Spsefcuraaa 52 MENGÊLMAREN Op Zaterdag 23d Maart 1907. 5 centimen 't blad, 42® jaar. Talmerk 3031 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Voor Z. .11 den De Nieuwe Wereld Paus De leertijd Vrankrijk Japonië Nieuwe halve Frankskens Zondag aanstaande Palrnenzondag In het Vatikaan Overname der Vlaanders ROND DE WERELD Duitschland Rusland Vereenigde Staten Wielrijderstaks Roestplckken VAN ALLES WAT De Gezondheid des Konings Tentoonstelling te Brussel 't NIEUWSBLAD VAN YPËR verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's. jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BoTER- strate, Tk 36, te Yper. Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place de la BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Overdracht der vorige lijst H. Vader, wil ons huisgezin zegenen D. C. Yper. Zegen ons huisgezin, Boesinghe H. Vader, geef mij uwen zegen 1615.64 Een oud spreekwoord zegt ten rechte of ten onrechte 't is eender Nieuwe meskens snijden wel. en een andere die min of meer in denzelfden zin gebruikt wordt, klinkt Nieuws verblijdt, zei de zot en hij keerde ïijn mutse. Die spreuken kwamen mij te binnen als ik deze weke in een blad de aankondiging las van het overgroot getal menschen die tegen woordig de oude wereld verlaten om naar de nieuwe wereld fortuin te gaan zoeken. Niet zonder reden tracht het St Raphaels genootschap de overdreven geestdrift voor dat landverhuizen wat te matigen en de landverhuizers op hunne hoede te stellen tegen misrekeningen in het nieuwe en onbekende vaderland. Vroeger kon men zeggen aan dezen die vroegen welke papieren er noodig waren om in Amerika aanveerd te worden, Bankpa pier is er noodig, anders geen! Nu gaat dat zoo gemakkelijk niet meer. Niet alleen wordt bankpapier (bankbriefkens) noodig geoordeeld, maar andere papieren, die de eenzelvigheid van de uitwijkelingen bewijzen, worden ook ginder vereischt. Maar daarne- 5-iens blijft er goed te letten op de betrekkin gen die men ginder verre kan vinden. Velen zijn leelijk bedrogen als zij ginder aankomen en zijn gelukkig als zij naar het vaderlijk huis kunnen wederkeeren, armer dan te voren. Lang is het niet geleden, nauwelijks een paar weken, dat een groot getal landverhui zers, aangelokt door de verleidelijke beloften van agenten, niet meer wetende hoe aan den kost gerocht, bittere klachten stuurden tot Voorzitter Rooseveldt der Vereenigde Sta ten, en smeekten om toch werk te kunnen vinden. Spijts al die tegenslagen groeit de zucht naar de nieuwe wereld nog altijd aan. Er wordt een groote uittocht van landver huizers aangekondigd uit Noorwegen.Meest allen gaan naar Amerika. Deze week ver trekken er uit Drontheim 25o. Te Bremen overtreft de toevloed van landverhuizers, alles wat tot nu toe werd aangehaald. Zaterdag waren er 10.876 aangekomen, en dagelijks komen er van 800 tot 1200 bij. Alle stoombooten zijn stormenderhand ingeno men, al is ook de vervoerprijs verhoogd. Is de toestand in de oude wereld wel zoo slecht geworden dat er haaste bij is om het te ontvluchten 't ls waar, hier in 't oude Europa loopt juist niet alles op wieltjes. Te München- Gladbach dreigt een lockhoutuit te bersten die 10.000 werklieden broodeloos zal stellen, zonder te rekenen dat er mis schien nog eene grootere uitbreiding zal komen aan die uitsluiting. Te Nantes is er onder de scheepslossers werkstaking geweest, die erge onlusten heeft veroorzaakt. Te Rijsel werden de werklieden van den heer Pogret tot 16000 fr. schivergoeding veroordeeld, omdat ze door de staking den baas groote schade hadden veroorzaakt. De bakkeis van Weenen zijn nog altijd niet terug aan den arbeid en de menschen klagen pulten in de eerde over het slecht brood dat ze nu te eten krijgen. Dit alles toogt onbetwistbaar dat het oude Europa juist geen luilekkerland is, waar voor bazen en werklieden de kiekens gebra den in den mond vliegen neen, verre van dtftr. Waar gaat het in de nieuwe wereld beter at Is sedert lang bekend dat er nergens Tytotere werkstakingen worden ingericht &«D in Noord-Amerika, en geen land ter Wereld heeft in de laatste tijden meer werk stakingen beleefd dan Argentina in Zuid- Amerika. Te Rosaria heeft een koetsierswerkstaking uitgebroken, die voor gevolg had dat 70.000 man het werk verlieten. Dat alles toogt dat we Europa niet moeten ontvluchten om te verbeteren, want dikwijls ontvlucht men hier een kruis, om er ginder twee te gemoet te looped. Maar... nieuws verblijdt Dikwijls, en terecht, hooren wij de werk- geversols er sprake is van vermeerdering van dagloon, opmerken al wel, geerne betalen wij bekwame en volslagene werklie- den den vollen pot, maar, er zijn er zoo weinig die dweersdoor hun ambacht kennen. De schuld daarvan valt gedeeltelijk op den ambachtsman en gedeeltelijk op den baas. Hier gelijk elders zijn er talrijke ambachts lieden, die de middels verzuimen om hun in hunnen stiel te volmaken, en teeken en vakscholen maar weinig of niet en volgen. Van een anderen kant, de slechte gewoonte bestaat de leerjongens meer huiswerk (boodschappen enz.) te doen verrichten dan ze bij hun vakwerk te laten, binst de eerste jaren, en de jongens,willen zij iets vernemen betrekkelijk hun vak, zij moeten om de volksspreuktegebruiken.de knepen stelen bij hunne andere stielgenooten. De bazen bekommeren zich maar weinig om de beroepsleiding van hunne leerjongens, en, als daarbij de persoonlijke initiatieve bij deze laatsten ontbreekt, 't en moet ons niet verwonderen dat het lange duurt alvorens een ambachtsman wel zijnen stiel kent. Nu, verstandige lieden hebben dien bekla- gensweerdigen toestand nagegaan en middels beraamd om hem te verbeteren. Mijnheer H.Lambrechts, afdeelingsoverste aan het ministerie van arbeid en nijverheid, heeft eene doelmatige oplossing gevonden om den leertijd in de werkhuizen te doen herleven, en onderstaande zal bewijzen dat hij om zijne vernufte vinding, den dank verdient van al dezen, die zich om den werkman en den kleinen burger bekreunen. Door toedoen van het middenstandsambt in 't ministerie van nijverheid en arbeid ingericht, zal er in 't toekomende gedurende de twee of drie eerste jaren van den leertijd eene onderwijsvergoeding van 5o fr. verleend worden aan de bazen, die de opleiding van hunne leerjongens behertigen in de vormen en onder de waarborgen door voornoemd ambt voorgeschreven. Daarenboven krij gen de bazen nog 5o fr. als door de exa menjury een bekwaamheidsdiploma aan hunnen leergast afgeleverd wordt. De leerjongens, die hun beste gedaan hebben en na twee of drie jaren hunne proeve wel doorstaan, krijgen door tusschenkomst van het middenstandsambt een bekwaam heidsdiploma en prijzen, bestaande in beroepswerktuigen van eene weerde van 100 fr. Bazen en leerjongens, die van deze groote voordeelen willen genieten, moeten daarom een geschreven contract hebben. Dit contract wordt geteekend, eenerzijds door den patroon en anderzijds door den vader of den voogd, die wettelijk den minderjarigen leerjongen verplichten kan. Wij zullen te naaste weke op die zaak terugkomen. 't Zal nog eenige dagen duren eer de juiste uitslag dier kiezing gekend zal zyn. In de russische Doema heeft de opper- minister belangrijke veranderingen aange kondigd in het bestier van het land. Stille, kens aan krijgen de Russen toch ,wat vrij. heid, al is took maar een klein gedeoltje. Een beroemde fransche scheikundige M. Berthelot is overleden te Parijs, bijna tezel- vertijde als zijne vrouw.Ze zullen op staats kosten begraven worden. De fransche Kamer heeft daarvoor een krediet van 20.000 fr. gest- md. Bij de begraving der slachtoffers van de ramp der Jéna te Toulon zyn de voorzitter der republiek en de ministers weggebleven uit de kerkelijke plechtigheid. Hunne ont houding wordt fel beknibbeld door de fransche bladen. De Fransche Vloot gaat zonder oorlog, naar het schijnt, verloren. Nu wordt uit Toulon weer gemeldEr werd gisteren een lek ontdekt aan boord van den Charles Martel. Eene paniek ont stond onder de bemanning. Officiéél echter is nog niets gekend. De Nippons die zoo meesterlijk de chinee- zen en over een paar jaar de Russen geklopt hebben, zijn ook op de hoogte geweest om werkstaking te spelen. Hun proefstuk i is een meesterproeve geweest. De werksta- i kers der kopergieterijen hebben al de werk plaatsen in brand gesteken en meteen geheel de stad afgebrand.waar de fabrieken stonden. Natuurlijk is daardoor de nijver heid te niet en zullen duizende werklieden zon Ier werk zijn,maar de opstokers houden daarvan geen rekening. Wat scheelt hun de armoede van het werkvolk.als zij maar goed kunnen leven zonder werken Wanneer toch zal het volk eens klaar zien en ophouden van naar de opstokers te luisteren Het Staatsblad bevat een koninklijk be sluit, waardoor bevolen wordt, voor de zilverstukken van 5o centiemen het model te nemen dat, bij besluit van n juni 1904, bepaald werd voor de stukken in zilver van 2 frank en 1 frank. De zilverstukken van 5o centiemen zullen dus voortaan de beeltenis van den koning dragen, het hoofd ziende naar de linkerzijde; op de voorzijde zullen zij het omschrift Leopold II, Roi des Beiges ofwel Leo pold II, Koning der Belgen dragen, en, op de keerzijde, de aanduiding der waarde en het jaartal omringd met eene kroon gevormd uit eenen eiken- en eenen klimoptak. Deze stukken zullen een geribden buitenrand hebben. houden de vereenigde Pompiers van West- Vlaanderen hunne wintervergadering te Rousselare. Dit gouwverbond bevat 37 korpsen met 1700 manschappen, 's Voor- noens vergadert het Bestier onder 't voorzit terschap van bevelhebber Franchomme van Wervik,en's namiddags om 1 i/a ure komen er afgeveerdigden van verschillige korpsen met het muziek Royer van Gulleghem aan 't hoofd.de algemeene vergadering bij wonen in het arsenaal, waar er eene voordracht zal gehouden worden over verzekering tegen de ongelukken binst den dienst gebeurd. Dag van den zegetocht des Heeren 1 Christene menschen houdt de christene gebruiken in eere, en komt naar de kerke om bossenboom. De landman steekt hem zoo ingetogen aan den hoek van zijn stuk land, onder de nieuwe lentezonne die Paa- schen voorspelt, en de christene burger vest ook betrouwvol het groene takje in zijn woon en werkhuis. O wij weten dat de nieuwer - wetsche sceptieken daar al meê spotten, maar dat laat ons koel, ja 't spoort ons ééns te meer aan, al die oude schoone gebruiken onge schonden te bewaren. Onze lezers zullen niet vergeten hebben dat Prins Yon Bülow steun miek op de verschillige partijen van den Rijksdag om te kunnen bestieren zonder of beter tegen de katholieken.'t Is nog maar nauwelijks een maand dat dit mengelmoes aan den gang is en reeds valt geheel het spel in deugen. Ziehier waarom. De duitsche nationaal- liberalen, die van de meerderheid deel maken zouden willen den Pruisischen Minister van Onderwijs, M. von Studt wegkegelen omdat hij niet al doet wat zij begeeren. Zij zouden willen dat hij eene nieuwe wet make op het onderwijs en de priesters belette bet toezicht te hebben over bet onderwijs van den godsdienst. De prui- siscLe Kamer beeft dat voorstel verworpen; en de liberalen werpen al de schuld daarvan op den minister von Studt. De liberale gazetten zijn daarover razende kwaad, en verwijten en schelden zoowel op von Bülow, die von Studt niet durft of wilt wegzenden als op den minister zelf. Hunne bladen schr ijven opeutlijk dat als von Studt niet weggaat, dat zij zullen tegen't Ministerie stemmen. Dat de meerderheid in de Rijksdag niet lang overeenkomeu zou, dat wist iedereen, maar toch had niemand durven denken dat het er zoo gauw zou medegedaan zijn. Een deel der russische bezittingen be stiert geheel op zijn eigen. Daar was het vrijdag en zaterdag kiezing en volgens de tijdingen uit dat uoorderland, is alles in de beste orde afgeloopen. In Finland zijn de vrouwen ook kiezers en zij hebben 55 per honderd van de stemmen, 't Is het stelsel der evenredige vertegenwoordiging dat ginder toegepast wordt juist gelijk in België, t Is ten andere de belgische wet die geheel gevolgd werd voor 't opmaken der kieswet. In het vatikaan bevond zich Zondag morgen eene Raliaansche dame met hare dochter, het oogenblii. afwachtend om door den Paus in gehoor ontvangen te worden. Eensklaps viel zy neder, en toen men haar wilde oprichten, bleek zij gestorven te zijn. Een Amerikaansch geneesheer, die daar toevallig aanwezig was, bestatigde de dood. Het lijk wierd overgebracht naar de graf kamer in het vatikaan, in afwachtig der begrafenis. Dit is de eerste maal dat zulk eene gebeur- tenis in het vatikaan plaats grijpt, De Vereenigde Staten hebben thans ongeveer 25 slagschepen gereed om in den Grooten Oceaan de wacht te houden. Maar hoeveel heeft Japonië er gereed? En hoelang zal die zee nog de Stille Zee kunnen heeten De middenafdeeling der Kamers heeft zich Woensdag bezig gehouden met de over name der ijzerenwegen van West-Vlaanderen en heeft aan den Minister gevraagd hoe het staat met de overname door het Fransch gouvernement van het deel Abeele tot Hazebroek welke in Frankrijk gelegen De belgische wielrijders, die in Frankrijk reizen, moeten, zoomin als de franschen die naar België komen, een invoerrecht betalen; doch sedert eenigen tijd is er in Frankrijk eene wielryderstaks van 3 frank ingesteld, die zoowel door de franschen zelf, als door de vreemdelingen moet betaald worden. Z.M.Leopold II verblijft tegenwoordig uit reden zijner wankelbare gezondheid in zijne villa Cap Ferrat te Seaulieu bij Nizza, aan de Middellandsche Zee. t Schijnt dat Z. M. verledene week eene geraaktheid gekregen heeft, die hem dwingt te rusten. Sommige bladen schrijven dat het geheel ernstig is, terwijl anderen dit logenstraffen. Z. M. telt reeds 72 jaar. Het Handelsblad schrijft Het nieuws der ongesteldheid van den Koning is niet geheel valsch. Dinsdag was men zelf onge rust. Latere berichten melden dat de gezond heidstoestand van de Koning uitmuntend is. Hij doet bijna alle dagen eene lange wande ling te voet in zijne domeinen te Beaulieu. Maandag is hij nog op den «Col de Guerre» geklommen,eene rots van 1000 meters hoog. De Koning schijnt onvermoeibaar en is zelfs sedert zijne aankomst aldaar niet eens ver- koud geweest. Het Komiteit der Tentoonstelling is Za terdag namiddag vergaderd en heeft besloten dat de tentoonstelling van 1910 op /Solbosch zal ingericht worden. De oppervlakte ter beschikkin hectaren grond. seslaat Als een goed en onschadelijk middel om roestplekken uit waschgoed weg te maken wordt citroensap aanbevolen. Men druppelt wat citroensap op de roestplek, bedekt die met een tamelijk vochtigen doek en gaat er dan met een strijkijzer snel overheen. Versche roestvlekken behoeven niet meer dan twee maal aldus behandeld te worden. Bij oude roestvlekken moet men het meermalen doen soms zes- of achtmaalmaar dan zal het ook helpen. YPER In de schrijnwerkerij van Karei Bonueel, herbergier Au faubourg St-Nicolas steen weg van Vlamertinghe, wijk de Ster, brak zaterdag avond, rond 9 ure, brand uit. Bonneel was reeds te bed toen hij door de geburen gewekt werd. Het vuur was ontstaan op een hoek van het werkhuis, achter de woning. Alhoewel men het vuur spoedig kon uitdoo- ven, werd een gedeelte van het werkhuis, gebouwd in hout, vernield evenals een groot deel werkgereedschappen en andere voor werpen. De schade, bedragende 400 fr. is verzekerd. BOESINGHE Vrijdag heeft de veldwachter hier twee fransche landloopers aangehouden, zonder middelen van bestaan, en die elk meteen groot mes gewapend waren. De gendarmerie heeft de twee kerels naar het gevang van Yper gebracht. MOORDPOGING TE DEERLIJK Maandag namiddag rand 5 ure, werd alhier eene moordpoping gepleegd die in de gemeente eene groote opschudding verwekt heeft. Sedert eenige uren waren de twee gebroeders DHoo- ghe, wonende Peerdenwegstraat, op hunnen koer achter hunne woning, ijzerdraad aan 't spannen, dienende voor de afsluitng hunner kiekens. Rond 5 ure kwam de genaamde Camiel Christiaens, slachter en herbergier, wonende in de herberg «Het Paviljoen», Hoog straat, de herberg I11 de Kantien binnen, eu vroeg een glas bier. Na dit geledigd te hebben, verliet hij langs achter de uerberg, gevolgd door zijnen hond. Om de eene of andere reden, ontstont er twist tusschen Christiaens en da gebroeders D'Hooghe. Deze laatsten, ziende dat de hond op hun versch gezaaid karottenland liep, verzochten Christiaens het dier bij hem te houden. Voor alle antwoord haalde de kerel een revolver uit den zak en loste op hen een schot. De andere broeder Octaaf D'Hooghe, kloefkapper, 21 jaar oud, die in de nabijheid werkte en het schot hoorde, liep er naartoe, om Christiaens te verzoeken zijnen revolver weg te steken en hun land, dat geen openbare weg is te verlaten. Christiaens richtte dan zijnen revolver op Octaaf D'Hooghe en loste nog een schot. De jongeling in den buik getroffen,deed nog eenige stappen, plofte ten gronde, badende in zijn bloed. De twee andere broeders snelden toe en droegen den gekwetste die geen teeken van leven meer gaf, in hunne woning. Intusschen had Christiaens de vlucht genomen, nog eenige schoten lossende op den muur der naburige woningen. De geneesheer M. Yserbaert, spoedig ontbo den, diende den gekwetste de noodige zorgen toe. De kogel, die langs den buik was binnen gedrongen, was langs den rug uitgekomen. De dader, die in dronken toestand verkeerde, werd wat later aangehouden en naar het ge meentehuis geleid. De gendarmen van Kortrijk werden aanstonds ontboden om het onderzoek voort te zetten. Laat in den avond werd Chris tiaens .iaar het gevang van Kortijk overgebracht. De revolver, een wapen van groot kaliber, werd aangeslagen. De wonde van het slachtoffer is zeer gevaarlijk en men wanhoopt hem te redden. Het humden al de kleederen van het slachtoffer waren gansch met bloed besmeurd. Het parket kwam dinsdag namiddag ter plaats. Volgens het schijnt bestond er sedert eenigen tijd eene oneenigheid tusschen den dader en de familie D'Hooghe, en droeg Cbris tiaens altijd een revolver op zak. Maandag en dinsdag, kwam eene ontelbare menigte ter plaats van het drama. SLECHT BLOED.— Indien gij aan slecht bloed lydt (knobbels, bloedzweeren, klieren.zweeren, dauwworm, jeukiogen) zuivert het lichaam met de slymverdry vende Waltherypil en gij z(jt in korten tijd genezen. Eene doos is somtijds genoeg. ELVERD1NCHE Zondag namiddag, 24 dezer, zal er eene algemeene vergadering gehouden in de kerk van Elverdinghe, voorde werklieden van El- verdingbe en 't omliggende die tijdelijk naar Frankrijk gaan werken. Dus, allen op uwen post POPERINGHE Een pensioen van 520 fr. is verleend aan Madame Ryckebusch, weduwe van M. B. Bil liau,greffi ervan het vredegerecht van 't kanton Poperingne. UIT LEUTEGHEM Stien Houders, ne geweldige gierigaard, moste hoesten en buggelen dat 't n' schande was,en zie hij komt op zekereu dag den docteur tegen. Jandorie, zegt Stien in zijn eigen zetven, 'k ga 't hier drooge afscheren, 'k zal vragen aan den doct-ur welke remedie ik zou gebruiken om mijne ho* sl weg te krijgen: eenavisop slrate gegeven en zat in den tarif van de visieten niet vallen, en 'k zal bescheed zijn voor 'nen nie ting. Zoo gezeid, zoo gedaan Docteur, zeg- Houders, als ge gij eene valling hebt, wat doet gijdan alzoo Hoesten, zei de docteur. LEDEGEM Maandag avond rond 8 ure, kwam Camiel Quagebeur, 24 jaar, ongehuwd, barreelwachter alhier, langs deu ijzerenweg huiswaarts, toen hij door den trein die van Roussetaere naar Meenen rijdt, gevat en letterlijk boven de knieën de beenen afgereden werd. Men droeg den ongelukkige seffens naar hel hospitaal, waar D' Deryckere de heelkundige bewerkingen gedaan heeft. Het slachtoffer is 's avonds om 11 ure overleden, na de ijselijkste pijnen uitge staan te hebben. OP DIT TIJDSTIP, wanneer vele menschen lyden aan verkoudheden, zinkingen, ontstekin gen ot keelpijnen is het goed eens te herinneren dat de hoesiatillende pastil van Dr Walthery het beste geneesmiddel is tegen alle aandoeningen. Zeker uitslag. Fyne smaak. 1 fr. overal. RUYSSELEDE Zondag bevond zich de schilder Verhoest, van Caneghem, meteen kameraad in de her berg De Ster gehouden door Emiel Adem. Toen bij buiten ging werd bij opgevold door een wever, in de gemeente woonachtig, die hem zonder de minste reden een messteek in den rug toebracht. De wonde, die vier centimeters lang en twee diep was, werd door doktor Debraudere, van Taieit, toegenaaid.Hel slachtoffer is bedlegerig. De gendarmen hebben een onderzoek gedaan en proces-verbaal den dader opgemaakt. DIT IS 'T NIEUWSBLAD m YPEB EN OMMELANDS 1.00 5.00 5.00 is.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1