D l T I S EN OMMELANDS, 3 fr. s j aars SOIRBE-TABAÖIE Op Zaterdag 22" December 1 9<)6„ etsDtiitoen 't blad. 41 jaar. Talmerk 3038 het Alwie inteekent op Nieuwsblad v n Yper voor 1907, krijgt hei blad voor nieten tot nieuwjaar. Vraa t het blad aan den briefdrager of ten bureele, 36, Poterstraat, te Yper. De herbergiers krijgen het blad voor 1,50 's jaars. Koninklijke Fanfare RONDDE WERELD Vrankrijk Duitschland Stad Yper Gemeenteraad Zij zijn benauwd VAN ALLES WAT rinkgt ld Tegen de slechte betalers te Baltimore Ten ernstig woord Allen centenklievers Bierprijskutup De melk is eten en drinken Wettelijke Besluiten De Hopmarkt TELEFOON 52 Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijkniet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Opmerk in T NIEUWSBLAD VAN YPER Te 'rekken bij den Uitqwerfk 36, in de Boterstrate, te Yperen bij land boodschap we sen ofte, post* teqen 3 frank tw» t nieuwsblad van Yper verschijnt's Vrijdags, en 's Zaterdags na •ie markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Bei Mad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt on v. orhand betaald. I'es moet vrachtvrij ingezonden worden 1 ;.ri tb >pbb. naar de Boterstrate, De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't 0,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, tedei boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilver strate, en te Parijs, n° 8, Place la Bourse, OHtvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- 'Westvlaanderen wonen. de eerste winterfeeste heelt plaats Zaterdag aanstaande 29 December 1906 en niet heden Zaterdag ten 8 1/2 ure Om twee gansch verschillige redens zijn tegenwoordig aller oogen gevestigd op de twee groote mogendheden die over 36 jaar zulken schrikkelijken oorlog voerden tegen elkander. Vrankrijk en Duitschland houden aller aandacht gevestigd, het eerste om zijne oorlog tegen de kerke, het tweede om zijnen strijd tegen 't Katholieke centrum In Vrankrijk is 't ministerie aan 't bera men van nieuwe middels om de Kerke te vervolgen en hare dienaars daarbij hatelijk te maken bij het volk. Als Mgr Montagnini uit Vrankrijk werd gebannen, namen de mannen van Clemen- ceau al de papieren die van de nunciatuur afhingen. Zij hopen in die papieren stoffe te vinden om de katholieken te kunnen beschuldigen van een staatkundigen aanslag tegen de Republiek. Eiken keer dat de ministers gevaar liepen van de nederlage te krijgen, vonden zij dergelijke samenzweering uit en de fransche snullen lieten zich telkenm ile beet nemen aan die onnoozele bewering van de minis- ters. Geen twijfel, nu ook zal men t spel herbe ginnen om intusschen de aandacht at te wenden van de schelmerijen die tijdens 't uitzetten der bisschoppen en t stelen der semiuarien gepleegd worden. Kapitein Magnien die tijdens een inventa ris weigerde zijne soldaten de kerke te doen openbreken is afgezet. Als de Kapitein voor zijne rechters stond van den krijgsraad te Rijsel, sprak de moe dige krijgsman met fiere en forsche stemme als volgt Ik houd eraan te herhalen wat ik aan mijnen Kolonel gezeid heb alléén verant woordelijk, neem ik op mij al wat ik gedaan heb. Christen in de ziel, wierd ik liever doodgeschoten op staanden voet dan eene heiligschenderij te bedrijven. Niemand heeft het recht het geweten te schenden. Ik en wil mijn doopsel niet loochenen. Ik en wil «een meineedige zijn aan de beloften van mijne eerste Communie. En 't zijn zulke mannen die de franschen uit liet leger verbanneu Vroegertijds was men fier krijgslieden te bezitten die hun woord gestand bleven en nu jaagt men ze uit het leger De kerken zullen openblijven, maar de priesters en mogen er geene misse lezen noch biecht hooren, noch communiceeren of ze worden vervolgd, veroordeeld en 't ge vang in gesteken. Maar algelijk, beweren de fransche minis ters, het uitoefenen van den godsdienst is vrij'en die vrijhéid is gewaarborgd. Moest ze eens niet gewaarborgd zijn, hoe zou het dan gaan reeds te verre gegaan zijn of zijn ze benauwd van hun eigen onbezonnenheid De groote bladen vertellen allerhande bijzonderheden over het buitengezetten van bisschoppen en seminaristen. Overal zijn er betoogingen, die doen zieri dat het fransche volk nog zijn Geloove niet geheel heeft verloren. Mochten de vervolgingen der vrijmetse laars het terug op den goeden weg brengen, we zouden de hand zegenen die kastijdt. Hot duitsche centrum had geweigerd de kredieten te stemmen voor de Oost Airi- kaansche Coloniën, omdat er aldaar zekere dingen gebeurd ziju, die op verre na niet in regel waren. Graaf von Bülow heeft daarop de Rijks dag of Kamer ontbonden, hopende alzoo het centrum te verplichten meer meêgaande te zijn, want daar de katholieken de machtig ste partij zijn der kamer, kan de duitsche minister niet weg zonder de medewerking va:, het katholieke centrum. Wie zal in die kieziner de meerderheid behalen 't Is heel moeilijk te voorzien, maar algelijk de katholieken zijn vol hope van naar de nieuwe kamer met dezelfde macht weder te keeren. Verslag der Zitting van Zaterdag i5 December 1906. De zitting wordt geopend kwart na 6 ure. Tegenwoordig MM. Colaert, Burge meester-Voorzitter Struye en Vanden Boo gaerde, Schepenen Fraeijs, Fiers, Vander ghote, Vanden Peereboom, Bouquet, Sobry, Iweins d'Eeckboutte, Lemahieu,raadsheeren; Gorrissen, schrijver. M. Begerem, nog altijd onpasselijk, woont de zitting niet bij. M. D'Huvettere, heelt zich doen verontschuldigen niet te kunnen aanwezig zijn vandage.noch in de zitting der afdeelingen ten vier ure, noch in deze van den raad. Talrijke nieuwsgierigen, waaronder ver schillige vrouwen, wonen de zitting bij. M. de Voorzitter moet zeker welge zind zijn dat de vrouwen beginnen belang stellen in de stadszaken, in afwachting dat zij door het stemrecht ook hun woord te zeggen hebben in het beheer van stad. Daar deze zitting maar de voorzitting is der twee voorgaande, is er nog geen verslag. M. Bouquetheeft vernomen dat de deur van 't Stadhuis, onder 't Nieuwwerk geheel den nacht open gebleven is, alsook een deur onder de Donkerpoorte. Hij ver zoekt den Schepenraad maatregels te nemen om dergerlijke nalatigheden te voorkomen. M. de Voorzitter zal onderzoeken v er de schuld van is en de noodige voorzorgen doen nemen. Minister Briand heeft bevel gegeven geene vervolgingen meer in te spannen tegen de priesters die misse lezen of de HH. Sacra- menten bedienen in de Kerken. Seffens werd dit bericht gezonden naar al de policie agenten en gendarmen van heel Vrankrijk. Wat beteekent nu die vreeze van 't minis terie Willen zij daarmee bekennen dat ze Leening M. de Voorzitter. Wij hebben tot nu voor 725.000 fr. openbare werken gestemd namelijk voor de Halle fr. 200.000 voor St Maartens ii5.ooo voor Jansenius kwartier 40.000 voor St Pieters, enz. 5o.ooo voo' 't herleggen der stralen en t maken van vuilgoten 100.000 voor de schietbaan 20.000 Er blijft nog de bespreking over 't bouwen van een wapenzaal voor de pompiers, een vergaderzaal voor de milicie en den Onder- lingen Bijstand en een feestzaal. 't Volk is met die laatste werken nog al veel bezig geweest. Eenigen vonden dat de gekozene plaatse niet wel geschikt en was, dat de Openbare Hof dient behouden te worden omdat hij als hof van 't voormalig bisdom eene geschiedkundige weerde heeft. Al wordt die hof weinig benuttigd ais wandelplaais, tenzij misschien door kinders en kindermeiden, die er zich komen verlusti gen met de kleinen aan hun zorge toever trouwd, wij hebben toch rekening gehouden van de verschillige opmerkingen die ons gedaan worden, en daarom bieden wij vandaag een gansch nieuw voorstel, die wij nog niet hebben kunnen voordragen aan onze ambtgenooten van den Schepenraad. Wij zullen den Openbaren hof behouden buiten eene streep van 14 m. al den kant der Diksmudestraat, en voorhootdende al de Nieuwhoutmarktstraat en al St Maartenstraat, beiden op eene diepte van 25 m. Tusschen beide behoudeu wij eene streep grond van 20 tot 25 m. die zou dienen om er een Arsenaal te bouwen voor de pompiers, eene zaal voor de milicie en den Onderlingen Bijstand. Die bouw zou rond de» 3o.ooo fr. kosten maar met den grond die fcdj verkoopen zou die uitgave tot op i5.ooofr. mogen vermin derd worden. Met al dat hebben wij geene feestzaal! 't Is waar, maar het ware misschien niet kwalijk den tegenwoordigen Schouwburg te koopen als wij het kunnen doen iri behoorlijke voor waarden. Wij zouden look de huizen koopen, die den Schouwburg insluiten, en desnoods zouden wij ze onteigenen. Men schat op 4 tot 5oo man,die nu in den theater behoorlijk kunnen plaatse vinden. Als wij hem vergrooten en er gaanderijen in maken zouden wij gemakkelijk 700 tot 800 man kunnen plaatse gevenen dat ware ruimschoots toereikend voor eene stad gelijk Yper. Wat meer is, de tegenwoordige Schouw burg heeft eene zekere weerde om zijnen bouwtrant, en eens met zorg hersteld zou het een praalgebouw zijn van wezentlijke weerde. De onkosten van den Schouwburg worden beraamd op 85.000 fr. dat is 100.000 fr. mei het Arsenaal voor de pom ners erbij. Voor 't herleggen der straten en 't maken van vuilgoten zouden wij de somme brengen op 125 000 fr. dal is met de reeds gestemde kredieten 85o.ooo fr. De bespreking over deze nieuwe voorstel len kan beginnen. Vraagt er iemand het woord M. Fraeijs.Ik geef mijn volle goedkeu ring aan de voorstellen van onzen achtbaren Voorzitter, en ik wensch er hem geluk over omdat de nieuwe voorstellen eene besparing van 100 000 fr. uitmaken voor stad Dat men het ontwerp ©nderzoeke en ons zoo gauw mogelijk eene b.;paaide beslissing voorstelle. Maar het ware te' wenschen dat men er de onteigeningen de afbraak bijvoe- ge van Parnassus, die leelijk afsteekt op onze sierlijke Leet. Geerne zag ik nog dat er 25.000 fr. inge schreven wierden ter verbetering van ons kerkhof. Nievers min dan te Yper worden de dooden in eere gehouden, en 't ware daarom te wenschen dat men die vereering aanmoedjge met het kerkhof te verbeteren, namelijk met er eenen afsluitingsmuur rond te bouwen. Mij dunkt ware nu ook het oogenblik gekomen om verbetering te brengen aan onzen beiaard, die niet weerdig en is van onze stad. 't Is tien jaar dat ik daarop aandringe. Om die verschillige werken en ook om de redens voorgaandelijk door mij aangehaald denk ik het nuttig de leening op een millioen te bepalen zooais ik reeds de eer had het voor te stellen, M, Sobry. Onze achtbare Voorzitter vraagt om de leening te brengen op 85o.ooo fr M. Fraeijs zou zelfs gaan tot een millioen, en ik stel voren de somme te verminderen,al zou ik ook al de voorgestelde werken uitvoe ren. De stad bezit voor 52.3oo fr. titels Belgische rente daar maar 3 per °/0 opbrengen en voor de leening zullen wij 3 en half beta len, al is 't dat we slechts 95 fr. zullen ontvangen op 100 fr. die wij ontleenen. Moesten wij de titels verkoopen waarvan ik daar sprak, dat ware eene belangrijke winste voor stad en daarom doe ik er het voorstel van, en vraag meteen de leening te vermin deren tot 800.000 fr. M. de Voorzitter. Ik vind het voorstel van den blok van Parnassus te onteigenen geheel goed, maar ik vrage het uit te stellen tot later Het ware beter pu te beginnen met de werken die reeds ontworpen zijn. Wat aangaat het Kerkhof, 't is dringend noodig er verbeteringen te doen en voora een muur te bouwen ai den kant van den Steenweg naar Zonnebeke dat werk kan gedaan worden zonder tusschenkomst van de leening. Het ware beter voor de veranderingen aan onzen beiaard eene openbare inschrijving te openen de stad zelve moet daar niet inko men. Wilde een milde gever geheel de verandering op hem nemen, het ware na tuurlijk nog veel beter. Wat meer is, voor een volledige beiaard is er geen plaatse genoeg Laat ons dus nog wachten en daar voor geen krediet inschrijven. Ik behoud dus de cijfer van 85o.ooo fr. voor de leening. Het ware niet voorzichtig nu de belgische rentetitels te verkoopen, want we kunnen ze noodig hebben om de werken te betalen die zouden gedaan vóór dat de leening bepaald is goedgekeurd. Indien wij voor de leening 3 1/2 per hon derd betalen, daar is ook de teruggave inbe grepen in 66 jaar. Wij betalen dus een half per honderd als jaarweding of annuïteit. Is er een overschot op de leening, we zullen het altijd goed te passé kunnen bren gen voor 't herstellen van straten en maken van riolen. t is zoo goed als uitgezet tot dat de hennen tanden hebben. M. de Voorzitter.— Maar 't werk zal gestemd worden en 't is uitdrukkelijk ver staan dat het geld tot een ander doel niet mag gebezigd worden. M. Bouquet. Ik kan uw voorstel niet goedkeuren en zal mij bij de stemming ont houden. De raad stemt 100.000 fr. voor de wa penplaats der pompiers en voor de Schouw burg met eenparige stemming min de ont houding van M. Bouquet. De 100.000 fr. Maandag gestemd voor de verbetering van straten en riolen wordt een parig gebracht op 125 000, en de geheele leening op 85o.ooo fr.eenparig goedgekeurd. Met een wordt de Schepenraad bemachtigd om in de voordeeligste voorwaarden voor de leening te onderhandelen. De openbare zitting eindigt ten 7 ure i5 m Wij denken dat sommige onzer lezers ongeloovig het hoofd zullen schudden, bij het lezen van het volgende. Men heeft uitgerekend dat in Frankrijk jaarlijks bijna vijf honderd miljoen frank drinkgeld wordt gegeven aan koffiehuis bedienden, koetsiers, portiersters, enz. Te Parijs wordt iederen dag twee honderd en tachtig duizend frank drinkgeld gegeven, zijnde meer dan honderd miljoen frank per jaar Te Parijs, met zijne 3.3oo 000 inwoners geeft iedere persoon gemiddeld 7 ij2 cent., drinkgeld per dag. Aide begrootingen van Frankrijk te zamen genomen, beloopt, het bedrag der drinkpen ningen welke per jaar gegeven worden, tot een zevende gedeelte ervan. M. Bouquet.De voorstellen nopens den Schouwburg kan ik niet aannemen. Op die manier zal er nooit geen feestzale komen, De handelaars van de Amerikaansche stad Baltimore, hebben een gansch eigenaardige agentie tegen de slechte betalers gesticht. Ziehier hoe die agentie te werke gaat. Zij zendt voor de deur der slechte betalers een schoon rijtuig, bespannen met twee prachtige peerden. Op het rijtuig staat in groote guldene letters geschilderd Slechte schuldvorderingen. Uit. het schoon rijtuig komen twee gega lonneerde bedienden, op wier muts geschre ven staat Slechte schuldvorderingen. Zij gaan bellen aan de deur van den weer- spannigen schuldenaar, komen er, indieu het noodig is, twee of driemaal per dag te rug, en blijven er van langs om langer staan. Dit maatschappelijk werk op zijn Arneri- kaansch, beantwoordt, zoo het schijnt aller best aan het inzicht zijner inrichters. Katholieken Slaat op uwe borst... zoo schrijft een Franschman. De vrijmetselaars willen geene processiën meer. Vele katholieke huisvaders hebben die afgeschaft, met er niet tegenwoordig bij te zijn. De kruisbeelden zijn uit de scholen weg genomen. Sinds lang hebt gij die doen verdwijnen uit uwe huizen en zalen. Men werpt de standbeelden der heiligen omver. Hoe lang hebt gij de levens der heiligen uit uwe boekerijen doen verdwijnen? De catechismus moet uit de scholen ver dwijnen. Sinds hoe lang hebben de huisvgders verwaarloosd deze aan hunne kinderen voor te houden. Dagbladen, van alle soort en kleur verpes ten onze huizen. Door wie worden deze soms betaald en gelezen Het liberaal Oostendsch blad De Kust- bode had eenen onderpastoor gelasterd en moest bij menheere komen, die het las- terpapierke eenen fermen knip in de hooren gaf. De uitgever beweerde dat zekere personen hemhunnengeldelijken steun beloofd hadden, in geval het tot een proces mocht komen. Toen het echter op betalen aankwam waren de geldschieters niet te vinden. Zekere heer Thoma deed aan den uitgever een voorschot van drie duizend frank. Thans wil hij zijn drie duizend ballekens terug hebben en heeft den uitgever voor de koophandelsrechtbank gedaagd. De advokaat van den uitgever pleitte dat de koophandelsrechtbank met bevoegd is. De Duitschers, vooral de Beierlingcn, zijn als de onverzadelijaste bierdrinkers gekend. In eeue groote brouwerij te Munich had Maandag in de verledene week een bierdrin kersprijskamp plaats. De eerste prijs, een zilveren bierpot, werd gewonnen door eenen die binnen de drij uren 42 liters door zijn keelgat had gejaagd de tweede prijs had zich bij 36 liters moeten bepalen men heeft een accessit toegekend aan eenen, die niet boven de 3o liters geraakt was, dezen heeft zich met een simpel diploma moeten tevreden stellen. Daar hebt gij schier geen denkbeeld van Wat een Duitsch keelgat dragen kan. Het gebeurt niet zelden dat men het bier met de benaming van VLOEIBAAR BROOD betitelt. Met meer reden mogen wij de melk het VLOEIBAAR VLEESCH noemen. Immers zij bevat, buiten de bestanddeelen van het vleesch, nog die van boter en brood. Een pond vleesch en vijf broodjes, met een vierde pond boter bestreken, hebben nage noeg dezelfde voederweerde als drie liters melk, die niet half zoo veel kosten en die wij willen het bekennen voor gezonde volwassene menschen niet de eemge kost kunnen zijn, maar toch ten deele het duur vleesch kunnen vervangen. Gebruikt men dagelijks een hal ven liter melk, dan kan men alle vijf-zes dagen een pond vleesch uitspa ren. Onze buitenbevolking heeft hare kracht en gezondheid grootendeels te danken aan hare eenvoudige voedingswijze (meel- en melkspijzen, kaas, vet, zwartbroodj en hare matigheid. Als in eene familie meer melk verbruikt wordt, ziet men alras den gezondheidstoe stand verbeteren. Om reden van het laag gehalte in eiwit» kan het bier nooit het vleesch vervangen. Daarom ook zal de bierdrinker, bij voorkeur vleesch en kaas gebruiken om dit te kort aan eiwit in 't bier aan te vullen. Bier bevat nagenoeg zooveel alkool als er botervet is in de melk. Welnu alkool voedt niet. Het gehalte aan andere voedende stof fen stijgt in de melk veel hooger dan in bier. Bier drinkt men meestal, niet om zijne voedende kracht noch om zijnen bitteren hopsmaak die bij sommigen weldadig werkt, maar wel om de dorststillende eigenschappen die het, gelijk veel andere dranken, verschul digd is aan zekere zuren. Alzoo water stilt enkel den dorst wanneer het koel en frisch is en veel koolzuur bevat. Wijn, limonade, enz. bevattende ook verkwikkende zuren juist gelijk het bier. Buiten koolzuur bevat het bier ook melkzuur, hetwelk ook in boter melk voorkomter is nochtans hierbij een groot verschil aan te stippen in de boter melk komt het melkzuur voor vrij van alkool en in eenen zoo goeden en natuurlijke toe stand dat botermelk evenwel den dorst stilt als het bier. 't Is daarom ook dat frissche, koele boter melk in den Zomer zoo graag gewild wordt. Om al die redenen is melk tegelijk spijs en drank, vleesch en brood verkwikkend en aangenaam voor jong en oud, voor gezonden en zieken. Bij koninklijk besluit in het Staatsblad van 16 dezer verschenen, is het burgerlijk uijverheidseereteeken van 28 klas verleend aan Yper Henri Acccu, brouwersmeester knecht August Barratto, idem. Henri Bartier, meesterknecht Karei Buseyne, hoefsmidEmiel Coutrez, timmermans meesterknecht Gustaf Deconinck, wever Isidoor Verstraete, metser en witter. Poperinghe Pieter Boogaerts, werkman, Julien Duant, schoenmaker August Hespeel, fabriek-meesterknecht. Wervik Louis Noliet, koetsier, Becelare M. Seraphien Reynaert, brou wer. WaastenEleonore Delegher, dienstmeid; Leonie Maes, id. Sophie Mortreu, id. Karei Mille. West-Nieuw kerke Ursula Van Robaeys, dienstmeid. Viamertinghe Philippe Verhoest,dienst- knec it Watou Catherina Hauspie, dienstmeid. Nuremberg, 19 December. De vraag van wege de Duitsche brouwerij blijft aanhouden. De prijzen zijn voortdurend vast. Brussel19 December. Het dalen der prijzen schijnt te staken len kwoteert Aalst (8 merken) 57 i[2 fr. Poperinghe istadslood) 52 i[2 frank. Antwerpen 20 December. Hopmarkt iets vaster, Aalst (8 merken) 60 fr. Poperinghe (stadslood) 58 tot 60 frank.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1