H 11 m BAEELANET MLMiiXMAHKN [Ifll II 1 1 -w If i BLOCK'S ÏAPiOKINE li X.';i k> Wettelijke Besluiten IS IKI VFj' I' S liffi .1 ill® !»- WÉ ..'S| Ifil llli M. F. Bertens' erfenis Boekennieuws GEEFT DE BESTE SOEP VOOR DEN HOEST BORSTSIROOP DEPRATERE 1183 ür t I •'i-ï 5# t kerker» zich achter hem sloten Zijn rader volgde hem daar, wijl hij zich niet van zynen zoon wilde scheiden. De vader was een grijsaard, en hij wilde de jongman bij de laatste oogenblikken moed inspreken. Nog denxelfden dag zou 't doodvonnis voltrokken worden in dien tijd mocht men den beul niet lang op zijnen buit laten wachten. Uitgeput door de geweldige aandoening, te neergeslagen, ontmoedigd, had den jong man zich in den kerker op zijn leger geworpen en was ingeslapen. Zijn vader waakte naast hem, toen plotseling de gren dels weggeschoven en de deuren geopend werden. De cipier, door de dienaren der republiek begeleid, trad met eene lijst in de hand binnen hij riep naar volgorde de onge- lukkigen op, wier laatste uur geslagen had Eindelijk deed hij den naam van Loizerolles hooren. Niemand antwoordde. Een tweede maal riep hij Loizerolles. Wed'-rom eene stilte alleen de vader had di» oproeping tot de dood vernomen. Het was zijn zoon, die kalm sliep, zonder aan de dood te denken, nog aan 't vreeselijk tooneel, dat hij zou bijwouen. Wat was er onder deze omstandigheid te doen Den jongman te wekken, om hem te zeggen dat de beul hem wachtte Zijne oogen te openen om hem die spoedig weer voor den eeuwigen ■laap te zien sluiten Terwijl de vader deze pijnigende over denkingen deed, werd den naam van Loi zerolles ten derde male afgeroepen. Toen welde er plotseling een denkbeeld in den geest des grijsaards op, een dier gedachten, welke slechts in het hart eens vaders ontstaan kunnen: men riep zijn zoon, doch hy wilde voor hem antwoorden. Deze zielsverheffing maakte zich plotse ling van hem meester, en hij wilde zich voor zijnen zoon opofferen. Hij beantwoorde dus die oproeping eo trad in de rij der veroordeelden, die zich naar't schavot zouden begeven. Doch voor hij de gevangenis verliet, sloop hij nog eens naar zijn zoon, bukte zich over hem en fluisterde zacht Slaap, mijn zoon,slaap den gelukkigen slaap.die voor uw oogen den vader verbergt, die voor u sterven zal. Ontwaak niet te vroeg, maar wacht tot het offer volbracht is. God beacherme u 1 En zonder hem te omarmen, uit vrees dat zulks den zoon uit de slaap zou wekken, en deze alsdan tegen de opoffering zijns vaders eenig beletsel mocht stellen, verliet hij hem voor altijd!.... Hij beklom 't schavot, en terwijl hij zijn hoofd onder het mes stak, waren de laatste woorden die hij fluisterde God behoede mijn zoon I... en 440 fr. aan den Disch voor uitdeeling aan de armen van Poperinghe van 20 hectoliters in brood gebakken koren. De Kerkfabriek van Reninghelst moet binst io jaar 26 fr. 35 ontvangen van de begiftigde Burgerlijke Godshuizen van Reninghelst voor een jaargetijde, en de kerkfabriek van Westouter eene gelijke som van den Disch van Westouter ook voor een jaargetijde. De beheerders van het goed der armen van Reninghelst en Westouter moeten daarbij elk een godshuis oprichten voor oude behoeftige lieden hunner wederzijdsche gemeenten. De drie armbesturen hebben zich verplicht om niet te veel onroerend goed onverkocht en onnalaatbaar te behouden, voor zooveel onroerend goed te verkoopen als zij er van Mr Berten kregen, JVlr Berten het verlangen uitgedrukt hebbende dat zijn onroerend goed niet zou verkocht worden. Bij Kon. Besluit van 4 juni 1906, den 22 Juni in het Staatsblad gedrukt, is er toelating gegeven aan de volgende openbare besturen de volgende legaten van wijlen M. Felix Berten, gewezen volksvertegenwoordiger van 't arrondissement Yper, te aanveerden aan de stad Poperinghe een grond van 3o a. 72 c. te Poperinghe, geschat 1175 fr. en eene schuld der stad aan den overleden van i65oo fr. met de intresten aan de Burgerlijke Godshuizen van Pope ringhe al de overige onroerende goederen van den overleden, gelegen te Poperinghe, groot te zamen 256 h. 20 a. 48 c. en geschat op 1.075.000 fr. daarbij 97.900 fr. schuld brieven verschuldigd aan den overleden door de Maatschappij het gemeentecrediet daarboven een nominaal kapitaal van 196.000 fr. Belgische Staatsschuld 3 °/0, en eindelijk den blooten eigendom van 85 000 ir. rentetitels der Belgische Staatsschuld i <j0; aan het Weldadigheidsbureel van West outer 3o h. 85 a. 42 c. onroerende goederen gelegen te Westouter, geschat 147.378 fr. aan de Burgerlijke Godshuizen van Reninghelst 17 h. 20 a. 20 c. onroerende goederen, geschat 86.518 fr. 5o. De Burgerlijke Godshuizen van Pope ringhe moeten twee gestichten voor onge neesbaren, een voor mannen en een voor vrouwen, oprichten, en 3o jaar lang 27 fr. betalen aan de Kerkfabriek van St Jan te Poperinghe voor een jaargetijde van iste klas Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper. 'N' 17 door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK In den versten hoek dezer kamer zat de Schout van Rooseb'ke, met den koster en nog vier of vijf andere van de bijzonderst uit het dorp Zij klapten en lachten hertelijk en spraken Diet weinig van den grooten toeloop naar O.-L.-Vrouwe van Roosebeke die alle jare aangroeide, en van het goed order,dat niet eenen keer gestoord en wierc in die groote menigte. Zegt dan, vroeg de Schout, hoe staat het met de Nieuwkerkenaarskomen zij naar de bolling koekezondag Ongetwijfeld, antwoordde een jonge ling, en dat met velen, zoo't schijnt. Giste- ren was ik nog bij twee ervan in den Leeuw, en zij schenen goede hope te hebben van ons om te trekken en hunne eere te herstel len. Laat ze maar komen, zijn zij sterker geworden van de jare, wij en hebben ook niet afgeleid 1 Ba ja, zei de Schout, ik wenschte ik, uit den grond van mijn herte, dat zij van de jare gelukten. Moeten zij nog een» met eene buize naar huis, ten naaste jare en durveQ zij niet meer uitkijken. 't Ware mogelijk Nieuwkerke heeft goed volk, maar van het stoutste niet. En de LaDgemarckenaars dan zij zijn gelijk begraven, en niemand en steekt over. Inderdaad gisteren, van een ure vó >r avond, waren aide Langemarcksche weg en ik twijfel grootelijks of er morgen één naar de schieting zal komen. Sedert de ongelukkige rampe van Naas Li beer, hebben zij eenem gruw van het Vrijbusch. Hoor I waarop eij au nog peizen 1 de M. Leopold Merghelynck is gezantschaps schrijver benoemd te Parijs. DE PENSEJAGER, door J. Leroy, on derpastor te Staden. gedrukt bij Calle- waert De Meulenaere, Boterstraat, 36 Yper. Prijs fr. 1,50. De E. H. Leroy, Onderpastor te Staden, de gemoedelijke volksverteller, reeds gunstig gekend onder het Vlaamsche volk met zijne 5 bundels Zeisels en Vertellingen en met Karei De Blauwer, eene schets uit .iet blauwersleven, heeft wederom een aantrek kelijk, deugdelijk werk gemaakt met zijnen Pensejager. De Pensejager is de titel van eene droevige geschiedenis, namelijk van eenen zekeren Petrus Dejaegher,bijgenaamd de Pensejager, die misleid door slechte makkers, van den eenen afgrond in den anderen viel, totdat hij eindelijk in het gevang geraakte, 't Was daar dat hij tot inkeer kwam, en t was de mare van de dood zijner moeder, die hij zoozeer bedroefd had die hem bekeerde. Mocht het rampzalig leven van Pieter de Pensejager sommigen doen afschrikken van het pensejagen, en, als goede, gehoorzame kinders, de vreugde blijven van hunne ouders* Mochten sommige ouders, veel te slap en te verblind,hunne kinders van hunne jongste jaren af, buigen en plooien naar hunnen wille en ze altijd richten naar de lessen en vermaningen van hunne priesters en sehool meesters, aan wien zij hen toevertrouwen opdat zij nooit zulk geene zure dagen en zouden beleven, als die ongelukkige Coleta Pieter's moeder. Dit boek weze dus aan iedereen warm aanbeyolen. Op aantrekkelijke boeiende wijze geschreven, kan het niet anders of vele goed teweegbrengen. Een woordje lof aan den heer Callewaert voor zijnen sierlijken druk en yerzorgde uitgave. De bode van den H. Franciscus van Assisië Nr 11 Juni 1906. KOMEN De genaamde August Pettriool, 28 jaren oud pakdrager, wonende rue de Faubourg, koe Pieters, werd over eenigen tijd lot 2 maanden en 15 dagen gevang veroordeeld voor belee- digingen jegens den policjekommissaris. Pette- loot trok épbiej- n.aar frankrijk ja plaats van zijne straf uit le poen. Maandag namiddag beging hij de onvoorzichtigheid terug op bel giscii grondgebied te komen. Hij werd door den pohciekommissaris Deraeve aangehouden op 't oogenblik dat hij opnieuw de grens wilde overtreft ken. TH1ELT Zondag namiddag, om 3 ure, kwam de tram afgestoomd van Aalter naar Tbielt. Hij was een uur in vertraging. Aan hei. hof van Henri Degrande liep eene zeug nn t viggens over het tramspoor. i).e zeug en twee viggens werden doodgepletterd. PISSEGHEM Zondag nacht is eene viassclielf, toehooreude aan de gebroedeis Coolsaet, afgebrand. De pompiers moesten zich bepalen tot cel vrijwaren van de vlasfabriek en van de andere huizen die rond de ylasschelf stonden. Een jongeling die verdacht wordt het vuur aan ue vlasschelf gestoken te hebben, is voorloopig aangehouden en naar het gevang van Kortrijk gebracht. WEVELGHEM Maandag namiddag kwam de genaamde Gustaaf Vandewalle, dienstknecht wonende te Juerne, met een geladen wagen door de gemeente gereden. Hij zat van voren op zijnen wagen en had den toom rond zijuen hand ge- iraaid. Eensklaps gingen de peerden op hol Vandewalle, hen willende tegenhouden, kreeg een geweldigen snak, die hem van den wagen- deed vallen. Terzelfdertijd kreeg hij een slag van het vorensle van den wagen, zoodat tnj door de wieten 0verreuen werd Spoedig kwamen eenige personen toegesneld, die hem in eene bijgelegene woning droegen, maar eenige oogenblikken nadien gaf bij di-n gerst. Zijn lijk werd naar het Oudemannenhuis gedragen en dinsdag Haar zijne woning gevoerd. Maandag namiddag werd een wielrijder door een automobiel, waarin zich fransche officiers bevonden, omgeworpen. Zijn rijwiel werd erg en hij zeil licht gekwetst. Na zich met het slachtoffer verstaan te hebben aan wien zij eeue kleine vergelding gaven, konden de automo bielrijders hunnen weg voortzetten. BRUSSEL In een huis der Joseph II straat werd maan dag een ongehoorde stcetmoedige aanslag gepleegd In 't huis u. 481 dier staat woont eene kleermaakster, mad. Thiry Charles, wier echt genoot, bediende, gansch den dag afwezig is. Maandag, rond 5 ure namiddag, kwam men aan het buis bellen. Daar de andere huurders van het huis, M en mad. Dewitde, afwezig waren, was mad. Thiry alleen thuis. De bezoeker die zich aanbood,een onbeke.-.de, goed gealeed, moest zulks weten, want nauwe lijks had mad. Tniry op zijne vraag geantwoord dat haar man niet thuis was, of de kerel greep haar bij de keel en duwde haar tot achter in den vloer. M. Thiry verdedigde zich kracht dadig, doch eensklaps duwde de aanvaller haar eene spons onder den neus die een sterken reuk verspreidde en haar een gevoel van brand op de huid deed krijgen. De vrouw gelukte er in een regenscherm te grijpen en liem op het hoold van den bandiet te verbrijzelen. Zij wilde vervolgens 111 deu hof vluchten, doch de aanvaller sloot de achterdeur en stak den sleutel 111 den zak. Mad. thiry verschoot zich dan in een klein plaatsje dat in d n vloer uitgeeft. De kerel volgde haar en sloeg haar zoolang tot zij het bewustzijn verloor. Toen M. en mad. Dewilde eene uur later thuis kwamen, vonden zij mad. Thiry nog bewusteloos op den vloer liggen. Zij verhaasten zich haar zorgen toe te dienen en toen mad. Thiry het bewustzijn herkreeg, vertelde zij den aanslag waarvan zij het slachtoffer geweest was De policie werd verwittigd en stelde aanstonds een onderzoek in. De bandiet had zich daarop tevreden gesteld met mad. Thiry van harm trouwring te berooven. Deze draagt laugs den Diuneu kant bet opschrift«Jules aau Mark, den 16 november 1905. De rechterlijke policie is op zoek naar den stoutmoedigeu handiet. Mad. Thiry is zoozeer getroffen door dit dramatisch avontuur, dat zij bedlegerig is. BAASRODE Maandag namiddag kwam een vischleurder, Florquin genaamd, 25 j. oud, naar Baasrode weer met zijn hondengespan waarin, bene vens hij met zijne vrouw, zijne twee kindertjes zaten. Daar de slagboomen van den barree! aan de werkhuizen Vermylen openstonden, toen een koopwarentrein afgereden kwam en hd gespan verraste dat gansch verbrijzeld werd. Wat de inzittenden betreft, deze werden erg getroffen. Het oudste kind werd op den slag gedood de man wérd een arm en een been afgereden en verloor zooveel bloed dat zijn toestand hopeloos is de moeder werd den schedel gebroken en er bestaat weinig hoop op redding. Door een wonder toeval bleef het jongste der kinderen, 2 jaar oud, ongedeerd. Twee genees- heereu en de E. H. pastor snelden aanstonds ter plaatse om de gekwetsten te verzorgui, Van de drie honden die in de kar gespannen waren, waren er twee gedood. Uit het onderzoek blijkt dat de barreél wacht ster, op net oogenblik van het ongeluk, in hare kabien aan het eten was. Zij brengt ter b^rer verschooDing in dat de trein eene aanzienlijke vervroeging bad en njet aangekondigd werd. Florquin en zijne vrouw zijn maandag nog aan hunne wouden bezweken. Het parket van Dendermonde is 's avonds nog lei- plaats geweest om het onderzoek voort te zetten. UIT St JAN Zondag namiddag was garseh ons dorp. gewoonlijk zoo stil, in volle feest, ter gelegen beid van het overhandigen van het herinne ringsteeken der regeering van Leopold II, aan Meester Zeno Rogiers, hoofdonderwijzer der aangenomene knechtensehool. Het gemeentebestuur, zijne blijken van diepe genegenheid en ware erkentelijkheid aan den zoo verdienstvollen onderwijzer willende be- toonen, had er bijzonderlijk aan gehouden, dit feest zoo luisterrijk mogelijk te maken. dieven zijn weg of begraven 'tis eene eeuwigheid dat er niet meer van gesproken en wordt. Goed om zeggen, vriend 1 maar als men wel overpeisd hoe Naas verdwenen is, en welk geheim er nog over geheel de zake hangt, 't is om twee maal te peizen voor aleer men 's avonds langs het Vrijbusch zou gaan de en Die ongelukkige Na$s, fff® goede jongen I zei de Schout; over jaar zat hij hier nog met ons,en de tranen springen uit mijne oogen, iederen keer dat ik daarop peize. En daarbij moeten den spijt verkroppen van zijne moordenaars niet te kunnen vinden noch etraffen.en van niets te kunnen achter halen van al dat hijtusschen hunne handen zittende, moet geleden hebben 't Is te vele, en men zou van nu voort wel beginnen peizen dat het helsche geesten zijn, dje in 't busch verkeeren. 't Is inderdaad wonderlijk van, na zes of zeven maanden zoekens, niets, volstrekt niets, te achterhalen. Wij hebben toch iets gewonnen, im mers de dieven en durven niet meer te voor schijn komen, sedert dat wij met honderd mannen 't busch doorkruist hebben wij eD hooren toch van geen inbrake meer,is 't niet waar zelfs niet van de kleinste diefte Maar. antwoordde de kosser, ik en weet niet hoe dat het komt hoe min ik van d moordenaars hoore,hoe meer ik er benauwd van worde. Het dunkt mij altijd dat er, den eenen of den anderen keer, iets dat schrikkelijk is gebeuren zal.De dieven immers en zijn noch gevangen noch dood, k en peis het niet en dat zij zoo, al met eens. een akte van berouw over al hunne misdaden verwekt en voor altijd van hun sti'eltjen afgezien hébben t en is toch niet waarschijnlijk. Bloed vraagt bloed, zegt het spreekwoord ik vreeze waarlijk dat wij, vroeg of late, zullen zien dat het waar is en dat, hoe langer bende wapht van uit te konten, hoe schrik keiijker zij handelen zal, met de eerste gelegenheid. Roster, gij zijt geheel uw Jeyep de be Dauwdste kerel van de parochie geweest, zei de Schout, en moesten het al zulke menschen zijn op de wereld, Bakelandt zijne weergade zouden 't schoone hebben Nochtans, om u gerust te stellen en uit liefde tot u, ben ik van zinne al lichte nog een bezoek af te leggen bij de inwoners van het Vrijbusch, om te onderzoeken of zij wel uitgewinterd zijn. Gaat er maar achter, hoe eer hoe liever Uwe vreeze verwonderd mij, koster want 't en is gij niet, van al de tegenwoor- digen hier, die meest te vreezen hebt. Zijt er maar zeker van, den eersten keer dat het nog dondert, op mijnen torre zal de bliksem vallen. Dat is klaar, ook zijt gij per brieve vermaand geweest van u veerdig te houden, uij kunt er u naar schikken. Maar zeg eens, bewaart gij nóg altijd dat zonderling briefke Ja zeker, en 't en zal nooit meer uit mijne handen gaan wie weet waar dat hot te passé komt En als de stekvogel van zijn nest komt en geschoten wordt, zou het kun nen een klaar bewijs zijn van het maaksel zijner klauwen. Lachen moogt gij, zei de koster, maar voorzichtig zijn moet gij gij hebt voor uwe oogen gezien dat er de moordenaars niet zachtjes naartoe en gaan als zij beginnen. Dat kan te zamen staan, zonder dat er benauwdheid bij zij. Maar luistert, zei er een die nog niet gesproken en had, hebt gij van die zake van onzen Pastor nog niet gehoord Om 5 ure namiddag werd er eenen stoet ge- ormd door eenige muziekanten van het stads- muziek van Yper. De leden van de verschillen de maatschappijen, waarvaD hij deel maakt.de leerlingen der aangenome knechtensehool de leden van d«n ziekentroostde burgerlijke en geestelijke overheid, welke Meester Rogiers aan zyne woning gingen afhalen, om hem naar üet gemeei'tehuite leiden. Allen waren talrgk opgekomen, willende door hunne tegenwoordig heid in den stoet, aau Meester Rogiers, hunne achting en genegenheid betoonen. Toen Meester op deu drempei zijner woning verscheen, omringd door de Burgerlijke cu Geestelijke Overheden, wuifden zijne leerlingen hoeden en klakken in de Inent en riepen als uit éénen mond: Leve de Meester! Leve de M«est«r! Eene diepe ontroering maakte zich van de toe schouwers meester. De stoet Begunstigd door een overheerlijk weder trok iD volkomene orde na.ir het gemeen tehuis op. Al de huizen waren bevlagd Onder wege liet het muziek zyne schoonste .-tapmar- cheu hooren. Aau het gemeentehuis wieru ut haag gevormd door al de deelnemers aan de stoet en wanneer Meester Rogiers zijne leerli - gen voorbij stapte om het gemeentehuis binnen te gaan, weerklonk nogmaals de dubbele kreet: Leve de Meester! Leve do a oester! 't \Ya> waarlijk hertroerend. In het gemeentehuis gaf de Heer Burgeméest- 1 lezing van den brief van den Meer Minister van Binnenlaudsche zaken en openbaar onderwijs ei vestigde Meester Rogiers, het eereteeken op de berst. Het muziek speelde de brabauconae en daverende toejuichingen braken los* Daarna nam de Heer Burgemeester te midden eouer diepe stilte het woord. Namens het gemeente bestuur wenschte bij Mééster Rogiers geluk. In korte doch welgepaste woorden, haalde hij de Ij talrijke diensten aan welke hij in het onderwijs aan de gemeente en aari het Vaderland, geduren de eene loopbaan van ruim 25 jaren bewezen heeft, en bracht eene welverdiende hulde aan den iever, de wilskracht en zelfopoffering van dien onvermoeibaren onderwijzer. Hij eindigt zijDe redevoering, den wensch uitdrukkende, Meester Rogiers nog laDge jaren de St Jansche jeugd te mogen zien opleiden. Deze woorden 'wierden met een daverend handgeklap oct- E11 sprekende van Spiere, zoo vermaard door zijn water en andere vuiligheid dat aldaar uit Frankrijk komt aangespoeld, 't was Zondag ginder ook groote processie.' Binst de hoogmisse was de sierlijke prochie- kerke vol volk, en daarna ging de heerlijke stoet weerdig van een stad die 't Aller heiligste vergezelde, door de wel versierde straten tot aan 't kapelletje bij den Pont Mauditen keerde dan al denzelfden weg weere naar de Kerke, binst dat het muziek zoetgevooisde deuntjes speelde en de inwo ners overal eerbiedig neêrknielden om den zegen Gods over hun geliefde dorp af te smeeken. Als den zegen gegeven wierd met het hoogweerdig bij het Gemeentehuis kwam er Jaar een vreemde wijstergaai met zijnen velo aan zijn hand, de klak op den kop en nen stinkstok in zijn... mond. Hij wilde eens toogen wat hij kon en sprong met veel oeslag en aardige toeren op zijnen velo, tot groote verontweerdiging van het volk, maar tuimelde twee stappen verder al grimatsen maken met den kop op de steenen en de oeenen in de lucht. Ware 't binst den zegen van t H. Sakrament niet geweest het volk hadde geschetterd van lachen. L1CHTERVELDE Volgens de in omloop zijnde geruchten zou den er twee gewezen inwoners van Lichtervelde net leven verloren hebben bij de koolmijuraoip van Courrières. De eene is Cb. Denys, die üe laatste na de rauip opgenomen werd.Hij was 111 Bezwijming aan de opening gevallen en zijne makkers trokken hem mede in den ophaalbak en hij kwam er levend, maar ziek en verbrand haald. Nu kwamen de leerlingen der twee hoogste uit. Zijnen genummerden lantêern had^tni'aan afdeelingen, namens hunne medemakkers, hun-1 de opening van den put verloren Daar hei '•rwiizer. selnkwenseben eesluur van de mijn zijn nummer met Tag inkomen met de armere ontsnapte, besloot net dat Lh. Denys ol nummer 17, dood was. Ge lukkig na üne dagen, werd ontdekt Gal uij .eetde en ondanks net gerucht van zij 11e dood, w n°ë a»Ui''a7 iiel tweeae zoogezegd slachtoffer was M. Gooi. Verleden week nenbeu de dagbladen gemeld dat hij overleden was te Lichtervelde ten gevolge der mijnramp. Henri Gooi svas veel eer bovengekomen, volgens het schijnt, uit deu koolpul, dan Denys, maar naar Lichit rvelde is uij met afgekomen, en hij gaf tot nu toe aau zijnen vader, die te Lichtervelde woont, geen teeken van leven.Hij is waarschijn lijk ook niet dood en dit zal weldra klaar «omen. Gooi moet nog eenige weken dienst doen uij den troep en daar het gerucht zijner dood aan de ooren kwam van den minister van oor log, heuti deze de helgischeu consul heiast te Gourricres te gaan erachter -/noto,-, nen beminden onderwijzer, gelukwenschen Remi Canepeel gaf lezing van eenen brief waarin hij deed uitkomen met welke vaderlijke bezorgdheid en verkleefdheid hff te werk gaat, om zijne leerlingen eene goede geleerdheid en opvoeding te verschaffen en hen te oefenen L de deugd hoe hij het goede zaad in hunne lier ten weet te prenien en te ontwikkelen. Met waar kinderlijk gemoed, bedankte hij zijnen hoofdonderwijzer en wenschte hem nog lange jaren te mogen zien optreden als hunnen op leider en raadgever Men hoeft niet te zeggen welke ontroering die woorden teweeg brachten. Menigeen zag men op dit oogenblik zijnen zak neusdoek aau de oogen brengen. Namens de zangers- en tooneelgilde nam M. L Dekindt daarna het woord. Hij wenschte op zijne beurt Meester Rogiers geluk, de zoett hoop koesterende, hem nog lange jaren aan de pas ontlokeoe gilden aan het hoofd te zien staan. Nu was het de beurt van den E. H. Tyberghein pastor. Zichtbaar ontroerd, haalde hij de diei - sten aan door Meester Rogiers aan de goede zaak bewezen. Hij bedankt den Heer Onder wijzer en koster, voor al het goede, dat hij door- woord en daad in de jiarochie gesticht heeft. Te midden vaD den schoolstrijd 79-84 hebt gij, zoo zegt hij, den strffd begonnen en volgehoud-n. en net is grootendeels aan u te danken dat' de katholieken het liberaal gemeentebestuur om ver wierpen en tegenwoordig nog aan he bewind zijn gebleven. Meester Rogiers, zoo besluit hij is een man. die het hert op de rechte plaats draagt, die duri't toenen wat Uij is Een ware en overtuigde katholiek die zich met heit en ziel toelegt om voor de goede zaak te strij den. Hij eindigde met eenige woorden van aanmoediging toe le sturen en hem bedankende, voor het goede dat hy gesticht heelt. Diep ontroerd nam Meester Rogiers dan het woord. Hij bedankte de heeren sprekers in het bijzonder voor hunne gelukwenschen en gene genheid. Hij bedankte in het algemeen alle de aanwezigen voor de bljjken van achting welk'- zij hem kwamen te bewijzen. Uwe tegenwoor digheid in dit vriendenfeest alleen, doet mij besluiten,dat ik mijnen plicht jegens u gekweten heb. Het doet mij een waar genoegen u Liier allen rond mij vergaderd te zien en uwe geluk wenschen te ontvangen. Ik heb slechts gedaan, wat mijnen plicht was, zoo zegt hij, en mijn verleden is waarborg voor het toekomende, en altijd ben ik gereed om u in raad en daad bij te staan. Deze woorden wierden op een algemeen handgeklap onthaald en met begeestering ging iedereen'aan Meester Rogiers, de kinderen voor en de anderen ria, de hand drukken en persoon lijk zijne gelakwensehen aanbieden, Dit feestje hoewel klrin en nederig zal bij al de aanwezigen eenen diepen indruk verwekt hebben. Het was wel gepast en geschikt en kan niet anders dan Meester Rogiers aanmoedigen om voort te gaan in den weg dien hij ingeslagen eu nu sedert ruim vijf en twintig jaren bewan deld heeft. Bravo Meester Rogiers, ffie hulde hebt gij verdiend en mochte de Heer U nog lange jaren de St Jarsche jeugd, welke u is toevertrouwd, later geleiden. IN VLAANDEREN.„FRANSCH Te Spiere, in Zuid-Vlaanderen, staat er op eene herberg te lezen Au Amie réunit De Rubbens van de streke, die dat uitsteek berd geschilderd heeft, verdient ten minste eene medalie... op zijnen rugge 1 Wat I wat, I Van onzen Pastor 1 Ja, van onzen Pastor, en van 't gene dat er bij nachte in zijn huis ommegaat. Van 't gene dat er bij nachte in zijn huis ommegaat I zeiden al de anderen te gelijk, en zij kropen nader de tafel, om beter te kunnen hooren wat er ging gezeid worden. Ja I ja I hernam de eerste spreker, en 't verwondert my dat gij er nog niets van en weet. 't Moet zijn dat het niet uit en komt in de parochie, maar het schijnt inderdaad dat er iets gaaude is in de pastorij. Hoort eens, wij zijn al makkers te gare en gij kunt zwijgen, niet waar Van 's zelfs I En wel ik ga vertellen wat ik gehoord en gezien heb, maar, onder ons, wel tr verstaan De andere w eke, en dat verschei uene dagen reke, is er diep in den avond een kloeke kerel in de pastorij binnenge gaan 't was maandag geloof ik, dat hij aan de belle trok, maar de twee- drie volgeude keeren is hij binnengegaan zonder klinken de deure stond gereed open, en hij sloot ze achter hem toe. Telkens is hij daar gebleven tot na middernacht, dan uitgekomen en weggegaan al den kant van 't sparrebusch. Wat mag dat zijn Ja maar, is dat zeker Zeker is 't genoeg I Mijn broeder, die daar omtrent recht over de pastorij woont, is, als hij den eersten keer zoo late hoorde klinken, opgestaan om te kijken wie 't was; hij meende dat het eene berechting zou ge weest hebben maar neen, de pastor en is niet uitgegaan. De volgende dagen, als die zc-lfde man binneneing en de deur opeustak, heeft mijn broeder hem nog gezien, maar zonder hem te bekennen. Hoe komt het dat er Diemand anders als gij en uw broeder dat en weet Maar, als hij 't mij vertelde, heb ik cs te gaan er achter zoeken. IS DE WERELDBEROEMD Hij alleen geneest zonder gevaar, terwijl an dere onbekende pillen, tai,letten of andere .-iroopen, schadelyk zijn voor het hert, maag meren en de longvezeltjes verbranden. De siroop Depratere bevat geene schadelijke stof ten, stopt niet op, en mag zelfs door kinderen, genomen worden want hy geneest ook de kinkhoest in lu dagen. Prys 2 fr. de groote nescli. te hekomen te Oostende by den uitvin der Depratere, die overal verzendt, tegen een postbou van 2.5U tr. (50 cent. voor port) alsook te Yper, apotheken May, Libotte Aartsens en Doack te Poperinghe, Monieyue te Komen van Wiudekeus to Meenen Sioen en Kotier ie Is gtiem (Markt) Rodeiibacü, en teWaesten, Vaa de Marliére. MOERKERKE Zaterdag avond, rond 6 ure, stond Cornelius Maduu, werkman, op het gehucht het Zwijn- ije aau zijne deur, toen een persoon voorbij kwam, aan wien Madou vroeger een werk. betaald had, dat tot heden niet uitgevoerd werd. Madou bracht hem zulks in herinnering. De aangesprokene nam het zeer kwalijk en ging Madou te lijve. De aanvaller was voorzien van pikkersalaam. Met zijnen haak bracht hij Madou slagen toe op het hoofd en lichaam. Men beveelt de zwakke en bloedarmoedige personen de pillen van Dr Raphael aan, die het beste geneesmiddel is voor het genezen van bloedarmoede, zwakheid, bleekheid, hertklop pingen, zenuwzwakte, enz.. 1.75 tr. de doos. KORTRIJK Zondag namiddag was gansch de wijk van de nieuwe parochie van St-Jan in volle feest, ter gelegenheid der plechtige inhuldiging van den pasloot-, den Z. E. H. Bruloot. Van af i ure Mond eene menigte, die op ruim 10,000 men schen, uit alle standen der samenleving, mag geschat worden, in de straten van de nieuwe parochie. hem gezeid dat het mogelijks iemand was die ging voor zaken welke Mijnheel--den Pastor alleen, en niemand anders, aan en gingen, en bij gevolg dat het best was er niet van te spreken. Dat is waar genoeg maar 't en laat daarom niet van eene geheel aardige zake te zijn. Ouze Pastor en is in 't gebeele niet gewend van menschen zoo iate fe ontvan gen. Zeg eens, koster, weet gij van niets Van niets bijzonders. Nochtans, als ik wel peize schiet er mij iets iu 't gedacht. Van den nuchten, gelijk gij weet, was er plechtige misse voor Libeer en overledene zoons. Achter de misse is Mijnheer Pastor bijgekomen, en, gelijk het nog al natuurlijk is, sprak hij van de wreede moord, en hij jammerde bitterlijk, zoodanig dat de tranen in zijne oogen kwamen. Maar ai met eenen keer voegde hij erbij, dat moeder en doch ters mochten blijde zijn van nog te leven, Jat zij groot gevaar hadden geloopen, en dat het maar aan de Voorzienigheid te dan ken en was, waren zij onder 't mes dei- moordenaars niet gevallen. Er is iets tusschengekomen dat mij belet heeft van uitleg te vragen, en met der daa l en peisde 'k daar niet meer op maar nu gij dat komt te zeggen, begin ik waarlijk te schik ken dat de Pastor van iets zou kunnen weten, en dat die geheimzinnig1 persoon misschien een moordenaar zou kunnen zijn, die-hem wil bekeeren en die alles overge- dregen heeft. De moordenaars hebben toch ook zeker een herte en een geweten, en zij peizen ook wel somtijds dat het, achter dit leven, lange dood te zijn is. t Én kan niet zijn, zei de Schout; ware er iets uitgekomen van t gene de roovers- bende aangaat, ik, als hoofd der gemeente, ik zou er ten minsten van moeten verwittigd zijn. ('t Vervolgt)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2