BAKELANDT MENGELM.1 Sterfgeval Rechterlijke Tijdingen Ha welijksafkond iginge n PLOEGSTEERT Mr MEIER heel- en tandmeester spe cialist te Kortrijk, is altijd te raadplegen, te Yperzooals in t verleden, drie dagen per week de Maandag, Donderdag en Zaterdag, van S tot twaalf ure,bij Mrae VAN KEMMEL, Groote Markt, 5. In St Eloy te Kortrijk, E. H. Duvillier, onderpastor te Herseeuwe. Te Herseeuwe, E. H. De Houck, onder pastor te Reninghe. Te Reninghe, E.H .Cailiiouw,onderpastor te Clemskerke. Te Clemskerke, E. H. Vander Haeghe, priester in 't Seminarie. Te St Denijs, E. H. Foulon, bewaker in het St Jozefsgesticht te Iseghem. Op den Tuquet (Moeskroen), E. H. Mer- chier, onderpastor, Mariakerke (Oostende). Te Mariakerke, E. H. Hubregt, coadjutor van den E. H. pastor van Cortemarck. Coadjutor te Cortemarck, E. H. Laga, gewezen coadjutor van den E. H. pastor van Clemskerke. Bestuurder der Zusters van Liefde te St Denijs, E. H. Bruynsteen, Bestuurder der Zondagscholen te Yper hij wordt vervangen door E. H. Maus. Bestuurder van het Engelsch Weezenhuis te Brugge, E. H. Van Houtryve, priester in het Seminarie. Bewaker in 't College te Thielt, E. H. Ghesquière, priester in 't Seminarie. Opziener van het vrij lager onderwijs voor het landelijk gedeelte van de dekenij Oosten de, E. H. Desmet, bestuurder van het wee zenhuis St Vincentius Ferrerius te Mariaker ke (Oostende). Maandag, rond 7 ure 's avonds, is alhier na eene kortstondige ziekte overleden de achtbare Heer Ernest Seys, geboren te Yper, den ia Februari 1841, bijgevoegd provinciaal raadslid en lid van den YVerkrechtersraad, lid van 't bestier van den Katholieken Kring, en gewezen Voorzitter der Katholieke Wacht, alsmede bestierlid van Eigen Heird en van 't Beschermingscomiteit der Werkmanswoningen. De overledene stond aan 't hoofd van een der grootste nijverheidsgestichten van stad. De katholieke partij verliest in hem een harer beste en ieverigste werkers. Hij hielp tot de stichting der Katholieke Jonge Wacht, waarvan hij lange jaren de verdienstelijke Voorzitter en nu nog bestier lid was. De begraving had plaats, heden Vrijdag 3in Mei ten 10 1/2 ure in StNiklaais kerke, onder een overgrooten toeloop van volk uit alle standen der samenleving. De hoeken van den pelder werden gehou den door de heeren Cyriel Boone, van wege den Werkrechtersraad, Fraeijs, voorzitter van den Katholieken Kring, De Sagher, voorzitter van 't Beschermingscomiteit der Werkmanswoningen, en Struye, schepene, voorzitter van St Vincentius. Talrijke geestelijken, waaronder de zeer eerw. heer deken Kannunik De Brouwer, woonden den lijkdienst bij, gedaan door den Eerweerden Heer Ryckeboer, pastor der parochie, bijgestaan door de eerw. heeren Outtier en Desmet, onderpastors. Wij bieden de achtbare familie Seys de uitdrukking onzer gevoelens van oprechte deelneming. Het beroepshof heeft er anders over geoordeeld De stoker werd veroordeeld tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de betaling van 5000 fr. schadevergoeding aan de familie Leemans, die zich burger lijke partij gesteld had en 40.000 fr. vroeg. M. Christiaens werd burgerlijk verantwoor- lijk verkiaird voor de betaling der schade vergoeding. Assissenhof van West- Vlaanderen Ziehier de namen der Heeren titelvoerende gezwoornen uit het omliggende voor de volgende zittijd van het Assissenhof van West Vlaanderen, waarvan de opening vastgesteld is op 1 Juli aanstaande, onder 't voorzitterschap van M. De Bast, lid van het Beroepshof'van Gent MM. E. Fraeijs, bankier, Yper. L. Mahieu, handelaar, Komen. A. Peene, brouwer, Bixschote. Beroepshof van Gent M. Emile Christiaens,van Passchendaele, reed in januari 1906 per automobiel naar Oostende.Op bet grondgebied van Aertrycke werd M. Alexander Leermans, 66 jaar oud, omgeworpen en een been gebroken. Het slachtoffer stierf' eenige weken later. De stoker van M. Christiaens werd vervolgd voor manslag door onvoorzichtigheid. De rechtbank van Brugge sprak hem vrij. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van YperN' 63 door E. H. V. HUYS VEBRODEN NADRUK Vijf menschen zaten rond den heerd,aan een blokkenvier te warmen; moeder en twee zoons, een eigene en een aangetrouwde, die meêwoonde en die deel van 't huisgezin maakte; op de voute lag er nog een kind iD de wiege te slapen, waarvan Joos grootvader was. De vijf menschen waren droevig en treurden men zag dat een groote slag hen moest getroffen hebben, want zij en spraken niet vele.Moeder zat met heur hoofd achter waarts over op eenen stoel geleund, en scheen in duizelinge van slaap. Vader zat rechtover haar, in den anderen hoek. met zijne ellebogen op zijne knien, en zijn aan- zichte tusschen zijne twee handen lang grijsde haar viel in steerten gevlochten op zijnen rugge, en eene blauwe, gestriepte peluwmutse dekte het bovenste van zijn hoofd, dat geheel kaal was hij zat daar lijk zinneloos te kijken in het sparkende vier. Een jongeling, Neyrinck's eenige zoon, was voor den heerd gezeten, met zijne beenen overkruise en uitgestrekt; aan zijne rechtere zijde zat zijn schoonbroeder, met de blaas- pijpe in het vier te werken aan zijne slinkere, de zuster, die de hand van haren broeder in haar hand drukte, en haar hoofd op zijne schouder bad laten zinken. Wel tien minuten lang en wierd er geen enkel woord gesproken. De wind alleenemiek gerucht in of buiten de woning. Het moest nochtans zijn dat zij iemand verwachtende waren, immers, als een windzwepe wat hard de klinke van de v T YPER Een automobielrijder, die van Oickebuscü kwam, wierp een kind om dat juist over de baau iieiDe autornohielist siopte aanstonds, doch een der wielen was reeds over de borst van de kleine gegaan. Het kind had geeue zichtbare wonde, doch spuwde bloed. De rijder ging zelf doktor Justice, te Yper, dalen om de kleine te verzorgen. Maandag morgen had in hel stadhuis, voor den schepene van den burgerlijken stand, M. Struye, het huwelijk plaats van een gevangene, 26 jaar oud, geboortig van Üadizeele, met een meisje van Moorseele, 24 jaar oud. De man werd in rijluig naar het stadhuis gebracht,tusschen twee gendarmen lie dienden als zijne getuigen. De verlo >fde was aangeko men met hare ouders, drie kleine kinderen en de moeder van haren bruidegom. Zij had als getuigen een bode van het stadhuis en een ander persoon van goeden wil. Na het burgerlijk huwelijk, begaf de stoel zich naar het gevang waar het kerkelijk liuwe lijk plaats had in de kapel. Zulk huwelijk had men te Yper sinds 16 jaar niet meer gezien. Dieven hebben bij M. Martin Appels,hovenier, Zonnebekesteenweg, acht konijnen gestolen. M. Edmond Debrouwer, werkman in de Gazefabriek, begaf zich Woensdag namiddag in velo naar de Post en liet zijn rijwiel aan de deur staan. Toen hij wat later buiten kwam was zijn rijwiel verdwenen. De Tuchtkamer der notarissen van het Arron dissement Yper, voor het dienstjaar 1907 1908, bestaat uit de heeren Lava, notaris, Pop-rin- ghe, voorzitter Reynaert, nolaris, Yper, syndicRamault, notaris, Wei vik, verslag gever Bayart, nolaris, Becelare, schatbe waarder Vandelanoitte,nolaris,Vlamertinghe. secretaris; Lahousse, notaris, West-Nieuwkerke en Vandermeersch,notaris, Yper, leden. WAASTEN Men meldt het aanstaande huwelijk van M. Karei Lepoutre, zoon van wijlen M. Henri Lepoutre en Mevrouw, geboren Goemaere met Jufvrouw Madeleine Six, dochter van wijlen M. Karei Six en Mevrouw, geboren De Launoy. WERV1K Mad. Ghesquière was zondag middag bezig het noenmaal te bereiden. Zij wilde eeneschup kolen op het vuur doen en nam er een kelel af met kokende soepdienz'? op clcii grond plaalste. Haar kind, een 2jarig knaapje, dat in de keuken speelde, viel in den ketel vooraleer de moeder een. stap kon doen om het Ie grijpen. Het arrrie slachtoffertje bekwam ijselijke brand wonden en stierf na 15 uren vreeselijk lijden. WYTSCHATE De woning van M. Aug. Duflo-Devos is met gansch den inboedel afgebrand. Gelukkig be stond er verzekering. LANGEMARGK Dinsdag, in vollen dag, kwamen twee mannen in do woning van Leonard Descamps. Zij eischten van de dochter, die alleen t'huis was, onder doodsbedreigingen al het geld. Op het hulpgeroep van het meisje snelde een voorbij ganger binnen, waarop de twee bandieten de vlucht namen. MOORSLEDE In den rij wedstrijd voor wielrijders tusschen Bordeaux en Parijs, is M. G. Van Hauwaert van Slyps-Moorslede de eerste aangekomen. De franscbe wielrijders hebben dus eene deerlijke klopping gekregen. M. Van Hauwaert heeft den afstand 580 kilo meters (dus 116 uren gaans) in 19 uren 42 minuten 42 seconden afgelegd. Hij bereed een cycle Diamant. Het vertrek had Zaterdag avond om 6 ure plaats. M. Van Hauwaert is Ie Parijs bet voorwerp geweest van uitbundige huldebetoogingen. Het bedrag van den eersten prijs, beloopt lol 2500 frank. Zeggen wij erbij dal een onweder met over vloedigen regen dezen wedstrijd fel heeft ge hinderd. De Moorsledenaars bereiden hunnen paro ehiaan een groot feest deure deed bewegen, draaiden al de hoofden naar dien kant, en somtijds kwam er een Nu is hij daar uit den eenen of den anderen mond. Ten langen laatsten liet de vader zijné arms zinken en hij sprak, maar zoo'dróevi en zoo zachtjes dat men het schaars hoorde: Ko is wel lange weg, dunkt het mij zoude er iets haperen of scheef gaan dan te Thorhout Dat kan wel zijn in slechte oorlog tijden, gelijk wij nu beleven, kan alles voorenvallen, antwoordde de zoon, een jongeling die er zoo twintig jaar uit zag, en die struisch en fel was. Oorlogstijden 1... herhaalde een van de zusters, al schreeuwende Oorlogstijden zei de moeder, lijk uit eenen slaap gekomen och, Naarden lief, mijn eenige zoon, wat gaat gij zijn, tusschen hier en eene maand En haar hoofd viel neder en, met haren blauwen voorschoot, droogde zij de tranen af, die langst hare kaken rolden. De loting zei de vader, al zijn hoofd schuddende en zonder opkijken, dat verma ledijd loten 't Is juist een moorderij, en, ware Lucifer op de wereld gekomen, hij en zou niets slechters noch ontzaggelijker kun nen uitvinden hebben voor de oudeis. Ach die fransche roodemutsen Ik zou ze Vader zweeg, en allen zwegen. Wat was er dan vooreDgevallen in het huis van Joos Neyrinck Naarden hun eenige zone, de liefste van het huis, de kroone van zijne moeder, de lieveling van zijnen vader, de snelste jonge ling van Couckelaere, had moeten loten voor de Franschen, en hij was erin geval len. Gaat het nu slecht, als een kind uit een Ihuis moet loten, gij kunt denken hoe 't giD? Op Zondag 2 Juni om 5 ure namiddag heeft eene plechtige inhaling plaats, waaraan talrijke maatsehapp.;en, muziekt-n, wielrijdersclubs, enz. van Moorslede e-Q 't omliggende zullen deel aan nemen. Al de wielrijders van Vlaanderen moeten zondag om 5 ure ter Stalieplaats zijn alwaar een stoet van 2 kilomeiers letigJe zal gevormd worden om onzen landgenoot, den held Van Hauwaeit, ter zijner woning (Slyps) te geleiden, alwaar hem een heriuneringsteeken door de gemeenteoverbëid zal aangeboden worden. 'T IS MET DE SLIJMEN TE VERJAGEN en het lichaam vry te houden dat de slijm verdrij vende Waltherypil het meestendeel der ziekten geneest en zoovéél deugd doet aan al deze die ze gebruiken. Eeue doos is genoeg voor een jaar. i fr. STADEN René Lepoutter en Emiel B'Heere waren aart 't zagen op 't hof van Fraucies Devoghel op Stadenberg, toen het bul vau de schrage viel en René Lepoutt-r die er op stond, sprong af maar brak zijn Jjeen. Victor Gunst, peerder: koop man, kwam 's nachts late naar huis gestormd en reed op eenen wagen met steeneu geladen te midden de plaats. Zijn peerd was gekwetsten hij zelf bad eene wonde aan 't voorhoofd. LAUWE Dinsdag namiddag, rond 3 ure, ontstond er brand in de vlasfabriek van M. De Witte-Visage, nabij de stokerij van MM. De Mets gebroeders. Op een oogwenk stond gansch de fabriek in laaie vlam de pompiers,dij spoedig ter plaats kwamen, konden nog alleen de naburige huizen vrijwaren. Van de fabriek, waar eene aanzien lijke hoeveelheid vlas lag, blijft er nog slechls een puinhoop over. Al de rnachieuen zijn vernield. GH1STEL Zondag werd alhier het jubelfeest gevierd der 10e verjaring van het leggen van den eersten steen der werkmanswoningen,wijk hetSchoon- hot. Er had een prachtig festival plaats waaraan 24 muziekmaatschappijen de-1 namen. Volk was er niel te kort. De scboone nieuwe wijk was lief versierd met praalbogen en vlaggen, 's Avonds was alles verlicht. SNAASKERKE Terwijl men dinsdag hij Cyriel Looteus aan 't dorscheu was niet de machten,is de werkman David Gevaerl zoo ongelukkig van het schelf! gevallen dat hij op den slag dood was. De E. H. Van Hoonacker, onderpastoor, werd aan stonds ontboden, doch hel was reeds te iaat. Het slachtoffer was in de 60 jaar oud en gehuwd. DE HARDNEKKIGSTE HOEST, de verkoud heden, zinkingen, keelpijnen, zijn in min dan 2 dagen genezen door de hoeststillende pastil van Dr Walthery. 30 .jaar by val. Zekere uitslag Fyne smaak. Donderdag voornoen rond 11 ure is er brand onstaan op de hofstede van M. Louis Charles. Het vuur, in de schuur begonnen, breidde zich rap uit. Al de gebouwen, uit plak en stak bestaande en met strooi gedekt, waren eene uur later ten gronde vernield. De schade door verzekering gedekt wordt op 5000 fr. geschat. De gehouwen behoorden toe aan M.Cornillie, landbouwer te Mouveaux. BEERNEM Victor Dewispelaere, bijgenaamd bluise, mocht aan de laatste miiicieloting geen deel nemen, omdat men op hel gemeentehuis be weerde dal hij eenen vrouwspersoon was, aan gezien hij daar lakend stond onder den 'naam vau Virgi.de daartegen protesteerde Victor, en niet ten onrechte aangezien hij ten struische manskerel is,en nu woensdag laatst heeft hij tot Oedelem gelot en het hoogste nummer 215 getrokken. Met eenige makkers heeft hij geheel den dag ueerstig gefeest. VLAMERTINGHE Donderdag nacht rond 11 ure is er brand ontstaan in de woning van Edward Burroo, landwerker, wonende op de Dekkerij. In eenige oogenblikken stond geheel het huis in laaie vlam. Toen de pompiers ter plaats kwamen was het huis mei inhoud ten gronde afgebrand. KORTRIJK Zondag avond werd de genaamde Vanhoulle Victoi', werkman, wonende Molenwal, 5, in de Recollettestraat, zonderde minsle reden aan gerand door een ker.-l van Overleie, die herri met een stomp voorwerp een geweldigen slag op het hoofd toebracht, zoodat hij eene gapende wonde bekwam. Vanhoulte werd, gansch met bloed overdekt, naar zijne woning geleid en ontving de eerste zorgen van üeu geneesheer M. WMlemyns. Eene klacht is bij de pol iele ingediend en een onder zoek is ingesteld. in 't begin van deze eeuwe. De loting was nauwelijks ingebracht, en men had er de eerste en de schrikkelijkste gevolgen van gezien de oorlogen, die aan malkander hielden en die geheel de wereld met bloed bepiasien de kinders uit de huisgezninen, die opgingen en die met eenen arm of een been te kort wederkeerden, of achterbleven en die aan de ouders niet anders over en lieten van hunnen zoon als eenen droevigen doodbrief de gendarms, die de vluchtelin gen of refract air en, immers al degenen die weigerden van op te gaan, dag en nacht achtervolgden, in busschen en velden, door hagen en grachten, alles joeg den schrik in en bande voor lang het vermaak uit de huisgezinnen, die lotelingen hadden. Niette verwonderen dan waren ouders en kinders te Joos Neyrinck's droevig en onge rust Naarden moest sedert acht dagen opgegaan zijn, en hij was nog thuis men had a-Rijd gezocht achter eenen goedkoopen plaatsvervanger, die niet te vinden en was, en nu beraamde mea middels om den jong man te verduiken en wel genoeg, opdat het fransche volk hem niet en zou gevonden hebben. Uit vreeze dat de gendarms op het onverwachts opzoekingen zouden komen doen, wierd Ko, de getrouwige knecht var het hof, schier alle dagen near Thorhout gezonden, om te zien en te hooren, en 's avonds kwam hij weder met het nieuws van den dag alleenlijk na zijue weder komst genoten die brave lieden een weinig ruste. t YVas al tusschen negenen en tienen. Van geheel den avond eu was er no» niets gesproken geweest dat aaneen hong^'t ver langen achter den knecht alleen hield den geest van onze landslieden bezig het was alsof ziji slechte maren zouden verwacht hebben! Jtondlden tienen wierd er getrokken aan dejklinkjben eene stemme riep van buiten Kp is hjftr Mond- en tandziekten, tanden van af 5 fr. volledige gebitten van at too fr. Gewaarborgd voor het leven. NAAR CANADA Henry Glorieux van Zanivoorde, die hier achter gebleven was, is de verledene week getrouwd met een meisje van Zanlvoorde, en vertrekt vandage Zaterdag met zijne vrouw Germaine Buenicken naai' Antwerpen en van daar naar Canada, Swan Lake (Manitoba) om ginder hun nieuwe doening te gaan bewor.en. Over eenige dagen had Henry Glorieux van zijn vader eenen brie! ontvangen, waarin ge meld wordt dat de reis zoo te water als te land.' voorspoedig afgeloopenen al de menschen van de streke ginder verre gave en gezond zijn aangekomen. Nog nooit en heeft men zulke voorspoedige reis geweten. BRUGGE De genaamde Aloisius Vanhooren, 58 jaar oud, stoker bij het zeewezen, wonende in de aan Boonenstraat, sprong dinsdag op de looppl nk van den trein, die ten 2 ure 10 naar Oostende vertrekt en die reeds iu gang was. Vanhooren poogde vruchteloos de portel te openen toen een treinwachter loegeloopen kwam, verschrikte hij en sprong in tegenover gestelde richting van de loopplank. De ongelukkige draaide rond, viel en rolde onder den trein, die hem het rechterbeen tot aan de knie en de linkervoet afreed de rech terarm is gansch opengereten. Het slachtoffer werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis gebracht. SINT MICHIELS Sedert eenigen tijd werden er diefstallen bestatigd in de ijzerfabriek La Brugeoise Het bestuur richte een waakdienst in, die thans met goeden uitslag bekroond is. Zaterdag mor gen, rond 4 ui e 30 betrapte een bewaker een werkman die bezig was eene partij koperen voorwerpen over den muur der fabriek te gooien. Aanstonds verwittigde hij een tweeden bewa ker, die zich aan den anderen kant van den muur begaf en er een kerel bezig zag met het koper op te rapen. Ziende dat hij ontdekt was, nam de man de vlucht, doch hij werd spoedig door de wer-klieden der fabriek iDgehaald. Zyn medeplichtige heeft bekentenissen gedaan. Die zaak dreigt eene groote uitbreiding te zul len nemenook heeft ze te Brugge groote opschudding verwekt, gezien de personen die erin betrokken zijn. MEENEN Maandag morgen was de wijk der Brugsche Poort in volle feest, ter gelegenheid der gouden bruiloft van de echtgenooten Butaye-Vlieghe, die de achting en de vriendschap va 1 al hunne medeburgers genieten. Beiden zijn te Meenen geboren de man, Pieter-Jozef Bulaye, den 14 november 1833hij oefent het beroep van tabakbev.erker uit, en is gedekoreerd met het Arbeidskruis, als belooning voor 25 jaren goe den en trouwen dienst hij denzelfden baas- De vrouw, Marie-Sophie Vlieghe, werd den 9 september 1835 geboren. Hun echt werd met zeven kinderen gezegend,die nog allen in leven zijn. Maandag morgen begaven de jubilarissen vergezeld van hunne kinderen en kleinkinde ren/zich, langs de schoon versierdeen bevlagde straten, naar de Sinl-Vaastkerk, waar. ten 9 ure, eene mis van dankzegging gecelebreerd werd. Na deze plechtigheid begaf de stoet, waaraan 46 personen deel namen,zich naar het stadhuis waar de gelukkige oudjes door den burgemeester ontvangen en geluk gewenscht werden. Maandag namiddag, rond 1 uur, heeft een stalknecht van de cirk Jeart Kean, die ter gele genheid der kermis op de Barakken staat, van de afwezigheid zijns meesters gebruik gemaakt om een koffer open te breken en eene som te stelen van rond de twee honderd franken. Per sonen uit het omliggende aisook. de fransche douaniers hadden den dief gezien toen hij Frankrijk invluchtte. Seffens werd een onder zoek ingesteld en opzoekingen werden gedaan Om den oneerlijken knecht te vinden. Camiel Vanhulle, metser te St Jan en Hermauie Biomme, dienstmeid te Y'per, voorg. te St Jan. Arthur Hoornaert, dienstknecht te Yper en Margareta Desmytter z.b. te Poperinghe. BURGERSTAND VAN YPER van den 24 tot den 31 Mei 1907 Geboorten Declercq Antoon, Eigen Heerdstraat. Tiberghein Maria, Patteelstraat. Gadeyne André, L. Thouroutstraat. Glaeys Gustaaf, Patteelstraat. Deweerdt Joanne. Klaverstraat. Vandamme Arthur, id. Nuytten Omer, Zillebekestraat. Pickel Gaspard, Pennestraat. Huwelijken Glaeys Emiel, kleermakersgasten Parmentier Emma, dienstmeid, beiden te Yper. Moniez Jules, schilder, wdr Legrand Maria en Vauneste Maria, strijkster, beiden te Yper. Scheldeman Pieter, landwerker te Dadizeele, worieude te Yper en JJeman Maria, kantenwerk- ster, te Moorseele. Deweerdt Petrus, koopman en Vande Brycke Julia, dienstmeid, beiden te Yper. Vandecasteele Leo. notarisklerk en Legrand Julia, z. b. beiden te Yper. Desagher Maurits.hulp-onderwyzer in de Staats- weldadigüeidschool en Vancappel Julia z b belden te Yper. Riem Maui'its,toonzetter en Vancappel Felicie z. b. beiden te Yper. Overlijdens Vanderpoele Ludovic, 72 j. z. b. wdr Greus Caroline, Dixmudestraat. Sonneville Constant, 9m. Grimminckstraat. Lsuridan Herlinde, 83 j. z. b.ongeh. Ryselstr. Ligneel Petrus, 66 j. landbouwer', echtgt, De- sodt Virginie, L. Thouroutstraat. Se.vs Ernest, 66 j. linnenfabrikant echtgt Stae- lens Rosalie, Elverdiughesiraat. Dacroix Jules, 34 j. leurder, echtgt Muylle Flavia, Kauwekjjnstraat. Taets Helene, 2 1[2 j. Minneplein. Vanhaecke August, 1 j. Blauwe Leliestraat. Vereecken Joseph, 37 j. bediende, ongehuwd Tegelstraat. Vanhuysse Felix, 49 j. z b. echtgt Commeyne Maria, L. Thouroutstraat BURGERS TAND VAN PROVEN MAAND MEI Geboorten Verbrigghe Martha,d.v. René en van Cornatte Leontine. Glays Cyriel z.v. René en Theeten Elisa Huwelijken Vienne Omer bediende te Brussel en Viane Margarita, z. b. te Proven Declerck Julian daglomer en Gruwez Louise dienstmeid beiden te Proven. Dever Jerome hoepelsnijder en Vermeulen Helena kleermaakster beiden te Proven. Sterfgevallen Butaye Ludovica d.v. Petrus en van Kesteloot Isabella 86 j. Delmaere Melanie wwe van Desaegher Pieter 63 j. Ghesquière Serafin, echtgenoot van Viane Tberese, 63 j Prince Ludovica,echtgenoote van Raec.kelboom Desiré 3t j Sonneville Anna, d. v. René en van Matton Juliana 8 m. Ackaert Medard, z. v. Honoré en van Wullus Romania 2 j. en 7 m. BURGERSTAND VAN VLAMERTINGHE Geboorte Alleman Maurits, z. v. Jules en Maria Durnez. Huwelijken Valeer Depreeuw, telefoonwerker en Mar- garetha Beele,spellewerkster,beiden te Vlamer tinghe. Julien Cosne, landbouwer en Alice Bouve landbouwster, beiden te Vlamertinghe. Camiel D'hoine, landbouwer te Ploegsteert, wdr van Julie Gaste) en Celina Six,landbouwster te Vlamertinghe. Overlijden Juliana Ampe, 32 j. landbouwster,echtgenoote van Emiel Callewaert. BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten Cayzeele Julia, WykA. lieuns Alb., Mees- senstraat. Declerck Lionel. St.-Annastraat. D'hont Maria, Wijk B. Vermeulen Maurice Wijk D. Dehouk Edgard, Wyk K. Zyde Leo pold, Casselstraat. Bonsuelle Jeanne, Mees- senstraat. Een van de dochters sprong in aller- haaste naar de deur, en, vooraleer nog dat zij openging, vroeg men: Ko, wat is er dan? De knecht en sprak niet hij was dweers door nat, tenden asem van te gaan en bieeker dan naar gewoonte. Ko wat is er vroeg men nog eens. Vader, en verschiet niet, antwoordde hij, maar de zaken zijn veranderd, en de boodschap is van maatregels te nemen om Naarden te duiken. Komen ze achter hem vroegen ze, allen te gelijk, en met zoo vele angst, dat men zou gezeid hebben de vijand is daar al. Wel neen-z' toch; zoo zeere niet: maar zij en gaan toch geen tweemaal vier-en- twintig uren meer wachten,of ik ben leelijk bedrogen. Ko Ko zegt waar zijn ze vroeg de moeder met de tranen in de oogen en den daver op de lippen. Maar nievers en zijn ze nog laat mij den tijd om te vertellen wat ik gehoord en gezien hebbe 't is vruchteloos geklapt van te vooren. Haast u, Ko, haast u i Ko nam eenen stoel, en zat in de ronde. Al de andere zwegen, maar hun herte klopte hevig, moeders bijzonderlijk. Ik was, zei Ko, van voor den drien al te Thorhout. Bij mijne inkomst in de stad, belette ik zoo seffens dat er iets moest gebeurd zijn, want de menschen stonden altemale voor hunne deur getroppeld, en klapten en schenen ongerust. De eerste huizen ging ik voorbij, in't gedacht dat ik, op de markt gekomen zou zien wat er ommeging. Nu en dan verstond ik een woord. Waar ziju ze naartoe vroeg de eene. Ik ben blijde dat zij uit de stad zijn, zei een andere. Is Nuytten's zone weggevlucht vroeg een derde stillekens. Eindelijk, aan den Gouden Leeuw gekomen, en kon ik mijne nieuwsgierigheid niet meer bedwingen ik trad binnen en 'k vroeg aan de gasten, die in de herberg zaten, wat er gebeurd was. Men antwoordde mij dat er in de voornoene vijf gendarms van Brugge gekomen waren, en,te zamen met de brigade van Thorhout, den weg naar Wijnenüaele waren ingeslagen, waarschijnlijk om refrac- i air en op te zoeken. Hun hoofdman had bij den Meier van de stad geweest, en hem eene geheele lijste getoond van jongelingen uit de omstreken, die niet opgegaan en waren, en achter dewelke zij kwamen. Eerst moes ten zij naar Ichteghem, eu van daar mis schien verder op. Ik beefde als ik dat hoorde mijn gedacht viel op Naarden, en ik haastte mij om weg te zijn en u te komen verwittigen. Al de binnewegels van de Wijnendaele bosschen, keerde ik weder, eerder al loopende dan al gaande, en 'k was al verre over het kasteel, en bijkans uit het hout, als ik, op eenigen afstand, den stap van peerdeu meende te hooren. Ik ging voort, en ziet: aan den draai van de strate, stond ik schier bek en bek voor twee gendarms te peerde die eenen jongeling gekoord en gebonden tusschen hen leidden. Gij kunt wel denken dat ik verschoot schielijk en onbedacht bleef ik staan, en 'k sprong zelfs eenen sprong achteruit, in de houding van eenen mensch, die benauwd wordt en die vluchten wilt. Mijn angst moet het vermoeden van de gendarms opgewekt, en hen doen peizen hebben dat ik ook een vluchteling was,want zij trokken aanstonds hunne blinkende sabels, en schreeuwden iets in 't f'ransch.dat ik niet verstaan en kon. Een van de twee sprongtoe met zijn peerd, stapte ervan en greep mij vast. Na mij eenigen tijd bezien te hebben wierd hij geware dat ik er te oud uit zag om refractaire te zijn hij liet mij gaaD, steeg weder op ziju peerd, en verdween met zijnen maat en den gevangene in de bos schen. ('t Vervolgt.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2