DIT IS SpreeMraafl 52 EN OMMELANDS MENG ELM AHEM Op Zaterdag 9n Maart 1907. 5 centimes 't blad. 42e jaar. Taimerk 3049 Te trekken bij den Uitgever, 7h 86, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 8 frank 's jaars Voor Z. II den Paus ONDERWIJS Leerplicht De Scheiding Chamberlain te Nice ROND DE WERELD Kiezing te Londen j Een arend in Seine-et-Oise Rusland Duifschland Kiezing te Montpellier Ernstige Onlusten STADSNIEUWS Stad Yper Gemeenteraad Katholieke Wacht Kattefeest Fanf ire Nieuwe Maatschappij Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Verslag Milicie Kolen Boom^n St Pieters Traras Grondverk cop Krediet Feesten 'T NIEUWSBLAD yas YPEB 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. 1 1,1. 1 11. gggeaaaa Onder de gestemde voorvaarden vinden I wij 1. Om deel te nemen in de maatschappij, moet men boven de hooger genoemde voor waarden, inschrijver zijn van twee aandeelen van 10 frank elk. 2. De maatschappij mag alle zaken onder nemen, die hare leden kunnen nuttig zijn. 3. De maatschappij mag leeningen aan gaan. 4. De aankoop door een lid der maat- schappij gedaan ten profijte van een persoon, vreemd aan de maatschappij is ongeoorloofd 1 en de overtreder wordt uitgesloten. Het bestuur der Samenwerkende Maat schappij De Spaarzaamheid is samenge steld als volgtM. Fiers, treinoverste bij de Staatspoorwegen, voorzitter, en M. Georges Vandeweghe, bediende bij de Vlaanders secretaris. Onder de bestuurleden zijn er bedienden van Staat, Vlaanders, Buurtspoorwegen, Gevang, Post,Genie en Weldadigheidschool. YPER De genaamde Abel Cappoen, dienstknecht bij den landbouwer Thoris,"verdween onlangs na ten nadeele van zijnen meester een diefstal gepleegd te hebben. Cappoen werd te Hazebroek, in Frankrijk, aangehouden door den polieiekommissaris Francescni. De kerel werd door M. Coupillaud, onder zoeksrechter in die stad, ondervraagd en beken de buiten den diefstal bij M. Thoris, nog een tiental anderen voor een bedrag van rond de 300 fr. gepleegd te hebDen bij een landbouwer van Hazebroek, die hem werk gegeven had. THIELT Maandag nachtrond 2 1(2 ure,is er een hevige brand uitgebroken bij M. Henri Simoens, schoeneufaoriekant in de Hoogstraat alhier. De bewoners waren te bed, toen eene meid uit de gebuurtp door de venster harer slaapka mer zag dat het brandde. Seffens werd het alarm gegeven en de eigenaars en de geburen gewekt. Het vuur nam spoedig eene groote uit breiding, zoodat het huis en de werkplaatsen de prooi der vlammen werden; alleen de muren blijven nog recht. Een deel meubelen zijn gered, alsook eene hoeveelheid leder, doch verscheidene manden schoenen, die gereed ingepakt waren om te verzenden, zijn door dn brand vernield,alsook veel gereedschap en leesten. De kapmachienen zijn insgelijks in den brand gebleven. Vele moedige burgers en de pompiers hebben dapper het vuur bestreuen en zijn er in gelukt de naburige huizen te vrijwaren. De schode, door verzekering gedekt, beloopt verscheidene duizende franken. LEEST binst de lange avonden het boeiend mengelwerk van het Nieuwsblad van Yper Bakelandt of de Kooversbende van 't Vrij- busch doorE. H. V. Huys. Te koop in dedrukkerij van 't NIEUWSBLAD en bij ai de verkoopers voor 4 FR. BRUGGE Eene bedelares,Anna Lauwers, gezegd «Lam me Nanne werd over twee dagen ziek gevonden achter de deur van haar huisje, in de Vischpaanstraat. De vrouw werd naar het gast huis gebracht waar zij stierf. In het huisje van de bedelaarster was het zoo vuil dat men het moest doen ontsmetten. Het was een echte mesthoopoveral lagen allerhande voorwerpen dooreen, die een ver pestenden reuk uitwasemen. Men vond er ook talrijke kleederen, een 30tal rokken, en de vrouw had nauwelijks iets aan 't lijf toen men naar naar het gasthuis bracht. Lamme Nanne bezat een spaarboekje waarop een som van 7,000 fr. ingeschreven staat 1 Dinsdag werd aan de haven eene kar,geladen met nitraat, verrast door een koopwaren trein. De voerman kwam ervan af met eenige kneu zingen een der paarden werd op den slag gedood en het andere erg gekwest dat het moest afgemaakt worden. Het gespan hoorde toe aan M. Jeroom Saeys. OOSTENDE Op de reede van Blankenberghe is een onge val overgekomen aan de oostendsc c sloep O 175 De sloep kwam in botsing met eene groote duilsche stoomboot uit de haven van Bremen, en werd erg beschadigd. De O 175 is maandag te Oostende binnengevaren de bemanning was letterlijk uitgeput, daar zij onophoudelijk had moeten pompen om te beletlen dat de sloep zou zinken. Aanboord van de stoomsloep Mercédès die maandag insgelijks de haven binnenvaarde, gebeurde een erg ongeluk. De patroon, M. J. ClusiDg, werd erg verbrand door het omvallen van een ketel met kokend water. Maandag werd een franschman, die in het postbureel kwam vragen naar brieven blijvende Overdracht der vorige lijst 1593.64 Onbekend 2 OU M. W. Voor de zegening van eano geheele familie 20.00 Onze achtbare Burgemeester M. Colaert is nogmaals verslaggever der middenafdee- ling over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs. In bet merkweerdig verslag, dat hij over die begrooting heeft opgesteld, staan zeer belangrijke bijzonderheden, waarvan wij er eenige willen aanstippen. Maar al te dikwijls worden de katholieken uitge-cholden als de vernietigers van het volksonderwijs. M. Colaert heeft eens te meer met officieële cijfers bewezen dat die bewering volkomen valsck is. Vooreerst, onder bet liberaal ministerie, in 1881, dus in vollen schoolstrijd, werd voor het onderwijs 32 millioen 's jaars uitgegeven, en nu, in 1907, omtrent 45 millioen. Aardige vernietiging, waarlijk, als men 13 millioen's jaars meer besteedt dan deze die ten onrechte werden bewierrookt als de groote voorstaauders van het onderwijs. De begrooting van het lager onderwijs alleen, die over 25 jaar 20 millioen bedroeg, is nu gestegen tot 28 millioen. Een stokpeerdje waarmeê onze tegen strevers ook geerne voor den dug komen, is de leerplicht. Volgens hen zijn de Belgen de meest verachterde, de minst geleerde, de onwetendste dommerikken van den aardbol, omdat... de leerplicht of schooldwang hier niet bestaat. M. Colaert beeft bewezen dat, zonder schooldwang, het schoolbijwonen hier niet te wenschen laat, en dat het getal ongeleer- den gedurig afneemt. In t jaar 1880 waren er 80 per honderd kinderen van 10 tot 15 jaar die konden lezen eu schrijverj in t jaar 1890 83,37 per honderd en in 1900 88,22. Indien dezelfde verhouding blijft, in 1910 zullen er nog slechts 5 per honderd onge letterden overblijven. En dan nog moeten van dit per honderd afgetrokken worden de gebrekkige kinderen, die door hun toestand belet zijn ter school te gaan, de schipperskinderen en deze die door "wangedrag verhinderd zijn met andere leerlingen in betrek te komen. Indien onder het stelsel der vrijheid zulke verheugende uitslagen worden bekomen, waarom dan tot dwang zijnen toevlucht nemen In Vrankrijk, waar de schooldwang bestaat, is het getal ongeleerden veel grooter dan in België. De burgerij^ van Londen vond dat de progressisten met hunne socialistische bond- genooten eene les moesten krijgen, dat zij lang genoeg de stadsgelden vermoorscht hadden. Ze gaven hun die lesse. 't Was eene oprechte ramp voor het liberaal-socialistisch verbond 44 zetels in éénen trek verloren Oprecht, de wind waait tegenwoordig in de zeilen niet van het socialisme. Na den reusachtigen achteruitgang van het socialis me, dien men in de kiezingen van Duitsch- land vaststelde, wordt het socialisme nu, in het graafschap Londen de oorzaak van eene verplettering voor zijne liberale vrienden. De burgerij wil van die ruststorende partij niet,die alles in gevaar en ten ondere brengt. Eene bijzondere depeche uit Rome meldt dat het Vaticaau bedreigt met de afkondiging van documenten,die bezwarend zouden zijn voor Frankrijk. Er zouden stukken bestaan, die bewijzen dat Frankrijk aan het Vaticaan heeft gevraag 1 om tusschen te komen bij de andere gouverinenten ten voordeele der Fransche belangen,en zulks voor de afbraak van het concordaat. Het Vaticaan beweert daarenboven dat het Fransch goifvernement Spanje aangezet heeft tot eene anti-katholieke politiek. Jozef Chamberlain, wiens gezondheid erg geschokt schijnt,zal voor eenigen tijd te Nice komen verblijven. De ex minister der koloniën is zondag avond te Parijs aangekomen en twee ureu later roorlgereisd naar het zuiden. geklopt zijn. Vooreerst is Rusland een schis matiek land en de katholieken maken daar eene kleine minderheid uit, buiten in Polen. De vervolgingen, die de christene Polen vroeger en nu nog te lijden hadden van wege het bestier toogen genoeg hoe weinig katho liek de russische ministers zijn. 1 Zaterdag heeft bet algemeene kiezing geweest voor den raad van het graafschap Londen. Die raad is gelast met het opper bestier der stad Londen, die, zooals men weet, boven de vijf millioen inwoners telt, meer dus dan menig landeke. De vooruitstrevende liberalen waren meester in dien raad. Zaterdag hebben zij eene schrikkelijke nederlaag geleden. De volgende vergelijking zal er u laten over oordeelen Voor de kiezing van zaterdag zetelden 84 vooruitstrevende libe ralen in den raad, en 34 gematigden en be- houdsgezinden. Nu zetelen er in den raad 78 gema tigden en behouds- gezinden en 40 vooruitstrevende liberalen. In andere woorden, de vooruitstrevende liberalen (progressisten) hebben zaterdag 44 zetels verloren II 't Zijn de gematigde par tijen die ze gewonnen hebben. Waaraan is die verbazende achteruitgang toe te schrijven 1 Hoort. De vooruitstrevende liberalen waren te Londen tenauwe vrienden met de socialisten. Om hen te believen, hadden zij de stad Londen in overgroote schulden gesteken. Zij hadden allerlei regiën, uitbating van gaz, electriciteit, enz., ingevoerd. We gaan er schatten mee winnen,zegden de progressisten en socialisten, 't Was juist integendeel deze regiëu dekten hunne kosten niet en wogen loodzwaar op de stad. Bij den vijver van S.-Quentin, tusschen Versailles en Rambouillet, heeft een arend zijn nest gebouwd de vogel meet omtrent 2m25 vleugellengte. Dezer da en klampte hij tweemaal eenen schaaphond, en op zekere hoogte moest hij telkens, onder den aanval der nabijzijnde boeren, zijne prooi loslaten. Zaterdag wierp hij zich op eene koe, in eene kudde van 150 en plantte zijne klau wen in den rug van het beest, welke razend van pijn, wegvluchtte en haren aanvaller meedroeg, tot hij eindelijk losliet. Denze'fden dag hing het roofdier boven eenige spelende kinderen te zweven, toen de vrouwen kwamen aangeloopenen den roover verdreven. Boschwachters en jagers gaan eene klop jacht inrichten. De Russische Kamer of Doema is deze week geopend.De heer Golovine is voorzitter gekozen. Hij behoort tot de gematigde linkerzijde. Na zijne kiezing heeft hij met den Czaar een onderhoud gehad binst een halve ure. Gisteren was hij met den minister voor zitter nogmaals bij den Czaar ontboden. Sommige belgische gazetten zouden willen doen gelooven dat de liberalen in meerder heid in de Doema en dat de katholieken daar De Duitsche Rijksraad is aan 't bespreken van de algemeene politiek van het gouverne ment Meteen zijn de kredieten voor de afrikaanscbe bezittingen weder te berde gekomen, kredieten die de oorzaak waren van de ontbinding van den Rijksraad. Het centrum weigert 29 millioen te stem men maar wil 20 millioen toestaan voor de duitsche koloniën, zelfde somme die men in December laatst ter beschikking van het gouvernement wilde stellen. Men voorziet dat de tegenwoordige meerderheid der Kamerdekredieten stemmen zal alleenlijk de socialisten en het centrum zullen er tegen stemmen. Uitslag der kiezing in de eerste omschrij ving van Montpellier: M. Leroy-Beaulieu, liberaal republikein, wiens kiezing werd verbroken door de radicale meerderheid, herkozen met 8264 stemmen op 15,658 M. Lau ent, radicaal, behaalde 5406 slem- men, M. Revoul, socialist, 1913. De kiezing van M. Leroy-Beaulieu heeft aanleiding gegeven tot ernstige onlusten, in zoover dat gendarmerie en policie machte loos bleven om de orde te handhaven en de troepen werden uitgeroepen. Al de redactiebureelen d r dagbladen en het hotel van M. Leroy-Beaulieu werden door de troepen bewaakt. Zondag nacht ten 2 ure werd de menigte op de Place de la Comédie op 100,000 man geschat en de gisting onder het volk was onbeschrijfelijk. Allerwege wordt gepatroeljeerd en voort durend werden nog gewonden weggedragen. Drie aanhoudingen zijn gedaan in betrek king tot deu aanslag op M. Leroy-Beaulieu te Montpellier. De toestand van dezen laatste is voldoende. der zitting van Zaterdag 2 Maart 1907. De openbare zitting begint ten 5 ure 20 m. Tegenwoordig al de raadsleden, buiten MM. Struye en D'Huvettere, die belet zijn, en de heer secretaris, Gorrissen. 't Verslag der voorgaande zitting wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. De verordening, genomen door den heer Burgemeester, waarbij het aan de lotelingen verboden wordt, zingende en in groepen door de straten te loopen, binst de zittingen van den milicieraad, word eenparig goedge- I keurd. Eene nieuwe aanbesteding voor 't leveren der noodige kolen voor het Waterkasteel, wordt goedgekeurd. De heeren Durein aan fr. 23.5o en Jean Dumont aan 21.74 Per duist kilos, hadden ingeteekend. Het leegste aanbod, van den heer Dumont, wordt aan- veerd. Bij elke levering zal een getuigschrift van herkomst moeten gevoegd worden. De verkoop van boomen, door 't ambt van den deurwaarder Dechièvre, voor rekening van stad, heeft fr. 4018,19 opgebracht. Eenparig goedgekeurd. Voor de aanbesteding der werken aan Sint Pieterskerke hadden aangeboden M. Campers van Brugge 24.829,47 en Me Roose en Zoon, Yper 24.872.00 De heer Campers is aannemer verklaard. De raad beoordeelt gunstig deze beslissing en de stukken zullen ter goedkeuring naar de Bestendige Afvaardiging gezonden wor den. De raad keurt eenparig de overeenkomst goed tusschen de stad en de trammaatschappij Yper-Gheluwe waarbij aan laatstgenoemde, mits 10 s jaars, het gebruik wordt toegestaan van de buitenwandeling tusschen de Zwem plaats en den steenweg naar Veurne. De verkoop van grond in den Kanonweg wordt goedgekeurd. Een bijgevoegd krediet van 200 fr. voor het Slachthuis en van fr. -414,25 voor de veranderingen aan het bluschalaam der Ypersche brandweer in 1906,wordt eenparig goedgekeurd en bij de begrooting van 1907 gevoegd. De heer Burgemeester zegt dat de verbe teringen aan het bluschalaam zeer nuttig zijn, en dat erdoor min verjies zal zijn van water. Het berek der Peerdenloopen krijgt een toelage van i5oo fr., benevens de hulp van Stadsharmonie en Pompiers, voor de feeste van 23 Juni. Er zullen kosteloos t5oo kaar ten uitgedeeld worden aan het yverkvolk van stad. Yper Hoekje, die ook eene/oelage vroeg, wordt verzonden naar de fee?^« mmissie. De rekening voor bewaarscholen en keu- kenschool in 1906 worden eenparig goed gekeurd. M. Bouquet klaagt over den slechten staat der Maagdenstraat, en hij begeert ook voorlanden in de Wateringstraat, die in erbarmelijken toestand is. M. de Voorzitter. We hebben onlangs gezorgd voor de verlichting in die straat, en zullen maken dat ze algauw behoorlijk geleid worde. De Klaverstraat zal in korten tijd openbaar aanbesteed worden voor 't herleg- gen der kalsijde. Tegen Juli zullen wij trachten al de straten in orde te brengen. M. Sobryvraagt wanneer de Staat nu eindelijk het nieuw wegeltje maken zal naar Zillebeek Vijver, ter vervanging van dat ingenomen door de Verbeteringschool. M. de Voorzitter. 'k Zal het altijd als een misslag aanzien dat dit wegeltje afge schaft is, maar we konnen het niet beletten. De heer bestuurder heeft mij beloofd algauw een plan voor te dragen voor 't maken van een nieuw wegeltje. M. Sobry vraagt nog dat men zou aandringen opdat de Maloulaan weldra in kalsij geleid worde. M. de Voorzitter. Eerst was men van plan de kalsijsteenen te gebruiken die her- kapt wierden, voortkomende van de kalsijde naar Waasten. Een lid. Er blijven geene meer over, ze worden effenaan weggehaalden ge bruikt. Algemeen gelach.) M. de Voorziiter. Als er geen oude zijn, we zullen dan nieuwe krijgen. M. Lemahieu vraagt dat de stad aan dringen zou bij de trammaatschappij Yper- Gheluwe om de dubbele lijn te behouden j bij de Bascule 't ware zoo nuttig voor het laden van beesten voor de markt van Kortrijk en ook voor de suikerbeeten, in 't seizoen. Als er algauw niet gezorgd en wordt, zal men de lijn opnemen. En opnieuw zal men i met al die beesten moeten door stad komen. M. de Voorzitter. Ik zal de noodige vrage doen 't gedacht is heel goed. 't Waie beter van met de koeibeesten door de stad niet te moeten komen, dat levert altijd gevaar op. De zitting wordt geheven ten 5 .5o ure. De heer Bonte van Meenen, die beloofd had, Zondag laatst eene voordracht te komen geven met lichtbeelden, over het Heilig Land, is op het laatst oogenblik door zieke lijkheid belet aan zijn gegeven woord gestand te blijven. 't Was spijtig, maar uitgesteld is niet verloren 1 Waren er geen groot getal barakken op de markt dit jaar, er heelt zeker zelden meer volk geweest op onze foore dan Zondag, 't Zal een goede dag geweest hebben voor vele neringdoeners.Nu die menschen moeten ook vele doen om een oordje te verdienen. Hebben zij wel nering, en de barakken ook, 't is hun hertelijk gejeund en ook wél ver diend. 't Concert, dat heel gesteld was op half vasten, is verzet tot Zondag 14 April. Volgens le Journal de Roubaix is in eene vergadering, in 't Hotel de France ge houden door de bedienden van den Slaat en zekere besturen, eene maatschappij gesticht, met name De Spaarzaamheid die haren zetel heeft te Yper, in de Elverdinghestraat, 18, en hare werking uitstrekt tot geheel liet arrondissement Yper. Zij is toegankelijk aan de bedienden in werkzaamheid of op pensioen gesteld, afhan gende van den Belgischen Staat, of van de Nationale Maatschappij der Buurtspoorwe gen, de maatschappij der Vlaanders de gehuwde bedienden van 't leger en Nationale Bank, alsook aan hunneweduwen en weezen. De maatschappij is gesticht voor dertig jaar, beginnende den in Maart 1907, en zal eigentlijk maar den i5 April aanstaande in werking komen. 270 bedienden hebben hunne bijtrediug gegeven. Een voorloopig komiteit had een ontwerp van reglement gemaakt en deze vergadering had voor doel dit reglement te bespreken en te stemmen. De vergadering, waarin een zeventigtal personen tegenwoordig waren, duurde eene uur en half.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1