DIT IS IfM SpiesKflraafl 12 EN O M MELANDS a a|"i Op Zaterdag 23" Mei 1907. 5 cent!men 't MadL 42e jaar. Taimerk 8060 MdMÉÊl M 111 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrüte, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars STADSNIEUWS Concerten Rusland Stad Voer Gemeenteraad toegevendheid te dwingen Zillebekevijver ROND DE WERELD In Perziën Spanje In de Kamers Om eieren te bewaren Over peerdensteerten ill. Reeroaert VAN ALLES WAT Hoe men mosselen Vrankrijk Zwaluwen Menscheneters Voor de Zwaluwen Aanbesteding it T WkM |C|v 4 Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Verslag Zillebekevij ver Steenenbrugge 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. o rirnai r*gr"Afi/x??£xriKxa>a Zondag- 26 Mei, 's noens, Concertdoor de Koninklijke Fanfare van Yper. Zondag 2 Juni, 's noens, Concertdoor de Harmonie Communale van Duinkerke (Frankrijk). Kon dat gebeuren, men zou reeduin 1903 door Zillekekevijver het noodige water voor Yper ontvangen, en het water van Dicke- buschvijver mogen laten afloopen om hier ook den vijver nuttiger en beter te maken. Duitschland doet intusschen immer voort met zijne macht, zijn gezag en zijn handel uit te breiden. De russische oproermakers verdubbelen hunne moorderijen om den Staar tot meer i Zaterdag 18 mei 1907 heeft de gemeente raad, vau Yper 65000 fr. gestemd om Yper desnoods te kunnen spijzen met het water van den Zillebekevijver. Iu zijnen huidigen staat kan die vijver Yper niet spijzen, omdat hij, zoo 't schijnt, maar 300.000 m3 water kan inhouden, en het water maar ten hoogste tot 26 1/2 meters boven zee kan staan, zonder over te loopen. Nu vangt men er hot water, dat van de hoogten over Zilie'neke en namelijk van 't gebergte van den Verbranden Molen afloopt en als er water te veel afkomt, men lost het in de grachten, die rond de stad liggen, en van daar desnoods in de vaart van Boesinghe, die het naar zee voert. Zillebekevijver kon en zal voortaan meer dienst doen. Het werk zal bestaan in ronduit rondom den vijver oevers op te richten, die het water zullen kunnen laten komen tot op 28 meters boven zee, en in het geleiden van dat water tot in het waterkasteel bij middel van gegoten ijzer of wel van cimentbuizen daarbij om de vijver zuiver te houden van het vuil water van Zillebeke-dorpplaats, zal men het bergwater vangen,in gegoten ijzer- of in cimentbuizen, over Zillebeke, op de hoogte van '28 meters boven zee en zal men het vuil water alsmede het overvloedige water laten afloopen naar Yper 's stads grachten langs weerskanten van den vijver tot in de beek beneden het sluishuis men zal dus zooveel mogelijk zuiver water van gen, en dat water zal nog zuiverder worden, vooraleer het in het waterkasteel komt, door een half uur ver omtrent te loopen in afgezonderde buizen. Hoe hoog zullen de oevers rond Zillebeke vijver moeten gemaakt worden Dat ver schilt volgens de bestaande hoogte van de tegenwoordige boorden. Als men van Zille beke langs den vijver naar Yper komt, zal de oever slechts 1 m. 50 hoog moeten gemaakt worden langs den rechteren kant, (kant van M.Seys, brijkerij), omdat de boord van den vijver daar 27 meters boven zee ligt, en daarom zal die oever maar 4 meters breed zijn al boven; maar langs den linkeren kant (kant van Desmyter's hofstede) zal de oever hier 2 m. 50 en daar" m. 50 hoog moeten opgetrokken zijn, omdat de boord van den vijver langs dien kant hier slechts 26 m, en daar maar 25 meters boven zee ligt, en daarom zal deze oever 8 meters breed moeten zijn al boven. Integendeel de de oever waarop het sluishuis staat, 28 m-40 hoven zee uitstekende, zal slechts 0.35 rn. moeten gerezen worden. Dat maakt dat er rond den vij ver omtrent 54000 m3 land te verleggen zijn aarde werkers, slooft uwe mouwen op Maar van waar zal al dat land komen? Uit den vijver, die er meê zal verdiept en gekuischt zijn. Men zal het water laten afloopen tot op 24 m. boven zee, zoodanig dat de visch er geen dere van heeft, en al het blootgekomen land, van aan 2 meters over de boorden, zal uitgesteken worden tot op 24 meters omtrent boven zee, zoodat de vijver omtrent overal 4 meters diep zal zijn als hij vol is, en hij 1.120.000 m3 water zal kunnen inhouden in geheel zijne uitgestrekt heid van 28 hectaren. Wat verschil met Dickebuschvijver, die volgens eene meting van den gewezen ingenieur Temmerman slechts 420,000 m3 water inhoudt. De afleidingsbuize in gegoten ijzer- of in ijzer-ciment zal van het sluishuis tot aan den ijzerweg van Yper-Rousselare, en dan er langs tot rechtover en tot bij den vroeger ingevallen reservoir geleid worden, op eene lengte dus van 2250 meters zij zal 0.40 m. opening moeten hebben. Van hier zal zij het water kunnen zenden, hetzij naar het water- Kasteel langs de moerbuize vau Dickebusch vijver bij M. Peirsegaele 's huis, hetzij naar de stad door het klein plein en langs de Tempelstraat. Al dat werk zal zoohaast mogelijk open baarlijk aanbesteed en uitgevoerd worden men schikt er meê gedaan te krijgen in het loopende jaar om in den aanstaanden winter Zillebekevijver vol water te krijgen. i der zitting van Zaterdag 18 Mei 1907. 1 De zitting begint ten 5.15 onder voorzit terschap van M. Oolaert, Burgemeester, en in 't bijzijn van de heeren Schepenen,raads- heeren, stads schrijvers, twee vertegen woordigers van gazetten en.... 't publiek. Da bijgevoegde lijst der kinders, 12 jongens en 11 meisjes, die recht hebben op kosteloos onderwijs, wordt zonder opmer kingen goedgekeurd. Eene verpachting van goed der Godshuizen heeft 965 fr. meer opgebracht dan vroeger. Goedgekeurd. De raad beslist eenparig de werken aan Zillebekevijver in aanbesteding te leggen. 't Bestek bedraagt fr. 65,013,08. De aanbieders zullen mogen voorstellen doen voor leidingen in ijzer of in beton, niet de twee voor de twee verschihige leidingen. De raad zal dan erover beslissen, welke leiding men aannemen zal. Zoohaast mogelijk zal.de aanbesteding gedaan worden en hand aan 't werk geleid. M. Van den Boogaerde vraagt dat met eens het huis van den sluismeester zou in behoorlijken staat gesteld worden, 't Laat waarlijk veel te wenschen. De raad begeert een plan en bestek van de werken die daar moeten gedaan worden, en M Lemahieu vraagt als men niet beter wachten zou totdat den oever gemaakt is. M. Vanden Boogaerde geeft uitleg over staat vau het huis, waar 5 personen in dezelfde kamer moeten slapen. M.de Voorzitter vraagt dat er plans en bestek zouden opgemaakt worden voor het huis vau Ziilebeke en van Dickebusch, en de raad zal vervolgens eene beslissing nemen. M. Lemahieu vraagt dat de Verloren- straat en de Kortrijkstraat zouden hersteld worden nu dat het weder gunstig is. Wacht men tot te winter, de Verlorenstraat zal een lieele moespot zijn en daar zal geen middel meer zijn ze nog behoorlijk te herstellen. Voor de Kortrijkstaat zijn er maar eenige karren steengruis nood.g en de aanpalende landbouwer is bereid ze zelf te halen, i M. Vanden Boogaerde. Hij zal er l krijgen zooveel hij er noodig heeft. MFraeijs begeert te weten wanneer er zal voortgedaan worden aan de verbreeding der Steenenbrugge. 't Is een heel gevaarlijke plaats, voornamelijk 's zomers, met al die - automobiels, 't Is vijf jaar dat ik het vraag. M. de Voorzitter zegt dat er een plan bestaat,maar de Staat vroeg om de vaart te vullen, iets waarin hij niet heeft willen toe stemmen. Hij zal nieuwe pogingen doen bij het hooger bestuur om voldoening te beko men. M. D'Kuvetterevraagt dat de policie meer zou opletten op de autos, die al te snel rijden in steê en ook deze te doen opmerken dat ze moeten rechts rijden om te kruisen. In stad zou men ten hoogste 10 km. per uur mogen rijden. M. de Voorzitter zal de policie verwit tigen Hij heeft nogthans vernomen dat het voorschrift van rechts te rijden nergens beter onderhouden wordt dan te Yper. De openbare zitting eindigt ten 5 3/4 ure. In Bagdad is eene nieuwe duitsche bank gesticht en dat geeft aanleiding voor bittere klachten van wege de engelschen. Azia en Afrika zouden moeten geheel aan Engeland zijn, met Europa, Amerika en Oceanie daar bij de andere landen zouden mogen den overschot hebben.Pietje pakt het al vreest dat den invloed der duitschers zal te groot worden in Perziën, en dat de duitschen han del erbij zal winnen, natuurlijk ten nadeele der Engelschen, en dat is genoeg om John Buil al zijn femjn te doen spuwen tegen de Duitschers. den Staat houdt maar gedurig oproermakers aan om eindelijk den opstand te dempen. De opstand is zelfs aan den gang onder het leger en dezer dagen werden verschelde ne officieren aangehouden. Zaterdag middag heeft in de kapel van het koninklijk paleis te Madrid, de doopplech tigheid van den.-prins van Austuriën plaats gehad, met de gebruikelijke plechtplegingen. Voor de doopplechtigheden had de koning het orde van het Gulden Vlies overhandigd aan zijnen neef Allons van Orleans, den gewezen prins der Asturiën, opdat hij als ridder dier orde de ceremonie zou kunnen bijwonen. De plechtigheid werd aangekondigd door een salvo van 21 kanonschoten. De gaanderijen van bet paleis waren ver sierd met prachtige tapijten en behangsels. De doopvont vanSt-Dominicus van Guzman stond onder eenen troonhemel, versierd met gouden franjen. Zij was op een voetstuk geplaatst, in het midden der koninklijke kapel. Voor den grooten outer stonden twee rafels, bedekt met tapijten met gouden fran jen, en eene andere stond langs den kant van het cvange'fk. voor den dooper. Tribunen waren in de kapel opgetimmerd. De plaatselijke overheden van het paleis wachtten de aankomst van den stoet afin de kapel, alsook de hooge geestelijkheid van het paleis, de geestelijke weerdigheidsbekleeders, gelast den koning en de koningin naar hunne plaatsen te leiden, en de andere geestelijken, gehecht aan de koninklijke kapel. Inde voorkamer der koningin waren, op drie tafels, de voorwerpen geplaatst, noodig voor den doop. Die voorwerpen lagen in zeven gouden schalen. De oversten van het paleis, de grande's van Spanje, die het hoofd gedekt hebben gehouden, al de personen die het gevolg van den koning moesten uitmaken, de infant don Alfonso, de nuncius Mgr Rinaidini, vertegenwoordiger van de Paus, peter van het kind, de meter en de andere leden van de koninklijke familie, hadden zich reeds op voorhand in de kamer vereenigd. In den stoet hadden plaats genomen de spaansche kardinaals,de drie infanten, Alfons van Bourbon, Alfons van Orleans en Carlos van Bourbon. Het koninklijke wicht, ge dragen door zijne gouvernante, had aan zijn rechterkant kardinaal Rinaidini, pauselijke nuncius te Madrid, vertegenwoordiger van de Paus, peter, en aan den linkerkant de meter, koningin Maria-Christina en koning Alfonso XIII. Daarna kwamen aartshertog Eugeen, de hertog van Oporto, de hertog Arthur van Connaught, prins Frederik- Leopold van Hohenzollern, de infanten Eulalie en Isabella.de prinsessen Beatrix van Battenberg, de prinsen Renier en Filip, de hertog van Sotto-Mayor, algemeene overste van het paleis, de markies van Pacteco.gene- raal-bevelhebber der hellebardiers don José de Bascaran, overste van het militaire huis de camerasmavors der infanten en der koningin; de onder-bevelhebber en de offi ciers der hellebardiers met het muziek van het koninklijk korps. De afdeelingen der hellebardiers waren in de gaanderijen geschaard. Gedurende de gebeden der doopplechtigheid, hielden de hoogergenoemde personen zich op de hun bestemde plaatsen. Toen de plechtigheid geëindigd was, schonk de koning in de ka pel, aan den prins der Asturiën,het halssnoer van het Gulden Vlies, het halssnoer van Karei III en het grootlint van Isabella de Katholieke. De stoet keerde daarna terug naar de koninklijke vertrekken. De plechtigheid werd bijgewoond door 41 bisschoppen en prelaten het was kardinaal Sancha, aartsbisschop van Toledo, die den jongen kroonprins het H.Doopsel toediende. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. 1 overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. msxirrxstrzzaiiux: In verschilliga plaatsen zijn reeds maatre gels moeten genomen worden om den toestand te verhelpen. Te Vias zegde de Burgemeester in eene vergadering namens den gemeenteraad indien wij tegen ion Juni, 's noens geen voldoening hebben ontvangen zullen de deuren van het stadhuis van den ontvanger gesloten blijven en geheel de raad zal zijn ontslag indienen. Te Paulhan hebben 600 wijnboeren ver klaard dat zij zich uit ganschen herte bij hunne kameraden aansluiten en deel zullen nemen aan de belastingstaking. Te Montpellier gaat het ook alzoo en eene groote betooging wordt aldaar bereid. Een parijsche gazette vertelt dat in die streken ginder wijn verkocht wordt, natuurlijke wijn 8, 5 en zelfs 2 fr. per honderd liters. Dezen zomer kost het water op die streke duurder dan den wijn, i5 c. de kruik. Te Beziers heeft geheel den raad zijn ontslag genomen. De prefekt of gouverneur heeft zeil het bestuur der stad in handen genomen. De stad is militair bewaakt. De ministers hebben een wetsontwerp voorgesteld maatregels bevattende om den toestand te verhelpen. Dinsdag was er ondervraging nopens eene werkstaking in het Luiksche. De socialisten wilden den minister van arbeid doen tus- schenkomen om de bazen te doen toegeven, maar de minister antwoordde dat de eischen door de werkstakers gesteld niet aannemelijk waren. Ze wilden den toeziener doen weg zenden en een doorgezonden werkman doen weder aanveerden. Maar 't was voornamelijk wanneer de minister zei dat de aanleiders der werkstaking 4.5o fr. daags trokken als de werklieden enkel één frank daags ontvingen, dat de socialisten razende waren. Peist eens, durven zeggen dat hunne mannen niet te werke gaan uit zuivere liefdevoor het werkvolk Dat en kan noch en mag niet gepeisd zijn, verre van gezeid. En de minister moest het ook bekoopen, want binst eene halve ure was 't schelden en verwijten, erger als ep de visch- markt. Smeets wierd tot de orde geroepen en Woensdag was 't een nieuw storen ter gelegenheid van de bestraffing van Smeets, die toch door de katholieken en door 't meeste deel der liberalen behoud.en werd. 't Was twee dagen tijd verloren en gisteren heeft men dan weder voortgedaan met de wet op het vlaamsch. Intusschen zijn er met al dat tijdverlies reeds vijf maanden voorbij en maar ééne begrooting is gestemd. Als men daar geen einde aan stelt, zal het jaar voorbij zijn, zonder dat de begrooting gestemd zij. Een koppel zwaluwen is eiken dag zestien uren in beweging en iedere zwaluw brengt in één uur twintig keeren voedsel aan de kleinen dat maakt dat het paar 640 keeren naar het nest vliegt per dag. lederen keer brengt elk hunner tien tot twintig insecten mede het koppel vernielt dus eiken dag 6400 insekten om hun jongen te voeden. Daarbij moeten ze zeiven leven vooraleer de jongen uitgeleid zijn, vernielen vader en moeder 7000 insekten per dag, dat is 210 duizend per maand. Laat nu eens honderd zwaluwen op eene gemeente wonen, ze zouden op ée'nen zomer 57 millioen insecten verdelgen. Dat zijn cijfertjes, hé, vrienden? Neemt dus goede voorzorgen om te beletten dat men die nuttige dieren kwaad doe POL. Doet men 5o stuks in een haringvaatje, bijna geheel gevuld met water, waarineen halve liter kalk geroerd, zoodat het water er uitziet als melk. Bij het gebruik neemt men de eieren er uit, legt ze één uur, niet langer, in azijn, wascht ze met koud water af en 3 minuten koken is genoeg voor een zacht ei. De fijnste proever gelooft dat hij een melk- versch ei heeft. Wij hebben tot hiertoe vruchteloos in 't tijdschrift der dierenbeschermers gezocht naar een woord van afkeuring van de gekke mode, die tegenwoordig de peerden van hun schoonste sieraad, den steert, beroofd. Die arme dieren, die door natuur begiftigd met den langen kwispel, met welke zij de vliegen van hun huid jagen, loopen daar nu met een belachelijk stomken, een vuist groot, waarmee ze nog geen i5 centimeters in de ronde hunne arme huid kunnen beschermen. De natuur, die.haar werk voltooid, zou de dieren zulken langen staart niet geven, als zij die niet noodig hadden. Waarom moeten modegekken dan het werk der natuur beder ven en alzoo de paarden tot martelaars maken De achtbare Staatsminister,M. Beernaert, die 78 jaar oud is, wevd Woensdag avond berecht.Hij lijdt aan eene pleuro-pneumonie, gevolg van eene niet bezorgde verkoudheid, die duurde sedert veertien dagen. Talrijke hooggeplaatste personen zijn hem gaan bezoeken, waaronder de heer Woeste,Mgr. Vico, verscheidene ministers, senators en kamerheeren. God geve dat de achtbare minister spoedig moge herstellen Eene nieuwsoortige werkstaking is ont staan 111 de streek waar de wijngaarden gekweekt worden. De bevolking weigert namelijk nog lasten te betalen, zoolang er geene maatregels worden genomen om het te vrijwaren tegen deze die wijn wasschen» dat is wijn fabrikeeren met water, suiker en wat kleursel. Door die vervalsching hebben de kweekers zoodanig lte lijden, die ze hun natuurlijken wijn niet/neer kunnen verkoo- pen. Eene enkele spoeling van de mossels in zoetwater is niet toereikend. Om de onge vallen te vermijden die zich bij den aanvang van het seizoen voordoen, moet men ze vijf of zes uren laten weeken in zoet water, bij verscheidene hernemingen vernieuwd. Aldus werpen de mossels uit wij zij vergiftigends kunnen inhouden. Een weinig azijn bij het water voegen is zeer voorzichtig. Die voor zorgen laten aan de liefhebbers toe zonder vrees mosselen te eten zooveel zij begeeren. Daarenboven worden de mosselen altijd ontmaakt van den slijksmaak, die hun meer maals eigen is. Die lieve diertjes zijn teruggekeerd en brengen de lente mee. Maar het nut van de zwaluwen is nog niet genoeg gekend, min gewaardeerd nog. Luistert, lezers. bestaan niet alleen in boeken, maar ook in de werkelijkheid. De Kölnische Zeitung heeft eeu brief uit het Zuiden van Kameroen ontvangen waarin de schrijver afgrijselijke bijzonderheden mededeelt over de menscheneterij van den stam der Malta's. Deze wilden wonen tusschen den tweeden en zesden breedte - graad en hebben de gewoonte,om niet alleen hunne krijgsgevangenen, to,aar ook de ter dood veroordeelde misdadigers op te eten. De schrijver wist dat meuschen van dien stam ongeveer 100 zware kooplui en dragers hadden omgebracht en opgegeten. Op de openbare markten wordt onder andere voedingsmiddelen menschenvleesch te koop aangeboden. i Een groote vijand van zwaluwen en vele andere vogels schijnen te zijn de luchtdra- den, die gebruikt worden om den eiectri- schen stroom voor licht en kracht over te brengen Want het zijn juist de zwaluwen, die bij haar rond vliegen zoo sierlijk en blijkbaar zoo opzettelijk even op de hooge luchtdraden komen uitrusten. Vooral in Frankrijk kost deze luchtgym- nastique aan tallooze lenteboden het leven. En zoo erg is de sterfte door electriciteit dit voorjaar geweest, dat verschillende vogel- - vrienden er over zijn gaan schrijven. Zij vragen om maatregelen tegen dezen vogelmoord. In Chicago worden sedert eenige jaren om f alle electrische kabels, welke boven de stra- I ten loopen, kokers geschoven van een soort moet spoelen van papier maché waardoor zij niet gevaarlijk meer zijn. Hetzelfde zou ook in Europa in te voeren zijn,in het belang van de anders uitstervende zwaluwen ook een weinig wellicht in dat van de menschen Voor de druksels noodig voor de milicie van 1908 tot en mee 1912 hadden gisteren Donderdag ingeschreven: MM. Vercouteren, Gent, fr. 10.442,22 Lesigne, Brussel, 10.799,70 Nicolas, Etterbeek, 11.623,77 Callewaert-De Meulenaere, Yper, 12.701 Ferain, St Joos-ten-Noode, 13.192,68 Libert, Bergen. 13.737. De heer minister de Trooz zal binnen de veertien dagen beslissen over de verschillige aanbiedingen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1