D I T I S EN OMMELAND3 m t m Kiezerslijsten rondde wereld Op Zaterdag 29° September 1906. S centifüen blad. 41ste jaar, -Talmerk 30!2o Opgepast I eert een ambacht Vrankrijk A postaal Duitschiand Rusland Zwitserland Holland Ontslaggevers van '79 Nieuwsoortige operatie mt zwakke geslacht 't Pensioentje VAN ALLES WAT Onze paarden te Milaan e pensioenen der spoorwegwerklieden Papieren* hoeden Spinazie TELEFOON 52 7e trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land boodschap wezen ofte posttegen H frank Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad b 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, iedei boek, waarvan ons twee afdruKsels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, Ie Brussel, P 34, in de Zilver strate, en te Parijs, n° 8, Place db la Bourse, ontvangen bekeudma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, v ;n ai die hutten Oost- Westvlaanderen wonen. In alle gemeeuten liggen thans de kiezerslijsten ter inzage van eenieder in het gemeenlesecrelariaat. Wij kunnen onze lezers niet genoeg aanwakkeren om die lijsten te onder zoeken, en te zien als zij het getal stemmen bezitten waarop zij recht hebben. De reklamatiën moeten nu gedaan worden aan het gëmeentebestier. Tijdens de kiezing komen er altijd personen kb gen dat zij recht hebben op meer stemmen, dan is bet te laat. Zorgt aan tijden en onderzoek de kiezerslijsten. Opgepast T NIEUWSBLAD VAN pta 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en deu vrachtloon buiten Belgenland. Het Wad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, :.6. te Yper. Morgen is het weer winter, het verlof is ten einde en een heel leger jongens zal den nuchteren kop in de wereld gaan steken om het terrein te verkennen,waar het weldra ook den strijd om het leven zal moeten meêstrij den. Een groot deel zal gelaten,wellicht welge zind vader volgen naar het werkhuis, den weg der eerlijke kostwinning. Dat u dat niet vernedere, jongens, want gelijk O. L. Heer gezeid heeft, dat ge in het zweet uws aan- schijns uw brood gingt eten, ik zeg dat zij, die u minachten nog zullen zweeten van den honger. Een ander deel zal weer denken, zooals ieder jaar, dat het daar niet voor is dat ze zoolang naar de school geweest zijn, dat een smid er te zwart en een schilder er te wit uit zien, en opnieuw zullen zij de bureelen der fabrieken en openbare besturen bestormen, om een plaatsken gelijk welk, als zij maar schrijver zijn. Arme schrijvers Ge zijt met honderd waar er één noodigis. Ik beklaag u, ik wil meer doen... ik wil u een raad geven: wordt geen schrijver, wordt ambachtsmanbegrijpt welk een schoone en edele roeping het is, met uwe handen het doode hout tot duizende nuttige dingen te bewerken, te doen weer blad en bloemen dragen, het ruw metaal te kneden en te dwingen naar al de grillen uwer jonge fantasie, den ruwen steen kappen tot lijst en loof, dat eeuwen lang zal leven, te schilderen met goud en kleur rond u, also! gij een kind der zonne waart... Nog eens, wordt ambachtsman, wordt kunstenaar, laat u niet zeggen dat kunst in geboren is en vatbaar maar voor éeu op duizend. Van zulke kunst spreken wij niet Ruskin zegtl'inspiration c est de travailler tous les jours en dat is de waarheid. Gaat dus naar het werkhuis, maar bijzonderlijk gaat naar zondagscholennaar teeken-nijver- heid- en beroepscholen, daar zal men u den weg leeren, tot breede en voor u onbekende levensbanen, u leeren genieten de schoonheid van vormen en kleuren, het geheim dat uw ambacht tot eene kunst verheffen moet. Daar zult gij ondervinden dat het niet nutteloos, maar noodzakelijk was hetgeen gij in de school geleerd hebt hoe zoudt gij kunstge schiedenis leeren, zonder wereldgeschiedcnis en aardrijkskunde te kennen,hoe bouwkunde zonder rekenkunde hoe lezen en leeren wat in andere talen over uwe kunst wordt toege schreven, zoo gij geen vreemde tale kent Voor u, burgerskinderen, moeten de zon dagscholen.de teeken-nijverheids- en beroeps scholen hoogescholen zijn, en langs daar is uw weg,de eenige die u overblijft buiten het bereik der machien daar zijn er altijd han den en heotden te kortwordt koperdrijver, kunstsmid, beeldhouwer, meubelmaker, ver sieringsschilder, glasschilder, bouwkundige, leert tapijten, stoffen, kanten teeken, maar begint als ge jong zijt.... want morgen is t KV weer winter. Ga\et van Hasselt. De franscha ministers en hebben nog altijd geene beslissing genomen aangaande hunne houding tegenover de bisschoppen die Zondag in al de kerken hunnen brief hebben doen lezen in antwoord op den brief van Z. H. den Paus. Wij laten hier den korten inhoud volgen van dien brief De bisschoppen beginnen met hunne dankbaarheid jegens den H. Vader uit te drukken, wegens het zenden zijner laatste encycliek. Allen staan dicht rond zijnen troon geschaard, om de Kerk en Frankrijk te redden. De scheidingswet legt de Kerk eene gansche nieuwe richting op. Zij verklaart dat enkel eeredienstelijke bonden de uitoefening van den godsdienst mogen regelen, naar bepalingen en statuten die naar hunne luim steeds zouden kunnen gewijzigd worden. Verder draagt de wet in kerkelijke zaken, de oppermacht aan den Staatsraad op. Dat is een soort van burgerlijke inrich ting der Kerk. De Paus kon niet anders dan dergelijke strekking veroordeelen. 1 Pius X heeft afgekondigd dat geene eeredienstelijke bonden tot stand kunnen worden gebracht, zonder rechten te kren ken, die eene levensvoorwaarde der Kerk zijn. Hij poogde de bedoelde bonden over een te brengen met de kanonieke voor schriften. Hij moest zijn pogen opgeven, bij gemis aan zekerheid. De H. Vader houdt slechts het belang der Kerk van Frankrijk in het oog. Wij vragen enkel dat men uit onchrichtelijke wetten den grond slag der Republiek niet samenstelt. Gelijk kardinaal Guibert tu 1896, wil het Fransch episcopaat zijne verantwoor delijkheid dekken tegenover de rampen, die het land te wachten staan. De schei dingswet, gelijk zij thans is opgevat, zou Frankrijk niet alleen zijnen titel van katholieke natie ontruoven, maar ook zijne ware vrijheid erne religie te belijden, die zijn leven en zijne grootheid was. i Wij hopen nog dat ons land gespaard b'ijve van religieoorlog. Wij vragen niets anders dan de vrije uitoefening van onzen godsdienst. i Dat men bedenke, dat in gelijk welk land de uitoefening van deu godsdienst slechts in akkoord met het hoofd der Kerk geregeld wordt. Indien men ten allen prijze de Kerk van den Staat wil scheiden, men late ons ten minste het gebruik der kerkgoederen, en gunne ons de rechten, die eiken burger worden toegekend. De brief besluit met eenen oproep tot eendracht en eene gezamenlijke werking in broederliefde. De Fransche en Belgische geuzenbladen inaken groot beslag aangaande den gewezen pastor van Chatenay, die afvallig geworden is, en schandaal verwekt de wereld door. Wat wil men daarover zeggen Onder de twaalf Apostelen, door Christus zelf uitge kozen, was er een verrader is het dan te verwonderen dat er een priester gevonden wordt, die zijne plichten vergeet Na de katholieken te Essen, zijn het nu de socialisten die Congres houden, en een overzicht houden van hetgeen zij beraamd, gedaan en gelukt of mislukt hebben in verleden jaar, en middels beramen om in het toekomende meer dan ooit het werkvolk onder hunner hiel te houden. Bij dien verdubbelden aanval der slechten is het meer ooit den pücht van alle goede katholieken te strijden om het werkvolk hunne kostelijke vrijheid en zijnen gods dienst te behouden. Te Lods werden drie policieagenten neer geschoten twee wrrden gedood te Irkoutsk schoten booswichten op bankbedienden nabij Poltawa werd een groote eigendom in brand gestoken. Na een diefstal van 1500 roebels staken te Petropavloka dieven het vuur aan ver scheidene huizen 15 brandden af. De gevangenen geraakten in opstand en sclto ten, met de geweren der bewakers, op de schildwachten. Er zijn gekwetsten. Te Elisabethgrad werden eigendommen in brand gestoken. Van overal meldt men aanslagen en diefstallen. gelijkaardige De stad Koopin, in het distrikt Kamenetz, waar de Joden in meerderheid zijn, is door de boeren der o liggende dorpen in isch gelegd. Verscheidene personen werden om het leven gebracht en een aantal vonden den dood iu de vlammen, jen kent niet juist het getal der slachtoffers. Te Yanta, in de Krim, heeft een 16 jarig meisje zich gezelfmoord, omdat zij door het revolutionnair komiteit, waarvan zij declmaakte, aangewezen was om een hoogen ambtenaar, den vriend haar vaders, te vermoorden. Drie Russische revolutionnairen zijn aaDgehouden, die in eene tresorij in den Kaukasus 315.000 roebels, bijna een miljoen frank, gestolen hadden en er naar Zwitser land meê gevlucht waren. Er is sprake de rechten op suiker en genever in Holland over te brengen met de echten die in Beigie geheven wordeu op beide voortbrengselen. Daardoor zoude men trachten een middel te vinden om tusschen de twee lauden eet.e overeenkomst te sluiten aangaande verbruikattikelen. Maandag had te Mechelen de plechtige betooging plaats ter eere der onderwijzers, ontslaggevers van '71. In 1842 hadden katholieken en liberalen gezamentlijk eene schoolwet gemaakt, ge stemd op de vrijheden der Grondwet. De overgroote meerderheid der Belgische bevolking, behoort tot den Katholieken Godsdienst. De godsdienstleer in de school moest wel deze zijn volgens onzen Gods dienst. De kmders die tot een ander geloof behoorden, moesteri de catechismuslessen der andere leerlingen niet volgen. Alzoo was de vrijheid van Godsdienst ongeschonden. De vrijmetselaars besloten den godsdienst uit de school te bannen om het Belgisch volk te ontkristenen. Te zamen met hunne kwee- kelingen, de liberalen, trokken zij ten strijde. In 1878 wierden de liberalen onbeduidende meerderheid in de wetgevende Kamers het Ministerie was samengesteld uit zes logie- mannen. ken ontwerp van schoolwet werd neerge legd, den godsdienst uit programma van l onderwijs schrabbende,de scholen moesten onzijdig zijn. Deze wet werd gestemd met 1 stemme meerderheid, deze van Boyaval van Brugge, die ook gekozen was met 1 stemme meerderheid. De katholieke weldenkende menschen, om de zielen der kinderen te redden, deden de grootste opofferingen. Vrije scholen wierden overal gebouwd, in alle steden,in alle dorpen des lands, wat 3o millioen frank gekost heeft. Het onderhoud vau dit onderwijs kostte hen 9 millioen 's jaars. De zake was nu van schoolmeesters te hebben. En ziet overal heeft men den troost gehad den schoolmeester te zien overgaan met zijne leerlingen tot de katholieke vrije school. Die mannen mag men waarlijk helden noemen, in den strijd tegen het geuzendom, legen het gebriesch der hel. Zij verzaken aan een vast en zeker bestaan, met schoon inko men zij verzaken aan het pensioen voor den ouden dag, waarvoor zij sedert jaren stortingen gedaan hebben zij gaan het zuur orood eten, met geschooid geld betaald. God vooralis hun ordewoord verdienen dit grootelijks, want zij hebben 1 worden samen gevlochten tot strengen en meer dienst bewezen aan 't vaderland, danlgenaaid op eeu model van ijzerdraad, over- de lafaards die den moed niet hadden de j trokken met dunne stof. stem van hun geweten te volgen, dan diel De garniering doet men er dan naai in hunne scholen zonder God, zonder leer-jwensch op. lingen waren, en mochten konijntjes kwee-1 Bij strooien hoeden, hebben deze papieren ken op het speelplein. hoeden allerlei voordeelen aan. Zij zijn Daarom, helden van '79 hertelijk proficiat I buitengewoon licht; men voelt die nauwe- lijks op het hoofd, en zij kunnen, als liet materiaal en de garniering handig worden samengevoegd, ook zeer schoon effect maken, door dat het papier in allerlei matten tinten verkrijgbaar is. De uieuwe mode bevredigt ook de behoeite van verandering bij de damee, door dat de papieren hoeden zonder moeite en bijna zonder kosten,om zoo te zeggen «dagelijks vernieuwd kunnen worden. 't Komt uit Amerika, en daarom zal het misschien een beetje onwaarschijnlijk voor komen. Een knaap had eene naald ingezwolgen. Bij middel der Xstralen ontdekte men de naald in de strot. In plaats van den knaap te opereeren, kreeg een geneesheer een heerlijk gedacht. Men bracht een magneetsteen in de keel vau den knaap en de naald kleefde er ou- middelijk aan en werd uitgehaald. Men weet dat voor het verwijderen van kleine stukjes ijzer uit de oogen een sterke magueet ook zeer doeltreffend is. Te Elsene is eene belangrijke statistiek opgemaakt, waaruit blijkt dat men groot met uwe welverdiende onderscheiding. De antikatholieken hebben schoon te lachen met het pensioentje van 65 fr. i3o fr. per huishouden, waar man en vrouw in leven zijn. De menschen houden er aan. In veel andere landen hebben ze O te beginnen met dat fameus Frankrijk, waar de antikatholieken sedert zoo lang meester zijn, en waar ze beloofden sedert lang 1 fr. daags te betalen. Maar om het pensioentje te trekken moet men wel opletten van de voorwaarden te vervullen. Dus leest nog eens goed het vol gende De personen, die in nood verkeeren, en welke in 1841 geboren zijn, moeten hunne vraag van pensioen vóór het einde van het jaar 1906 indienen. Ze kunnen zich daartoe tot het stadhuis wenden, en wonen ze in Yper, dan mogen ze komen naar de Boter- straat, 36. De personen geboren in 1842 moeten hunne vraag indienen vóór het einde van 1907. Goed verstaan Ja. 't Is niet moeilijk.Maar let op het volgende Personen geboren in 1843 moeten, om hun pensioentje van 65 fr. te genieten, ten minste 18 fr. storten, in drie jaar in 1906, 1907 en 1908. De 18 fr. zijn gebracht opjongelijk heeft het schoone geslacht ook den naam van zwak geslacht te geven. In 't algemeen worden er meer jongens dan meisjes geboreu. En toch zijn er meer vrouwen dan manuen. De sterfte onder de mannelijke kinderen is veel grooter dan 12 fr.,door den bijleg der openbare besturen. In andere woorden, die in 1H43 geboren isI moet, gedurende drie jaar, ten minste vier [rank's jaars storten. Die in 1843 geboren is, en nog niet begonnen heeft,moet zich haasten vóór nieuwjaar ten minste vier frank door I onder de meisjes. tusschenkomst eener erkende maatschappij I Te Elsene, in 1905, stierven er honderd te storten. I en elf knaapjes van minder dan vijf jaren De personen geboren in 1844 moeten het-luud en slechts acht en zestig meisjes. Ook zelfde doen in 1907, ipoSen 1909. Willen louder wordend schijnen de vrouwen beter zij in 1906 beginnen, zij mogen. Ze zullen bestand tegen ziekten en overlijden dan de dan in 1909 niets moeten storten. I mannen. Eindelijk, de personen geboren in 18401 Het gvtal vrouwen van rond de 60 jaren moeten ten minste vier frank's jaars storten jis Veel grooter dan dat der mannen, in 1908, 1909 en 1910. Maar nog een keer, jOp 344 sterfgevallen in 1905 vau personen ze mogen eerder beginnen. Dus, menschen opgepast. Verzuimt het j nietanders geraakt gij aan uw pensioentje! niet Elk zegge het voort. Men verricht een werk van liefde met de menschen op den rechten weg te helpen. 't Is eene algemeen zegepraal welke ons paardenras bekomen heeft te Milaan (Italië) Niet een maar meest al de paarden droegen inde verschillende klasseu de eerste prijzen weg. De tweehoogste prijzen werden.toege vau meer dan 60 jaren oud, trof men 132 mannen en 212 vrouwen aan. De pensioenen der werklieden van den staatspoorweg zullen voortaan door's lands schatkist gedragen worden, eene som van 2,400,000 fr. is daarvoor ingeschreven op het budget van 1906. Het maximum van het pensioen voor de gekwetste werklieden is gebracht op de drie vierden van het loon, in plaats van de helft zooals het tot nu toe was. De kinderen, die slechts tot den ouderdom kend aan het paard Gambetta, een afstam-1van dertien jaar inrekening kwamen voor meling van Brin d Ortoehoorende aan den hetverleenen van het hulpgeld in geval van en ztj geven met 2000 mannen in eenige weken lijds, hun ontslag. Bravo i dat is karakter hebben. Dat is man van geloof zijn Het is dus niet onverdiend, dat er aan de 800 nog levenden dier heldenschaar eene eerebetooging geschiede. Het Nieuwsblad juicht die geloofsverdedigers hertelijk toe, en wenscht allen geluk met de pauzelijke deco raiie Pro Ecclesia et Pontificedie op hunne edele borst mag prijken. Wat we daarbij nog begeeren, 't is dat al die schoolmeesters in recht op pensioen hersteld worden. Zij heer Guyaux, van La Louvière, in de afdeeling der jonge veulens van twee jaren oud, en Gambrinus van M. Landuyt, bel- gische kampioen in 1905. Ons gouvernement mag fier zijn over] zulken uitslag, waar het zijn deel in heeft door de breede ondersteuning we ke bet jaarlijks aan de verbetering van het paar-] denras toekent. De kleine goudstukjes van 5 fr. worden zeer raar. De reden is dat men in Engeiand, Cambodge en Java ze doorboort om er hals kettingen en armbanden van te maken. Het schijnt dat men ze ginds het dubbel der waarde doet betalen. Nu is te Parijs eene nieuwe mode ontstaan, deze der papie en vrouweuhouden- Er is niet veel bekwaamheid voor noodig, om zelf zulke hoeden te maken. Geene dame die in het handwerk wat bedreven is, die daar moeite mee heeft. Men gebruikt papier van dezelfde dikte en dezelfde soort als voor kappen van lampen gebezigd wordt, en knipt er smalle reepen van. Deze reepenj ziekte of van het pensioen der weduwe, zul len voortaan daarvoor tellen tot den ouder dom van 16 jaar. Dat zal eene groote verbe tering zijn voor de werkmansgezinnen. Spinazie wordt gewoonlijk in Augusti en September gezaaid, zoowel breedwerpig als op rijen. Men moet echter niet al te dicht zaaien en bij den eersten pluk, die drie weken na het ontkiemen kan plaats hebben, trekt men de te dicht aaneenstaande plantjes met den wortel uit of steekt ze boven den wortel af, opdat de achterblijvende planten meer ruimte bekomen. Dan kan men tot het begin van den winter snijden. In het begin van het voorjaar worden de bedden goed schoongemaakt en behakt en men gaat nu met het snijden voort tot de planten eindelijk i5-2o c. m. van elkander afstaan. Het uitzaaien in Septem ber en October doet de plantjes beter den winter doorkomen, dan die van het zaaisel van Augustus. Men lette er evenwel op win terharde soorten te zaaien.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1