D I T I S EN OMMELANDS m Dood van Iher Baron Surmont de Volsberghe 3 fr. 's j aars De Rooversbende van Hazebroek Of) Zaterdag 3n November 1900. 5 centimes! blad. 41-"jaar. TaImerk 3031 Alwie intcekcnt op bel Nieuwsblad v n Yper voor 1907, krijgt liet blad voor nieten tol nieuwjaar. Vraa.t het Had aan den briefdrager cf ten hureele, 38, Poters!rate Yper. De herbergiers krijgen het blad voor 1,50's jaars. ROND DE WERELD Duitschland Kapitein Voigt Duitsch en Poolsch Et-Maar ten Vrankrijk Katholieke Wacht Gedachten op Allerzielen TELEFOON 52 Te trekken hij den Uitgever, Tk 38, in de Boter str atete Yper, en bij land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank jaar*. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal wmssiWm De Belgen De belg Achiel Deroo, die eene laatste j inaal gekonfronteerd werd met den beruch- ten bandietenhoofdman Abel Pollet, heeft üiet kuunen loochenen dat hij deel genomen heeft aan de diefstallen van Lestrem, Po- peringhe en OostvletereD. A rrondissements-Commissaris Misdaad te Merville {pf1i '■«■iinrrm T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Beigenland. Het blad en is niet min teirekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. l'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Is d, te Vpep. m m m m De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad is't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besprokeD. De Keeren van de Agence Hacas, te Brussel, Tk 34, in de Zilver - slrate, en te Parijs, n°8, Place de. la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. VyLAMPS Mher Baron Surmont de Volsberghe, oud-minister van Ni|verheid en Arbeid, gewezen Burgemeester van Yper, gewezen Senator van het arrondissemeritY'per is Dins dag overleden op het kasteel van Steppe- Stede, te Sint-Denys Westrem, bij Gent. Die lijding zal op onze bevolking een pijnlijken indruk maken: de tallooze dienstm door den dierbaren afgestorvene bewezen aan de stad Yper en aan het arrondissement wier belangen hem zoo nauw ter harte lagen, zijn nog in het geheugen van eikendeen. Onze christelijke bevolking gedenkt nog met dankbaarheid aan zijne onvermoeibare werkzaamheid en zijne weergaloozen lever voor het go :de,zoowel onder politiek opzicht als in het openbaar bestier en de inrichtingen der katholieke partij. Binst rond de veertig jaar was hij steeds op de bres wanneer hel gold de godsdiensti ge en stoffelijke belangen van Yper en het arrondissement. Te Gent geboren den 5 october 1837, kwam hij na zijne studiën in Sinte Barbara college te Gent en ter Hoogeschool van Leven, in 1865 zich vestigen te Yper, ten gevolge van zijn huwelijk met Jonkvrouw Gheus d'Elsenwalle. Ten tien tijde was Senaat,Kamer,provincie en gemeentebestuur van Yper in de handen der liberale partij. Een groot deel der ge meentebesturen van het arrondissement waren insgelijks in de handen onzer tegen strevers. Langen tijd en duurde het niet of Baron Surmont stelde zich aan 't werk met zaliger M. Iweins d'Eeckhoutte, M. Spillebout en anderen, om de openbare belangen te zamen met deze van kerk en godsdiensttebehertigen. In 1871 werd hij gemeenteraadslid te Voormezeele opvolgenthjk lid van den Provincieraad en vau de Bestendige Afge- veerdiging. Zijne uitgebreide kennissen,zijne bijzondere bekwaamheid in het bestier deden hem van zijne ambtgenooten eeren en hoog schatten. Den i3 Juni van 't jaar 1878 werd hij lid gekozen van den Senaat in vervanging van Baron Mazeman de Gouthove, uittredend liberale Senator. Sedertdien werd hij steeds zonder strijd herkozen. De ongelukswet van 1879 deed hier, gelijk overal elders het land door, de noodzakelijk heid inzien van het inrichten van katholieke scholen. Sint Michielsschole kwam tot stand, Sint Aloysiusschole werd heringericht, de school van O. L. Vr. van Thuyne werd begonnen, de Matiaschool vergroot. Hier meer dan overal elders was de strijd hevig. Dank aan het wijs beleid van den voorzitter van het Schoolcomiteit, Baron Surmont, bekwamen de katholieken op schoolgebied eene schitterende overwinning, voorbode van de zegepralen op alle ander gebied. De uitbreiding van den katholieken Bond en de stichting van den Katholieken Kring vonden in Baron Surmont een milden steun en ieverigen werker. Den in februari 1891 werd hij met zijne medekandidaten gekozen in den Gemeente raad van Yper, het eenige bolwerk dat alhier nog in de handen bleef der liberale partij. Den a3 maart daaropvolgende werd hij door Z. M. den Koning Burgemeester benoemd onzer stad, bediening die hij tot voldoening van alle ware Yperiingen vervuld heeft tot in februari 1900, wanneer hij door het vertrou wen des Konings geroepen wierd om als iMinister van Nijverheid en Arbeid het werk vooit te zetten vaneen anderen Yperling, zaliger minister Albert Nyssens. De groote bladen spreken met welverdien den lof over het werk van M. Surmont als Senator cn als Minister. Al wie Baron Surmont aan het werk heeft gezien brengt hulde aan zijne onvermoeibare werkzaamheid en de armen weten best te oordeelen, over zijne onuitsprekelijke mil- dadi'ghéid. Le Journal de Brineelles spreekt als-volgt van de politieke loopbaan van Baron Sur- mon de Volsberghe Aanhoudende werker, begaafd met een bijzonder gemak van opvatting, behandelde hij met een wondere weerdigbeid de ver- schilligste vraagpunten. Redenaar was hij niet; hij sprak eenvoudig maar kon zich doen aanhooren. De talrijke redevoeringen uitgesproken over al de belangrijke wetten, die voor den Senaat kwamen sedert 1878, alsmede de menigvuldige verslagen door hem opgemaakt over alle soorten van kwesliëo, zijn een zeer belangrijk werk. Het verordenen van een groot getal vraagpunten van verschillenden aard, name lijk de wetten over belastingen, inkomrechten en financiën, de krijgswetten, de werkmans wetten, en de vraagpunten van wetgeving in het algemeen, vonden in Baron Surmont een neerstigen en gewaardeérden. meêwerker. Zoo nam hij deel aan de besprektng der miliciewet, waarover hij verslag miek, de wet op de tabakbelasting, op de buurtspoor wegen, op de bevordering der officieren en de inlichting der krijgsschool, het inrichten van een werk- en nijverheidsraad.de overeen komst tusschen België en Vrankrijk nopens de rriilitiewet, de werkrechtersraden, de werkmanswoningen, de openbare onder stand,het afschaffen derspelen in de openbare gestichten, het toltarief, het fabrikeeren en invoeren van alcool, enz. enz. Maar 't was voornamelijk in de moeilijke vraagpunten van provinciaal en gemeente- bestier en in kieszaken dat de veerdigheid en de onvermoeibare werkzaamheid van den Senator van Yper werden opgemerkt. De gedurige verandering van ons kiesstel sel, die sedert twintig jaar van hier zoovele en zoo ingewikkelde omkeeringen heeft ondergaan betuigt het einde van het oude stelsel en het zoeken van een volk naar een nieuwen weg. De hevigheid van den strijd en het belang der besprekingen konden een man als Baron Surmont niet onverschillig laren. Ook nam hij er een werkzaam deel aan. Zijne grondige kennissen in deze zaak, zoowel als zijne groote ondervinding in bestierkwestiè'n zijn van onberekenbaar nut geweest voor de oplossing dezer moeilijke vraagpunten. Blijven'nog aan te stippen de wet van 1 879 over de verandering aan de personeele belastingen en van de kieswet, deze over de afschaffing van het recht der bestendige afveerdiging op de betwiste zaken, de wet van 1883 op het provinciaal en gemeentekies recht, de wet van 1884 op de provinciale en gemeenterekenphehtigheid, de wet op de manier van stemmen, de wet die de provin cie- en gemeentewetten veranderde, de wet van 1 895 op de kiezerslijsten voor de Kamers, waarover de achtbare Senator een zeer belangrijk verslag miek, dat hem de geluk- wenschen verwierf der leden van het Staats bestier en van heel den Senaat, het kieswet- boek, waarvan hem ook het verslag werd opgeleid. Herinneren wij ook het belangrijk deel dat Baron Surmont genomen heeft in het werk der herziening van de grondwet. Altijd op den eersterr rang, deel nemende in alle belangrijke besprekingen, hoe lang of ingewikkeld zij ook waren, heeft hij zich waarlijk onvermoeibaar getoond. In de Commissie der XXI miek hij verslag over de herziening der artikels 43 en 48 der grondwet. Den 5 februari de Volsberghe minister 1900 wierd Baron Surmont benoemd van Nij verheid en Arbeid, 't Is onder zijn ministerie dat de wet werd gestemd op de pensioenen der oude werklieden. Hij lei het wetsont werp neer over het meten van het werk, dat de wet werd van 3o juli 1901De wet op de vergoeding der werkongevallen werd ook door hem neergelegd, daar het ontwerp van M Nyssens, tengevolge der ontbinding van de Kamers niet meer en te'de. Binst zijn tweejarig ministerschap heeft Baron Surmont de Volsberghe zich voorna melijk beziggehouden met de vraagpunten betrekkelijk het nijverheids- en bedrijfson- derwijs. De plechtige lijkdienst, gevolgd der begraving van Baron Surmont de Volsberghe heeft plaats heden Zaterdagmorgen, ten 10 en half ure, in St Pieterskerke. Vergadering aan de statie, bij de aankomst van den trein, ten 9.40. Het stadsbestier, pompiers, stadsharmonie, Koninklijke fanfare zullen aan den stoet deel nemen, alsmede het leger. We vernemen dat het Staatsbestier zal vertegenwoordigd zijn door drie ministers en dat de heer graaf de Mérode, voorzitter van den Senaat, benevens talrijke senators, kamerbeeren zullen in de lijkplechligbeid aanwezig zijn. breld teruggelegd en de dekens erop gesme ten. De oude sliep in een ander bed. Canut Vromant hield haar den mond toe, terwijl Dehouck haar bij de keel greep. Toen kwam de oude wakker en poogde te schreeuwen zij kon alléén verdoofde kreten slaken. Alfred Dehouck vroeg mij dan Moet men ze dooden Ik antwoordde hem 't En is niet noodig, laat ze maar leven 1 Ik schudde haar dan en vroeg Waar is uw geld Rap Antwoord 1 Zij leefde en zei Ik en heb geen. Vervolgens bonden wij ze vast, wierpen de dekens boven haar hoofd en zochten zelf haren pot Al de meubels wierden door- snuisterd, zelfs de keuken noch de bedden waren vergeten. In een koffer vonden wij tot 600 fr. in goude geld en omtrent 200 fr. in vijffrank- tukken. In eene schuiflade ontdekten wij nog 2i0 fr. in gord en één Vankbiljet van 1100 fr. Het onderzoek was goed afge- I loopen. Met al dat, hadden wij veel leven I gemaakt. Een oude knecht was stillekens opgestaan. Ik hoorde hem, want ik hoor I liesde en 'k zei aan mijne twee gezellen 't Is tijd om te vluchten, want welhaast I zulleD wij nog dezen mensch moeten doo lden. Dan zijn wij vertrokken in de richting 1 van Calonne aan Leie. De oude knecht van Jufvr. Appourchaux I heeft dit verhaal bevestigd. Hij was naar beneden gegaan, juist op het oogenblik dat Ide dieven wegvluchtten. Hij gaf de eerste zorgen aan zijne meeste- j res, die zoo wreed door de bandieten behan deld, langen tijd nog na den aanslag ziek is I gebleven van de doorstane ontroering. Na die konfrontatie vond den onderzoeks- I rechter van Bethune dat het belgisch gerecht I meer bevoegd was om de misdrijven te onderzoeken die Deroo ten laste gelegd 1 worden. De belgische regeering is verwittigd dat Ier zonder vertoeven zal overgegaan worden tot het vervullen der pleegvormen, voor de uitlevering van Deroo, uitlevering welke I door het belgische gerecht gevraagd werd. De kerel zal dus binnen kort ter beschikking gesteld worden van het parket van Yper. Op aanvraag van het parket van Yper I beeft M. Boudry, onderzoeksrechter te Bethune, de getuigenissen gehoord van Abel Pollet en van Louise Matoret, om de rol te kunnen bestatigen, gespeeld door I Hauspie in België opgesloten. Hauspie had zich 20 fr. toegeëigend op het bedrag van het bankbriefje van 1,000 fr., voortkomende van de driedubbele moord I te Violaines. M. Coupillaud heeft een nieuw onderzoek I bevolen over de moordpoging op M. Ver- cruysse, landbouwer te Belle gepleegd. Ahil Pollet die zoo bevreesd was voor het I schavot zal nu gerust mogen slapen. Het gouvernement zal Maandag aanstaande een wetsontwerp neerleggen om de doodstraf in Frankrijk af te schaffen. De beruchte dief van Koepenick is donder dag aangehouden, t Is eenschoenm 57 jaar oud, zekere Volgt, die zelfs no geen soldaat geweest is, maar in g goed in kennisse is met het gerec trouwens reeds 27 jaar gevang moe e Hij was in Februari Slaatst uit <- 1 o gelaten. Wat zal er nu geworden van zijne beroe ming tot leeraar in de krijgsschool en van de blijft in der inwoners zijner ge- inschrijving voor een eeredegen? De burgemeester van Koepenick dienst op verzoek meente. moeilijkheid is ontstaan Een erge is ontstaan in Duitsch Polen, ter oorzake van een bevel, de gebeden te lezen en den Catechismus te leeren in 't Duitsch. De Polen slachten de Vlamingen zij houden aan hunne tale en zij en hebben alle twee geen ongelijk, integendeel. De duitschers zouden willen die liefde tot hunne tale te nietc doen bij de Polen, maar 't en lukt niet. Sommige bladen schrijven zelve dat twee duitsche kardinalen, Mgr Kopp en Mgr Fischer zullen naar Rome reizen om bij Z. Hden Paus aan te dringen ten voordeele der Duitschers. 't Moet zijn dat het duitsch bestier weinig kans heelt van te lukken om tot zulke uiterste middels te moeten zijne toevlucht nemen. burgerschap in Vrankrijk zullen verliezen en niet meer zullen als Franschen aanzien worden. In eene meeting had Minis'er Clemenceau dat wel te verstaan gegeven, maar dat men zooverre zou gaande bisschoppenen priesters buiten de wet te stellen en als vreemdelingen te behandelen, niemand had dit durven peizen. Eene tijding die, alhoewel verwacht, toch een grooten indruk maken zal, t is dat de fransche bisschoppen en priesters, die aan Z. H. den Paus ge Paus getrouw blijven, hun St Maartensdag gaat dit jaar met bijzon deren luister gevierd worden door... liberalen en socialisten. Dien dag gaan ze te Brussel bijeenkomen en een heelen pak petitiën dragen naar M. Demot, burgemeester van Brussel, om hem het verplichtend onderwijs te vragen. Daar zal zelfs een petitie zijn van Yper en een lijste zal erbij gevoegd worden met het getal kooijezettersn van onze stad. 't Schijnt dat er hier schrikkelijk vele zijn, want 't is nu al vier vijf jaar dat zekere Sarloo aan 't tellen en 't opmaken is van al die kootje- zetters en nog en is 't niet klaar. Misschien zal St-Maarten medelijden hebben met den man en de lijste 's avonds in zijn kouse leggen. Dat ware juist om s Zondags naar Brussel te gaan de armoede bestrijden met het verplichtend onderwijs De heer J.-B. Coppieters 't Wallant is arrondissements-Commissaris benoemd te Brugge, ter vervanging van Mher Kervyn, overleden. Morgen Zondag ten 9 in Sint Niklaaiskerke. 's Avonds Volkshuis. ure, patroon misse ten 7 ure, feestmaal in het Hieronder geven wij het verhaal van Abe' Pollet, verleden week gedaan, over de moordpoging op Mej. Celestina Appour chaux te Merville gepleegd Mijn broeder August en Alfred Dehouck hebben den s' s'ag tende aaDgewezen, zegö De oude heks is 78 jaar en het zal gemak kelijk gaan om eene huiszoeking te doen. Na overliet poortjen geklommen te zijn, braken wij iu huis. Wij ontstaken eene keers en vonden eerst een groot kruisbeeld op een bed liggen. n Ik zei aan Dehouck Laat het liggen het ergert ons niet. Nogtans hebben w" het weggenomen om het bed te onderzoeken en niets vindende hebben wij het Christus Wat is dit leven dan versterven, Een langzaam worstlen met de dood Wat is de dood dan 't leven erven, 't Vereenigd leven in Gods schoot Het lijden moge 't lichaam krenken Het ondermijnen dag aan dag, Door schok op schok de lenden beuken Gij, Dood, geeft den genadeslag. Gij zet de kroon op 't gansche leven Als gij het uitwijst, blijft het staan Uw killende adem, die doet sneven, Jaagt vrucht en bloesem rijpheid aan. Wat jaren arbeids niet vermochten, Volvoert gij in een oogenblik Een leven lang, in smart bevochten, Trekt gij te zamen in een snik. Wie zal de Godheid zien in de oogen En leven 't Is der ziel ontzegd, Zoolang zij niet, aan de aarde onttogen, Het kleed van 't stof heeft afgelegd. Wie zal haar somtren kerker vellen En ramt zijn dikke muren in Stoot toe, o Dood, 'k zie ze hellen... Een poging slechts... Ze storten in. Thans vliegt de ziel op lichte veeren En steigert tot den hemeltop, Om tot den Schepper weer te keeren, En geeft zich in zijne armen op. L. De Koninck.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1