DIT IS EN OMMELANDS SprtM 5! Op Zaterdag tf26n Jannari 1907. 5 centimen 't blad. 42e jaar» Talmerk a Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank s jaars Voor Z. EL den Paus ROND DE WERELD Vrankrijk Duitschland Jamaica STADSNIEUWS Turnfeest ïn de Iweinszaal Zielmisse Onderscheiding Booge leeftijden FI V ALLES WAT Het oudste blad der wereld Kleine ontstekingen Bevrozen aardappelen Wondeilijke redding Een dronken verken De Bananen Sprii 'ingende handen Kork Gedacht Priesterlijke Benoemingen Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Nog eene wet De 1 ansieis aan 't werk te Sinte Kruis Gevecht ■J J I LÏ 'T NIEUWSBLA 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Overdracht der vorige lijst 6 10.00 Jufvrouw Marie Rabau, Yper 100 00 Hortense Plancke, om den zegen van Z. H. den Paus te ontvangen 2.00 Twee Onbekende 5.00 EE. HH. Onderpastoors der s'.ad Yper 45.00 De eene na de andere worden de fransche bisschoppelijke Seminariën ingepalmd door het gouvernement, en de jonkheden die zich tot het priesterdom bereidden met hunne j leeraars op straat gezet. Dat gaat natuurlijk niet zonder opstand, maar nergens heelt het er zoo geweldig naartoe gegaan dan te Beaupréau. j Zoohaast het volk vernomen had dat men de seminaristen zou komen verjagen, had men in al erhaast, tusschen 3 en 6 ure 's morgens barrikadm opgericht in de straten nabij het .Seminarie en voor de deuren van het gesticht. Rondde4000 menschen waren ter plaatse, vast besloten weerstand te bieden tot het uiterste. In het Seminarie waren 1503 personen opgesloten. Weldra was het gebouw door de troepen omsingeld. Ten 8 ure viel men de deuren aan uitgaande op de rue Mongazon. Men kapte ze open met bijlen en gerocht alzoo op de binnenplaats. Daar werd een algeineene aanval bevolen, die be antwoord werd door een hagel van steenen. Een officier werd licht gekwetst, evenals de onderprefekt, die seffens zijn schuitje van kante stak. j Op hetzelfde oogenblik kreeg de com mis- 1 saris een steen op het hoofd, die hem neervelde. Men bracht hem naar de kazerne j waar hij verzorgd werd. 1 Toen besloot men eene deur te doen springen met dynamiet, namelijk deze langs de rivier en uit zevende op den hof. Men lei eene dynamietkardoss en wffidra vloog de deur in stukken en meteen al de ruiten der huizen in eenen omtrek van 50 meters, j Ook de vloer van een nabijzijude huis 1 stortte in. Gelukkig waren er geene men- i schenlevens te betreuren. Men wilde nu langs de verbrijzelde deur binnen, maar de belegerden stonden er reeds in dichte massa voor. De troepen trokken achteruit en de belegerden, die meenden dat men verster- king ging halen, trokken verder het semi- i narie binnen. Korts daarna kwam de onderprefekt, om de wettige somm aties te doen, doch hij werd ferm uitgeschuifeld, evenals de Procureur der Republiek, die achter hem kwam. Ten 10 ure kwamen er troepen ter ver sterking uit Angers. In het Seminarie waren al de trappen versperd. Twee oploopen met de bajonet gaven volstrekt geen uitslag. Eindelijk, 's avonds ten 5 en half vroeg de pret'ekt eene onderhandeling met den Bestuurder en beloofde als de weerstand nu ophield, dat niemand zou vervolgd worden. Om alle bloedvergieten te vermijden, en niet in staat om al dat volk behoorlijk te voeden, oordeelde de bestuurder, dat de weerstand krachtdadig genoeg geweest was en raadde de katholieken aan uiteen te gaan. Tegen 6 ure waren de soldaten het Seminarie binnen en de diefstal was vol bracht. Wij zeggen diefstal en niet zonder reden. Het gebouw werd over honderd jaar aan de katholieken ontnomen en door hen in 1857 teruggekocht voor 90.01)0 fr. Dat zal uogthans onze kleine en grooto geuzenbladen niet beletten te schrijven dat de fransche regeer, ng inheur rechtwas en dat de katholieken ongelijk hadden den diefstal te willen beletten. Het franscli ministerie stelt nogmaals eene nieuwe wet voor en ditmaal om de formaliteiten af te schaffen van te moeten eene aanvrage indienen voor alle kerkelijke diensten, om alzoo aan den priester het gebruik te laten van de kerken. Ze willen daardoor nog eens een bewijs geven hoe vrijgezind zij zijn, maar dat is enkel zand in de oogen smijten om zooveel te beter de katholieken van onverdraagzaamheid te kunnen beschuldigen. Vandage is 't in Duitschland de groote slag. 't Ministerie doet al wat het kan tegen het centrum en de socialisten. Nogthans volgens sommige bladen zou Prins de Bülow enkel de ontbinding van den Rijksdag hebben betracht om zooveel te gemakkelijker eene roden te vinden om at' te treden. Zijne gezondheid is m.anr wankel baar en zijne echtgenoote dringt gedurig aan opdat bij rust nemen zou. Zelfs in geval hij de meerderheid behaalt en voort zou kunnen regeerea zonder het centrum, zou hij van zin :e zijn plaats te maken voor een anderen. Zeker is het postje van Rijkskanselier niet zonder moeilijkheden tegenover meer dan honderd leden van 't centrum staan er dan nog 81 socialisten te bekampen den helft van den Rijksdag 't is lastig. Wij geven in de nieuwstijdingen eenige bijzonderheden over de gevolgen der aard beving in het eugelsch eiland Jamaica. Weinig heeft het gescheeld of er borst nog een oorlog uit, ter gelegenheid van die aardbeving. De Araerikaansche oorlog schepen, die rond Cuba geankerd lagen, hadden bevel ontvangen hulpe te bieden op Jamaica, waar het noodig was, en ze zijn daar seffens naartoe gevaren, maar werden door den gouverneur ontvangen als een hond in een kegelspel. Dat Amerika juist niet gediend en was met zu k affront, en behoeft geen betoog. Gelukkig zijn de zaken kunnen vereffend wor ien. Al de schuld is op den gouverneur gelegd en de ongelschen zeggen dat ze volstrekt niets en he iben tegen de Vereenigde. Staten van Am-rika, integendeel dat zij de Amerikaanders dank baar zijn voor hetgeen zij wilden doen voor de ongelukkige bewoners van Jamaica. De turngilde St Michiel geeft morgen.zon- dag avond, ten 7 ure, eene feeste aan de eere en werkende leden, in het Volkshuis. Op den spelwijzer staan benevens turn oefeningen, muziek en zang. 't Concert van zondag avond had in de prachtige verlichte Iweinszaal een talrijk en uitgelezen publiek bijeengebracht. Onder de overheidspersonen bemerkten wij de heeren Senator Baron de Vinck, voorzitter en Schepene Eug. Struye, onder voorzitter der Fanfare. De Fanfare speelde met kunst en zwier Marche Jubilaire van Paul Lebrun, Danse Hongroise N° 6, van Brahms en een fantaisie op Leo Pêcheurs de Perles van Bizet. Onze hertelijkste gelukwenschen aan den verdien stelijken bestierder M. Eug. Verstraete en aan de ieverige heeren muzikanten. M. De Paepe, die eenige weken zulken bijval genoot tijdens de avondfeeste, zong op algemeen verzoek nog eens het prachtig Adelaide van Beethoven en een eigenaardig italiaansch lied uit de i6eeeuw van Ant. Lotti. Teruggeroepen vergastte hij ons op een lief stukje van Halevy. De jonge heer Leon Bonneel is een fluitist van allereersten rang. In Solo de Concert van Demersman, Chanson d'amour van Doppler pn Berceuse van Fontaine heeft hij op meesterlijke wijze zijne uitmuntende hoedanigheden doen kennen. Ook werd hij geestdriftig toegejuicht en teruggeroepen. Jufvrouw Am. van den Bergh, professor van zang en te prijs der Koninklijke muziek school had hare medewerking tot de feeste beloofd. In eene reeks liederen en stukken van groote meesters heeft zij al de eigenschappen van heur wonder talent en hare prachtige stemmen ten toon gespreid. Tot tweemaal toe teruggeroepen zong zij eerst eene sierlijke romance van onzen tefaamden stadsgenoot M. Louis Vanhoutte en verders eene lieve Melody van den grooten meester Edgard Tinei. Om te eindigen een drievoudige bedan king aan de heeren pianisten Vanhoutte en Wenes, die met hun gekend talent zangers en muzikanten op de piano begeleidden verders aan de jonge heeren, die met zooveel takts en hoffelijkheid de bediening van commissaris hebben waargenomen en voor namelijk aan het bestierder Fanfare, om de schoone feeste van zondag laatst. Morgen, Zondag 27 Januari 1907, ten 9 ure, wordt er in Sint Maartensketrke eene zielmisse gelezen van wege de katholieke drukpers voor zaliger Leopold Soenen. Onze lezers worden verzocht dit bericht als eene uitnoodiging te aanzien. De volgende personen komen van Z. H. den Paus het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice te ontvangen M. Frederik Ackerman, koster te Harin- ghe. M. Frangois Thiers, koster te Proven. M. Ernest Yandevelde, koster te Watou. M. Emeric Vanden Ameele, koster te Vlamertinghe. Wij bieden die heeren onze hertelijkste gelukwenschen met die eervolle en welver diende onderscheiding. man. Luid begon hij om hulp te roepen, maar geen taal of teeken kreeg hij terug.Ten slotte begon hij uit alle kracht tegen de balken te slaan, die zijn voeten gevangen hielden. Deze slagen redden hem het leven. Toen men den brand Maandagavond meester was geworden, hoorden de met het oprui- mingswerk bezig zijnde brandweerlieden het onderaarsch geklop. Uit alle kracht werkten nu meer dan 5o man aan het wegruimen der puinhoopen tegen middernacht kon men zich met den begravene in verbinding stel len. Door middel van een slang werd hem brandewijn en vloeibaar voedsel toegevoerd. Seufert had ondertusschen weer opnieuw moed geschept en riep naar boven dat hij er niet aan twijfelde gered te worden. Toen men hem ten slotte naar boven trok was hij doornat maar zoo goed als ongedeerd. De beide kameraden, die ook naar beneden waren gestort, waren direct verbrand. Naar we vernemen wordt er een nieuwe feeste bereid voor den Zondag van half vasten. De King- Pao of Staatsblad van China, is het oudste dagblad der wereld. De dichter Sou Chen maakt er reeds mel ding van in 1101 en men zegt dat andere Ghineesche dichters er reeds van gespróken hebben 3 00 tot 400'jaren vro ger. Het blad bestaat uit 10 tot 12 bladjes, 18 centimeters lang en 10 breed. Elke bladzijde is verdeeld bij middel van roode lijnen in 7 kolommetjes elke kolom bevat veertien teekens, die elk een woord verbeelden. j Men weet dat de Chineezen geene afzon derlijke letters hebben, maar elk teeken duidt een geheel woord aan. Zij lezen ook van rechts naar links in plaats van zooals wij, van links naar rechts. 't Is gelijk, voor wat den ouderdom be treft, daar kunnen de Europeanen een punt aan zuigen. in de maag worden genezen door honig in thee gebruikt. Een lepel honig in een halven liter water gekookt is een uitstekende drank bij keelziekten. Men gebruikt 2 of 4 lepels per uur. zijn in het geheel niet verloren in een Duitsch blad lezen wij nu het volgende mid del om ze eetbaar te maken. Men doet de aardappelen,na ze geschild te hebben.zonder water in eenen pot, en sluit dien luchtdicht af, met bijvoorbeeld een natten doek om het deksel te wikkelen. Vervolgens zet men de aardappelen op het vuur, waardoor zij na. tuurlijk ontdooien en eindelijk door de dam pen, die er zich uit ontwikkelen, aan den kook gebracht worden. Op die manier ver- krijgen zij denzelfden smaak alsof er niets j met hen gebeurd was. t De held van den dag is tegenwoordig te New-York de brandweerman Jack Seufert. Bij de uitoefening van zijn beroep zou hij Zondag bij den grooten brand van een warenhuis als slachtoffer van zijn plicht zijn overleden. Officieel was zijn dood reeds gemeld. Maar Dinsdag werd hij levend uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Meer dan 3o uren had hij het in een brandend gewelf uitgehouden, totdat het zijn kameraden gelukte om hem te redden. Met twee malo kers werkte hij op de vierde verdieping van het brandende gebouw. Plotseling begon de vloer te wankeren en voor de drie mannen zich konden redden stortede verdieping met donderend geraas in en sleurde de brand weerlieden mee in de diepte. Toen Seufert weer tot bewustzijn kwam, lag hij tusschen reusachtige papierbalen begraven in een kleine, donkere ruimte. Boven zich door een kleine spleet tusschen de balen zag hij het gele schijnsel van lekkende vlammen en hoorde hij het knetteren van het gretig lek kende element, het knappen en breken van het door het vuur aangetaste houtwerk. Hij kon zich nauwelijks in zijn enge graf roeren hulpeloos moest hij daar blijven liggen en j wachten tot de vlammen tot hem door zou den dringen en over zijn lot zouden beslissen. Een maal kwam een waterstraal door de Uit een statistiek omtrent hooge leeftijden ontleenen wij aan de Med Record de vol gende getallen Het Duitsche rijk, met 60 millioen inwo ners, heeft 78 honderdjarigen, Frankrijk met 40 millioen inwoners, heeft er 213 Engeland heeft 145, Schotland 46,Denemar ken 2, België 5, Zweden 10, Noorwegen (met 2,300,000 inw.) 23. Zwitserland 0. Spanje (18 mil ioen inw.) 410. De hoogste, bijna ongelooflijke cijfers komen uit de rumoerige Balkanstaten. In Servië vindt men 573 personen ouder dan 100 jaar. in Roemenië 1084 en in Bulgarije 3883.In 1902 stierven in Bulgarije 350 menschen meer clan een eeuw oud. Nu niet een in menschengedaante, zooals j er soms loopea, maar in wezentlijken verkensvorm. Moeder de vrouw komt bij 't verkenshok, om 't oude slachtverken zijn i rantsoen te geven. Maar, wat is dat 't, Dier loopt als dol door 't hok,vertoond erg wilde 'n kwaadaardige eigenschappen en zinkt nu en dan machteloos neer. Overleg heeft er plaats en men denkt reeds aan cle» slager. Slechts nog 'n poosje aanzien Eenigen tijd nóg en 't beest begint natuurlijk te braken, waarbij men '11 sterke jeneverlucht gewaar wordt. Nu gaat de huisvrouw 'u licht op. Ja zeker, ze heeft zoo pas met de jeneverflesch '11 ongeluk gehad en de inhoud daarvan is op tafel en vloer terecht gekomen. Opgedweild-, is't met wat overig spoelwater in cle ver- kensbak geworpen.Tot geruststelling ^an cle huisgenoot-en was dit de oplossing van de bovenmate vreemde verschijnsels, welke men aan 't beest opmerkte. Een Amerikaansch geleerde schrijft dat de bananeü de vrucht der toekomst zijn, de vrucht welke het menschdom van den hon gerdood redden zal, als alle andere gewas sen van onze planeet zullen verdwenen zijn. De bananen worden op gemakkelijke wijze overvloedig voortgateeld. 1 Vijf en twintig jaren geleden was de I. vrucht onbekend te Costa-Rica. Thans wordt zij er geplant, en enkel de opbrengst van deze kleine republiek, is thans meer dan voldoende, om het derde der bevolking van den aardbol te voeden. In 1934 werden 6 miljoen regimen bananen uitgevoerd. Vaii clen anderen kant is de helft van den aardbol geschikt voor cle bananenteelt Wat de opbrengst betreft, per hektaar geeft de banaan 133 maal meer dan de tarwe en 44- maal meer dan de aardappelen. Een hektaar bananen kan 200.000 kilos voedingstof opbrengen. Gelukkige kerels die bananeneters vlammassa, zonk sissend opri.e opgestapelde goederen en sijpelde door frieten eu scheu ren naar beneden op den °n..„4 t>egraven Tegen gesprongen handen is uitstekend gebleken een mengsel van gelijke deelen honing en glycerine ®f ongezouten boter. j Een halve kilo kork is voldoende om een man van 75 kilos zwaar bovon water te l houden. 1 Hoe opmerkzaam gij ook zijt, het gras ziet gij niet groeien loch ziet gij spoedig dat het langer geworden is. Troost u dus wanneer gij niet elk werk dadelijk ziet gedijen ten slotte, op eenmaal is het gedijd. Mgr de Bisschop van Brugge heeft be noemd Bestierder der Zusters van Maria te Isegbem, M. Michiels, bestierder van het Godshuis te Meulebeke Bestierder van 't Godshuis te Meulebeke, M. Parmentier, onderpastoor aldaar Onderpastor te Meulebeke, M. Van de wal le, bestierder van 't Weezenhuis te Sinte gruis Bestierder van 't Weezenhuis te Sinte Kruis, M. Gallant, ieeruar iu Sint Leo's gesticht te Brugge. Zondag avond had te Sinta Kruis een hevig gevecht plaats. In eene herberg hadden drie lansiers en vijf burgers twist gekregen om eene nietige zaak, zoo het altijd gaat. In 't hevige van de ruzie liepen de soldalen weg, in de richting van Brugge, doch Isidoor BLmau struikelde en viel. Eenige jongelingen haalden den ongelukkige in en sloegen hem ongenadig af, zelf bracht een der kerels hem twee messteken in cle rug toe. Eene der wouden is omtrent tien centimeters diep. Het slachtoffer had nog de kracht zich tot in de herberg De Klokke voort te slepen, waar bij door een geneesheer de eerste zorgen toege diend werd. De soldaat welke op sterven lag, is vervolgens naar 't krijsgasthuis van Brugge overgebracht. Twee der vijf aanranders, deugnieten van 18 en 19 jaar oud, zijn aangehouden. Het zijn De Jaegher en Deblieck. Een ervan heeft reeds bekentenissen gedaan'. Terugkomst van 200 Lansiers iedereen was-in het gedacht de zaak daarmee voor het oogenblik effen, althans in afwachting van de vereffening voor den rechtbank. Maar men had gerekend zonder den weerd die hier, in dat geval, niemand anders is dan al de soldaten van 't 3' lansiers Inderdaad, pas hadden zij vernomen wat er gebeurd was met hunnen wapenmakker of zij namen net besluit dezen te wreken en denzelfden avond nog, eens dat de duisternis volledig zou zijn, ten strijde te trekken. Tegen wie Gij zult het gaan vernemen. 't Kon dus rond 6 lp2 ure zijn. De weinige personen die zich, rond dat uur, op Ste Kiuis langs de baan, tusschen de poort en de kerk bevonden, waren niet weinig verwonderd nu en dan een groep van tien a vijftien lansiers, geleersd en gespoord en eenigen hunnen sabel 'achter hen slepende,het. dorp te zien.optrekken, stil klappende, in manhaftige en sture houding, als gingen zij naar eene simenzweering. En 't. was wel iets zoo in dien zin. Inderdaad rond 6 112 ure hoorde men van alle kanten geroep en geschreeuw. Wat gebeurt er Wat schilt er Komt zei), roepen ere-uigen Het Molentje wordt neel ën alstuk geslagen. Ja, '1 was zoo een werk. Rond de 200 solda ten haddén' dit Üerbergske stormenderhand ingenomen. In weinige oogenblik ken had ien zij al de ruiten van net huis ingeslagen, de geringe meubels van de arme lieden tot splin ters gekleiud, e'ene heele ton bier ingestampt, de klèederen van de inwoners gescheurd, een aantal pannelatten en dakpannen uitgetrokken en om tuin schoon 'werk te vólledigen, de stoof uitgetrokken waar een nog al fel vuur lag te branden. Midden heel dien weinig moedigen aanval, hoorde men de kinderen van den huize er zijner maar elf! kermen dat het waarlijk pijnlijk was om hooren. Heel dat spel kon niet lang duren. Ook na eene kleine half uur trokken de lansiers er van door,stadwaarts op al zingenen al schreeuwen, voorafgegaan van eenen hunner die .zijn zak doek aan een stuk hout voortkomende van een verbrijzeld venster gebonden had en dat getrek alseen vaandel droeg. Terugkeer in Brugge Door de Kruispoort kwamen zij in stad en trokken langs de Kazernvest, door de Vulder- slraat, Langestraat en Predikheerenstraat, sol datenliederen zingende en al roepende naai' de Visciimai'kt Hier gekomen vlogen een twintigtal der beloogers naar de herberg De Karfel en in een oogwenk hadden zij de ruiten ingeslagen bij middel van pooten van stoelen, van andere brokken hout die zij meêgebracht hadden uit do verwoesting van Het Molentje. De speelman met zijn accordeon was juist bezig met spelen tegenaan een der vensters, toen het venster waarachter hij zat ingeslagen werd. De man kreeg de glasscherven in zijn aangezicht. Na deze eerst1, braak vlogen het grootste getal der vernielers binnen en sloegen er ook alles kort en klein, zonder dat er iemand zich daar tegen kon stellen. Middelerwijl waren een aantal politieagenten loegeloopen en 't was dan een verwoed ge vecht tusschen deze laatste en de oproermakers. De agenten moesten zich met hunne sabels

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1