O I i EN OMMELANDS, Tweejarige keuring PEERDENMARKT FESTIVAL sta'dsFieu'ws (O 5 ceotimen i biad. 41ste jaar. Talmerk 3012 Kiezerslijsten Duitschland Rusland van Éaten en Gewichten ROND DE WERELD Noorwegen Vrijdag 29 Juni Gemeente Boesinghe Zondag 24 Juni 1906 Nieuwe bankbriefjes Feesten te Kortrijk Zelfopoffering Verzedelijking der Jeugd p -Zaterdag 23 Juni 1906 W TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstratete Yper, en bij 's land boodschap we zen. ofte post, tegen 3 frank t jaars. 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* Sn, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, teder boek, waarvan ons twee afdruisels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, ,'e Brussel, T*,34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n* 8, Place d» la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. -voor de slachtoffers der aardbeving op .Martinique. En is het dan te verwonderen, B j elke klezing zyn er talrijke per- [dat die langvingeraars niet willen van het godsgebod en het kerkbevel Ja, dat is al aardig in de wereld. soiien tiie klagen dat ze niet opgeschre- ven zijn op de kiezerslijsten of nog dat ze het iioodig getal stemmen niet heb ben waarop zij meeuen recht te heb ben. Als de kiezing daar is, helpt geen rekiameeren meer. Nu worden in alle steden en gemeenten de lijsten herop- gemaakt, die zullen dienen voor de gemeentekiezing van toekomende jaar. Indien gij zelf, of uwe vrienden en kennissen, het getal stemmen riiei bezit, waarop gij denkt recht te heb ben, doet uwe rechten ge'den hij den heer secretaris uwer gemeente of vraagt raad en inlichtingen bij ver trouwbare maurieD. paste oogenblik. Keizer Willem heeft bij eene feeste uit nemende geboft met de Duitsche koophan- delsvlote, die rap en fel uitgebreid wordt Hij wees er op hoe de vrede medewerkt tot den bloei van handel en nijverheid en dankte God voor het behoud van dien kostbaren vrede. Daar is in de groote dag- en weekbladen gedurig sprake van het ontslag van het Nu is t het ge-1rUSSiSChe ministerie. KONINKLIJKE FANFARE Zondag 24 Juni 1906 s middags Utj op den kiosk der Groote Markt. Vécho de la Marche, pas redouble L. Canivez Sous la feuillée,ouverture 3. Danse de Cceurpolka 4 Véronique, fantaisie 5. Rosamunda, valse J. Strauwen J. Heymans A. Messager A. Omers 't Schijnt nu dat het ministerie toch blijft. De Douma of russische Volkskamer is bezig met de bespreking over een voorstel tot gelijkstelling voor de wet. Verschillige sprekers zijn daar ook reeds voorstaanders van de rechten der vrouwen en eisclren ook gelijke rechten voor de joden. Een redenaar baalde aan dat een Russische Generaal in de zaal geweest hadde der Douma en daar een luister beziende, die te midden de zaal hangt, zei hij dat men hadde wel gedaan, Aladigne en eenige andere verte genwoordigers van het werkvolk aan dien luister op te hangen. Spreker drukte zijn spijt uit dien gene raal niet te kunnen doen vervolgen en eischte daarom onmiddellijk de afschaffing van al de voorrechten der grooten en edelen van het rijk. Volgens den spreker zijn er in Rusland maar twee klassen van menschen die belangstelliüg weerdig zijn, het zijn de boeren en de werklieden. Dat zulke redenaar door zijne vrienden geestdriftig werd toegejuicht, en lijdt geen twijtel. Intusschen zijn er gedurig moeilijkheden Vrank riik len opstand ten allen kante onder de werk- J I lieden, de burgers en de soldaten. De fransche Kamer is nog bezig met del Te gebastopol hebben twee afdtelingen bespreking over de algemeene politiek van I soldaten een wapenmagazijn geplunderd, 't land. De geluwe of vrije socialisten hebben I gij Warschouw, te Janow, is eene malle de roo nogal hun haar gekamd, maar't is post aangevallen, geplunderd en het peerd voornamelijk minister Clemenceau die Jaurèsmeteen ontstolen. STAD YPER van 3 tot „Tnsli 1 906 in de Kleine Botermarkt. eene meesterlijke bursteling gegeven heeft Bij de stemming die op de bespreking volgde bekwam het ministerie eene over groote meerderheid 410 stemmen tegen 87 Biétry, Jaurès en priester Lemire van Hazebrouck zullen elk een wetsvoorstel De joden van het omliggende vreezen eene algemeene uitmoording. Voor de Kroning van Koning Haakon VII zijn Prins en Prinses van Walles te 1 Drontheim aangekomen. Zij verblijven op neerleggen om de toepassing hunner gedach- L maar zijn toch eens de stad ten te verwezentlijken. Dreyfus Dat. proces dat al zoo dikwijls herzien werd is nog eens op het tapijt voor het Verbrekingshof. De fransche joden willen volstrekt dat Dreyfus in eere worde hersteld. Zal t dezen I -ercj kiacj Qp te nemen! en intusschen, met keer gelukken Wie kan het voorzeggen De franschen hebben nog aardiger toeren ingereden om den Koning en de Koningin te groeten. Heer Uitgever Wij hebben de eer UEd het volgende schrijven op te sturen, gelief het Wij en kunnen onmogelijk deze gelegen heid niet laten voorbij gaan, zonder over dat meesterlijk brietken onze meening te laten kennen en eenige woorden er over te schrijven. In dat briefken,verzoekt Mr Merghelinck, vriendelijk zijne gebruikers van 1) te willen hunne stemme geven aan de liberalen en 2) van te willen hun werkvolk en hunne kameraden aanmoedigen het ook te doen, en dit, om alzoo te helpen voor 't algemeen welpijn Het algemeen welzijn, M' de kommissaris, maar laat ons toe UEd, beleefd te vragen, wat gij door het algemeen welpijn verstaat. En als gij dat alzoo schreeft, meendet gij waarlijk dat gij met uwe gebruikers aan te zetten voor de liberalen te stemmen, gij werktet voor het algemeen welpijn, dat is voor het welzijn der boeren medebegrepen Voor wat ons betreft, wij en gelooven het toch niet, want gij zijt zeker te verstandig om zulk oordeel te hebben. Maar wat wij denken 't is dal gij zeker meendet, dat uwe pachters, gebruikers en katholieke lands lieden, nog onoozelaars en sullen waren Gij zijt mis, Mr de kommissaris. De landslieden en zijn geen onnoozelaars meer. Zij hebben deze, voor wien gij hun aanzocht te stemmen, de liberalen aan 't werk gezien en kunnen beoordeelen. Of was het misschien voor 't algemeen welzijn dat zij den oorlog voerden tegen onzen godsdienst Was het voor het algemeen welzijn dat zij onze goede en brave nannekens uit hunne scholen verjoegen Of was het voor 't algemeen welzijn dat zij den landbouw lieten verkwijnen Het was ook voor het algemeen welzijn zeker als een ouden liberalen minister naar het hoofd der boeren, in de Kamers deze woorden slingerde voor de boeren en willen en kunnen wij niets, de landbouw moet maar zijn eigen zeiven redden Ah I Mr de kommissaris, met te stemmen voor de liberalen, uwe pachters, gebruikers, werkvolk, kameraden, enz. zouden voor het algemeen welzijn gewrocht hebben Gelooft gij zelf wat gij schrijft Wij in alle geval hebben daarover een ander gedacht. En het zijn uwe briefkens niet, noch de beweegredens van uwe achterloopers, die uwe gebruikers en ons landbouwers konden aanzetten te stemmen voor de liberalen. Wij wisten genoeg, wat er ons, katholieke landbouwers, te wachten stond. Wij wisten wat een liberaal-socialitisch ministerie ging doen met de boeren. Gij alleen schijnt het niet te weten Mijnheer of leest gij misschien de Annalen der Kamers niet Het zou ook voor hel algemeen welzijn, zijn zeker, dat volgens het zeggen uwer vrienden, de HH. Malempré Hambursin in de zittingen van 24 April 2 Mei laatstleden, zij alle toelagen, in uw zien gebeuren als deze. Er is nu zelve een voorstel gedaan om Bazaine in eere te herstellen, de maarschalk [onzen dank, aanveerd de verzekering onzer beste gevoelens. Wij komen daar zoo even het volgende briefken te lezen uitgezonden door Mr Mer die in 1871 Metz overgaf aan de Pruisen, en I ghelinck,kommissaris van het arrondissement Yper, naar zijne buitenpachters en gebrul kers, voor de kiezing van 27" Mei laatstleden Yper, den 2S Mei ipoó Eerzame Pachter, Ik verdoek u vriendelijk te stemmen, qon dag 27 Mei aanslaande, voor de liberale alzoo den eersten grooten stap deed voor de volledige nederlaag der franschen. Koning Sissowath van Cambodge, ee n streek in Indo-China, is te Parijs sedert eenige dagen. De franschen zijn uitnemende verzot op koninklijke bezoeken,en zouden\iij$t, en uw werkvolk en uwe kameraden te misschien zeer gelukkig zijn er een gepasten I willen aanmoedigen het ook te doen, xe vinden voor hun eigen land. I Alqoo handelende, quit gij mij ten uiterste I aangenaam qijn en quit gij werkenik geef De miljoenen Tan Courrières I u ervan de qekerheid, voor 't algemeen wel- Oh, oh En 't is de Parijzer Matin die Dijn. zich laat hooren, een blad dat de Fransche Rekende dat gij aan mijne vraag quit regeering is toegedaan. willen voldoen, heb ik de eer u grootelijks De Matin schrijft namelijk aldus te bedanken en ontvangt, op voorhand Den dag na de ramp te Courrières, werd mijne erkentenis. geheel Vrankrijk door diep medelijden Mijnheer FERDINAND MERGHELINCK getroffen. In korten tijd werd bij de 6 grondeigenaar te 1 per miljoen gejond, om te voorzien in del 't Is voor de lijst nr 1, die Mijnheer eerste behoeften van weduwen en weezen. INOLF, uittredend lidals eerste kandidaai Is dat geld uitgedeeld1! Zoo ja, op welke\bedraagt, voor wien ik u vriendelijk ver wijqe Men weet ook niet wat er eens van zijn willen stemmen. leven gebeurd is met de miljoenen gejond f Zoo nietwat is er meê gebeurd qoek, gij, uw werkvolk en uwe kennissen te eindigen Als er in het toekomende nog!verbindtenis genomen hadden, zich van kiezing zal zijn,en zend geen zulke briefkens sterke dranken te onthouden. In 1905 was meer naar uwe gebruikers enz. want het I dit getal 400,287. zou somtijds kunnen gebeuren, dat gij er een I Voor wat de spaarzaamheid aangaat, zie- ontvangt in dezen zin I hier de aanmoedigende cijlers Weledele Heer I *D telde men 354,385 spaarders in Wij verzoeken u vriendelijk te willen de bewaarscholen, lagere scholen en scholen stemmen, voor de katholieke lijstwij vragen T00r volwassenen, aan het toezicht van den u ook, uwe pachters en gebruikers en al dezel **aa* on erw°rpen' op wien gij eenigen invloed zoudet kunnen Dez8 gaarders hadden 8.299.220.87 fr. hebben, aan te wakkeren het ook te doeu. gestort. In 1905 was dit getal 559,104, die j 12.666.244.57 fr. gestort haddeo. Betreffende den ouderlingen bijstand I waren er in 1899, 1118 ziekenkassen voor I kinderen en volwassenen met 53 duiaend Uw doen zal ons zeer aangenaam zijn, en zoo handelende zult gij werken voor het! algemeen welzijn en ook Voor uw welqijn wij geven er u de verzekering van en namelijk voor het behoud van het recht 800 ledenen 334,964,57 fr. gestortte bij van jagen op onze eigendommen. I diagen Van wegens katholieke eigenaars op wiens I t Bedrag er goed gij het jachtvermogen beqit. Uit Observatore Romano De plechtigheid van de HH. Apostelen Petrus en Paulus (29 Juni) dit jaar vallende den Vrijdag, Z. H. Pius X heeft de geloovige christenen van de geheele wereld ontslegen van vleeschderving, Alle katholieke dagbladen worden verzocht dit bericht over te nemen. Bijgevolg vrijdag aanstaande is het toege laten vleesch te eten. stortingen in de school- mutualiteiten door oud leerlingen (meesten deels werklieden) was op 31 december 1905 14,512,724,26 fr. Een schoonen uitslag, waarover wij ons met reden verheugen mogen. STAD YPER JAdRuTksCHE en Prijskampen OP ST-JANSDAG [zijnde den Zondag 24n Juni 1906 LUISTERRIJK 23 muzieken zullen dit feest op luisteren. Een bijzondere trein zal om 8.23 ure 's avonds in de richting van| Cortemarck vertrekken. Sedert Donderdag worden in de Nationale Bank nieuwe bankbrieven van 100 frank uitgegeven, welke in vier kleuren gedrukt zijn, en zeer kunstig uitgevoerd. De kleuren zijn zoodanig geschikt dat het geheel een ALGEMEENE SCHIKKINGEN 1. De paardenmarkt zal op de Esplanade (klein plein) om 7 ure beginnen. Alleen de te koop gestelde dieren kunnen in den prijskamp deel nemen. 2. De inschrijving Au Champ de Mars begint ten 7 ure 's morgens en sluit om 8 ure stipt. 3. De prijskamp zal om 9 ure stipt beginnen. 4. Prijsdeeling in de Café d'Anvers. 5. De Commissie heeft het recht van twee navolgende prijzen tnsschen twee mededingers te verdoelen en het getal prijzen te vermeerde- uit Boesinghe J ren of te verminderen. 6. Alle geschillen zullen onwederroepelijk door de Commissie beslist worden. 7. De eigenaars zjjn verantwoordelijk voor al de ongevallen die door hunne dieren zouden veroorzarkt worden. Voor verdere inlichtingen qie de plak brieven. en zouden onttrekken aan onze bestaande Syndikaten, en bloeiende Boerengilden, moesten zij voor 's lands ongeluk, aan 't bewind gekomen zijn. Hoor eens, Mr de kommissaris, gij moogt zeer tevreden zijn, dat uwe pachters, gebruikers, werkvolk, hunne kameraden, enz. voor het meestendeel, uwe zoo wijze raadgevingen niet gevolgd hebben anders zouden zij gewrocht hebben niet alleenlijk voor hunnen ondergang, maar ook voor dezen van menige groote eigenaars. Wees tevreden dat dank aan het wijs bestuur van ons katholiek ministerie de boerenstand tamelijk verbeterd is Gij en de andere groote eigenaars zijt de eersten om er de voordeelen van te genieten. Vergeet ook niet, Mijnheer, dat de land bouwers zoo dom niet zijn gelijk gij het schijnt te meenen Maar dat zij ook kunnen oordeelen, wie, oftewel de katholieken oftewel de liberalen meest bezorgd zijn voor het algemeen welzijn. Van den anderen kant, vergeet ook niet dat de landbouwers erkentelijk zijn voor deze die hun helpen en bijstaan ,- en daarom is het dat zij gelijk éen man gestemd hebben niet voor deze die gij vorenhieldt, maar wel voor deze die zij wisten uit ondervinding beter dan gij, want gij vergeet het reed gezorgd te hebben en nog te zullen zorgen voor het algemeen welzijn. En nu Mijnheer de Kommissaris, om te G. Devreese heeft deze week de laatste kunstig uitzicht heeft eu moeilijk zoo I hand gelegd aan het voetstuk op Groeninge. niet onmogelijk na te maken is. De maagd van Vlaanderen is gegoten en zal Woensdag toekomen. QTFR FP F V 4 I I De onthulling van het gedenkteeken en 1 E, IA Ij L> v i\ L< I de inhuldiging van het postkotel zyn bepaald Verleden Zaterdag had de Poperinghe dejop Zondag 15 Juli. plechtige begraving plaats van Mevrouwl Het programma der feesten ziet eerst- Lebbe-Bateman. I daags het licht. Een buitengewone toeloop van volk nam I Van de Kouter, uitgegeven door het deel aan den lijkstoet en woonde de kerke-1 Comiteit in 1900, 1901 en 1902, zal een lijke plechtigheid bij in Sint-Bertenskerke. [buitengewoon nummer verschijnen, met een De offerande duurde omtrent eene ure. [verslag over de laatste jaren, de laatste Geheel Poperinghe had eraan gehouden rekening, eene omstandige beschrijving van aan de familie Lebbe een bewijs van deel-1 het gedenkstuk en andere wetensweerdige neming te geven in den rouw die haar treft J dingen, die niet verloren mogen gaan. en de armen vooral wilden door een vurig J Zooveel is zeker, dat de katholieke gebed, waar christelijk gebruik, hunne j Vlamingen hunnen plicht hebben gedaan, en dankbaarheid betuigen aan de dierbare J dat er nog eene schoone som overblijft. Bericht aan de [liberale schreeuwers ran Kortrijk en elders, die de beurs gesloten hielden. Vlaanderen zal en moet zijne verkleefde zonen kennen 1 Toen Frankrijk onder Robespierre's bloe dige dwingelandij zuchtte, werden gelyk men weet, duizenden onschuldigen in den kerker geworpen. Hier werden zy zonder [onderscheid van ouderdom, geslacht of rang ter dood veroordeeld en tot offers van den afgestorvene, die binst haar leven zooveel had gedaan voor hen. Dat Mad. Lebbe in vrede ruste Heden zaterdag ten 11 ure heeft te Zille- beke de plechtige lijkdienst en begrafenis plaats van Jufvrouw Cecile Bailleul. De armen van de streke verliezen in Jufvrouw Bailleul een milde ondersteuning. God loone 't haar hierboven I Wij hebben op dit gebied onder onze schooljeugd en onder de jonge volwassenen [beul bestemd, en ze hadden wijders niets een schoonen vooruitgang aan te stippen, [te doen dan de oproeping van den cipier te In 1899 bestonden er 2820 lagere scholen, [volgen, die hen uitnoodigde de noodigt die eenen onthoudersbond bezaten nu zyn [kar te beklimmen. er 3928. I Bij den rijken buit die men dagelijks naar Het getal leerlingen van minder dan 11 [hetschavot bracht, was nauwelijks nog tijd jaar, die er deel van maakten, was in 1899, [en wil overgebleven, om zich van hen te 52,850 nu is het tot 82,067 gestegen. [verzekeren, die het mes Yan den beul In 1898 bestonden er 772 matigheidsbon-[wachtte, den voor volwassenen in 1905 1265. J Ojntrent dezen tijd verscheen een jong 16,320 leerlingen maakten er deel van in j man, Loizerolles genaamd, voor het gerecht 1867 iu 1905 38,034. [der omwenteling, hetgeen met andera In 1899 telde men 171,838 leerlingen, diejwoorden wil zeggen, dat hij ter dood ver- sinds de stichting der entboudersbonden de Joordeeld ward, en dat de poortsn dca i A T NIEUWSBLAD VAN fVV'.i 2. Een groep katholieke Landbouwers OP

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1