D i T S EN OMMEL.ANDS s t m Kiezerslijsten !>p Zaterdag 2*2" September 11»06. centimes *t. bfad 4Te jaar. Taimerk 3025 Opgepast Iets over de Geit BOM* Of-; WEÏU..LD Vrankrijk Rusland Holland Duitschland Bij 't vier gezel VAN ALLES WAT De nikkel munt fuintjes voor onderwijzers Uitnoodiging tot de Cake-Walk NV aartoe zout al goed voor is Scheepsbouw Gevangenen - bedelaars TELEFOON 52 T e trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij tand boodschap we sen ofte posttegen 3 frank jaar» 't Nieuwsblad van Yper verschijnt's Vrijdags, en's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T* 3d, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is t 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, iedei boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas, le Brussel, Tk 34, in de Zilver strate, en te Parijs, n° 8, Place db la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. mm In alle gemeeuten liggen thans de kiezerslijsten ter inzage van eenieder in het gemeen tesecretariaat. Wij kunnen onze lezers niet genoeg aanwakkeren om die lijsten te onder zoeken, en te zien als Z'j het getal stemmen bezitten waarop ztj recht hebben. De reklamatiën moeten nu gedaan worden aan het gemeentebestier. Tijdens de kiezing komen er alti.d personen kit gen dat zy recht hebben op meer stemmen, dan is het te laat. Zorgt aan tijden en onderzoek de kiezerslijsten. Opgepast Zonder de natuur der dieren te kennen, kan men zich geen gedacht vormen noch over de verpleging, noch over een doelmatige voedering. Het is dus noodig, dat wij ons eerst klaarstellen, hoe de geit leeft en welke hare eigenaardigheden zijn, kortom waarop men heeft te letten, wanneer men geiten houden wil. De bouw, het geraamte en het lijf van de geit zijn dan de punten die wij het eerst zullen behandelen. Prof. Dr Giebel beweert in zijn Zoologie der huisdieren, dat de inwendige bouw van schaap en geit zoo weinig verschillen, dat het niet de moeite waard is daaraan een afzonderlijk hoofdstuk te wijden, evenmin als aan den bouw van den ezel. Kruisingen tusschen geit en schaap zijn niettemin nog nimmer met eenigen geloofwaardigen grond bericht geworden. Volgens Buffon zou een dergelijke kruising hem gelukt zijn, maar... diezelfde persoon heeft zijne bewering nooit kunnen bewijzen, en bovendien beweert diezelfde geleerde, waar hij het rund be schrijft, dat de koeien... jaarlijks hunne hoorns verliezen en ze dan met een ring weer terugkrijgen. Van zulke profeten, die brood eten, neemt men niet geern wat aan. In 't algemeen is het mij uit eigen waar nemingen steeds voorgekomen, dat de been deren van de geit sterker en vaster zijn dan die van het schaap. Hetzelfde geldt voor de huid en ook voor de tanden en pezen. Alles toont dat de geit een veel krachtiger en opgewekter dier is dan het schaap. De gei^ is moediger, opgewekter en ook... koppiger dan het schaap. De wetenschappelijke soortnaam voor Geit is in het latijn Capra daarvan is afgeleid het woord caprice en wat caprices, capriolen of bokkensprongen be- teekenen, zullen de meesten van onze lezers wel weten. Bokkigheid, norrigheid en kop pigheid beteekenen in onze taal vrij wel hetzelfde en die nukkigheid is vooral de geiten eigen en misschien wel een uiting van kracht. De geit is bijzonder gevoelig voor liefde rijke behandeling zij wordt dan licht aan- hangelijk en vertrouwelijk bij slechte behandeling daarentegen wordt zij licht, valsch en boosaardig. Het karakter van de geit is zeer onbestendig en deze onbestendig heid schijnt geheel ol voor een deel veroor zaakt te worden door hare buitengewone fijngevoeligheid voor veranderingen in den luchtkring. Slaat men zijne geiten nauwkeurig gade, dan vindt men dat zij nu eens bijzonder opgewekt, dan weder buitengewoon neer slachtig kunnen zijn. Zij springen als dollen heen en weer, maken de gekste bokken sprongen, klauteren met een bewonderens weerdige veerdigheid, ja, soms boven op het dak, en zijn het volgende oogenblik weder mistroostig, staan stil vóór zich te zien en zijn lusteloos, als drukken haar de zwaarste zorgen. Het duurt meestal niet langwant, als krijgen zij plotseling een gedacht, begint het springen weder voren af aan. Het is merkwaardig te zien, hoe de geit met hare schijnbaar steltige pooten gewaagdste sprongen behendig uitvoert zij heeft niet als de kat een steert, die haar als balanceerstok dienst kan doen, en toch weet ze zich op randjes van eenige milli meters in balans te houden. Met kinderen spelen vooral jonge geiten geerne en dan boe doller hoe liever. Zucht naar gezelligheid, is een van de eigenschappen van de geit. Wanneer bij groote geitenkudden in het najaar de diea n veelal vrij en zonder herder in de weide- gedreven worden, zal men ze gewoonlijk in troepen van 10 tot i5 stuks bij elkander zien blijven zij zoeken gezamentlijk hun voedsei en eerst des avonds, wanneer het tijd is om naar den stal te gaan, gaat ieder weer zijn eigen weg. Wanneer men bij een koppel koeien of schapen enkele geiten laat loopen, zoo sluiten zij zich ook weldra vriendschap pelijk bij deze aan. Maar ook aan een een zaam leven went zich de geit spoedig. Wanneer zij op jeugdigen leeftijd gewend wordt aan eene touw, op den stal, eenzaam te zijn, vermindert dit niet hare opgewekt heid. Kniezen doet de geit niet licht. Dat stieltje laat zij aan sommige menschen, die zij grolpotten noemt. Postrijder Nog altijd en is de ontroering niet gestild verwekt door den brief van Z. H. den Paus en door de vergadering der bisschoppen. Morgen Zondag zal in al de kerken van Vrankrijk een brief gelezen worden door de bisschoppen gezonden naar de geloovigen van heel het rijk. De vrijmetselaars houden deze weke ook algemeene vergadering. Uit hetgene bekend wordt uit hunne bijeenkomsten blijkt dat die mannen der duisternissen hen bijna uitsluite- lijk bezig houden met maatregels tegen God en Godsdienst, nopens onderwijs en opvoe ding. Dat en zal de geuzenbladen niet beletten, als de kiezing nadert, nog eens te beweren dat de vrijmetselarij haar alleen bezig houdt met werken van menschlievendheid en heur niet en bekommert noch om politiek noch om godsdienst. dat men God moest bedanken omdat Hij zijne beschermende hand had uitgestrekt over het Duitsche keizerrijk en zoo goed alles had geschikt ten bate van het vaderland. De goede God, onze oude bondgenoot, verliet nooit Frederik den Groote, riep hij uil ii Duitschland zal steeds in de nabijheid van Gods hert blijven. Ik hoop dat al de Sileziërs al hunne krachten voortdurend zullen aanwenden voor den bloei en den vooruitgang van het vaderland. Elk moet in zijnen werkkring arbeiden voor het welzijn der natie elkeen moet een apostel wezen, en alle personen,onverschillig tot welke geloofsbelijdenis zij behooren, moeten eendrachtig werken om het ongeloof te bestrijden en uit te roeien. n Het geloof alleen stelt ons in staat eenen vrijen blik te werpen in de toekomst, want hij die gelooft zal nooit wanhopen over zich zeiven noch over ons volk. De wereld boort den levenden en de levenden hebben gelijk. De ongeluksprofeten zijn slechte menschen en de slechte menschen kan ik niet lijden. Dat hij die niet gemaakt denkt te zijn om te werken, van ons wegga en in een ander land een geluk ga zoeken dat hij hier niet vinden kan voor zijnen luien geest b Ik hoop dat de Sileziërs met mij zullen zijn en mij zullen steunen in mijn werk, voornamelijk in mijn vredeswerk dat het geluk moet uitmaken van mijn volk. 't Is in die hoop dai ik drink op den voorspoed van Silezië en v .n zijne bewoners. Weinig merkweerdig nieuws in dit land van oproer. De dood van het opperhoofd der policie is toe te wijten aan eene hertaderbreuk. De kiezingen voor de Douma worden reeds fel besproken en het bestier verbiedt aan de ambtenaars van zich met de kiezing bezig te houden, gelijk in welken zin. de Werkstaking De werkstaking te Grenoble en in het om liggende brengt in Vrankrijk eene afwisseling met de opschudding verwekt door de schei dingswet. De werklieden van den wijnoogst zoowel als bakkersknechten, 't speelt al greve, en als we zeggen spelen, 't en is nogthans juist geen zuiver spel, want te Grenoble heeft men van ten allen kante troepen moeten doen komen, om al te groote wanorders te beletten. Maar t gaat er omtrent gelijk te Courrières de troepen zijn gewapend maar mogen van die wapens geen gebruik maken. Officieren en soldaten worden gekwetst, gesteenigd, maar zen mogen niet roeren, want de werkstakers zijn de grootste vrien den van het ministerie, en men mag die vrienden niet misdoen. De Hollandsche begrooting voor 1907 voorziet een tekort van meer dan 8 millioen frank. Verschillige maatregels worden voor gesteld om het ontbrekende aan te vullen, maar ze blijven nog ontoereikend Overal tekort, buiten in België Belgenland bezit meest vrijheid, Belgenland drijft meest handel, Belgenland staat aan 't hoofd voor de nijverheid 1 Belgenland betaalt minst lasten en in ons land alléén is er geen tekort, Dankaan het wijs bestiervan ons katholiek gouvernement Binst dat de franschen al doen wat in hunne macht is om den godsdienst uit hun land te bannen is het duitsche bestier, en voornamelijk Keizer Willem, er op uit om met alle kracht te werken ten voordeele van den Godsdienst. De legeroefeningen in Silezië hebben aan Willem II een geschikte gelegenheid geweest om daarover nog eens zijn gedacht te uiten. Bij het nagerecht van een feestmaal stelde hij eenen heildronk in aan het leger en zei Wie geerne een reisje naar Spanje zou doen. Die kan het zich leelijk beklagen Wie en heeft al niet hooren vertellen of zelfs in zijn gazette gelezen over spaansche gevangenen, die ten onrechte bachten de grendels zaten, over verborgen schatten,die hier of daar boos weggedoken waren en mits een sommetje geld zouden kunnen uitgehaald worden.... al middels om licht- geloovige menschen in netten te vangen. Die «truc» is versleten, t is waar, maar dat en belet niet dat hij nog slachtoffers maakt... Den 20 Oogst, dus over een maand om trent, kreeg een heer uit Ypör den volgen den brief (hij was in 't fransch, want zulke schoone dingen en schikken niet om in 't vlaamsch te schrijven.) Madrid, den 20 oogst 1906. aMijnheer. Hier gevangen zijnde, bid ik U mijne goederen te komen in bezit nemen, met ter greffie de onkosten van het proces te beta len, om U meester te maken van eene reistasch metgeheim slotwaar ikde noodige stukken in verborgen heb om eene som van 925.000 fr. te trekken welke ik in Frankrijk heb. Ter belooning geef ik U het 3C deel. Uit vrees dat dezen brief niet te rechten zou komen verwacht ik uw antwoord voor aleer mijn naam te laten kennen en u het geheim toe te vertrouwen. Ik kan het antwoord hier in 't kot niet ontvangen maar gij zendt een telegram, aan eenen persoon waarop ik mag staat maken, en die het mij in volle zekerheid zal over handigen, als volgt opgesteld Rosendo Mas Telegraaf blijvende Madrid Spanje Ontvangen Appel Richard. Uit voorzorg teeken Richard in plaatse van uwen naam en in afwachtiug uw antwoord te ontvang n teeken ik enkel M, gewezen bankier. Antwoord alleszins per telegram en niet per brieve. Als ge dat leest, zou het water u niet in den mond komen van verlangen Het derde van 925.000 fr., meer dan 300.000 fr. kunnen krijgen bijna zonder moeite, nu dat er zoovele moet gedaan worden om behoor lijk de twee endetjes van't jaar aaneen te knoopen, waarlijk 't en is niet te verwonde ren dat menigeen zou bekoord worden om een telegram te zenden, al kost ze nog 11.65 fr. De kiuders risschieren wel 'nen knikker, waarom en zouden de groote kinders van Yper en elders hun voorbeeld niet volgen Nogthans op bovengemelden brief en werd geen antwoord gezonden. Over eenige dagen kwam er ook hier te Yper, een tweede spaansche brief toe uit Barcelona, ook van een gewezene gevangen bankier, die mits een kleinigheid 6000 fr. maar—beloofde een kassiersbriefke (chèque) van 50.000 fr. en een valieze of reiszak van 800.000 fr. te bezorgen. Gte moet nog al vele meubels verkoopen en menig huis schilderen om dat te winnen Zoo wanneer M. D... dat briefken ontving, hij scharte in zijn haar, rechtte zijn moustachen en zeispijtig dat ik 't geld daar niet juist liggen en heb Hij sloeg raad met de vrouwe, liet een woordeken erover weten aan zijn kozen van Kortrijk, op een eeuwig zwijgen natuurlijk, en 't was algauw effen 'tgeld was gevonden en we deelen de winste Beiden trokken op reize naar Brussel, en Parijs, en vau daar voort 't Zuiden in, recht naar Spanje, met zware beurze en licht gemoed, achter de ponke. Zoo ze kwamen toe te Barcelona, na menige luchtkasteelen in 't fransch Chateaux en Espagne gebouwd te heb ben, en ze wierden er hertelijk onthaald in de statie, naar een sierlijk gasthof geleid, waar na eenigen tijd een gevangenbewatu der zich vertoonde, die na onderhandeling wel wilde zoo goed zijn den gevangen bankier Louis Robbe voor eenige minuten bij hen te laten. Die gevangenbewaarder, zekere Cop, had den kop van hem eerst te doen betalen 6000 ballekens. De zes duist wierden nauwkeurig onderzocht en aauveerd, onze mannen wierden in een tweede plaatse geleid en daar verschee d beroemde bankier. Hij gaf den rer-x-k met den chèque, en den anderen rei zak zou men vinden in de statie van Mars* Hij lag daar in bewaring. Welgezind ging de reize vooiuit Marseille, de groote fransche zeestad. En de kostbare chèque werd wel honderd maal bekeken en bewonderd en bewaard als een beetje van hun ziele. Ongelukkiglijk, als men te Marseille aan de bank kwam, in de Noaillesstraat, was 't te laat en men moest wachten tot 's anderen daags. Maar 't was een vlaamsch geluk trouwens de stad was in ieeste voor de ontvangste van M. Fallières, voorzitter der Republiek, en daar was dus genoeg te zien om een aangenamen avond over te brengen, vooral als men 50,000 fr. op zak beeft. 's Anderdaags, ten gepasten tijde, wierd de chèque aangeboden.De bediende der bank bezag de twee mannen, bekeek den chèque die getrokken was op eene engelsche bank van Mexiko, en na eenig rondgeloop werden onze twee mannen aangesproken door de policie, die intusschen verwittigd was. en zonder meer werden naar het policiebureel geleid. De fransche policie nam inlichtingen hier in België en na de antwoorde ontvangen te hebben, die natuurlijk heel voordeelig was, werden de twee Yperlingen vrij ge laten, na het vast voornemen gemaakt dat men hen geen tweede maal zou vast hebben. Een fransche gazette zegt zelve dat ze te Marseille moesten borge storten vooraleer temogen vertrekken. Vau de 50.000 fr. en is er natnui lijk geen sprake meer. Nu Maandag avond kwamen beiden weder t'huis van die verre reize, die op zoo rare wijze hun verstand en hunne beurze verlicht had. 't Is te hopen dat de lesse, al is ze wat kostelijk, toch zal deugd doen aan anderen en dat er zich niemand meer zal laten vangen door die schoone spaansche beloften en.rotte appels van gevangene bankiers Het Staatsblad herinnert nogmaals dat de niet doorboorde nickelstukken van 5, 10 en 20 centiemen, sedert 1 september niet meer gangbaar zijn. Zij kunnen nogthans tot 30 november aanstaande, tegen doorboorde nickelstukken uitgewisseld worden in de kassen der Nationale Bank te Brussel en in hare agencies in de provincie, 1 sook in de kassen van de ontvangers der h0lastingen in de steden en gemeenten, waar zulke agenda niet bestaat. De oude nickeUt ikken worden daar uitgewi seld.'t is gelijk tot welk bedrag. Zij worden o< k nog in betaling aauveerd iu al de openbare staatskassen, zooals de spoorwegstaties, de post- en telegraafbu- reelen, de bureelen der belastingen, enz. Voegen wij er ook nog bij dat zij ook uog tot den 25 november aanstaande aange nomen worden op de trams te Brussel, te Antwerpen en te Gent. De minister van binnenlandsche zaken, heeft aan de gouverneurs der negen provin cies een omzendbrief gestuurd, waarin hij deze ambtenaars aanraadt, hunnen invloed te gebruiken bij de gemeentebesturen, opdat door deze een klein hofje ter beschikking der hulponderwijzers worde gesteld, waar zij een klein proefveld zouden kunnen aanleggen, met het oog op het landbouw- onderricht in de lagere scholen. Een befaamd geneesheer heeft ontdekt dat niets zoo noodlottig is voor de mikroben dan ze eens ferm dooreen schudden. Als gevolg op die ontdekking heeft de geneesheer bewezen dat de Cake-Walk de heilzaamste dans ter wereld is, daar na enkele minuitim dansen al de microben naar het pierenlaud zijn. Wilt gij dus van die ongenoodigde gasten ontslagen zijn, dan hebt gy maar de Cake- Walk te dansen. Zout biuscht schoorsteenbranden. Zout bij bet vegeu van vloerkleeden gebruikt, houdt ze vrij vau de mot. Zo t opgelost ingeademd geneest j v. i kou iheid in het hoofd. Zout op bijna uitgedoofde kolen ge- 1 go >id doet ze weer ontvlammen. I!U" Zout een uitmuntend middel tegen wespenbeten. Zout in water opgelost is het beste einigingsmiddel voor matten en mande werk. Zout gegooid op roet dat op het kleed gevallen is, voorkomt vlekken. Zout gegooid op een versche inktvlek verwijdert de vlek. Zout aan de vingers gestreken bij het schoonmaken van vleesch of v:sch ver hindert, dat die glibberige voorwerpen uit de handen glijden. De Amerikanen hadden reeds de Jaam sneller dan eenig ander volk eene zeilboot te kunnen maken. Thans hebben de Amerikaansche scheeps bouwers den oppervogel afgeschoten bij het bouwen eener stoomboot. Aan eene stoomboot wordt gewoonlijk twee of drie jaren gewerkt. Thans is men er in gelukt eene stoomboot geheel af te werken op vijf en vijftig dagen En het was geen speelbootje, maar wel een groote boot, 170 meters lang, 16 breed en 9 1/2 diep. Toen te Fresnes, Frankrijk, een nieuw gevang ingehuldigd werd, verklaarde Fran- cisque Sarcey grooten lust te hebben een uurwerk of iets anders te stelen, ten einde gedurende eenigen tijd in deze gevangenis te mogen verblijven. 't Schijnt dat het in Perzië zoo plezierig niet is voor de gevangenen. Men oordeels: De gevangenen worden des nachts in kelders opgesloten. Over dag worden zij boven gehaald en met zware kettingen aan den vloer op den koer vastgemaakt. T NIEUWSBLAD VAN YPER

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1