DIT IS SprseMraeö S2 EN OMMELANDS MOGELMAREN Op Zaterdag 27" April 1907. 5 eeotiüïeïï 'i blad. 42e jaïïr'. Ta luier k 30SC Te hekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezer, ofte post, tegen 3 frank 's jaars ROS O DE WERELD Vrankrijk Brand Combes Spanje Bon ie kerkvervolgingen kosten ook 't Ministerie Baron du zette VAN ALLES WAT Voor de Overstroomingen Tegen de Üupsen Paul Doumer en de inbreker Niet gelukt Kik zij a ambacht 1 Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Joden YPER 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost Westvlaanderen wonen. Wij hebben verledens week eenige woor den gezegd over de feesten ter eere van Johanna d'Arc, de Maagd van Orleans, en de groote beschermheilige van Vrankrijk. Clemenceau wilde wel toelaten dat de priesters meegingen in den stoet, maar 't Kruisen mocht niet rneè. Mgr. Touchet. bisschop van Orleans, heeft in een belangrijken brief aan den heer Burgemeester doen zien dat de priesters niet meê kunnen gaan in eenen stoet, als bet kruis uit dienzeüden stoet verbannen is, dat zij daarbij aan geene stoeten mogen deelne men, waarin de vrijmetselaars vertegenwoor digd zijn. Dat ware, zegt de Bisschop als beschaamd zijn over het kruis, en een begin van afval. Ik zou aan de pastoors zeggen schaamt u over het kruis Moesten al de priesters aan dergelijk bevel ongehoorzaam zijn, ze zouden wel doen, want zulk bevel ware eene oneer voor mij. Indien men ons niet wil behandelen zooais het betaamt, dat men ons dan niet uitnoodige Die weerdige taal heeft diepen indruk gemaakt en Clemenceau heeft ditmaal zelf moeten buigen. Hij heeft per telefoon de toelating gegeven dat de kruisen in den stoet mogen meegaan Waarom niet per brief? Ah op die ma niere blijft er niets van over. De geuzen zijn razende over die toegevend heid en men spreekt reeds van den val van 't MinisterieJ H eeft Clemenceau op de kneukels gekre gen omdat hij te toegevende Was ten opzichte der geestelijkheid, ten is in 't geheele niet onmoge ijk, integendeel. Nu komt hij bevel te geven dat de vrijmetselaars ook moeten uitgenoodigd worden tot den stoet van Johanna d'Arc, anders mogen de staatsbe dienden er geen deel aannemen, Te Orleans weet men niet wat gedaan en er is zelfs kwestie dat geheel den gemeenteraad zijn ontslag geven zou als protest tegen de zotte handelwijze van M. Clemenceau. Bij de herneming der Kamers zou eene ondervraging plaats hebben, 't ministerie zou in minderheid gesteld worden en ver vangt door een ministerie Berteaux, met eenige gematigder mannen dan deze die nu het land ten onder helpen. De brand van 't wapenmagazijn te Toulon is eene nieuwe rampe voor 't fransch leger. 't Is niet alleen een groot verlies van ver scheidene millioenen, daarbij een dertigtal erg gekwetsten, maar 't geen misschien nog veel erger is, 't toont duidelijk dat in Vran krijk alle bestier ontredderd is de onderwij zers komen opentlijk in opstand tegen den minister, de andere bedienden stichten bonden die de minister verbiedt, overal heerscht eene ongehoorde zorgeloosheid, door kwaadwilligheid of door gebrek aan toezicht worden vreeselijke rampen gesticht, als deontploffing der Iena en de brandrampe van deze weke, en intusschentijd is het ministerie alleen bekommerd om te beletten dat het kruis zou medegaan in den stoet ter eere van Johanna d'Arc. Edgar Combes, de zoon van den afvallige is over eenige dagen gestorven, volgens sommige gazetten bij zijn schoonvader M Jossier. Jamaar, 'tis uitgekomen: Edgar Combes stierf bij de Franciscanessen, te Versailles. Edgar was daar gebracht om eene operatie te onderstaan, en toen de geneesheeren hem onderzocht hadden, oordeelden zij hem ongeneesbaar, en zij verwittigden seffens de familie, daar zij voorzagen dat het slecht ging afloopen met den zoon. Seffens wierd bevel gegeven van den ster venden te doen overvoeren naar de woning zijns schoonvaders, maar als het ziekenrij- tuig aankwam, was de zieke reeds gestorven. Hij wierd toch overgevoerd om geen schandaal te verwekken Hoe vindt gij die mannen? Ze verjagen de kloosterlingen, uit de scholen, uit de gasthuizen, uit de oudemanhuizen, maar ze behouden er toch nog genoeg om desnoods hunne zieken te bezorgen Zij hebben geen vertrouwen in die wereldlijke ziekenbezorg- sters, die zij overal doen aanstellen om de brave zustertjes te vervangen. Die Jufvrou wen zijn goed om het werkvolk te bezorgen op de manier gelijk wij het maar al te dik wijls lezen in de dagbladen. Maar laat eens iemand van hun volk ziek worden, ah seffens moet er eene liefdezuster zijn. Ah die lafhertig tards En dat zijn van die mannen die zich uitgeven voor de vrienden van den werkman De kiezingrn die zondag alhier plaats hadden, hebben eene groote meerderheid gegeven aan de Katholieke partij.'t Is genoeg geweest dat er maatregels werden aangekon digd tegen Kerk en priesters om het volk te doen klaar zien en de liberalen, die te voren 177 leden telden in de Kamer, zullen er met/geen honderd meer naar terugkeeren.. 't Is eene prachtige zegepraal voor het mi nisterie en een eere voor het Spuansche volk in het algemeen zoo klaar te hebben gezien. Volgens de laatste gekende uitslagen zou de nieuwe Spaansche Kamer als volgt vast gesteld zijn Ministerieelen 260 Liberalen 33 Democraten 7 Onafhankelijken 4 Carlisten 15 Integristen 5 Republikeinen en Catalanisten 5o De liberalen zijn dus bijna geheel afge smolten. Alleen de republikeinen en catala- nisten zijn nog eene partij van belang in de nieuwe Kamer. De belgiscbe gazetschrijvers, die de op brengst der jaarlijksche inschrijving aan den Heiligen Vader kwamen overhandigen, zijn door Kardinaal Mercier aan den Paus voor gesteld. In liet adres dat gelezen werd, wierd den H. Vader hertelij te bedankt voor de eere die Belgenland aangedaan wordt door de ver heffing van onzen Aartsbisschop tot het purper In zijn antwoord drong dc H. Vader bijzonder aan op de eenheid der katholieken, geschaard rond hunne bisschoppen. De turkscbe Sultan heeft alle beperkingen opgeheven waardoor de Joden werden belet terug te kceren tot het land hunner voorva deren. Tengevolge van dien maatregel worden allerhande schikkingen gemaakt om de russische Joden naar Palestina te laten we- derkeeren, en 't schijnt dat er eerlang bij honderdduizenden zich in het voormalig land der Joden zullen gaan vestigen. De handelaars en werklieden getroffen door de kerkvervolging Parijs alleen telt er meer dan 25,0ü0 hebben verledene maand eene vergadering van verzet gehou den,in de zaal der Geleerde Maatschappijen. De afschaffing der parochiale kerkraden heeft al de werken in de kerken doen onder breken en al de aankoopen van kerkmeube- len, sieraden en voorwerpen van den eeredienst opgeschorst. De huizen die in dergelijke voorwerpen handel drijven, zijn op hunne beurt verdwe nen. Zij zijn verplicht geweest al hun werklieden af te danken. Te Parijs zijn twee duizend kunstenaars en werklieden in de goudsmederij voor de kerken zonder werk. Te Lyon is het cijfer van zaken der goudsmederij en der bronsnijverheid van 4,5OO,0ü0 lr. op 500,000 fr. gevallen. De weverijen van het Roode Kruis, die vooral stoffen voor kerkgewaden voortbrachten en werk verschaffen aan 20,000 werklieden, hebben hare voortbrengst met 70 ten hon derd zien verminderen. Hetzelfde doet zich voorin al de nijver heden en kuusten die vooral van den eeredienst leven. Alle zijn ten onder of haren ondergang nabij Da kerkzangers en orgelisten ondergaan hetzelfde lot. De klokkengieterij is zoo goed als verdwenen. In de bouwnijverheid stelt men ont zaggelijke rampen vast. Bouwmeesters, ondernemers, metsers, schilders, schrijn werkers, timmermans, kunstsmeden, slotmakers, ontelbare leveraars van grond stoffen doen hunne klachten hooren. Algemeene staking is er bij de Fransche glasschilders. Dat is ver van het milliard der kloosters dat Waldeck Rousseau in 1900 beloofde. Men heeft dat milliard nooit gezien.Het volk heeft hoegenaamd geen voordeel getrokken uit Je onteigening der kloosters. Maar het heeft, bij de werking van het anti-klerika- lism, drie honderd millioen verloren, zonder de verliezen die het nog te wachten staan. 't Is wel M. de Trooz die met de samen stelling van het nieuw ministerie is belast, maar tot nu toj is de zaak nog niet effen. M. de Trooz doet bezoeken hier en daar bij Staatsministers, hooge politieke mannen en tracht inlichtingen in te winnen nopens de kansen van welgeiukken Misschien zelfs zal het nieuw ministerie nog vandaag Vrijdag niet samengesteld zijn. 1 De nieuwe gouverneur Baron Ruzette heeft Dinsdag zijn grondwettelijken eed afgelegd bij Z. M. don Koning. Hij was vergezeld van Minister de Trooz. Overal is de benoeming van Baron Ruzette allerbest ontvangen. Voor de Yperlingen is die benoeming dubbel aange naam, daar de nieuwe gouverneur de zoon is van zaliger Mr Ruzette, de volksgeliefde Arrondissement-commissaris van Yper. 't NIEUWSBLAD biedt den nieuwen Gouw- graaf zijne hertelijkste gelukwenschen De provinciale commissie voor de ver deeling der ingezamelde gelden om de. slachtoffers ter hulp te komen van de over stroomingen,die verleden jaar,den 12 Maart, een deel van Oost-Vlaanderen hebben geteisterd, heeft Vrijdag, in het provinciaal gouvernementshotel, eene zitting gehouden. M. de Gouverneur zat de vergadering voor. In den laatsten tijd is nog eene vrij aan zienlijke som uit Brussel toegekomen waardoor het bedrag der inschrijvingen geklommen is tot de som van ongeveer 450,000 fr. Vrijdag is nog eene som van 69,560 fr. uitgedeeld geworden, aan een 2000 tal door de overstrooming beproefde inwoners van de gemeenten Moerzeke, Hamme, Melsele, Grembergen, Steendorp, Thielrode, Calloo, Suggenhouten Vlassenbroek, gehucht van Baasrode. Weldra gaat de tijd aanbreken dat groen ten, beziestruiken en sierplanten opgevreten worden door insekten. Een gemakkelijk middel der wering is het volgende. Snijd eene goede handsvol jonge scheuten af van den vlierboom, cn laat die in water goed koken. Zoo bekomt men een zwart sap waarmee men de rupsen begiet of bespuit, en de rupsen, welke door dit sap geraakt worden, tuimelen dood neder. Men mag gerust zijn voor de planten zelfdeze zullen door de begieting niet lijden in den groei noch later eenen onaangenamen smaak geven. Doumer, de voormalige president van de Fransche Kamer van Afgevaardigden, die 1 naar Amerika was getrokken om te Pittsburg de plechtigheid van de opening der Carnegie- stichting bij te wonen, heeft daar een kluch tig avontuur beleefd. Bij het doorschrijden van zijn hotel-appar tementen bevond hij zich eensklaps tegenover een man in werkkleeren, die hij voor een inbreker hield en waarmee hij, in dat ver band, een ontzettend gevecht aanving. Eindeiijk moesten de hotelbeambten eraan te pas komen, die de vechtenden, wier klee- ren begonnen te lijken op aan flarden ge schoten vaandels, niet dan na veel moeite van elkaar sjorden Toen bleek, dat Doumer zich schromelijk had vergist. De gewaande inbreker bleek een eerzaam en braaf telefoonbeambte te zijn geweest, die met zijn zak met werktuigen was gekomen, om een paar reperaties te verrichten. Zelfs Kamerpresidenten schijnen niet onfeilbaar te zijn. Een joodsche kalverkoopman, wonende te 's Bosch, zou zich metterwoon gaan vestigen te Brussel maar voor een maandje», zooals de familie rondvertelde, t*aar wat niet belet te dat Maandag Strang voorkwam en al het hebben en houwen der famielje in een groo- ten verhuiswagen pakte en al vroeg naar het stationsemplacement reed. Dit gereed zijnde, meende onze koopman echter eerst nog wat zaken te kunnen doen, bij onze boertjes, die kalvers te veel hadden. Zeventien vond hij er -die hem bevielen,Ze moesten in den Bosch afgeleverd worden met bestemming voor Brussel. Nu gauw naar het goederenbureel der statie en het slot der conferentie was. dat gistermorgen aan den eersten personentrein naar Brussel de wagen met de veelading zou gehaakt worden, die bestemd was voor de H. te Brussel. De kalveren kwamen, werden ingeladen, de trein vertrok naar Rosendaal en onze boertjes gingen welgemoed naar de afgespro ken plaats om de centen te beuren. Maar gewacht en nog eens gewacht wie ver scheen onze koopman niet. Mogelijk dacht hij wel op die wijze het vervoer van gezin en inboedel eruit te halen ten koste onzer broertjes. Maar hij had buiten den waard gerekend. Er waren nog enkele flinke lui onder de jammerende boeren- en boerinnenschaar. Dadelijk trok men naar de statie maar helaas, de lading was weg. Geen nood, op welwillend verstrekte raad ging men naar den subst. officier van justitie, mr. Brantjes, en deze verzond dadelijk een telegram om den veewagen te Rosendaal te doen aan houden. Want was hij de grenzen over, dan was er niets meer aan te doen. Het geluk diende echter de wagon werd nog aangehouden op het kritieke oogen- blik en nu kunnen onze boertjes gerust zijn. Gisteravond waren er nog verschillende hier om hun kalvers af te wachten. En onze koopman mag nog van geluk spreken, als hij er zonder kleerscheuren afkomt. Ten minste dat laatste geloofde ook de advocaat, die in den arm werd genomen. Tegen de betaling der vracht kregen onze boeren intusschen de beestjes terug, wat maar het voornaamste is. de touwe deure zinken, om alzoo de heeste vast te houden. Toen ging hij binnen en om zijne handen lieber en los te hebben en te kunnen voortdoen, bindt hij de touwe aan zijn been. Terwijl hij weer aan 't keernen is. ram melt de koe al met ne keer. van den berg al', en door heur zwaar gewiekte trekt de touwe omhooge en pachter Jan daarbij, die tusschen hemel en aarde met zijne p kkels in ne hoogte,in de schouwe hing te schreeu wen en te tieren lijk tien duivel.Intusschen tijd komt d j vrouwe van het veld terug eu ziet hare koe op de helling van den berg hangen, aanstonds snijdt zij de koorde deure eu help de koe weere rechte, op den zelfsten oogenbük viel pachter Jan. lijk duimtje, uit de kave vlak in de koeiketol. met zijn hoofd vooren, dat hij klaar gruis en patateschellen was. In alle gevallen is er gemeenlijk een geluk bij kijkt e keer haddo het vier moeten branden, hij had gerookt geweest lijk een krakkeloot. Nu, die slimme pachter Jan had er van den eersten dag zijnen buik van vul, eu '8 anderdaags ging hij blije van geest weder naar het veld, en nooit heb ik hem meer hooren zeggen dat menage doen kinderspel is. 'k Zou willen weten wat dat zijn wijf zei als ze in de keuken kwam en Jan zag het gruis eu de patateschellen uit ziju haar kammen met een roskam en dat zwijn die kapot lag in de melk, en die toune bier dio uitgelocpen was in de kelder en 't slechtste van al, omdat er voor 's noens geen peuze- i linge en was. 'k Zal u dat in 't korte wel kunnen uiteen doen, peize ik. Een pachter, die niet anders en deed als reclameren, als hij van zijn land kwam,vond dat zijne vrouwe te lui was, dat zij niets en deed, en dat hij alles moeste allecne doen het menage doen, zei hij, en is maar een kinderspel, en ware zij zoo lui niet, zij zou er nog veel ander werk kunnen bijdoen. Op zekeren dag kwam hij van zijn veld,en grolde en keef zoodanig dat de vrouwe bet niet langer meer kon uitstaan en hem zei Och Jan, en zij toch zoo boos niet,indien gij wilt, zullen wij ons werk verwissden. Gij zult het huis huiswerk en ik veldwerk doen. Jan was content van dat accoord van 's anderdags s nuchtens vroeg trok zijne vrouw naar het veld en hij begon het huisspel, zooah hij dat het noemde. Eerst en vooral wilde hij keernen om tegen den noene kerepap te kunnen koken, doch nauwelijks was hij eenige minuten in gang of bij kreeg dorst. Hij ging in den kelder eene pinte bier gaan stekken. Terwijl hij daarmede bezig was, hoorde hij een verkeu in huis komen, en vreezende dat het de melkkuipe zou omverre smijten, liep uit den kelder om het verken weg te jagen, maar hij vergat de krane toe te draaien,die stommerik. Als hij boven kwam zag hij de kuipe om- verre gesmeten en het verken lrg in de melk te pletsen, dat het plaisir was om zien. Dat ziende, schiet hij in een ijselijke colere, pakt een zwaar stuk hout uit den heerd, en geeft het verken zoo een geweldigen slag dat het stokkedood viel. Nu schiet het in zijn gedacht dat hij de krane open gelaten heeft. Hij loopt in den kelder, maar 't was te late, 't vat was al geheel en gansch uitgeloopen, en hij stond tot over zijne schenebeenen in 't bier. Hij blijft daar eenige minuten staan kijken lijk een uil, en gaat eindeiijk naar boven daar er nog melk genoeg was om het vat te vullen, begon hij opnieuw te keernen. Als hij eeni- gen tijd gekeern had, kwam hem in 't ge dacht dat de koe nog in heur stal. stond en dat ze nog geen eten en badde gehad, alhoe wel het reeds late was. Hij gaat naar den stal, maar en vind er geen eten. Bij geluk lag er achter het huis een berg waarop dat er gras in overvloed groeide. Seffens neemt hij eene lange touwe, bindt ze aan den halze- band van de koe en leidt die op den berg om het gras af te maaien met heur tonge. Wat gedaan, zei hij, om mijne koe te kunnen vast houden Daar het huis tegen den berg leun de, kon hij van daar op het dak kruipen. Meenende slim te zijn en alle omheil te voorkomen, klauwierde hij tot aan de kave, waar er nog geen vier en brande, en liet er YPER Zondag namiddag kwamen twee jongelingen in de heroirg De Kloef op 't Wielije, gehouden door Bo us se ui a ere, bestelden er twee glazen bier eu wierden bediend door de dochter Bousseniaere, 20 jaar oud, die zich alleen iu de herberg bevond. Zonder spreken, greep een der kerels het jong meisje hij de ireel. Zij verweerde zich en de andere k- rel gaf tiaar eenen slag met een bier glas op 'l hoofd, dat zij bewusteloos neerviel. Uitziende, verlieten deze gasten aanstonds de herbergen verwijderden zich rap langs een wegetken, dat naar Langeuiarck leidt. ZILLEBEKE Dinsdag avond, rond 8 l|2 ure is een brand om-u ui op de hofstede van M. Pieler Lefevere, gelegen nabij de plaats, langs den keizelweg van Ziilebeke naar den steenweg van Komen. Ue eerste hulp wierd g< geven door de bewo ners eb gebuui's. Eene a(deeling pompiers van Yper, per tele foon verwittigd, snelden met eene brandspuit ter plaats tlel wagen- eu heiiheukot zijn getteel vernield. 10 000 kilos hooi, welke reeds verkocht waren aan M. Vaiiueste voor 700 lr., alsook een wagen, hennen ea alaiui zijn 111 den brand omgekomen. Ue pompiers zij 1 lol 1 1|2 ure van den nacht ter plaats gebleven. Men denkt dat den brand door kwaadwillig heid gesticht is. HOUTHEM-BIJ-YPER Dinsdag avond, rond 8 1|2 ure, reed M.Louis Bourgeois, 60 jaar oud, in velo langs de Hoile- bekesteenweg. Aan de dreef 'gekomen hij 't kasteel vari Mad. Mahieti die naar Mollebekeplaats leidt,bemerkte de wielrijder niet dat deze weg niet ewi keten afgesloten was, reed er op en viel met het hoofd voren, op den grond. M. Bourgois kon zich ni<-t oprichten en riep om hulp. M. Uury, herbergier, die daaromtrent woont, had de hulpkreten gehoord en hielp den gekwetste opslaan. M. Bourgeois is in rijtuig naar Wijtschate gevoerd geweest, waar men brstatigde dat hij verschillige wouden aan 't hoofd bekomen had eu zijne neus gebroken was. De gekwetste is vervolgens door M. Dury naar zijne woning gebracht geweest. MOESKROEN De genaamde Etr.iel Lernaut.lS jaar, metser diender, was dinsdag morgen aan't werk op eene stelling, opgericht op eene hoogte van 10 meters in de gebouwen van de EE. PP. Redemptoristen, in de Meenenstraat. De jonge ling deed era misstap en viel tot in de ke 1de- ringen. Uet .slachtoffer ontving in het klooster de zorgen van doktoor Vuylsteke, en werd vervolgens naar de ouderiijke woning, Bois- Fichaux, overgehraebt. Lernaut is erg gekneusd aan de linkerzijde en men vreest voor inwen dige kwetsuren. MEENEN Maandag avond, toiid 7 ure, waren de ge- naamdeu Louise Accou, 33 jaar, echtgenoote Auguste Caster, Marie-Louise Wullaert, 49 jaar echtgenoote Henri Valcke, en Adrienne Valcke,

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1