai uitkomen waren in een reusachtig meer herschapen en de verschrikte bewoners vluchtten in alle richtingen. De dokken stroomden over; de werklieden moesten den arbeid staken en tot overmaat van ongeluk werd een deel der elektrieke verlicli- Lingtoestellen vernield, zoodat do haven in duisternis gedompeld werd. Aan de hangaars en 9 was het schouwspel droevig een werkman viel er in het water en kon maar met de grootste moeite gered worden. De spoorlijn is over eene groote uitgestrektheid verwoest. Het uitzicht van den stroom was schrikwekkend. Overal waren de kaaien ingezaktaan hangaar 3 stond een werkman tot aan de kin in het water cn zou onvermijdelijk 'erdronken zijn zoo men hem niet ter hulp gekomen was. De grachten, die reeds sedert lang achter de kaaimuren gegraven waren, stonden op een oogwenk vol water; da machienen werden vernield en do kranen omgeworpen. Al de gronden rond de petroltanks staan onder water; op twee of drie plaatsen is de steenweg open gebroken. Aan de 4014 is de schade aan de koopwaren aangericht, overgroot en overal is bet dezelfde verwoesting. Het is onmogelijk aan de statie van het land van Waas te geraken. Zoover het oog reikt ziet men niets dan water aan de Margueriedok vaart men met bootjes om menschen en koopwaren te redden. Ten 6 ure, bij lage lij, zakte het water maai eenige centimeters en de golven, opgezweept door den wind, hadden nog niets van hunne kracht verloren. De pompiers bleven dag en nacht te been om het water uit de kelders der huizen te pompen Eenige oude gebouwen op het Schelleken en in andere straten zijn min of meer ondermijnd en men zal moeten maatregelen nemen om het instorten te beletten. Dinsdag, tijdens het ergste der verwoesting, werd een zonderling verschijnsel waargenomen. Het water werd eensklaps effen en gedurende een kwartuur zag men het niet in het minst bawegen. Dan begon 'bet weer met nieuwe woede te stijgen, alles op zijn doortocht vernie lend. Dit verschijnsel werd waargenomen te Antwerpen, Zwynarecht, Burght en in al de gemsenten stroomopwaarts gelegen. Het was te wijten aan de plotselinge doorbreking van de dijken, stroomafwaarts gelegen. Het water dat zich in de velden verspreidde belette het klim' men van het waterpeil der Schelde en 'twas maar nadat de ontstane openingen opnieuw gevuld waren, dat de overstroomingen voort gingen. is de schade in de stad schrikkelijk groot. Alom is men bezig met de kelders ledig te pompen. Al de keldaringen van het pensionnaat Scheppers, op de Melaan, stonden onder water de schade aan eetwaren enz. is aanzienlijk; eene stoom pomp is in werking gesteld om de kelderingen ledig te pompen. Op het Zennegat is het water slechts weinig gezakt. Zes hoeven staan tot aan het dak onder water de bewoners hebben in den omtrek onderkomen gezocht. Sedert dinsdag teeds zijn werklieden bezig met de dijken te herstelleD, locb het werk gaat niet vooruit, daar alles by de opkomende tij weer weggespoeld wórdt. De twee bijzonderste doorbraken hebben eene breedte van ruim 20 meters elk. Te Waelhem is een groot deel van den buurtspoorweg wegge- spoelt, met een deel van den steenweg. Ver scheidene hoeven staan er gansch onder water. werdeD de kaaien overstroomd en de koop waren die er opgestapeld lagen werden meege voerd. Op verscheidene plaatsen liep hit water over de dijken en verspreidde zich over de vel den, alles op zijnen dooitochi vernielend. De koordenmakerij van M. Vertongen-Geeus was bedreigd. Dank aan de moeite van het personeel kon da fabriek voor eene echte verwoesting gevrijwaard worden. De gemeenten van den omtrek hebben vooral veel geleden.Op de gehuchten Keur en Vlassen- brouck liep het water over den dijk en de pach ters hadden nauwelijks deu tijd om hun vee te redden. Te Grambergen brak, zooals wij reeds zepden de dijk door over de fabriek Roos Geerinckx en Gie. Een steunmuur werd door de kracht van den stroom meegevoerd eene loods der fabriek werd vernield en de koopwaren, die er zich in bevonden, werden door het water meegesleurd. De bewoners moesten op het verdiep vluchten. De steenwegen zijn opgebroken kortom de verwoesting is algemeen. Dinsdag morgen ten 10 ure, kwam eene kompanie linietroepen ter plaats om den dijk te herstellen. Te Castel, een gehucht vau Moerzeke, op den anderen oever van den stroom, is de schade Op Ste-Anneke meertouwen verbroken en werd door en nacbts rondvlieg 'it stroom meegevoerd. Men dci.kt dat zy verlore is. Te Santvliet is een schip gezonkende opvarende waren met moeite gered. Op de overstroomde velden ziet men meubelen en allerhande voorwerpen drijver.. Te Melsele zijn er drie personen verdronken Op de rechteroever van de Schelde hebben er ook groote overstroomingen plaats gehad Te Rotterdam zijn de vaarten, ten gevolge van de hooge tij, maandag avond buit n hunne oevers getreden en hebben een deel der stad overstroomd, aanzienlijke schade aanrichtend. Tijdingen toegekomen uit Dordrecht en Vlis singen, spreken insgelijks van overstroomingen en belangrijke schade. Daar een gedeelte der provincie Zeeland overstroomd is, is de spoorwegdienst onder broken en de gemeenschap met ><ngeland langs do lijn van Vlissingen is onmogelijk. Terneuzen staat ook gedeeltelijk onder water. De laatste berichten die uit Holland toekomen zijn weinig geruststellend. Te Wierum is een man verdronken. Bij Ploderzijl wierd een schip op den dijk geworpen n op het Moddergat werden drie huizen meegevoerd Te Dokum stortten twee huizen in eene vrouw word onder de puinen verpletterd. wierden ook fel geteisterd. Een geweldige sneeuwstorm stak uit 't noord-westen op en richtte in al de steden, op do kust gelegen, over groote schade aan. De Teems overstroomde o verscheidene plaatsen er zyn verschillige slachtoffers. Te Shields werden twaalf huize n door het water ingenomen In 't zicht van de schotsehe kustzyn twaalf schepen vergaan. Een hevige sneeuwstorm heerscht overganscl Engeland, in Berwickshire ligt de snemw om Irent 2 meters dik, namelyk op de heuvels va Lammer moor. I e springtij heeft een grooi gedeelte der kusten weggerukt. To Southern on Sea zijn de landingsplaatsen onde'r water te Swalerliff wordea de bewoners van uitliet ver diep hunner huizen gehaald en met redding bootjes in veiligheid gebracht te Blackpool een gedeelte der kust weggerukt te Herne Bay zullen de herstellingen aan den dijk min stens 50.0.50 fr. kosten. Te Harwich heeft het tempeest ongeveer 50 meters van de dijken vernield en het sterk metselwerk van de kaai van Scarborough werd tot tegen den grond omgeworpen. en mei p I onberekenbaar. Deze gemeente ligt in vollen Onze hoenders moeten beslist vleeschvoeder hebben. Men moet het vleesch echter rauw geven, maar gekookt en fijn gesneden en met het zachtvoer vermengd. Als men het vleesch rauw en bloederig geeft, werkt men 't ontstaan van sommige 'leeljjke gewoonten sterk in de hand. Men leert hen daardoor eier- en veder vreten en ze beginnen elkaar ten bloede te pik ken. Het bij het koken van het vleesch ver kregen vleescbnat. gebruike men bij de toebe reiding van het weekvoeder, want het beva de voedingszouten en andere stoffen, welke de spijsvertering en het eierleggeti bevorderen Verder behooren tot het natuurlijke vleesch voeder alle insecten, welke het hoen in d i vrije natuur vindt Het kunstmatig b-reide vleesch voeder wordt gemaakt van vleesch,dat gedroogd en gemalen wordt Wil men zijn hoenders in deu winter kunstmatig vleeschvoeder geven, dan is iet mi daguur daarvoor de beste tijd Men moet het nifet afzonderlijk geven, maar gemengd met. gekookte fijngemalen aardappels, zoodat het vleeschvoeder IQ ten honderd van het mengsel bedraagt. Volgens de laatste statistiekeg bedraagd de waarde der gebouwen in Belgie zes miljard fr Het beloop der aktiën van handelsny verheid en flnancieële maatschappijen, beloopt lot drie miljard. Het bedrag der beursobligatiën is omtrent 675 miljoen. Renten van staat, provinciën en gemeenten beloopen tot zeven miljard. lie voorraad in magazijnen wordt geschat op een half miljard. De waarde van den veestapel is ook op een miljard geschat. De grond heeft een# weerde van zes miljard Men berekent dat er een miljard gemürt geld in ons land is. Is dus meer dan vyf en twintig duizend mil joen 1 Dat ware voor elke Belg omtrent 3,860 fr. Maandag namiddag brak er over het belgisch vasteland een geweldig tempeest los. Bloegen de golven, opgejaagd door den wind, met geweld tegen de leuningen en verspreidden zich in watervallen langs de helling naar het midden der stad, Eeije visschersloep, die op 500 meters van den haveningang was, sloeg plotseling om, doch kwam opnieuw recht. De aanzienlijke volksme nigte die toegestroomd was om het tempeest te zien, zag met schrik dat de sloep begon te zin ken. Alleen de mast stak nog boven water uit •n een man was er opgeklommen, die wanhopi ge teekens gaf, terwyt de mast, door de golven heen en weer geslageD, ieder oogenblik dr ?igde in de diepte te zinken. Gedurende een half uur zag men den ongelukkige zoo door de golven gewiegd worden, terwijl de andere opvarenden der sloep reeds verdronken waren, maat helaas, de mast verdween met den ong dukkige in de diepte Men kent den naam der sloep nog niet, noch met hoeveel koppen zy bemand was. Het was onmogelijk hulp te bieden en d' sleepboot die ongelukkiglyk, niet onder stoom was, kwam te laat. Btond Maandag eene talrijke menigte op de ■wandelwegen aan de Schelde geschaard om de wordt beschermd door hooge en machtige dijken. Een dezer dyken is echter maandag avond doorgebroken over eene lengte van onge veer 50 meters en het water stroomde met zoo veel gerucht het dorp in, dat men het 5üu meters verder kon hooren. Al de huizen zyn over stroomd en de bewoners zijn op de daken ge vlucht. Men hoorde het noodgeschreeuw der dieren. Men spreekt van verdronkenen, van iDgestorte huizen, maar men heeft nog geene hulp kunnen bieden daar de ty hoog is en men den oever niet kon hereiken. Te Hamme zijn verscheidene dijken der Schelde en der Durne doorgebroken. Het laag gedeelte der gemeente, namelijk de gehuchten Biezenkaat, Rietüul, Drie Qoten, Broekskaat, slaan sedert dinsdag morgen onder water. De koordenmakeryen van den omtrek dienen tot stallingen voor het vee, dat door de landbou wers iubooten aangebracht werd. Veel vee is verdronken. Gansch de werkliedenbevolking der streek is zonder schuilplaats en heeft alles verloren. De feestzaal en andere plaatsen van bet gemeentehuis zyn vol vrouwen en kinderen die in allerlij voor het water moesten vluchten, met achterlating van bun bezit. De schade is onberekenbaar. Te Cruybeke is een nieuwe dijk doorgebroken op een lengte van meer dan 25 meters. In vele huizen staat gansch 't gelijkvloers onder water Het leven is een jachtpartijtje, Elk. gaat op maïsolie beestjes los, En ziet in 't loover hazen springen, Wel ruim de dikte van een os. De kunst is van het beest te schieten. O ja daar immers ligt de knoop Men laadt en mikt, het schot knalt weder, En 't b eslje... stelt het op een loop! Hebt gij een vogel in uw handen, En ziet er naar geen twintig om Hij mocht wellicht uw greep ontsnappen En dan... liept ge ook. uw beenen krom, Om 't pluimjuweeltje weêr te vangen, Vergeef» gij raakt den adem kwijt. De dorst naar Meer heeft u Bedrogen. Te laat berouwd Verloren spijt De veldwachter van Leuteghem geeft verslag over eene overtreding der policiereglementen Jan Pummels had, volgens mij, een ferm stuk in zijn kraag. Opeens begon hij schrik kelijk te vloeken en verweet mij voor zatlap, uil, vierkanten ezel en nog ander schoone dingen, hetgeen bewust dat hij heel wel bij ZIJN VERSTAND W AS. Waarom den ko> koek met het geweer ver jaagden gedood, wiens beste voedsel bestaat in langharige rupsen Waarom met den voet den krekel getrapt, die in uwen tuin loopt eu daar oorlog voert tegen de vraatzuchtige rupsen, slekken en meikevers. Waarom de aardige en zeer nuttige pimbel meezen gedood ze zijn toch zonder eesigen twijfel de grootste vijanden der duizeridpooters en wespen. Waarom uw poeren lood verschoten aan de spreeuwen, die hun leven lang de insecten oppeuzelen, uwe beesten van ongedierte zui veren, en in den broeitijd honderden schade iijke rupsen verslinden Waarom de meezen in strikken gevangen, hoewel deze driemaal 's jaars neslsteld, en e n jong paartje ongeveer 12.000 insecten aan zijüe jongen geelt Waarom de zonnekevers gedood die zich met boomluizen spijzen Waarom de pad vervolgd en dikwijls af schuwelijk vermoord, die zooveel slekken, mieren en keldermotten als eene lekkernij gebruikt. YPER Zondag avond tusschen 6 en 8 ure zijn die ven binnengedrongen in twee aaneeupalen huizen, Nl' 1 en 3 der Pilkemstraat, op de Kad vaart eu bewoond het eene door K-m W iterbley,timmerman en het andere door Juin Leupe. In beide huizen hebben de dieven a! de kas sen en laden opengebroken en den inhoud op den grond geworpen. Bij Karei Waterbley hebben zij een uurwerk keten gestolen, alsook twee oorringen en Iwet ringen alles in goud en bij Jules Leupe: 12 fr. in zilvergeld,een damenhorlogie,zilveren kelen, eene goude halsspeld en twee gouden oorrin gen. De dieven zijn waarschijnlijk langs achter in de woningen gedrongen, waar zij van elk huis eene ruit uitgesneden hebben. BRUGGE Drie personen die zaterdag bij een oudheid- kooper, in de Braambergstraat, een koperen wierookvat te koop boden, werden door de policie aangehouden. Zij worden verdacht de plegers te zijn van den diefstal in de kerk van Doomkerke en werden zondag ter beschikking van het parket gesteld. Zij ioochenen hardnek kig de daders van dien diefstal te zijn en zeggen dat zij het wierookvat gekregen hebben van de meid van den pastoor van Ramseapelle De persoonsbeschrijving van de aangehoudenen komt goed overeen met deze van de drie kerels die daags voor en daags na den diefstal le Doomkerke gezien werden. Een treinwachter in dienst van den Staats spoorweg, Jacques Govaerts genaamd, viel zaterdag middag in de statie Brugge-Noord, tegen het Krakeeltje, tusschen twee wagons. De ongelukkige werd de borst ingedrukt en was oo den slag dood. Hij laat eene weduwe en verscheidene kleine kinderen achter. Govaerts was Ei jaar oud en woonde (e Geotbrugge. POPERINGHE Zaterdag namiddag rond 2 ure, waren de drij kinderen van Pierre den orgelman alleen t'huis. Een meisje van 5 jaar vermaakte zich me! solferkens te spelen, met het ongeluk kig gevolg dat hare kleerkens in brand schoten. Zonder de tusschenkomst der geburen zou len grootere ongelukken te betreuren geweest zijn. Het kind had reeds vreeselijke brandwonden bekomen over gansch bét lichaam. Zondagavond om 8 1|2 ure, is een wagen geladen met 5000 kgr. strooi, toehoorende aan E. Carette van Rousbrugge, en die in de statie stond om gelost te worden, in brand geraakt. De schade wordt geschat op 1200 fr. De oorzaak van den brand is onbekend. IS DE WERELDBEROEMD Hij alleen geneest zonder gevaar, terwij! andere onbekende pillen, tabletten of andere siroopen, schadelijk zijn voor het herl, maag nieren, en de longvezeltjcs verbranden. De siroop Depratere bevat geene schadelijke stof fen, stopt niet op, en mag zelfs door kinderet genomen woreen want hij geneest ook de Kinkhoest in 10 dagen. Prijs 2 fr. de groote flescti. Te bekomen te Oostende bij den uitvin der Depratere, die overal verzendt, tegen een postbon van 2.50 fr. (50 cent' voor port) alsook te Yper, apotheken May, Libotte, Aartsens en Do nek; te Poperingbe, Monleyne; le Komen Van Wit,dekenste Meem-n, Sioen en Rotiers te Iseghem (Markt) Rodenbach, en te Waasten Van de Marlière. De Familie Grandsart heeft de eer de geachte bevolking van Yper kenbaar te maken dat de Koninklijke Ciuematograaf morgen Zondag van ure familievoorstellingen zal geven aan vermindering van prijzen. Alle avonden om 8 ure groote avondvoorstel lingen met een gansch nieuwe Programma. Donderdag toekomende om 3 i/2 groote fa milievoorstelling. Hopende van vereerd te worden met een grooten bijval, genieten bedanken wy U ED. voorop. FAMILIE GRANDSART OUDENBURG De gendarmerie heeft maandag morgen een kerel aangehouden, die ontsnapt was uit de bedelaarskolonie van Hoogstraten eu die in bezit was van elf kiekens. De aangehoudene verklaarde dal hij de kiekens zondag nacht gestolen had te Ghistel. HULSTE Maandag voormiddag is alhier eene twee woonst afgebrand, gelegen dicht bij de wijk het Paardeke eu bewoond door H. Lefevre Snauwaart. Alles is de prooi der vlammen geworden. Er beslaat verzekering. De gebouwen hooren toe aan M. Gustaaf Victoor, van idgei- munster. BEVEREN-BIJ-ROUSSELARE De 70jarige vrouw Koige stapte zondag morgen, rond 5 1(2 ure, op de kar die baar naar de kerk moest voeren. Het peerd deed op eens een stap vooruit; de oude vrouw ver schrikte eu viel zoo ongelukkig dat tij een been nrak. De drie personen, zaterdag door de policie van Brugge aangehouden als verdacht van medeplichtigheid in den kerkdiefstal Van momkei ke, zijn maandag in vrijheid gesteld, tl au ue volledige onschuld is gebleken.'t ij icWi'zeti dat zij waarheid spraken, toen ze b.-weerden het koperen wierookvat eerlijk gekregen te hebben. SUSTE KRUIS-BIJ-BRUGGE Zaterdag namiddag, rond 5 1|2 ure, gebeurde |su erg ongel uk opdeu steenweg. Een gedeelte ter stelling, opgetiokkeu rond eene reeksin opoouwzijnde huizen, is ingestort. Drie werk lieden werden meegesleepteen hunner werd mkel licht gekwetst. De twee anderen, Henti Dewulf en Pteter Strypsteen, werden stervend naar het St-Jansgasthuis te Brugge gebracht Het parket heeft een onderzoek ingesteld otn ile verantwoordelijkheid vast te stellen. Beroerte. De personen di» onderworpen zijn aan duizelingen, hoofdzeer, schemeringen moeten zich het lichaam zuiver houden, m -t dè slijm verdrijven de Waltherijpil willen zij eene oeroerte vermijden. Voordracht over de wet tot vergoeding der werkongevallen. Prachtige uitslag. Verleden zondag tegen den drie en half, was de zaal proppende vol volk. Bijna alle landbou wers e:i neringdoeners der parochie, en een groot getal werklieden waren opgekomen. Spreker, cerweerde Heer Van Eecke, onder pastor van Veideghem deed in klare,eenvoudige e.i toch vierige taal verstaan hoe noodig de nieuwe wet geworden was en hoe voordeelig zij zal zijn aan werkers en werkgevers te gelijk" Hij loogde hoe de katholieken in 'hunne wetgevingen bestier den socialen vrede en en 't volksgeluk beoogen, terwijl er van libera len en socialisten maar dwang, geldverkwis- ling, school- en godsdienstoorlog te verwach ten staat, gelijk in Frankrijk. Een uur lang hing net volk letterlijk aan de lippen. Iedereen moest zeggen Ja, 't is zoo» en zij voelden eens te meer het geluk al dezen kant der grenzen le wonen in vreie en vrijheid, terwijl 10 minuten verder onder libe raat bestuur en socialiste beheer, alles in rep en roerè staat, als de spreker vroeg wilt gij zulk bestier, zulke wetten stemt dan voor de liberalen,» was het antwoord eenparig neen, nooiti De Heer Fraeys, voorzitter van den katholie ken bond van Yper stelde alsdan de Heeren Colaert, die in belet was, en Thevelin, als katholieke kandidaten ter naaste kiezing voor- Een driftig hatulgeklak begroette dezen voorstel alsook de korte aanspraak waarmede beide Heeren kandidaten ons volk bedankten over hun onthaal en aanmoedigden om lot den vollen zegepraal van den 27 mei allen samen mede te werken. De oude geneesmiddels zijn altijd de beste en de proeve bestaat hierin dat men voor hoesten keelpijn altijd zijnen toevlucht neemt lot Wal- therij ïjzerpil, die sedert méér dan 35 jaar be slaat. 1 fr. de doos. VERVIERS. Een romantisch geval had Dinsdag plaats in den omtrek van Verviers, langs den steenweg van Eupen naar Montjoie. Hier en daar staan er, langs dezen steen weg, huizen, zoowat van elkander verwijderd. Voor eene dezer woningen hield Dinsdag een automobiel slil en de chauffeurvroeg een las bier om zijnen dorst te iesschen. De her bergierster haalde een glas Lier en toen zij terug buiten kwam was de chauffeur met zijnen automobiel in volle vlucht weggereden. lerug in huis keerende, bemerkte zij op de zuil van haar huis een pak door den reiziger achtergelaten. Zij nam het op, opende het en vond er een nieuw geboren kindje in. Deze vrouw verwittigde aanstonds de over heid en weigerde voor de vondeling te zorgen Eene gebuurvrouw, moeder van verschillige Mtideis, zei dat één onder en boven baar niets kon maken en aanveerdde te opvoeding van dit kindje. Deze goede daad wierd aanstonds beloond, de doeken vaQ het wichtje, vond men i. m bankbiljetten voor deze die zich met het opvoeden van den vondeling zal ge- lasten. Men oordeele welke opschudding in deze tuslige streek wierd teweeggebracht, door deze zonderlinge vondst. zorgen voor de van den 9 Maart tot den 16 Maart 1906. Geboorten Sanctorum Maurits, Moscoustraat. -brere Marwei, tfoterstraat. Bryxcis Urbaan, O. L. Vrouwstraat. Vandewynckel Albert, Hoornwerk. Buseyne Geleste, Klaverstraat. Dewilde Oeraard, Zonnebeke steenweg. Kesteloot Magdalene, Zonnebeke steenweg. Michiel Magdalene, Neerstraat. Wullepit Irene, DeHaernestraat. Debreuck Elita, Poperingbe steenweg, econinek Alphons, Boomgaardstraat. Overly deus Gerrnoapré Karei, 75 j. z. b. echtgt Vanden- broucke J uiia, Patteelstraat. Degomme Juliana, 81 j. z. b. ongehuwd, -*■ operiogtie steenweg. Sinave Andreas, 1 j. Korte Thouroutstraat. y Geline, iu m. Doorgangstraat Leun Rosalie, 71 j. z. b. wwe üoudenhoofdt Alois, Poperiugbe steenweg Debruyue Oeraard, 4j. Statiestraat Wutouck Pierre, 49 j. landbouwer, echtgt Ameel Rosalie, Paddevyversiraat. iaugho Maria, 4i j. z. b. wwe Van Roye» 1 elrus Janseniusstraat. Lemaire Edouard, 82 j. z. b. wedr Sïaa«w Oatbarine, Ryselstraat.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2