D I T 1 S f EN OMMELANDS, a m m m m m Op Zalerdag 18" Oogst 1906. 5 centimen 'l blad. Welvaart ea Staatsbestuur Wo.es Man Rusland Turkije ROND DE WERELD E ome Duitschland VAN ALLES WAT Verbetering van het Menschdom Oud worden Bij tijds opgepast Vleeschvoeder voor kippen Tegen vliegen en horzels STADSNIEUWS De Zustersteden Brugge en Yper TELEFOON 52 Te trekken hij den UitgeverIk 36, in de Boterstrate, te Yperen In j land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank jaar a. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaarnsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal waren van onder de 100 fr. 283 000 van tusschen de 1000 a 2000 fr. Festival De Stoet Rond de Kiosken De premiën T NIEUWSBLAD VAN YPER t Nieuwsblad van Yper verschijnt's Vrijdags, en's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon huiten Belgenland. Het hlad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden 16, te Yper. T1 naar de Boterstrate, De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad is't 0,1.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken, rijk De Keeren van de Agence Hacas. 'e Bvussel, T* 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de, la Bourse, ontvangen bekendma- w kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. 't Is dikwijls leerzaam eens 'nen nieuws gierigen neus in boeken en verslagen te steken, om over den toestand van zaken of menschen te oordeelen. Zoo vinden wij in het verslag der Alge meene Spaar- en Lijfrentkas dat er op 't verleden jaar 2.010.000 boekjes 19.000 van boven de '2000 fr. Over 7 jaar was er 1 spaarboekje per 5 inwoners over 6 jaar, 1 op de 4 inwoners en nu bijna 1 op de 3 En die vooruitgang, die aanduiding van welvaart en welstand, vind men in een land dat door katholieken bestuurd is. Anderzijds duidt het grootste financieblad van ons land Le Moniteur des Intéréts Materiels aan, dat op 6 maanden tijd de Franscbe geldweerden een verlies aanduiden van meer dan 1791 miljoen, en een der grooteFransche Staathuishoudkundige voegt er bij Men moet erkennen dat sedert een kwaart eeuw de Franschman nooit zooveel reden heeft als thans van ongerust te zijn De geldelijke moeilijkheden vanhet land, de bedreigingen van nieuwe lasten, bijzonder het belasten van het inkomen, zijn voldoende redens genoeg om den afslag der geldweerden te doen verstaan en te ver recht veerdigen. n Allo, geuzenbladen, neemt uwe wierook potten om de Fransche Staat te bewierroo ken, want zij, dis den loesland goed kennen, branden .geenen wierook, maar spiegelen voor het rijk waar de geuzen baas zijn en gii weet het, zulke wierook stinkt. Het getal van hen, die karakter genoeg hebben om zich te toonen gelijk ze in wer kelijkheid zijn, is bitter klein. Veel klater goud wordt tegenwoordig gebruikt en veel geofferd aan uiterlijken schijn. Zich zelf en man te zijn, wil wat zeggen en allerhande beknibbelingen worden u niet gespaard. Daar waar de eenen u zullen bespreken, zullen anderen u goedkeuren en, waar deze laatsten u beknibbelen, geven de eersten u gelijk. Toch is het beter dan karakterloosheid, die doet vervallen in lam lendigheid, en oorzaak is dat nooit iets te recht komt van hen die steeds met den grooten hoop meeloopen. Indien ge man zijt en gevoelt dat ge voor eene zaak staat die rechtveerdig, waar en goed is, doe dan wat uw hert u ingeeft, en stoor u niet aan het gezaag van menschen, die de daad niet kunnen begrijpen, die ge plegen wilt. Vooruit dan, zoo ge denkt in 't rechte spoor te loopen en ga, zonder halfheid en als man, uw eigen wegen. land gereisd is, dat de gebeurtenissen in Rusland voornamelijk daartoe hebben aan leiding gegeven, en dat er ongetwijfeld maat regelen genomen zijn om de uitbreiding van den opstand te dempen. Koning Edward is vandaag voortgereisd naar Marienbad hij zal ook eene samenkomst hebben met keizer Frans-Joseph van Oostenrijk. Al eD neemt de opstand geene meerdere uitbreiding, toch zijn er nog ten allen kante aanslagen, moorden i gepleegd, opstand al hier, werkstaking al ginder. De sultan, die verleden week nog al erg ziek was, is aan de beterhand. Hij wandelde gisteren in den hof van zijn paleis te Con- stantinopel en heeft zelfs eenige oogen- blikken gesproken met verschillige gezanteD. De Paus heeft gesproken Z. H. Pius X verwerpt het samenstellen van godsdienstige vereenigingen, die in zekeren zin meester zouden zijn én over de kerkelijke goederen, én over de uitoefening van den godsdienst. De fransche combisten staan verstomd over de beradenheid van Z. H. den Pa s. Na de eerste verslagenheid zijn ze razend ge worden en hunne bladen sprekeh zelfs reeds van alle uitoefening van den godsdienst te beletten, buiten deze in officieel erkende kerken, en onder beleid van godsdienstige vereenigingen. Zullen de fransche katholieken nu einde lijk, luisterende naar de woorden van hunnen heiligen Vader, eensgezind hande len, en trachten uit hun verval weder op te staan 1 Wij durven het bijna niet verhopen Edward VII is in Duitschland, te Kroon- berg, geestdriftig onthaald geweest. Keizer Willem is na het feestmaal wel een ure lang met zijn oom in onderhandeling gebleven. Sommige bladen houden staan dat Koning Edward meteen politiek doel Daar Duitsch- Men heeft het overlijden aangekondigd van den vermaarden Amerikaanschen finan cier Russel Sage die, met niets begonnen, eene fortuin van 8o miljoen dollars heeft weten te vergaren wat niet veel minder is dan een half miljard frank. Men verzekert thans dat Russel Sage geheel zijn fortuin heeft bezet aan zijne weduwe, oud 77 jaren, doch met last voor haar, die eene meer dan voldoende persoonlijke fortuin bezit, die 400 miljoen te besteden aan....de verbetering van het menschdom. Men is nieuwsgierig hoe mevrouw Sage het aan boord zal leggen om die groote fortuin zoo aan te wenden dat zij waarlijk tot verbetering van het menschdom dient. Misschien ware het niet slecht eenen prijskamp van ontwerpen uit te schrijven. Naast de werklieden, die onbezorgd voor den dag van morgen,al hunne winst wekelijks verdrinken, komt eene menigte werklieden aan die den gunstigen tijd waarnemen om iets te sparen en weg te leggen. Het totaal spaargeld in de spaarkas op 3l december 1905 bedraagt de kolossale som van e'én miljard, 163 miljoen frank Gedurende het jaar igo5 werden 226,073 nieuwe spaarboekjes geleverd. De spaarboekjes trekken 3 t. h. intrest tot aan 2000 fr. eens dat het bedrag van het spaarboekje 2000 frank te boven gaat, alsdan wordt de intrest op de gestorte som vermin derd op 2 t. h., zoodat een boekje van 3ooo frank enkel 60 frank intrest oplevert, juist evenveel als een boekje met 2000 fr.spaargeld. Daarom trachten de spaarders de weerde van hunne spaarboekjes beneden de 2000 fr. te houden, ten einde in de spaarkas altijd 3 t. b. van hun geld te trekken.Het beste middel daartoe is een spaarboekje te nemen op den naam der vrouw, op ieder der meerderjarige kinderen, ook zelf op ieder der schoolkin deren, ofwel renteboekjes te koopen. De wet van 10 Februari 1900 geeft aan de getrouwde vrouwen het recht een spaarboekje op hunnen eigen naam in te schrijven,zonder de tusschenkorast van hunnen echtgenoot. Onder die 226,073 spaarboekjes waren er 106,65o boekjes afgeleverd aan vrouwen. Ondanks al de voorschriften der weten schap, schijnt 't beste middel om oud te worden, naar Bulgarië te gaan wonen. Dat is, inderdaad, het land van Europa waar men het oudst wordt. Met eene bevol king van 3.8oo,ooo inwoners, telt het meer dan 3,8oo honderdjarigen, terwijl Duitsch land, met zijne 55 miljoea Inwoners, er slecht 78 telt.Engeland slechts 146,Frankrijk 2i3 en Zwitserland niet éénen. Geheel het schiereiland der Balkans, waar men nochtans tamelijk woelig leeft,is gunstig voor het bereiken van een hoogen ouderdom. Ook Rumeaië en Servië tellen te zamen i,6>7 honderdjarigen, 't is te zeggen meer dan al de groote mogendheden te zamen. Wellicht zou het getal honderdjarigen er nog weel grooter zijn indien men er de men schen zelfs de koningen niet zoo gemakkelijk en straffeloos naar de andere wereld zond. De nikkelstukken van 20 cent., van 10 centimen en van den Belgischen Leeuw, geslagen krachtens besluiten van 27 Dec. i860, 25 April 1861 en 9 luni 1894, zullen van 1 September 1906 af,ophouden wettigen koers te hebben. Tot 3o November 1906,zullen die stukken aan de door den Minister van Financiën en Openbare Werken aangeduide openbare kassen worden omgewisseld tegen doorboor de nikkelmunten. In uitvoering van dit besluit, heeft de Minister van Financiën en OpenbareWerken tot het doen der omwisseling aangeduid de kassen van de Nationale Bank te Brussel en dezer agenten in de provincie, alsmede de kassen van de ontvangers der belastingen in de steden en de gemeenten waar geen agent schap der Nationale Bank bestaat. Daarenboven zullen de ontmuntte nikkel stukken, tot 3o November 1906, aan al de openbare Staatskassen ontvangen worden ter kwijting van rechten of belastingen of tot alle andere betaling. Om kippen en verder pluimvee goed te doen tieren en voordeel te doen aanbrengen, moeten ze bepaald vleeschvoeder hebben. Dit vleesch mag evenwel niet rauw gegeven worden, maar gekookt, fijn ge'-neden en met het weekvoeder vermengd want door het rauwe, bloedige vleesch worden de dieren te zeer verlekkerd op vleesch en worden verleid tot eier en veerenvreten, terwijl ze elkander bloedig pikken. Het'nat, verkregen bij het koken van het vleesch, gebruikt men voor de toebereiding van het weekvoeder, omdat dit vooral de voedingzouten en de opwek kende stoffen bevat, die de spijsverteering en het eierleggen bevorderen. Voorts behooren tot het natuurlijke vleeschvoeder ook alle insecten die de kippen vinden, als ze los loopen. Het kunstmatige vleeschvoeder wordt vervaardigd door natuurvleesch te drogen of te malen, zooals b.v. in Liebigsvleeschmeel, of gelijk bij Spratts Patent dat 't vleesch tot vleesch vezelsvogels voeder bewerkt. Wil men zijn kippen des winters een kunstmatige vleeschvoeding geven, dan is het middaguur daarvoor de beste tijd. Men geve dit echter niet alleen, maar vermenge het met gekookte en fijn gemaakte aardap pelen, op die wijze dat het mengsel 100/0 vleeschvoeder bevat. Nadat door zorgvuldig omroeren alle bestanddeelen innig vermengd zijn, wordt het geheel met warm water bevochtigd en dan aan de dieren voorgezet. Het stalvee beschut men tegen vliegen en horzels door de volgende middelen Men laat 5 minuten lang een goeden handstol laurierbladeren in een K. G. varkensreuzel koken. Het is voldoende een lapje (laken of linnen) met dit vet te bestrijken en het lijf van paard of rund in de richting van het haar in te wrijven, als men het dier voor den arbeid wil gebruiken. Het dier kan dan zonder door de insecten gekweld te worden, zijn dagelijkschen arbeid verrichten. Vóór de paarden in't tuig komen bij het inspannen wrijft men ze op gelijke wijze in en geen vlieg of horzel waagt het ze te steken. Een ander middel is kook een paar handvollen alsem in water en los daarin op 5 deelen witkalk en 2 deelen chloorkalk. Be strijk men dit mengsel de wanden derstallen Bestrijk de ramen der stallen met blauwsel, zoodat in den stal een blauw licht heerscht, en de vliegen zullen verdwijnen. Om de vliegen in veestallen te vernietigen wordt voorts aanbevolen besproeiing van wanden en zolder van den stal met eene bouillie van koper en kalk, welke men ver vaardigd door 3 kg. kopervitriool en 10 liters warm water op te lossen. Deze oplosring verdunt men met 80 liters water en voegt er onder gestadig omroeren een kalkmelk bij van 2 K. G. vette kalk en 10 liters water. Een overheerlijk weder begunstigde het festival van zondag laatst, waarvoor 56 maatschappijen zich hadden doen inschrij ven. Ten twaalven werden de afgeveerdigden der verschillige maatschappijen onthaald ten Stadhuize.door de heeren Burgemeester, Schepenen en raadsheeren, en door de feestcommissie. De brugsche koorzangers Adriaan Wil- laerts Kring zongen er een vierstemmig omstandigheidskoor opgedregen aan onzen geachten heer Burgemeester. De woorden werden aan de omstaanders uitgedeeld. Al boven een sierlijke pentee- kening van L. Weymeersch, het herleven der Brugsche Kunst verbeeldende. Onder 't beleid van heer voorzitter Ach. Daled en het bestuur van M. Greg.. Jooris is de kunstige Zangersgilde een schitterende toekomst verzekerd. Zij heeft den volksgezinden heer Baron Ruzette als eerevoorzitter. Met zulke mannen aan 't hoofd moet een gilde vooruit Wij deelen er hieronder de woorden van mede, gemaakt door M. Jerome Noterdame, afdeeUngsoverste bij het provinciaal gou vernement. schouwspel wanneer 't Was een prachtig rond twee en half ure de eindelooze stoet in beweging kwam. En volk dat er was Zelden of nooit en werd het geweten dat er zoovele volk in Yper bijeen was. De markt, de Boterstraat, Rijselstrate, Dixmudestrate, Meenenstrate, 't en was er bijna niet door te geraken 1 De Ypersche neringdoeners zullen zondag laatst nen goeden stuiver verdiend hebben, nu des te beter 1 't Was drie en half als 't festival begon. Vier kiosken waren geplaatstop de Markt, op de Leet, op de oude Botermarkt en bij den Openbaren Hof. Overal vele volk, vele beweging en natuurlijk veel verteer. De koorzangers hadden hun lokaal in de bovenzaal der Halle en in de overdekte Botermarkt. Een verslag geven over elke uitvoering valt buiten ons bereik. Zeggen wij alleenlijk dat Concert s noens gegeven door Union Musicalevan Komen, de merkweerdige hoedanigheden van die befaamde maat schappij lieeit doen kennen, 's Namiddags was 't de Cercle Instrumental van Brugge, onder 't kundig beleid van M. Reyns, en dé Harmonie van Belle, die 's avonds 't festival eindigde die .den palm verdienden. ralanwiHta I Zes eeuwen is 't geleden, dat Brugge en Yper steên, in 't roemrijk veld van Kortrijk voor 't dierbaar Vlaandren streên. De vijand liet er hals en sporen, en Vlaandren won zijn vrijheid weer, 't was vrijer zelfs dan van te voren, want diepe viel den dwingland neer. II Hier staan de Brugsche zonen, den ouden eed gestand, en reiken U vandage de vlaamsche broederhand. Biedt gij die hand den Bruggelingen, zoo zullen wij ten strijde gaan, niet om den Waal uit 't land te dringen, maar voor ons eigen volksbestaan. III Het oude volk van Vlaandren was rond de bol der aard, door handel en door kunste als 't Eerste volk vermaard. Wij willen dat ons Vlaandren heden, zoo roemrijk als het andere zij, wat onze vrije Vadren deden, dat kunnen en dat zullen wij. M. de Burgemeester Colaert bedankte de uitvoerders voor hun kundig en vereerend gezang en verwelkomde de heeren afgeveer digden die zoo bereidwillig de uitnoodigiDg der Yperlingen hadden beantwoord. Nadat de eerewijn werd rondgeschonken, ging iedereen marktwaarts om het concert te aaohooren van de Harmonie Union Musicale van Komen. Den maandag had in de Schepenzaal de trekking plaats voor de premien. Eerst werden drie eeremetalen toegekend aan den Cercle Instrumentalvan Brugge, de Harmonie van Belle en Union Musicale van Komen voor de schoonste militaire kleedij en een eeremetaal aan de koorzan gers van Duinkerke en Wervik voor de schoonste burgerkieedij. De Cercle Instru mental bekwam ook de medalie van verst komende en voor de koorzangers Vermaak in Zang van Gent. Voor 't grootste getal Union Musicale van Komen en Renaissance van Wervik. 1 De fanfare van Wambrechies fr. 500 2 De Kerels van Emelghem 400 3 De Fraternitévan Houthein 300 4 De Yzergalm van Pollinchove 200 5 't Muziek van Langemarck 100 6 Adriaan Willaert's Kring van Brugge 100 7 De fanfare van Dranoutre 8 De Stadsharmonie van Poperinghe 9 't Muziek van Godewaardsvelde 10 t Muziek van Cortemarck 11 Krijgen elk 75 fr. De Rooighem's zonen, Gent, 12 Koorzangers van Duinkerke, 13 De Mandelzonen van Rousselare, 14 Sinte Cecilia van Becelaere, 15 Eeckhouttegalm van Brugge, 16 't Muziek van Loo, 17 't Muziek van Komen-ten-Brielen, 13 't Muziek van Ploegsteert, 19 De Harmonie van Belle, 20 Vermaak in Zang van Gent, Elk 50 fr. aan 21 't Muziek van Voormezeele, 22 De Harmonie van Zonnebeke, 23 t Muziek van Elverdinghe, 24 de Koorzangers la Renaissance van Wervik, 25 het Muziek van Hooghlede.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1