E N MEL eoireaa* m m m m m De Rooversbende van Hazebroek Kiezerslijsten ROND DE WERELD Vrankrijk Engelanc Brazilië Rusland Korea Laatste tijdingen VAN ALLES WAT STADSNIEUWS Aan 't Progrès Feesten Hovingen Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Bij elke kiezing zijn er talrijke per sonen die klagen dat ze niet opgeschre ven zijn op de kiezerslijsten of nog dat ze het noodig getal stemmen niet heb ben waarop zij meenen recht te beb- ben. Als de kiezing daar is, helpt geen reklameeren meer. Nu worden iri alle steden en gemeenten de lijsten herop- gemaakt, die zullen dienen voor cc gemeentekiezing van toekomende jaar. Indien gij zelf, of uwe vrienden en kennissen, het getal stemmen niet bezit, waarop gij denkt recht te heb ben, doet uwe rechten ge'den bii den heer secretaris uwer gemeente of vraagt raad en inlichtingen bij ver trouwbare mannen. Nu is 't het ge paste oogenblik. STA BS HA MM ON IE Dreyfus Sissowath Dierentemmer In het gasthuis te Londen De vermaarde De snelheid der Automobielen De Plaats der Confrontatie De Fransche Gevangenen De Belgische Gevangenen Aankomst in den Abeele Op de plaats der Confrontatie De Onderhooring Guyard (gezegd Lapar) bekent Jeróme Decocker Vanpoelvoorde in vrjjheid 't Nieuwsblad van Yper verschijnt's Vrijdags, en's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk Sn, te Yper. m m m m De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad is 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas. te Brussel, T!t,34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place De, la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Zondag 15 Juli, ten 8 1/2 ure 's avonds op den kiosk der Groote Markt PROGRAMMA 1. Voila les Soldats, Allegro militaire ElLENBERG 2. Marche Solennelle, A. NEUFCOUR 3. Javotte, Ballet SAINT SaÉNS 4. Ségoviane, Danse Espagnole LACOME 5. Werther, drame lyrique MASSENET 6. Dans la forge, morceau carac- téristique ElLENBERG De fransche Kamer heeft eene wet gestemd waarbij algemeene kwijtschelding wordt verleend voor alle slag van politieke mis drijven, en namelijk voor dezen die veroor deeld werden voor het groot complot tegen de Republiek, complot die enkel bestaan heeft in de inbeelding der ministers. De socialisten hebben hemel en aarde bewogen om in de algemeene kwijtschelding ook te doen aannemen de briefdragers die te Paschen weigerden hunnen dienst te doen in Paris, en daarom voor goed werden afgedankt. Minister Barthou weigerde volstrekt en zelfs en aanveerdde geen wensch in dien zin. En sprekende van kwijtschelding, gisteren Donderdag werd Dreyfus' veroordeeling verbroken zonder verzending voor een ander hof. Hetgeen wij de verledene weke voor zeiden, is dus gebeurd. Algauw zult gij nu ook het overige zien volgen Dreyfus in eere hersteld in het leger en bekleed met een hoogeren graad als voordezen. Sissowath is het al moê te Parijs. Ook 't is er lastig voor altijd de eene feeste achter de andere, en feesten waaraan hij ongetwijfeld in Indo-China niet veel gewend ie, 't is om er moê en ziek van te worden. Hegeen aan het gevolg van Sissowath bijzonder aardig geschenen heeft dat is de onderaarsche spoorweg van Parijs of de Metro. De vrouwen schreeuwden en tierden van schrik en hielden bevende malkaar vast totdat ze eindelijk uit dien onderaardschen kuil geraakten. De handelsbetrekkingen tusschen Zwitser land en Vrankrijk zijn zeer gespannen of beter op het punt op te breken. Intusschen komen nog gedurig nieuwe kapitalen toe in Belgie. De brusselsche banken hebben deze weke nog verscheidene millioenen in bewaring ontvangen. Om te voorkomen dat de brieven gelijk gewoonlijk zouden geopend worden zal de Brusselsche finantie wereld voor zijne betrekkingen met Vrankrijk geene brieven met firma meer gebruiken. De engelsche vlote is op speelreize naar Libau, Cronstadt en Reval, drie militaire havens van Rusland, en in 't weerekeeren zal ze eens goên dag zeggen aan de Duit- schers, te Pollau en te Lübeck, maar voor Duitschland zal de vlote niet gaan naar militaire havens. Zulke speelreize is natuurlijk van groot belang voor de betrekkingen tusschen de verschillige landen. Sedert eeuwen reeds en werd er geen engelsch oorlogschip meer gezien en de Russische waters en oom engschman en neef Willem, al zijn ze nare familie, zijn toch meer uitwendig vriendelijk met elkaar als dat ze malkaar betrouwen De opstand woedt sedert eenigen tijd in dit Amerikaansch land, waar P. Verbeke van Yper bij eenige dagen zal aanlanden om zijn zendelingsleven te beginnen. In den Staat Matto-Grosso zouden de opstandelingen de hoofdstad hebben inge nomen en den president van den Staat vermoord. De russische krijgsraad, die moest oor- deelen over de overgave der Russische vloot aan de Japoneezen, heeft Redjestvensky vrijgesproken, maar de andere officieren die met hem waren zijn ter dood veroordeeld. De rechters vragen nogthans dat de dood straf zou veranderd worden in eeuwigduren- den dwangarbeid. Al zijn er deze weke geen merkweerdige voorvallen aan te stippen, de ruste is verre vEjn hersteld in het Russische rijk. Van allen kante nog komen tijdingen over aanslagen tegen de policie, opstand in het tegen of onder de zeemannen, gevechten op strate. 't Is voornamelijk onder de boeren dat de strijd het hevigste is. In eene streke van Podolie zijn de rijke en arme boeren hand gemeen geworden aangaande het ontwerp van landverdeeling. De rijke boeren hadden naar de Doema een telegram gezonden om te protesteeren tegen dat ontwerp van grondverdeeling. Daardoor ontstond twist die tot gevecht overging, waarin een der boeren werd gedood. Op eene andere plaatse, in het distrikt Tauboff trokken de boeren gewapend met vorken, spaden en schuppen op tegen de troepen. Deze gingen overmand zijn en* hebben op de boeren geschoten, er drie gedood en een groot getal gekwetst. Hetgeen voorzien was sedert lang gebeurt de Japoneezen maken zich geheel en gansch meester van dat rijk. Zij hebben de bedien den van het Keizerlijk hof gedeeltelijk afgezet en vervangen door hunne mannen zoodat de Keizer om zeggen geheel en gansch afhangt van de Japoneezen. van Auvergne was zijne gemiddelde snelheid 78 kilometers. De automobielenkoers voor den Van der Biltbeker gaf de volgende uitslagen 83 kilometers per uur in 1904. In iqo5 steeg de snelheid tot 99 kilometers 5oo meters. Bij den koers in de Ardennen en bij dezen van Brescia bereikten Hémery en Raggio o3 kilometers per uur. Deze snelheid is nog verre overtroffen geworden bij den koers in het departement der Sarthe. Den tweeden koersdag toen Sisz voorbij de tribuun reed, bereikte zijn automobiel eene snelheid van 148 kilometers 760 meters per uur De tien eerste toeren samengere- kend, waren juist den afstand van Parijs naar Nizza, over Marseille. Sisz deed de tien toeren op 9 uren 56 minuten. De snelste exprestreinen hebben i3 uren 5o noodig om naar Nizza te rijden, 'tis te zeggen vier uren meer dan de automobiel van Sisz. Alle dieren kan ik temmen, beeren, slan gen, leeuwen, tijgers, ijsbeeren. Een toeschouwer. En waarvan zijn die krabben in uw gezicht Dierentemmer. Mijne heeren, geen persoonlijke kwesties, a. u. b., bepalen wij ons bij de genoemde dieren. werden 77 nagelen, verscheidene stukken ijzer, ijzerdraad en een hoop voorwerpen die altijd zeker niet tot de eetbare zaken behoo- ren uit de maag gehaald van zekeren Wallaie, artist uit een cirk. 't Is de zesde keer dat de maag van dien vent van zoo een ijzerwinkel ontlast wordt iedermaal lukte de operatic wonderwel. tenor Caruso, won in Covent-Garden, te Londen, de bagatel van acht duizend frank per vertooning. Thans heeft hij laten weten dat hij het voortaan niet minder wil doen dan aan tien duizend frank. Dreyfus zal terug aanveerd worden in het leger met den graad van schadronoverste. Hij zal ook ridder benoemd worden van het eerelegioen. Picquart wordt brigade-generaal benoemd, en deze die Dreyfus veroordeeld of enkel beschuldigd hebben, zullen vervolgd en waarschijnlijk uit het leger verbannen wor den. Te Croix hadden de Dischheeren besloten geen onderstand meer te geven aan de ouders wier kinders naar vrije scholen gingen. De minister heeft de dischheeren gevraagd dien maatregel in te trekken en zou desnoods zijne toevlucht nemen tot uiterste maatregels om de vrijheid te doen eerbiedigen. De fransche dischheeren volgden dus het voorbeeld der dischheeren van Yper en elders tijdens de schoolwet van 1879, maar het fransch staatsbestier, hoe haatdragend ook tegen al wat de vrijheid van Godsdienst betreft en durft nog zoo verre niet gaan als ons geuzenministerie van over 22 jaar, dat alles goedkeurde wat maar tegen God en godsdienst streed. Bij den eersten automobielenkoers van Parijs naar Lijon legde Charron de 56o kilometers af op 9 ure 9 minuten, 't is te zeggen met eene snelheid van 61 kilom. 917 meters per uur. Deze snelheid verwekte algemeene ver wondering. In 1901, bij den koers Parijs-Bordeaux werd slechts eene snelheid van 5g kilom 5oo meters bereikt. Edge behaalde den beker met eene gemiddelde snelheid van 55 kilometers per uur. Groote opschudding verwekte de automo bielenkoers van 1908, toen Jenatzy eene gemiddelde snelheid van 89 kilom. per uur bereikte. In 1904 legde Théry 96 kilometers per uur af. Bij den koers op de slechte wegen dag gedaan zijn, en onze schepenraad ver dient lof en eer voor hetgeen reeds gedaan wierd. Zondag laatst gaven de Turners en de Harmonie van Sint Michielsgilde een aan trekkelijk feestje in den hof van den Katho lieken Kring. Veel en deftig volk was er aanwezig om de sierlijke oefeningen onzer knappe Turners toe te juichen, oefeningen die afgewisseld waren met liefelijke deuntjes van het muziek. Nergens vindt men ook een geschiktere plaats voor dergelijke feesten, die zouden behooren meermaals herhaald te worden. Morgen Zondag is er feeste en voordracht in 't Volkshuis voor het Christen Vlaamsch Verbond ten 5 ure. Denzelfden namiddag ten 3 ure, op de Polygone, feeste door de officieren der Rijschool. Bijzondere trams voor gaan en keeren. Het nieuw park op het statieplein heeft heerlijk uitzicht gekregen, dank aan het prachtig schettewerk dat er rond staat. De Stadsraad en spaart geene kosten om den inkom van stee sierlijk te maken. Mochten de Yperlingen er rekening van houden en helpen zorgen om die schoone hovingen en wandelingen in keurigen staat te behouden. Zou er niet kunnen belet worden dat men allerhande vuiligheid werpe in den gracht bachten de nieuwe huizen der Maloulaan? Dat water geeft soms nen geur, die niet al zeer naar Eau de Cologne en riekt. En met de groote hitte kan dat gevaarlijk zijn voor de openbare gezondheid. Ziehier de openbare werken, waarvoor de gemeenteraad de volgende sommen stemde den 16 dec. 1905, en die reeds uitgevoerd zijn Kalsijding der Waterkasteelstraat 225o.oo Riool der Kloosterpoort 400 00 Riool der Goudenpoortstraat 750.00 Vergrooting van het huis van den bestuurder van 't slachthuis 3ooo.oo Boorduursteenen der Waterkasteel straat 1800.00 Voorland der Maloulaan (Westkant) 2265.00 Voorland in StMaartens Nieuwweg 2000.00 Herlegging der K. Thouroutstraat 8000.00 Verbreeding der Voorlanden op de Markt noord- en oostkant en be planting van boomen 635o.oo Is het dan redelijk en rechtveerdig van te schrijven, gelijk het Progrès, dat de Stad nog geen een werk heeft doen uitvoeren, waarvoor zij onlangs geld gestemd heeft Daarbij, wie kent de uitgevoerde werken niet, waarvoor de gemeenteraad den 3 dec. 904 het noodige geld stemde, te weten 8000.00 fr. voor de riolen der Bukker- Wenninck- en Paddepoelstraten 3oo.oo fr. voor een nieuwen spaarkelder op 't kerkhof 1105.69 fr. voor water te bezorgen aan de Kruisstraat r 200.00 fr. voor eene riool in de verlengde de Stuerstraat 520.5o fr. voor water te bezorgen aan de huizen der zelfde straat 1900.00 fr. voor het voorland ten noorden der zelfde straat 6200.00 fr. voor de kalsijding der ver lengde de Stuersstraat i5oo.oo fr. voor de bijna opgedane voor landen van den Poperingschen steenweg tusschen den ijzerenweg en t H. Hert huis 800.00 fr. voor de herkalsijding van het Blauwe Leliestraatje 9500.00 fr. voor het nieuw beplant statie plein 2000.00 fr. voor de verplaatsing der Pil- ckemkalsij 1000.00 fr. voor de bevloering van den koer in de bewaarschool der Hondstraat 1000.00 fr. voor planting van boomen langs Zillebeke en Dickebusch vijvers. Wij wenschen, gelijk iedereen, dat al de voorziene werken zoohaast mogelijk uitge voerd worden, maar alles kan niet in éénen Dinsdag morgen, ten 10 ure, had de confrontatie plaats t'Abeele, op de gemeene straat van den Groeten Onzen Heere, naar den steenweg van Boeschepe, nabij de herberg Sebastapol, langs de woning van M Edmond Boddart. Houten afs'uitsels met lijnwaad bespan oen, waren geplaatstde eene aan het begin van den aardeweg en de andere een honderd meters verder. Te midden dezei plaats, in de schaduw van eenen boom ston- len twee tafeis schrijlings op de grenslijn, zoodaüig dat d'eene stoelen die er rond stonden op Belgischen en de andere op Franschen bodem waren. Abel Pollet, Theophiel Deroo, gezegd Chariot, Louise Matoret en Madeleine Deroo, vertrokken Maandag achternoen uit 't gevang van Bethune naar Hazebroek waar zij den nacht overbrachten. Dinsdag morgen, haalde men de aange houdenen terug uit 't gevang en men bracht ze, met de handen geboeid, naar de starie om vandaar den trein te nemen tot Gode vvaarsvelde. Vele nieuwsgierigen waren binnen en buiten de statie van Hazebroek. Terwijl Pollet op de kaaien voorbijging, riep er iemand Is dat Poilet En de kapitein keerde zich om en antwoordde: «Ja 'tis ik!» Madeleine Deroo bemerkte tusschen hetvolk twee priesters, die van den trein uit Rijsel stapten en riep: «Mijnheer de Pastor, kom mijne biechthooren,'t is reeds twee maanden dat ik in 't gevang ben en nog niet gebiecht hebbe Wat verder terwijl zij over de sporen stapte, om den trein te nemen bood zij weerstand tegen de gendarmen die haar bij de ketentjes vasthielden. Zij schudde zich geweldig en haar blond haar raakte los en hing op hare schouders. Toen zij op den trein was, poogde zij om te lachen van den wagon te springen. De anderen gevan gen waren op denzelfden wagon gesteken. De vier aangehoudenen van Wevelgem, in 't gevang van Kortrijk opgesloten, wierden naar de spoorhalle gevoerd voor den trein van 7.51 ure te nemen om met de fransche betichten tegen over elkander gesteld te worden. In Yper gekomen, vervoegden zich bij de hooger genoemde Camiel Guyard, gezegd Lapar, Jeróme Decocker en de echtgenoote Brabants. Bij het vertrek was er weinig volk aan de statie. Lapar deed teeken met zijne handen als wilde hij zeggen 'k Moet den kop af. De fransche betichten mochten den trein niet nemen tot Abeele-statie, in België gele gen, en zij waren dus genoodzaakt in Gode- waarsvelde af te stappen. De wagen waarmede men de gevangenen vervoerde was te klein voor allen en Deroo moeste den weg te voet afleggen tusschen acht gendarmen. Het parket was voortgegaan tot de statie van Abeele, waar reeds het gerucht der confrontatie verspreid was en een 500 nieuwsgierigen naar den trein te wachten stond. Eenige oogenblikken later kwam den trein toe met de belgische aangehoudenen die seffens in rijtuig naar de plaats der confron tatie gevoerd wierden. De parketten van Bethune, Hazebroek, Kortrijk,Brugge en Yper, alsook verschillige veiligheidsagenten van Parijs namen plaats aan de tafels, in open lucht, terwijl gendar men de betichten van de rijtuigen deden afstappen en letten op dat elk op zijn grond gebied bleef. Deze voorzorg wierd ook genomen wanneer de betichten ondervraagd wierden. Nauwelijks waren de overheden gezeten, of de naaste hommelhoven en weiden waren vol nieuwsgierigen, zelfs tot op de daken der stallingen van de nabijzijnde herberg. Eikendeen wilde de bandieten zien of hooren wat zij verklaarden. Een ordedienst wierd door de fransche en belgische gendarmen ingericht die elk hun nen kant bewaakten tegen de al te groote nieuwsgierigheid der aanwezigen en ook tegen alle voorval. Abel Pollet geeft nadere inlichtingen over eene poging tot diefstal, gewapenderhand gepleegd te Rumbeke, alsook bij eenen treinwachter te Kortrijk. De overheden ondervragen hem over de misdaad van Locon door Abel, Guyard, Alfons Verbeke en Henri Dekimpe bedreven. Pollet verklaart dat Guyard, eenen zak op het hoofd van den ouderling gesmeten heeft en dat niemand hem kwaad gedaan had. Later hebben wij door de dagbladen verno men dat hij dood was.Elk kreeg 80 tot 90 fr. als aandeel van deze diefte. Alfons Verbeke, Dekimpe en Guyard loocheoen hardnekkig deelgenomen te heb ben aan deze misdaad. Dan worden zij ondervraagd over de dief stallen van Poperinghe, Wevelgem, Watou, Rousbrugge, Becelare, Dadizeele, Haze broek, Merville, La Vantille, enz. Guyard bekent deelgenomen te hebben aan de bandietenstreek van Nieuw-Berquin. Lapar loochende eerst deelgenomen te hebben aan de poging tot diefte te Rumbeke, maar eindigde met te bekennen. Hij ver klaarde ook gestolen te hebben te La Van tille, met Abel Pollet en Deroo. Hij vertelde: Wij zijn langs achter binnengedrongen. Het oud vrouwke lag te slapen. Pollet en Deroo hebben haar uit het bed genomen en op den grond gelegd. Wij hebben haar niet mishandeld want ik was daar altijd tegen, van iemand kwaad te doen. Dit wordt door Deroo en Pollet bevestigd. Terwijl zij de wacht hielden, vertelt Lapar, doorzocht ik alles ik vond een bun del acties van ÏOUO fr. en andere, 3 gouden ringen ea een spaarboekje. Het geld heb ik voor mij gehouden,dat wist gij niet, Poliet!» Daarop bezagen Pollet en Deroo malkander eu Pollet zei Gij liadt gelijk, want ik heb het ook nog alzoo gedaan. Lapar, heeft dan de acties verbrand en weet niet wat er van de ringen geworden is. Pollet verhaalt verder nog eene diefte gepleegd door hem en Jeróme Decocker te Poperinghe. Decocker in tegenwoordigheid gesteld van Pollet loochent alles af en verwijt Pollet voor dief, luiaard,valschaard, enz., enz. hij zegt onschuldig te zijn en nooit met Pollet uitgegaan te zijn waarop Pollet lachend antwoordt Gij hebt zeker met mij ook niet gedronken als wij eenige dagen na de diefte met een accordeon uitge gaan zijn. Daarop schiet Decocker, een sterk gebouwde kerel, in woede en steekt zijne vuisten uit naar Pollet zeggende val schaard, dat ik u hier in mijne handen had, gij zoudt het zien, leugenaar Daarop werd Decocker weggeleid, rood van woede, terwijl Pollet lachte, met de zendarmen en onderzoeksrechters klapte en zijne sigaar voort rookte. Dejonee Leen Vanpoelvoorde werd op zijne beurt uit het rijtuig gehaald en vóór Abel Pollet, Alfons Verbeke en Guyard gebracht. Nauwelijks had Pollet hem gezien of hij zei Dezen jongen ken ik niet en heb hem nog nooit gezien. 't Is eenen anderen van Wevelgem, die medeplichtig is, hij is wat langer en heeft eene plek op het voorhoofd.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1