mln<;elmahe.n Wettelijke Besluiten Voor de Missie van Khargpur Examens üe Hoppemarkt De Terugkeer Aankomst te Yper Een snuggere boodscbaplooper De vi jf zinnen .Kranig antwoord Twee maten en twee gewichten Daarop wierd Vanpoel voorde in vrijheid gesteld. Ten 4 ure was de confrontatie geëindigd en de gevangen wierden in hun rijtuig naar de statie gevoerd. Toen men Pollet wegleidde zegde hij tot den onderzoeksrechter van Bethune M. Boudrij, gij hebt nog niet gedaan, binnen eenige dagen zal ik eenen noemen die ©ok van de bende deelmaakte, een franschman. zeer rijk en waarvan gij zult aardig staan zien maar niet te rap, gij moet nog een weinig wachten. Een met ne keer De drie aangehoudenen van Wevelgem zijn ten 6 ure te Kortrijk aangekomen en daar in 't gevang opgesloten. De andere betichte Belgen zijn met eenen lateren trein te Yper toegekomen. 'Met den trein vau 7.30 ure 's avonds kwamen drie betichten te Yper toe. Een overgroote toeloop van volk was binnen en buiten de spoorhalle. De betichten werden elk tusschen twee gendarmen geleid Eerst Jerome Decocker van Poperinghe. Hij ging met het hoofd recht, glarieoogde in het ronde en had nu en dan eenen lach op de lippen. Dan volgde Camiel Guyard,gezegd Lapar ook van Poperinghe. Hij droeg eene ronde klak, die wat schuins op zijn hoofd stond en zijne lange haarstessen bedekten een deel van zijn voorhoofd. Hij had neerhangende knevels, was rood in zijn wezen en bij keek met schuwe en onbeschaamde blikken in 't ronde. Deze twee mannen hadden de kettingen aan hunne handen. De laatste Yrouw Brabants, geboren Marie Bucquoye, woonachtig te Hazebroek stapte met neergeslagen blikken voort. Zij was blootshoofd. Zij wierden dan alle drie in :t dievenkar retje gesteken en naar 't gevang van Yper overgebracht. M. Leen, onderwijzer in de Weldadig- heidschole te Yper, krijgt de burgermedalie van ie klasse, voor eervollen dienst binst meer dan a5 jaar, alsook M. Ch. Verstraete, secretaris der kerkfabriek te Becelaere. De provincieraad van Westvlaanderen heeft zijne kandidaten voorgesteld als raads heer bij het Beroepshof te Gent MM. Iweins,rechter te Gent enThienpont, procureur des Konings te Yper. Onbekend 2.00 M. Joseph Deneweth van Ruddervoorde, oud-student van St Vincentius, heeft, met goeden uitslag, zijn eerste examen afgelegd van kandidaat in wijsbegeerte en letteren. M. Joseph Van den Boogaerde van Yper, oud-student van St Vincentius, beeft, met goeden uitslag, zijn eerste examen afgelegd van kandidaat in wijsbegeerte en letteren. M. Gustave Colpaert van Gits, oud-leer ling van S. Vincentius College, heeft met goeden uitslag zijn examen afgelegd van candidaat in natuurlijke wetenschappen (i"e proef). M. Maurice V an den Bogaerde van Yper oud-leerling van S. Vincentius College, heeft met goeden uitslag zijn examen afgelegd van candidaat in wijsbegeerte en letteren 1st" proef). M. Joseph Billiart van Ruysselede, oud leerling van S. Vincentius, heeft met onderscheiding het examen afgelegd van candidaat in wetenschappen en heelkunde (3de proef). M. August van Merris, zoon van den achtbaren heer Volksvertegenwoordiger en Burgemeester van Poperinghe, heeft, met goeden uitslag zijn examen algelegd, ter aanveerding in 't eerste studiejaar ter Hooge re Handelschool van Bergen. Die school, gesticht door groote katho lieke ntjveraars van 't Walenland wordt Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, Nr 19 door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK TZal komen,'; 'fc zal komen, zei de Schout wie had gisteren gepeisd dat wij vandage zulk nieuws gingen vernemen Neen,'k en vreeze niet meer, en van 't avond .af durf ik met opene deuren slapen, de stekvogel mag zitten waar hij wilt lntusschentijd waren de twee vreemde lingen opgestaan, zij hadden hunnen stok genomen, hun glas bier geledigd en gezeid: 't Is tijd voor ous van te vertrekken van den avond zouden wij nog geern tot Becelaere geraken, om "morgen met den vroegen te huis te zijn. Geheel het gezel schap dan, geluk en zegen En zij betaalden hun gelaag aan den toog, en gingen de deur uit. Eenige oogenblikken lang volgden zij den breeden weg, die van Roosebeke naar Passchendaele loopt. Als zij buiten de ooge, waren, sloegen zij het wegeltje in naar het Vrijbusch, en dat zonder éen woord tegen malkander gesproken te hebben. Zij gingen snel aan, want het was bij den avond, en zochten al de binnen wegeltjes. Buiten het zicht der menschen gekomen stond een van de twee, die scheen de overste te zijn boom stille. Ilij wrong zijoe vuisten en knerzel- tanude dat zijne kakebeenen kraakten de andere stond ook. en bezag sterlinge zijnen gezel. Is er misschien een verrader in onze bende zei de eerste met nadruk van ondersteund en staat onder het toezicht van den Staat. Eerw. Heer Karei van Merris. zoon van den achtbaren heer Volksvertegenwoordiger en Burgemeester van Poperinghe, heeft met groot onderscheid zijn examen afgelegd van doktor in wijsbegeerte ter Hoogeschool van Leuven. Onze hertelijkste gelukwenschen aan beide heeren van Merris en aan hunne alomge- achte ouders. De berichten uit Beieren melden dat de toestand der Duitsche hoppestreken niet verbeterd is.In vele streken blijft de hopplant verachterd, en lijdt veel van de bladluizen roud Hersbruck en Hohenstadt is de zwarte roetdauw op de planten gevallen. De handel ui producten 1905 blijft omtrent gelijk de prima-hop staat aan 110 fr. de secunda of middelbare hop 62 1[2 tot 82 fr. Volgens de laatste tijdingen zijn de Engelsche hopmarkten (Londen,Cauterburg en Worcester) prijshoudend men betaalde voor goede waar 1905 62 tot 120 frank. De hop tuinen zijn wat verbeterd, doch niette genstaande 't herhaaldelijk wasschen, kan men de bladluizen geen meester worden. In den Elzas is men ook niet tevreden over den toestand der hopvelden daar is de zwarte roetdauw verschenen in sommige plaatsen ziet men reeds den witten meel dauw Men hoopt niet me r op een bevredi genden Oogst. De vraag waar producten 1906 houdt aan men biedt 88 fr. doch de landlieden eischen 90 fr. eu meer. In Bollenden ontwaart men ook den zwar ten roetdauw sinds eenige dagen zijn de prijzen 15 tot 20 kronen 16 tot 21 fr. geste gen. In België is de marktprijs opgeslegen in de hopbeurs te Brussel, Woensdag laatst, bood men voor Poperinghe 100 fr. voor Aalst 110 115 fr. thans in cultuur biedt men voor Poperinghe-stad 110 fr. en voor Poperinghe-dorp95 tot 10üfr.,en voor Aalst 105 110 frank. Jan, zegt mevrouw tot den huisknecht, loop eens gauw naar het hotel De Zwaan en als mijn echtgenoot daar is, vraag hem dan of hij zoo goed wil zijn onmiddellijk naar huis te komen er is bezoek. Jan (na verloop van een half uur): Me vrouw, mijnheer was niet in De Zwaan maar dat dacht ik ook wel. Mevrouw "Hoe hebt gij dat kunnen denken Jan Wel, toen ik naar het hotel ging, zag ik hem onderweg in Den Uil voor het raam zitten. De meester wil de kinderen de vijf zinnen in een sprekend beeld voor oogen stellen, Hij teekent een automobiel op 't bord Ge ziet hem (door het acetyleenlicht).» Ge hoort hem (door de trompet).» Ge ruikt hem fdoor de bezinne).» Ge proeft hem (door het stof, dat in uw mond jaagt).» Ge voelt hem (als hij u overrijdt).» Mataafa, de koning der Samoa-eilanden, ten oosten van Australië, onderteekent, sinds hij gedoopt is, alle publieke stukken aldus Jo\ef 1 Mataafa. Eens stelde men hem voor om, gelijk'zijn voorgangers gedaan hadden, eenvoudig Mataafa te schrijven. Hij ant woordde Neen, mijn volk heeft mij geko zen, wetend dat ik Christen ben, Als men mij tot koning had willen verheffen, zonder mij christen te laten, ik zou onverbiddelijk geweigerd hebben. Nooit zou ik mijn christendom hebben afgelegd, zelfs niet om koning van Samoa te worden of te blijven. Men vroeg hem een- andere maal of hij zich wilde laten fotografeeren, opdat men zijn portret aan de vreemde consuls kon aanbie den. Hij vond het goed, en, daar hij bij de komst van den fotograaf bezig was met het bidden van den rozenkrans, plaatste hij zich voor het toestel met den rozenkrans in ban den. Sire, zei men voorzichtig,zou het niet beter zijn te poseeren zooals uw voorgangers het deden, zonder godsdienstig teekcn Zij waren niet katholiek, antwoordde hij kalm. Ik wel 1 Kranig in onzen tijd van menschelijk opzicht morgen moet ik het weten, en 'k zal het weten Den verrader, is 't dat er een is, zei de andere,zullen wij brokke verscheen trekken Bakelandt Het was Bakelandt zelve, die het gesprek der Roosebekenaars had afgeluisterd. II. De geheimzinnige bezoeker Het dorp van West-Roosebeke, zoo vermaard door den slag, die op kleenen afstand van daar geleverd wierd tusschen de Franschen en de Vlamingen, op 27 van slagmaand 't jaar 1382, ligt tusschen Rous- selaere en Yper. Een oude en schoone kal- sijde, die deze laatste stad met Brugge ver bindt, loopt erdoor en maakt het dorp uitnemende aangenaam. Van verre in 't op komen ziet men zijn plomp torretje uitste ken, boven de toppen der boomen, die van weerkanten de kalsijde boorden en er een schoone dreve van maken immers het staat op een heuvelken, en hoe leege ook de kerke zij, steekt haar dak uit boven al dat in 't ronde staat. De plaatse eigentlijk is redelijk lang, maar oDgelijkig, rijzende al den eenen kant, dalende al den anderen. Eene dubbele reke van kleene onversierde buizen, zonder andere straten de huizen in- en uitwaards gebouwd, met wat afstand tusschen, 'tis al dat men eertijds zag der veelbezochte gemeente. Op den klem, staat de kerke, met trappen op leeger, al den zuidkant, de pastorij, nu nieuwe gebouwd, maar over vijftig jaar Liberalen en socialisten komen goed overeen om de vrijheid van onderwijs aan boeien te leggen. Onder het geschreeuw Verplichtend onderwijs zit de kreet verborgen God buiten de school Men vindt nochtans liberalen, zelfs strijdende en vooruitstrevende, die hunne zonen zenden naar eene school door pries ters, en hunne dochters naar een pensionaat door Zusters bestuurd. Zij vertrouwen aan katholieke scholen hunne kinderen toe, opdat deze er deugdzaam zouden worden. De geuzen vinden dan den godsdienst toch nog goed voor iets Zoo verklaarde onlangs nog een hevig liberaal, dat hij zijn zoontje christelijk liet opbrengen, bij kloosterlingen, omdat een goede opvoeding zonder godsdienst niet mogelijk is. Maar de kinderen zenden naar katholieke scholen, weigeren de liberalen aan hunne huurders of werklieden. Deze moeten hunne kinderen sturen naar de zoogezegde onzijdi ge scholen. Twee maten en twee gewichten dus! Is dat liberale verdraagzaamheid? YPER Twee jonklieden van Yper, M. M. Albert Boone, brouwer en Raphael Veys, een der ontsnapten van het Scboolsohip Graaf deSmet de Naeyer, vaarden Woeusdag namiddag met «ene schuit op den Zillebokevijver. Omtrentiu 't midden van den vijver genomen sloeg de schuit, door eeue verkeerde beweging, oin en de twee vaarders vielen in 't water. Zij hadden het geluk zich aan de schuit te kunnen vasthouden, tot dat ooggetuigen van het o geval hulp brachten bij middel van andere schuiten, Zij wierdenongedeerd ran wal gebracht. VLAMERTINCHE Geiieel de provincie door, zal er aan de belanghebbenden bevel gegeven worden de onbevaarbare waterloopen te reinigen en op eene behoorlijke breedte en diepte te delven alsook het bout, boomen, struiken en allerhan de planten wassende in en over deze waterloo pen te weeren, ingevolge de wet van 7 Mei 1877. Te Vlatnerlinghe zal de gemeente dit doen op de kosten der aangelande eigenaars of gebrui kers voor de volgende waterloopen Kemrnel beek, Legergoedbeek en Vuilebeek. Voor de andere beken Hoogakkerbeek, Met- saartsbeek, Brielenbeek en de Leugenbeek. af'stroomende van de Driegoêbeek, zullen deze «erken door de aangelande eigenaars ofge- bruikerg moeten gedaan worden. In geval van weigering zal de gemeente van ambtswegede niet gedane werken op 1 Sept., op de kosten der aangelande eigenaars doen uitvoeren. POPERINGHE De stadskermis wordt gewoonlijk aangekon digd met grof geschut. Zondag morgen was de persoon, gelast met het afschieten van het kanon, bezig dit te laden. Doorgde warmte der buis ging een sctiot af alvorens het kanon gansch geladen was. Een jongen die er omtrent stond kreeg de lading op zijne handen, die erg verbrand wrden. Ook werden zijne kleedrren ter noogte van den bil afgerukt. Zondag avond, rond 7 ure, is er brand uitge borsten op het hofstedeken van Henri Carpen- tier. langs de Reninghelstk.alsyde gelegen. De boer zat met zijn wijf en kinders binnen in huis, toen de vrouw de opmerking miek. dat zij eene brandreuk gewaar werd.De boer ontwoord- de hierop Waar zou het branden, er is nievers vuur Maar niettemin gingen de echtelingen buiten en zagen een deel der stallin gen in volle vlam, welke zich weldra aan het woonhuis meedeelde. De boer kon, buiten de zwynen, enkel een koffer, de horlogie- en eenige kleedingstukken van onbeduidende weerde redden. De overige beesten waren buiten. De brandklok klepte en rond 7.40 ure kwamen de pompiers van Poperinghe ter plaats met eei:;e brandspuit, welhaast gevolgd door eene tweede. kleene van steke gelijk de andere huizen, met een hage rond den hof, en eea poortje, dat ingang gaf op een voorplein. Weinig andere gebouwen stonden errond eene bakkerij alleene, en eene kortwoonste lagen er schuins oyer immers de dorpplaatse lag op 't heuveltje, al den noordkant van de kerke. Om hier weder de rooversbende te vinden, moeten wij op onze stappen wederkeeren, en den lezer kenbaar maken, wat er op Roose beke was voorgevallen, de weke voor den ommegang, De pastor vau Roosebeke die een oude man wierd, had zeker meest van al geleden door de gebeurtenissen van den voorgaau- deu winter, 't Was hij, natuurlijk, die de trooster moest zijn der weduwe en der wezen van Karei Libeer 't was hij die zijne parochianen moed ingaf te midden de vreeze en der onruste, die op het dorp van Roose beke gevallen waren 't was hij die mpest onderzoek gedaan had om te wefen of er geene nieuwe ongelukken zijne parochianen bedreegden 't was hij nog, waarschijnlijk, die meest te vreezen had van kerels die noch priesterlijke weerdigheid, noch ouderdom en zouden eerbiedigen, om uit hunnen weg te ruimen al dat erin was. Ook, maar zonder het te gebaren, was hij van langs om meer op zijne hoede, en zelfs had hij een zijner gebuurs gevraagd, om den nacht, van nu voorts, in de pastorij over te brengen. De heilige priester was het grootste deel van den dag te beene, om de zieken, en bij voorkeur de arme zieken, van zijn uitge strekte parochie te gaan bezoeken als hij 's avonds moé te huis kwam, ging hij geerne Aan redden viel dan niet meer te denken me11 kon en c. 1 het smeulende vuur uitdooven. Het woonhuis, schuur eu stallingen die uit plak eu stak waren en gedekt met strooi, zjjn ten gronde afgebrand, met alles wat erin was. Enkel de twee eindmuren der woning zjjn recht gebleven. Daar hut juist Poperinghe Ommegaüg was. bevond zich eenen grooten toeloop van nieuws gierigen op de plaats der ramp. Men denkt dat Jiet vuur, waarvan men de oorzaak niet kent, begonnen is in het oveukot. De echtelingen Carpentier hebben vier kin ders, waarvan het oudste 16jaar en het jongste nauweljjks vier maanden telt. Niets was verzekerd. Oe gebouwen behoordei toe aan de Godshuizen van Poperinghe, die bij erfenis v^iiM. Berten, zaliger, kregen. Men schat da weerde van 't verlies op ruin 40uo fr. WATOU Te Watou wapperden Woensdag van 'sinor- gens vroeg verscheidene vaderlandscae vlaggei aan menig Vlamingshuis. De maatschappij De Vlaamsche Herten vereenigde zich om 4 ure des namiddags, deed een uitstapje met trommel en vaandel, en loen zij in haar lokaal terugge keerd was, werden er schoone vaderlandsche liederen gezongen. Het feest werd gesloten mei den - Vlasmsclinn Leeuw voorgezongen dooi den 67 jarigen voorzitter M. Th. Yardevelde. KOMEN Zaterdag nacht zijn dieven in de Ste-Aniia kapel gedrongen, gelegen schuins over de gen darmerie, en hebben er het koperen standbeeld van de heilige Anna gestolen. Dit standbeeld werd door de bevolking der streek zeer vereerd. Het is niet tnin dan een meter hoog en, buiten de wieide aan metaal, heeft het eene echte kunstweelde daar het zeer oud is. De politiecommissaris, M. Deraeve, zoekt de daders van dien stoudmoedigen diefstal op. Donderdag morgen, op het oogenblik dat de reiz gerstrein 11. 2442, die ten 6 ure 13 uit Kotnen naar Rijsel vertrok, kwam een kamion, bespan nen met twee pe-wden en toehoorendo aan M Mahieu-Six, landbouwer te Linseele, over de spoorbaan gereden aan do rue des Trois Ballots. Het gespan word door den trein verrasteen der peerden word gedood, het andere werd bezijden de spoorbaan geslingerd. Gelukkig heeft de lijn daar eene sterke kromming, zoodat de trem maar mat gematigde snelheid reed 't Is aan die omstandigheid te- danken dat het ongeluk geene ergere gevolgen had. De twee mannen die bjj het gespan waren, bekwamen geen letsel. Een onderzoek is inge steld. GULLEGEM De peerdenge.leider van den landbouwer Joannes Hanssens kwam dinsdag met twee aan elkaar gehaakte karren van eene hoogtr gereden. De zoon van Gustaaf Uewalle, die koeiwachter is bij depzelfden landbouwer, zal op de tweeede kar. Door het snel rijden raakte de laatste kar onder de eerste, met het gevolg dat de jonge Dewatle er met de beenen tusschen stak. Beide beenen werden zoo erg vermorzeld dat da splinters van het scheenbeen door het vleesch staken. De arme jongen die schrikkelijk leed, ontving aanstonds geneeskundige zorgen. De genaamde C.yriet Vanassche, dienstknecht bij den landbouwer De Graeve, wilde zondag den hond van zijnen meester naar het water leiden om een bad te nemen. Het dier sprong eensklaps op den knecht toe en beet hem wreed in den arm, zoodal. Vanassche het gekwetste lichaamsdeel in een hand moet dragen. BIT LEUTEGHEM Vijf- zes jongens spelen garde-civiek. Ze loopeu, ze gaan, op stap maar nog veel rneei uit stap, en Wiesije Frittens, die Commandant is, zegt alzoo tegen nen jongen van acht- negen jaar Potter, jongen, go 'u doet gij niets dat deugt, ge 'n hebt nooit den stap. We zullen u nemen voor officier. En Potter, preusch lijk dertig, stapt nu vorenop en 't gaat lijk lukken bakken. LOO Men heeft alhier bij den landbouwer Bafcop het geraamte van eenen man ontdekt, in een zandstuk. Men heeft het naar Alvermghem ge bracht, waar de geneesheeren bestatigden dat het reeds rond de veertig jaren in het zand moest bedolven liggen. MARIAKERKE In den nacht van vrijdag tot zaterdag zijn dieven langs eene keukenvenster in eene villa vroeg slapen. De parochianen wisten het,en in den avond zwichten zij zich wel van rond het huis van hunnen lieven herder geruchte te maliën wierd de man somtijds in zijne ruste gestoord, het was voor eenen sterven de,die de hulp van den priester noodig had; en nog moest het zelden vorenvallen, want als de belle van, de pastorij bij Bachte klonk, 't was iets buitengewoons op de parochie,en de naaste gebuurs, als zij 't hoorden, en lieten nooit van op te staan. Den woensdag vóór den ommegang,diepe in den avond, wierder geklonken.DePastor, de maarte, en de man die daar vernachtte, waren alle drie in hunnen eersten slaap, en ze en hoorden niets, 't Wierd nog eens geklonken, en wat felder een der gebuurs had het gehoord en was opgestaan, om te zien wat er gaande was de Pastor, nu insgelijks ontwaakt, had zijnen waker opgeklopt, en had hem bevolen van te gaan zien wje er zoo late zijnen dienst noodig had, wel verzekerd dat er noch dief noch moordenaar en ging binnenkomen immers zulk volk en klinkt niet. lntusschentijd stond hij veerdig om te loopen waar zijn heilig ministerie hem naar toe riep, en reeds was hij aan de voordeur van het huis, om zijnen knecht tegen te gaan, als deze voor hem stond met eenen man aan zijne zijde, die vreemde scheen, maar die toch geen kwaad en moest op hebben, aangezien hij voor alle wapen maar eenen enkelen gastok in de hand en hield. Hij had een lijn waden kiel of schabbe aan, en op zijn hoofd eene van die lange slaapmutsen, die tot voor zijn oogen viel, ten deele zijn wezen bedekte en hem onverkenbaar maakte, op den Zeedfjk gedrongen, bewoond door twee l'ransehe damen. Zjj hebben gansch het huis doorzocht, doch enkel eene som van 300 fr. gestolen en het zilverwerk laten liggen. ANSEGHEM Maandag morgen deed de baanwachter van de lijn Kortrijk--Oudenaarde, ten 6 ure zijne ronde, toeu lij) dichtbij de statie een vreeselyk verminkt eu bijna onherkenbaar lijk vond. Men denkt dat het lijK. dit is van den genaamden Auguste Van Tieghem, wonende te Elseghem. Men veronderstelt dat de ongelukkige zondag avond aan een onbewaakten barreel op de spoorlijn zal gegaan zjjn en er verrast werd door den trein vertrekkende uit Kortryk naar Oude naarde, ten S ure 45 's avonds. KORTRIJK Zaterdag nacht zijn dieven gedrongen in den hof van M. Libert, Aelbeekschesteenwegby middel van een breekijzer braken zjj de deur open vau de serre. Ziende dat zij niets konden euit maken, rukten zij er de zinken goot, van ongeveer 10 meters lengte af. Daarna drongen '.ij in het lusthuis, stolen er de koperen knoppen der vensters en rukten de gordijnen af. Zij maakten er eene hoeveelheid kinderkleedqr.cn en andere, behoorende aan de kinderen van M. Vansteenkiste. notaris, buit.Vervolgens poogden zij in den kelder te dringen. Daarna kropen zij door de haag, waarin zjj een groot gat gemaakt hadden, en kwamen alzoo in den hof van M. Adolphe Kestelootzjj rukten er eene groot af' van omtrent fo meters lergte, en stolen er een zinken waterbak van 1 meter en half hoogte. M. Kesteloot werd, rond 12 1/2 ure, door het geblaf van zijnen hond gewekt toen hy beneden kwam waren de nachtschuimers verdwenen, üe daders zjjn onbekend. Een streng onderzoek is door de policie geopend. Over eenige dagen kwam de genaamde Adolf Verbeke, melkkoopman, naai' zijne woning, Harelbeekschesteenweg. Aan het poortje geko men dat naar zijne woning leidt, werd hij eensklaps zonder recht of reden door twee kerels aangerand, die hem ten gronde wierpen '■o erg mishandelden, waarna zij de vlucht namen, hun slachtoffer ter plaats latende lig gen. Het bloed was langs alle kanten roodge- spat en de ongelukkige was met talrijke wonden overdekt, bijzonderlijk in het aangezicht. Zijne rechter oor was bijna afgeslagen. Eenigen tijd nadien zijn op het hulpgeroep eenige gebu- reti toegesneld, die hem in zijne woning droe gen, waar een bijgeroepen geneesheer hem de noodige zorgen toediende. Men denkt dat Verbeke in eene bijgelegen herberg eene woor denwisseling zal gehad hebben met zijne aan randers, die hem dan tegen zijne woning zullen afgewacht hebben 0111 des te beter en ongezien hun misdadig ontwerp uit te voeren. De beide aanranders zijn gekend en zullen met moeder justitia af te rekenen hebben. Wat Verbeke aangaat, deze zal voor verscheidene dagen zijn werk moeten laten. In den nacht van Maandag tot Dinsdag, zjjn er schoenen en papier gestolen geweest in de Budastraat, ter heroerg de Ram waar 's anderdags alles moest verkocht worden. De armejautjens lagen er sedert eenige dagen en men begrijpt niet wel, hoe die diefte moet gepleegd zjjn. Was de wak er misschien op zjjnen post niet De policie heelt een onderzoek inge spannen en denkt wel deze zaak op te helderen,, Dinsdag namiddag, rond ten 3 tj2, is er brand! ontstaan in den peerdenstal van M. Alfons De Koopman, bakker en herbergier, (Inde Kroone) op den Pottelberg. Toen de pompiers ter plaats kwamen hadden de werklieden der panuenfabriek vau den heer Reuaux grooten- deels het vuur gebiuscht. In den stal die afge brand is, lagen 400 kilos strooi en 4000 kilos oude aardappels. De schade door verzekering gedekt, wordt geschat van 1500 tot 2000 fr. M. Dussolier,onder- kommissaris heeft een onderzoek geopend. De oorzaak is niet gekend. BRUGGE De gemeenteraad van Brugge heeft besloten gedenksteenen te plaatsen in de gevels der huizen waar vroeger beroemde mannen hunne woning hadden. Het voorbeeld verdient navol ging- Reeds zijn twee behendigs kunstenaars bezig aan het kappen van twee platen M. Hipp Fonteyne, uit de Bouverjjstraat, maakt deze die bestemd is voor het huis,vroeger bewoond door den schilder Jacob Van Oost (de oude), huis De Kam» geheetei), staande in de Wapenmakersstr. Zijn eerste woord was om te weten of er niets en belette van Mijnheer de Pastor alleen te spreken hij zei, schoon het geen ure en was om iemand te komen stooren, dat hij toch geen kwade inzichten en had maar, omniet verkend te zijn, dat hij den donkeren zochte, en geern zou weggaan gelijk hij gekomen was, van niemand, of 't en zij van den Pastor, gekend, en dat om. gewichtige redens. DePastor voelde zooseffens dat er iets bijzonders, ja misschien iets bovennatuur lijks, onder schuilen moest, en hij gebood zijne maarte en zijnen waker dat ze hem alleen moesten laten, hetgene zij seffens deden, niet zonder menig woord te lossen over zoo een aardig bezoek, op eene zoo ontijdige ure. De Pastor trad met den vreemdeling iu zijne studieplaatse, en hij sloot de deur achter hem toe. Ik hoor aan uwe sprake, vriend,zei hij al den vreemdeling eenen stoel gevende,, dat gij een pak op uw herte liggen en mijl gewichtige dingen te zeggen helt. Vijftig jaren ondervinding hebben mij het hertft van den mensch leeren kennen, en ook de- middels vinden om de wonden te meesteren,, die er zoo dikwijls in verdoken zijn. Is er dan iets, hoe zwaar het ook zij, dat u ontrust, verklaar het maar openhertiglijk gaat het mij aan, spreek ook maar rechtuit. Wjj zullen malkander best verstaan, als wij beide om ter rechtzinnigst zijn. Mijnheer Pastor, antwoordde de be zoeker al zuchtende, de zake waarvan ik ui spreken moet, en gaat ons maar te straf aan,- maar ongelukkiglijk mij veel meer dan u. Nog eens, Mijnheer verontschuldig mij, is t dat ik zoo late uwe ruste ben komen stooren maar ik moest eu ik moeste bij u zijn; 't er is iets in mij dat mij voortgestoken heeft tot aan uw huis, en, God zij gedankt, hoe zeer ik het ontzien heb, ik ben blijde van er te zijn. Kent gij mij niet Mijnheer Pastor ('t Vervolgt

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 2