SpreeRdraad 52 MENGELMAKEN 5 centimen 't blad. 42e jaar. Talmerk 3046 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Voor Z. H. dun Paus Schikkingen voor den Vaslen Duitschland ROiND DE WERELD Engeland Vrankrijk In Perziën Holland Ongelukken Rockefeller STADSNIEUWS Voordracht De Veiihi Kavalkade Zalige feestdag Koninklijke Fanfare Katholieke Wacht Wettelijke Besluiten Priesterlijke Benoemingen 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten ofr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. t overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Overdracht der vorige lijst M. Ëugeen Struye, Yper Onbekend E. H. Ed. De Beir, pastor Kemmel E. H. L. Cornette,onderpastor id. Jufvr. Amelie Vermeersch id. Me en Mr Ed. Huys, id. Onbekend id. .00 Coleta Devooght id. Eudoxie Van Hoeke id. Van wege de Derde Orde van den Heiligen Franciscus, Yper 85.64 I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken, alsook afgesmolten vet, op aide dagen van den Vasten. II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asscben-Woensdag en Goeden-Vrijdag.Degenen,die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags eieren eten, te weten in den voornaamsten maaltijd, en niet in de collatie; en zulks moeten zij ook onderhouden op de andere vastendagen van het jaar. Op al de dagen van den Vasten, is het toegelaten eieren te gebruiken tot het bereiden van andere spijzen. III. Wij staan het gebruik van vleesch toe op den Zondag. Maandag, Dinsdag, Don derdag en Zaterdag van iedere week, uitge nomen op den Zaterdag van Quatertemper (a3 Februari) en den Zaterdag der Goede- Week. Degenen, die verplicht zijn te vasten, mogen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags vleesch eten, te weten in den voor naamsten maaltijd, en niet in de collatie en dit geldt ook voor vleeschsoep en jeugd. IV. Her is verboden, zelfs aan degenen die mogen vleesch eten, vleesch en visch te £ten in een en denzelfden maaltijd,niet alleen ippde dagen van den veertigdaagschen Vasten, fde Zondagen medebegrepen,maar ook op alle Iandere vastendagen van het jaar. V. Men is verplicht driemaal te lezen den Vader en den Wees gegroet, en eens le akten van Geloof, Hoop, Liefde en Be I ouw.iederen dag dat men zal gebruik maken ran de bovengemelde dispensatie van vleesch _ne eten. Men zal zich van deze verplichting :l' unnen ontslaan met eene almoes, ieder Volgens zijne godvruchtigheid, in den offer- 'lok van den Vasten te storten. VI. Aan de militairen van allen graad, afgQ;an hunne huisvrouwen, kinderen en dienst boden, alsook aan de andere personen, die 7 dadelijk in militairen dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Góeden-Vrijdag. Met dp militairen stellen Wij gelijk de gendarmen, de douaniers en de stadspolitie agenten in werkelijken dienst zijnde, deze die in dienst zijn op de treinen van ijzeren- weg en tram, alsook de briefdragers en de bedienden der accijnsen in werkzaamheid. VIL Wij meenen aan de geloovigen van ons Bisdom wederom te moeten herinneren dat de vastendagen, buiten den veertigdaag schen Vasten, zijn de Woensdagen, Vrij dagen en Zaterdagen van Quatertemper de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóór de plechtig heid van de HH. Apostelen Petrus en Paulus, vóór Onze-Lieve-Vrouw Hemel vaart, Allerheiligen en Kerstdag en dan nog dat het op al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve op Kerstdag en Besnijdenis O. H. (1 Januari), als deze feestdagen op eenen Vrijdag vallen. VIII. Ingezien de tijdsomstandigheden en ingevolge de bijzondere macht. Ons verleend door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al onze diocesanen, dit jaar, vleesch te eten, zelfs meermaals daags, op Sint Marcusdag en de drie Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en ingevolge dezelfde macht, vergunnen Wij insgelijks aan al onze diocesanen, tot aan den Vasten van het toekomende jaar, vleesch te eten, zelfs meermaals daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vastendagen zijn. Ten einde te voldoen aan het verlangen van den Heiligen Vader, moeten Wij de geloovigen, die van deze toelatingen zouden gebruik maken, aanwakkeren om daarvoor andere goede werken te doen, en bijzonder lijk het gebod van het vasten en van het vleeschderven stiptelijk te onderhouden. ren van zijn priesterlijk jubilee, in 1908 ontvangen. M. Pericoli, voorzitter van de katholieke jeugd, stelde het eerekomiteit voor, het plaatselijk roomsch komiteit,het komiteit van het bisdom Rome, het ko ï.iteit der drukpers en het komiteit der Damen van de arme kerken. Op de aanspraak van M. Pericoli antvvoorde Z H. als volgt: Indien het voor mijn armen persoon was, zou ik een onopgemerkt jubilée verkiezen. Ik zou in den vrede, in de afzonderingen de stiite van mijne kapel mijne ziel uitstor ten. Dogh de bewijzen van gehechtheid wen den zich tot den stadhouder van Jesus Chris tus en getuigen van de verkleefdheid van gansch de wereld aan den stoel van Petrus. Ziehier mijne aanbevelingeu voor ons feest van 8 september; geene buitengewone en schitterende dingen; sticht nuttige wer ken voor de samenleving; helpt de reeds be staande om zich te ontwikkelen; bouwt, bemeubelt kerken en bedehuizen; sticht w er ken voor de schooljeugd, sociale en liefda dige vereemgiugen, werken voor de vrou wen. Belooft mij mild te zijn voor de arme kerken. Dit alles zal hijdragen tot de zege praal der k- rk, zegepraal die bestaat in het goed te doen te midden der beroerten, der vervolgingen eu van hetiijden. Weest gerust Onze Meester heeft gezegd: Ik heb de wereld overwonnen. De ware zegepraal is in het Pa radijs. iMinistt riëele krisis in Nederland De Eerste Kamer had het bcdjet van oor log verworpen; men weet dat d var nog altijd eeue anti liberale meerderheid bestaat, en deze kon nu des te gemakkelijker den val van het ministerie beproeven, daar de Twee de Kamer slechts eeue k eine liberale meer derheid heeft. Daags na de algemeene kie zingen was deze meerderheid slechts van vier stemmen en is nu op iwee gedaald, tengevolge van het verlies van een zetel tijdens eene bijgevoegde kiezing. Daarbij nog is deze meerderheid samengesteld uit verschillende groepen, die het in het geheel niet eens zijn over de politieke en econo- mieke kwesties, en uit de enkele socialisten, die de holiandsche Kamer telt. De kiezingen voor den duitschen Rijks raad houden nog altijd de dag- en weekbla den bezig, en 't is zelfs nog verergd daar zeker blad uit Beieren een proces krijgt om brieven van Graaf von Bülow overgedrukt te hebuen, brieven die den Kanselier maar in een aardig daglicht stellen. Von Bülow heeft namelijk geld gegeven of doen geven van de geheime fondsen of uit eigen beurze om het centrum te bestrijden ten voor- deele.... der Socialisten. Met den eersten scheen die beweering ongelooflijk, en nogthans, zij wordt zelf niet meer betwist. Bayer Curier wordt alleen vervolgd om die brieven overgedrukt te hebben, en niet om valsch nieuws te hebben verspreid Dat het nieuws nu mis schien wel niet zeer aangenaam is voor den Kanselier en hem razende kwaad maakt, toch blijft het een bewezen feit dat de strijd opentiijk tegen 't centrum werd gevoerd en dat deze partij sterker dan te voren is uit den strijd gekomen. Priesterlijk jubelfeest van Paus PiusX Zaterdag morgen, ten 11 ure heeft de H. Vader het iurichtingskomiteit voor het vie- Koning Edward en zijne echtgenote zijn Zaterdag avond naar Londen teruggekeerd van hunne speelreis naar Parijs. Hij heeft bij zijne terugkomst het Engelsch Parlement geopend met eeue troonrede en daarin twee voorname punten behandeld het zelfbestier van Ierland en het Heeren huis of Engelsch Senaat. Sedert honderd jaar en meer zucht Ier land onder alle soorten van uitzonderings wetten, en de Ieren, bijna allen Katholiek, wierden als minderweerdige burgers in bunue rechten zeer tekort gedaan. De grijze Gladstone had reeds over eenige jaren beproefd verbetering te brengen in dien toestand, en daar de laatste kiezingen aan de partij van Gladstone de meerderheid hebben gegeven, leefde het Iersche volk op hope van beternis. In zijne troonrede heeft de Koning het volgende gezeid, aangaande de Iersche kwestie De aandacht van het Parlement moet gevestigd blijven op maatregelen voor een nauwere aansluiting van het Iersche volk, onder verzekering van beheer van hun eigen zaken en door het regeeringstelsel te verbe teren, wat bestuur en geldwezen aangaat. Er moeten ook voorstellen gedaan zijn betref fende het hooger onderwijs in Ierland, en de moeilijkheden, die zoo langen tijd de verdere ontwikkeling van het Iersche volk hebben tegengehouden, uit den weggeruimd. ^Zeifsbestuur en een Katholieke Universiteit zijn twee beloften die de Ieren zullen ver heugen. De kwestie van do TIeerenkamer is moei lijker. De Heeren hebben de wet op het onderwijs verworpen en tengevolge daarvan is er geschil tusschen beide Kamers. Wat zal daarmeê te doen zijn De Koning zei Ernstige zaken, betrekkelijk ons par lementair stelsel zijn ontslaan tengevolge der ongelukkige geschillen tusschen de twee Kamers. Mijne ministers zijn bekommerd om middels te vinden ten einde dit geschil op te lossen. Ja, bekommerd zijn ze genoeg, maar zullen ze de oplossing vinden dat is geheel de knoop 1 Reeds sedert jaren maakt men in Frankrijk de begoede lieden benauwd met het immer terugkeerend spook van de belasting op het inkomen. Nu komt de minister van geldwezen, na lang talmen, eindelijk het ontwerp dier be lasting neder te leggen en het zal misschien in het kort kunnen besproken worden. Wij geven er hier de bijzonderste schikkingen van. De minister stelt voor, de andere belastin gen te vervangen door eeDe gezamentlijke belasting op het inkomen. Het ontwerp stelt belastingen vast op de roerende en on roerende inkomsten en kap/talen aan den taks van 4 Pm honderd, op de inkomsten van nijverheid en handel aan 3,50 ten honderden op de inkomsten van den arbeid aan 3 ten honderd. De taksen zullen uitgerekend worden dooi de iremeeutni voorde grondiukomsten,dooi de agenten van het geldwezen voor de in komsten van nijverheid en handel, mits ver- Klaring der belasting om de cijfers van het geldbestuur tegen te spreken, en voor de in komsten van den arbeid bij middel eener opgave. liet belastingstelsel op de fransehe roerende weerden wordt behouden Toch vraagt de ministers 20 miilioenen meer zonderde belas tingen te verhoogen op de weerden met kleine inkomsten als plaatsing door huisva ders. Alle de vreemde weerden hebben vrijen toegang op de fransehe geldmarkt mits beta ling van een zegelrecht van 2 t. h. op de namenlijke weerde en van de betaling aan 5 t h. op het inkomen. De titels der fransehe rent blijven vrij zonder nogtans dat de bezitters van inkom sten van fransehe rente ontslagen zijn van de belasting op de iukomsten of van de geza mentlijke belasting. Deze laatste treft enkel den bezitter van meer dan5u0d fr. inkomstenen wordt toe gepast volgens eene vermeerderende schaal vau 0. 20 t. h. tot 4 t. h. Zij zal 120 miilioe nen opbrengen. De verklaring moet aange nomen worden indien men geene bewijzen van onjuistheid heeft. Dus geene inkwisitie en geene willekeurigheid. De waarborgen van het geldbestuur zijn haar toezicht op de bankhuizen en op de kredietinrichtingen, en ook de strenge boeten in geval van bedrog. Die wet op het inkomen is altijd aange- predikt geweest door de socia isteu, en zij zal wellicht tot stand komen om hen ten vollen te bevrdigen onder dit oogpunt. Zij wordt met wantrouwen te gemoet gezien door al wat in Frankrijk rijk oi enkel begoed is, en het is niet te verwonderen dat sedert men van hare mogelijkheid gewag maakt, vele en groote kapitalen uit Frankrijk naar den vreemde zijn overgebracht. tGaat aldaar spannen volgens het nieuws uit die verre streke. De Keizer of Schah heeft zijne twee Belgische ministers afge- damkt om voldoening te geven aan de revo- lutionnairepartij. Maar 't is heel twijfelachtig als men daarmee de revolutie zal ontgaan. 't Schijnt zelfs dat verschillige voorname steden reeds in vollen opstand zijn en dat de Schah twijfelt of hij nog het noodige gezag hebben zal om de revolutie tegen te houden. Tengevolge van het verwerpen der oor- logsbegrooting door de Eerste Kmier heeft het Hollandsch ministerie zijn C'ii'JaK inge diend. Er is spfako dat de Koningin de antire- volutionnairen zou belasten met een nieuw ministerie samen te stellen. Dan zou de eerste Kamer ontbonden worden en zoohaast mogelijk nieuwe verkiezingen p aatshebben. In Rusland heeft een mijnbrand plaats gehad 40 lijken zijn reeds boven gehaald. Een schip Larchmontis vergaan er zijn van 150 tot 200 dooden. Twee kleine amerikaansche Staten willen volstrekt oorlogen Honduras en Nicaragua. Eerst waren de geschillen onderworpen aan een scheidsgerecht, maar ze weigeren alle tweede uitspraak der rechtersaan te nemen. Rechters zonder politie tellen voor niet veel. De beroemde amerikaan wil nu dat er in iedere stad van meer dan 100.000 inwoners eene hoogeschool gemaakt worde.... op zijne kosten. Als de wereld vol loopt met doktors, advokaten, enz. zal 't dan beter gaan Een aangenaam reisje was 't naar Venetië maandag avond... in de Iweinszaal. Reizen zonder de ongemakken der reis geware te worden, de wonderheden zien dier stad, en die merkweerdigheden genie ten, dank aan den talentvollen gids, M. Marrisiaux, die bij middel van wonderschoo- ne lichtbeelden en gepasten uitleg ons geheel de stad der Dogen voor oogen tooverde, ziedaar het plan van den feestavond van Maandag. De talrijke toehoorders hebben door hun toejuichingen gezeid dat ze M. Marrisiaux dankoaar waren voor de aangename stonden in de Iweinszaal doorgebracht. Wij bedanken met een de heeren van den Katholieken Kring voor de welgelukte feeste, en voorna melijk den verkleefden Voorzitter, M.Fraeijs, die zoowel de feeste inleidde, met ons eerst te leiden naar 't Venetië van 't Noorden, in afwachting dat wij het ware Venetië zouden bewonderen. 't Is Maandag i8n, 's avonds ten 6 ure dat de heer Professor de Verlhi van Brussel de leden van den Katholieken Kring en hun huisgezin komt verlustigen door zijne won dere goocheltoeren, in de Iweinszaal. 't Was een flauwe leute, zoo flauw als j. 't weêre zelf, de Kalverkade van Zondag laatst. Ge moet waarlijk goeste hebben ook om alzoo een achternoene lang door den modder te plassen en koude en natte te lijden. Binst dat de liberale jonkheid al tieren en zwieren door de straten dretste.warén andere jonkheden deftige een feestje aan 't bereiden ter eere van hun ieverigen Bestierder, Eerw. heer Outtier, wiens pa troondag ze vierden, W'en kunnen te dezer gelegenheid de ouders niet genoeg opwekken hunne jonk heden 's Zondags te zenden en regelmatig te zenden naar de Congregatie op de Leet, of op Sint Pieters, waar zij, benevens een eerlijk verzet, goede makkers vinden, onder de waakzaamheid van ievervolle Be stierder en Bestierleden, zoo wel en zoo aangenaam den Zondag doorbrengen, binst dat andere hun eere en hun geld verkwisten, en maar te vroeg een kruis in plaats van een zegen worden voor dejouders. Geene en zijn er die 't beklagen dat ze jaren lang de Congregatie hebben bijge woond, waar er honderden zijn, die toch zoo betreuren dat ze al te vroeg konden vrij drinken en schinken, loopen en zwieren. Jonkheden, gaat naar de Congregatie Ouders, zendt er uwe kinders 1 De Fanfare zal een tweede avondfeeste geven voor de Damen op Zondag 14" April, 's avonds ten 7 1/2 ure in de Iweinszaal. Spijts de vastenkvondzottigheden waren de leden der Katholieke Wacht talrijk opge komen naar de maandvergadering Zondag in het Volkshuis. De heer Voorzitter herinnerde de diensten bewezen door den eerw. Proost Rykeboer aan Kerk en Vaderland, als bewaker in 't College te Kortrijk,onderpastoor te Brugge, pastoor te Houthem en op sint Ntklaais, proost van 't Volkshuis en stichter on in standhouder van den bloeienden soldatenkring. Na een geestig dankwoord van wege Eerw. heer Rykeboer, zong de heef A. L. een bekroond lied van Andelhof, dat eerst hervraagd en vervolgens door al de aanwe zigen in koor herhaald werd. Na de tombola, werd de vergadering gehe ven. Nieuwe Vergadering We vernemen dat de eerw. heer Bonte, naar Yper zal komen spraken Zondag 3n Maarte,'s avonds ten 7 1/2 ure in't Volks huis Hij spreekt over een reisje naar t Heilig Land Bij koninklijk besluit van 20 December 1906, werd het nijverheidseereteeken van de 2e klasse toegekend aan de hiernavermelde dienstmeiden en dienstknechten onzerstreekt Beyls Hendrik, Gheluvelr Beyls Sylvie, id. Bortier Maria, Yper Cappelle Julia, Vlamertinghe Carron Romanie, Renin- ghelst Catteeuw Hendrik, YperFache Caroline, Poperinghe Haelewycq Sophie, Yper; Opsomer Leonie. Yper Sarlon Phi- lomene,Poperinghe; Soenen Alois,Zillebeke; Vandamme Philomene, Waasten Vanler- berghe Ludovica, Yper Verdure Alois, Ingelmunster Vergevel Pelagie, Rumbeke Verhaeghe Karei, Zillebeke Vincke Flo rentine, Poperinghe Voorzigtig Thomas, Zillebeke Willebois Emma, Yper. Bij koninklijk besluit van den 3 februari wordt de kerkfabriek van Houthem bij- Komen gemachtigd een legaat te aanveerden haar geschonken door jufier Sylvie Deibecke, en bestaande in twee huizen en eene partij land, mits jaarlijks en ten eeuwigen dage drie solemnele missen te doen celebreren in de kerk van O. L. Vrouwe aldaar. Z. H. de Bisschop van Brugge heeft tot onderpastors benoemd: Te Wytschaete, E. H. De Poorter, onder pastor te Vlamertinghe. Te Vlamertinghe, E. H. Schram, onder pastor te Passchendale. Te Passchendale,E. H. Vervaecke, onder pastor te Eegbem. Te Eeghem, E. H. Geerebaert, coadjutor van wijlenden E.H.Vandeputte,onderpastor te Wytschaete. YPER Maandagmorgen, rond 3 ure werd een per soon op de Groote Markt aangevallen door een kerel die hem een geweldigen slag met een kneuzend voorwerp toebracht. De dader is aan gehouden. De gekwetste werd door doktoor Van Robays verzorgd. Tengevolge eener vechtpartij welke in No vember van verleden jaar plaats had, heerschte er oneenigheid tusschen de families D. en C. Zondag nacht, rond 1 uur, kwam August D. uit eene herberg der Groote Markt, toen hij kort nadien aangevallen werd door de vier gebroe ders C. die hem duchtig afsloegen en hem een messteek in het hoofd toebrachten. De policie hield de vier plichtigen aan. De gekwetste ontving de zorgen van doktor Van Robays. In den eigendom van M. Edouard Froidure, op de Kalfvaart, en die tegenwoordig te Algiers vernlijft, werden reeds tweemaal de zinken buizen gestolen zonder dat de policie de daders ton ontdekken. Maandag namiddag bes.taligde de hofbouwer Paul Gasier, die eene serre heeft afhangende van gezegden eigendom, dat er weer zinken buizen verdwenen waren. Hij begaf zich naar de policie en, toen hij opnieuw in zijne serre kwam betrapte hij een kerel die bezig wrs den ijzer- draad van de andere buizen af te doen, om deze te kunnen meenemen. M. Casier kon den kerel aanhouden met de hulp van den policieagent Demerlie, die intus- schen aangekomen was. De dief is een persoon die in een logement der Mondstraat woont. BRIELEN Zondag morgen, na de mis, kwam M. Engel Sissau,6ö jaar oud, landhouwwerkman, wonen- DIT IS 'T NIEUWSBLAD m TPEB EN OMMELANDS O O UD IS <N 100.00 5.00 20.00 5.00 10.00 5.00 5.00 2.00

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1