AEELANDT MENGËLMAREN li Befolking Festival te Poperinghe Leve de Vrijheid Fransche zeden Huwelijksafkondigingen II De Refractairen Wij geven, volgens het Staatsblad van 5 Mei laatst, de bevolking op 3i December 1906, van al de gemeenten van het arrondis sement Yper Becelaere 3.225 Poelcapelle 2.227 Bixschote 946 Poperinghe 11.795 Boesinghe 2.187 Proven !-774 Brielen 770 Reninghelst 2.5oi Crombeke i.i5a Rousbrugge- Dickebusch 1.297 Haringhe 2.010 Dranoutre 1.099 Sint Jan 849 Elverdinghe 1.665 Vlamertinghe 3513 Gheluvelt 1.667 Voormezeele 1315 Gheluwe 4 895 Waasten 4.082 Hollebeke 946 Watou 3.jjb Houthem 1.557 Wervik 9.883 Kemmel 1544 Westoutre 1528 Komen 6.52i Westvleteren 1874 Langemarck 5.408 Woesten 1.333 Locre 880 Wulverghem 561 Meesen 1.401 Wijtschate 3.604 Neder-Waasten 776 Yper 17.482 W.-Nieuwkerke 2.390 Zantvoorde 1.014 Oostvleteren 1.724 Zillebeke 2.133 Passchendaele 3.925 Zonnebeke 4.019 Ploegsteert 5156 Zuidschote 577 Bijzondere treinen op Zondag 26 Mei 1907 YPER-POPERINGHE Yper (vertrek) 133 5 Vlamertinghe 13.41 Poperinghe (aankomst) i3.5o POPERINGHE-HAZEBROEK Poperinghe (vertrek) 20.32 Abeele 20.39 Hazebroek 9.14 In de bespreking over de werkstaking te Rétrune zei minister Hubert bet volgende Op duizend arbeiders zijn er 960 die geerne weder aan 't werk zouden gaan,maar zij worden belet door 40 anderen die er- belang bij hebben niet te werken. Die veertig trekken 4.50 daags, terwijl de werkstakers enkel 1 fr. daags krijgen om te voorzien in hun onderhoud en dit van vrouw en kinders zij die de onderstandsgelden krijgen, verdeelen ze in hun voordeel. Die mijne verklaring lezen onder de sta kers zullen weten dat er nevens hen zijn die 3.50 daags meer opstrijken dan zij. Zij zullen klaar zien en den arbeid hervatten. Dat de kopstukken zulke kaaksmete niet gewillig en verdragen, dat is juist niet te verwonderen. Dat zijn antwoorden die iemands handel wijze brandmerken en noch schelden, noch verwijten, noch bedreigen en zullen dat brandmerk niet uitwasschen Dat en zal nogthans de socialisten niet beletten van zich te doen doorgaan als voorstaanders der vrijheid Ja, vrijheid voor hen zeiven, maar slaver nij voor anderen Een geuzenblad van Parijs, La Grande Revue vertelt hoe bet kwam dat de dagbla den de stukkeu die bij Mgr. Montaignini gestolen werden, seffens door sommige bladen werden medegedeeld. Als de commissie benoemd werd wilde iedereen er deel van maken alle middels werden gebruikt om erbij te zijn, en 't en was niet juist uit zuiver politiek belang. Nauwelijks was de commissie benoemd, of een der leden, liep naar een morgenblad op een der groote boulevards om voor Mengelwerk van 't Niemcsblad van Yper, N* 62 door E. H. V. HUYS VEERODEN NADRUK Wat geeft dat? morgen trekken wij Oostende binnen, om het te helpen verdedi gen en er misschien dood te blijven. Die man is de eerste mensch die levende uit onze banden geraakt, en bij gevolge die kennis heeft van onze daden. Doodet gij hem, wij eg zullen nooit meer gekend zijn in de wijde wereld laat hem dan maar loopen Grijpt hem vast, als 'talzoo is, en geleidt hem tot aan het voetwegeltje in den bosch, opdat hij niet en verdoie. Maar vooraf bindt zijne handen met koorden op zijne rugge, opdat men geloove in zijn dorp dat hij tusschen de vuisten der Geuzen gezeten heeft. Dat bevel wierd uitgevoerd. De landsman tot ia den bosch voortgestoken, en dan aan zijn eigen overgelaten ging altijd rechte en zeere, zonder te weten waar hij ging uitkomen. Blijde genoeg van ontsnapt te zijn aan de dood, die hij tot den laatsten oogenblik verwacht had, dankte hij God en zijne heilige Moeder uit ter herten. Het gedacht van deonmenschelijkheden der vrij buiters en kon uit zijn hoofd nietde doode lichamen en de bloedplekken zag hij nog voor zijne oogen, en, verslonden in die gedachten, doolde hij voorts en 'n gerochte uit den bosch niet. De dageraad kwam aan: de roode schemer van de opstaande zon blikte al boven de kroon der boomen, en de vogels schuifelden dat het klonk. te stellen, mits vergoedingde verslagen te leveren van de zittingen, dat is de tekst der documenten. Zijn voorstel werd aanveerd, en die kamerheer was juist weg, als éen andere inkwam en 't zelfde voorstel deed. Ben ik de eerste, vroeg hij t' einden asem, als hij de deur opeustak Helaas neen, hij kwam te laat. Seffens stormde hij naar een ander blad, dat zelfs van zijne denkwijze niet was, maar 't geld en heeft geen kleur en hij verkocht daar voor klinkende munte, wat men elders niet meer aanveerd had. Jammer dat geheel de zaak verbrod werd door het proces van priester Jouin, waar advokaten en magistraten eerst van de documenten kennis namen... en er gebruik vau maakten. Als de leden der Kamercom missie eindelijk al de stukken in handen kregen was heel het dossier afgeschuimd en de gazetten schreven zelve daar is geen oogske vet meer op Met zulke politieke mannen moet me over niets meer verwonderd zijn. YPER lil den nacht van Zaterdag tot Zondag werd een belangrijke diefstal gepleegd op 't kasteel van Kerckei.-shove, gelegen op ongeveer 20 minuiten van de stad, langs den steenweg van Yper naar Waasten. Dit lusthuis is gehuurd door M. Jeansun- Flayelle, handelaar te Armentiers, die het binst den zomer bewoont. M. Jeanso.i was met zijnp dienstboden enkel de verledene week aange komen. Zaterdag nacht zijn dieven in het lusthuis gedrongen,zonder dat iemand iets gehoord heeft. Na eene vensterblinde afgenomen en eene ruil uitgesneden te hebben zijn zij langs de veranda binnengeraakt, en heoben er verschei dene plaatsen van het gelijkvloers en van het eerste verdiep onderzocht. De onbeduidende voorwerpen versmadend, roofden zij het zilverwerk, bestaande uit vaat werk en tafelservies, alsook familieportretten geschilderd op ivoor, eeremetalen door het huis Jeanson aehaald in verschillige tentoon stellingen en't kruis van het eereleeioen van M. Jeanson. De weerde van het gestolene goed wordt op "000 frank geschat. Alles doet veronderstellen dat de dieven de plaatsen allerbest kenden, 't Schijnt dat de waakhonden nooit geblaft hebben. De diefstal moet waarschijnlijk gepleegd zijn in de eerste helft van den nacht, \va t rond 3 ure 's morg-ns gaven jachtwachters,die de deu ren van't kasteel zageu openstaan, het nood teeken de dieven waren echter reeds weg. Zaterdag avond, rond -11 ure, heeft een voer man die naar de stad reed, een lüun gezien die van achter een boom uitkwam, dichtbij hel kasteel. Die kerel stond waarschijnlijk op de wacht. Een streng onderzoek is geopend. Da daders van dezen belangrijken diefstal zijn nog niet gekend. Zondag avond, rond 8 ure, bevond Louis Desmarelz, peerdengeleider bij M. Jan Dambre, zich in de herberg St-Eloy in de Diksmui- destraat. Toen Desmarelz buiten kwam besla tigde hij dat zijn rijwiel welk hij aan de deur had laten staan, verdwenen was. De velo, die 175 fr. weerd is, was eerst denzelfden morgen aangekocht. Maandag namiddag, rond 4 1(2 ure, gebeurde alhier een smartelijk ongeluk op de tramlijn van Yper naar Meenen. Zekere Bouten, jongman, 30 jaar, wonende te Gheluvelt nam den tram van 4 22 ure die van de Bascule naar Gheluvelt vertrekt en stond op den platform van den tram. Tusschen Zillebeek-Statie en 't Hooghe geko men waaide zijn hoed af. Bouten snakte er achter en viel met zijn hoofd voren op den Keizelweg. Hij werd stervend opgenomen en leefde nog slechts eenige oogenblikken.Zijn lijk werd naar de nabijzijnde hoeve van M. Provoost overge bracht. Dinsdag nuchtend, ten 6 ure, is de afdeeling van 't 3e linieregiment vertrokken naar 't kamp van Aarlen. Als hij nu klaar en verre zag, bleef de dolende Couckelaernaar stil staan, om te onderzoeken waar hij mocht zijn en of er nievers geene straat was, of eene breede voetweg om uit den busch te geraken. Maat niet Terwijl hij stond te peizen al welken kant zijn dorp zou gelegen zijn, hoorde hij in de verte het geroeffel van Trommels. In alle andere omstandigheden zou hij verscho ten hebben, en nu sprong hij op van blijd schap. Zonder aarzelen,sloeg hij den westen in, van waar het gerucht scheen te komen, en sprong dweers door deu busch, over tronken en grachten, hoe lastig het ook was. De takken, welke hij met zijne gebon denehanden niet kan afwceren, sloegen in zijn aanzicht dat het bloed er langs liep: zijne voeten waren geheel iu stukken van gaan en van springen, maar de vreugde van aan de wreedheid der Geuzen ontsnapt te zijn, maakte dat hij de pijn, schaars gevoelde,en altijd voort kou. Dc trommels hoorde hij van langs om beter, en het docht hem zelfs dat hij het getier van soldaten hoorde, en niet ver van het Spaansche kamp was, Eindelijk geraakt hij uit den bosch. Op eenige boogscheuten van hem, stonden de eerste schildwachten van de Spanjaards, en in de verte stak de schoone hooge toren van Ghistel zijne scherpe naaide in de wol ken. De landsman verkende zich seffens 's avonds te vooren was hij daar geweest, en wist dat er van zijne vrienden waren. Ook liep bij haastig naar den eersten soldaat die hij zag, en bad hem de koorden los te doen, die in zijne handen zoo schrikkelijk nepen, en hij vertelde zeer, zeer al zijne ongeluk ken. Het duurde niet lang of een aantal soldaten waren rond hem getroppeld, om te luisteren naar al wat hem was voorgevallen en vol nog van aandoening, en geheel aan bloed, kon hij 't zoo wel uiteen doen. dat de steenen zouden geweend hebben. Elk had medelijden met hem men gaf hem eten en drinken, en menigeen hoorende dat hij was Zij zijn te voet vertrokken lot Moorseele, vandaar naar Tieghem en Oudenaarde,waar zij den trein zullen nemen tot Aarlen. Tot 21 Juni hebben deschieto ifeningen plaats eu van 21 tot 28 Juni legeroefeningen met het 1% 2e, 3e en 4* linieregiment. De soldaten keeren den 29 Juni in Yper terug. De regimentschool is Donderdag rechtreeks met den trein naar 't kamp van Aarlen vertrok ken. DE VERSTOPTHEID en ontstekingen van't leverende darmen zijn altijd genezen door de slijmverdrijvende Waltberijpil. Eene doos van 1.00 fr. is genoeg. BOESINGHE Woensdag nacht werdt de herberg Sint Hubert gehouden door Leon Vm-brugge, nogmaals door kwaaddoeners aangevallen die de ruiten met geweerschoten verbrijzelden. Tot hiertoe zijnde schurken nog niet gekend. DRANOUTRE Op Zondag 30 Juni aanstaande heeft er op 'ti,ehucht «Zwijnbak» het jaariijkseh muziekfeest plaats door de muziekmaatschappijen van Dra noutre j Zwijnbak 1, Kemmel, Wijtschate, Voormezeele, Wijtschate (Linde) en Zillebeke. PASSCHENDAELE Zaterdag Sinxenavond heeft er alhier in de kerke eene plechtigheid plaatsgehad die sedert vele jaren niet meer gebeurd was. August Staelens, Stevenist geboren en opgebracht^ zoon van Frans en Lucia Plancke (Mosselmarkl) is 17 jaar oud. Hij werkt bij doorbrave en christelijke landbouw ers.de welgekende familie Alfons Vandecandelaere-Nuyttens. 't Is daar dat August gezien heeft hoe christene werklie den, dienstboden en meesters als broeders onder elkander leven. Niettegenstaande al de bedreigingen zijnet- familie aarzelde August niet de sekte der Steve- nisten (e verlaten, om tot den katholieken godsdienst over te komen. Zaterdag voornoen, na grondige onderwijzingen ontvangen te hebben, is hij ter kerke gekomen,en daar beefi August, neêrgeknield voor den autaar, met de hand op het H. Evangelie, het Stevenismus afgezworen. De afzwering wierd ontvangen door den E. H. Pastor der parochie bijgestaan van zijne twee onderpastors als getuigen. Daar na begonnen de lange en zielroerende ceremo niën van het doopsel voor eenen volgroeiden mensch. De Stevenisten, al is 't dat zij hunne kinderen doopen, toch moeten zij, in gevalle van bekeering, op voorwaarde herdoopt wor den, omdat er een twijfel over de geldigheid van hun doopsel bestaat. De heer Alfons Vaudecandelaere was peter in den doop. Na al die ceremoniën was August opgeruimd van blijdschap omdat hij nu geheel en gansch christen mensch was, zoo zei hij. Maar d Hoogdag van Sinxen was geen minder geluk kige en bbjde dag. August kwam naar de eerste mis met de jongelingen der Congregatie voor wie er mis gezongen wierd eu in dewelke er algemeene communie was. De nieuwe christen en congf-eganist deed er zijne eerste Heilige Communie. Een ieder was geslicht bij 't zien zijner godvruchtigheid eu ingetogenheid. Pro ficiat, August, doe zoo voort, wees brave en godvruchtige christen, spijts spotterniën van de wereld, eu God zal voor u zorgen. Proficiat ook, Alfons Vandecanoelaere, die zijn peter heeft willen zijn. Te Passchendaele zijn er nog 3 huisgezinnen Stevenist tellende 11 leden. WEST-NIEUWKEKKE Door eene weide gaande, had de gewezen kantonnier Karei Leroy zijnen geldbeugel laten vallen. Terwijl lnj hem zocht, sprong eene veers naar hem en bracht hem verscheidene hoornstooten toe, die hem den rechterschouder ontwrichtten en talrijke kneuzingen op hei lichaam veroorzaakten. De kantonnier Karei Lempire kon Leroy ontzetten, anders hadde deze er het leven bij ingeschoten. ROUSSELARE M. Cyriel Degryse-Naessens, 32 jaar oud, wonende met zijn schoonvader M. Naessens- Croes, in de herberg Au Pavilion in de Spanjestraat, werkte als mecanicien-ajusteur in de werkhuizen van den ijzerenweg te Kortrijk. In plaats van den reizigerstrein te nemen om 's avonls naar Rousselare weer te keeren,kroop Degryse, ondanks het streng verbod zijner oversten, in eene der remsluiterskabienen, die op sommige wagons van koopwarentreins staan,en kwam aldus naar Rousselare gereden. Zaterdag avond ten 8 ure 32 reed een koop w&rentrein, te Kortrijk gevormd en die te Rousselare niet bleef staan, in volle snelheid door de statie, op het derde spoor, in de rich ting van Lichter velde. Een tiental minuten later, ging de lanteernontsteker zijne ronde doen, toen hij, op de hoogte van de fabriek Saint-Gilles, honderd meters ongeveer voorbij de statie, tegen iets aanliep. Zijne lanteern bijbrengende, bemerkte hij met afgrijzen dat het een vermorzeld, bebloed lijk was. Spoedig liep de man den statieoverste M. Vandeweghe verwittigen en aanstonds snelde geplunderd geweest door de Geuzen, duwde hem een stuk geld in de vuist. Toen alles verteld en alles afgeluisterd was, keerde de landsman huiswaarts, maar langs een zekerdere baan, om aan geen ramp meer te komen. (1) Hij kwam gelukkig t'huis, maar gij kunt denken of zijne vrouw en kinders verscho ten, en of liet gerucht zijner ongelukken rond de streek liep Al de inwoners van Couckelaere,Ichteghem, Aertryke en andere dorpen spraken eenen tijd van niets anders; en't was natuurlijk. Zij wisten wel, van te vooren, dat er Geuzen in hunne bosschen verkeerden, misschien waren er die ze van bij, aan hunne deur en hunne kas gezien, hadden, maar nu kenden zij hunne schuil plaats en al hunne wreedheden. Zij hadden eenen mensch gezien, door die vijanden vaD hunnen godsdienst mishandeld, en hunne vingers geleid op de bloedplekken, waarmede zijne kleedereo besmeurd waren, en zulke dingen gaan uit hetgeheugeu met meer. Is het te verwonderen dat de naam van Geulen gekend en aan dien zelfden busch gegeven zij Moet het zonderling voorkomen dat, zelfs na de vernieling van (1) Die geschiedenis, min de blomkes, is verhaald door E. H. Van Maele, pastor te Vlads- loo en schrijver van dien tijd omtrent. Men geloove niet dat zij hier vermeerderd is, neer. zij zelfs voor die de Geuzen van bij kent. zal ze verminderd schijnen. Ter inlichting moet men weten dat Oostende't jaar lööi nog niet ingeno men en wierd door prins Albert, maai' slechts driejaar later. 11a ongehoorden en ongeloovelij- ken tegenstand van wege de hollandsche ketters. Met de overgave van die zeestad hield de baaostrooperij der Geuzen op, en het lag Albert te boven, van het land te zuiveren van dat gespuis. Hunne voorgaande feiten en giDgen daarvoor uit het geheugen van het volk niet men iieei't ifee nog onthouden, schoon men er niet genoeg vail geschreven en heeft, om te toogen hoe verre \(j altijd gaan en tot welke misdaden dep-onen b-fRwaam zijn, die den katholieken dienst «pentiijk, of eerst bedekteRjk, 't zij jpenmv tonge of degen bevechten. men Ier plaats. Bij 't licht der lanteernen out- j dekte men eene bloedige romp, een been, een voet, een hoofd, gansch een menschenlicbaam, i afgrijselijk verminkt, in stukken gerukt,bevlext met bloed, asch en stof. Aan de kleederen en aan een deel van het hoofd kou men aanstonds den ongelukkigeu Gyriel Degryse herkennen, die zijne onvoor zichtigheid met het leven had betaald. De stukken lillend vleesch werden in eene mand gelegd en naar het gasthuis gedragen, tol op den dag der begrafenis. Men vernam dat de zevende laatste wagon van den koopwaientrein eene remsluiterskabien had. Ongetwijfeld was Degryse daarin gekropen. In de statie van Rousselare gekomen, ziende dat de trein niet stilhield, zal hij er afgesprongen zijn. Waar schijnlijk sprong hij tegen eene lanteern en botste terug onder de wielen van den trein die hem vermorzelden. Er hingen nog stukken vleesch aan de wielen der laatste rijtuigen, toen de trein te Lichtervelde aankwam. Gedurende het onderzoek door den statie overste gedaan, is M. Albert Berlreui, policie opziener, vergezeld van den agentDcbo.s>chere, naar de woning van Degryse gega i 1 om er het schrikkelijk nieuwste meiden en eenige nadere inlichtingen in te winnen. Doch de schoonmoe der van het slachtoffer had alles reeds verno men. Toen de dochter gansch verwilderd binnenkwam om Ie vragen wat ergebeurd was, zegde hare moeder Vraag geen nieuws meer van Cyriel, hij is door eenen trein in stukken gereden Op die onvoorzichtige verklaring viel vrouw Degryse, die weldra moeder moet worden, in bezwijming. De ongelukkige Degry se laat eene weduwe en twee kleine kinderen achter. ELVERDINGHE Mad. A. Ch. kwam maandag per automobiel van Woesten. Gekomen aan het roggeveld van den landbouwer Dochy, in een binnenweg, zwenkte de automobiel, oolste over een grachtje en kwam terecht i 1 het veld, waar hij omkan telde. De dame en den stoker kwamen er ge lukkig met den schrik vanaf. Mad. Ch. heeft echter in den val haren geldbeugel met eene ronde som geld verloren. OOSTENDE Op 500 meiers van den zeedijk is, zalerdag, eene visscherssloep gekapsijsd. Twee andere sloepen vaarden de schipbreukelingen ter hulp,die slechts met de grootste moeite konden gered worden. De sleepboot van den Staat heeft de gezonken boot, bij middel eenertouw aan den mast vastgemaakt, naar den haven gesleept. Eene aanzienlijke menigte was, van op den dijk, ooggetuige vim deze hartroerende redding. MEETKERKE Zondag, ron5 ure namiddag, ontstond er een begin van brand in de kap 1 van Onze Lieve Vrouw, gelegen nabij het paenthof van Karei Van N ste. Het vuur was ontslaan door bet licht van eene kaars die de vlam meedeelde aan nevenstaande bloemen. Daar het juist be devaart en er dus veel volk was, kon de brand geene uitbreiding nemen. Een pater Capueien, geholpen door de menigte, doofde de vlammen spoedig uil. E uiige bloemen en baders zijn vernield. DE BOND DER GOEDE GENEESMIDDELS maakt het volk kenbaar dat de lekkere lioest- stiliende Waliherijpastildie dtn hardnekkig- sten hoest in 2 dagen geneest, verkocht wordt aan één frank de. doos in alle Belgische en vreemde apotheken. BRUGGE Eenegrootsche betooging had maandagavond ten 6 ure plaa ts, ter es re van den nieuwen gou verneur van West-Viaanderen, baron Ruzette. Een stoet van 125 maatschappijen van Brugge, Biankenbergbe, Thourout, enz., met vlaggen en muzieken trok de bijzonderste straten der stad door tot aan het provinciaal paleis, waar zij voorbij M. den gouverneur en zijne familie defileerden. Aan deze huldebetoogingnamenruim tiendui zend personen deel. Een overgrootgetal bloem tuilen en adressen werden den gouverneur aangeboden. Op 't einde der betooging heeft M. Daled, voorzitter van het inrichtingskomiteit, eene aanspraak, gehouden, die evenals het ant woord van den gouverneur, geestdriftig toege juicht werd, door de opeengepakte menigte die de Groote Markt vulde. Maandag morgen is een schrikkelijk onge luk gebeurd in de Prooststraat. Het kindje der echtgenooten Klauwaerts, 18 maand oud, liep de straat over. Op dat oogenblik kwam in volle vaart een rijtuig aangereden, waarop een dron ken voerman zat. Het arm kindje viel onder het peerd en werd het hoofdje onder de wielen verpletterd. Oostende, en nadat geheel het land door Prins Albert gekuischt was, er niemand durfde door den busch gaan, en elk er de nabijheid van schuwde Later vertelden de ouders aan hunne kinders, water de inwo ner van Couckelaere in gehoord en gezien had, en als zij van ver dat woud zagen, toonden zij het met den vinger aan rle jonk heden, al zeggen - Het is daar dat de geuzen woonden, dat was hunnen busch 'I De geschiedenis ging van de eene naai den andere, van vader tot zoon, en kan slechts met den iranschen tijd verloren zijn aan. De Geuzenbusch bestaat nog, merkelijk verminderd wel is waar, toch redelijk groot. Hij ligt tusschen Aertrycke en Iehtegkem. In het begin dezer eeuw was hij veel uitge strekter en er bleef iets van zijnen slechten naam over; men schuwde hem meer of min. Daarom juist wierd hij gezocht van roovers en baanstroopers daarom ook, ten tijde van de conscriptie, menige refractaire of jongeling die, in het lot gevallen zijnde, ten oorlog niet trekken wilde, verdook er zich in, en leefde er maanden lang, in holle boomen of patten onder de aarde, altijd achtervolgd of met vrees van achtervolgd en j gevangen te worden. Niet ver van daar had Bakelandt, uit het Yrijbusch verjaagd, een van zijne mannen doen wonen, in eene herberg, welker uithangbord voor opschrift droeg De Nachtegaal. Bij 't huis was er wat stalling, geheel onderkelderd, en daar verborg men het gestolen goed. De doorslepene hoofd man kwam zelden te voorschijn sedert eenigen tijd hij wist wel dat hij op zijne hoede moest zijn, met die gendarm* die altijd gedurig op reize waren, verkleed en anders, toch nooit zonder wapens, om de refractairen op te zoeken, tot in de kassen de kelders en de bosschen toe. Doch dat zelfs verschafte hem, bij gevalle de gelegenheid van eene diefte te begaan. KOMEN M. Dumont, lieutenant der douanen, verge zeld van den douanier Tréhout, heeft op de baan naar Wervik, dicht bij de hoeveTestelin, drie balen tabak gevonden, welk elk zoo wat 150 kilos wogen en waarschijnlijk door smok kelaars waren achtergelaten. De weerde van den tabak is 1.240 frank. MOESKROEN Zondag morgen rond 8 1[2 ure, was mad. Leopold Leyssens, wonende op den steenweg van Risquons-Tout, in gesprek met eenige andere personen voor het rijtuig van een groentenverkooper. Op dal oogenblik kwamen vier velorijders aangereden, die luid schreeuwden. Terwijl zij onachtzaam uit den weg gingen werd mad. Leyssens omgeworpen door het rijwiel van M. Gustaaf Valepin, 26 jaar ond, stoker, Kromme straat, Ie Moeskroen. Het slachtoffer ontving de zorgen van M. de i geneesheer Toulemonde, die haar veertien dagen rust beval. De vrouw was gekwetst aan Imt aangezicht,het linkeroog en den linkerpols. De poli 'ie heeft een onderzoek geop uid WAREGHEM Vrijdagavond, om 11 ure,Der brand ontstaan bij den landbouwer tlenri Vinckier, wijk Ka beljauw. De gelmren.die het vuur door het dak zagen slaan, liepen er naartoe om Vinckier te wekken, die met zijne vrouw, en zijne vier kinders sliep. Het huisgezin had nauwelijks den tijd uit het bed Ie springen en builen Ie vluchten. Het dak viel achter hen iu. Niets is gered uit huis of stal, die aaneengebouwd waren. De vrouw van Vinckier viel in bezwijning en moest wegge dragen worden. Men kon niet blusschen bij gebrek aan water. Eene koe, pene vaars, een zwijn, konijnen en kiekens zijn in de vlammen omgekomen; enkel is eene geit gered. Alles is door verzekering gedekt. De gebouwen hooren toe aan Felix De Cabooier. De schade wordt op drie duizend frank geschat. Alfred Delcampe, bijgevoegd leeraar in het muziek conservatorium van Brussel, te Etterbeek en Bertha Grimmonprez, z. b. te Yper. Maurits Desagher, hulp onderwijzer in de Staats wel dadigheidscbool en Julia Van cappel, z. b. beiden te Yper. Maurits Riem, toonzetter en Felicie Van- cappel, z. b. beiden te Yper. BURGERSTAND VAN YPER van den 17 tot den 24 Mei 1907 Geboorten Libberecht Maurits, Zaalhof. Van Eisen Roger, Neerstraat. Marseloo Julia, Schuttelaerestraat. Gasteleyn Simonne, Neerstraat. Desrnarêts Raymond, Hoornwerk. Pyek Joanno, Hoornwerk. Huwelijken Schocneere Robert, kleermakersgast en Wol ters Urbauie, kantenwerkster, beiden te Yper Cardinael Arthur, letterzetter en Logier Eve line, kantenwerkster, beiden te Yper. Pinet Jooris, timmermansgast en Slosse Irma, kantenwerkster, beiden te Yper. Lacroix Pieter, timmermansgast en Sinnaeve Helene, kantenwerkster, beiden te Yper. Bruneel Hector, aardewerker en Coffvn Blan che,kante.nwerkster, beiden te Yper. Kerrinckx August, timmermansgast en Lesage Celine, kantenwerkster, beiden te Yper. Dassonneville Emiel, landwerker te Voorme zeele en Deruyter Julia, z. b. te Yper. Vandorpe Alphons, verwer te Kortrijk en Dombrecbt Alix, z. b. te Yper. Lapauw Emiel,schrijn werker en Van Eenaeme Leontine, kleermaakster,beiden te Yper. Overlijdens Coulier Maria, 16 ,j. dienstmeid, ongehuwd, Tempelstraat. D'iiooghe Irma, 11 j. z.b. Klaverstraat. Hosdey Theophiel. 36 j. bleekersgast, echtgt, Sabben Emerence, Frezenbergstraat. Hoornaert Gaston, 2,j. Rijselsteenweg. Declercq Magdalene, 16 j. modenwerkster ongehuwd, Oude Houtmarkt. Nieuwland Joanne, 77 j. echtgte Vanaerde Lo- dewijk, Statiestraat. Debreyer Palmyre, 1 l[2j. Klaverstraat. Coene Antonia, 2 j. Moudstraat. Op een half uurken bezuiden Couckelaere, plaatse, stond bet hofsteedje van Joos Neyrinck, een brave oude en eenvoudige Vlaming, die geheel zijn leven tevreden met zijnen staat en gelukkig bad geweest.'t Was oud in gebouwen, met plakweeg en strooien dak, gelijk men er nog al vele ziet. Het huis stond alleen de peerd- en koeistalten ston den van zijds, en de schure rechte voor de keuken. Het gebruik en was niet groot, een peerd kon bet schoone bewerken, maar het was den eigendom van den bewoonder. Joos was op zijn geinak, gelijk men zegt in Vlaanderen met zijnen arbeid kwam hij schoone toe hij had zijne kinders groot gekweekt eu zelfs een potje van kante gesteken, tegen meerder nood. De mildda digheid was eene van zijne deugden nooit en had een arme mensch aan zijne deure geklopt zonder toch eene sneê brood te krijgen hij was christelijk en priester en kerke uitermaten genegen zijne kinders had hij opgebracht gelijk zijne ouders hem opgebracht hadden ook beminden zij hun nen vader teederlijk, en zij wrochten voor hem in zijnen ouden dag. Met een woord, Neyrinck bad altijd een van do braafste en de gelukkigste burgers van het dorp ge weest. God beproeft ook, en ja liefst, zijne beste vrienden het geluk eu is den mensch niet altijd zalig 't ongeluk moeteen chris tene even wel kunnen verdragen als 'tgeluk. Onze man giDg er de proeve van doen. Nu, het was op eenen avond, in het ach terseizoen. 't Overige van de koude viel uit de lucht in sneeuwvlokskes en hagelsteen het waaide dat het schuifelde door de sple ten van de deuren de ruiten, maar half vastgemaakt in de kassijnen met looden gescheedsels, klakten en ruttelden gedurig. {'t Vervolgt.) 1

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2