LANDT nF HflF^T Clïï.mf.jtfk'Jiiï,',?6''' °°US' Ac'™1 TEGEN' den AFLOOP hxamen Wettelijke Besluiten Priesterlijke Benoeming Merfgeval Beehtbanken UIT L)E^ VHKEMüE Huwelijksafkondiging Frankrijk Holland BURGERSTAND VAN VL VMERTINGHE post, op aanvraag van zijn land aangehouden. Dinsdag morgen, ten 4 ure, werd de man naar de groote wacht geleid daar vroeg hij om eens naar achter te gaan, wat hem toegestaan werd. Eensklaps knalde een schot men ging zien en men vond den franschman ten gronde liggen. De man had zich een kogel in het hoofd gescho ten zijn toestand is evenwel voldoende. KEEREN DER JAREN. Om alle ongemak ken te vermijden en eene goede gezondheid te bewaren, is het noodig het lichaam vrij te houden en het bloed te zuiveren met de slijm verdrijven de pil van Dr Walthery. Zekere uitslag 1 fr. Eene doos is genoeg voor een jaar. WAAKZAAMHEID AAN DE FRANSGHE GRENS De overste van den Betgiscbeu veiligheids dienst, schijat van zin te zijn, verschillige nieuwe brigaden gendarmen in te richten, on der andere te Waasten, Wervik en Komen Intusschentijd zal men zoowat overal posten inrichten op de Fransche grens. KORTRIJK De echtgenoote van den timmerman Achiel Bouttens, wonende in de St-Denijsstraat, ging maandag avond naar boven met eene branden de kaars en plaatste deze op de tafel. Na zich aangekleed te hebben ging de vrouw eene bood schap doen en liet de kaars branden. Toen zij rond 7 1(2 ure terug thuis kwam en naar boven ging, sloeg een dikke rook uit de kamer op. De kaars was omgevallen, de tafel had vuur gevat en de vlammen dreigden eent groote uitbreiding te nemen. Vrouw Bouttens riep om hulp; de herbergiei Albert Mingels snelde toe,vergezeld van Gus'aat Cornells en Vannieuwentiove. De driemannen klommen naar boven en gelukten erin de vlammen, die zich reeds meegedeeld hadden aan eene nachttafel, aan een bed en aan de kleerkas uit te dooven. Toen de pompiers ter plaatse kwamen was hunne tusschenkomst niet meer noodig. Di schade, die rond de 1,000 fr. bedraagt, is ver zekerd.Eenige gouden juweelen zijn verdwenen denkelijk gesmolten. y L BIv&«>%i I ouderdom in eenige dagen genezen door den echten boistsiroop van Depratere. Weigert alle andere siroopen, pillen pastillen die men u in de handen zoekt te steken, want niets is zoo goed voor de borst dan di- echte siroop van Depratere. Prijs 2 franken de groote flesch. Te bekomen te Yper, apotheken May, Libotte, Aartsens en Donck te Poperin- ghe, Monteyne te Komen, Van Windekens te Meenen, Sioen en Rotiers; te Isegheiri (Markt) Rodenbacb en te Waasten, Vande Marlière, en overal. BLOEDIG DRAMA TE LIER Een bloedig drama heeft maandag avond aan de Leuvensche poort te Lier plaats gehad. R. echtgrnooten Van Loey Roothoofd houden aan den Berlaerschen steenweg eene herberg De Ram t. Zij hebben eene dochter Pauljne,21 jaai oud. Sedert eenigen tijd achtervolgde een kanon nier van het fort, Minjaux genaamd, afkomstig van Gent, de jonge Pauline. Het meisje moe>i niet veel hebben van den soldaat, en deze was er erg over verbitterd. Maandag avond ging hij in eene herberg nevens de woning van Van Loey, zette zich in burgerskleeren, en ging uit. Eensklaps hoord» men een revolverschot. De kanonnier had Pan line neergeschoten aan de deur harer woning Hij vluchtte, doch keerde weer aanstonds op zijne stappen terug en loste nog twee schoie' op zijn weerloos slachtoffer. Daarna nam d, moordenaar in allerijl de vlucht. Het ongelukkig meisje stierf eenige oogen blikkm later. De policie heeft aanstonds een onderzoek geopend. De kanonnier Minjaux, werd dooi' de gendar med opgezocht. Toen zij hem in een bosch bij Lierontdeklen en hem wilden aanhouden haald» de moordenaar een revolver te voorschijn et! schoot zich een kogel door de hersenen. Hij viel dood neer. BERICHT. Indien gij hoest of beklemd zyt, indien uwe luchtpijptakken schuifelen of gij aai de keel lijdt, neemt de hoeststiller.de pastil van D>' Walthery die het beste, aangenaamsti- en goedkoopste van alle geneesmiddels is.Overal 1 frde doos MEENEN Een geheel huisgezin is aan de Barakket; alhier, ziek geworden, tengevolge van het eter van gekapt paardenvleesch. Seffens werden dt zieken door een geneesheer verzorgd, en een onderzoek werd door den policiekommissarL gedaan. De toestand der zieken boezemt noch tans geen onrust in. Later. Het getal personen, ziek geworden door het eten van peerdenvleesch, is vermeer derd; reels 25 t"t 30 liggen ziekelijk te tred. Twee doktpors der stad doen bij afwisseling den ziekendienst. Dinsdag namiddag is het parket van Kortrijk alhier afgestapt en heeft den been houwer onderhoord, die het vleesch verkocht heeft. M. Snoeck veearts der stad, heeft nog eene groote hoeveelheid paardenvleesch aange slagen, bij den zelfden beenhouwer. H t onder zoek duurt voort. B1SSEGEM Maandag morgen, rond II ure, reed Tbeofiel Miugnault, 33 jaar, paardcngeleider bij den landbouwer Pieter Vantomme, op het hof met een voer aardappelen iu het wagenhuis, toen de wagen aan eenen anderen haperde, de peer den verschrikten, en Mingnault onder het gespan geraakte. Zijn rechter been is ijseüjk verminkt door de stampen van de peerden, en hij heeft daarenboven nog verscheidene wouden bekomen,die hem, volgens Dr Dumortier welke hem verzorgd, ten minste 4 maanden te bed zullen doen blijven. MOESKROEN Zaterdag namiddag rond 2 412 ure heeft de gendarmerie van Moeskroen, op de Marlière, den genaamden Theofiel üesloover aangehou den, op hetoogenblik dat hij door de fransche policie over de grenzen werd gezet. Hij had in Frankrijk eene straf van zes maanden gevang voor diefstal uitgedaan. Die kerH is dezelfde du den 8 juli 1906 in het gehucht Pinte-de-Lait door een revolverschot den brigadier der gen darmerie Petit erg kwetste. Desloover werd in het gevang van Kortrijk opgesloten. OOTEGEM Dieven zijn vrijdag nacht in het klooster ge drongen. De kerels hadden een vensierke open gebroken en zijn langs daar in de school geko men daar wrongen zij eene deur open en kwamen alzoo in de woning van d- Zusters.De oaudieten hebben er alles doorsnuifeld en ei boter, eieren en eeniggeld gestolen. De policie n de gendarmen vau Avelghem hebben een onderzoek ingesteld. HERSEEUWE Zondag kwam een meisje bij de gendarmerie eene klacht i.tdienen tegen twee kerels, 18 en 19 jaren oud, die haar verleden donderdag in het veld, op het grondgebied van Luingne, erg mishandeld hadden. Tengevolge van die aan klacht stelde de gendarmerie een onderzoek tu en hield een der twee plichtigeu aan. De andere is verdwenen; denkelijk is hij naar Frankrijk gevlucht. Borstontstekingen Lendenpijn LE THERMOGENE MARCKE Het parket houdt zich bezig meteen onder zoek ten laste van een vlaswerker, onlangs altiier door de gendarmerie aangehouden, en lie beschuldigd wordt van zijne minderjarige dochter erg mishandeld te hebben.De verdachte is in het gevang van Kortrijk opgesloten, en maandag nog werd bij langdurig door den onderzoeksrechter ondervraagd en gecot.fton teerd met zijne vrouw en zijne dochter, die nern stellig beschuldigden.Na het vernoor werd tiij terug tiaar het gevang gevoerd. RUMBEKE Zondag morgen brak er brand uil iri de fabriek van machienenriemen van de firma vtignon en Cie. Het vuur begon reeds eene groote uitbreiding te nemen, toen de pompiers gelukkig ter plaats snelden eu bet na moedig werken konden uitdooven. De schade is nogal groot, doch verzekerd. lens, kachtels, koeien en zwijnen, gebruikt slectits bet echt Amerikaanseh Poeder van Depratere aan een frank de groote doos. Het is zonder weerga, gewaarborgde genezing in 3 uren. Te bekomen te Yper, apotheken May, Libotte, Aartsens en Donck; to Poparinghe, Monteyne te Komen, Van Windekens te Meenen Sioen en Rotiers; te Is -ghem (Markt) Rodenbacb, en te Waasten, Vande Marlière. DE POL1CIEHONDEN TE GENT Woensdag avond is de burgemeester van Rijsel met twee leden van zijoen gemeenteraad na-ir Gent gekoraeu, om daar de policiehouden aan het werk te zien. Zij werden ten 8 ure in bei middenpoliciebureel ont angen waar M. Van Wesetnael, opperpoliciekotumissaris, hun de hondenhokken en allerlei inrichtingen van den diei st toonde. Daarna, vergezeld van M. Van Wesemael, begaven zij zich naar da Tolhuisbrug dan naar de Gantoise, vervolgens langs de Piezantevest, waar de honden overal aan het werk gezet worden D< prefekt van het Noor den en de overste der veiligheidspohcie vaD Rijsel waren insgelijks aanwezig. Aan de Gantoisebrug gebaarde een policie agent, in burgerkieeren, met een zak onder den arm weg te loopen. Hij werd aanstonds door de policiehouden aangevat. Niettegenstaande bij zes revolverschoten loste, kon hy niet wt ggera- ken.-Er ontstond een gevectit tusscheu eec waker en een straatl oper. Een hond is er sef tens tusschen. Om te toonen dat de honden enkel gehoor zamen aan den tenue speelt de bestuurder De Meyer een burgerspak aan. Hij komt in een gevecht met een waker Ü6 Mey> rzelf,de eigen meester werd aangevallen en iu dwang gehou den. Aan de Begijnhofbrug heeft een dief zich ver scholen plchter een toom. Zoekzegt de waker tegen zijn hond Ficq Tien oogenblik- ken nadien is de dief uitgehaald De waker komt eveneens toegelo'-pen en doet de aanhouding. De dief gebaart gewillig mee te gaan, maar springt opeens weg. Nog geen tien stappen is hij geloo- pen of Ftcq heeft hem weeral beet. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van Yper, N' 51 V. HUYS VERRODEN NADRUK Toen zij wat gestild waren en dat eenige woorden door Lieven gesproken, hun hope gegeven hadden, dan alleene konden zij spreken en hem vragen, zonder achterden ken nog, wat hun broeder tot zijnent gedaan had, wanneer vertrokken, wie daar nog al was, en diergelijke dingen. En hij, hij antwoordde op alles, weteude dat er niets van en was hij vond woorden van troost voor ontroostbare vrouwen, en eindigde met te zeggen dat hij 's anderdags zelve ging op den zoek gaan, en weten zou wat er van Pier geworden was. De nacht ging voorbij, maar een droevige nacht voor de twee zusters 1... 's Anderen dags 's nuchtens al vroeg was het te Staden- op de plaats geweten. Men zond overal vragen of Pier nievei s of met niemand den avond te vooren geweest en had men ging tot Karlo's, die ook thuis was en hoogst bedroefd scheen men zocht en her- zocht langst de bane, die van den Slinger naar de hofsteê geleidt, om te zien of., er geen teekens en waren, zelfs op de part1Jen land, die langs de bane lagen tot aan uen busch toe, en in de grachten maar al da1 er ontdekt wierd, 't was die lange elzene perse waarover de ongelukkige gevallen was, en die nog van dweersten op de planke lag. Niemand en peisde op hetgene daar aan dien gracht gebeurd was. De pastor verkleed, de wet van het dorp de bijzonderste der parochie kwamen te gader, deels om te hooren en te zoeken wat er voorengevallen was en hoe. Er wierden gissingen gemaakt van alle soorten, maar dat en strekte tot niets. Hadde Pier veel geld in zijnen zak gehad, niemand en zou getwijfeld hebben of hij was vermoord door Bakeiandts volk; maar voor eenige stuivers die hij meê had, 't en kon niet zijn. Andere peisden dat de moordenaars misschien kwade inzichten hadden, en zin om in te breken in de hofsteê en de oolijkste waren overtuigd dat Lieven, niettegenstaande al zijn gebaren, en zijue zorge. en zijne woor den van troost, en zijne haastigheid om overal te gaan zoeken acuter zijnen gebuur, misschien veel meer, en veel zekerder nieuws had kunnen vertellen als zij altemale. Natuurlijk en peisden zij dat niet luide. 's Avonds van den zelfden dag en wist er nog niemand van iets. Twee gebuurs, waaronder de baas van den Slinger niet, kwamen vragen om den nacht over te bren gen op het hofstedeken. Hun offer wierd met dankbaarheid aauveerd, schoon er geen mensch op Staden met het gedacht lag van hetgene er daar, hij nachte, moest vooreu- vallen. Het was slechts gedaan voor de gerustheid der twee gezusters. Het was donker geworden. Vele volk, waaronder groote en kleene, gekende en ongekende, hadden bij den klaren rond het huis geweest, lijk het gemeenlijk gaat rond de huizen, waar er iets voorgevallen is eenige waren binnen gekomen, andere buiten gebleven. Nu en was er niemand meer, buiten de huisgenooten, de twee gebuurs, en den pastor der parochie deze ileene had woorden kunnen uithalen, die naar het herte gingen der bedrukte vrou wen; van die woorden, die, door ware christelijke liefde ingegeven, en gesteund op den Godsdienst, alleen kunnen troosten in groote ongelukken.Karlo zelve was vertrok ken in de overtuiging dat er niemand noch on hem noen op zijueu zoon gepeisd en had. De vijf personen die op het hof gebleve- waren, zaten rond het vier te klappen Op het gemeentekerkhof is h«t Typo die acht jaar dienst heeft, de hoad waarmede men begonnen is die de grafschenners een •tans moet ieeren. De waker doet zijne ronde. Men hoort een klein gerucht, Typo spriDgt tusschen de kruisen en zerken Een kerel, bezig met kronen te stelen, is oogenblikzijn man. Rond middernacht had in de Hamerstraat de bijzonderste proefneming plaats. In een ledig- staande buis, dat ee e achterpoort heeft, zouden twee dieven inbreken om te stelen Nadat zij binnengedrongen waren, kwam de waker, als naar gewoonte zijne ronde doende, aan de deuren voelen om zich te vergewissen of zij gesloten zijn. Da deur tegenaan vindende, en aan den buurbrief ziende dat het huis ledig is, roept hij zijnen hond en zegtZoek terwijl bij tevens alarm trompt. De hond ijlt het huis binnen en den trap op, naar de kamer waar de toe- schouwersde vermeende dieven door het venster zagen been en weerloopen. Eensklaps weerklinkt een hulpgeschreeuw;de bood heeft een der mannen ie pakken gekregen; terwijl de nachtwaker dien mande boeien aan legt, poogt de tweede langs de achterpoort te ontsnappen, maar daar komen twee, drie bon den van de omliggende posten toegesneld en de man is erg tevreden dat de intusschen toegesnelde wakers hem van zijne aanvallers bevrijden. De Boomstraat is zeer afgelegen, te midden van uitgestrekte vage gronden. Men veronder stelt nu dat eene werkvrouw, in die wijk wonende, den za erdag avond met baar loon naar huis keert en door een paar schelmen aangerand. Pas had de vrouw een eersten bulp> kreet geslaakt, of een paar honden kwamen aangesneld die de beide schelmen in bedwang hielden tot hunne wederzijdsche wakers toe liepen om d,- aanranders aan te houden. Men kan zich geen gedacht geven van de snelheid waarmede de honden op het eerste signaal .of alarmgeroep kombn gesneld, el de proefuemingen zijn opperbest aigeloopen en de prefekt, burgemeester en veiligüeidoverste spraken volop uunne bewondering uit over den dienst der policiehonden. De heeren Snauwaert, onderwijzer te Yper, en Carrette, onderwijzer te Rudder- voorde, hebben met goeden uitslag het examen afgelegd van kandidaat school opziener. Hertelijke gelukwenschen De herinneringsmedalie der regeering van Leopold II is verleend aan Yper M. Clement, beiaardspeler. Langemarck M. M. L. Hebben, onder luitenant der vrijwillige brandweer I. Cungne, sergeant, iu. E. Host, sergeant hoornblazer en E Meulebrouck, brandweer man, id. Rousbrugge-Haringe M. F. Ackerman, oud-gemeenteonderwijzer. Waasten M. L. Desir, onderwijzeres der ondersteunde vrije bewaarschool. Z. H. de Bisschop van Brugge heeft be noemd. Pastor te Breedene, de E. H. Remaut, onderpastor te Dentergem. De eerw. heer Affenaer, gewezen pastor van Poelcapelle, is te Veurne overleden in den ouderdom van 67 jaar. Assisen van Oost- en West- Vlaanderen De aanstaande zittijd der assisen vau Oost- Vlaanderen zal geopend worden op Maandag 22 April, n die der assisen van West-Vlaanderen op Dinsdag 23 Aoril. Krijgsraad van West-Vlaanderen. Wij hebben, over eenige weken,de aanranding gemel, dwaarvan een landbouwer van Meet- kerke h ;t slachtoffer werd vanwege soldaten van het 4* linieregiment. Men weet dat zij meis jes, die uit de ke k Kwamen, aanvielen en den landman, die ben verdedigde, erg kwetsten. Maandag is deze zaak opgeroepen voor den krijgsraad. Er waren twee beschuldigden: Decks en Couteele. De eerste werd veroordeeld tot twee jaar gevang en 200 frank boete; de tweede tot 5 maanden gevang en 2'8 dagen krijgsgevang. pastor natuurlijk zei het bijna al hij gaf uioed, en hij heelde de wouden Aanveerdt, zei hij die beproeving als komende van God. Het zijn waarlijk zijne beste vrienden die bij meest kastijdt op de wereld immers hij heeft eene geheele eeuwigheid om ze te beloonen. 't Is hetgene veel menschen, hoe deugzaam ook, moeilijk verstaan, en het is waar nochtans. Mensc.he- lijk gesproken, de tijdelijke straffen aanzien wij als straffen voor der menschen misdaden: dat gebeurt, maar het gebeurt ook anders en daarom is het dat wij gemeeneiijk op de wereld de boozen in voorspoed zien, en de rechtveerdigen in bedrukking. En nochtans is het zeker, gelooft mij, dat een deugzame mensch, in t midden der ongelukken, meer genoegen heeft als een zondaar in zijne weelde. Ten anderen, waarom zou God moeten haastig zijn Waarom de vijanden van zijnen name niet wat laten wroeten, ais hij eene altijddurende eeuwigheid heeft om ze te vinden Wat meer is, is 't dat gij mij gelooven wilt, Hij en bep.oeft niemand boven zijne krachten,en Hij geeft kraenten volgens nood. Zonder te weten wat er van uwen broeder geworden is, zonder te weten zelfs welke gevaren unog bedreigen, durf ik zeggen, ingezien het deugdzaam leven dat gij altijd geleeft hebt, dat God u bijzonder lijk zal genadig zijn; en, zendt hij u van den eenen kant een kruis, hij zal u van den anderen kant eenen zegen zenden. Ja maar, zei Angela, dat onze broeder eens vermoord ware, en dat wij 't ook moes ten zijn Steekt die gedachten uit uw hoofd, dochter is ons Heere niet machtig genoeg om u van de moordenaars te verlossen, en zelfs om hun herte te veranderen en ze te bei? Tot nu toe heeft u alles meêge- "o^Vde wereld gij en hebt nooit mets /Ggengekomen als geluk en voor tra van den eersten keer dat er u iets ÈSi^Ct gij eQ Moogi ook niet andei's, •Hu evergeven aan den wille Gods, of Rechtbank van Kortrijk. In den namiddag van den I6januari laatst, bad er in de herberg van de weduwe Lamon, Her- dersstraat, te Kortrijk. tus-cnen drie viaswer- kers en drie andere werklieden voor eene nie- tigdeid eene woordenwisseliug plaats, die wel haast in een woest gevecht veranderde. Camiel Castelein Alois, Scheldeman en Victor Honoré bekwam m verscheid -ne messteken en slagen ophethoofdmeteenen boottiamer Caste lein had 3 messteken bekomen en verkeerde verscheidene dagen iu doodsgevaar in het gasthuis. De drie betichten Henri Achiel Bossuyt, Henri Vandegtiinste en Jules Camiel Lima. werden veroordeeld.de 1' tot 2j maanden en 1 ,i)fr boete; den 2e tot 10 maanden en 1 ju fr. en de derde tot 2 maanden gevang. Rechtbank van Brugge. In een gevecht te Oosikamp had de genaamde Lodewijk ueirlant verscheidene erge messteken bekomen, dieeenen tijd lang zijn leven in gevaar gesteld hebben. Deze zaak werd donderdag op geroepen. De eerste betichte. Altoas Derudder, oud 19 jaren, landbouw werkman te Rudder voor de, werd veroordeeld tot 3 jaargt-vang en lOu Ir. boete of 1 maand; bij isonmiddelijk aangehouden De tweede, Leon Gogghe, 3;) jaar, landbouw- we'kmau te Wijngene, kreeg aeüt dagen en 20 frank of 8 dagen. ...-AraniAKABUfliaH Een Vlaamschen priester in Frankrijk Belgische werklieden waren te Maisse (Seine et Üise) aan den arbeid. Een hunner werd ziek. Alle dagen kwaaien de makkers hem in 't gasthuis bezoeken. De ziekte verergerde en Is. Goussement van Elsegem verwittigde terstond een Vlaamschen priester te Parijs, daar de lijder geen enkel woord Fransch verstond, 's Anderdaags, 's morgeus was de priester daar, om troost en verlichting te brengen aan den Gaverschert werkman. Het kwam ook uit dat zijne zuurge wonnen centen gaan vliegen waren en geen woord Fransch kennende, was het hem onmo gelijk, dit aan het bestuur van het gasthuis kenbaar te maken De Vlaamsche priester nam de zaak in handenhet bestuur van het gasthuis zeer inschikkelijk, een onderzoek bracht aar, het licht dat een zieke gebuur lange vingeren ge kregen had. Men 'vond de schijven onder zijne matias verborgen. Onnoodig te zeggen, dat onze brave werkman daardaar half genezen werden g.-en woo, den geuoeg vond om den priester met zijnen iunigen dank te betuigen.De werklieden zullen meer en meer gaat) begrijpen hoe nuttig en tioe voor- deeiig datgrooten schoon werk der Vlamingen te Parijs is. De^ivarte pokken te Duinkerke Tc Duinkerke heerschen tegenwoordig de zwarte pokken, waar zij door de stoomboot Mira van Algiers komend zijn aangebracht. Een matroos der Mira »,Davraut genaamd, is in bet hospitaal overleden korts na de aan komst. Twee kloosterzusters van het Kind Jezus, verzorgsters iu het gasthuis, werden ook door de ziekte aangetast cu in een houten hut gedra gen op de vestingen. Zij zijn vrijdag morgen overleden. Het zijn de'Zusters Mathilde Dilly, 42 jaar oud en Marie Prebert, 31 jaar oud, Deideu afkomstig van Rijsel. Dr Chanlemess, algemeene opziener van den gezondheidsdienst le Parijs, is zaterdag naar Duinkerke vertrokken om de gevolgen van zwarte pokken te onderzoeken. De professor heeft de poklijders bezocht, die in den bastion n. 25 verblijven. Zondag namiddag werd een nieuw geval bestadigd mad. Valentine Brodeux, herber gierster; men heeft de zieke naar den bastion 25 overgebncht waar zij overleden is. De begrafenis had eenige uren na het ovei lijden plaats. Men zoekt verscheidene matrozen van koop vaardijschepen op, die de herberg van de over ledene bezochten, en die nog niet aan boord teruggekomen zijn. Jules Porteman, een jonge werker, van 17 jaar was vrijdag ook naar baslion 25 gebracht en stierf ei dinsdag morgen ten 4 ure. Ten 11 werd hij reeds begraven tusschen twee lagen kalk, zonder dat de ouders mochten nabij het lijk komen. Een dokwerker, Willynck, vriend van hoo- ger gtnoemde, wonende in de Cité Claire, niet ver van de kazerne is erg ziek geworden en in een afgelegen plaats van '1 gasthuis verzorgd. Vijf zeelieden van den Staat zijn eveneens in het krijgsgasthuis onder toezicht gesteld. Een zieke Berthot genaamd, in den bastion 25 verzorgd bevind zich in een ergen toestand. De soldaten, te Duinkerke in garnisoen, zijn naar huis gezonden. Men hoopt evenwel dat deze ziekte geen verdere uitbreiding zal neme 1, dank zij de voorzorgen door de overheid genomen. Vele inwoners doen hun de pokken zeilen. 't ware ondankbaarheid. Meer nog gij moet de hand zegenen die u slaatgij moet Hem bedanken, omdat hij op u peist; dan alleene- lijk zult gij waarlijk den name van kinderen Gods verdienen want, in den tegenspoed kent een mensch zijne ware vrienden op de wereld, en in den tegenspoed leert God ook de zijue kennen, uit het hoogste des Hemels. Mijnheer antwoordden zij, een woord uit uwen mond zegt meer als al de woorden en de vertroostingen die wij vandage ge hoord hebben. Ja, nog vooraleer wij slapen gaan, zullen wij God loven en hem bedan ken. De pastor, als hij nog een woord of twee gesproken had, nam afscheid van zijne parochianen, en sloeg den weg in, die naar het huis geleidde waai' hij verbleef. Een der mannemenschen wilde méégaan,maar hij en mochte niet. Toen de priester aan den hoek van den boomgaard kwam, die langs het hof lag, docht het hem dat hij in den donkeren de beweging van eenen mensch zag die weg kroop; hij bleef staan, keek nader; maar het was al te duisteren, met dat hij van 's zelfs niet benauwd en was, peisde hij dat het zeker de schemering moest zijn van zijne oogen, die men altijd gewaar is, als mea uit eene verlichte plaats in den donker komt. Hij ging dan stillekens voort, en hij kwam ongehinderd t'huis. Die vier persoonen, die in de hofstede gebleven waren, hadden nog eenen tijd zitten klappen eer het uit was, en eer zij hun avondgebed geëindigd hadden, wierd het rond den tien. Men hoorde nievers niets buiten was het stille, de wind alleene, die nog al fel woei tegen de buitenvensters der woonste, en die ze van tijd tot tijd tegen de cassijnen deed slaan, maakt8 geruchte. De gebuurs hielden het vuur in gangen wildeublijven opzitten; de gezusters wenschten hun den goeden avond, en ze gingen slapen. De ramp aan Hoek van Holland Prins Hendrik der Nederlanden, vergezels van zijne moeder, de groothertogin-douairièra Marie von Meckleiuburg Scnwerin, is maanda» opnieuw naar Hoek van Holland gekomen. Te Hellevoetsluis nam de prins plaats in de loods boot om zich naar bet wrak van de - Berlin - te begeven. Al de redders waren aan boord. Ter plaats van de schipbreua gekomen, hield de prins eene aanspraak. De 22 februari 1907, zegde by, was v0or gansch Nederland een dag van droefbeid en yan rouw. Gij bebt dien dag groote dingen gedaan en ik zelf ben getuige geweest van de zelfverlo0. cbaniog waarvan gij bewyzen gegeven hebt me"t uw leven bloot te stellen om de arme schiporeu. kelingen ter hulp te snellen. Ook beeft q9 koningin de herinnering aan uwen heldenmoed levendig willen houden met aan de redders hst Orde van het Huis van Oranje te verleenen. Ik ben gelukkig u deze dekoraties to kunnen over handigen Da loods Berkhout, kapitein Jansen van da reddingsloep eu de schipper Sperling ontvingeu de gouden medalie van dit Orde, de andere red. der-s zilveren medalies.AI de aanwezige mannen riepen herüaaldelyk met den prins: Leve de koningin Terug aan wal gekomen brachten de hooj9 personagies eeu bezoek aan al de vrouwen tUe aan de ramp ontsnapt zijn en die te Hoek van Holland nog verpleegd worden. GrootUertogm Maria gat hun bloemen, en prins Hendrik sprak vriend-lija met al deze damen. Hij gafüuüaan konsooi ten geschenke dat hij zelt gemaakt had van een stuk wrakhout van üe Berlin eu dat hij met beeldhouwwerk versierd had. Vooraleer Hoek van Holland te verlaten sprak prins Hendrik nog tot de menigte van op 't bal kon van het hotel waar hij afgestapt was. E'eus te me .r nog roemde Dij de üeldhaftigheid van de redders, die hij hoopt nog te zullen terugzien De prins werd geestdriftig toegejuictit. Op den terugweg naar Den Haag werd de prmselyke automobiel gevolg door een auderpn automobiel, waarin Klaas Ree, de moed.ge zee. man die het eerst op den ha vendam sprong om de redding iu te richten, plaats genomen had Klaas Ree, die den weusch uitged. ukt had d« hoofdstad eens te zien, was door den prins komen ultgeD00cügd met llöm «aar den Haag te Dinsdag heeft schipper Sperling twee dyna miet ontploffingen-doen plaats hebben. De redders van de schipbreukelingen ziin dinsdag te Hellevoetsluis teruggekeerd en wer du er schitterend ontvangen door eene bijzondere kommiste en haast heet de gemeente. Ailemaat- scuappyen waren daar met hunnebannieren. De burgemeester voerde bet woord eu schonk aan nipt tir ^htters ter herinnering eenen zeekijker met opaUn ift. r.r wer den toen nog verscheidene redevoeringen uitgesproken, kransen aangebo den. De geestdrift was groot. Ernest Vantomme, onderwijzer en Emma Hugebaert, z. b. beiden te Yper. BURGERSTAND VAN YPER van den 1 tot den 8 Maart 1907 Geboorten Lautonnois Andreas, Elverdingbestraat. JolytFeliciaan, St Jacobstraat. Kerrinekx Marcel, Zaalhof. Baratto Robert, Klaverstraat. Depuydt Maurits, Dickebusoh steenweg. Gad yne Germana, Bukkerstraat. Litiere Victor, Zonnebeke steenweg. Slembrouck Josephine, Brugge steenweg. CastelAgnes, Meenen steenweg. Banckaert Maria, Kalfvaart. Verscboore Maria, Kanonstraat. Verbiest Margareta, Kaaistraat. Breydol Elisabeth, Statiestraat. Overlydens H.P0'fin?DP1trusV.77j- schoenmaker, echtgt HoussaintBarbara, Dixmudestraat. Verbeke Ludovie, 80 j. z. b. wedr Beelprez Maria, Ryselstraat. v 1 Patrus 64 j. landwerker echtgt Baeke- landt Virginia, Veemarkt. Deleye Augusta. 1 maand, Statiestraat. BifoSiat™""' '7 J' b- Wan- Bosty n Maria, 6 dagen, Dixmudesteenweg. t riqur!e^ G;,rolus. ?8 j. z. b. echtgt Roussel Julia, Bukkerstraat. nenstraa'8 Ant°n'a' P Z' onSohuwd, Mee- Vandenbruwane Maria, 70 jaar, z. b. weduwe Markey Florimond, Ryselstraat. Geboorten Jacques Irma, d. v. Desiré en Mathilde De- sodt. v Heemeiyck Emma, d. v. Henri en Louise Terryn. Rappelet Zulma, d. v. Charles en Lucie Bruneel. Hun bedde stond op een achtervoutje, langst de kamer die naast de keuken was; Zij dioegen een kleen ampje meê, en haast ten zich om ontkleedt te zijn, want het was koud, bijzonderlijk voor deze die van een warm vuur kwameD. 't Was al eene van de twee in bedde de andere was gereed zij had het lichtje laten branden en ging bij de bedsponde.om de dekking en het hooldende te schikken, toen zij schopte tegen iets dat hard was en dat onder het bedde lag. Zij was verwonderd, en, zonder op iets te peizen, stond zij op en schupte heviger en dieper hare voet stuikt nog eens tegen het zelfste dingen; zij gevoelt dat het verroert of intrekt. Nog met weinig vermoeden of vreeze, en met het gedacht dat het een dooze of een bak moeste zijn, tast zij dieper, en al met een keer grijpt ',ij eenen schoe vast en hoort zij klaar iets roeren op den grond. Een schreeuw komt uit haren mond en dat, bij den natuurlijken gruw door het verdwijnen haars broeders veroorzaakt, doet ze achter waarts in onmacht vallen. Het mannevolk komt uit de keuken geschoten, stuikt de deur in en vliegt op de voute. Het lamptje brandde nog, een van de twee zusters lag op den grond, de andere was uit haar bedde gesprongen en stond erbij, te huilen en te weenen: geen een kon raden wat er gebeurd was. Meu keek rond... Nievers iets te zien, waaruit de gebuurs besloten dat het altijd de zelfste vreeze was, die haar bevangen en doen schreeuwen had. Met koud water op haar voorhoofd te laten leken, bracht men de zuster tot haar zeiven. Van met dat zij geware wierd dat zij nog in dezelfde plaatse lag, en dat ze omme- keek, wie er al rond haar stond, deed zij zonder spreken een teeken met haren arm naar dengenen, die voor haar stond, van te schuiven hij ging uit den weg en zij, zij wees gedurig met haren vinger onder het bedde, terwij! zij snikte en beefde ten lan gen laatsten sprong zij op en ijlde naar de deur, al schreeuwen Daar, daar, 't is onder het bec'de dat hij ligt 1 ('t Vervolgt.) 1 m

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2