D f T I S EN OMMELANDS, TURN FEEST Op Zaterdag 7n Juli 1906. Kiezerslijsten ROND DE WERELD Vrankrijk Duitschlaod Engeland Italië Rusland Stad Yper Gemeenteraad STADSNIEUWS Bravo Statieplein 1 1" Juli 11 Juli 1302 Motocycletten Brieventaks VAN ALLES WAT Lit India TELEFOON 52 Te trekken bij clen Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank 's jaars. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Bij elke kiezing zijn er talrijke per sonen «iie klagen dat ze niet opgeschre ven zijn op de kiezerslijsten of nog dat IC het noodig getal stemmen niet heb ben waarop zij meenen recht te befc- hep. Als de kiezing daar is, helpt geen reklameeren meer. Nu worden iü alle steden en gemeenten de lijsten her op gemaakt, die zullen dienen voor dt gemeentekiezingvan toekomende jaar. Indien gij zelf, of uwe vrienden en kennissen, het getal stemmen niet bezit, waarop gij denkt recht te hob ben, doet uwe rechten gelden bi) den heer secretaris uwer gemeente tf Vraagt raad en inlichtingen bij ver trouwbare mannen. Nu is 't het ge paste oogenblik. Morgen Zondag namiddag ten 5 ure en St-SHchielshartnonie Koninklijke Fanfare 3£on<la££ 8J«Ii 1906 Nieuwe uitgaven Nieuwe bisschoppen Brief van den E. 11.IV.LOUWYCK, missionaris in Khargpur (tadie) l.U-i-ii>p r T NIEUWSBLAD ¥AN YPER 't Nieuwsblad tan Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* tf>, te Yper. De bekendmakingen kostpn 0,fr. 15 de reke binnen 't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De heeren van de Agence Havas. 'e Brussel, T!t,34, in de Zilver- strate, en te Parijs, nu 8, Place üe, la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. KATHOLIEKB KRING in den hof van den Katholieken Kring 4oor St-Michielsgilde 's avonds ten 8 1/2 ure op den Kiosk der Groote Markt PROGRAMMA 1. Le Plouys, pas-redoublé L. CANIVEZ. 2. Poëte et Paysan, ouverture SUPPÉ. 3. Respectueux hommage L. CANIVEZ. 4. Robert le Diable,fantaisie MEYERBEER. 5. Souvenir dt Silésievalse ZlKOFF. Nog en is 't proces Dreyfus niet afge wezen, en reeds sijn de gazetten bezig met vragen dat Kapitein Dreyfus terug in eere hersteld worde met een koogeren graad dan dezen die hij vroeger in het leger bekleedde. Veor kolonel Picquart eischt men den graad van brigade generaal. Wat de officieren betreft die Dreyfus beschuldigd of veroordeeld hebben, die zullen eenvoudig op pensioen gesteld worden en voor den raad van het Eerelegioen moeten verschijnen. Tot nu tce vraagt men nog niet dat ze naar het Duivelseiland verzonden worden, maar dat zal wel komen. Voor het ministerie van oorlog is er voor de aanstaande begrooting eene verhooging voorzien van 210 millioen. Het meestendeel dier schromelijke groote som is reeds verteerd. Hetgeen wij verleden weke aange haald hebben van de nieuwe lasten zal natuurlijk niet toereikend zijn om de begrooting van het laad in evenwicht te brengen. Van de acht bisdommen, die nog ledig •tonden zijn er nu vijf bepaald voorzien. De andere drie zullen geheel in 't korte volgen. De Duitsche Keizer is verrijkt van eenen kleinzoon, geboren te Berlijn, Woensdag nucbtend ten 9 ure. Pe Keizer was daags te voren, vergezeld vap twee oorlogschepen naar het Noorden vertrokken. Hij vaart naar Drontheim, waar hij den nieuwgekroonden Koning Haakon VII, zal bezoeken. De engelechen hebben alle slach van moeilijkheden in Natal, 't Zijn gedurig opstanden de eene achter de andere, nu eens met de boeren, dan eens met de negers. Alzoo werden Maandag 350 negers doodge schoten in eene schermutseling met de engelsche troepen. Van eigen verlies en gebaren deengel- schea niet. Er wordt in Italië aanhoudend gejaagd op de anarchisten. Alle soorten van verdachte kerels worden aangehouden en de grenzen overgezet of in 't gevang opgesloten. Indien men onder 't volk den godsdienst behield, 't ware al veel beter dan al die maatregels tegen socialisten, anarchisten en andere nihilisten. Langs alle kanten heerscht er opstand in het Russisch leger, 't Is nu niet meer alleen in het regiment van Peter de Groote dat er moeilijkheden ontstaan, maar ook in andere regimenten en op andere plaatsen, 't Eu is waarlyk niet meer geestig Keizer of Czaar van Rusland te zijn Te Smolensk zijn de kozakken ter hulpe geroepen geweest bij Prins Mest-Chersky, waar de boeren naartoe gegaan waren om veranderingen te vragen in hunnen toe stand. De vertegenwoordiger van den Prins aanveerdde het vertoogschrift dat hem werd aangeboden, maar deed een groot getal boeren gevangen nemen door de kozakken, en liet ze met zweep- en kolf slagen afranselen. De overheid weigerde vervolgens de klachten der boeren te aanhooren over de onmenscheiyke handelwijze der kozakken. De dagelijksche tijdingen uit Rusland behelzen bijna uitsluitelijk opstand alhier, moord van policie al ginder, aanslagen al een anderen kant, en zoo is de ruste in dat reusachtig land verre van hersteld. Er wordt zelfs gemeld dat er maatregels genomen zijn om desnoods Duitschland en Oostenrijk ter hulpe te roepen om den opstand te dempen, als het zou te verre gaan. Verslag der zitting van Zaterdag 3on Juni 1906. De openbare zitting begint ten 5.12 Al de raadsheeren zijn aanwezig, buiten M. Begcrem, onpasselijk. 't Verslag der voorgaande zitting wordt goedgekeurd. Madame Vande Voorde-Gillebert bedankt den Gemeenteraad voor de hulde bewezen aan haren overleden echtgenoot. De 18 Juni was er aanbesteding voor het leveren van ia wagons kolen voor 't water kasteel. Hebben ingeschreven M. J. Dumont aan 21.3i fr. M. A. Latour 11 21.5o fr. M. J. Bailleul 22.5o fr. Eene verpachting van goederen van de godshuizen wordt goedgekeurd, alsmede den verkoop van goederen in Oost Vlaanderen, afhangende van de erfenis Godtschalck. De godshuizen worden ook nog bemach tigd eenen boom te verkoopen aan hun zeiven voor 3o fr. Die boom is gebruikt voor 't herstellen van een hofstede. Op de Tuindagprogramma komt er een luchtbal, een rijwielfeest, een festival en andere vermakelijkheden, 't Zal rond de 10.000 fr. kosten. M. Sobry vraagt dat de kiosk op de Markt zou hersteld worden, 't Regent er in. Hij vraagt ook het opmaken der voorlanden langs den steenweg naar Vlamertinghe, en 't herstellen van het wegeltje van 't kasteel Vanden Peereboom naar de Muizenvalle. M. deSchepene Vanden Boogaerde zal nog eens het dak van de kiosk doen onder zoeken. Wat het voorland betreft,het kredriet dat ingeschreven was is gebruikt voor de riolen en de boordsteenen. Het wegeltje naar de Muizenvalle zal welwillend onderzocht worden. M. Lemahieu vraagt dal het voorland buiten de Meenenpoorte zou voortgeleid worden tot aan de molen der Wed. Degryse, om aan de kinders den toegang tot de nieuwe schole te vergemakkelijken. M. de Voorzitter.De weg behoort aan de provincie, we zullen daarom bij dit bestier aandringen om voldoening te bekomen. M. Vanden BoogaerdeZonder toelating zouden wij zelf daar niet mogen aan werken. De openbare zitting eindigt ten 5,3o ure. Verleden donderdag kwam een deftig ge kleede heer uit de Maloulaan en ging stap en half al over de nieuw aangeleide en bezaaide parken statiewaard. De heer schepene Vanden Boogaerde was daar omtrent, de toeziener Werbrouck, ver- schillige stadswerklieden en de Bloemist M. Van Winsen. M. Vanden Boogaerde, eerst verwonderd over zulke ongehoorde onbeschaamdheid, riep naar den heer, maar deze 'n gebaarde niet dat hij het hoorde en ging maar door alles voort naar de statie. Seffens gaf de heer schepene bevel aan een der stadswerklieden naar de statie achter te loopen en dien heere te doen weerekeeren. Eenige minuten later keerde mijnheere geheel beteuterd terug, vergezeld door Van Üxem, en hij kreeg mij daar alzoo eene vermaning van den heer schepene, dat hij het zeker lang onthouden zal. De heer bedankte M. Vanden Boogaerde voor zijne vaderlijke opmerkingen en beloofde ze in "t geheugen te houden. 't Is waarlijk een schande hoe sommige menschen te werke gaan. En men moet niet zeggen 't zijn de werkmenschen, dat gebeurt, 't is waar,en ongelukkig veel te vele, maar 't voorbeeld hierboven toont dat er ook andere zijn dan klein volk, die de stadsversieringen schenden en schaamteloos vernietigen. En kan men bij den kleinen man, die dikwijls handelt door gebrek aan opvoeding, nog een misgreep verschoonen, bij mannen die onderwijs en opvoeding genoten hebben is zulke verschooning niet te aanveerden 't is enkel kwa wille En misschien zouden diezelfde menschen nog de eersten zijn om de stad te beknibbelen als wandelingen en hovingen niet goed onderhouden worden. Mochte de lesse van verleden donderdag ook nog aan anderen deugd doen Zondag namiddag lieten twee damen van stad hunne kinders gedurig door de beplan tingen en de struiken loopen bij de Rijsel poorte, tot groote schande van ouders en kinders van dat volkrijk kwartier. Nog eens hoe wilt gij dat het klein volk de beplantingen eerbiedige, als rijke damen hunne kinders toelaten door alles te loopen en alles te schenden Wij ontvangen nog het volgende over het Het Progrès vindt dat de Trammaat schappij den hoek zou moeten koopen der verlengde de Steursstraat en van den Pope- ringschen steenweg, aanhoudende aan M. Hector Veys' huis. Die maatschappij is rijk genoeg, zegt het, om daar een gebouw te zetten gelijk M. Deroo's van den anderen hoek, en zou daar plaats hebben voor haar werk en haar volk. Het Progrès mag het niet kwalijk nemen, maar wij zijn van een ander gedacht 1" omdat die hoek verkocht is aan M. Van- devoorde 2° omdat de kooper of zijne rechthebbende ook rijk genoeg zijn om daar een gebouw te maken gelijk M. Deroo's, en men hun den schoonsten en geschiktsten hoek van Yper om een gasthof op te richten niet mag benijden noch ontnemen 3" omdat die hoek niet schikt voor den dienst der trammaatschappij, 't Progrès weet wel dat de gemeenteraad den 10 Juni igo3 beslist heeft dat die hoek van i5 meters straatzijde langs de De Stuers- slraat en 10 meters diepte openbaarlijk zou te koop gesteld worden aan den prijs va n 20 fr. den vierkanten meter, en dat korts daarna die grond overgeslegen wierd op M. Vandevoorde. Maar, daar het gewenscht gebouw niet ziende oprichten, peist het Progrès misschien dat de kooper of zijne rechthebbende eraiet tegea kunnen, of dien grond liever zouden kwijt zijn. Wij peizen dat het Progrès de rechtheb benden van M. Vandevoorde niet zal moeten helpen, en wij kunnen niet gelooven dat zij zoo een welgelegen en veelbelovend plekje grond zouden willen kwijt zijn. Waar kan in Yper een hotel beter staan dan daar, op den hoek der de Stuersstraat en van den Poperingschen steenweg, zoo naar van de statie van den ijzerweg, nader nog van het aankomstpunt van de trams, of van de trams te wege van Veurne, Diksmude, Waasten, Westnieuwkerke, Belle, Gheluwe en Poel- capelle, in het aanschijn van het statieplein al den zuidkant, en van een nieuwe laan van 20 meters breed al den westkant Wij zijn overtuigd dat hadde eene onverbiddelijke kwaal Mijnheer Vandevoorde niet overmand, hij nu volop aan het bouwen zou geweest zijn, en wij kunnen niets anders peizen dan dat zijne rechthebbende, na den rouwtijd, de verlorene dagen zullen trachten in te winnen. Zij hebben, 't is waar, twee jaar volgens artikel 8 van het kohier van lasten van i5 October 1904 om hun gebouw te zetten, maar hoe langer zij wachten van bouwen, hoe langer ook zij zullen moeten wachten van geld te winnen. Om niet te spreken van het verlies van hunne interesten op de betaalde koopsom, kosten en waar- borggelden. Het schijnt ons dat die hoek niet schikt voor statie of werkplaats voor de Tram maatschappij. Het kan toch niet zijn dat de tramrijtuigen bijna altijd voor dat gebouw staan en alle verkeer en zekerheid benemen op de nieuwe laan der westkant vindt men dat alle rijtuigen over de laan moeten blijven, dan zijn alle bedienden, die in het gebouw zijn, van de tramrijtuigen gescheiden door eenen openbaren en veelgebruikten weg van 20 meters breed. Ons dunkt dat de Trammaalschappij eene statie of werkplaats zou moeten maken recht voor de verlengde de Stuersstraat, over of ten westen de nieuwe laan van hier tot aan de barreelen van den ijzerweg is er nog eene breedte van 3o tot 40 meters, plaats genoeg dus voor statie en tramlijnen een schoon gebouw zou daar schoon doen van in de Stuersstraat het afzichtelijk kotje van bij de statie van den ijzerweg zou alzoo ver dwijnen, en de toegang tot de Ypersche trams ware weerdig van Yper en zonder levensgevaar. gevang en van 5 tot 200 fr. boete of van eene dier twee straffen, krachtens art. 2 der wet van 1 oogst 1899. Medeburgers, 't Jaar 1302, op 11 Juli, stonden onder Kortrijk s muren de Erausche legerbenden, sterk door hun getal en hunne uitrusting, maar steunend op onrecht, dwang eu verwa tenheid tegenover het leger der Vlamingen. De Vlamingen, nog niet half zoo sterk in getal, maar betrouwend integendeel op hun goed recht en op de hulpe Gods, knielden neèr onder den zegen des priesters met het Allerheiligste. God schonk de zegepraal aan zijne ge trouwen de Franschen kregen zulk eene nederlaag dat hun de lust ontviel nog de baud uit te steken naar Vlaanderen, dien perel van 't westen. In onze tijden bestormt de Fransche geest ons Vaderland, door zijne oproerige, zede- looze, onkristene gedacuten en door het opdringen der Fransche taal. Vlamingen, Op God betrouwend gelijk ons voorge slacht, kloekmoedig den strijd aangegaan tegen die verfransching. De 11 Juli, verjaardag vau den Gulden sporenslag weze voor ons de gedenkdag van den nooit uitgestreden kamp voor eigen, vlaamsch en kristen leven. Daarom zullen alle ware, rechtzinnige Vlamingen DEN 11 JULI VIEREN. Laat vlaggen en wimpels wapperen aan uwe woningen,op stadhuizenen kerketorens, hoornen en molens Feestvergaderingen en zegestoeten gehou den onder feestgeschal en jubelend volks gezang. In plechtige Dankmis God gebeden dat ons Vaderland, vrijgekocht met het bloed onzer vaderen, moge blijven zooals zij het gemaakt hebben Vrij, Vlaannch en Kristen Zes eeuwen geleden De Vlamingen streden Op 't Groeningheveld Hun machtige steden Verbraken een keten Van dwang en geweld. De Franschen verbeurden Hun land en verscheurden Hun wetten en recht, Z'ontvoerden hun Grave, Verbrandden hun have, En mieken elk knecht. Maar Vlamingen waakten En helden geraakten Van onder weer op, Zij scherpten het wapen Van Vlaanderen's knapen En gaven den klop. Sa Vlaming van heden, Bewonder 't verleden Waar Belgie uit sproot Wil Belgie beminnen En Vlaanderen herwinnen Dat vlaamsch was en groot. De motocycletten, of smalle tweewielige vierduivels, moeten, zoo wel als de breedere automobilen en motocycles, met twee lan teerns verlicht worden in den duisteren, één al voren en één al achter, en derwijze dat het nummer der machien zichtbaar zij. Zulks besliste ons Hof van Verbreking den 3o april 1906, alzoo artikel t nr 4 van het Kon. Besluit van 4 oogst 1899 uitleg gende. Zeerloopers, opgepast dus, wilt gij geene veroordeeling ondergaan van 1 tot 8 dagen Sedert I Juli laatst is den taks der brieven voor Frankrijk, welker bestemmingsplaats binnen de 3o kilometers van de verzendings plaats gelegen is, gesteld op tien centiemen per i5 grammen. Op alle brieven, te Yper in den post afge geven en voor de volgende fransche gemeenten bestemd, is de brieventaks maar tien cen tiemen per i5 grammen Armentières (Armentiers),(i) Aubers, Bail, leul (Belle), Bambecques (Bambeke), Bavinc. hove, Baucamps, Berthen, Boeschepe, Boe - seghem, Bois Grenier, Bondues, Borre, Bousbecqucs(B«sèe/fe).Buysscheure,Gaastre, Gapinghem, Cassel (Kassei), Chapelle d Ar mentières Armentiers CappelComines (Komen), Groix, Deulemont (Dul^emond), Eecke, Emmerin, Englos, Ennetières en Weppes, Erquinghem le Sec, Erquinghem- Lys -aan LeieEscobecques, Estaires, Faches, Fiers, Flêtre Vleteren), Fleurbaix, Fournes en Weppes, Frélinghien, Fromelles Godewaarsvelde, La Gorgues, Hallennes-lez- (izjj-Haubourdin, Halluin (Halewijn), Har. difort,Haubourdin,Hazebrouck Ha\ebroek Hellemes-lez-Lille -bij Rijsel), Herzeele, Hondeghem, Houplines,Houtkerke, Kiliem, Lambersart, Laventie, Lestrem, Lezennes, Ligny, Lilie (Rijsel), Linselles (Linseêle), Lomme, Lompret, Loos, Leynde, La Madeleine, Maisnil, Marcq en Baroeul, Marquette, Marquillies, Merris, Merville, Meteren, Les Moères, Mons en Barxul, Morbecques (Moerbeke), Monveaux, Neu- ville en Ferrain, Nieppe, Noordpeene, Oostcappel, Oudezeele, Oxelaere, Peren- chies, Pradelles, Premesques, Quesnoy-sur («a«)-Deule,Radinghem,Rexpoede,Ronchin, Roncq, Roubaix RoebaaisSantes, Seque- din, Sercus, Staple,Steenbecques (Steenbeke), Steenvoorde, Steenwerk, Strazeele, St André (St Andries), St Janscappel, St Maurice-lez- Li 11e -bij RijselSt Sylvestre Cappel, Te- derghem, Thiennes, Tourcoing (Toerkonje), Verlinghem, Vieux-Berquin (Oud-Berquin), Wallon-Cappel, Wambrechies, Warneton- Bas (Neder-Waasten, Warneton-Sud (Zuid- Waas ten Wasq ueha 1Wattrelos Waterloos Wavrin, Wemaars-Cappel, Wervicq-Sud, (Zuid- WervikWieres, Winnezeele,Worm hout, Zuidpeene. (1) De namen der gemeenten welke in 't vlaamsch vertalen, zgn in italique gedrukt. Menigeen van u herinnert zich nog de schoone brieven van den E. P. Remy Louwyck, zendeling in het verre India, brieven in boek verschenen, onder het toezicht van zaliger Guido Gezelle, bij den drukker van 't NfEUWSBLAD. Wie gedenkt niet den warmen oproep van dien ieverigen zendeling tijdens den schrikkelijken hongers nood die daar zoo vreeselijk heeft gewoed een tiental jaren geleden die zooveel goede herten heeft weten te treffen, en aan wi-e menigeen van u eene aalmoes heeft gezonden door tusschenkomst van den E.H. Louwyck, onderpastor te Blankenberghe, zijnen broeder. Nog eens doet die ieverige zendeling eenen oproep tot U allen, met de vaste hoop dat Ued. niet ten achter zult blijven, en hem ook in deze omstandigheid een handje of beter eene aalmoes zult toesteken tot het uitvoeren van zijn ontwerp. De aalmoezen mogen gezonden worden rechtstreeks aan den E. H. Louwyck, onderpastor te Blankenberghe of ten bureele van dit blad. De lijst der inschrijvers zullen wij in ons blad mededeelen. N. B. Alle giften, hoe klein ook, worden met liefde en dankbaarheid aangenomen. ■Aan allen echter wiens aalmoes minstens 1 fr. bedraagt zal eene prachtuitgave van den brief, versierd met verscheidene schoone printen van Khargpur en der omstreken benevens het portret van den E.H.Louwyck, zendeling in die stad, gezonden worden. A. M. D. G. Khargpur, 23 April 1906 Beminde Broeder en Legers van het Nieuwsblad Om van den beginne niemand in onwe tendheid te laten wegens den opzet en de reden mijns schrijvens, zoo zal ik u rechtuit en zonder doekskens er aan te winden, bekennen dat ik kom bedelen. Wij moeten eene groote kerke bouwen en wij en hebben geen geld. Zonder geld nogthans en bouwt men noch kerke noch huis, noch 't is gelijk wat. De noodzakelijk heid van dezen Tempel des Heeren op te richten zal blijken uit den volgenden brief.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1