D i T 1 S F N OMMELANDS De Rooversbende van Hazeb'roek d Op Zaterdag 28° Juli 1906. 5 centimen 't blad. 41ste jaar. Talmerk 3017 BOND DE WERELD Rusland Lome Holland STADSNIEUWS Frestcn Fransch eri Vlaamsch TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverTk 36, in de Botersirate, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte posttegen 3 frank i jaar». Echt en recht, !t oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen 2al Vrankrijk Maandag van Tuyudag Nog Vrankrijk Festival Nieuwe Aanhoudingen Misdaad te Calonne-aan-Leie fr In Vrijheid Misdaad van Merville Verhaal van Abel Pollet Een ander verhaal T De volgende weken geven wij andere portretten van leden der rooversbende van Hazebroek. Nog over hetzelfde T NIEUWSBLAD VAN YPER fossa*»* m t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en *s Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. w Hel blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. f l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* hn, te Yper. jggj De Czaar der Russ,-n heeft een grooten slag geslegen hij heeft namelijk de Douma ontbonden en beslist dat er in eenige maan den eene nieuwe Kamer zal gekozen worden. Die uiterste maatregel wordt op gansch tegenstrijdige wijze beoordeeld.Terwijl langs den eenen kant de voorstaanders van het oud stelsel den Keizer gelijk geven en zijn besluit toejuichen, zijn langs den anderen kant de overgroote partij der boeren uitnemende mistevreden en niemand kan tot nu toe voorzien hoe de zaken zullen afloopen. De kamerheeren zijn naar Viborg vertrok ken in Finland, waar zij opnieuw vergaderd hebben. Maar in plaats van 5oo waren er slechts 180 leden aanwezig in het begin, en later zelfs maar i3o meer. Vandaar hebben zij eenen brief gezonden naar het volk. waarin zij aanraden noch belastingen te betalen, noch den krijgsdienst te verrichten totdat de nieuwe Douma zal aangesteld zijn. Zal die raad gevolgd worden Daar ligt geheel de kwestie. Binst dat vele fransche bladen den russi schen keizer goedkeuren, omdat zij vreezen voor hunnen bondgenoot en ook voor hun geld heeft de eerste minister van Engeland, Sir Campbell, opentlijk zijne genegenheid voorde Douma te kennen gegeven met in eene wederlandsche vergadering voor den Vrede uit te roepen De Douma is dood, daarom leve de Douma Hoe onverwachts en onvoorziens de slui ting der Douma is opgekomen, toch zijn er reeds van alle kanten maatregels gemeld, die voor doel hebben de toegestane vrijheid in te krempen, maar ook aanslagen die bewijzen dat de partij van den opstand tot uiterste maatregelen hare toevlucht nemen zou, indien zij het noodig oordeelt. Te St Petersburg zijn verscheidene gazetten opgeschorst, die de sluiting der Douma wat al te zeer beknibbelden, en zelfs zijn de drukkerijen der Retch en Nacha Djin ge sloten. Odessa is opnieuw in vollen opstand. Men verwacht op vele plaatsen eene algemeene werkstaking. Algemeen verwacht men bij eenige dagen de uitspraak van Z. H. den Paus nopens Vrankrijk. Z. H. heeft gedurende drie dagen bijzondere gebeden voorgeschreven te zijner intentie, en velen denken dat O. H. Vader, vooraleer zijnen brief te zendentotde fransche bisschoppen, door een vurig gebed het god delijk Licht wil inroepen. De belastingen bedragen per inwoner, in Zwitserland fr. 25 Duitschland fr. 45 Vereenigde Staten fr. 100 Rusland fr 106 Portugaal fr. 355 Oostenrijk fr. ?8o Italië fr. 402 Spanje fr. 410 Engeland fr. 53o Vrankrijk Ir. 855 Vrankrijk spant de kroone... in 't betalen der lasten 't Is eene eere die wij hun niet en zullen betwisten. Alle hope op troonopvolging is verdwe nen, ten minste voor den oogenblik. 't Concert dat de Stadsharmonie Zaterdag avond geven zou op de Markt,ter gelegenheid van Prinskensdag, is belet geweest door het slecht weder, 't Heeft plaats gehad gisteren Donderdag avond. De Koninklijke Fanfare begbn en eindigde haar prachtig concert Zondag avond, met de Brabanconne die door vele omstaanders met ontdekten hoofde werd aanhoord. 't Doet oprecht deugd te zien dat de Vla mingen, al loopen ze gewoonlijk met hunne vaderlandsliefde niet te koope, toch des te meer hunne genegenheid betoogen aanVorst en Vaderland, als deze meer aangevallen worden en door de modder gesleurd door de bondgenooten der liberalen. is er prijskamp voor ingespannen honden op de oude Botermarkt. Pen 10 1/2 ure inschrijving in Den Slachter daarna zullen de rijtuigen in oogenschouw genomen worden en een wan delingsken doen al de Markt. Schoone prijzen in gelde en eeremetalen te winnen. 's Achternoens ten 2 ure hondenloop. Bij gebrek aan belangrijke tijdingen uit hun eigen land zijn de franschen deze weke meest bezig met de zaken van Rusland, die eigentlijk ook nogal nauw Vrankrijk aangaan, vermits Rusland'de bondgenoot is en ook de groote schuldenaar van de franschen. Dat en wil juist niet zeggen dat alles stil is bij onze zuiderburen. Na de mislukking van de brievendragers die over eenige maan den grève speelden en zoo ongelukkig aan de deur werden gezet is t nu de policie van Parijs, die op dezelfde manier wil te werke gaan. De policiemannen hebben na melijk eenen bond gesticht. Het hoofd der policie, M. Lepine heeft daar een spelleke voor gesteken en verboden deel te maken van dit verbond, hetgeen toch niet belet dat er meer dan 2000 bijtreders zijn. Om te beginnen vragen zij het achturen- werk en éen dag ruste per week. De reste zal volgen,dat en lijdt geen twijfel, en ze klappen zelfs van een meeting te beleggen om M. Lepine eens ferm zijn bolle te wasschen. Wat zal M. Clemenceau beslissen Zal hij M. Lepine ondersteunen en alzoo de socia listen misnoegen of zal hij de policiemannen vrii laten en alzoo de befaamde hoofdman alle gezag ontnemen? Wie leeft zal zien Volgens tijdingen uit Parijs zou Dreyfus gisteren geheel aardig gevaren hebben in den militairen kring van het 13e schutten, waar er feeste was ter gelegenheid der benoeming van Commandant Tarbe als ridder van het Eerelegioen. Dreyfus was daar ook uitge- noodigd en zou er een muilpere gekregen hebben van een anderen officier. Niemand weet juist te vertellen hoe de zaak gebeurd is, maar toch schijnt het zeker dat er wat gescheeld heeft. Al de officieren zwijgen als vermoord en de gazetschrijvers en kunnen niemands tonge pelen. De fransche bladen geven de volgende sta tistiek die nog al merkweerdig is, zelfs voor de Belgen, al komen zij in de tabel niet te ■voorschijn. Voor het festival zijn 54 maatschappijen ingeschreven. De muzieken zullen op drie plaatsen spelen en twee lokalen zijn beschikt voor de koorzangers. Verleden week Donderdag wierden te Oud Berquin nog twee mannen aangehou den, beschuldigd van deelgenomen te hebben in de schurkerijen der bende Pollet. Het zijn de gebroeders Leon Fauvart, zandverkooper en Henri Fauvart.leerlooiers- gast, rond de 25 jaar oud, beiden in de Bellestraat wonende. Zij zijn alle twee reeds verscheidene keeren veroordeeld geweest. Niettegenstaande hunne protestaties wierden zij naar Belle overgebracht, waar zij ver nachtten. Vrijdag wierden zij naar 't gevang van Hazebroek gevoerd en vervolgens naar dit van Bethune. Een der Fauvart's had in den Café de la Concorde Statieplaats te Hazebroek, een stuk van 40 fr. doen wisselen, vooitkomende van den diefstal van Vio'aines. Dit goudstuk is teruggevonden geweest. De aangehouden leden der bende, in de Belgische en fransche gevangenissen opge- sloten, zijn met de Fauvart's ten getalle van twee en dertig. M. Bocquillon, bijgevoegde rechter, te Bethune. tijdelijk gelast met het onderzoek van de zaak der bende, heeft zaterdag, in de spreekplaats van het gevang van Bethune, Abel Pollet ondervraagd, die Leon Fauvart. beschuldigt de moord te Calonne ge pleegd te hebben. Op 20 januari van verleden jaar, zegde Pollet, stelde Fauvart mij voor een slag te doen bij Jan Baptist Deron, 70 jaar, een oude rentenier te Calonne ik nam aan. Wij kwamen bij den ouderling binnen wij had den een slappen vilten hoed over het gelaat getrokken. Toen wij aan den ouderling zijn geld of zijn leven vroegen, antwoordde hij dat men hem mocht dooden, doch dat hij geen centiem zou afgeven. Hij wilde slaan met een ouden sabel die aan zijn bed hing. Fauvart ontrukte hem echter dit wapen en sloeg er den ouderling verscheidene malen mede op het hoofd. Ver volgens gingen wij heen met eene som van 18 frank', en lieten Deron bewusteloos lig gen. J) M. Bocquillon deed opmerken dat er 70 fr. gestolen werd en niet 18, zooals Abel Pollet beweerde. Deze laatste riep daarop uit dat Fauvart een kanalje was en hem bestolen had vermits hij gezegd had maar 18 fr. gevonden te hebben. Henri Fauvart heeft, zooals zijn broeder Leon, verscheidene dieften op zijn geweten, onder andere deze van Laventie en Merville. Eene herbergierster van Hazebroek, Marie GufFrouy, echtgenoote Lagache, was aangehouden, onder beschuldiging van verheeling. Daar hare plichtigheid niet bewezen is, werd zij door den onderzoeksrechter in vrijheid gesteld. Woensdag namiddag wierden August Pollet, Canut Vromant en Alfred Dehouck onverhoord over den diefstal bij Jufvrouw Appourchaux te Merville. Na afzonderlijk ondervraagd te zijn, wier den zij bij elkander gebracht. August Pollet en Vromant zeggen dat zij dezen slag gedaan hebben in gezelschap van Dehouck en zij geven zelfs inlichtingen, dat men er niet kan aan twijfelen. Dehouck loochent alles af en zegt nu maar enkel meer in 't bijzijn der getuigen te spreken Abel Pollet bekent altijd nieuwe diefstallen en onder deze is er een die waarlijk zonder ling isals wij alles mogen gelooven. De bandiet kwam in gezelschap van een medeplichtige, op een hofstedeken nabij Belle, ging er binnen er; vond er een tach tigjarige ouderling slapen. Niet willende verontrust zijn in zijne bezigheden, ging hij voorzichtig, om den ouderling niet wakker te maken, maar de landbouwer die maar op een oog sliep, riep hem toe Goên avond, jongens Weest welkom ,1 En de dieven antwoordden Goên avond, vadertje Wat voor nieuws van u zoo laat te zien Wij ko men achter uw geld Mijn geld, 'ken heb geen, jongens! Trekt er maar van door Gij zult niets vinden n Abel zocht rond en vond niets Er bleef maar't bed meer te doorsnuisteren, maar hiervoor moest de landbouwer opstaan.Abel hielp hem uit zijn bed komen, als ook zijn broek aandoen en deed hem dan op eenen stoel zitten en wierp hem nog eenen doek op zijnen rug. Zijn onderzoek gedaan, hielp Abel hem ook ontkleeden en legde hem terug in 't bed. Ziet gij het nu vader, zegt Abel, dat wij niet droef zijn Om niet ijdelhands weder te keeren zullen wij drie appels riemen. Goên avond, vadertje En terwijl de dieven op hun gemak vertrokken riep de oude op vriendelijken toon Slaapt wel, jongens De kapitein geeft nog een ander verhaal over een diefstal door hem gepleegd. Abel Pollet was van zin geld te gaan stelen bij een inwoner van Steenbeke, doch hij had vernomen dat deze zijne spaarpenningen in bewaring gegeven had bij M. Polaert, een ouden rentenier te Hazebroek. Op eenen avond ging hij naar dezes woning in de Moerbekestraat, met het gedacht de meid uit te hooren. Het was M. Polaert zelf, die kwam open doen. Abel Pollet liet zich daardoor niet ontstellen. Hij knoopte een gesprek aan met den ouderling, en ten slotte gingen beiden naar eene herberg, speelden met de kaarten en dronken er 't eene glas achter 't andere. Toen M. Polaert dronken was, verliet Abel Pollet de herberg, en brak in de woning van den rentenier binnen. Zijne opzoekingen bleven echter vruchteloos en hij kon slechts eene geringe som gelds buit maken. Toen M. Polaert eindelijk thuis gesukkeld kwam, bestatigde hij den diefstal 's ander- dags ging hij bij de policie eene aanklacht doen, die toen echter zonder gevolg bleef. M. Polaert, rentenier, 83 jaar oud, ver klaart hierover aan een gazetschrijver Het zijn al leugens dat Abel Pollet ver telt en 't spreekt van 't zelfs dat ik met den eersten den besten niet en zal kaarten. Hij verhaalt verder Op eenen avond in Januari, kwam ik rond 11 ure terug van eene herberg in de nabijheid van Trocadero, waar ik met eenige vrienden een partijtje gekaart hadde Toen ik mijne deur wilde open, vond ik mijne sleu tels niet meer. Eene buurvrouw had ook een sleutel van mijn huis, ik vroeg hem en alzoo kon ik binnen. B Binst den nacht hoorde ik de voordeur opendoen.dan deze van het binnenplaatsken, alsook mijnen lessenaar. b 's Anderdags onderzocht ik wat er ge stolen was de dief had weinig geld mede W De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de rekeFinnen 't. blad is 't 0,f.30 vaa 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd. Ieder Ijte boek, waarvan oris twee Afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas. Ie Brussel, Ti.3-1, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place du la Bourse, ontvangen bekendma- w kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, v.iu al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. genomen, want mijn fortuintje ligt op de Bank. Gelijk vandaag, bij voorbeeld, 'k heb enkel r5 fr. in huis en gij moogt mij den kop afkappen als ik lief. Wij willen geene concurencie doen aan M. Deibier wierd hem geantwoord. 'k Geloof het wel, zei de ouderlingen hij verhaalde voort In het schof van mijn lessenaar is eene houten doos [en hij toont eene doos opgepropt met papieren),- de dief heeft verschilhge schuldbekentenissen gesto len, waarvan ik nog den uitleg kan geven 's Morgens liet men mij weten dat mijn sleutelbos in de herberg Air des Champs was. Ik ging er aanstonds naar toe en Elodie Debril gaf mij de sleutels zeggende dat hare kinders ze opgeraapt hadden op straat en dat zij ze voor de mijne herkende. 't Is aardig, niet waar Louise Matoret, de vriendin van Abel Pollet,was bij deze herbergiester in dienst,en zeer waarschijnlijk had zij den sleutelbos voor een nacht geleend aan Abel Pollet. ABEL POLLET Kapitein der Bende ABEL POLLET (L>chtprent \op .zijds genomen) CAMIEL GUYARD bij genaamd Lapar THEOPHIEL DEROO bijgenaamd Chariot Onlangs verscheen in een dagblad uit Frankrijk een artikel over de verdrukking der fransche taal op den vreemde.Wij deelen eruit eenige puntjes mede Duitschland stelt zich niet tevreden met onze moedertaal tegen te werken. Het heeft een deel van Frankrijks grond genomen en op dezen dierbaren bodem van Elzas Lotha ringen stelt het alle middels in't werk om het 't fransch te doen verdwijnen. De fransche taal is in de scholen van den Elzas maar meer behandeld als eene vreemde taal en het IJuitsch bestuur doet al wat in zijne macht is om het fransch uit te roeien en men kan reeds van nu inzien dat het in zijn rampzalig werk zal gelukken. >1 Maar wat dan gezeid van onze Vlaamsche moedertaal in Fransch.Vlaanderen Dit landdeel over twee eeuwen behoorde aan het graafschap van Vlaanderen en werd na de oorlogen van Lodewijk XIV, door den vrede van Nijmegen, in 1659, onweder- roepelijk aan Frankrijk toegekend en sedert dien is het nog altijd aan dit land blijven behooren. Lijden onze taalbroeders daar ook geene erdrukking vanwege het Fransch bestuur? In i8o3, verboo l Napoleon I elk officieel gebruik der moedertaal, zelfs in private acten, als testamenten, kwijtschriften, enz. In 1833, wilde Louis Philippe de volkstaal uit de lagere school verbannen, maar slechts onder de tegenwoordige derde Republiek werd die maatregel streng toegepast en zendt uien niets anders meer dan Vlaamsch onkun dige onderwijzers onder die dietsche bevol king. Geen enkel woord vlaamsch mag nog in de school aangeleerd of gesproken worden. De katholieke kerk is 'de laatste schuil plaats der vervolgde moedertaal gebleven, s Zondags hoort er de Vlaming een vlaamsch sermoen in de biechtstoel spreekt de priester hem in zijne taal aan in de katechismusles leert het kind nog de beginselen van zijnen godsdienst in de moedertaal. Maar ook deze laatste schuilplaats werd in de laatste jaren dreigd De Regeering verbood de Vlaam sche sermoenen en de Vlaamsche katechis musles Wat besluiten wij hieruit# Dat de Fran schen in Duitschland varen gelijk de Vlamingen in Frankrijk Men zou aan de fransche klagers de volgende spreuke mogen toepassen Wat gij niet wilt dat u geschied' Doe dat ook aan andren niet Sommigen beweren dat h'ët in Belgie krielt van Duitschers.Volgens'den Franschen generaal Langlois zouden er te Antwerpen alleen, niet minder dan 40 000 zijn. De cijfers van de laatste tienjaarlijksche optelling spreken heel anders.. Volgens die cijfers zijn er, in geheel België 63,923 Neder landers, 50,576 Franschen.53,758 Duitschers (waaronder 39,782 Pruisen), 5,748 Engel- schen, 10,147 'andzaten van het Groot- heriogdom Luxemburg, 3,543 Italianen, ongeveer 3.000 Oostenrijkers en Hongaren iets meer dan 2.000 Russen en 2 000 Zwitsers. Er zijn dus in België meer Nederlanders en zelfs meer Franschen dan Duitschers. gjWat Antwerpen in 't bijzonders betreft men telt er 26,007 Nederlanders, 2 614 Franschen en 5,161 Pruisen. Dat is, zooals men ziet, ver van de 40,000 van generaal Langlois en ver ook van de overrompeling Zij die dus gedurig donderen tegen de inpalming van Antwerpen door de Duitschers mogen gerust die zaag laten varen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1