D 1 T EN OMMELAND üifiiif PEERDENMARKT m m w '%M düü 3H mm mm Harmonie communale ROND DE WERELD Vrankrijk Siiezerslijsien Roei enbond Coogoland Engeland Sterfgevallen en Prijskampen "eesten Gevang van Yper Wettelijke Besluiten TELEFOON 52 "a trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Bater&trate, te Yperen bij 'and boodschap we sen ofte post, tegen 3 frank paar». Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Be bekendmakingen kosten O.fr. 15 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De heeren van de Agence Havas. 'e Brussel, T* 34-, in de Zilver- strate, en te Parijs, n°8, Place i>& la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Dimanche 17 Juin A MIDI au Kiosque de la Grand'Place. Bij elke kiezing zijn er talrijke per sonen die klageu dat ze niet opgeschre ven zijn op de kiezerslijsten of nog dat ze het noodig getal steramen niet heb ben waarop zy mennen recht te heb ben. Als de kiezing daar is, helpt geen rekiameeren meer. Nu worden in alle steden en gemeenten de lijsten kerop- gemaakt, die zullen dienen voor de gemeen tekiezing van toekomen de jaar. Indien gy zelf, of uwe vrienden en kermissen, het getal stemmen niet bezit, waarop g(j denkt recht te heb ben, doet uwe rechten gelden hij dei heer secretaris uwer gemeente cf vraagt raad en inlichtingen bij ver trouwbare mannen. Nu is 't het ge paste oogenblik. De kerkvervolging in Frankrijk lie werkstakingen in Frankrijk De zaak. Dreyfus OP ST-JANSDAG zijnde den Zondag 24" Juni 1906 Ti 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Beigenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.l'.es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 3o, te Yper. m De liberalen, in hunne bladen en vergade ringen, spotten geern met de boerenbonden, die zij uitgeven als een soort van slavenjuk voor de boeren. Te Genck bij Hasselt heeft de boerenbond eene partij land gekocht van 56 hectaren. Menigeen zal bij 't hooien lezen of vertellen ongeloovig zijne schouders opgetrokken hebben boeren die te zamen 56 hectaren grond aankoopen, dat schijut inderdaad ougelooiiijk. Om nogthans iedereen te overtuigen en opdat het voorbeeld navolgers vindegeven wij hieronder volgens de Postrijder naderen uitleg over dien aankoop. Tot nu toe was het de gemeente die deze veilingen (openbare verkoopen) in richtte in 19U4 zijn de landbouwers van Genck zelf tot den eigensten uitslag ge komen, dank zij hun overeenkomst van de hoerengilde en van hun pastor (1): zij hebben een goed van 56 ha. gekochthet behoorde onverdeeld aan drie personen die om de wille van familiereden het wenschten te verkoopen. De hoerengilde, door bemiddeling van E. H. pastor, heeft zich met hen in be trekking gesteld, en eindelijk, voor eene bepaalde som.de voorkeur van den aankoop bekomen. Intusschentijd kwamen de be woners van bet gehucht, waar het goed gelegen was, overeen om het in 90 loten te leggen. Deze werden, in eene vergadering door de gilde ter plaatse gehouden, aan de meestbiedende voorwaardelijk toegewezen, met dit beding echter dat, zoo de geboden prijs voor de 90 loten de som niet bedioeg door de verkoopers geëischt,elke voorwaar delijke kooper zijn aanbod met het uooaig procent zou verhoogen de aangebodene prijs zou verminderen, zoo het aangebodene het geëischte cijfer der verkoopers overtrof. Met de eerste aanbesteding door de gil- deleden onder hen gehouden, kwam men boven den gestelden verkoopprijs een globale verkoopakte werd voor notaris verledende mandataris der verkoopers verkocht perceel '1 aan A voor B frank> perceel 2 aan C mits D frank, en zoo voort. De spaar- en leengilde (Raiffeisenkas) der gemeente heeft, hij gelegenheid van dien aankoop, eene geldbeweging gehad van omtrent 30.000 frank de aankoopers die spaargeld hadden,zijn het komen terugtrek ken, om met gereede penningen te betaler^ anderen hebbes er hunnen koopprijs gedetl telijk ontleend. Wij hielden er aan u dit feit aan te stippen, als een voorbeeld dat navolging^ verdient en dat daghelder het voordee bewijst door de hoerengilden aan hunne leden bewezen stoffelijk voordeel vooruit en vooral, maar zedelijk voordeel ook, uit hoofde van de eensgezindheid die ze bij hen stichten, om het weigelukken bij der gelijke ondernemingen mogelijk te maken. (1) E. H. Tbeunissen, nu deken te Tongeren. De nieuwe fransche Kamer heeft M. Bris- son als voorzitter aangesteld cn is reeds bezig met haar politiek programma uiteen te doen. Op één punt komt de blok overeen, namelijk in zijnen haat tegen den godsdienst. Voor het overige is er verre van overeen komst.In de bespreking nopens dealgemeene politiek heeft M.Jaurès, de aanvoerder der fransche socialisten, uiteengedaan wat de socialisten willen, en hoe zij het collectivism zullen invoeren. Wij vinden veel schooner het voorbeeld van Genk, waar de boeren al te zamen eene groote partij grond koopen en onder malkaar verdeelen. M. Jaurès verklaart opentlijk dat hij met het gouvernement niet meer wil mêedoen. Deze afbreuk werd eenigszins voorzien, sinds M. Jaurès, vroeger zoo gouvernements- gezind onder het ministerie Combes, de gunst van de ultra-socialisten heeft willen behouden met zich bij het socialistisch doc- trinarism aan te sluiten. De groep Jaurès telt in de Kamer 54 leden. Hunne onthouding bij de stemmingen zou aan het ministerie Sarrien nog eene meerder heid van i5o stemmen laten, en ongeveer 100 stemmen, moest de groep Jaurès, bij geval, met de rechterzijde en de nationalisten tegen het gouvernement stemmen. Jaurès hoopt de groep van de onafhanke lijke socialisten naar zijnen kant over te halen, doch deze schijnen gouvernements- gezind te willen blijven. De prefekt van het departement der Seine heeft eene lijst opgemaakt van 38 klooster scholen, die den 3l Juli aanstaande zullen gesloten worden. Tien ervan zullen totaal afgeschaft worden de overigen slechts ge deeltelijk. De werkstakende metaalbewerkers der fabrieken van Fives Lille hadden Woensdag een onderhoud met den bestuurder der maatschappij. Men weet dat de stakers de heraanneming van een afgedankten werkman en de wegzending van een meestergast eischen. De bestuurder verklaarde dat hij wel den werkman wilde terugnemen, doch dat er geen spraak kon zijn den meestergast weg te zenden. Na afloop |van dit onderhoud hielden de werklieden eene vergadering. De voortzetting van de werkstaking werd besloten met 1221 stemmen tegen io5 en 36 witte briefjes. De hoveniersgasten van Ollioules, een der streken die de Hallen van Parijs bevoorraden, hebben den arbeid gestaaktzij zijn 3oo in getal en vragen minder werkuren en een vast dagloon van 4 frank. Heden Vrijdag wordt voor het verbrekings hof, te Parijs, al de rechters vereenigd, de zaak Dreyfus teruggeroepen. Een brief door den Vorst van Congoland geschreven en waarin beweerd wordt dat de mogendheden niets te zien hebben in de Congokwestie. lijdt nogal veel opspraak. Woensdag avond zinspeelde een lid op de verklaringen van koning Leopold dat de Congé Vrijstaat eene volstrekt persoonlijke onderneming is, waarin de mogendheden het recht niet hebben tusschen te komen het lid vroeg aan het gouvernement of Engeland van zin was aan den vorst van Congo art. 5 van den Akt van Berlijn te herinneren,aangaande de handelsmonopools en of het gouvernement aandringen zal om nieuwe waarborgen te bekomen wanneer de nieuwe hervormingen in Congo uitgevoerd zullen worden. Namens het ministerie heeft M.Runciman zich bepaald met te antwoorden dat de gezant van Engeland te Brussel aan het gouvernement van den Congo-Vrijstaat het gedacht van Engeland had doen kennen over het recht van tusschenkomst dat de mogend heden, die den Akt van Berlijn geteekend hebben, zouden bezitten. M. Runciman voegde erbij dat het te vroeg is om aan den Congo aanmerkingen te maken over de nieuwe wetgevende her vormingen, daar men eerst de uitslagen j ervan moet kennen. Groote oefeningen hebben plaats in de Noordzee, met de verschillige engelsche vloten. De mist of smoor op zee belet gedeeltelijk de oefeningen. De kusten worden bewaakt door afdeelingen van het leger te lande. Dinsdag laatst had de plechtige begraving plaats van M. Florimond Vande Voorde, wiens overlijden 't Nieuwsblad verleden weke gemeld heeft. Eene ontelbare menigte volgde den lijk stoet, die voorafgegaan werd door de Stads- harmonie. De hoeken van den pelder werden gehou den door de heeren Colaert, kamerheer en burgemeester, Fraeijs, voorzitter van den katholieken Bond, Struye, schrijver van den katholieken kring, Vanden Berghe, voor zitter van den Disch, Boone en Sobry, eere voorzitter en voorzitter der katholieke Wacht Na de kerkelijke plechtigheid trok dezelfde stoet kerkhofwaarts, alwaar de achtbare Burgemeester van Yper in treffende bewon deringen de loopbaan schetste van den dier baren afgestorvene.M. Colaert sprak in dezer voege Mijne Heeren, Volgens een vroom gebruik, bekrachtigd door eene treffende beslissing van den gemeenteraad, brengen wij, namens dje stad Yper, een laatste hulde aan ODzen ambtge noot en vriend, M. Florimond Vande Voorde. Een laatste woord van afscheid aan eenen onzer laatste gekozenen, de kloekste, bijna de jongste, wiens afsterven de loopbaan breekt vooraleer hij de volheid heeft kunnen betoonen van zijne belangstelling in het algemeen welzijn, en de bewijzen zijner ver kleefdheid aan onze partij Uit eene achtbare familie geboren te Moorslede in 1862, wierd Florimond Vande Voorde na zijne middelbare studiën, brou wersleerling en legde alsdan den grondsteen eener loopbaan, waar ondervinding en oefe ning zekerder waarborgen zijn dan boeken wetenschap. In 1886 kwam hij zich plaatsen te Yper als brouwer twee jaar later trouwde hij met eene onzer stadsgenooten, die hem met de middels om zijne nijverheid te verbeteren en uit te breiden, het gezag gaf, gesteund op eerlijkheid en werkzaamheid, 't Waren twee wezens geschikt om malkaar te verstaan en te volledigen. Vandevoorde had van zijne ouders die vlaamsche openhertigheid geërfd, die bij een eerste opzien ruw schijnt, omdat ze niet en houdt van plechtplegingen noch beslag. Man van éen stuk, verdook hij, onder een ruwe schors, een gevoelige ziel en een milddadig herte, die altijd eindigde met de genegenheid te winnen van den naaste. Van in 1889 waren wij erop bedacht onzen vriend tot kandidaat te nemen voor de gemeentekiezing. Wij wisten dat hij bemind was van zijne werklieden, die hij een herte lijke genegenheid toedroeg, dat hij wel gezien was van de armen van St Pieters die een ware voorzienigheid gevonden hadden in zijne weerde christene echtgenoote, geacht door eikendeen, en voornamelijk door dezen zijne pachters of anderen, die op de eene of andere wijze aan hem verplichtingen hadden Hij had daarbij bewijs gegeven van grondige kennissen in de commissie tot onderzoek der belangrijke kwestie van de openbare ver lichting. Maar Vandevoorde en geloofde niet dat de politiek zijn roep was hij had geen andere heerschzucht dan eenvoudige strijder van het katholieke leger waaraan hij met hert en ziele verkleefd was. Langen tegenstand moest overwonnen worden, en hij gaf enkel toe wanneer men hem in igo3 voor oogen lei dat het zijn plicht was en voor den plicht deinst een christen nooit terug. t Is uit plicht dat hij nevens ons streed met die heerlijke geestdrift, die anderen trachtten na te volgen, met die hertelijkheid en dat vuur dat de gelederen ontvlamt voor den strijd. Hij zegepraalde met eene schoone meer derheid en daags na de overwinning was zijn eerste zorg te zien op welke manier hij zich kon nuttig maken voor zijne aangeno men vaderstad, met de belangen te behertigen van eikendeen, maar voornamelijk de belan gen van den werkman en van de behoeftigen. Deze die hem aan 't werk hebben gezien hebben zijnen iever, zijne werkzaamheid, zijne verkleefdheid kunnen waardeeren. Op alle vraagstukken vond hij rappe, bijna onmiddellijke oplossingen zelfs stelde hij soms voor de meest ingewikkelde kwestiën op te lossen als een persoon uit de oudheid die den gordiaanschen knoop doorsneed. Dat ts juist niet altijd de beste doenswijze en hij verstond het zelf ook wanneer ouderen dan hij, dank hunne ondervinding, hem de ware oplossing voorstelden. Maar altijd en n alles was zijne meening oprecht, onge veinsd, belangloos, gelijk de middels die hij gebruikte om tot zijn oogwit te geraken. Jong nog, beloofde Vandevoorde eene nuttige en lange loopbaan. Helaas! de kwaal die hem gisteren meesleepte, en die hij zoo min als wij vermoedde, kwam op het eerste jaar van zijn politiek leven Een oogenblik scheen zijn kloek gestel en zijn stalen wil de kwaal te willen overwinnen. Maar'ten was maar een stilstand op den pijnlijken weg die ten grave leidt. Wij hebben hem gezien gedurende eene lange en pijnlijke ziekte, altijd bekommerd met het algemeen welzijn gelijk met zijne eigene belangen. Vol moed en sterkte, zijn lijden verdragende,maar de dood uitdagende, die hij meende te zullen zien wijken voor een stalen wil als de zijne. Was het misschien geene uitdaging, Mijne Heeren, die beslissing die hij nam vóór ons en spijts ons, den 27 Mei eene laatste maal zijne burgerplichten te zullen gaan kwijten Als had hij niet, in 't belang zelve der zaak die hij diende, zich te onderwerpen aan de bevelen der Wetenschap, die hem alle bewe ging en alle ontroering belette Als hadden zijne vrienden hem niet op voorhand ont- slegen van hun dezen uitersten blijk van onverbreekbare genegenheid te geven Als ware hij niet eerst en vooral verplicht zich te vervoegen bij deze die met een buitengewone zorg aan zijne bedsponde waakte op zulke kostbare en helaas zulke korte dagen Vandevoorde had gezegd dat, was hij veroordeeld, hij zich onderwierp aan de raadsbesluiten van Dezen wiens wil geschiede op de aarde als in den hemel Hij had gewild, vooraleer ons te verlaten, ons e groot voorbeeld tegeven van burgerdeugden christelijke gevoelens, op den boord zelfvan het graf waar de indrukken dieperen duur zamer zijn... Vaarwel, dierbare ambtgenoot en vriend, ons geslacht en onze nazaten zullen met dankbaarheid uwen moed en uwe verkleefd heid herdenken zij zullen trachten in de mate der mogelijkheid deze te troosten, die uwe werken en uwe overwinningen, uwe vreugden en droefheden, uw strijden en uwe zegepralen gedeeld heeft zij zullen uwer gedenken in uwe gebeden, tot den dag dat de neerlaag, de eenige die gij gekend hebt u zal gebracht hebben tot de eeuwige zege praal, voorbereid aan zijne uitverkorenen door den Eeuwigen verwinnaar der dood Vaarwel E. H. Knockaert, pastor te Zuyenkerke is aldaar overleden den 9 Juni in den ouder dom van 77 jaar en 5 maanden. De Z. E. H. Meersseman deken van Veurne is Maandag 11 Juni godvruchtig in den Heer ontslapen in den ouderdom van 69 jaren. Eerw. HeerC. De Schepper, onderpastor te Thielt, en oud leeraar van Sint Vincents College te Yper, is aldaar godsvruchtig overleden. Mevrouw Lebbe-Bateman is te Poperingh overleden in den gezegenden ouderdom van 79 jaar. Zij was de moeder van de heeren Firmin Lebbe, advokaat te Yper, en Georges Lebbe, provincie- en gemeenteraadsheer te Poperinghe. De plechtige lijkdienst heeft plaats heden Zaterdag ten 10 1/2 ure te Poperinghe in Sint-Bertenskerke. .éi! M. JAURÈS hoofdman der fransche socialisten. STAD YPER JA4RL1JKSCHE ALGEMEENE SCHIKKINGEN 1. De peer denmarkt zal op de Esplanade (klein plein) om 7 ure beginnen. Alleen de te koop gestelde dieren kunnen in den prijskamp deel nemen. 2. De inschrijving Au Champ de Mars» begint ten 7 ure 's morgens en sluit om 8 ure stipt. 3. De prijskamp zal om 9 ure stipt heginnen. 4. Prjjsdeeling in de - Café d'Anvers. 5. De Commissie heeft het recht van twee navolgende prjjzen tusschen twee mededingers te verdeelen en het getal prijzen te vermeerde ren of te verminderen. 6. Alle geschillen zullen onwederroepelyk door de Commissie beslist worden. 7. De eigenaars zijn verantwoordelijk voor al de ongevallen die door hunne dieren zouden veroorzarkt worden. Voor verdere inlichtingen \ie de plak brieven'. Ter gelegenheid der jaarlijksche kermis zullen er, Zondag 17 Juni, op het Smisje groote feesten en volksspelen plaats hebben. Uitslag der aanbesteding van 9 Juni 1906 voor 75.000 kgr. kolen 1. Nicolas Beaumile, Bergen fr. 1,794,75 2. Siron Alfred, Brussel 1,812,00 3. Latour Alfons, Yper 1,880,00 4. Hendrik en Laurent, Hoboken 1,883,75 5. Cabuy en Steyaert, Brussel 1,950,25 6. Govaerts Lucien, Elsene 1,975,00 7. Debroux en Caymaet, Antw. 2,037,26 De herinneringsmedalie der regeering van Z. M. Leopold II, is onder andere aan dc volgende onderwijzeressen verleend Meesen F. Baert, echtg. Bossue S. Des- camps, echtg. Moenaert. Westnieuwkerke J. Buyssens, echtg. Debruyne I. Bastin, echtg. Mahieu. Voorme\eele R. Gontier. Westoutre Capelle. Dickebusch E. Tamboryn. Poperinghe M. Vermeire, echtg. Folc- que E. BeaumontF. Brunet. Westvleteren H. Bouquillon. Langemarck F. Dekeuwer. Zillebeke MDurot. Hollebeke i I. Horta. Watou E. Minne. Poelcapelle J. Bastin. Oostvleteren J. Capelle. Gheluwe R. Lobbedey. Boesinghe L. Maertens S. Vereecks. De herinneringsmedalie der regeering van Z. M. Leopold II, is onder andere aan de volgende onderwijzers verleend Rousbrugge-Haringhe P. Alderweireldt,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1