D p EN OMMELANDS m m Kiezerslijsten m Op Zaterdag 8n September 1906. 5 ceïïlimeo 't blad. 41ste jaar. - Ta!merk 3023 Opgepast ROND DE WERELD Vergadering der Bisschoppen Rusland Legerhervormingen VAN ALLES WAT Muüpiaag De Zondagrusl Kostelijke Diertjes Spoorwegkaartjes Appelen en Peren Onze Aardbol De Schorseneer STADSNIEUWS Tentoonstelling Lijkdienst Rechtbank Diefstal te Elzendamme TELEFOON 52 Te trekken bij den UitgeverT* 36, in de Boterstraie, te Yper, en bij 's land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad .is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas. Ie Brussel, Tk 31, in de Zilver strate, en te Parijs, n° 8, Place de, la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westviaanderen wonen. Iu alle gemeenten liggen thans de kiezerslijsten ter inzage van eenieder in het gemeenlesecretariaat. Wij kunnen onze lezers niet genoeg aanwakkeren om die lijsten te onder zoeken, en te zien als zij het getal stemmen bezitten waarop zij recht hebben. De reklamatiëa moeten nu gedaan worden aan bet gemeentebestier. Tijdens de kiezing komen er altijd personen kb gen dat Z'j recht bobben op meer stemmen, dan is I ei te laat. Zorgt aan tijden en onderzoekt de kiezerslijsten. Opgepast 1 De geheime brieven van den czaar gestolen Nationale Betooging Azië Te Crombeke a T NIEUWSBLAD VA s jaars. t Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. s jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.Hes moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk te Yper. De fransche bisschoppen zijn voor de tweede maal vergaderd in het aartsbisschop pelijk paleis te Parijs, om te beraadslagen over de schikkingen, die zij zuilen voor de wet op de scheiding van Kerk en Staat, of beter voor de wet op de kerkvervolging. Dinsdag nuchtend werd de vergadering geopend ten 10.20. De eerst aangekomene was Mgr Couillé, aartsbisschop van Lijon. Er waren 82 bisschoppen aanwezig. Weinig bisschoppen waren er te kort. Geen enkel reporter werd toegelaten. De zitting begon met den Veni Creator.Vorders werd een adres van eerbied en hulde gestemd aan Z. H. den Paus. Dat bewijs van eerbiedige onderdanigheid is het voornaamste der beslissing van die vergadering. Die eensgezinde werking, in overeenstem ming met Z. H. den Paus, is voor het fiamassons bestier van Vrankrijk een groote hinderpaal om zijn vervolgingswerk uit te voeren. Er zijn er wel die voorstellen geen gods dienstige oefeningen meer toe te laten,indien de geestelijkheid heur niet en onderwerpt aan de nieuwe wet, maar dat ware een zeer gevaarlijk spel voor het gouvernement. Over honderd jaar is men ook alzoo te werke gegaan, en 't is den ondergang geweest van Vrankrijk. Anderen stellen voor de kerken te verkoopen of te verpachten. Dat alles bewijst dat het gouvernement leelijk in nesten zit en niet en weet hoe er uit geraken. Mochte het ongelukkig Vrankrijk in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden kracht en sterkte putten om tot den gods dienst weder te keéren 't Is nog altijd hetzelfde in dat land moord, opstand, bommen, fusilleeren. De gouverneur Nicolaïew was in rijtuig met mevr. Stylopine, echtgenoote van den opperminister en haren zoon, als twee revolverschoten op het rijtuig gelost werden De moordenaars, zijn aangehouden. Duizende werklieden volgden het lijk van eenen makker doodgeschoten door de policie, als al met eens een pistoolschot weerklonk. De kozakken schoten weder en een twaalftal werklieden vielen stervend ten gronde. In de fabrieken van Sint Petersburg is er bijna geen werk meer. De bestellingen worden in andere landen gedaan. Handel en nijverheid gaan te kwiste. In eene enkele fabriek heeft men 5oo werklieden moeten wegzenden, bij gebrek aan werk. Elders blijft men maar drie dagen aan den arbeid. Wonderlijk, zeer wonderlijk. Maar toch een stille dweepzucht verradend, tot alles in staat. De ambtenaar gelast de geheime doku- menten van den czaar aan de ministers te dragen is, nabij Sint-Petersburg, door zijn eigen koetsier, die met een revolver gewa pend was, aangerand de kerel ontrukte hem twee brieventesschen cn verdween ermee het bosch in. De geheime brieven zijn nu in handen van de revolutionnairs. Volgens een ander verhaal zou een brief drager, in dienst van den ministerraad, en gelast twee groote biieventesschen vol staatspapieren weg te brengen, een huurrij tuig genomen hebben na zich onderweg eenige oogenblikken opgehouden te hebben, vond hij zijnen koetsier niet meer terug. Na een gansch leger detectieven, soldaten, enz. op voet te hebben gebracht, zou men dinsdag morgend de oplossing der geheim zinnige verdwijning gevonden hebben koetsier en briefdrager waren allebei zoo erg bedronken, dat zij malkander verloren. De staatspapieren zouden reeds ongeschonden teruggebracht zijn. Het volgende geeft een gedacht van den vreemden toestand, niet alleen wat de samen leving betreft, maar ook wat aangaat den toestand der geesten. De Gazeta Polski vertelt een gesprek van een landgoedbezitter met een zijner stakende arbeiders. Wat is er voor nieuws Johan Slecht, zeer slecht, de revolutie zal uitbreken. Wat voor een revolutie t Wij willen het land aan de bezitters ontnemen en onder elkaar verdeelen. En wat moeten wij dan beginnen f Ik weet het niet, maar er wordt over gesproken, dat de heeren zullen wor en vermoord. Zoo f en gij zoudt bereid wezen, om mij te vermoorden a God beware me, ik zou het niet geern doen mijnheer. Ik ga ergens anders heen en de anderen komen hier.-- Te rekeneu van 1 Januari zullen de jaar wedden der onderofficieren van mindereu rang, alsook deze van de officieren dei- bestuurlijke diensten vastgesteld worden als volgt Onderluitenant en administratie-officier van 3e klas, 2,900 fr. Tweede kapitein, onderintendent van 3° klas en administratie-officier van 2" klas, 3,700 fr. Kapitein-bevelhebber of' eerste kapitein, onderintendent vati 2e klas en administratie- officier van le klas, 4,600 fr. De ruiterij officiereu en deze welke er mede gelijk worden gesteld, zullen daarbij eene vergoeding bekomen van 600 fr. per jaar. Eene vergoeding van 200 fr. per j aar zal toegekend worden aan de officieren van minderen rang der artillerie, die niet tot de ruiterij behooren, alsook de mindere offi eieren vau de genie en aan de leerlingen onderluitenanten der krijgschool, die dienst doen in de forten en bij de genie, in afwachting hunner bepaalde opname in een regiment. Nu levert de Staat aan de troepen brood en vleesch, doch de soldaten worden van hunne soldij het bedrag der andere levens middelen afgetrokken. Zulks is ook het geval met de verwarming, het onderhoud en het vernieuwen van het materiaal, enz. enz Te rekenen van 1 Oktober 1906 neemt de Staat den last op zich van het kleeden der soldaten, het voedsel en het onderhoud der manschappen. Het volgende zakgeld zal aan de onder officieren en soldaten worden betaald, per dag Adjudanten-onderofficieren, of personen welke met dezen graad worden gelijk gesteld, 2,52 fr. per dag. Eerste sergeant majoor of eerste hoofd wachtmeester, 1,89 fr. Sergeant-majoor of hoofdwachtmeester, 1,75 fr. Eerste sergeant of eerste wachtmeester, 1,39 fr. Sergeant of wachtmeester, ot fourrier, 1,24 fr. Hoefsmid, met rang van wachtmeester, fr. 0,57 Korporaal of brigadier, fr. 0,34. Trompetter bij de ruiterij, fr. 0,90. Erigadier bij de schutterij ot den trein fr. 0,50. Eerste werkman kleermaker, schoen ot ieerzeumaker, fr. 0,22 Hoefsmid, met rang van brigadier, 0,37fr Hoornblazer, fr. 0,17. Trompetter bij de ruiterij, fr. 0,72. Trompetter bij de artillerie, fr. 0,32. Soldaat van leklas, ruiterij .veldartillerie trein, fr. 0,18. Andere wapens, fr. 0,13. Soldaat van tweede klas, ruiterij, veld artillerie, trein, fr. 0,15. Andere wapens, fr. 0,10. Hoefsmid (soldaat) zadelmaker, paswer ker, smid,wagenmaker,timmerman, fr. 0,32 Pupillen, fr. 0,18. Korrektionnairs en soldaten op de disci- plien, op het werk gebezigd, fr. 0.10. Deze niet aan het werk gebezigd, Ir. 0.05. In den omtrek der steden wordt de schorse neer op zeer groote schaal geteeld. In de dorpen iets minder, alhoewel men heden daags geenen hof aantreft, waar die kostelijke groente niet te vinden is. Alhoewel de schorseneer zeer gemakkelijk in de Lente gezaaid wordt om in November te oogsten, kunnen wij ze echter veel vervroegen met vóór den Winter te zaaien en wel best op einde Augustus, waardoor hare opbrengst dan ook merkelijk vergroot. Een punt van belang bij de teelt der schor seneer is, dat verschen stalmest hier aange wend, steeds nadeelig werkt. De hovenier weze dus op zijne hoede. Het kómt er hier aan, lange, dikke en vooral niet vertakte wortelen te bekomen, iets wat met het overvloedig gebruik van stalmest niet te bekomen is. In deze mest op voorgaande vrucht aangewend geweest, of is hij zooda nig verteerd dat hij slechts eene zwarte mas- meer vormt, dan kan zijn gebruik geen kwaad. De hulp der scheikundige meststoffen, waaronder hier de potaschmesten de eere plaats zullen bekleeden, dient ingeroepen te worden. Bij het bewerken van den grond, dat hier nogal op behoorlijke diepte mag geschieden, zal men dus per are aanwenden, ,5 k. zwavelzuren ammoniak, 6 k. super- phosphaten en 2,5 k. chloorpotasch. Eene dergelijke bemesting gaf ons verle den jaar 35o k. schorseneren per are terwijl mij slechts 149,5 k. wortelen bekwamen op een perceel van dezelfde grootte waar wij de potasch verwaarloosd hadden. Een klaar bewijs van hetgene wij steeds voorhouden Bij alle gewassen, doch vooral bij wortel- en knolgewassen is de potaschbe- mesting noodzakelijk. CULTURA Men is in het ministerie van landbouw eenigszins ongerust ter oorzaak der gevallen van muilplaag onder het vee, welke te Longwy en Villereux zijn opgemerkt. Een nieuw geval van die ziekte heeft zich voor gedaan inden afzonderingstal van Agimont, waar thans vijf en twintig dieren gestald zijn. De strengste maatregels zijn genomen.Twee opzieners-veeartsen zijn naar Agimont gezonden. Bij ministerieel besluit van 22 augusti is te rekenen van 1 september, tot nader bevel, de invoer van hoornvee en schapen uit rankrijk, langs het tolkantoor van Agimont verboden. Men spreekt dikwijls over de zondagrust in Engeiand maar weet men wel juist hoe die daar wordt toegepast? Laat ons eens naar Londen oversteken s Zondags toegaat. Daar werken niet Alle handelaars, (Groote magazijnen en zien hoe het daar zonder uitzondering, van confecties, banken, papierwinkels, schilders, goudsmeden, enz). De bakkers, beenhouwers en kruideniers. (De huishoudsters moeten des Zaterdags hunnen voorraad opdoen, enkel de melkver koopsters stemmen er in toe melk rond te brengen 's Zondags 's morgends). De coiffeurs. (Alle kinnen moeten 's Zater dags 's avonds afgekrabd worden). De telegraphisten. (Een op de tien werkt, dat is te zeggen dat een bureel op de tien open is). Van de beambten van den ijzerenweg zijn driekwart ontslagen, daar slechts één trein op de vier loopt. De twee derden der koetsiers van rijtuigen en omnibussen gaan wandelen. De straatkeerders en besproeiers doen hetzelfde. De restaurants en koffiehuizen zijn slechts open van 11 tot 1 uur en van 6 tot 11 ure. De theaters en concertzalen zijn s Zon dags gesloten. In 't geheel werken slechts de gazaanste kers, cigarenwinkeliers, apothekers en policieagenten. En toch is men daar tevreden. Olifanten eten meer dan vlooien. Maar dat een van eerstgenoemde snuiters per week voor honderd vijf en twintig frank voedsel noodig heeft, is toch een beetje overdreven. Men zou er met heele legerscharen spinne- koppen mede kunnen onderhouden. De Londensche en de Noord-Wester- spoorwegmaatschappij van Engeland, heeft jaarlijks vijftig duizend kilos papier noodig voor het maken van reiskaartjes. Daags te voren het werk onderzoeken en regelen voor 's anderdaags, de zaken rang schikken volgens hun belang en handelen in gevolge, ziedaar hoe men het geheim leert voor alles tijd te vinden. De appel is de gezondste aller vruchten het is de vrucht, die men het meest moet gebruiken ten bate der gezondheid. Zij bevat veel fosfoorzuur, zelfstandigheid, die ons zeer voordeelig is. De appel zuivert de ademhaling, en het gebruik er van is een voorkomingsmiddel tegen de keelziekten hij stilt den dorst. Een afkooksel van rabauwen is een allerbest geneesmiddel tegen verkoudheid. Kort voor het slapengaan geëten, verwekt de appel een zachten slaap, omdat hij de werking der verteringsorganen vergemakke lijkt. Is de maag wat slap, dan zal men hem met de schil in den oven bakken. Het is zeer aan te raden van deze kostelijke vrucht, alsook van peren, konhturen te maken, die op verschillende manieren kunnen bereid en jarenlang kunnen bewaard worden. Een nationale betooging ter eere dei- onderwijzers, slachtoffers der ongelukswet van 1879, waarvan er nog meer dan 800 in leven zijn, zal den 24 september aanstaande te Mechelen plaats hebben. Het programma bevat een plechtig Te Deum en het over handigen aan al de ontslagnemers, die nog in leven zijn,van een exemplaar van het werk De Schoolstrijd in België. Het inrichtend komiteit hoopt hun tevens ook een pauselijke eere-medalie te kunnen uitreiken. De be tooging zal eindigen met een banket, den helden van het feest aangeboden. Indien het bedrag der inschrijvingen zulks toelaat, zal het komiteit gelukkig zijn, zekere ontslagge vers ter hulp te kunnen komen, wier bijzon dere toestand de bezorgdheid der katholieken pwekt en die, door buitengewone omstan digheden, het voordeel niet genoten hebben van de verschillende maatregels, waarvan de regeering het welwillend initiatief heeft ge nomen. Wij wakkeren onze lezers aan, hunne inschrijving zoo spoedig mogelijk aan het komiteit te laten geworden. De inschrijvingsbulletijns, onderteekend door de inschrijvers, moeten gestuurd wor den aan M. P. Verhaegen (te Moerbeke bij Brugge), die het bedrag ervan zal ontvangen of doen afhalen per post. telt thans, volgens de jongste gegevens 1,612,000,000 inwoners, verspreid over 143,330,000 vierkante kilometers. Elk werelddeel bestaat nagenoeg uit Afrika Oceanië Amerika Europa vierk. kil. 42,000,000 3o,000,000 10,800,000 49,53o,ooo 10,000,000 mill, ii 855 13o 53 164 410 Plaatsen die in onze moestuinen zijn ledig gekomen bij het inoogsten van erwten, aard appelen, enz. worden best voorbereid om eene zaai'ing met schorseneeren te ontvangen. te zamen 142,330.000 1612 Dagelijks, als men aanneemt dat hun gemiddelde leeftijd op 3i jaar berekenbaar is, wat dooreengenomen de wezenlijkheid nabij streeft,sterven thans 141,000 menschen dat is 6000 per uur en 100 per minuut. Voor de diefte te Morbecque bij Jufvr. Destrycker krijgen de twee betichten' elk een jaar gevang,al is 't dat ze alle twee loochenen. In eene huiszoeking bij Decoker had men een mes en een wekker gevonden die voort kwamen van dien diefstal. Voor het stelen van zink in het fransch klooster te Poperinghe krijgen beiden elk drie maanden. Te Langemarck bij de wed. Pype hadden Pollet, Deroo en Lapar getracht in te breken, Lapar krijgt daarvoor nog zes maanden kot. Bij Cam. Giller, in St Maartensnieuwweg was Pollet ingebroken binst dat Lapar de wacht hield. Lapar krijgt daarvoor drie maanden. Bij Gaston Dumortier waren Abel Pollet, Deroo en Lapar ingebroken. Lapar bekent het. Hij krijgt daarvoor twee jaar gevang. Te Merville, in 't fransche, hadden Pollet en Lapar 450 fr. gestolen en een zakuur werk, bij Emile Maerten. Lapar krijgt daarvoor ook twee jaar kot. is er 700 fr. goudegeld gestolen door Abel Pollet en met medewerking van Lapar. Vrouw Derycke zegt dat zij Guyard gezien heeft in heur huis, twee dagen vóór de diefte. Guyard zegt dat hij nooit zoo dom geweest is van hem te toogen waar hij wilde gaan stellen. Vrouw Derycke houdt staan dat ze Guyard erkent, maar vroeger, tijdens het onderzoek, was zij zoo uitdrukkelijk niet, en de rechtbank spreekt Lapar vrij. Mgr Christiaens, aartsbisschop van Colo phon, heeft woensdag de drie autaren ingewijd der kerke van de Arme Klaren te Yper. De plechtigheid heeft drie uren geduurd. De zeer eerw. heeren kanunik Vande Woestyn en kanunik De Brouwer stonden den prelaat bij. Zondag, Maandag en Dinsdag, 9 10-11 September, tentoonstelling van planten, bioemen en fruit op de Halle. ffigang al de Neermarkt. De gewezen studiemakkers, oud leerlin gen van Rketorika, van zaliger Pater Albrecht Breyne, doen esn plechtige lijk dienst zingen in Sint Jacobskerke hier ter stede, Maandag 10u September, ten 8 ure. Ongemeen vele volk was er gisteren Donderdag ter rechtbank van Yper. Twee leden der bende Pollet kwamen voor de pinne voor dieften hier in 't omliggende en in Vrankrijk gepleegd. Camiel Guyard en Jer. Decoker moesten verantwoorden voor een tiental misdrijven. Zij waren verdedigd, de eerste door Mter Laheyne en de tweede door Mters Nolf en Courouble. De voornaamste getuige was Pollet, die te Bethune gevangen zit, en die in zijne be kentenissen Lapar en Decoker aangeduid heelt als medeplichtigen. CAMIEL GUYARD gezegd LAPAR Te Elzendamme Voor de poging tot diefstal bij Jufvrouw Verlende krijgt Lapar drie maanden gevang. Er is hier sprake van de eerste poging tof. diefte in December 1904. Voor de tweede poging in December 1905; hierna verhaald door Pollet zelve, krijgt Guyard (Lapar) vijfjaar gevang. De verschillige straffen op Lapar worden amengebracht tot tien jaar gevang. Beide betichten worden daarbij nog veroordeeld tot vijfjaar waakzaamheid der policie en vijf jaar berooving hunner bur gerrechten, na uitboeting hunner gevange nisstraf. Iedereen herinnert zich nog de poging tot diefstal, die tweemaal mislukte bij de Wed, Chariotte Verlende, op Elzendamme Pollin- chove). Abel Pollet heeft deze week nopens die dielte ondervraagd geweest en ziehier zijn omstandig verhaal Die diefte werd begaan door Lapar, Deroo en door mij. 't Is Lapar die mij al de inlichtingen bezorgd had. Er was volgens zijn zeggen, 30.000 fr. ineen steenen pot, onder den trap, en nog 180.000 fr. in een schotel of kuipje. Wij waren alle drie zwart gemaakt. Ik ben ingebroken al de venster en mijne makkers al de voordeur, die ik opengedaan had voor hen. Aan Deroo gaf ik mijn revolver, hem zeg gende dat hij moest waken bij het bedde van een jong meisje. Hij moest heur beletten van te schreeuwen en te vluchten. Guyard (Laparen ik zijn naar boven ge trokken bij bet oud vrouwmenseh van 90 jaar, en wij beloofden haar geen leed te doen alszij ons beur geldtoogde. Geheel'dat huis was schabouwlijk vuil, dat tnensch sliep op een hoop oude zakken. Wij en hebben niets kunnen stelen, omdat Deroo onnoozel genoeg was om het meisje, dat hij moeste bewakeu, te laten wegvluch ten. Ik en Guyard bedreigden de oude vrouw heur te vermoorden, maar wij en hebben heur niet geslegen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1