SpreekM t! 42e jaar. Taimerk 3065 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars ZOMERFEESTEN Concert C ij wie! koersen WEBl;.'LD Frankrijk STADSNIEUWS Gemeenteraad De Peerdenloop Peerdenmarkt W eldadigheidschool Opbrengst onzer Trams Tram Dixmude- Yper - Poperinghe Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Muiters in 't le/er Marcelin Albert Marcelin Albert bij M Clemenceau Marcelin Albert als gevangene Sn 't Zuiden Verk oopingf li Afbraak en Herstelling Tuindagfeesten S lach thuis IIIHIIIBI I III ■■«■If ITl 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Zondag, 30 Juni 1807, om 8 1/2 ure 's avonds, CONCERT, door de Stadshar monie van Yper. Zondag-, 7 Juli 1907, om '2 ure, op 't Min neplein, groote RIJ WIELKOER8ËN voor cycles en motocycles ingericht door de Rapid Club Yprois met de medehulp van 't stadsbestuur. 1000 l'r. prijzen worden gegeven. De <1 Stadsharmonie zal dit leest opluisteren. N. B. De inschrijvingen worden tot Don derdag 4 Juli aanveerd, bij den secretaris van den Rapid Club M. Arthur Sal-omó, Diksmuidestraat, 61, te Yper. In geval van slecht weder zal dit feest tot den Zondag 14 Juli uitgesteld worden. Het i7e linieregiment in garnizoen te Agde is in opstand gekomen en heeft de poeierfabriek bestormd. De poeierfabriek stond onder bevel van den sergeant Armorel. Deze riep de muiters toe dat zij niet zouden binnen dringen. Hij kreeg voor antwoord dat men hem zou dooden. De sergeant riep Schiet Ik ken mijn plicht gij zult niet doorgaan Nau welijks had de dappere sergeant die woorden uitgesproken, of hij viel, getroffen door een bajonnetsteek. De ongelukkige jongeling moest Donderdag laatst te Bdziets het huwe lijk zijner zuster bijwonen. De muiters maakten zich dan meester van verscheidene duizende kardoezen. Wanneer de muitende soldaten naar Agde terugkeerden warenzij omringd door officiers en door soldaten die aan den opstand geen deel genomen hadden. Ondanks den regen vormden talrijke nieuwsgierigen de haag op den doortocht. Geen enkele kreet werd ge hoord. De soldaten wilden hun niet overgeven en voor straf werden ze naar Afrika gestuurd. Woensdag had te Villefranche de in scheping plaats aan boord der kruisers Desaix en Chayla De statie was door soldaten en gendarmen bezet en al de uitgan gen afgesloten. In afwachting van het vertrek schreven vele soldaten nog brieven en kaarten die zij aan nieuwsgierigen overhandigden met last ze in de post te steken. Eenige soldaten rie pen met zekere fierheid tot de toeschouwers: 't i7a De inscheping der muiters was zonder merkweerdigheden afgeloopen. Zij waren met 55o mannen, 2 soldaten hebben zich kunnen verduiken. Men kent de bestemmingsplaats nog niet, maar men denkt dat deze soldaten naar Sfax (Tunis) zullen overgebracht worden om van daar naar Gafsa te vertrekken, waar zij in het tuchthuis zullen opgesloten blijven. Soldaten van andere regimenten komen ook min of meer in opstand met hunne over sten. is een der bijzonderste leden van het bewe- gingskomiteit, nu bijgenoemd De Redder». Toen men te wete kwam dat ook een aan houdingsmandaat tegen hem afgeleverd was, sloot men hem op in den kerktoren van Argeliers, waar hij verschilligedagen verbleef. Twee of drie verkleefde vrienden alleen kenden de schuilplaats cn brachten hem 's nachts, brood, hesp en eenige flesschen wijn. In den dag kon de vrijwillige gevan gene, van op den toren het gaan en komen van de troepen zien en zelfs de woelingen bijwonen. Eindelijk werd er besloten dat hij naar Parijs zou gaan, om een onderhoud met M.Clemenceau te hebben Drie of vier perso nen, boezemvrienden van M. Marcelin Albert, kenden het ontwerp, doch wisten het geheim te houden. Toen het oogenblik van het vertrek gekomen was duurden de toebereidselen tot de reis niet lang en de ■1 Redder verliet ongezien zijnen toren. M. Marcelin Albert, die door de policie en de gendarmerie ieverig opgezocht werd, kwam zondag morgen onverwacht in het ministerie van binnenlandsche zaken, te Parijs. Hij droeg een reiszak. Na zijn naam opgegeven te hebben werd hij door een deurwaarder in de voorkamer geleid, waar hij een brief, voor den minister bestemd, afgaf. Zoodra M. Clemenceau kennis van dezen brief genomen had, werd de bezoeker bij hem toegelaten. M. Marcelin Albert zegde aan den eersten minister dat hij kwam om de voorloopige invrijheidstelling van M. Ferroul en van de leden van het komiteit van Aigeliers te vragen. M. Clemenceau antwoordde zeer koel en op zeer strengen toon. Hij deed hem de groote verantwoordelijkheid zien die op hem rustte. M. Marcelin Albert toonde zich zeer ontroerd. Met de tranen in de oogen ant woordde hij Kon ik maar het kwaad herstellen dat ik gedaan heb Hij vroeg vervolgens raad aan den minister. M. Cle menceau antwoordde eenvoudig Stel u ter beschikking van de wel. M. Marcelin Albert werd daarna door M. Clemenceau langs een achterpoortje, dat den zondag gewoonlijk gesloten is, uitgelaten. Het onderhoud had nagenoeg drie kwaart uurs geduurd. M. Clemenceau heeft M. Marcelin Albert in zijn kabinet niet willen doen aanhouden. Hij heeft zelfs M. Hennion, bestuurder van de openbare veiligheid ontboden, en hem gezegd Ik wil niet dat iemand die uit eigen beweging bij den voorzitter van den ministerraad komt, achtervolgd wordt wan neer hij het ministerie verlaat. Na het vertrek van M. Marcelin Albert, begaf M.Clemenceau zich naar den president der Republiek om hem kennis te geven van het bezoek dat hij ontvangen had. Het bezoek van M. Marcelin Albert aan minister C emenceau heeft te Parijs eene echte verbazing verwekt. M. Marcelin Albert kreeg 100 (r. van M. Clemenceau om naar zijne streek terug te keeren. Het volk keurt deze handelwijze af van dit geld te aanveerden gij moest maar naar ons telegrafiëeren of schrijven, wij zouden u seffens geld gezonden hebben. Marcelin heeft dan de 100 fr. teruggestuurd. Marcelin is zich naar Montpellier gaan gevangen geven. Na de vrienden, die hem vergezelden.de hand gedrukt, en zijne moeder, die zich daar bevond, omhelsd te hebben, begon hij snik kend te weenen. Doch het oogenblik van scheiden was gekomen, en Marcelin Albert trad, met zijnen advokaat, in het kabinet van den onderzoeksrechter Salvan. De deur viel toe, en de Redder bevond zich in de handen van het gerecht. duurt de opstand immer voort. Niemand wil zich ontwapenen. De wijnboeren willen geene belastingen meer betalen, en volgens 't schijnt znllen in den loop der naaste week deurwaarders ge zonden worden om hen te verplichten te betalen en de vonnissen uit te voeren. Indien dit nieuws waarheid is zal de opstand her beginnen en nieuwe bloedige gevolgen heb ben. Men meldt dat den typhus in de kazern van Narbonne ontstaan is. s Verslag van den gemeenteraad van Zaterdag 22 Juni, ten 5.30 ure. Al de raadsheeren waren tegenwoordig, uitgeno men M. hveins d'Eeckhoutte. Het proces verbaal der vorige zitting wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. De komst van den Heer Baron Ruzette, Gouverneur der Provincie werd gemeld, voor den tweeden Zondag van Oogst, dus met Kleinen-Tuindag. Als naar gewoonte zal er een feestmaal plaats hebben. M. de Voorzitter stelt voor, een muur te metsen aan den noordkant van 't kerkhof. Het bestek bedraagt 3900.45 fr. Een krediet van 4.000 fr. wordt gestëmd. Feesten I Eene toelage van 300 fr. wordt gestemd I voor het houden van een Geitenprijskamp, op Donderdag 8n Oogst, om 9 ure, op ite Veemarkt. M.D'Huvettere doet het nut uitschijnen van een konijnenprijskamp te houden en uit I den wenscb, die door den gemeenteraad gedeeld wordt, van zulk een prijskamp te j zien inrichten. 1 Eene lange bespreking heeft vervolgens 1 plaats om den taks .vast te stellen der kramen bij de Tuindag- en Kattefeesten Een taks van 3 fr. per loopenden meter," op ten hoogsten 3 mt. diepte voor de uitstalling, gedurende geheel de kermis,wordt gestamd. M. de Voorzitter steltvoor, daar de Foire van Gent acht dagen vervroegd is en dus met de Kattefeest samenvalt de Kattefeest te vervroegen. Met eenparigheid van stemmen wordt de Kattefeest vastge steld op den Zaterdag avond na Asschen- woensdag tot «len derden Zondag heropvol- gende. Dus acht dagen vroeger als gewoon te. De Tuindagfeesten worden behouden op den eersten Zondag van Oogst tot en met 15n derzelfde maand. Een deel boschgrond toebehoorende aan de Burgerlijke Godshuizen genoomd het Hoogen^iekenbosch te Zillebeke v ordt aan M. Landas verkocht voor 8085 fr. De verkoop van sparren uit den Vullen Meerschboscli heeft 5940 fr. opgebracht Daar het torentje dei oude St Jansabdij, nabij St Niklaaiskerk, in zeer slechten staat is en gevaar oplevert, wordt tot de afbraak der twee bovenste gedeelten besloten. (Om te herstellen zou men het geheel moeten vernieuwen.) Een krediet van 400 fr. wordt toegestaan. De daken der Stadsmeisjeschool in St Run straat zijn in zeer slechten staat en eene dringende herstelling is noodig. De kosten hiervoor worden op 1700 fr. geschat. Het programma der Tuindagfeesten wordt goedgekeurd. (.Dit programma geven wij in een volgend nummer.) Eene toelage van 10.OÜ0 fr. wordt gestemd. De 4 000 fr. voor de Zomerfeesten zijn hierin niet begrepen. M. Lemahieu heeft klachten ontvangen vanwege beenhouwers over het stempelen van nuchteren kalvers, in sommige herber- gen, buiten't slachthuis. Sommige beenhou wers, zegt hij, zouden het inkomen van nuchteren kalvers geheel willen belet zien, anderen begeeren het tegendeel. Er worden in 't slachthuis van Yper min nuchteren kalvers gestempeld dan vroeger, maar uit ren onderzoek blijkt, dat deze vermindering zich sedert eenige jaren doet gevoelen. In 1901 waren er 675 nuchteren kalvers gestempeld in 1902 557 en in 1903 335, dus eene merkelijke vermindering. Het opkweeken van vele kalvers en de markten \an Meenen en YVervick, wiens prijzen hooger staan dan hier, zijn twee groote redens dezer vermindering. Een onderzoek in 't slachthuis heeft bestatigd dat daar alles geheel net onder houden wordt. Een voorstel om in 't slachthuis een put te maken om de doode dieren erin te doen, keuit hij zelf af, daar het groote kosten zou veroorzaken en de doode beesten na een dag of twee toch weggevoerd zijn. M. de Voorzitter zegt dat er een oog in 't zeil zal gehouden worden om 't stempe len buiten het slachthuis te beletten, maar nogtaus bij wettige reden, mag volgens 't reglement, de stempeling ten huize geschieden. Ook mogen geen nuchteren kalvers uit de omliggende gemeenten naar Yper gebracht worden om te stempelen. M. Sobry vraagt dat de verslagen van den gemeenteraad van 1905 en 1906, alsook de rekeningen en begrootingen, welhaast zouden ten dienste zijn der belanghebben den. Hij vraagt ook dat men de gazlanteerns eene uieuwe lage ver ve zou doen geven.Met de komst van den heer Gouverneur ware dit wel geschikt. M.Lemahieu vraagt dat men zou peizen op de lanteernsvan den Zonnebekesteenweg, waar sedert 3 maanden de gazbuizen liggen. M. de Voorzitter heeft van iemand gevraagd geweest om de kalsijde aan den Verloren Hoek te doen herstellen, daar er diepe wagenslagen in zijn. M. Lemahieu -• doet bemerken dat hij zelf hierover reeds gesproken heeft, maar tot nu toe is er geen gevolg aangegeven geweest. M. Sobry. Wanneer zal de Klaverstraat herlegd worden M. de Voorzitter. De naaste week zullen wij dit in openbare aanbesteding geven. M. Sobry hoopt dat men allichte aan Zillebeekvijver zal beginnen. M. de Voorzitter. Wij zullen al doen wat wij kunnen om zoohaast mogelijk hand aan 't werk te leggen. De openbare zitting eindigt tin 7.15 ure. De peerdenloop van verleden Zondag is bijzonder wel gelukt. Veel volk woonde de koersen bij. De koersen wierden geopend door een peerdenfeest, ingericht door de beste ruiters der Rijschool van Yper, welke ook tusschen het rennen dor vreemde sportmens,verschil lige werken en spelen uitvoerden, die zooals gewoonti het volk bijzonder aangenaam waren. De Strijd voor een peerd met negen ruiters voor acht peerden, heeft het volk bijzonder bevallen. Vervolgens had een Ro^enspelplaats waar acht dappere ruiters een ander ruiter, niet min moedig, trachtten hem eene roos te ontnemen, maar die ze op 't einde van 't spel toch bleef houden. Het Springen in tegenovergestelde richting door vier groepen van vijf ruiters en het Ringsteekspel waren al stukken, die de meeste oplettendheid vanwege de ruiters en een groot geduld vanwege de de onderwijzers-officieren vergden. De Stadsharmonieluisterde dit feest op. Ziehier den uitslag der peerdenloop- strijden Prijs der Vrouwen. (Drafkoers, gezadeld en ingespannen voor belgische peerden van 3 tot 6 jaar.500 fr. prijzen, 6 deelnemers). 1. Boston (Dierckens); 2.Yorka (Roelens); 3. Yorck (Cardon). Prijs van de Yperlee. (Drafkoers, buiten reeks,gezadeld en ingespannen,vrij gewicht voor alle peerden. 800 fr. prijzen, 11 deelnemers). 1. Clairon (Vandenberghe) 2. Pourquoi (Dierckens); 3. Ponpiue (Van Loosvelt). Prijs der beschermleden. (Drafkoers, gezadeld en ingespannen voor Belgische peerden van 3 jaar. 500 fr. prijzen, 5 deelnemers). Epsom (Dierkens); 2. Rallié (Bruynooghe)3. Joubert (Verzele). Prijs van de Stad. (Algemeene drafkoers. gezadeld eu ingespannen voor alle peerden. 1 000 fr. prijzen, 9 deelnemers).1. Vermine (Vanloosvelt)Raoul ex Annamite (Pierraerts)3. Utile (Coppin.) De peerdenmarkt op St Jansdag was dit jaar wel bijgewoond, ook waren er meer peerden dan vroegere jaren, vooral jonge dieren. Een 200tal mededingers namen aan de verschillige prijskampen deel. Ziehier den uitslag. Ruinpeerden van 3 jaar en daarboven le prijs zilveren eermetaal en 25 fr. en 2en prijs zilveren eermetaal en 20 Ir. tc verdeelen tusschen H. Deblock, Crom'mke en P. Decoster, Passchendaele 3 p. z. eerm.15 fr. V.Vanlsacker, Hooglede; 4 id. 15 fr. C.Demeulonaere,Rouss. 5 id. 10 fr. Wed. D. Rompen, Gits 6 id. 10 fr. W=. Coudyser, Lkngem. 7 id. 5 fri Kinders Versick, Gits 8 id. 5 fr. R. Vancoillie, Rumbeke; 9 id. 5 fr. We Delva, Zonnebeke. Zuigers Hengsten 1 p.z. eerm. 15fr. W°. Coudyser, Langem. 2 id. 10 fr. C. Verbeke,Elverdinghe; 3 id. 5 fr. J.Vanmedegael.Gysegem; 4 id. 5 fr. J. Vandenberghe, Boes. Merriepeerden van 3 jaar en daarboven 1 p. z. eerm. 25 fr. H.Bogaert, Langemarck; 2 id. 20 fr. Xavier Dick, Hooglede 3 id. 15 fr. F. Samyn, Boesinghe 4 id. 10 fr. H. Veifaillie, Loo 5 id. 5 fr. C. Pype, Langemarck 6 id. 5fr. A.Vanneste,Langemarck; Merriepeerden van 3o maanden. 1 p.z.eerm. 20fr. A.Vandenberghe, Boesin.; 2 id. 15 fr.H.Descamps,Noordschote; 3 id. 10 fr. C. Lemahieu, Yper 4 id. 5 fr. F. Samyn, Boesinghe. Ruinpeerden van 3o maanden 1 p. z. eerm. 20 fr. A.Delfortrie.Zuidschote 2 id. 15 ir. V.Vanlsacker,Hooglede 3 id. 15 fr. J. SamyD, Yper 4 id. 10 fr. R. Vancoillie, Rumbeke 5 id. 10fr. D. Remery, Staden 6 id. 10 fr. L.Dejoncheere, Langem. 7 id. 5 fr. C, Dessein, Gheluwe 8 id. 5 fr. 0. Huyghe, Boesinghe 9 id. 5 fr. Wed. Delva, Zonnebeke 10 id. 5 fr. Ch.Demeulenaere,Rous. Achttienmaanders 1 p. z. eerm. 20 fr. H. Vergote, St-Jan 2 id. 15 fr. Wed. Samyn, St-Jan 3 id. 10 fr. Wed. Samyn, St-Jan 4 id. 5 fr. V.Cnockaert,Zounebeke; 6 id. 5 fr. F. Samyn, Boesinghe 7 id. 5 fr. A.Dewachter,Boesinghe. Merriepeerden van 18 maanden .- 1 p. z. eerm. 20 fr. G. Vervisch.Passchend. 2 id. 15 fr. H. Nuytten, Yper 3 id. 10 fr. A. Mahieu, Komen 4 id. 5fr. R. Vancoillie, Rumbeke. Zuigers Merriën 1 p. z. eerm. 15 fr. Xav. Dick, Hooglede 2 id. 10 fr. Wed. Carpentier.Brielen; 3 id. 5 fr. L. Leterme, Wytschaete. De Jury was samengesteld uit de Heeren Decaestecker. veeartsopziener te Yper Degroote, veearts, Kortrijk Brutsaert, burgemeester, Watou Laga, brouwer Heule Decorte, burgemeester, Zuidschote en Vandromme, landbouwer, Wcstoutre. Ziehier den uitslag der aanbesteding voor de onderhoudswerken aan de gebouwen der Weldadigheidschool van den Staat te Yper 1e lotMM. F. Eymaei, Luik, 1369 fr.05 c. E. Salomé, Yper, 1439 fr. E. Beirnaert- Vandaele, id., 1497 fr. V. Carpentier, id., 1513 fr. 75 c. A. Levis,{Brussel, 1556 fr. 2e lot, Mad. wed. T. Roose, Yper, 4857 fr. 75 c. Mad. wed. E. Seys-Staelens, id., 4902 fr. 3e lot MM. G. Baus, Yper, 671 fr. 50 c. E. Beirnaert-Vandaele, id., 680 fr. Mad. Roose, id., 714fr. 4e lotMM. J. Cloosterman, Gent,1600 fr. F. en M. Vergracht, Yper, 1612 fr. 50 c. R. Desmidt, id.1649 fr. 24 c. Yper-Veurne van 1 Jan. tot 30 April II. 55352fr.02 Yper-Nieuwkerke-Waasten 29335 fr.56 Yper-Gheluwe 12339 fr.05 Dus oene vermindering bij 1906 voor den t'1 van 4994 fr. 83 Eene vermeerdering bij 1906 voor den 2" van 859 fr. 23 en ook id. voor den 3n van 1361 fr. 28 Met ln Juli aanstaande vet trekken dage lijks acht trams uit Dixmude, in plaats van vijf. Van die acht loopen er 4 regelrecht te wege naar Poperinghe, te weten: te 5.22 u., 9.20 u., 13.16 u. en 17.03 u., zij leggen den afstand at in 1 1/2 uur, of daaromtrent t is eene verbetering voor Poperinghe, waarvan de inwoners nu maar 3 recht- streeksche trams hebben, en eenen die hem te Merckem ophoudt van 18.24 u. tot 19.40 u daargelaten den tram van 10.45 ure 's maandags waarmee zij voortkunnen ten 11.30 u. na 17 minuten wachtens. Maar er wordt nog geklaagd omdat de laatste tram van 17.03 u. te vroeg uit Dixmude vertrekt. Van Dixmude naar Elverdinghe loopen er 5 trams te wege, gelijk nu, maar er zijn er slechts 3 die te Elverdinghe aankomen rond den tijd dat de tram die van Veurne komt te Elverdinghe staat, te wetens de trams die uit Dixmude vertrekken te 5 u., te 7.50 u. en te 13.16 u. en die te Elverdinghe zijn te 5.57 u., te 9.08 u. en te 14.30 u.De tram die 's noensuit Dixmudevertrekten te Elverdin ghe aankomt te 12.41 verplicht de reizigers die moeten te Yper zijn van te Elverdinghe te blijven tot 14.39 u. en de tram die 's avonds te 17.57 u. Dixmude verlaat doe* dezelfde te Elverdinghe wachten van 18.57 u. tot 19 45 u. de bestaande toestand is dus voor Yper niet verbeterd. Aangaande de trams die voortaan van Poperinghe naar Dixmude zullen rijden is er groote verbetering, zelfs de volmaaktheid tot stand gekomen, daar er voortaan te 7.14 u., te 11.15 u., te 15.08 u., te 19 u. trams uit Poperinghe zullen vertrekken, die, zonder tijdverlies te Merckem, te Dixmude zullen aankomen te 8.50 u., te 12.56 u., te 16.45 u. en te 20.35 u. Wat verschil bij nu Elkeen weet dat als men te Poperinghe met den eersten tram, te 4.15 u. als 't u belieft, naar Dixmude wil gaan, men te Merckem moet wachten van 5.20 tot 6 39 u. dat het gelijk is dat men met den tram van 7 u. of met dien van 9.55 u. vertrekke, vermits men algelijk slechts ten 11.06 u. voortkan van Merckem, en dat als men ten 13 u. voortgaat, men te Merckem opgehouden is van 14.10 u. tot 10.52 er zijn nu maar twee 1 trams op vijf die voortrijden tot aan Dixmu- i de, te weten de trams van 9.55 u. en 18.25 u., terwijl ze voortaan alle 4 op geschikter uren van Poperinghe naar Dixmude zullen loopen wij wenschen er Poperinghe geluk over eu bedanken er het Trambestuur voor, want wij hooi en niets uooder dan gegronde klachten en verheugen ons als de menschen voldaan zijn.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1