f D 1 T I S EN OMMELANDS, De Booversbende van Hazebroek 41ste jaar. Talmerk 3029 Vaart van Rousselare naar Brugge-zeehaven Stad Yper Gemeenteraad ram Yper-Diksrnuide RONDDE WËRhLD Vrank rijk Duitschland Ooiland Rusland Amerika Annam TELEFOON 52 7e trekken bij den UitgeverTk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's land hoodscha?p wezen ofte post, tegen 3 frank 's jan Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal En nu Leve Brugge zeehaven Boekerij Trams Heindriekx voor de pinne I Misdaad van Calonne-aan-Leie T NIEUWSBLAD VAN 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T4 So, te Yper. besproken in de gemeenteraad van Brugge Eene erstige bespreking heeft zaterdag plaats gehad in den gemeenteraad te Brugge, over de verbinding van Brugge zeehaven aan Rousselare bij middel eener vaart. Het algemeen nut van dit werk wordt door niemand betwist nu ligt Brugge zee haven, in het noorden van West-Vlaande- ren, afgedonderd van het bedrijvigslehet zuidergedeelde onzer provincie en de water wegen van het noorden van Frankrijk. Het grootsch werk Brugge-zeehaven dat miljoenen aan Staat en provincie gekost heeft, moet volledigd worden levendig, bloeiend gemaakt door zijne verbinding mei de vaart van Rousselare en aldus met de fransche wateringen. Zoo zou de stad Brugge eD, met een gansch West-Vlaanderen, gansch België, al de mogelijke voordeelen van Brugge zeeha ven genieten. Welke richting moet de ontworpene vaart volgen Ziedaar de vraag gesteld, zaterdag in den gemeenteraad van Brugge,door M. Schram- me, schepene. Ik stel het ontwerp voor, zoo luidde zijn «antwoord, breedvoerig uiteengezet dom M. Carlier, schepene te Rousselare, in «den provincialen Raad van West-Vlaan- deren. Het ontwerp van M. Carlier volgt den kortsten weg, vermijdt de hoogten, gaat dwars door de Waardammebeekeene echte waterbronen vereischt slechts twee sluizen op eenen afstand van 26 kilo- meters. Over tien jaar, heeft de heer Carlier, in de provinciale Commissie van Brugge Zee haven, het zelfde ontwerp volledig uiteen gezet en verdedigd. Sedert in den provincialen Raad, kwam hij, herhaaldemaal, op hetzelfde ontwerp terug en in zitting van 12 Juli laatst,bracht de Provincieraad EENPARIG den wensch uit hetzelfde door het Staatsbestuur te zien verwezentlijken. Dit ontwerp, zegde ten Blotte M. Schramme, is rijp genoeg om door het Gemeentebestuur kracntig te worden on- dersteund Belgie geniet nu reeds 76 jaar vrede en welstand zijne üuanciëele toestand is bloeiend en indien zijne vertegenwoordigers miljoenen otferen op het autaar dervadei- laadsliefde zullen zij niet vergeten dat er in West-Vlaanderen eene bedrijvige bevol king woont, angtig naar gemakkelijke, goedkoope, buitenlansche betrekkingen. Eene vaart, van Rousselare aan Brugge zeehaven, moet dien gewenschten uitweg over zee verwezentlijken. Aan M.Visart, Burgemeester van Brugge hebben wij Brugge zeehaven te danken. Nu zal hij de beste zijner krachten wijden aan het volledigen, aan de bekrooning van dit werk Op hem mogen wij rekenen, zoo als wij reeds dankbaar rekenen op tie ijverige me dewerking van den sympathieken schepene vanBrugge, M. Schramme. Leve de vaart Rousselare-Brugge. Zoo schrijft de oude kampioen voor Rous selaars welvaart, de verdienstelijke Land bouwer van Rousselare. Wel verre vau ons de wenschen der Rousseiaarscbe bevolking tegen ie weiken of af te keuren, integendeeldat volk en rust niet tot zij verkrijgen wat zij begeereu en noodig achten voor hunnen vooruitgang, 't Is ook voornamelijk de werking der Rousselareuaars die de overname der Ylaanders bewrochtheeft... Maar!... Indien we voorstaanders zijn van Rous selare's welstand, Indien we goed keuren dat Rousselare eene nieuwe vaart tracht te verkrijgen die de nijverige handelstad met de zee verbindt, Indien we toejuichen bij de pogingen ■door oDze dappere vrienden van ginder Aangewend voor alles wat verbetering be treft van handel en nijverheid, Wemogen niet vergeten dat wij, Yper lingen, sedert 50jaar omtrent eenemdetje vaait vragen om ons m betrek te stellen met de koolstrekeu, en den handel van Yper die nu vernepen ligt bij gebiek aan uitwegen te water, te doen groeien en bloeien, en dat wij sedert 50 jaar ons heb ben laten paaien met beloften. 't Is waar, de minister de Smet de ^a®^®r heeft ter Kamer plechtig belootd, op aa dringen van onzen verdienste ijken heei volksvertegenwoordiger M. Colaert' DIT JAAR 400,000 fr. te besteden aan voltrekking der vaart. Maar tot nu toe hebben vij niets ffZ-1®Dg dat op eene aaiibesteding dei dergelijks kan vergeleken worden Zullen, de Yperlingen eeuwig verstoken blijven en beandeld als verstootelingen Ware 't niet hoog tijd dat onze lcamer- heeren den heer minister zijne steilige belofte herinneren, en eischen dat hij als eerlijk man zijn woord houde Wanneer krijgen wij de voltrekking der vaart van Komen Hoelang nog zullen de Ypersche werklie den en burgers hier 20 c, per honderd kilos meer moeten betalen voor de kolen, ter oorzake van den vervoerprijs Hoelang nog zullen de bouwmaterialen hier dierder zijn dan elders, omdat er geen middel bestaat om ze goedkoop ie vervoeren? Hoelang nog zal het duren eer de Yper sche waren op de vreemde markten zullen kunnen mededingen, om redi°n nog eens van gebrek aan goedkoope vervoermiddelen? In éen woord wanneer de vaart naar Komen Verslag der zitting van Zaterdag 13 October 1906 De openbare zitting begint ten 5 1/2 ure. Zijn afwezig de heeren Vanden Peere boom, Begerem en Iweins d'Eeckhoutte. De heer Burgemeester zit voor. De volgende personen bekomen eene onderscheiding voor daden van moed en zelfopoffering Vancraenenbroeck, opziener van politie Moniez, smid Devos, bode van 't arrondissements commissariaat H. Devos, brouwersknecht. De commissie van den geitenprijskamp bedankt den raad voor de toelage bekomen in 1906 en drukt den Wensch uit in het toekomende nog te mogen rekenen op de ondersteuning van het bestier. De Staatsraad der Fransche Republiek verklaart dat de tram van Nieuwkerke naar Steenwerk van openbaar nut is. M. D'Huvettere is de tolk der bewoners van sommige kwartieren van stad om te klagen over het gebrek aan water binst den nacht. Dat zou kunnen erge gevolgen hebben in geval van brand. De heer Burgemeester zegt dat de stad rechtstreeks met den vijver verbonden is, doch die leiding wordt niet benuttigd, omdat er te veel water verkwist wordt. Daar zijn plaatsen waar dag en nacht de kranen worden opengelaten. Nogthans in geval van brand ware er geen gevaar, daar onmiddelijk de volle drukking gegeven wordt wanneer er nood is. M. D'Huvettere zou begeeren dat binst den nacht de gewone leiding kunne gebruikt worden, zonder drukking van 't waterkas teel. Men zou daardoor weinig of geen water verliezen en toch gereed tegen alle voorvallen De heer Voorzitter antwoord dat tegen woordig de voorraad water in den vijver te klein is. Later wanneer de werken aan den vijver zullen uitgevoerd zijn, dan zal er misschien kunnen voorzien worden in het geen M. D'Huvettere vraagt. Misschien zul len wij verplicht zijn eene nieuwe leiding te maken nevens deze die nu bestaat, en die in 1881 met het waterkasteel, dat in de vestin gen ligt, 400.000 fr. gekost heeft. M. Sobrybrengt hulde aan de pom piers, die tijdens den brand op de Leet, zoo rap en zoo wel hunnen dienst hebben ver richt. De eigenaar van hot huis, M. Van- doorne, heeft openbaar verklaard dat zij tijdens den brand onberekenbaar voordeel hebben gedaan. M. Sobry vraagt nog dat de stad zou aandringen bij den Staat opdat deze de Hallestraat, de Leet en de Elverdinghestraat zou overnemen en berleggen, daar deze nu met verschillige staatsbanen in verband is,en ook omdat de stad Yper reeds zoovele uit gaven doet voor hare wegen. Sedert 1893 is daarvoor ruim 200.000 fr. betaald door de stad Yper. De heer Voorzitter is ook van oordeel dat de pompiers tijdens den brand op de Leet allen lof verdiend hebben en hij voegt erbij dat de verzekeringsmaatschappijen, die uit de pompiers alle voordeel trekken ook ruimer toelagen zouden behooren te geven aan de pompiers, die allerbest zijn ingericht, maar ook vele geld kosten aan stad. Hij vervoegt zich ten anderen bij den heer Sobry om aan het pompierskorps hulde te brengen. Wat de overname betreft vande Hallestraat, Leet en Elverdinghestraat, daarop valt niet te denken, daar de Staat geen wegen meer overneemt. Enkel worden nog soms verwis selingen gedaan gelijk over twee jaar voor de Ue Steursstraat. 't Is waar dat de Stad groote uitgaven doet voor hare wegen. Ook hopen wij na weinige jaren eene der steden te hebben waar de wegen en straten in den besten staat zijn. $8 De bekendmakingen kosten 0,fr.I5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, ledei jjjSfc boek, waarvan ons twee afdruKsels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Hayas, 'e Brussel, Tk 34, in de Zilver strate, en te Parijs, n° 8, Place d& la Bourse, ontvangen bekendma- w kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Stadsrekening voor 1905 De rekening is Zaterdag laatst onderzocht geweest in de afdeelingen en wordt eenparig goedgekeurd. De begrooting voor 1907 wordt goedge keurd. M. D'Huvettere vraagt dat de boeken er volksbibliotheek zouden ontsmet wor- en. Sommige zijn in zulken erbarmelijken staat dat eene ontsmetting hoogst noodig is. M. de Voorzitterzal onderzoeken als het toestel dat de stad bezit daartoe zou kunnen benuttigd worden. Nopens de stadsboekerij is er in de plaat selijke gazetten een pennetwist ontstaan, en namelijk over de afwezigheid van den boek bewaarder. Nopens de klachten dier bladen, betwij felen wij grootelijks dat de dienst zou te wenschen gelaten hebben, maar waarin het blad gelijk heeft, 't is als het spreekt over de afwezigheid van den aangestelde. Er is verstaan geweest tusschen den heer Voorzitter der Commissie en mij dat ik de vergunning tot verlof zou geven, en 'k heb er noch toegestaan, noch geweigerd, daar er mij geene werden gevraagd. Ik zou den heer Bibliothekaris verwittigd hebben, maar hij is, zoo 't schijnt, in stad niet. De begrootingen der scholen worden tot eene naaste zitting verschoven. Rekening en begrooting der aangenomen keukenklasse bij de Mariaschool worden goedgekeurd. M Bouquet vraagt eene verhooging van toelage aan deze klasse, die zoovele diensten bewijst aan het werkvolk onzer stad. j De heeren Voorzitter en Fraeijs onder steunen de vraag van den heer Bouquet, en eenparig wordt de toelage op 750 fr.gebracht, dus eene verhooging van 180 fr. De raad beslist in grondbegin deel te nemen in de maatschappij te stichten tus schen de gemeenten voor de uitbating der lijn Yper-Belle en Poperinghe-Reninghelst Kemmel, waarbij later ongetwijfeld de voortzetting Kern mei-Wijtscbaete Waasten zal vervoegd worden. M. Sobry vindt dat de beste lijn hadde geweest Belle-Lichtervelde, langs Yper- Poelcapelle-Hooglede. M. de Voorzitter denkt dat men best zou doen nu zoohaast mogelijk Yper-Poel capelle in gang te krijgen, die ten minste gedeeltelijk den wensch van M. Sobry vervult. M. D'Huvettere denkt dat de wensch van M. Sobry moeilijk zal voldaan worden, 't Ware beter ons goed verbinden met Diksmuide, Oostende en Nieuwpoort. M. Fraeijsklaagt over de ongeschikte uren vande lijn Elverdinghe-Diksmuide. M de Voorzitter doet opmerken dat Yper daarin niets te zeggen heeft daar de stad destijds geweigerd heeft in te schrijven voor de lijn, hetgeen ik altijd als eene dwa ling heb aanzien. Nu moeten wij er de gevolgen van dragen. We zullen nochtans onderzoeken als er geen middel bestaat om de zaak te schikken. M. Fraeijs klaagt nog over de brugge op de vaart van Komen. Die brugge levert een gedurig gevaar op, ten oorzake hare ontoereikende breedte. Trams, rijtuigen, autos, wielrijders en voetgangers kruisen daar, op zulke wijze dat het waarlijk te verwonderen is, dat er niet dagelijks onge ukken te betreuren zijn. M. de Voorzitter zal den toestand doen opmerken aan het booger bestuur. Hij erkent dat bet zeer noodig is dat er verandering kome. Hadden wij toegestemd dat de vaart daar gevuld wierde, ongetwijfeld ware de brug reeds op de noodige breedte, maar we vreezen dat dit de voltooiing der vaart nog zou verachteren. 1) M. Bouquet vraagt de gaz in de Water kasteelstraat. De lieer Voorzitter Dat zal bij eenige dagen gedaan worden. Sprekende van de gaz, moet ik doen opmerken dat sommige klachten gegrond zij'n, en dat we maatregels hebben genomen om ze te doen ophouden. M. Sobry vraagt een betamelijk voor land al den kant van 't water, van aan 't Statieplein tot aan den ijzerënweg Locre- straat. De heer Schepene van openbare werken zal het noodige doen, met de lijning te volgen, die voorgesteld is. De openbare zitting wordt ten 61/2 u geheven. (1) Wanneer zullen de 400.000 fr. ver bruikt worden op vraag onzer Katholieke Kamer heeren gestemd, met belofte van den Minister algauw aan de voltrekking te be ginnen In geheime zitting wordt de heer M. Vergracht, Luitenant benoemd der pompiers in vervanging van M. Angloo en de heer Ernest Seys, zoon, onderluitenant, in ver vanging van M. Vergracht. T Sedert a5 September 1906 loopt de nieuwe tram Yper-Diksmuide, of beter Elverdinghe- Diksmuide. De menschen die van Diksmuide, Wou- men, Merckem, Bixschote en Zuydschote naar Yper moeten komen, mogen niet klagen over den spoed waarmede men ze naar Yper voert immers, als zij vertrekken uit Diksmuide rijden zij tot aan Elverdin- ghe, waar zij niet lang moeten wachten achter den tram die van Veurne naar Yper komt. Vijf trams daags vertrekken uit Dik smuide op de volgende uren 5.0O 7_5o io.36 i,S5 en 5.55. Zij zijn te Elverdinghe 5.57; 9-00 11 -27; 2.45 en 6.57. De tram Veurne-Yper komt 6.07 9.15 11.28 2.49 en 7.45 en is te Yper-statie 6.29 9.37 1 i.5o 3.i 1 en 8.07; zoo dat de reis tusschen Diksmuide en Yper afgeleid is in 1 u.29 m., of 1.47, of 1.14, of 1.16 en of 2.12. Wij vinden dat goed voor allen die naar Yper willen komen, en niet slecht voor de stad hoe meer volk, hoe meer neringe 's avonds 48 minuten moeten wachten te Elverdinghe is misschien wat lang,maar 't is avond voor de Yperlingen en dan komen geene vreemdelingen koopen of verkoopen. De Yperlingen die 's achternoens, 't zij ten 12.25 3.55 of ten 6.40 u. Diksmuidewaarts willen optrekken, mogen ook niet klagen immers zij kunnen van Elverdinghe met den nieuwen tram weg te u.5o 4.40 ofte 7.03. Zij zijn te Diksmuide te 1,42; 5.27 of te 8.o3 u., 't zij in 1 u 17m. 1.32 of in 1.23. Maar deze die 's morgens naar Zuydscho te, Bixschote, Merckem, Woumen of Dik smuide zouden willen rijden met den tram. verliezen te veel tijd. Vertrekken zij van Yper te 4.27 7.47 of te 9.48 u., zij vinden geenen tram te Elverdinghe om Diksmuide waarts te gaan, tenzij te 6.o5 9.15 of te 12.5o u. zij geraken maar te Diksmuide te 7.07 io.io of te 1.42 u. zoodat zij ten 2.40; 2.23 of 3 u 52 m. op weg zijn 't is te hopen dat er daar verandering zal in komen: zoo voor het gemak der Yperlingen als voor t profijt van den tram Yper-Diksmuide. De Yperlingen zullen te Elverdinghe niet willen wachten van 4.49 u. tot 6,o5, van 8.00 tot 9.15 en van 10.10 tot 12.5o., zij zullen liever te voete gaan naar Steenstraat en hier den tram pakken. M. Sarriën, de fransche opperminister heeft zijn ontslag ingediend. Hij zal waar schijnlijk vervangen worden door M. Cle- menceau, minister van 't inwendige. Zal die verandering eene verbetering zijn voor Vrankrijk Daar is weinig hope voor! M. Xavier de Cattelmeau heeft den volgenden brief gezonden aan minister Lie- menceau In Vendee hebt gij 'de nagedachtenis onzer vaderen beleedigd, die gestorven zijn op heteereveld voor vorst en heerd. Neem acht op Gods reclitveerdigheid, die u treffen zal. Gezien gij z gt, dat er geen Chouans meer zijn. ik geef u rendezvous in een klein hoeksken van Vendee te Pui in de Meaugegouw. Neem 500 man van uwe gezindheid, ik zal er 500 van de mijnen nemen, en poog de kerk te sluiten. Dat zal het beste middel zijn te zien, of er ja of neen nog chouans zijn, en of zij hun geloof weten te verdedigen. Dat heet men haar op de tanden hebben. Te Dijon, iu Frankrijk, waar niets anders in het hospitaal zijn dan wereldlijke zieken oppassers, komt een dezer aangehouden te worden, beschuldigd van onnoemlijke aan slagen, gepleegd op kinderen in het hospi taal in behandeling. Een ander oppasser, beschuldigd van dezelfde feiten, en tegen wien een aanhou dingsmandaat is afgeleverd, is nog niet kunnen aangehouden worden. En het is zulk stelsel dat onze blauwen en rooden hier in België ook zouden willen invoeren Men schrijft uit Maintz Tien jaren geleden was een katholiek priester, baron Zucco, naar het protestan tism overgegaan. Hij heeft thans zijne dwalingen afgezworen en vraagt oin in de katholieke Moederkerk terug te keereu. Volgens een bericht zijn in de Hoiland- sche sfad Waals een dertigtal familiën vergiftigd door het drinken van besmet water. Er ziju wel honderd slachtoffers, waartusschen vele kinderen. Men heeft een aantal geneesheeren uit Aken moeten ter hulp roepen. Stolypine hoopt weldra in Rusland de noodige hervormingen te kunnen tot stand brengen. De opening der nieuwe Doema- is bepaald op 20 Februaride datum der kiezingen hangt van de omstandigheden af. Graaf Wife'wijt den ong'lukkigeu toe stand waarin Rusland verkeert, aan de gematigden, die het niet eens geuleven zijn; anders hadden zij gemakkelijk de onlusten kuunen beteugelen. Wilden zij het spoedig eens worden, dan zou men nog de nuttige en noodige hervormingen kunnen tot stand brengen. Het Hooger Hof van San Francisco heeft gister een vonnis geveld waardoor de assurancie-maatschappijen verplicht worden al de geledene schade te vergoeden. De betrokkene maatschappijen beweerden dat de branden veroorzaakt waren door de aardbevingen en dat zij bijgevolg met ver antwoordelijk konden gesteld worden. Het Hof nam dit stelsel van verdediging niet aan. Annam is een Keizerrijk in 't verre Oosten, bij China en Indië, die onder de voogdij staat van Vrankrijk. De Keizer van Annam heeft een groot getal vrouwen en mannen vermoord en doen verinoorden, na hen op onmenschelijke wijze gepijnigd te hebben. Hij gebruikte onder andere, menschen voor doelschieting.. De fransche gezant heeft den Keizer doen opsluiten. De zinneloosheid van den Keizer duurde reeds jaren, en 't en is waarlijk niet begrij pelijk hoe sedert lang aan die onmensche- lijke wreedheden geen einde werd gesteld. De vermoedelijke moordenaar vau St-Ve- nant, Renó Heindriekx van Clercken, die opnieuw het verlangen had uitgedrukt on dervraagd te worden, is in het gevang van Bethune met verscheidene getuigen gecon fronteerd. Deze getuigen zijn mad. Julia Routier, echtgenoote Réant, oud 29 jaar, te Lillers mad. Cornez, herbergierster te Lillers, bij wie Heindriekx op logist was op het tijdstip der misdaad mad. Campagne, Augustine Réant, Rose Baron, Celina Delmer, Louis Réant, Octave Réant en Charles Mourmant, allen inwoners van Lillers. Al deze getuigen waren reeds op ,ast van M. Boudry onder vraagd geworden door de gendarmen of den poiiciekominissaris vau Lihers.riunne vroe gere verk aringen zijn thans door den on- derzoeksrechter onveranderd her maid. Mad, Campagne heeft verklaard dat Heindriekx bij haar ingeschreven stond ouder den naam van Drickx, onder den weiken hij best be kend was in de streek. Deze vrouw die Heindriekx langen tijd bij zich op logist had, en zijne kleederen, die hij zorgeloos liet liggen, zelf onderhield, heeft uitdrukkelijk vermaard de knoppen met beestekoppen te herkennen als behoord hebbende aan Heindriekx. Da andere ge tuigen durven niet zoo bevestigend spreken. Macl. Cornez heeft nogmaals verzekerd dat Heindriekx den 13 januari,dag der misdaad, bij haar vernachtte rond 11 ure verliet hij' de herberg om er slechts ten 2 1/2 ure 's nachts terug te keeren. Heindriekx blijft echter bij zijne vroegere verklaringen, en noemt deze getuigenissen valsche eeden M. Boudry, heeft langdurig Abel en August Poüet en de gebroeders Leon en Henri Fauvart ondervraagd over de moord poging en diefstal in Januari 1905 gepleegd op Jan-Baptist Deron, landbouwer, 78jaar wonende op 't gehucht Docault,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1