D f T IS EN OMMELANDS, Tweejarige keuring tG Op Zaterdag 30n Juni 1906. 5 een timen 't blad, Kiezerslijsten van Maten en Gewichten ROND DE Noorwegen Japonië Engeland WERELD Vrankrijk Rusland De kiezing is voorbij Het milliard Oorlog aan de slechte Bladen Drie vragen Eedgerecht van Westvlaanderen Te Antwerpen VAN ALLES WAT Het voederen der honden Peter Benoit in Amerika STADSNIEUWS Gemeenteraad Mijnheer Merghelynck Brief TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTK 36, in de Boterstraie, te Yper, en hij 's land boodschapwezen ofte post, tegen 3 frank, 's jaars '1 Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk So, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.i5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. i; overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agenck Havas, le Brussel, Tk,34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n» 8, Place da la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- U Westvlaanderen wonen. Bij elke kiezing zijn er talrijke per sonen die klageü dat ze niet opgeschre ven zijn op de kiezerslijsten of nog dat ze het noodig getal stemmen niet heb ben waarop zij meenen recht te heb ben. Als de kiezing daar is, helpt geen reklameereu meer. Nu worden in alle steden en gemeenten de lijsten herop- gemaakt, die zullen dienen voor de gemeentekiezing van toekomende jaar. Indien gij zelf, of uwe vrienden en kennissen, bet getal stemmen niet bezit, waarop gij denkt recht ie heb ben, doet uwe rechten gelden bij den heer secretaris uwer gemeente f vraagt raad en inlichtingen bij ver trouwbare manner". Nu is 't het ge paste oogeoblik. STADSHARMON1E. Zondag 1 Juli 1906 om 8 1/2 ure 's avonds op den kiosk der Groote Markt. STAD YPER van 3 tot 20 JTniili 19Ö6 in de Kleine Botermarkt. Intusschen wordt er opnieuw verteld en geschreven dat een nieuw ministerie zal gevormd worden bestaande meestendeels uit leden van de Doema. De kroning van koning Haakon is voorbij Een groot ongeluk is te betreuren Binst dat de koning het Hollandsch panterschip Tromp ging bezoeken, die naar Noorwegen gezonden was ter gelegenheid der kroning, is er een kanon ontploft, binst dat men op het schip bezig was met schieten ter eere van den koniDg.Een kanonnier werd gedood en drie soldaten gekwetst. Ze wierden seffens naar het ziekenhuis gebracht en de koning heeft maar het ongeluk vernomen als hij reeds terug was in zijn paleis. Als de vorst vertrokken was, heeft de Tromp onmiddellijk het anker gelicht en is weggevaren. Er is een nieuwen onderzeese hen kabel gelegd tusschen Japonië en Amerika,zoodat men nu draadmaren zenden kan van Tokio naar San Francisco, New-York en van daar naar alle gewesten der wereld. 't Ministerie Sarrien is ziek en zal het, zonder verandering nietlaDg meer houden. Vier ministers zouden afgedankt worden, waaronder eerst en vooral de minister van oorlog, M. Etienne. Een nieuw ministerie zou gevormd worden met M. Clemenceau aan 't hoofd als minister van oorlog. De fransche bladen sommige ten minstezijn uitnemende ingenomen voor M. Clemenceau, omdat hij meesterlijk M. Jaurez, de leider der socialisten,toegetakeld heelt, en 't en zou niet lang meer duren eer ze hem nog niet juist als katholiek, maar toch als zeer gematigd aanzien. 't Proces Dreyfus duurt nog voort. Na de verslaggever, heeft de Procureur het woord genomen, en deze beknibbelt al wat er vroeger door het krijgsgerecht van P.ennes werd beslist, zoodat wij ons mogen ver wachten aan doodeenvoudig de verbreking van de veroordeeling en algauw zal dan volgen dat Dreyfus weder in 't leger is aan genomen, en natuurlijk een hoogeren graad bekomt als vergoeding voor hetgeen hij geleden heeft, vooral als minister Clemen ceau, vroeger een groot verdediger van Dreyfus, aan 't hoofd van het ministerie van oorlog geraakt. Woeusdag avond werd er te Parijs eene vergadering belegd door den bond der anti vrijmetselaars. Wel 3000 mannen waren daar aanwezig, waaronder vele priesters. De voornaamste spreker was M. Bietry, den hoofdman der geluwe Oud-socialist, is hij er van weggegaan uit afkeer. Nieuwe lasten Voor 1907 worden in Vrankrijk voor i5o millioen nieuwe lasten geheven. Trouwens de Kerk vervolgen kost geld Alzoo zal men betalen 3o per honderd verhoog op de erfenisrech ten van meer dan 10.000 fr. Een nieuwe taks op wijnen, likeuren en bronwater. Een verhooging van 10 per honderd voor de verhandeling van beursweerden. En 't en is nog maar een begin. Een hulpgeld van 197.500.000 fr. of bijna 200 millioen zal gevraagd worden om den hongersnood te bestrijden in Rusland, waar -verscheidene provinciën volstrekt aan alles ontbreken. In de Douma zeggen de sprekers luidop dat ze met die 200 millioen niet gediend en zijn, dat het geld zal blijven hangen aan de vingers van dezen die het moeten uitdeelen. De meerderheid die, in de engelsche Kamer, daags na de laatste kiezingen 199 stemmen bedroeg, is dinsdag op 103 stem men gevallen, bij de stemming over eene wijziging door M. Evelyn Cecil, tijdens de bespreking van de schoolwet, voorgesteld. Deze wijziging bestond in de vervanging van de woorden zal kunnen door het woord moet in het eerste van artikel IV, dat het gouvernement van zin was als volgt op te stellen Eene plaatselijke overheid zal gemak kunnen verleenen voor het godsdienstig onderwijs van een bijzon deren aard. De wijziging werd verworpen met 340 stemmen tegen '237. De oppositie begroette dezen uitslag met handgeklap en toejuichin gen, die verscheidene minuten duurden. De cijfers bewezen, inderdaad, dat de meerder heid waarover het gouvernement beschikte in onverwachte verhouding gesmolten is. Bij de stemming over de wijziging Cecil vielen er van de gouvermenteele meerder heid 70 nationalisten, 25 liberalen en 18 leden, der Werkliedenpartij af. De ersgelsehe vlootoel'eningen De groote vlootmanoeuvres die dit jaar bevolen ware», hadden een tweevoudig doel: eene bestuurlijke proefneming en eene militaire proefneming. De eerste bestond in het snel op voet van oorlog brengen van al de engelsche vloten in Europa: deze van het Kanaal, van den Atlantischen Oceaan en van de Middellandsche zee de mobilisatie van al de reserveschepen, de bevoorrading in oorlogstuig en mondbehoeften van al deze schepen. Deze eerste proefneming is volko men gelukt. Alles is volkomen regelmatig gegaan ondanks de vier honderd oorlog schepen die moesten voorzien worden. Het tweede gedeelte van de manoeuvres, die zullen plaats hebben \an aan 't noorden van Schotland en de kusten van Denemarken tot aan de kusten van Spanje, heeft het doel het beste stelsel te zoeken om de schepen der engelsche handelsvloot, in geval van oorlog te beschermen. Deze oefeningen, die voor Engeland van 't allergrootste belang zijn, zullen nog verscheidene dagen duren 't Voornaamste van al die oefeningen is de inname van Porstmoutk. Om te zie hoe oninneembaar die sterke engelsche oorlogshaven was, waren twee vijandelijke vloten, de eene belast met de verdediging eu de andere met den aanval van Porstmoutk. Beide vloten werden te zelvertijde ver- fittigd en het gevolg was dat Porstmouth werd ingenomen na twee uren, binst dat de verdedigers op een anderen kant zich nog bereidden om den vijand af te keeren. Dat de engelsche zeemacht daarmeê lee- lijk in nesten zit, en valt niet te betwijfelen. Tot daags vóór de kiezing wisten de geuzenbladen van allen aard niets dan goed te vertellen van de boeren. Maar ongeluk kiglijk voor de geuzen, de boeren zijn slim genoeg geweest om aan die fleemerij geen gehoor te geven en trouw te blijven aan het katholiek Staatsbestier, altijd zoo bezorgd met alles wat den boerenstand aanbelangt Maar ook het gaat er nu weer iu alle geuzengazetten van die stomme domme boeren en andere liefelijke benamingen. De Chronique van Brussel zou willen den eer sten prijs behalen in dat schelden tegen de boeren. Daarom noemt zij de buitenlieden de ellendigste, de onwetendste, de bekrom penste bevolking, die er bestaat, zonder gezichteinder, zonder doel, eene lijdzame masse, eene kudde slaven, gehoorzamend aan het minste gebaar van een pastors kleed Een krotbladje van Antwerpen tracht in dit scheldconcert ook een eerste viool te spelen. Het zijn voornamelijk deboeren van het Ypersche, die niet gehorkt en hebben noch naar het geflik flooi van M. Nolf, noch naar de brieven van M. Merghelynck, die troef krijgen. Horkt naar die edele taal Yper is het eenig arrondissement in het land, waar de menschen blijkbaar dommer en dommer worden. Als \e daar nog tien jaar yoo blijven.. vooruitgaandan loopen \e op hun vier pooten en eten hooi. De buitenmenschen in het algemeen en die van Yper in het bijzonder zullen geheel gerust zijn in de stommigheden van de liberale bladen. Maar ze zullen ten tijde van kiezingeu wel eens die uitschelders berrin- neren dat ze een goede memorie hebben. Moeten bij tien jaar, de buitenmenschen hooi eten, 't zal zooveel te dierder worden, en te beter zijn voor de boeren en andere hooimarchands die er zouden te koop hebben 1 De franschen beloofden over eenige jaren een pensioen van 1 fr. daags voor de oude werklieden. Slimmer dan onze belgische liberalen, zegden zij tezelver tijde van waar ze 't geld zouden halen om dat pensioen te betalen. Zij zouden al het kloostergoed stelen dat 1 milliard of duizend miliioen weerd was, en met den interest aan 3 per honderd zouden zij aan ai de oude menschen éen frank daags pensioen verzekeren. Van dat milliard en is er geen sprake meer, evenmin als van het pensioen. En waarom Omdat al het gestolen klooster goed niet genoeg opbrengt om de kosten te betalen. Nog een voorbeeld om dit te bewijzen. In het klooster der Carmelietessen te Versailles wierden de meubeltjes verkocht iu venditie. 't Bracht al te gare 687 fr. op en de onkosten bedragen 6200 fr. 't Zijn de lastenbetalers die het tekort mogen toeleggen. Ontegensprekelijk is liet, dat hedendaags met hand en tand gewrocht wordt om het volk zedeloos en ongodsdienstig te maken. Doch onder al de middelen,die de vijanden van deugd en godsdienst aanwenden om het volk te bederven en te vergoddeloozen, is het doeltreffendste en dus ook het gevaar lijkste het verspreiden van zedelooze en ongodsdienstige bladen. Een woord over de bladen, gazetten en vlugschriften. Vast en zeker is het, dat het volk,van gelijk welken stand, geerne en veel leest. Vast en zeker is het, dat het meerendeel der lezers geen eigen zienswijze hebben, maar de gedachte volgen van hetgene zij lezen. Bijgevolg is het van groot, van het groot ste belang, te zorgen, dat er van den e'énen kant geen slechte, zedelooze of ongodsdien stige lezing het volk ter hand gesteld worde en van een anderen kant, ingezien het volk wil en moet lezen, dat er gezorgd worde om een welvoorzienen voorraad goede lezingen onder het volk te verspreiden. Dus, ten strijde, onverpoosd, onvermoeid, en hardnekkig, spijts lauwheid en tegenkan ting, trots spotternijen en beleedigingen, ten strijde tegen zedelooze en ongodsdienstige bladen uitgevoerd onder de leiding van den Ant werpenaar Frank Van der Stucken. - Alle Belgen zjjn gelijk voor de wet Art. I der Belgische grondwet. Is de Vlaming die de taal Van de Walen niet verstaat, Tot 't bekleeden van een ambt Bij de Walen wel in staat NEEN Is de Waal die onze taal In het minste niet verstaat. Tot 't bekleeden van een ambt Bij de Vlamingen in staat JA! Voegt dat neen en ja te saam En zegt mij, in Godes naam, Stemt dat stelsel overeen Met dat schoon artikel één. Helena. Onder de gezwoornen zijn de volgende heeren onzer streke V. Van Eecke, notaris, Boesinghe H. Van Oost, brouwer, Staden Peirsegaele, brouwer, Vlamertinghe G. Lebbe, provincieraadsheer, Poperinghe R. Ommeslagh, handelaar, Yper. Aangezien de honden meer neiging hebben tot naar binnen slikken dan tot kauwen doet men goed de vleeschporties in kleine stukjes te geven, om daardoor de verteer baarheid van het vleesch te bevorderen. Jonge honden moeten van tijd tot tijd gehakt vleesch of gehakte rundermaag hebben. Altijd moet er versch water voor hen staan alleen in den tijd dat men de dieren kamerzindelijk maken wil, geve men 't drinken evenals 't eten op vaste tijden. Ook melk die gekookt moet zijn en met afkooksels van haver of met cacao vermengd kan worden, behoort tot de dranken van den hond. Sedert eenige jaren zijn verscheidene werken van den grooten Vlaamscheu kuns tenaar in Amerika uitgevoerd geworden. De kantate De Wereld in schijnt het meest bijval te hebben bekomen. Verleden maand werd deze kantate tweemaal uitgevoerd eens te San Antonio en eens te Cincinnati. De Wereld in werd in deze laatste stad De gazetten staan vol bijzonderheden nopens Jufvr. Marie Cools, een weeze der Godshuizen van Antwerpen en Doctoor Van de Vorst. Ziehier waarvan er spraak is Jufvr. Marie Cools was volkomen lam tot ten halven haar lijf van als zij 14 jaar oud was. Men had naar Thienen gezonden waar zij door specialisten verzorgd werd,naar Struyvenberg en eindelijk naar Ste Elisabeths' gasthuis te Antwerpen. De beste doktors onderzochten haar, maar vonden geen middel om haar te genezen. Doktor Van de Vorst, een ongeloovige nogthans, hij bekent het zelve, raadde heur aan naar Lourdes hare genezing te gaan vragen. De reiskosten wierden gedekt en Marie Cools, zeer godvruchtig vertrok wel gezind naar het verre Lourdes. Zij keerde terug volkomen genezen, tot groote verwondering van de geneesheeren die haar bezorgd hadden, en tot nog meerder spijt van sommige Antwerpsche en andere geuzen. Wat gedaan Haar weder doen ziek verklaren 't ware moeilijk geweest Hunne wrake koelen op O. L. V. van Lourdes 't En was ook niet gemakkelijk. Bleef alleen Doctor Van de Vorst Deze heeft het moeten bekoopen hij was kandidaat voor eene hooge plaats van geneesheer, en hij is afgewezen, om reden ongetwijfeld van zijne handelwijze in deze zaak. Jufvr. Cools, intusschen vervangt in het gasthuis twee ziekendiensters, die in Ste Elisabethgasthuis met den typhus liggen. NOG IETS waarop wij de aandacht der buitenlieden inroe pen Het liberaal blad Le Petit Bleu, in zijn nummer van 20 Mei 11., schrijft letterlijk Men mag zeggen dat België bestuurd is door ongeleerde hoeren, zij vertegenwoordigen 25 ten honderd van het kiezerskorps, die zich blindelings laten geleiden door eene fanatieke geestelijkheid, en die aan de kiezing deel nemen zonder de waarde hunner stem te verstaan. Het is een troep beesten welke geblinddoekt ter slachtbank geleid wordt. Buitenlieden Ge zult dat alles onthouden en u herinneren dat de groene volksfoppers de bondgenootea zijn der blauwen en rooden die u zoo schandelijk lasteren, versmaden en belee- digen OM DE LUCHT TE ZUIVEREN De lucht der groote steden is bedorven en de uitwazemingen van allerlei aard welke er voortdurend om zoo te zeggen opeengehoopt worden, maken de lucht uitermate ongezond De openbare gezondheid is bedreigd wanneer er mensehen in millioenen kubieke meters be dorven lucht wonen. Twee Engelsche ingenieurs hebben, naar zij beweren,eene machien gevonden welke gemak kelijk de lucht der steden zuivert. Er zouden enkel een voldoende getal toestellen noodig zijn om de lucht te Londen bestendig zoo zuiver te houden als die op de hoogte van den "Witteu Berg. Een enkele machien kan per minuit 10.000 kubieke meters lucht zuiveren. De uitvinders hebben aan den gemeenteraad van New-York voorgesteld hun stelsel te be proeven onder het onderaardsch gewelf van den nieuwen metropolitaan. Het plaatsen van 100 toestellen zou 25 mil lioen frank kosten, doch de machienen nemen zoo vele voor den landbouw,goede en ver boven alle andere in degelijkheid verheven meststof fen op dat, alles wel ingezien, de operatie wezenlijk schitterend is niettegenstaande al de uitgaven welke ze vergt. Het New-Yorkscb komiteit van gezondheids voorzorg onderzoekt de uitvinding. Laat oss hopen dat ze goed wordt bevonden en dat men ze weldra overal met goed gevolg zal kunnen toepassen. Indien de Engelsche ingenieurs zich geene begoochelingen gemaakt hebben en indien hun toestel wezenlijk beantwoordt aan hetgeen men ervan verwacht, zullen zij aan de openbare gezondheid onschatbare diensten bewijzen. De Ypersche gemeenteraad vergadert heden Zaterdag namiddag om het volgende te bespreken 1. Waterverdeeling aanbesteding van kolen. 2.Godshuizen: verpachting van goederen. 3. levering van eenen boom. 4. Gemeentefeest. Morgen, Zondag namiddag ten 4 i/a ure, processie op Sint Pieters. De arrondissementscommissaris heeft naar den Journal d'Ypres eenen brief gezonden in antwoord op het overdrukken van dat schoon vlaamsch briefken dat die zonderlinge vertegenwoordiger des konings gezonden had naar zyne «eerzame pachters, werklieden en kameraden Natuurlijk is de brief van M.Merghelynck in 't fransch. Uitzijn antwoord volgen twee dingen 1° Hij en zegt niet hoe dat zijne eerza me pachters, werklieden en kameraden met voor de liberalon te stemmen het algemeen welzijn bevorderen. Dat ware nogthans goed te weten. 2» M. Merghelynck beweert dat met zijnen brief te zenden naar de kiezers van de verschillige arrondissementen, waar libe ralen, radikalen, demokratenen socialisten op rang stonden, hij niet te kort en kwam aan den ministeriëelen brief die verbiedt aan de ambtenaars van zich inden politieken strijd te bemoeien,en als 't nog eens kiezing is, bij zal wederom herbeginnen. Ia afwachting dat M. Merghelynck antwoordt op onzen artikel van verleden weke zullen wij doen opmerken dat het ministerie wel in state is zelf te oordeelen in hoeverre M. Merghelynck aan zijne plichten te kort kwam, met te vragen aan zijne pachters te stemmen eerder voor de socialisten dan voor de ministers zelve, ln 't Kortrijksche eu ook in 't Yeurnes'che, waar radikalen, liberalen, democraten en socialisten éen kartel uitmieken... In de veronderstelling dat M.Merghelynck een knecht heeft die uit al zijne krachten tegen hem werkt, die niet alleen zegt, maar schrijft dat het algemeen welzijn vereischt dat hij weggezonden worde of afgesteld, wat zou M. Merghelynck doen met zulken bediende En hoe vindt M. Merghelynck iemand die getrouwheid gezworen heeft aan den koning en uit zijne krachten werkt om dien zelfden koning weg te hebben, met onder den naam van Algemeen welzijn te doen stemmen voor socialisten, demokraten, radikalen en liberalen waarvan sommigen opentlijk verklaren dat zij republikeinsch gezind zijn. Alzoo onder andere te Kortrijk en te Veurne-Oostende. Wij ontvangen den volgenden brief, dien wij geerne overdrukken Waarde Heer drukker Gij hebt ongetwijfeld in het Progrès van over een paar weken het artikeltje gelezen waarin er spraak is van het huis van Doctor De Roo. De schrijver van het artikel vond gemeld huis heel schoon, hij spreekt ook den lof uit van de twee andere huizen, die er nevens staan en eindigt met den wensch te uiten dat het stadsbestuur zou eischen dat den anderen hoek zou weerdig zijn van hetgeen er nu reeds gebouwd is en een prachtig geheel uitmaken, om alzoo aan den ingang onzer stad een eigenaardig en sierlijk uitzicht te geven. T NIEUWSBLAD VAN YPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1