DIT IS SpreeKdraaa [2 EN OMMELANDS Nieuwe Ministers Op Zaterdag 4D Mei 1907. 5 centmien blad. 42e ja; r. Talmerk 3037 Te irekken bij den Uitgever, Tk 86, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Brieven ROM) DE WERELD Koning Leopold Eersten Mei Duitschland Vriendschap Vrankrijk Fiome Eng< jeland Oost, West Alhier best VAN ALLES WAT De grootste hoeveelheid goud Uitbarsting van de Stromboli Past op voor de beeten Niemand meer te voet Een jongen die belooft Bloeddorstige waanzin van een Itaiiaansehen soldaa Voor den vel Aanbranden van melk Beteekenisvol Gele schoenen Officieel nieuws Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Namens het Comiteit 1 'T NIEUW TPEB 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-Westvlaanderen wonen. Gisteren donderdag is het Ministerie de Trooz bepaald samengesteld, als volgt M. JULES de TROOZ, voorzitter, en minister van Binnenlandsche zaken M, LIEBAERT,minister van Geldwezen; M DAVIGNON, minister van Buiten- landsche zaken M. JULES RENKIN,minister van Rechts wezen M. AUG. DELBEKE, minister van Openbare werken M.HUBERT, minister van Nijverheid en Arbeid M. HELLEPUTTE, minister van IJzer- wegen M. Baron DESCAMPS DAVID, minister van Schoone kunsten en wetenschappen Generaal HELLEBAUT, minister van Oorlog. De heeren de Trooz, Liebaert, Renkin, Delbeke en Helleputte zijn leden der Volks kamer. De heeren Davignon en Descamps-David zijn Senators. Gisteren werd de eerste ministerraad gehouden inde zalen'van het ministerie van Binnenland. Waarschijnlijk zal de benoeming der ministers eerst morgen zaterdag in het Staatsblad verschijnen. Voorloopig zal het ministerie van Land bouw beheerd worden door den minister van IJzerwegen, M. Helleputte, die voorzitter is van den Belgischen Boerenbond. Drie der nieuwe ministers zijn leeraars ter Hoogeschool van Leuven M. de Trooz, Helleputte en Descamps-David. MM. Liebaert en Delbeke zijn kortrijk- zanem; vijf ministers zijn Vlamingen de heeren de Trooz, Liebaert, Renkin,Delbeke en Helleputte. De heeren Davignon, Hubert, Baron Descamps David en Generaal Hellebaut zijn walen. Wij ontvingen ter opname, de twee onder staande brieven Aan den heer Graaf de Smet de Naeyer, minister van Geldwezen en Openbare Wer ken. Mijnheer de Minister, Het comiteit van den Katholieken Bond van het arrondissement Yper, heeft beslist, in zijne algemeene vergadering van heden, UEd zijn grooten spijt uit te drukken, over het heengaan van het ministerie door U voorgezeten. Die beslissing, eenpaiiglijk genomen, zal ongetwijfeld door onze algemeene vergade ring goedgekeurd worden, die in 't korte zal plaats hebben en zal gunstig onthaald worden door de Katholieke gezindheid van het arrondissement. Het comiteit brengt te zelfder tijde hulde aan onze Kamerheeren, die steeds een gou vernement hebben ondersteund, dat weerdig was van ons vertrouwen en van dit van het gansche land. Nooit zullen wij de uitstekende diensten vergeten door het ministerie de Smet de Naeyer bewezen aan het algemeen welzijn, voornamelijk binst de beroerde tijdstippen als de orde bedreigd was. 't Is grootendeels aan zijne pogingen en zijne waakzaamheid dat wij den maatschappelijken vrede en den voorspoed te danken hebben, die het land geniet. Wij houden eraan UEd onzen dank te betuigen verleden jaar beslist te hebben de vaart van de Leie naar de Yperlee te vol tooien. Zijn de werken nog niet begonnen, wij verhopen dat zij het weldra zullen zijn volgens de studiën die het huidig gouver nement heeft gedaan. Het ministerie dat gij voorgezeten hebt. Mijnheer de Minister, zal bij zijn aftreden, de genegenheid, de erkentelijkheid en de verkleefheid mede dragen van ons Arrondis sement. Geweerdig er de verzekering van te geven aan uwe achtbare ambtgenoten, en hun te zeggen al den spijt dien wij gevoelen hen te zien heengaan op een oogenblik dat zij geroepen waren om nog groote en talrijke diensten te bewijzen aan het land en aan de katholieke belangen. Aanveerd, Mijnheer de Minister, voor U en uwe geëerde Ambtgenoten,met de uitdruk king van onzen spijt, deze van onze ver kleefdste gevoelens. Namens het Comiteit De Schrijver, De Voorzitter, STRUYE. ERN. FRAEIJS. Mijnheer den Gouverneur Het Comiteit van den Katholieken Bond van het Arrondissement Yper heeft beslist,in zijne vergadering van heden, U zijne herte- lijkste gelukwenschen toe te sturen ter gelegenheid uwer benoeming als Gouverneur van Westvlaanderen. Dit nieuws werd met geestdrift onthaald in geheel de provincie, maar nergens meer dan te Yper en in het arrondissement, heeft het de algemeene goedkeuring verworven. En 't is ook met reden, want de uitsteken de diensten, vroeger aan het Arrondissement Yper bewezen door uwen vader, den heer Baron Leo Ruzette, gevoegd bij deze die hij later, zeventien jaar lang, bewees aan het algemeen welzijn, als hoofd der Provincie, zijn nog levendig in het geheugen van een ieder, en hebben meegewrocht om den naam van Ruzette met eene kroon van welver diende volksliefde te omkransen in geheel Westvlaanderen. Believe te aanveerden, Mijnheer de Gou verneur, de verzekering onzer oprechte hoogachting. De Schrijver, STRUYE. De Voorzitter, ERN. FRAEIJS. Werd Maandag onthaald in 't Paleis van den Voorziiter der fransche republiek. De fransche en beigische gazetten hebbeu geschreven dat dit bezoek de coogozaken voor doel had en de Journal van Parijs schreef'zelfs dat Koning Leopold Congoland aan Vrankrijk afstond. Bij het feestmaal werd er natuurlijk daar over niet gesproken. Wat fransche compli menten was al wat er daar uiteengedaan werd. Geheel Vrankrijk door waren buiten gewone maatregels genomen tegen den 1° Mei. Eikendeen verwachtte hem aan iets bijzonders en 't is overal stil afgeloopen, buiten te Parijs, waar een russische, die boven op den tram was, naar de soldaten geschoten heeft, en door het volk van boven neere gesmeten werd en erg toegetakeld. De man ligt nu in 't gasthuis. Gelukkig heeft hij met zijn schieten niemand gekwetst. Een zeer belangrijke wet is in den duit- scheu Rijksraad voorgesteld, nopens de leerjongens en bazen of leermeesters. Ziehier eenige bepalingen van dat voor stel Leerlingen of leerjongens mogen alleen worden opgeleid door hem die 24 jaar oud is, een leertijd heeft gedaan van ten minste drie jaar of zooveel langer als de Werk kamer vaststelt, of wel vijfjaar lang zelf het handwerk heeft beoetend en den meestertitel in hetzelfde vak mag dragen. Wanneer de bevoegde leermeester door de dood aan het vak ontrokken is, eo de weduwe of minderjarige kinderen de zaak voortzetten, kan voor het eerst volgende jaar de laatste eiseh wegblijven, maar de twee eersten worden behouden een knecht kan dus tijdelijk het werk van den meester verrichten, mits hij in de vereigchte voor waarden zij. Als men t- wel ingaat, 't is een maatregel die geheel en gansch terugkeert naar de gebruiken der middeleeuwen, wanneer niemand als meester in zijn vak. aanveerd werd, zonder bewijzen van bekwaamheid te hebben gegeven. Wio had er ooit durven peizen dat de feast-en ter eere van Johaua d'Arc, de Maagd van Orleans, zóudèu eindigen mét zuiver ongodsdienstige feesten te worden En nogthans 't is reeds beslist de vrijmet selaars,die meester ziju van heel Vrankrijk, hebaen geëischt dat ze aan den stoet zouden mogen deel nemen, en na eene woelige zitting van deu stadsraad van Orléans is er beslist, met 14 stemmen tegen 14 dat alle maatschappijen, ook de vrijmetselaars zullen uitgeuoodigd worden. Natuurlijk kan en mag de geestelijkheid heure meewerking niet verleenen Het volk en de burgerij is woedend maar wat doet dat eraan: de vrijmetselaars gebieden en 'tmoet gehoorzaamd worden. In den Rijksraad is er deze weke een belangrijke bespreaing gehouden over de betrekkingen van Duitschland met de andere mogendheden. In 't algemeen waren de redevoeringen nog al gematigd, maar 't en belette niet dat er opmerkzaam werd gemaakt op de doening van Koning Edward van Engeland, die door zijne bezoeken tracht het duit-che volk alleen te doen staan, als is 't, zei baron van Hertling dat men aan die bezoeken geen al te groot belang mag hechten. De Kanselier von Bulow, in zijn ant woord, steunde erop dat Duitschland met vredelievende inzichten bezield is. Laat ons trachten het vertrouwen der andere mogendheden te behouden, zegde hij, die onze macht en onze vredelievende inzichten inboezemen. Wij zullen de moeilijkheden zooveel te gemakkelijker overwinnen, boe meer we toonen vastbesloten te zijn onze eer, onze stand in de wereld te handhaven door inspanning van al onze krachten en zoo noodig door eenparige verdediging. Volgens de roomsche bladen is de ver maarde goudsmid Tanfani thans bezig met twee gouden roozen te vervaardigen, waar van eene bestemd is voor de Koningin van Spanje. Kardinaal Mercier is deze weke plechtig ontvangen in de kerk van Sint Jan van ..Lateranen te Ro.ine. Maandag en acht dagen wordt hij plechtig ingehaald in zijne aartsbisschoppelijke stad Mechelen. Koning Edward is Woensdag langs Parijs naar Engeland teruggekeerd van zijoe reis in Italië. Botha, de oppermiuister der Boeren van Transvaal, keert bij eenige dagea terug naar ziju land. Hij was naar Belgie uitgenoodigd, maar de tijd ontbreekt hem om die uituoo- diging te aanveerden. Er is tegenwoordig eene ziekte onder de kleine boeren en 't werkvolk uitgebroken, en wel namelijk die van te willen vertrekken naar Amerika. Op 6 April zijn vier duizend uitwijkelin gen, mannen, vrouwen en kinderen, te Antwerpen scheep gegaan, om naar Amerika de fortuin te gaan beproeven. Woensdag nog zijn talrijke personen van bet omliggende, uit Yper, Boesinghe en elders, naar Antwerpen en van daar naar de nieuwe wereld gereisd om ginder fortuin te zoeken Wij wilien over dit roekeloos vertrekken eens een woord reppen. Uit eenen brief, geschreven uit Winnipeg, hoofdstad van Canada, knippen wij het volgende. Sedert eenigen tijd neemt de uitwijking voor West Cauada en vooral voor de provin cie Manitoba hard toe. Op drie jaar verdub belde de bevolking van Winnipeg, bij zoo verre dat die stad onder opzicht van handel, nijverheid, beurszaken en vervoer een ware handelsstad geworden is. Verleden jaar ontscheepten er i5o duizend landverhuizers. Daar dezen meestal op staats- verzoek aangeworven zijn, blijven die men- schen maar drie dagen in stad en wordt er aanstonds uitgezien om ze een kruipin en werk te geven, 't geen ze dan ook rap vinden tegen een hooger loon, van eigen, clan in hun land. Maar daar en valt niet te luierik- ken of op de lappen te gaan, maar hard te werken en zoo veel gij kunt. Spoorwegen aanleggen, graven aan water werken, straten kasseien en ander zwaar werk staat er de landverhuizers te wachten. Sommigen staan hier droef te zien 't Is gebeurd dat na vijftien jaar hard en onmenschelijk werk er menschen van Euro pa wat geld konden bijeen krijgen, maar duizenden kunnen hier tot niets geraken en blijven altijd even arm. En, wat erger is, vele Belgen kunnen tegen 't klimaat van Canada niet en moeten dat lastig werk laten staan. Z'hebben de landziekte en loopen hier dan weldra rond als ongelukkigen, zonder geld, onmogelijk naar hun land terug te keeren. Er wordt ook veel gewerfd om boeren naar Canada te trekken en aan eiken wijke- ling van boven de 18 jaar schenkt de Staat 160 acres land om tcJrbeschouwen, mits er zes maand per jaar ofe nezig te zijn. Zulken grond heet men ho^:tea{ Maar, menschen, dat moest g'eens zien Als gij aan dit land moest komen, gegeven aan twee duitsche kloeke boeren, gij zoudt stom staan kijken hoe groot 't verschil is van 't geen d'agenten er van vertellen. Ditgegeven land lag tien uren van een dorp, 't geleek eene wildernis van struiken,boomen en onkruid. Vijf maand per jaar lag er sneeuw, en vijf jaar moest men daar boeren vooraleer men er iets kon winnen. De twee duitschers hadden voor huis eene hut, door en zeiven gebouwd en van binnen zag 't er armoedig uit. Deze menschen schenen nog tevreden met hun droevig lot. Om dus in Canada tot welstand te gera ken, moet men goed kunnen boeren, struisch en sterk zijn, tevreden zijn met sukkelen en eenige jaren armoede lijden, goesting hebben om engelsch te leeren en vergeten van te klagen. Het is dus best in uw land te blijven. Om eene groote daghuur te verdienen met hard te werken en altijd content te zijn, moet gij naar Amerika niet komen. Dat kunt gij in uw geboorteland ook vinden 1 (Stad Veurnë). De Armadale Castle heeft zaterdag te Southampton van de Kaap de grootste hoeveelheid goud aangebracht, die nog ooit een schip in Engeland heeft gelost, namelijk ter weerde van 1.060.65o pond sterling. Zaterdag avond rond 10 ure heeft er eene hevige uitbarsting van de Stromboli plaats gehad, vergezeld van een zwaren aardschok, die de vensters verbrijzelde en veel schade op den buiten veroorzaakte. De kapel tusschen Lipari en Stromboli is gebroken. Volgens een ander bericht is de Stromboli volop in uitbersting. Er zou ook een hevige cycloon gewoed hebben over Calabrië waar door eene paniek ontstond te Palmi. Dit jaar klaagt men niet over ziekten aan de beetwortels in België. Maar men heeft in Vrankrijk eene hertziekte bestatigd aan de beetenplant. Maatregels zijn genomen om besmetting in België te voorkomen. De ziekte komt vooral voor in tertiaire leemgronden, waarvan de ondergrond geen voldoende lucht of water bevat. Men raad aan den grond diep te ploegen, tot 45 centi meters, opdat hij langer vochthoudend zij, en houtassche te strooien in evenredigheden van twee kubieke meters per hectaar. Volgenseene onlangs opgemaakte statistiek rijden er thans te Parijs 9,500 bijzondere rijtuigen, 16,000 huurrijtuigen, 4,000 auto mobielen, 665 omnibussen getrokken door peerden, 1,900 tramrijtüigen, 35 000 bestei- rijtuigen, zonder te rekenen de stootwa- gentjes, de kamions en de vrachtwagens en zonderde 160.000 rijwielen. Hetgeen waarlijk onrustwekkend is, is dat het totaal rijtuigen sinds een 15tal jaren bijna de helft verdubbeld is. Men mag er dan uit besluiten dat hun getal nog immer vermeerdert en 'dat bij weinige jaren het bepaald onmogelijk zijn zal nog over de stratentegaan,zonder gevaar te loopen vermorzeld te worden door het een of het ander rijtuig. En denken dat het te Londen en te Berlijn nog slechter is. De i5jarige Raflelli, zoon van eenen gendarm, werd door zijnen patroon, heer X... van Marseille naar eenen kliënt gezon den om eene betaling van fr. 2.800 te doen. Na korten tijd afwezigheid kwam hij bij zijnen patroon binnengestormd en vertelde hem dat hij door apachen zijn geld was afgenomen. De jongen moest zich moedig verdedigd hebben, want zijne kleederen hingen aan flarden. Er werd een onderzoek ingesteld en welhaast werden twee jonge schurken ont dekt, die men voor de daders aanzag en met den aangerande confronteerde. Ook Raffaelli herkende zijne aanranders en iormeel hield hij staan dat zij het waren die hem in zoo n treurigen staat hadden gebracht. Maar nu nam de zaak op het onverwachts een heel anderen keer. Ja, zegden de jongens, wij hebben hem f inderdaad afgerost, maar het was op zijn hoeve zustei I eigen verzoek. Hij heeft ons zelf elk 100 ff gegeven om dat wij de komedie van dij aanranding zouden spelen en hij 2600 fr. zo I kunnen overhouden voor hem. En dat werd waar bevonden. De jonge deugniet had zelfs, vreezend dat zijn patroon aan de zoogezegde aanranij ding geen geloof zou slaan, zich zeiven eei aantal lichte verwondingen toegebracht. De verbeteringschool wacht hem, als e nog verbeteren aan zulken jongen rekel is. De soldaat Pascal Speratie, 21 jaar, die in het Italiaansche stadje Savone in garnizoen ligt, kwam midden van den nacht naar he fort van San Stefano afgezakt. Daar gekomei maakte hij de soldaten wijs dat hij doorzijneii kapitein gezonden was om eenen afwezigen soldaat te vervangen. Pas was hij binnen, o: hij stool een geweer en verscheidene pakket kardoesen. Daarmede geraakte hij buiten eij begaf zich bij zekeren soldaat Pigasso, gelas op eene hoeveelheid dynamiet, welke i| depot lag, te waken. Kom hier riep. 1 De ongelukkige opende de deur van 't mal gazijn, loste Sperati twee geweerschoten, dij zijnen vriend ter plaats dood neerstrekten. Vandaar liep hij in eenen adem naar di pastorij van Mognone en eischte daar i5o fr van den parochieherder. Gelukkig kon de geestelijke de deur toe- krijgen. De uitzinnige doorschoot haar me twee kogels. Vandaar liep Sperati naar eene hoeve waa hij twee vrouwen aantrof. Eene dezer dwong hij met hem mede te gaan, maar zij gelukte 1 onderweg in een bosch te vluchten. Daarop keerde de soldaat naar de terug en schoot de achtergebleven langs het venster dood. De carabiniers hadden de meeste moeit< om zich van den razenden moordenaar mees terte maken. Alvorens den band op te pompen, moe' men steeds de luchtpomp eenige malen vlu^ laten werken. Dit heeft ten doel, het stof, di<j] binnen in de pomp is gaan zitten, daaruit te verwijderen. Laat men dit achterwege,dan wordt het stof in de klep gedreven, die dar natuurlijk niet meer luchtdicht sluit. Niets is onaangenamer dan aangebrand melk. De oorzaak van aanbranden ligt aa den onzuiveren bodem. Schuur den pot o kasserol goed uit, en is de bodem droog, giet er vooraf eenige druppels water op, zoodat de bodem bevochtigd is giet er dan maar de melk in en liggen de brandende kolen niet te dicht bij den bodem, dan is et geen gevaar voor aanbranden. In Parijs zijn 78 vrije scholen gesloten, tengevolge der vervolgingswoede van de Fransche regeerders. Die 78 scholen kostten niets aan de lastem betalers. Daar ze gesloten zijn moeten er andere scholen bezorgd worden voor dei kinderen die er naartoe gingen. Dat is natuurlijk. Hewel, de Parijzer gemeenteraad heeft in zijn laatst gehouden zitting eene uitgave van 78 millioen gestemd, voor het bouwen van schoollokalen. Dus precies een miljoentje voor elke school die afgeschaft is. De Parijzenaars zullen moeten in den zak schieten. Dat is maar voor het bouwen 1 Hoeveel zal het zijn, alle jaren voor het betalen van de onderwijzers, het onder houd, enz. Daar er tegenwoordig veel gele schoenen gedragen worden, denken wij dat het volj gende recept onze lezers welkom zal zijn. Men maakt een smeersel van drie deelen vaseune en een deel gele was,samen smelten, goed dooreenroeren en in eene blikken doo bewaren. De schoenen met een beetje hiervaiJ ingesmeerd, wrijft men met een lapje goed uit. Een koninklijk besluit van 22 april aan- veerdt het ontslag aangeboden door M. K. Bayart uit zijn ambt als burgemeester dei gemeente Passchendaele.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1