i T IS EN OMMELANDS 3 fr. 's jaars De Hoovers bende van Hazebroek Op Zaterdag 17" November 1906. «entimen 't blad 41 jaar. Talnierk 3033 Al wie ioteekent op hel Nieuwsblad van Yper voor 1907, krijgt het blad voor nieten tot nieuwjaar. Vraa I het blad aan den briefdrager of ten bureeie, 36, Poterstraat, le Yper. De herbergier krijgen hel blad voor 1,50 's jaars. RONDDE- WtRÈLD Frankrijk Duitschiand Belgenland De boer zal 't al betalen Mad Y per emeenteraad Boesinghe VAN ALLES WAT TELEFOON 52 9 trekken bij den Uitgever, Th 36, in de Boierstratete Yperen bij 's land, boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank s jaar* Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten 0,fr. 15 de reke binnen 't blad is t 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1; overdruk, 5 fr. 't honderd, teder boek, waarvan ons twee afdrwsels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, le Brussel, Tk 31, in de Zilver- strate, en te Parijs, n°8, Place da la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- Westvlaanderen wonen. Verslag der zitting van Zaterdag 10 October 1906 Tram Gaz Kolen Scholen Kerkfabriek Godshuizen Leening Nieuw Onderhoor Aanhouding van August Plateol Voor de Vogels De hoogste Boomen der Aarde Diefstallen te Laven tic De Kinderen die rooken Lijkrede T NIEUWSBLAD VAN 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's zaterdags na de jiarkt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Hei blad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. P 1'es moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, Tk 3d, te Yper. Eene belangrijke bespreking over de toepassing der scheidingswet tusscken Kerk en Staat, ol betet de vervolgingswet tegen de Kerke door den Staat heeft plaats gehad in de fransche Kamer. De vrijmetselaars van allen rang hebben t ministerie aangewak kerd altijd maar verder te gaan en Viviani, de Minister van Arbeid, heeft zelfs luidop verklaard dat zij geen ander doel hebben dan den godsdienst uit te roeien. Wij hebben het werkvolk zijn geloof ontrukt, zegt hij, wij verduiken het niet, en ons grootste verlangen is alle gevoelens van godsdienst te vernie tigen. Minister Briand is wat voorzichtiger geweest en hij schijnt allicht geneigd te zijn toegevingen te doen, maar misschien wel om zooveel te gemakkelijker de christenen te kunnen foppen. Geheel de bespreking is natuurlijk geëin digd met eene stemming van vertrouwen in het ministerie. Woensdag had er in de duitsche Kamer eene ondervraging plaats over de betrek kingen van Duitschland met de andere mogendheden. Zulke bespreking zou nog al dikwijls ongemerkt voorbijgaan, ware 't niet dat de kanselier von Bülow, in zijn antwoord zulke belangrijke verklaringen heeft gedaan. Uit zijne woorden blijkt namelijk dat hij niets beters verlangt dan met Vrankrijk aoede betrekkingen te onderhouden dat de Duitschers de fransche natie bewonderen,die na bijna 40 jaar, neg steeds de vaderlandsche hoop op wederwraak blijven voeden. Hij von Bülow,zou zelfs nog al geern eene overeenkomste sluiten met Vrankrijk, maar... intusschentijd moeten de duitschers op hunne hoede zijn en meer en meer het land versterken. Is de kanselier nu zijn doel geweest de duitsche vaderlandsliefde op te wekken, of heeft hij misschien enkel getracht de vriend schapsbetrekkingen tusschen Duitsch en fransch wat te verbeteren Wie zal het zeggen Misschien wel alle twee.Alleszins is zijne redevoering fel bespro ken in de groote bladen van alle landen. Dinsdag was't de heropening der belgische Kamers. De heeren Volksvertegenwoordigers zullen vandaag de bespreking beginnen der Kiezing van De Bunne te Kortrijk. In den Senaat was 't groot nieuws de ontvangst van Prins Albrecht als senator. Die ontvangst is zeer plechtig geweest. Na de aanspraak van den Voorzitter van 't Senaat, graaf de Mérode-Westerloo, heeft Prins Albert geantwoord en de Senators bedankt voor hunne genegenheid en tevens aan allen de verzekering gevende dat hi) gelukkig was te kunnen meewerken aan den voorspoed en het welzijnjdes Vaderlands. De zetel van Prins Albert zal staan nevens dien van M. Capelle, provinciale senator voor Westvlaanderen, en Schepene te Meenen. De boeren staan tegenwoordig in Holland aardig te kijken. Er is daar sedert verleden jaar een liberaal ministerie aan t hoofd. D ministerie beeft een wetvoorstel neergdegd over de inkomsten-belasting waardooi Wandere belastingen: tineenen bedrijtsbelastingenkunnen nogal wel vergeleken worden aan hetgeen men hij ons heetpersoonlijke belasting en patent. Men bad in Holland de menschen wijs gemaakt dat de ^komsten-belasting- ve landbouwers geen patente, omdat zij, voor de uitoefening van hunnen stiel, reeds betalen in grondbelasting, watergeschot, enz. Maar, ach met de nieuwe belasting op het inkomen worden de boeren nu ook voor hun bedrijf aangeslagen, 't is te zeggen dat zij zullen moeten de patente betalen onder den naam van «inkomsten-belasting!" Zeg, boertjes van België, hebt ge geen goesting van hier te varen gelijk in Holland? Dat komt er van als men katten in zakken opt en zich door een woord laat meeslepen, zon Ier te weten wat er onder verdoken zit. Men zou op veel van die zoogezeide hervormingen en veranderingen schoone van verre maar dikwijls verre van schoone, het opschrift mogen plakken dat men aan zekere hovingen leest Hier liggen wolfijzers en schietgeiveeren. Als men in den klem zit, geraakt gij uit Zij vragen ook om een overschot op de buitengewone ontvangsten der stichting Goltschalck te mogen bezigen voor gewone uitgaven van gemelde stichting. M. D'Hu vetterebegeert nadere inlich tingen hierover en daarvoor zal die zake voor nader onderzoek tot eene volgende zitti jg verschoven worden. er 1? De openbare zitting begint ten 5.20 m. Al de raadsheeren zijn aanwezig, buiten M. Begerem, die onpasselijk is. M. de Bur gemeester zit voor. 't Verslag der voorgaande zitting wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. De heer voorzitter leest eenen brief van wege de familie van zaliger Mher Baron Surmont waarbij den raad wordt bedankt voor de eere en hulde bewezen aan den overleden heer Baron Surmont tijdens de begraving. M. D'Huvettere doet aan den schepen raad opmerken dat er geduriggevaarisin de Thouroutstraat, door de werken aan de tramlijn Die werken zijn nu gestaakt en's avonds brandt er nooit geen licht omtrent M. de Voorzitter zegt dat hetStadsbe stier de werken heeft doen staken,om reden dat het zelfs van die werken niet verwittigd werd door wie het aangaat. Men ging te werke als in een veroverd land,noch boomen noch eigendom van stad eerbiedigende. De ziekte vau M. Wattelet heeft belet de zaken vroeger te vereffenen, maar ik hope dat de werken te naaste weke zullen kunnen hernomen worden. M. Sobry klaagt dat de overeenkomst nopens de gaze niet wordt nageleefd. M. de Voorzitter zegt dat de Schepen- raad hierover reeds aan het bestier der gazmaatschappij geschreven heeft. Vele klachten zijn ongegrond, maa.r niettemin de stad is vast besloten met strengheid al de voorwaarden van het contract te doen toepassen. Zelfs is DrTerlinck belast een scheikundig onderzoek te doen over de gaz. M. D'Huvettere. Daar staat in een blad van Yper den uitslag eener ontleding der gaz door zelfden Dr Terliack gedaan. M. de Voorzitter.We zullen M.Terlinck vragen den uitslag zijner eerste ontleding ook bij de tweede te voegen. De goedkeuring der aanbestediug voor 12 wagons kolen voor 't Water kasteel wordt verschoven tot een volgende zitting, daar er eene klacht is van een der aanbieders M. Dumont, waarover wij nog nadere inlichtin gen behoeven. het Siïreó»Vdï«Z1JiV Belg.E, betalen de De goedkeuring der begrooting van de lagere scholen zal met gesloten deuren behandeld worden, om reden dat er zal sprake zijn van personen. De begrootingen der bewaarscholen, aan- genomene en keukenschool voor 1907 wordt goedgekeurd. De disch bepaalt op 8 fr. per kind voor 495 knechten en 162 meisjes zijn aandeel in de onkosten van het lager kosteloos onder wijs. De raad bepaalt op 3/12 van 27.190 fr.zijn aandeel in de kosten voor het herstellen der vensters van Sint Pieterskerk. De begrooting der kerkfabriek voor 190 wordt eenparig goedgekeurd. De godshuizen vragen om een met ge bruikt crediet der gewone uitgaven tegebiui- ken voor buitengewone uitgaven Goedge keurd. M. de Voorzitter leest het verslag van den Suhepenraad nopens de ontworpen leeuing jn de werken die ermede zullen verricht worden. De nieuwe leening zal 800.000 fr. bedragen, te gebruiken naarmate de be chikte werken zullen uitgevoerd worden. De spreker herinnert de voorgaande lee ningen en hetgeen ermee gedaan werd, der prachtigen geldelijken toestand van stad, die zal toelaten zonder verhooging der bestaande lasten en zonder er nieuwe te leggen de kosten van kroos en uitkeering der leening te dekken. Voor den dienst der leening wordt jaar lijks een krediet voorzien van 28.009 fr., te nemen op de overschotten der gewone begrooting. Het geld der leening zal gebruikt worden als volgt 200 000 fr. voor de herstelling der Halle. 135.000 fr. voor St Maartenskerk. 40.000 fr. voor 't oud klooster der Arme Klaren. 50 000 fr. voor St Pieterskerk. 130 000 fr. voor de werken aan Dicke busch en Zillebeekvijver. 30.000 fr. aan de bassins. 20.000 fr. vooreen stand. 200.000 fr. voor eene feestzaal en afhan kelijkheden. Te zamen 805 000 fr. waarvoor wij 800.000 fr. zouden onfleenen. Dio somme is alleen het bedrag der toe lagen van stad. De werken aan de Halie gedaan over 50 jaar zijn totaal te herbeginnen. De plans der herstellingen zijn opgemaakt door onzen ervaren stadsbouwmeesterM.JulesCoomans, wie-n ik gelukkig ben opentlijk hulde te mogen brengen. Volgens het plan zullen secretariaat en bureel van den burgerstand verplaatst wor den en het Nieuwwerk ingericht buiten alle gevaar van brand voor onze hand vesten, die nu allerslechts zijn gehuisd en gedurig in gevaar zijn van brand. De herstellingen aan Sint Maartenskerk zullen 656.000 fr. bedragen, waar een zesde voor stad. Men zal beginnen met het portaal al den zuidkant. Het oud klooster der arme Klaren zou voor langen tijd in pacht genomen worden en na herstelling ingericht totmuzeum. Vervolgens de noodige herstellingen aan St Pieterskerke,St Jacobskerke.het Vleesch- huis, en het torentje van Sint Jausabdij nevens de Looie. De herstellingen aan de vensters van Sint Pieterskerke zijn reeds besproken en zullen ook betaald worden met de opbrengst der leening. Verders de waterverdeeling moet verbeterd worden. De werken worden beraamd op 632.805 fr. zoo voor Zillebeek- als voor Dickebuschvijver. Met Zillebeekvijver ook te verbinden zal men desnoods voor de werken te Dickebusch de leiding kunnen afsluiten. Ook bij een voorval aan de huidige waterleiding zou men niet zonder water staan. De leiding zou gedaan worden in beton- buizen. M. de Voorzitter brengt hulde aan den heer ingenieur Froidure voor zijn merk ••eerdig verslag over de werken aan Dicke busch- en Zillebeekvijver. Met de nieuwe inrichtingen zal men tot 2000 kbm. water per dag kunnen geven in 16 uren. Voor den Stand zal de stad tusschen komen voor een derde dit werk zal bijge volg 20.000 fr. kosten aan stad. De feestzaal en hare afhankelijkheden zal 200.000 fr. kosten, waarvoor wij geene toelagen zullen krijgen. Dank aan die inrichting zullen wij 1000fr. pacht ontgaan voor de toonealzaal, die toch veel te wenschen laat en groot gevaar ople vert voor brand. M. D'Huvettere vraagt dat het verslag van deu heer Burgemeester zou gedrukt en uitgedeeld worden. Hoe klaar bet ook is opgesteld,toch kan men bij een eerste lezing niet genoegzaam oordeelen om met kennis van zaken te stemmen. M. de Voorzitter. Ik zou vragen dat na de uitdeeling van dit verslag, wij zoo gauw moge.ijk zouden bijeenkomen om te bespre ken en te stemmen, ten einde vóór Nieuw jaar nog de toelating tot de leening te bekomen. Aangenomen. De openbare zitting eindigt ten 7 ure. Lydie Plateel, de schoonmoeder van Abel Pollet, had sedert de aanhouding van dezen laat ste, Hazebroek verlaten en was bjj haren zoon August, te Noeux-les-Mines, gaan verblijven. Deze werkte in een der putten van de Com pagnie des Mines Verleden donderdag werd vrouw Plateel met haren zoon naar 'ethune geroepen om er door den onderzoeksrechter onderhoord te worden. In tegenwoordigheid gebracht van hare twee dochters en haren schoonzoon Abel Pollet, vertelde zij den diefstal van rokken waarin de familie Abel Pollet en vrouw Bra bants betrokken zijn. Vrouw Plateel liet zich niet pramen en legde zonder haperen al de ver klaringen af; zjj was zelfs nogal langdradig in haar verhaal, en liet geene enkele kleinigheid onverlet. I'aar de oude vrouw van de slimste niet is, dacht zij er niet eens aan, hare verklaringen te verbloemen. Op hst onverwachts werd haar de vraag geste'd, of het haren zoon August nooit gebeurd was te stelen, en, heel eenvoudig, zon der aarzelen, verkharde viouw Plateel Op zekeren dag dat August thuis bezig was met zijn dagblad te lezen, over de moordenaarsbende Pollet, riep hij opeens uit, dat hij van geluk mocht spreken, vermits de diefstal dien hij zelf eens te Kassei gepleegd had, ook op den rug der vermaarde bende geschoven werd. Hij heeft ook nog wel andere diefstallen gepleegd, maar 'ten werd nooit door iemand geweten. Op hoogere verklaringen oordeelde de onder zoeksrechter het geraadzaam August Plateel aan te houden deze werd door den policiebeambte M. Jan Denève, in eene herberg te Bethune aangetroffen. Hij had juist een lekker middag maal geëindigd, en, in opgewekte stemming, maakte hij zich gereed om een paar druppeltjes te pakken, toen M. Denève hem op het onver wachts zegde Hoe zijt gij niet beschaamd, Plateel, uwe oude moeder in zulk nat weder met zulke slechte schoenen to hebben-laten afreizen I Het arme mensch is ziek gevallen, bij zoover dat gij ze naar 't gevang moer komen athalen, om met haar terug naar huis te trekken Plateel liet zich vangen in den strik, zoo behendig door M. Denève gespannen, en volgde hem naar het gevang. Hij werd onmiddelijk in tegenwoordigheid gebracht van de gebroeders Pollet en van zijne zuster. Toen August Pollet binnen kwam sprong hij Plateel naar den hals met een vloed van scheldwoorden, en zou hem stellig geworgd hebben, ware de polieie niet daar geweest, om de mannen te scheiden. Ook Abel Pollet en zijne vrouw overlaadden Plateel met bitsige verwij ten, en begonnen hem onmiddellijk met allerlei beschuldigingen te bezwaren. Onder deze verklaringen werd Plateel als 't ware verpletterd hij wist zich volsir-ekt niet te verantwoorden. Hierop heeft de onderzoeks rechter tegen hem een aanhoudingsmandaat afgeleverd de beschuldigde werd onmiddellijk opgesloten. August Plateel is de schoonbroeder van Abel Pollet, die dezen laatste aan het gerecht overge dregen en die zelfs de premie van 250 fr. gekre gen heeft, beloofd door de familie Lecocq aan den persoon, die de daders van de misdaad te Violaines zouden doen kennen. Wij herinneren aan liefhebbers van pluimgedierte, van welke soort ook, dat men^ niet mag vergeten groenvoeder aan de vogels te geven. Er gaat geene week voorbij dat men niet in een of ander Engelsch tijdschrift een lang artikel vindt,om te betoogen hoe noodzakelijk het is aan de bewoners der groote en kleine kooien, kool, wortelloof, chicorei bladen, andijvie, enz. toe te dienen. Het kan niet genoeg herhaald worden. De hoogste boomen der aarde zijn zonder twijfel te zien in Nieuw-Holland, waar de koortsboomen (Eucalyptus amygdaline) voorkomen. Een boom van 20 meters lang is al een heele kerel, maar wat beteekent dat bij een boom van 122 meters hoogte Een mensch 1® 80 is geen dwerg en toch waren er 67 noodig om de lengte van den koortsboom te bereiken. Men heeft daar stammen gezien, die aan den voet eene middellijn hadden van 3i m. en ook die op 44 meters van den grond nog drie meters in doorsnede waren. Dat deze boomsoort snel groeit, blijkt uit het feit dat men waargenomen heeft dat ze op 8 jaar i5 meters gegroeid waren. Het geslacht Eucalyptus behoort tot de familie van de Myrtaceae en in onze tuinen zien wij dikwijls gedurende den zomer de Eucalyptus globulus, waarvan de gedroogde bladeren dienen tot bestrijding der suiker ziekte. EENE KOSTELIJKE VERGETELHEID—Lord Grimthope heeft verleden jaar het pairschap geërfd van zijnen oom en zetelt sedert ongeveer een jaar in de Engelsche lordskamer. Doch, ten gevolge een er vergetelheid, heeft hij den eed niet afgelegd. Volgens de Engelsche wet is ieder pair straf baar met eene boete van vijf honderd pond sterling, voor elke zitting welke hij bijgewoond heeft en voor iedere stemming waaraan hij deelnam, zonder den eed afgelegd te hebben. Lori Grimthope heeft aldus reeds 8,500 pond sterling boet opgeloopen of 212,500 fr. In 1880 had Plunket ook vergeten den eed af te leggen en zou eene groove boete moeten betalen hebben, indien de Kamer geene wet gestemd had, waarbij aan den lord kwijtschel ding werd verleend. In den nacht van 4 tot 5 Juli 1905 poogde bel binnen te breken bij M Dumont, burgemeester- te Laventie, in gezelschap van Guyard, Alfons Verbeke en nog twee andere Belgen, waar van den eenen de Grooten Emiel genoemd werd den anderen kende Abel Pollet niet, maar hij was gekend door Guyard. Deze hield met Lapar de wacht. Zij drongen in de woning, langs de kelderdeur die niet op slot was. Abel droeg eene brandende keers in de hand De groote Emiel was met een revolver en een breekijzer gewapend, terwijl Alfons Verbeke op den koer de wacht hield. Zij waren bezig met het openbreken der bureeldeur van den burgemeester, toen de gla zen plaat der deur in stukken vloog en hunne tegenwoordigheid aan de slapende bewoners verried. De echtgenooten Dumont met gausch het personeel kwamen beueden geloopen en dreven alzoo de dieven op de vlucht. Alfons Verbeke, de groote Emiel en de kleine di met Laoar de wacht gehouden had, namen later den trein te Merville. Onderwege naar de statie ontmoetten zfj twee gendarmen Z(j wierden één voor één ondervraagd door de gendarmen, maar Konden zich op geestive wijze uit den slag trekken zelfs vonden zij het middel om ongemerkt het breekijzer in een mesthoop te verduiken. August Pollet heeft bekend dat Abel en Ganut Vromant, op zekeren dag, gepoogd hebben den brandkoffer weg te nemen in het bureel van den statieoverste te Laventie, iets waarin zij niet gelukten. a een Het Deensch gouvernement heeft aan de Tweede Kamer een wetsontwerp voorge steld, waarbij het aan de kinderen beneden de zestien jaar oud verboden wordt in 't openbaar te rooken het wetsontwerp strait met boeten de personen die hun tabak zouden geven of verkoopen. Men zal zich herinneren dat het Engelsch gouvernement reeds soortgelijk besluit geno men heeft. Zulke wet is in België ook noodig, waar in de groote steden vooral, broekventjes van 7 tot 10 jaar met sigaretten in den mond loopen en rooken als turken, tot groot nadeel van hunne gezondheid en hun verstand. Plechtige begraving van den Heer Burgemeester. Op maandag 12 November is alhier plech tig begraven Mijnheer Servatius Hondeghem, Burgemeester der gemeente. Het uitzicht van de dorpplaats was droe vig de nationale driekleur wapperde half top in rouwe op den toren en aan de huizen waar de lijkstoet ging voortijtrekken de nteerns met rouwfloers omgeven spreidden n bleek en treurig licht uit Rond 9 1/2 werd de lijkstoet gevormd aan het inkomen der dorpplaats tusschen eene dubbele haag schoolkinders. Voorop stapte het muziek met de eereleden, dan volgden het vaandel der katholieke scholen en de geestelijke stoet. Het lijk werd gedregen door gemeente werklieden en geburen de sche penen hielden de pelderhoeken.De leden der familie waren opgeleid door een groot getal priesters en kloosterzusters. Na de familie kwam de gemeente-, disch- en kerkraad, de Burgemeesters van 't omliggende, de vrienden en geburen en eindelijk de inwoners der gemeente. De indrukwekkende lijkstoet trok traag zaam kerkewaarts binst dat het muziek treurliederen speelde en de klokken over dood luidden. De kerk met grooten rouw behangen, had een grootsch en treurig uitzicht. Eene overgroote, ingetogene en biddende menigte woonde den lijkdienst bij De offerande scheen geen einde te zullen nemen zoo groot was de toeloop der medeburgers en vrienden. Na de gebeden des priesters op het kerkhof werden twee lijkreden uitgesproken de eerste door M.Van Eecke, Notans.de tweede door M. Boudolf, hoofdonderwijzer. Daarna speelde het muziek een laatste treurig afscheidslied. De omstaanders waren in 't hert bewogen, weinigen konden hunne tranen weerhouden men mag zeggen dat de wel beminde burgemeester van Boesinghe door zijne weenende medeburgers ten grave gedregen wierd. God beloone hem voor zijne goede werken en deugden. uitgesproken door M. Van EeckeNotaris, Mijnheeren, Uit bijzondere zending vanwege den Gemeenteraad en 't Weldadigheidsbureel,als secretaris der gemeente, en dus als vertegen woordiger der algemeenheid, valt mij de droevige plicht te beurt eenen laatsten vaar wel te zeggen aan den braven burger, aan

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1