u i i t S E N OMMELANDS» Kiezerslijsten üe Booversbende van Hazebroek Op Zaterdag 13' October 3 906 ceDtiüieïi blad 41ste jaar. Talnierk 3028 Opgepast Ouders Werk der Betraiten Liberale vrijheid VAN ALLES WAT Vergif in de aardappelen Hei Weer Belangrijk<- gifii Het kruis uit de school Seminaristen in het leger Hoe moet men ademen Plaatsvervangers en Vrijwilligers Hel nut der aankondigingen Te trekken bij clen UitgeverTh 36, in de Hoterstratete Vperen bij 's land hoodschapwezen ofte posttegen frank jaar» Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig YperschVlaamsch enbovenal God getrouwe ik wezen zal Id alle gemeenten liggen thans <h kiezerslijsten ter inzage van eenieder in het gemeenlesecretariaat. Wij kunnen onze lez-'rs niet genoeg aanwakkeren om die lijsten te onder zoeken, en te zien als z'i het getal stemmen bezitten waarop zij recht hebben. De reklamatiëu moeten nu gedaan worden aan het gemeen febestier. Tijdens de Uiezing komen er altijd personen kkgen dat zij recht hebben op meer stemmen, dan is het te laat. Zorgt aan tijden en onderzoek d. kiezerslijsten. Opgepast Misdaad te Merville Diefstal te Oost-Vleteren Diefstal te Watou Confrontatie met een meisje van 7 jaar De Bende T NIEUWSBLAD VAN t Nieuwsblad van Yper verschijn! 's Vrijdags, en 's Zaterdags na te markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt v -orliand betaald. Ai 'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T° In, te Yper. Zendt uwe kinderen naar katholieke scholen 1 Zendt daar niet alleen om een goede op voeding, maar ook om een degelijk onder wijs te ontvangen. Over korte dagen heeft men te Mechelen de schoolmeesters gevierd, die in 1879 hun geweten boven hunne tijdelijke belangen geplaatst hebben, eu liever hun ontslag indienen, dan tegen het verbod van Kerk en Paus de onzalige schoolwet van minister Van Humbeeck na te leven. Welnu, meent men dat na hunne officiëele school verlaten te hebben, zij op eens ook al hunne weten schap en al hunne ondervinding verloren hebben Meent men dat in de katholieke normaal scholen geene ernstige en geleerde meesters gevormd worden, die hoegenaamd voor hunne officiëele kollega's niet moeten on derdoen Vóór 1879, als er prijskampen uitgeschre ven tusschen de lagere scholen, waren het over het algemeen de leerlingen der vrije scholen, die met de schoonste prijzen weg gingen en hetgeen vroeger gebeurde, is juist hetgeen nu ook zou plaatsgrijpen, en hetgeen ook door iedereen, die de zaken van dicht bij onderzoekt, openlijk bekend wordt. Beweren dat in de katholieke scholen het onderwijs zoo sterk niet is als elders, is eenvoudig leugen en bedrog. Daarom zelfs onder opzicht van onder richting en onderwijs, moet men nog de katholieke scholen boven de andere verkie zen. Overigens onder de liberale heeren,die publiek voor de goddelooze opvoeding der volkskinderen spreken en bandelen, zijn er een groot getal die voor hunne eigene zonen en dochters een ander oordeel velleu en ze zorgvuldig naar kloosterscholen zenden, om daar in eer en wetenschap groot gebracht te worden. De Ohristene broederliefde is onuitput baar. Die waarheid biedt zich zonneklaar voor al wie eenen oogslag wil werpen op het werkje dat onlangs verscheen, en handelt over het retraiten werk. Als men nagaat, zegt de schrijver, een oud retraitant, wat er deze laatste tijden vooral deze laatste jaren op sociaal gebied in ons België door de Katholieken gedaan is, als men die instellingen in oogenschouw neemt, welke aller ten bate van den minde ren man zijn tot stand gebracht, dan staat men,waarlijk verbaasd over de bedrijvigheid en werkzaamheid der onbaatzuchtige volksvrienden. Tusschen al de volkswerken is er één bij uitmuntenheid, dat is de gesloten retraite. Weinig is het gekend en bijgevolg pok niet gewaardeerd, noch genoegzaam onder steund doch op plaatsen waar men ze kent bij ondervinding, beseft men hare waarde begrijpe men haar doel en is men ten volle bewust van hare belangrijkheid, van haar groot nut en buitengewoon voordeel. Alle andere maatschappelijke instellingen beoogen hoofdzakelijk het stoffelijk welzijn zii ziin geschapen om den toestand, om het lot van den werkman en landbouwer te verbeteren en zijn dus zeer prijsbaar en en dienstig. De geestelijke afzondering of retraite plaatst zich vooral op zedelijk en godsdienstig gebied, en pleegt als dusdanig onberekenbaar goed, zoo voor de personen als voor de huisgezinnen, de vereemgingen en de maatschappij Welke is nu het doel dier retraiten Het doel van dit werk is christeneri te vormen, geharnast tegen den verderfelijken invloed onzer eeuw, en, met woord en daad, het goede voort te zetten. Men wil van den arbeider een man Tan overtuiging maken, die noch zwakte, noch menschelijk opzicht kent on tot apostel der goede zaak tusschen zijne medegezellen zal strekken. De geestelijk heid zijner parochie zal hij dapper ter hand staan. De kwaden zijn niet zoo talrijk, maar zii durven spannen samen, (leef rij eenige welgevormde mannen en ik zal een werkhuis, eeneu kring, eene parochie veranderen. En de middelen De afzondering, de onderrichting, het gebed. Den mensch van het aardsch gt-wml verwijderen, hem gedurende drie dagen weguem-.n, uit het midden waarin hij ie? ft, ïem bevrijden van de bedeivelijke vermaken der wereld,hem ontrekken aan den kommer van het dagelijks leveu, hem het doel en het spoedig einde van 's menschen leven voor oogen stellen, hem zijne toekomst en zijn hert laten peilen, hem vernederen voor zijne gebreken en hem verheffen voor Jesus Christus, hem voorstellen den God-Mensch als voorbeeld ter navolging, als Koning, wiens soldaat hij is, als Verlosser en God, dieu hij moet dienen,beminnen en bezitteD. Verders bij het gebed voegen de zelfsopoffe- ring, de overwegingen bij het werk dei- gratie der persoonlijke medewerking om zo© te geraken tot overwinning op zijn eigen zeiven, tot de herschepping van den we reidscheu mensch in een waren Christen en oprechten apostel. Ziedaar het plan der gesloten retraite. Ziedaar ;ie middelen die men er gebruikr. Ja,dat wordt daar beproefd op eenvoudige manier, zonder veel beslag, maar op prak tisohe en doeltreffende wijze. En de ondervinding heeft bewezen dat is de uitslag weike men er bekomt, zoowel bij jougelmgen als bij mannen, zoowel bij landbouwers en werklieden als bij heeren en burgers. De liberalen hebben zich immer uitgege ven voor overtuigde, onvoorwaardelijke voorstaanders der vrijheid. Moet men hunne beweringen en verklaringen gelooven, dan zijn er geen feller aanhangers van breede verdraagzaamheid eu verregaande toege vendheid op elk gebied, dan zij. De vrijheid van onderwijs, onder andere, hebben ze immer ais een hoofdpunt van hun program doen doorgaan. En toch was het altijd maar huichelarij van hunnentwege, wanneer zij voorgaven niet in 't minst dit groote voorrecht, door onze grondwet gewaarborgd te willen in krimpen. Eindelijk immers komt het aan den dag, hoe onze tegenstrevees de vrijheid van onderwijs verstaan.Het staat te lezen in een artikel van YIndépendance, die de naam heeft, een bezadigd, ernstig liberaal orgaan te zijn. Na herhaald te hebben, zooals de liberale bladen dat gedurig doen, dat de vrijheid van onderwijs door een waar liberaal altijd moet verdedigd worden, zelfs dan, wanneer ze gunstig is aan tegenstrevers, gaat het antiklerikaal orgaan voort als volgt Wij menen, dat alle godsdienstige of politieke kwestie, vreemd moet blijven aan t onderwijs, dat zich alleen om de weten schappelijke waarheid bekommeren moet. en zoo we de vrijheid van onderwijs erken nen, dan is het juist om alle leerwijzen toe te laten in toepassing te komen, met het doel, in mate van het mogelijken, het licht te verspreiden en op gelukkige wijze de jonge geesten voor te bereiden, om bij ieder wezen de voorbrengingsgaven te ontwikke ien, die het oorsp onkelijke I ezit, en die moeten opgekweekt worden om de meest mogelijke voortbrengt te leveren. Moest d vrijheid van onderwijs aan sommigen het recht verzekeren stelselmatig de geesten te verkrachten en ze tegen de onbetwistbare wetenschappelijke waarheden op te ruien, dan zou men dit grondbeginsel moeten bestrijden, want de vrijheid, aldus begre pen, zou tot de misdadigste misbruiken leiden eu ze zou ingeenerwijze de zaak van den vooruitgang en de beschaving dienstig zijn. 't Is stellig, eene langdurige, duistere woordkramerij, welk wij uit YIndépendance mededeelen. Toch is het grondgedacht er wei uit te halen, en dit kan, ons dunkens, nagenoeg in de vo gende eenvoudige zins reden samengevat worden De godsdienst is strijdig met de weten schappelijke waarheid het godsdienston derwijs verkracht dus de geesten. Welnu, de vrijheid van onderwijs kan maar gedoogd worden voor zooveel ze din vooruitgang der wetenschap bevordert. Aan t onderwijs van den godsdienst de vrijheid toestaan, is dus niet mogelijk, 't ware de beschaving tegen werken en de schreeuwendste misbruiken mogelijk maken. Zoodat de vrijheid van onderwijs, volgens onze tegenstrevers, maar alleen voor de antiklerikalen bestaat, omdat ze alleen, volgens hun eigen oordeel, de watenschap pelijke waarheid bezitten. De bekendmakingen kosten O.fr.lS de reke binnen 't blad is 1 0,f.3Ü van "s Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, lede» boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden; wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, le Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place du la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Vrijheid dus voor alle vijanden van den godsdienst, maar voor hen alleen Dat is de leuze onzer tegenstrevers ze willen niets van den godsdienst waarvan in werkelijkheid de beschaving en de weten schap in de westerwereld te danken zijn. Op verzoek van MCoupillaud, onder zoeksrechter te Hazebroek, heeft M.Boudry, onderzoeksrechter te Bethune, Alfred De- houck, Canut Vromant en Angèle Platteel met elkander geconfronteerd. Deze twee laatsten hebben verklaard dat Dehouck bij Vromant met Abel en August Pollet was samengekomen, om met gevieren naar Merville den diefstal bij Mej. Appour- chaux te gaan plegen. Dehouck die slechts eene ondervest aan had heeft bij Vromant een panen vest ontleend, die hij later nooit heeft teruggegeven. Dit alles wordt door Dehouck ten stelligste geloochend. Trou wens, van af het begin heeft hij altijd alles geloochend wat hem werd ten laste gelegd. M. Boudry heeft daarna Julienne Platteel onderhoord. Deze heeft de verklaringen harer medegevangenen betreffende Dehouck bevestigd. Zij heeft er bijgevoegd dat haar echtgenoot Abel Pollet met Vromant alleen van Merville terugkwam te middernacht, en dat zij aan Angèle Platteel 7 frank en haar zelf 8 franken hebben gegeven. Angèle Plat teel heeft bekend deze som ontvangen te hebben. Het parket van Bethune heeft aan den onderzoeksrechter van Yper een zwarten rok gestuurd die aageslagen werd in de woning der echtgenooten Brabapdts te Hazebroek, en die van den diefstal* van Oost-Vleteren schijnt voort te komen. Het kleedingstuk zal aan Elodie Baillieu dezer gemeente moeten getoond worden,om te zien of zij daarin haren eigendom herken nen zal. Abel Pollet heeft verklaard niet te weten wie de dader is van den diefstal van Oost- Vleteren. Op vraag van 't parket van Kortrijk is Abel Pollet geconfronteerd geweest met M. Desiré Deprez, landbouwer te St Jan ter Biezen, bij wien.de kapitein in den nuchtend van 3o Juni laatsleden, met Monteyne en Verbeke, ingebroken heeft. M. Deprez verhaalt de omstandigheden van den diefstal en Abel,in zijne tegenwoordigheid gebracht, bevestigt ze en vertelt nog het volgende Daags voor den diefstal, was Guyard, met mij van Watou gekomen en was in de hofstede gegaan om een teugsken water binst dezen tijd zat ik in 't veld verdoken. Des anderendaag 's morgens, rond 3 1/2 of 4 ure was ik, met Jules Monteyne en Alfons Verbeke, reeds rond de hofstede en wij verdoken ons in de vruchten. Wanneer de boer en de boerin vertrok ken naar de markt van Poperinghe, hoorde ik, als zij voorbij gingen, de man vragen Hebt gij alles goed gesloten en de vrouw antwoordde Ja n Dan zijn wij binnengedrongen en alles is gebeurd gelijk M. D eprez verteld heeft. i) Wij hadden rond de 25 frank gestolen en een zilveren uurwerk dat Verbeke mede genomen heeft. Wij hadden elk omtrent 5 frank, en Guyard, bij wien de verdeeling plaats had, kreeg 3 frank. Binst dat ik en Verbeke, de meubels onderzochten, ging Monteyne. die met een revolver gewapend was, langs de voordeur op straat en sprak met een klein meisje, dat speelde. Guyard, die daags te voren in de hof stede gezien was, durfde niet helpen stelen. Hij stelde zich tevreden met ons tot buiten de stad Poperinghe te geleiden. Men had den voorafgaanden nacht bij Lapar overge bracht. M. Deprez herinnerde hem geheel goed dat hij aan zijne vrouw gevraagd had, als alles goed gesloten was en dat zijn neveken, de kwaaddoeners gezien had. Deze, Irma Deprez, 7 jaar, scholier,ster te Watou, is ook met Abel geconfronteerd geweest en verklaarde dat zij twee dieven gezien heeft, die de ruiten braken met een groot mes en een hamer. De derde dief bleef op den weg en speelde met mij. Hij was niet groot en had blond of bruin haar. Een van de twee anderen was groot en de derde was klein en bruin. Deze deugnieten, zegden haar dat zii moest bekennen, dat het de gebroeders D.. van Watou waren, die bij hunnen oom gestolen hadden. Te Kortrijk, zegt het meisje eenvoudig, heb ik Camiel Guyard gezien, bij de «Juge»; 'k heb hem wel herkend, 't was hij die mij water is komen vragen daags te voren en hij was ook mede met de dieven. Abel Pollet bevestigd het gezegde van het kind, uitgenomen op één punt Guyard,zegt hij, heeft niet gestolen met ons, hij is enkel een eindetje medegekomen en 't was wel hij die in huis gekomen is om water te vragen. Binst den diefstal heeft Abel het meisje niet gezien die hem ook niet herkende. De magistraten gelast met de zaak Pollet voorzien dat al de aangehouden leden der bende in Januari e. k. van Bethune naar Hazebroek zullen overgebracht worden. Het onderzoek duurt altijd voort zoowel in België als in Frankrijk. Niemand kan voorzien wanneer dit zal gedaan zijn. Abel Pollet heeft nogmaals bekent dat hij nog openbaringen moet doen, welke hij op tijd zal vertellen. Deze deugniet is in 't geheel niet haastig om voor het Assissenhof te verschijnen. Den laHübouwers komt het veelal onver klaarbaar voor, dat de sterfte en de zieke lijkheid onder de dieren der hoeve, onge meen hooge verhoudingen aanneemt op het einde van den winter en in het begin van de lente. Dat de dierenziekten zoo menig vuldige als verscheiden ooorzaken hebben kunnen, hoeft wel niet gezegd. Wat noch tans de bijzondere aandacht der landbou wers verdient is dat de oorzaak van vele dierenziekten, in hooger genoemd tijdstip, vooral toe te wijten is aan het toedienen van aardappelen waarvan de nieuw uitgescho tene scheuten niet verwijderd zijn. Die scheuten inderdaad bevatten een wezenlijk vergif (solanine), dat, zoo niet altijd doodelijk, ten minste zeer schadelijk is aan de gezondheid en inzonderheid na deelig voor de kracht en vet! eesteji, die alzoo vermageren en verzwakken Opgepast dus. De weerprofeten voorspellen nog eenige droge dagen maar den 15 October zullen de sluizen des hemels zoo wijd geopend worden dat er overal in Europa ovei stroo mingen zullen zijn. Rond den 25 October zal over 't middendeel een uitnemend hevig tempeest losbreken, zeer koud, met vingen van ijzel en sneeuw, de voorloopeis der rste koude, die tegen den 2" N-.v--inh.-r verwacht wordt. Wij zullen zien M de Hemptinne, van G-nt, In-- ft a - Z. K. H. prins Albert zijn stooniyacht Crevette ten geschenke gegeven. Die gift is gedaan om de weeskinderen van de Ibis des te beter de garnaalvangst aan te leeren.De Crevette is daar bijzonder voor ingericht en heeft eene weerde van 30,000 frank. M. Paul Meunier, volksvertegenwoordiger van het departement Aube (Frankrijk) heeft aan den minister van onderwijs,in Frankrijk, eenen brief geschreven, waarin hij vraagt alle godsdienstige zinnebeelden uit de scho len te doen verwijderen. Reeds zijn verscheidene anti klerikale gemeenteraden in Frankrijk vooruitgelo pen en hebben op eigen hand het kruisbeeld uit de school weggenomen. Bovengenoemde blokman eischt thans dat die maatregel algemeen gemaakt worde. En dan Waar God verbannen wordt komt de duivel in de plaats. De roode vlag zal de plaats van het kruis innemen de Carmagnole en de Internationale zullen het gebed vóór en na de school vervangen en Frankrijk zal... gered zijn II Tengevolge van de scheidingswet zullen de Fransche seminaristen gelijk men weet hun priesterkleed gedurende een tweetal jaren moeten verwisselen met de militaire uniform. De Libre Parole deelt %u mede, dat de verschillende hoofden der seminaries een maatregel genomen hebben, om den kwaden invloed, dien het kazerneleven op de jonge Levieten zou kunnen hebben, zoo veel mogelijk te vernietigen. Zij hebben namelijk besloten om op de studie-programma ook een leergang te bren gen voor militaire wetenschappen, zoodat de seminaristen, als zij strans ingelijfd zullen worden, gemakkelijk de verschillende graden kunnen doorloopen en tot r.-serve officier benoemd worden. Dat besluit moet de goedkeuring weggedragen hebben van de bisschoppelijke vergadering. Bij prikkeling om te hoesten, als men eenigszins koortsig is, moet men aan het open raam in zuivere stofvrije lucht dagelijks een poos zich oefenen in diep ademhalen. De armen worden in de heupen gezet, achter op den rug gehouden of bij het inademen lijn recht zijdwaarts opgeheven bij 't uitademen laat men ze weer zakken. Men ademe langzaam, diep door den neus in, zonder zich in te spannen, houde dan den adem eenige seconden in, door in gedachten tot 5, 10, 15 te tellen en ademe dan diep en volkomen door den mond uit. Het aantal diepe ademhalingen en den tijd om den adem in te houden mag slechts langzaam toenemen. Verstandig toegepast verfrisschen deze oefeningen bijzonder, want ze geven aan de longen veel zuurstof en bevrijden het bloed van het verlammende koolzuur. De longen verwijden zich en de omvang der borst wordt grooter, de houding wordt flinker. Velen leeren pas door zulke lichte oefeningen begrijpen hoe ellendig ze adem haalden, zoo lang ze ineengebogen over hun werk zaten en tot aan den hals ingebakerd naar huis of ter verkwikking naar buiten gingen. Bij koninklijk besluit van 22 september is de prijs der plaatsvervanging door het departement van oorlog, vastgesteld op 1600 frank voor het dienstjaar 1906-1907. De vergelding vergund aan de vrijwilligers met premie is vastgesteld als volgtDegene die, te rekenen van den 2 October eerstko mende, dienst neemt voor een milicietermijn, aanvang nemende den 1 October 1907, ontvangt zestien honderd frank. Degene die de plaats zal innemen of den termijn voleinden van eenen man behoo- rénde tot de lichting van f-gjoé, z« Fen-f vangen i5oo fr. 1905. 1400 fr 904. i3oo fr. 1903, 1200 fr. 1902, 1100 fr 19011000 fr.; 1900, 900 fr. 1899, 800 fr. 189*, 700 fr. 1897, 600 fra ik eeae vroegere klas zal vijf honderd frank ontvangen. De vrijwilligers zulien eene bijkomende premie ontvangen van 10 frank per maand werkelijken dienst. De handel kwijnthij sterft uithij is dood. Dal is de klacht die men van den eersten tot den laatsten dag van 't jaar hoort. t Is nochtans onloochenbaar dat er hier en daar nijveraars, handelaars enz. gevonden wórden die gouden zaken doen, ondanks al dc slechte toestanden. Zij zijn wel niet raar, de kooplieden, de handelaars die geheel eenvoudig, om te zeggen met niets begonnen zijn, en die, na -eenige jaren, een vet spaarpotje, zelfs eene aanzienlijke fortuin vergaard hebben. En deze die zooveel voorspoed niet hebben, deze die droevig opkomen, wijten den voorspoed van hunne gelukkige mededingers aan eene bijzondere kans. Deze zoo benijde kans is wezenlijk maar zij is eigen aan de werk zame, verstandige, waakzame en spaarzame werkers en 't is maar bij hen dat men ze tegenkomt. Nu, alleman bezit al die hoedanigheden niet. Daarom is t ook dat er zijn die weinig of niet vergaren. Buiten de eigene waarde die den waren koopman maakt.is er ook 't gene men noemt de kunstgrepen, de behendigheid. Die kleine middels maken den handelaar niet, maar zij dienen hem gemeenlijk. Ge moet inderdaad zooveel klanten mogelijk aantrekken. Dat is het op te lossen vraagstuk. Men doet zich kennen, men doet zijne koopwaren gelden. Van daar die ziende en sprekende uitsteekborden, die sierlijke en denkbeeldige uitstallingen van daar de omzendbrieven en bijzonderlijk de aankon digingen of annoncen. Gij, eenzame handelaar, die daar staat te klagen achter uwen toog wat hebt gij gedaan om de klanten aan te trekken Zie naar uwen gebuur. Hij heeft de slim heid gehad van, onder andere koopwaren, een artikel in te doen dat men beterkoop kan koopen dan bij u... Hij gaat rond, spreekt er overal van, zijne omzendbrieven hebben de klanten verwittigd op twee mijlen in 't ronde een geruchtmakend uithangbord beveelt de aandacht van den voorbijganger aankondiging dikwijls in de Gazet der streek herhaald, vervolgt den kooper, laat hem geen rust meer, overweldigt hem, brengt hem aan en ketent hem aan den toog. Waar bloeien de annoncen en de bekend makingen In de handeldrijvendste plaatsen.... De Luiksche. Brusselsche en Antwerpsche dagbladen bijzonderlijk hebben geheele bladzijden aankondigingen. In Engeland, in Amerika is de aankondi ging de groote hefboom van den handel, de

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1