FESTIVAL BAKELANDT MENGELMAREN Priesterlijke Benoemingen VAN ALLES WAT Gemeente Boesinghe Priesterwijding Zondag 24 Juni 1906 Boekennieuws Oostvleteren E. Capelle J. Desmet Zillebeke H. Devriendt. Westnieuwkerke J. Debruyne H. Delautre Strubbe. Meesen F. Deleu D. Moenaert, Poperinghe E. Dekeirsgieter JDe- vacht J. Falcque F. Crousel. Brielen R. Grillet. Proven H. Muyssen F. Thiers. Passchendale B. Masschelein. Zonnebeke E. Pil A. Lammens E. Stamper. Vlamertinghe A. ProvoostE. Vanden- ameele. Langemarck J. Trioen A. Maes. Reninghelst T. Thomas. Bixschote A. Deprez A. Morlion. Watou E. Vandevelde. Voorme\eele C. Hallaert. Kemmel J. Malisse. Dickebusch E. Nollet. PoelcapelleC. Odent. Elverdinghe J. Bultheel. Mgr. de Bisschop van Brugge heeft be noemd Pastor van St. Jan te Kortrijk, E. Bruloot, onderpastor van O. L. aldaar. Onderpastor van O. L. Vrouw te Kortrijk. B. H. Van Brabant, licentiaat in de Godheid bij de Hoogeschool van Leuven en pastor te Langemarck. Onderpastor te Langemarck, E. H. lan Paul Liebaert, Kortrijk Hendrik Pacceu, Boesinghe Adile Sabbe, Winkel St-E;oy Edward Sanders, Roxein Isidore Soenen, Langemarck Marcel Van den Weghe, Coolkerke Jozef Van der Meersch, Lich- tervelde en 5 paters van de congregatie der HH. Herten. De honden Dokters vestigen de aandacht op 't gevaar, dat het likken van honden aanbiedt. Op het congres van de tuberculosis te Parijs werd door Dr Landoury op dit gevaar gelezen hebben breekt. Daarom doet het ons «ltijd deu§ alswanneer wij een nieuw werk de oude herlezen wij nog met smaak van den E. H. Leroy te lezen krijgen. Zoo waren wij verheugd over eenige dagen het laatste gewrocht van den gemoedelijken schrijver te ontvangen De Pensejager, t Is eene zedenschets, eene goede studie van de zeden van het buitenleven, eene studie in de welke men ziet dat deze die ze schreef heel goed het leven en de gebruiken der inwoners van sommige streken van dichtbij kent. Zelden zal men zoo iets van goed door dacht en zoo stipt naar het leven geschetst HAZEBROEK bijzonderheden over de gewezen. 9 °j» van honden, wier rompen werden onderzocht, zijn onderhevig bevon den aan tering, en de meeste dezer diereu waren eigendom van drankslijterg te Parijs. Geraadzaam is liet dus, van de vuile ge woonte zich door honden de handen of het gelaat te laten likken, af te zien. l egen zeeziek te Een bekend Duitsch geneeskundige, D1 Heints,beveelt tegen deze ziekte een diepere en versnelde ademhaling aan. Door deze wijze van ademhalen wordt de neiging tot braken zeer verminderd, en wel zoodanig, I dat de kort te vdren schijnbaar onoverwinne lijke aandrang verdwijnen kan. Het maakt daarbij geen verschil, of het onaangename gevoel door maagoverlading of door prikkeling van den slokdarm wordt veroorzaakt. Een deel der hersenen, (het zoogenaamde braakcentrum dat in de .hersenen ligt,) wordt door vermeerderde ghe, onderpastoor van O. L. V. e os ene e. i NVerkzaambeid, wanneer snel achtereen een Onderpastor van O. L. V. te Oostende, H, Vrouw onder De HeerCallewaert-De Meulenaera, druk- ker-uitgever te Yper, heeft ten andere het boek met veel zorg van de pers doen komen. Niet te vreden met een uiterst propere druk heeft hij het werk nog doen opluisteren met eenige teskeningen die lief uitgevoerd wei den. De vlaamscbe letteren deden eene schoone aanwinst met bet verschijnen van het nieuw werk van den E. H. Leroy. Lijk de voor gaande werken van de schrijver, zal De Pensejager binnenkort overal gelezen woi den, door den geringen prijs (i.5o fr.) aan denwelken het boek bij den uitgever te koop wordt gesteld Uit Burgerwelzijn Brugge, van luniigoó. LUISTERLIJK OP E. H. Bottelier, gewezen hulppriester te Clemskerke. Onderpastor te Wervik, E. H. Comeyne, leeraar in bet Callegie te Veurne. Onderpastor te Coxyde, E. H. Belbaere, prieiter in het Seminarie. Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid Mon seigneur G. J. Waffelaert, bisschop van Brugge, heeft Zaterdag morgen in de Hoofd- aantal diepe ademhalingen hebben plaats gehad, zoodanig beïnvloed, dat het braken verhinderd wordt. Het hier omscbrevene is een middel, waarvan reeds menigeen bew.ust of onbewust gebruik gemaakt heelt. Hoe men een kerkdief verdedigt Vóór de rechtbank van Gent stond een persoon te recht, die in de kerk van Deinze de offerblokken geledigd bad. Zijn advokaat vroeg zijne vrijspraak, op 23 muzieken zullen dit feest op luisteren kerk de' Heilige Wijding toegediend aan 24 grond, dat het geld in de offerblokken ge- Priesters, 28 Diakens, an 25 Onderdiakens. Dertig Heeren Seminaristen hebben de H. Kruin ontvangen. PriestersEE. HH. Frans De Witte, geven wordt door onbekenden aau onbeken den, en dus eigenlijk aan niemand toebe hoort De rechtbank was niet van dit gevoelen, Brugge Jozef Bostyn, Gheluwe Robrecht en zond den dief voor eenige maanden achter Bostyn, id Alberic De Coene, Wevelghem Hendrik Faict, Slype Felix Lesy, Brugge Achiel Mattheeuws, St-Jooris ten-Distel Ryckaart Pollie,Meenen; Ryckaart Rouseré Westouter Gabriel Vanneste, Rousselaere; Maurits Vervacke, Cortemarck 4 Trappis ten en 9 Capucienen. Diakens HH. Joris Blomme, Yper Jozef Boone, id. Norbert De Brauwer, Rousse laere Aloïs De Wulf, Ingelmunster; Albert Ghe8quiere, Gheluwe Bernard Haazen, St. Andries Emiel Hannebauw, Poperinghe Nestor Joye, WulverghemAdolf Labis, Cuerne August Lenaers, Hertsberghe Seraphin Naert, Isegkem Alfons Remaut, Ledeghem Oscar Van de Kerckhove, Ghis stelAlfons Van den Berghe, Rousselare Rapbaël Van den Weghe, Coolkerke Lo- dewyek Vanderstraete, Veurne Raph. Van Eeckboutte, Rousselare j^Oscar Verhaeghe, Eeghem 6 paters van de congregatie der 1 in 8° van 246 bladz. de grendels. Commerciële liefdadigheid We lazen ia het Dagbl. v. N.-B. Ergens in Nederland bestaat eene fabriek, die allerhande lekkere etenswaren maakt. Dezer dagen scbouk de fabrikant een keele partij zijner eetbare artikelen aan de armen wat op zichzelf heel schoon en goed is. Maar den volgenden dag kregen alle b'aden van Nederland een opgesmukt ver haal over dien maaltijd der armen, en de naam der firma werd in het bericht natuur lijk eenige malen met de noodige reklaam genoemd. Dat lieet nu commerciële liefdadigheid. Aalmoezen voor de reklaam De Pensejagerdoor E. H. Leroy. 1 vol. HH. Herten (Picpus) en 4 paters Passio- nisten. Onderdiakens HH. Arthur Bogaert, I Wie kent er den Eerw. Heer Leroy niet, den aangename verteller die voor het vlaam- sche volk reeds menige verhalen schreef, Ghistel Cyriel Bouteca, Pollinekove Jules I verhalen die bij allen welkom geheeten wer den en overal in alle bibliotheken en vele huisgezinnen te vinden zijn. De E. H. onderpastor van Staden heeft eene bijzondere manier van vertellen, een voudig en klaar en toch koo aangenaam en lustig, 't Is eene bijzondere gaaf die bij vele hedendaagschc vlaamsche schrijvers ont- Corty, Brugge ,- Arthur Coussens, Thielt Jozef De Brabandere, id. Hendrik De Crae- mer, Reninghe Jozef De Knock, Brugge Emiel Delanote, ProvenRodolf Delrue, Avelghem Gustaaf 'JD Hoedt, Varssenare Jules Faes, BovekerkeJozef Goetkals, Meulebeke Maurits Hinnekens, Tbislt Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper. Nr 16 Er is bloed aan Mijnheer En dan 't Is een dood lichaam Hemel wat is dat hier Zij gingen al bevende tot bij den dijk, scharten de loovers weg die 't lijk maar half en bedekten, binst dat geheel de bende |geen bende gewapende mannen en vreesden, rond ben getroppeld stond, en zagen dat het bloed nog rookte en uit eene diepe wonde liep aan de keel. Zoodra de loovers van het hoofdweg waren, en dat hunne oogen op het bleeke wezen van den vermoorde vielen riepen zij, al te gelijk Goede God Het is Naas Libeer 't Was hij inderdaad. Zeggen hoe de Roosebeeksche jongelingen verschoten en gesteld waren, zou moeilijk zijn de eene weenden, de andere kermden en t meest* YPER Zondag nacht kwamen vier jonkheden van Yper en Boesinghe per rijwiel weder van Dicke busch naar Yper. 't Kon tusschen 12 en 1 ure. van den nacht zijn. Onder hen was Leon VerstraetP, 21 jaar, 'nen vent gelijk 'nen eeke, en wonende te Boesinghe bij zijne ouders, zwijnenslachtersen kooplieden. Ze waren juist de twee herbergen voorbij Café Francais enSuikerijhast »,en hadden twee mannen voorbijgereden omtrent Het Paviljoen als er al met eens een revolverschot geloT werd in hunne richting. Rap als de wind sprongen ze van den velo keerden op hunne stappen terug en stonden tegenover zekere Ghysels, herbergier uit den hast. Na eene woordenwisseling, misschien we) wal meer, weerklonk een tweede schot, dat Leon Verstraete wat beneden den linkerschou der boven de longen kreeg. Het slachtoffer, geholpen door zijne mak kers, gerocht nog een veertig stappen over Het Paviljoen s, maar kon niet verder: eene uit smijting van bloed benam hem alle krachten. Den maandag avond was het gesteven bloed op de plaats van het gebeurde nog zichtbaar. Zijne vrienden droegen hem naar den Café Fran cais waar doktor Dieryck, die men naar Yper was gaan roepen, het slachtoffer de eerste zorgen toediende. Moeder en zuster van den ongelukkige waken aan zijne sponde. 't Parket, samengesteld uit de heeren Procu reur Tbienpont, Vandaele, onderzoeksrechter en Dumon, greffier zijn met den weisdoktor ter plaatse geweest, maandag achternoene ten i ure. Maandag had een zware koorts Leon Ver straete overvallen, en de heer procureur deed de aanwezigen verzoeken geen geruchte te maken en niet te smooren, wat door iedereen seffens werd gedaan. De dader, Ghysel, was afwezig. Heden vrijdag is de toestand van het slacht offer tamelijk voldoende en misschien zal men hem morgen zaterdag mogen naar Boesinghe vi rvoferen. Ziehier nog e< nige bende van Hazsbroek August Pollet, eeu der aangehoudenen, heen gedurende verschillige urén ondervraag* geweest. De deugniet loochende eerst ullts. Men was teweeg hem terug in 't gevang U steken toen hij bekentenissen deed. Op 't einde van verleden jaar was Augusi Poliet werk gaan zoeken in den omtrek van Betüune eu bezocht alzoo de omliggende kool mijnstreken. Eéns bemerkte hij te Vioiaiues in 1 buis der familie Lecocq eu vroeg aau eeu jong* mijnwerker de naam der bewoners, iei ug tlazebroek gekomen, verhaalde hij dit aai. Abel Pollet en Vromanteu stelde hun voor, in familie Lecocq te vermoorden li ij was ov 1 luigd dat er daar een goeden slag te doen wa-. In 1895 hebben de gebroeders Pollet In verschillige landbouwers se Vioiaiues gewroch onder andere bij M. Lecocq.Het was dan hoogs waarschijnlijk dat zij op de hoogte der fortui, waren. Zij begaven zich dan op weg en kwamen reeds voor den donkereu te Vioiaiues toe. Zij verdoken zich achter eeu schelf niet ver van 'l kasteel. Bond 8 ure gingen zij naar (h woning van M. Lecocq, maar bestaiigdcn da- er daar nog licht brandde alsook bij eenen gebuur en daardoor wachtten zij, inbraak te doen, totdat alle leeken van leven verdwenen was. De drie moordenaars zijn langs het keuken venster binnengedrongen. Abel Pollet haalde wijn uit den kelder, zij zopen ook eiers en deden nog een noenetukje van een uur. 't Was bij middernaéht en de deugnieten oordeelden het geraadzaam te begiDnen. Zij deden hunne schoenen af en klommen den trapop naar de kamers. Zij ont moetten M. Lecocq die door net gerucht gewekt, opgestaan was hij wierd bij de borst gegrepen door August Pollet, die hem wilde oj di-n grond smijten, maar viel met hem. Vromant die met de stoofnulle gewapend was had aanstonds gedaan met den ouderling te dooden. Dan gingen zij naar de kamers der vrouwen. Vrouw Lecocq bevond zich op de zuil. Zij sprong naar Abel toe en deed de lamp vallen, die hij droeg zij ontstak een sulfer en in den schemer herkende zij haren ouden dienstknecht, maar welhaast lagen zij en hare dochter, die zich achter haar bevond, bewuste loos ten gronde. Abel Pollet vroeg toen Zeg mij waar uw geld verdoken zit. De arme vrouw bijna stervende, wees de plaats aau. Men stool het geld en trokken dan weder naar boven. Abel, naderde zonder ontroering d* slachtoffers die vergiffenis vroegen en niette genstaande dit, wierden zij door Abel en Vro mant vermoord. August Pollet, die zich op dit oogenblik beneden bevond zegt dat zij met zulk gewelo sloegen dat hij de siagen hoorde weerklinken. Wanneer hij zijne medeplichtigen zag ver schijnen,kon hij niet nalaten hun toe te roepen: Gij zijl beulen. De moordenaars waschten zich, zonder te antwoorden. Na de misdaad keerden de kwaaddoene s naar Hazebroek terug. Tusschen Lestrem en La Gorgue hebben zij bij de schemering va een lanteern hunnen buit verdeeld. August Pollet kreeg 180 fr. Vromant 800 fr. en Abel Pollet hield voor bem 2000 fr. Het was onmoge lijk te bestatigen welke som geld de familie Lecocq in huis had. Het onderzoek duurt voort. Aangezien het groot gatal koopliên die zich MAANDAG 25 JUNI in de Groote Magazijnen «AU BON MA KG H E Nieuw- straat te Brussel zal bevinden ten gevolge van de GROOTE UITVERKOOPING uit oorzaak van het EINDE VAR HET SEIZOEN waarvan al de artikels :5 tot 60 °/o afgeslagen worden wordt er aanbevolen aan de provincie- klanten hunne vragen te willen doen vóór Zondag 24 Juni omdat ze op die manier hunne koop waren zouden kunnen ontvangen den 25 Jun De stalen mogen gevraagd worden van af den 20 Juni. KORTRIJK Zaterdag avond is zekere Vatidmimeukn- uroeek Jules, soldaat bij het 9C liniei-egirm-iit, geboortig van Avelghem en wonende ie He.iiltj aan de Staceghemstraat, dicht tegeu de optiaal- orug van de vaart,uit den t-xpresslrein n. 2829, gevallen, die van Kortrijk naar Brussel ten 7 ure 's avouds vertrekt. De soldaat zag uit de portel raam, toen zijne policiemuts afwaaide en met er naar te grijpen, vloog de deur open en de ongelukkige stuikte op de spoorbaan. Een der aanwezigen deed spoedig de alarmbel werken de trein stopte en men vond eenige meters verder tegen de haag deo man liggen. Zekere Joseph Sady die daar tegen woont een kreet hoerende en ziende dat de trein stopte, liep seffens ter plaats. Vandenmeuienbroeek die erg aan het aangezicht gekwetst en de tanden uit den mond geslagen was en hevig bloedde, werd naar eene herberg gedragen en op eene matras uedergeiegd hij kloeg van inwendige pijnen. De geneesheer Ghyoot, zoon antbouen, onder zocht den gekwetste, en ziende dat zijn toestand erg was, deed üem ter verpleging naar het ;asthuis overbrengen. Zondag inorgena is het slachtoffer onder de nevigste pijnen overleden. Eeu onderzoek is over dit ongeluk ingesteld. huttekens, bij eene vrouwe, die, hare lesse gespeld zijnde, hun geheel slecht den weg aanwees. Zij lieten ze gaan naar Lange- marekwaards maar een moordenaar, die in het hout verdoken zat, achtervolgde ze gedurig, en raadde alwaar zij gingen uitkomen. Naas wierd uit zijn gevang getrokken, meêgesleept tot in de dreve en vermoord op de plaatse, waar hij, eenige dagen te voren, had vastgegrepen geweest. De moordenaars wachtten er hunne vervol gers af en het bekende schuifeling deed de Rooselieeknaars gevoelen dat zij waar lijk tegen Bakelandt en zijne bende 'te doen hadden, ja, maar tegen gasten die zelf VOOR DEU HOEST BORSTSIROOP DEPRATERE Hij alleen geneest zonder gevaar, terwyl an dere onbekende pillen, tal.letten of andert siroopen, schadelijk zffn voor het hert, maag nieren en de longvezeltjes verbranden. Lu siroop Depratere bevat geene schadelijke stof fen, stopt niet op, en mag zelfs door kinderen, genomen worden want hy geneest ook de kinkhoest in 10 dagen. Prjjs 2 fr. de groote flesch. Te bekomen te Oostende bij den uitvin der Depratere, die overal verzendt, tegen eet postbon van 2.50 fr. ;50 cent., voor port) alsook te Yper, apotheken May, Libotte Aartsms ei Donck te Poperinghe, Monteyne te Komen. Van Windekens te Meenen Sioen en Uotiers te Isegbem (Markt) Rodenbacb, en teWaesteri, Van de Marlière. IX liet rooversuest Eenige weken later, en als de wreede moorden die Bakelandt gepleegd had. een weinig begonnen vergeten te zijn, stond de Schout van Roosebeke eens op, s morgens vóór den klaren. In zijne keuken gekomen was hij geheel verwonderd de voordeur van zijn huis open te zien. Hij begon rond te zoeken, in de kamer en elders nievers deel stond daar, lijk door een onvoorzienen niets gestolen of opengebroken. Hij ging slag getroffeD, onbewegelijk, en met de oogen sterling op het doode lichaam van hunnen ongeiukkigen vriend. Als de eerste verslegenheid over was, namen er verschei dene het bebloede lijk uit den gracht, om het op takken te leggen en te verdragen, maar van onder was er nog iets zij zochtei en ontdekten het koude lijk van den ver moorden werkman, insgelijks onder een hoop loovers verdoken liggen. Wat was er dan g :schied Na den uitvaart, liep Loden, die alles afgeluisterd had, naar den busch om de roovers te verwittigen van de komste der Roozebeeknaars. Er wierd besloten van geen wederstand te bieden, maar van ze schrik kelijk benauwd te maken. De moordenaars lieten ze dan komen en bianen gaan in de tot in zijne slaapkamer, onderzocht alles wel, en 't eenigste dat hij te kort vond, 't was zijn gouden zakuurwerk, dat hij 's avonds te vooren nedergeleid had op een nachttafelken bij zijn bedde in de plaatse lag er een stukske papier, waarop, in slecht geschrevene letters, bet volgende te lezen stond De stekvogel {it weder op {ijn nest {wicht u tegen dat hij ervan komt. TWEEDE LEGENDE I. Bakelandt had geheel den winter gerust en hij was ongehinderd gebleven. Hij eu roofde niet meer in de omstreken v?.n 't Vrijbusch misschien ging hij verder op, in plaat-en waar hij nog niet gekend en was Altijd is het dat de Roosebekenaars en hun Schout op de moordenaars niet meer en peisdeu ja, zelfs op Libeers hofstede begon alles vergeten te zijn, en van het gevaar dat geheel het huisgezin bedreigd had, binst dat men Wijten berechtte en wist er niemand iets. Het geraakte half juli en Roosebeke- ommegang. Eenen ommegang, I zou men hedendaags in Vlaanderen een vvereldsche feestenoemen: ten ongelijke, 't Is eene bedevaaid naar eene Heilige, die op eene bijzondere wijze aldaar geëerd wordt een bedevaard waar alle geloovigen uit het omliggend over tijd meenden te moeten naartoe gaan, om den zegen Gods over hun huis te trekken, en dan, ter plaatse gekomen met duizend en duizenden, achter de hoogmisse, de pro cessie of den ommegang gaan rond de kerke en dorp, met de priesters en het standbeeld van den heilige, gedragen op de schouders van godvruchtige metischen. Die ommegan gen zijn dikwijls zeer grootkapellekens staan langs de bane welke de processie volgt; de menschen knielen er neder en bidden, en houden maar op van bidden als zij geheel den weg hebben afgeleid. Met der tijd, heeft men den naam van het dorp aan den ommegang verbonden; en gelijk het dikwijls gebeurt, toeloop van goed volk heeft van langs om meer toeloop van ander Yolk veroorzaaktmet-acht n die gaan om God te dienen worden vergezeld van menschen die gaan om te verkoopen en een oordje te winnen en waarom 't met plat uit gezeid somtijds zijn er die gaan om den duivel te dienen eu zoo is de kerkelijke feeste, in vele plaatsen, dichte bij eene wereldsche geworden. Roosebeke-ommegang is nu zeker eene der meest gevolgde ommegangen van Vlaanderen, 't Is waarlijk het zien weerd, langs de kalsijden die naar het dorp ge leiden van daags te vooren bemerkt men al die karrekens, kramen en wagentjes van liedjezangers de menschen die malkander tegenkomen hebben maar een vrage op de lippen Wanneer gaat gij naar Roosebeke 't ls toch jammer dat zuike schoone bede vaarden en loffelijke gebruiken eindigen met aan zoo vele kwaad, door de boosheid van de menschen, gelegenheid te geven Over tijd, als het op een dorp kerinisse was, ging het er geheel anders, zeggen nu de oude menschen 't was er waarlijk kerkemisse, 't is te zeggen, dat de parochia nen vooren uit naar de kerke eu naar de misse gingen. Het huis Gods was versierd, gelijk nu nog binst de kermisdagen er werd plechtige dienst gedaan, niet plech tiger misschien dtn hedendaags, maar de menschen gingen er godvruchtiglijk naartoe en de vreemdelingen kwamen bij gehetle benden om de kerkwijdingen te vieren en om niets anders, 't Is waar, op die dagen was er geestigheid en verzet, maar op eene eerlijke wijze de niet talrijke herbergen zaten vol van volk dat zong en lachte en dronk, maar zonder boosheid noch over- mate men keef noch vocht er. De ver scheidene familien uit het dorp bleven bij malkander, en de jonkheden en hadden er niet durven gezien zijn zonder vader en moeder. Voor de opkomelingen naar zulke kermissen gaan, en was geen gevaar loopen van hunne onschuld te verliezen,en bedorven van zeden naar huis te keeren. Neen De vuile klappers en waren bij onze voorouders niet aanveerd, en alwie, in treffelijk gezel schap, niet zedig en was in woorden en werken moest buiten, of men liet hein alleene zitten. Hoort de grijsaards, de laatste getuigen van dien tijd in Vlaanderen spreken, gij zult hooren wat ze zeggen van het verschil bij nu Alle schaamte zeggen zij, is uit de jongelingen verdwenen, bij zonderlijk als zij te zamen komen ja, men moet bekennen dat het onmogelijk wordt van naar de herbergen te gaan, daar te nestelen bij nachte, zender bedorven te In dei) nacht van maandag tst dinsdag hoorde de agent Felix Sobry, die de wacht hield in de in opbouw zijnde woning en magazijn van M. Hector Steyi, Nieuwstraat, welke een uitgang ueeft in de Vlamingstraat, een verdacht gerucht en bemerkte twee kerels, die poogden binnen te breken. Hij verliet stiliekens het gebouw en verwittigde de agenten van dienst langs dien sant. Aan de poort gekomen, zagen zij een \erel staan, die hij huune aankomst de vlucht uam.Een der agenten greep hem bij den kraag maar de kerel sprong uit zijne handen en nam de vlucht, achtervolgd door de agenten. Hij liep echter in de handen der agenten van dienst langs de Houtmarkt, die hem aanhielden eu naar het polieiebureei leidden. Eenige oogen- olikken nadien werd er een zak gevonden met i stukken looden darm. Een onderzoek werd door den adjunktkommissaris M. Dussolier, gedaan en de aangehoudende werd langdurig ouderhoord. Hij loochent alle plichtigheid en zegde de vlucht genomen te hebben omdat hij dacht achtervolgd t« zijn door personen, waar mede hij denzelfuen avond twist had gehad. Hij werd dinsdag middag om 12 ure terug in vrij- neid gesteld. MOORSLEDE Een bediende der statie, J.-H., deed zaterdag avond verscheidene boodschappen per velo. Men had hem het rijwiel, een stuk van 300 fr. oereidwillig geleend. De bediende liet, rond 10 ure 's avonds, den velo buiten de deur van een winkel staan. Toen hij een oogenblik later den winkel vertiet, was het rijwiel verdwenen. Tot uiertoe is men er nog niet in gelukt den dader te ontdekken. STADEN Maandag avond is er brand uitgeborsten in de tweewoonst toebehoorende aan Ad. Allourt eu Aug. Desimpel, landbouwers alhier en be woond door de wed. Vercaigne en C. Denys, werklieden. De pompiers waren spoedig ter plaats en mét dé hulp van eeu aantal burgers nebben zij nog bijna al de meubelen kunnen geraken, en te eindigen met de schandede worden van zijne eigene lamilie. Hoe menige vader, boe menige moeder, die uuune kindei s te vele beu ben ingevolgd en laten loopen, zouden dit kunnen bevestigen, maar.... maar met de tranen in de oogen I Nu, 't was Roosebeke-ommegang maan dag. Op de dorpplaats stonden er vele kramen, meest al met ,-peeldingen voor de kinders. Het volk,na gebeden en Onze-Lieve-Vrouwe gediend te hebben in de kerke, wandelde rond en bekeek al wat er te tooge lag, en weinigen gingen weg zonder toch iets rneê te dragen. Of wel men zat in de herbergen, en men sprak er van den siecüien tijd en. van het schoon weder. De wandelaars wilden meest bij de baZinne Spriet zijn, in de Zwane eene oude gekalante herberg, waar men geern bier verkocht, maar daarom niet en liet van aile man te doen vertrekken als de ure sloeg. Binnen was de herberg door een muurken in twee plaatsen verdeeld in de eene zat er een talrijk gezelschap van kennissen, die overands een liedje zongen, en van tijd tot tijd uit denzelfden stoop een glas bier deden schinken. In de andere die wat grooter was, zat het volk bij tropkes ver heeld.'t Waren meestal gedaagde menschen; eenige ouhe mans, die rond een talelken op nun gemak een pijpken rookten en klapten van den ouden tijd elders, land bouwers, die 't nieuws van den dag vertelden en spraken van 't land, van üe beesten en de vruchten verder ook ronden van kaar ters of spelers met de teerlingen, maar overal vreemdelingen tusschengemengeld. ('t Vervolgt 1 I TT /~VV^ 11T I- W 1 L V, f-1 V, A fl W V\ I T n door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK IS DE WERELDBEROEMD ONwaeBamni R00SEBEKE-0MMEGANG

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2