PIT IS EN OMMELANDS. SOIRÉE-TABAGIE MENGELMAREN Op Zaierdag 29° December 1906. Koninklijke Fanfare Nieuwjaa? giften voor Z. H. den Faus ROND DE WERELD Vrankrijk Vrijheid Duitschland Rusland Engeland STADSNIEUWS Gemeenteraad Christen Vlaamsch Verbond VAN ALLES WAT Een Vaderlander De Lij groovers 't Is gemakkelijk riemen snijden van andermans leder De nieuwe tijd Werkmanswoningen Bittere melk Öm pompen te ontdooien Priesterlijke Benoeming Burgerwacht Pensioenen De Hopmarkt Huwelijksafko nd igin gen TELEFOON 52 Te trekken bij den Uitgever, T36, in de Boterstrate, te Yper, en bij s land boodschap we zen ofte post, tegen 3 frank jaar*. Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal T NIEUWSBLAD VAN YPER 't Nieuwsblad van Yper verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 f. 's jaars; 3 f. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het Wad en is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. /.lies moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boterstrate, T' £3, te Vper. De bekendmakingen kosten 0,fr.l5 de reke binnen 't blad is 't ö,f.30 van 's Rechters wegen f. 1overdruk, 5 fr. 't honderd, ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Keeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilver- strate, en te Parijs, n° 8, Place de la Bourse, ontvangen bekendma kingen voor 't Nieuwsblad van Yper, van al die buiten Oost- W estvlaanderenwonen. de eerste winterfeeste heett plaats heden Zaterdag ten 8 1/2 ure De Bond der Katholieke dagbladschrijvers heeft op Kerstdag zijne jaarlijksche inschrijving der Nieuwjaargiften voor den Paus geopend onder de hooge bescherming van Hunne Doorluchtige Hoogweerdigheden den Aarts ■bisschop van Mechelen en de Bisschoppen van België. Door zich, met de zelfde liefde en de zelfde edelmoedigheid als de vorige jaren, bij die betooging van kinderlijke genegenheid aan te sluiten zullen de Belgische katholieken aan hunnen Vader in het geloof, aan den zachimoedigen en heiligen opperherder die den Stoel van Petrus bekleedt, een nieuw bewijs van hunne onwrikbare verkleefdheid willen geven. De inschrijving is van heden af geopend. De inschrijvingslijst zal tegelijkertijde in al de katholieke dagbladen des lands meê edeeld worden. De namen der inschrijvers zullen vereenigd worden in een album dat den H. Vader zal overhandigd worden met de opbrengst der inschrijving. De afveerdiging van den Bond der Katho ieke Dagbladschrijvers zal zich tijdens het Paaschvetlof naar Rome begeven om den H. Vader de opbrengst der inschrijving te over handigen. Te dier gelegenheid richt de «Alliance catholique», bestuurder M. Alfred Francois eene bedevaart in, die de afgeveer- diging zal vergezellen, en waaraan de katho lieken uitgenoodigd worden deel te nemen. De bedevaart is gesteld onder het eere voorzitterschap van Zijne Hoogweerdigheid Mgr Mercier, Aartsbisschop van Mechelen. Nadere inlichtingen zullen later meege deeld worden. INSCHRIJVINGEN E. H. De Brouwer, pastor-deken, Yper 100.00 M. Mmc Fraeijs, Yper 100.00 E. H. George,pastor,Boesinghe 40.00 zieken bezoeken en bleef ze bezorgen, de eenen opbeurende, de anderen aanmoedigen de en hij bleef zelfs verscheidene nachten bij de zieken waken. Over eenige dagen moest diezelfde veld wachter tegen zijnen vroegeren weldoener proces maken,omdat deze den i3n December misse had gelezen in de kerke. Hij weigert en wordt afgesteld. Hoe zal hij nu zijne tien kinderen opkweeken Bah de geuzen van 't transche zijn daarmee niet bekommerd Hoe erg vervallen Vrankrijk ook zij toch doet het deugd te zien dat er nog menschen zijn die liever nood lijden dan, tegen hun geweten, als een ondankbare te bandelen. Geheel Vrankrijk door is Kerstdag gevierd zonder merkelijke voorvallen. Daar waar er misse was te middernacht, woonden talrijke geloovigen deze plechtigheid bij. In sommige plaatsen, te Rouaan en te Avignon, werden de bisschoppen, na de misse, geest driftig toegejuicht. Demenschen beginnen hier te klagen van de overvloedige sneeuw die gevallen is, maar in 'tOosten van Vrankrijk bij Zwitser land, en in de Pyrineeën is het volk ingeslo ten in zijne huizen. Op sommige plaatsen zijn er lijken van onder de sneeuw gehaald. Z. H. de Paus heeft bij de mogendheden een klachte ingediend over de uitdrijving van Mgr Mcmtagnini. Hetfransch Ministerie doet door zijne bladen aankondigen dat het hem in 't geheele ni,et bekommert over 't geen de Paus schrijft. Maap een blad l'écho de Parijs, zegt uit goede bron te weten dat het fransch bestier voliedigen uitleg gegeven heeft aan de mogendheden over° gemelde uitdrijving en zijn gedrag hierin zoekt te verrechtveerdigen. Sommige geuzen burgemeesters, gebruik makende van de nieuwe wet, die nu'aan de i'oedkeuring van het fransch senaat onder worpen is, maken reeds toebereidsels om de priesters te beletten nog in de kerken te gaan en zij beschikken van nu wat zij binnen eenige dagen denken te kunnen uitvoeren, namelijk de kerken te gebruiken voor open bare feestzalen. Te Saint Martin du Bec, een klein gemeentje van het departement Seine Infé rieurein Vrankrijk, was er een brave veld wachter die verre was van rijke te zijn, want met zijn mager postje had hij tien kinders te kweeken. Verleden jaar, rond den winter- kant, Verergerde't nog zijn vrouw lag op sterven en zijn oudsten zoon was gevaarlijk ziek niet den typhus ledereen ontvluchtte het huis en de veldwachter werd geschuwd als de pest. De pastor der parochie ging de Het verkiezingsmanifest van het Centrum is verschenen. De partij verdedigt daarin nog eens kort hare houding tegenover de aanvullingsbegrooting voor Zuidwest-Afri- ka en neemt het begrootingsrecht van den Rijksdag in bescherming. Niet de commandomacht van den Keizer, zegt het manifest, maar het begrootingsrecht van den Rijksdag is het punt van het geschil. Ieder onzer heeft tot plicht voor de bij de grondwetgewaarborgde rechter van de volksvertegenwoordiging op te komen. Het Centrum waarschuwt, dat bij eene anders gevormde meerderheid het beginsel gevaar loopt om bij de reeds aangekondigde nieuwe belastingen de minder bemiddelde klassen te ontzien, Voorde rest verwijst het Gentrum naar zijne verkiezingsprogram van ipo3, om te besluiten met de woorden: «Met God voor waarheid, vrijheid en recht 1 Het stuk is geteekend door het bestuur van de katholieke groep in den Rijksdag Zaterdag achternoen ten 5 ure is Graaf Ignatieff, een der grootste voorstaanders van het oud dwangstelsel, vermoord te Tver, waar hij gegaan was voor eene vergadering Binst dat de zitting voor eenige oogen- blikken opgeschorst was, ging de graaf in de eetzaal, als een jongeling, die wat ten uitkante zat, opstond, en naar den graaf toeging, en vier revolverschoten op hem loste, die alle vier troffen. De graaf stierf bijna op denzelfden stond. Daarop trachtte de jongheid weg te vluchten, maar geen uitgang ziende, schoot hij op zich zeiven en werd in den schouder gekwetst. Vóór dat hij een nieuw schot lossen kon, was hij reeds ontwapend. 't I? zekere Kotflikof, die te Moscpu reeds verleden jaar voor opstand was veroordeeld. Hij was dan voorloopig in vrijheid gelaten onder borg van 10 000 roebels, maar was ter rechtbank niet verschenen en dat geld blijft nu aan de staatskasse. Verscheidene russische krijgsoverheden zijn door den krijgsraad ter dood veroordeeld omdat zij tijdens den oorlog met Japonie zich hadden overgegeven, als ze nog in state waren zich te verdedigen. De engelsche schoolwet is dood en begra ven, en de engelsche spreken noch schrijven er niet meer over. Een andere zaak houdt gansch hunne aandacht bezig, namelijk het Douwen van eenen dubbelen tunnel of onder- zeeschen gang onder de Noordzee, van Vrankrijk naar Engeland. Niet dat de Engelschen verlegen zijn voor de schromelijke groote som millioenen dat dit werk kosten zou, neen, daar ligt de hond niet gebonden,ze zijn verlegen voor hunne... onafhankelijkheid. Twee openingen bewa ken van 18 m. doorsnede en is niet moeilijk, zeggen zij, maar toch men heeft gevallen gezien dat zulke posten werden overmeesterd. De tunnel doen springen in geval van oorlog? Dat schijnt zeer moeilijk in praktijk. De generaals zijn er meê bezig, en 't en ware niet te verwonderen moest geheel het plan opgegeven worden, elleenlijk omdat de engelschen vreezen voor hun meesteischap op zeeen voorhpnne onafhankelijkheid. De raad vergadert heden Zaterdag namid dag ten 5 ure ter bespreking van het volgen de 1. Dischrekening 1905 en begrooting 1907. 2. Nijverheidsschoolbegrooting 1907. 3. Muziekschool begrooting voor 1907 4. Boomverkoopmg van stee. 5. Stadsgelden Leening. 6. Begrooting voor 1907. Het Christen Vlaamsch Verbond gaf gis teren, tweeden Kerstdag, zijn jaarlijksch feest aan zijne eere- en werkende leden. Spijts het zeer ongunstig weder was de ruime feestzaal van 't Volkshuis uitnemende goed bezet, en de overheidspersonen, zoowel als de burgerij en 't werkvolk waren wel vertegenwoordigd. De feestwijzer behelsde een tooneel met zang voor kinderen dat even lief als kunstig werd vertolkt. Voor de kleinen was zekerlijk de Kerst boom met zijne talrijke geschenken de grooten aantrek, maar grooten en kleinen zullen met evenveel genoegen den gevierden gentschen spreker aanhoord hebben, M. De Munnynck, hoofdopsteller van het Volk, dat zoo manhaftig de stroom van socialismus en god- en zedeloosheid te keere gaat, die de stad der Artevelden dreigde te overrompelen. Wij hadden reeds over eenige maanden het genoegen met den heer De Munnynck kennisse te maken, wanneer hij tijdens de kamerkiezing de Yperlingen kwam aanwak keren om de Katholieke Kandidaten te steunen. Gisteren sprak hij over 't christen zijn in woord en daad en zijne schoone rede zal ongetwijfeld veel bijgedragen hebben om de leden van het Christen Vlaamsch Verbond op te vuren en aan te moedigen in den strijd voor het goede en voor anderen een spoorslag zijn om deel te maken van dat verbond dat voornamelijk voor doel heelt godslastering en zedeloosheid te keer te gaan. Wij vervoegen ons bij den Voorzitter M. Vandergbote om den machtigen spreker te bedanken en gelukte wenschen. Op eenige weken tijds een zangstuk aan- ■feeren voor gemengd koor, in verschillige partijen, en dit aan een vijftigtal knapen van zes tot twaalf jaar oud, dat scheen, rechtuit gezeid, uitzinnig of ten minste zeer gewaagd. 't Was een proeve, 't is waar, maar eene meesterproeve. De uitvoering was overheer lijk. Qok zijn wij gelukkig te mogen aan kondigen dat de Kerstlegende De vlucht naar Egypte eene tweede uitvoering zal hebben in de Iweinszaal, heden zaterdag avond ten 9 ure. Wij wenschen den Bestierder M. Bostyn, en zijne flinke zangers hertelijk geluk, en evenveel bijval heden avond. Vergeten niet hierbij te voegen dat de woorden der legende uit het Duitsch vertaald waren in sierlijke Vlaamsche verzen door den te vroeg gestorven heer Paul Huys. Zij maken zijn laatste dichtstuk uit en zeker niet het minste belangrijk. Gezel Bertrand, socialistische volksverte genwoordiger, is een zonderlinge vaderlan der. In eenen brief dien hij, krachtens zijn recht van antwoord, aan den Patriote zond, schreef hij Gij zegt dat ik Parijzenaar van geboorte ben. Het spijt mij it te moeten zeggen dat daar niets van is, want ik ben te St-Jans Molenbeek, van Belgische ouders geboren. Ik ben dus geheel en al Belg. t ïs waar dat ik er niet te fierder om ben, integendeel Van zulke vaderlanders, verlos ons Heer De vrijdenkers te Mechelen meenden Donderdag zekere vrouw B..., die nogtans uit vrijen wil de laatste HH. Sakramenten ontvangen had, burgerlijk te doen begraven. De familie heeft zich tot de rechtbank ge wend, en de voorzitter, in kortgerecht zete lénd, heeft beslist dat het feit van de HH Sakramenten der stervenden te ontvangen een bewijs is dat de vrouw kerkelijk wilde begraven worden, en hij heeft dan ook verboden tot eene burgerlijke begrafenis over te gaan. Die uitspraak komt overeen met een arrest, van het verbrekingshof van 3 Juli 1899. Men weet dat sedert verleden jaar, in het buffet der kamer, doozen met lekkernijen, amandelbrood en speculatie, ter beschikking der volksvertegenwoordigers gesteld zijn. In de geheime zitting der Kamer is er nu uitgerekend dat in een enkel jaar er voor i5oofr van die koekjes verbruikt zijn, ongeveer y5o kilos, 't zij gemiddeld 5 kilos per volksvertegenwoordiger. Daar er echter leden zii n die weinig of niet het buffet bezoe ken, zijn er dus anderen die er zich ruim schoots aan te goed doen. Een teekenaar maakte, eenige jaren geleden, eene spotprint, waarop een kind afgebeeld was dat, per telefoon, van uit zijne wieg tot zijne moeder riep Ik heb honger Thans heeft een geneesheer van Inspruck nog iets veel beters uitgevonden. Het kind verwittigt, per elektriek, zijne ouders of de kindermeid, dat.., er iets gebeurd is in de doeken. Onder de doeken is een dun metalen traliewerk bespannen. Daaronder een doek en vervolgens een ander traliewerk. Een draad loopt van beide traliën, naar eene elektrieke bel. Zoolang de doek droog blijft, vormt hij een stroomafsluiter voor de elektri citeit Zoohaast hij vochtig wordt, laat hij de elektriciteit door en doet de bel werken. De zorgvuldige moeder of kindermeid moet dan maar zorgen dat de kleine droog gelegd wordt. Tot 1905 inbegrepen hebben de bescher- mingscomiteiten der werkmanswoningen, in Belgie, 141,523 getuigschriften afgeleverd tot verkrijging van vermindering der regis tratie en overschrijvingsrechten. De comitei- ten die het grootste getal getuigschriften afgeleverd hebben zijmLuik (arrondissement) 12,345, Fontaine 1 Evêque-Seneffe 9217, Chatelet-Gosselies 8441. Die welke het kleinste getal getuigschriften afgeleverd hebben, zijn Thielt 38, St Nikolaas 189, Brussel-stad 181. De bittere smaak van de melk is een melkgebrek, dat verschillende oorzaken heeft en zich ook op onderscheidene wijzen voordoet. Wordt de bittere smaak onmiddelijk na het melken opgewekt, dan ligt de oorzaak van dit melkgebrek meestin het voeder, dat men aan de koeien gegeven heelt. Vele voedingstoffen, zooals wikken, boonen vooral echter van lupinen, bevatten zoo groote hoeveelheden bitterstoffen, dat het aanhoudend, overvloedig voederen ervan aan de melk een bitteren bijsmaak geeft, 's Win ters, wanneer men geen groenvoeder aan de koeien geven kan, is eene overvloedige voedering van haverstroo somtijds de oorzaak van het bitter worden der melk. Ook raap koeken, veel onkruid lusschen het gekneusde koren of in 't voedermeel, benevens verschil lende kruiden, die de koeien in de weide of in den stal gegeten hebben, vooral aisem, bevatten vluchtige oliën, die aan de melk een bitteren smaak geven. Eindelijk kan die smaak ook ontstaan door bedorven voeder of minder goede kwaliteit van mangelwortels, die men aan de koeien gevoederd heeft. Het kwaad wordt spoedig hersteld in zulke gevallen door verandering van voeder of door geschikte voedermengsels. Lijden slechts enkele koeien aan dit gebrek, wat vooral bij oudmelkkoeien het geval is, dan moet hare melk geheel afge scheiden blijven van die der overige koeien, omdat reeds de bittere melk van eene enkele koe in staat is alle melk te bederven. Wordt echter de melk eerst na eenigen tijd bitter, dan duidt dit meesttijds een ziekelij ken toestand van de koe aan en wel storing in de spijsvertering. In zulke gevallen lukt het wei het gebrek voor goed te verbeteren, door gedurende eenige weken aan 't water dat de dieren drinken i 1/2 °/o zoutzuur toe te voegen. Wordt de melk pas na lang staan bitter, dan moet men aannemen, dat de schuld ligt aan de bewaarplaats der melk en krijgt men verbetering door veelvuldige luchten of verandering van bewaarplaats, door 't maken van nieuwe gelegenheid dat de lucht kan toe- of afvloeien en door vernieuwing van den vloer. In plaats van er kokende water op te gieten en alzop, het leder van het slot te bederven, smijt er eene handvol keukenzout op dat werkt rap en is totaal onschadelijk. Ofwel giet er koud zoutwater op, 't is evengoed. De eerw. heer V. Dooms, Bestierder der Zusters van Maria, te Iseghem, is pastor benoemd te Oostnieuwkerke. Ziehier iets zeer belangrijks voor de bui tengemeenten De manschappen deelma kende van de burgerwacht, kunnen tot nachtronde verplicht worden op aanzoek van den burgemeester of den gouverneur. Het zijn deze ambtenaars alleen, die te oordeelen hebben over de noodzakelijkheid van dien maatregel Zes socialiste volksvertegenwoordigers hebben ter Kamer een voorstel neergelegd vragende de afschaffing van het tweede lid van artikel 9 der wet op de werkmanspen sioenen, in 1900 gestemd onder 't Ministerie van zaliger Baron Surmont de Volsberghe. Moest dat voorstel door de Kamer aan- veerd worden, dan waren daardoor de pensioenen afgeschaft van meer dan 140 000 werklieden. Inderdaad volgens het tweede lid van artikel 9 wordt het pensioen van 65 fr. toegestaan aan de oude werklieden die den in Januari iqoi ten minsten 55 jaar oud waren en min dan 58 jaar, mits voorwaarde dat ze 18 fr. storten in de pensioenkas, in drie jaar tijds en ten minste drie frank 's jaars. Dat steekt tegen aan de socialisten ze zouden willen 't pensioen geven zonder stor ting en in hun haaste om t werk der katho lieken te verbrokkelen, hebben zij niet bemerkt dat als ze dat tweede lid van art. 9 eenvoudig afschaffen, er geen middel meer is voor de menschen die in 1901 van 55 tot 58 jaar oud waren om ooit een pensioentje te krijgen. Men heeft gerekend dat omtrent 140.000 menschen zijn in de voorwaarden om, mits die 18 fr. storting ook hun pensioentje te trekken eens dat ze zullen 65 jaar zijn. Niemand zal houden staan dat het daar het doel is der socialiste kopstukken,wij ook niet, maar wij willen eens te meer doen opmerken hoe lichtzinnig die mannen te werke gaan, die nogthans willen aanzien worden als wetgevers, en die maar altijd voorstellen doen de eene na dé andere zonder de gevolgen van hunne doening te berekenen. Zoo ging het ook tijdens de kiezing ze beloofden een frank pensioen, maar ze'n peisden nooit van waar het geld zou komen I Nuremberg, 24 December. De handel is voortdurend vast. Verleden week zijn ver schillende centenaars Russische hop naar Beieren toegekomen zij werden 120 tot 125 frank verkocht. Londen, 24 December.Sedert eenige dagen is er sterkere vraag van wege de brouwerij. De prijzen zullen toch niet te snel rijzen, daar er zooveel vreemde hop ingevoerd is. Gedurende de maand November kwamen er 26 903 centenaars (van 5o kilos) uit Amerika, en 23 944 centenaars uit andere landen, namelijk uit België en Duitschland. Alles te zamen genomen, werden er 82 971 centenaars hop in Engeland ingevoerd, sedert het begin van Sept :mbcr. Verre het grootste deel bevindt zich nog in de stapelhuizen. Antwerpen, 27 December. Hopmarkt prijshoudend. Aalst (8 marken) 6a.5o-65 Poperinghe 62 i/a-65 frank. Robert Laconte, plafonneerder te Yper wonende te La Madeleine en Julia Mael- brancke, dagloonster te La Madeleine. Jules Riem, benanger te Elsene en Maria Biomme, z. b. te Yper. Henri Mesdom, werkman aan den tele- phoon en Helene Vermeersch, z. b. beiden te Yper. Joseph Vanhoorde, uurwerkmaker te Rou- baix en Elodie Rosseile, huishoudster te Yper, verblijvende te Roubaix. Joseph Lusschentier, letterzetter te Rijsel, verblijvende te Yper en Euphemie Lacante, dien.-tmeid te Elverdinghe, voorgaandelijk te Yper. Beste lezer, 't wordt tijd aan uwe bezoek- ofte visietkaarten te denken voor 't aanstaande uieuwjiai.Bij Callewaert-De Meulenaeie. druk ker, in de ooierstraat te Yper, levert men u welbezorgde kaartjes, op schoon ivoor gedrukt, tegen 1.50 fr. per honderd. Daarbij bekomt gij gratis een prachtige porte-cartes KOMEN De laatste reizigerstrein die uit Kortrijk naar Yper rijdt, stond zaterdag avond nog in de statie van Komen als de koopwarentrein, die uit Yper vertrokken was roud 8 1 j2 ure, er op botste door een gemis aan 't wisselspoor. De lokomotieven en vele wagobs werden erg beschadigd en verscheidene reizigers gekwetst. BRUGGE De genaamde Deboever en Paul Roose, die aangehouden werden voor den diefstal in de villa Uricot, te Blankenberghe, hebben aan den onderzoeksrechter volledige bekentenissen gedaan.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1906 | | pagina 1