DIT IS SpreeKflraail a EN OMMELANDS Op Zaterdag 6" Juli 1907. esamaeu; 42e jaar. Talmerk 3066 Te irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's IMsboodschapwezert ofte post, tegen 3 frank 's jaars ZOMERFEESTEN b ij wiel koersen Concert Tuindagfeesten ROND UK*WERELD Frankrijk Krijgsgebouwen Eene Geschiedkundige Week Viert den tl Juli Onze Vaderen gevierd STADSNIEUWS Concert Kampstrijd Provinciale Raad Yper in 1905 Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Zaterdag 3 Oogst Zondag 4 Oogst Maandag 5 Oogst Dinsdag 6 Oogst Woensdag 7 Oogst Donderdag 8 Oogst Zondag 11 Oogst - Donderdag 15 Oogst Zondag 18 Oogst M, GORRISSEN, v vas TPEB •So 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Zondag, 7 Juli 1907. om 2 ure,op 't Ml/p- NEPLEIN, groote RIJWIELKOERSE N voor cycles en motocycles ingericht door de Rapid. Club Yprois met de medehulp van 't stadsbestuur. 1000 Ir. prijzen worden gegeven. De Stadsharmonie zal dit feest opluisteren. N. B. In geval van slecht weder zal dit feest tot den Zondag 14 Juli uitgesteld wor den. Kostelooze kaarten zullen Zondag 7 Juli van 8 tot 11 ure in 't Stadhuis uitgedeeld worden, aan de werklieden van stad, boven de 16 jaar oud. Zondag 14 Juli 1907, 's noens, Concert door de Stadsharmonie van Yper. De Gemeenteraad, Bepaalt als volgt het programma van het Gemeentefeest van 1907. Ten 6 ure 's avonds, zal de beiaard de opening van het feest aankondigen. Ten 8 1/2 ure, CONCERT, Groote Markt, door de Stadsharmonie. Ten 7 ure 's morgens, Esplanade, Prijskamp in Vinkengezang. Ten 9 ure, uitgang der Processie van 0. L. V. van Tuine. 's Middags, CONCERT, Groote Markt, door de Koninklijke Fanfare. Schieting me! den Handboog, ingericht door de maatschappij St Jooris Ten 6 ure, Vandenpeereboomplaats, Opstijging van eenen luchtbol, door den lucht vaarder J. Dumortier, van Brussel. Ten 8 ure, GROOT CONCERT, door de Koninklijke Harmonie van Moskroenop de Groote Markt. Ten io ure, in de Halle, Prijsdeeling aan de leerlingen der Staatsmiddelbare school. Ten ii ure, Prijskamp voor Hondengespannen- 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 2 ure, Boomgaardstraat, Hondenloop. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. 's Middags, CONCERT, Groote Markt. Ten 2 1/2 ure, Vandenpeereboomplaats, Wieirijdersfeest Ringsïeking. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 9 ure, Veemarkt, Prijskamp ingericht door het Verbond der Geitenkweeksyndi- katen van het arrondissement Yper. Ten 4 ure, Volksspelen, Zaalhof. Ten 8 ure, CONCERT, Groote Markt. Kruisfaocgschieting, in den doel, ingericht door de maatschappij Les Francs Arbalétriers OFFICIEEL BEZOEK VAN M. DEN BARON RUZETTE, Gouverneur der Provincie. Ten ii ure, GROOTE STOET. Ten ii i/2 ure, Vandenpeereboomplaats, Kinderkoren. Ten 4 ure, CONCERT, Groote Markt. Ten 9 ure, Minneplein, Vuurwerk. Ten 8 ure savonds, GROO I CONCERT door het muziek van het Regiment der Grenadiers, op de Groote Markt. Prijskamp in het Lijnvisschen, ingericht door de maatschappij De Ware Liefhebbers ooXKo°— ONDERSCHEIDENE FEESTEN Prijskampen in verschillige spelen, inge richt door de verbondene maatschappijen, zullen plaats hebben op Tuindag en de vol gende Zondagen. Feesten zullen gegeven worden in de buitenwijken. De omstandigheden der prijskampen en feesten zullen door bijzondere plakbrieven aangekondigd worden. ALGEMEENE SCHIKKINGEN Gedurende de kermis zal het publiek vrijen toegang hebben tot het Muzeum en de Halle (Nieuwwerk). De Zwemkom zal open zijn van Zondag 4 tot Donderdag i5 Oogst. Gedaan in fitting, te Yperden 22 .Juni igoy De Burgemeester-Voorzitter, De Secretaris, R, C0LAER1, In f Zuiden De vlage schijnt over io 't Zuiden van Frankrijk, dank aan eene ooriogsclie leger macht, aan eene kruipende toegeving, aan eene macht van beloften, aan eene bespotte lijke platvoeterij. De scherpste doorn in de onlangsche gebeurtenissen was de muitziekte in som mige regimenten. Als een land op zijn leger niet meer betrouwen mag, daar is geeue regeering meer, en als het nog slechts t'koope houdt door beloften en toegevingen dan rust het op leemen voeten. Dat is de toestand van liet tot heden rijke Zuiderland, waar men altijd teere naar peering heeft gesteld, en als de rijke kloos ters uit hun midden gingen verdwenen zijn, gingen zij nog meer mogen verteeren, en 't was hun ondergang. Nu willen zij alios van de regeering, maar zal zij hen nu kun nen redden van den ondergang, waarin zij heden door eigenschuld is gebracht geweest'? De invrijheidstelling vau de leiders der oproerige beweging wordt geweigerd. De onderprefekt van Narbonne is met pak en zak vertrokken, waarschijnlijk naar zijre eigendommen in het Var-departement. Het komiteit van Argeliers heeft dinsdag- een besluit genomen, waai bij de wijnhou wers verzocht worden het statu quo te onderhouden tot den 10 juli, 't is te zeggen noch betoogingen noch meetingen te houden en verdere beslissingen af te wachten. Sluiting van Scholen Het Fransch Staatsblad Journal officiel heeft zondag een dekreet afgekondigd, waarbij de sluiting bevolen wordt van 82 scholen door kloosterorden gehouden. Daaronder zijn 11 scholen voor jongens en 71 scholen voor meisjes. De meeste dier scholen zijn gelegen in het Noorderdepartement. Te Roebaais zijn er 10 scholen gesloten, 155 broeders en zusters zijn weggejaagd. Meer dan 3 000 binders zijn beroofd van 't godsdienstig onderwijs. Te Waterloos, Burburg, Rijael, Halewijn, Toerkonje, Boeschepo, St Jans Gappel, Haverskerke enz enz. zijn al de vrije scholen gesloten. afgewacht. Volksstoet, raoüt, bezoek aan de Tentoonstelling van het Gulden Vlies, gala concert, enz. Op 24 en 28 Juli, historische stoet en riddersteekpel die in de vermaarde Breidel- stad tafereelen zullen ontrollen van de pracht en den heldenmoed der groote westersche hertogen.Talrijke edele familiën van Brugge, Brussel, enz. men haalt deze aan van d'Ursel, Visart, Ruzette, d'Ansey de Lan- nois, van Galoen, de Neuchatel, Joos de ter Beerst werken rnede tot het weigel ukken van deze vertooningen die beloven zuivere pereltjes van kunst en rijkdom te zijn. En het comiteit met het lofweerdiggedacht het uitzicht van het jubelend Brugge van 1468 weêr te geven, heeft besloten de gevel i der Groote Markt met rijke draperijen, tapijten, enz. te behangen. Met hare overheerlijke Tentoonstelling van het Gulden Vlies zal Brugge gedurende deze dagen een onvergelijkelijk schouwspel van pracht en weelde ten toon spreiden, het geen ongetwijfeld duizenden en duizenden vreemdelingen uit alle kanten van Europa binnen zijne muren zal zien stroomen. Men schrijft ons uit Brugge De luisterlijke feesten waarmee de inhul diging van Brugge-Zeebaven deze maand gevierd wordt, zullen een blijkbaar betoog zijn dat het brugsche volk zijn kunst en handelsbevordering wil vooruithelpen en den titel van Brugge-de-Doode, haar door een Franschschrijvenden vlaming gegeven, niet verdient. Wij zijn heden in state belangrijke en volledige inlichtingen mee te deelen over het programma hetwelk niet ten onrechte eene Geschiedkundige week geheeien wordt. Op 21 Juli zal de brugsche bevolking door eene indrukwekkende betooging op het graf van M. de Maere te Aertrycke.eenc weerdige hulde brengen aan den ontwerper van Brug ge Zeehaven, begin van een nieuw tijdvak van voorspoed. Op 22 heeft eene buitengewone, prachtige yachtkoers plaats van Oostende naar Zee- brugge. Er zijn tot hiertoe een zestigtal inschrijvingen, waaronder Yachten van hooge overheden. Gedurende deze week zal men de meest gezaghebbende vertegenwoor digers van de scheepvaartwereld van Europa en Amerika te Brugge zien samenkomen, 's Avonds nachtfeest te Zeebrugge. Op 23, komt Z. M. Leopold II aan boord van de Alberta, de officiëele inhuldiging der haven van Zeebrugge voorzitten. Na de zegening der haveninrichtingen door Mgr de Bisschop van Brugge, zal een stoet van de schepen ter reede en de Yachten die aan de wedstrijden daags te voren deel genomen hebben, het Koninklijk Yacht naar Brugge geleiden. (11 kilometers afstand) waar de vorst door de feestvierende bevolking wordt Uitslag van de aanbesteding der herstel lingswerken aan de krijgsgebouwen te Yper. Bestek 5 g5o fr. Hebben aangeboden Wed. Roose en Zoon, Yper 6,290.00 fr. A. Desmedt, Yper 6.413.76 fr. A. Delvigne, Yper 6.425.00 fr. Medeburgers, Voorde Vlamingen was de 11 Juli i3oa de roemrijke dag, toen dat klein volk de tallooze benoen over de grenzen sloeg en daardoor zijn vrij volksbestaan voor immer vestigde. Dien 11 Julf was de dageraad van die lange reeks jaren toen het klein Vlaanderen het groote Europa verbaasde door zijne macht en pracht, zijn kunsten en wetenschappen, zijn handel en nijverheid. Klein Vlaanderen was toen groot 1 Vlamingen, wilt ge uwe Vaderen weerd zijn? Herdenkt dan hunne vrome daden, en viert den 11 Juli. Laat op de torens en de huizen de vlaggen vrolijk wapperen Gaat 't hoofd omhoog, met ontplooide vaan, naar dankmis en feestvergadefingen Zingt uit volle borst onze schoone vaderlandsche liede ren en roept eendrachtig eu geestdriftig Vlaanderen boven Namens den oud-hoogstudentenbond van Westvlaanderen De Eerevoorzitter Dr Vansteenste. De Hoofdman Adv. Devisschere. De Penningmeester Dr Depla. De Schrijver Not.David. De Stadhouder Dr Vandenbulcke. De Keurmannen Adv. Demonie, V. Chielens en H. Priem. Elkeen moet en wil naar Brugge Naar den Toog van 't Gulden Vlies Elk wil zich wat moeite geven, Troost zich tijd- en geldverlies, Om de schatten te gaan nazien Onzer groote vijftiende eeuw, Ons door 't voorgeslacht geschonken, Ons ter eer en onzen Leeuw. Zou ons land die schatten hebben Vrucht van werk en weelde en kunst, Hadd' het zich niet vrij gevochten, En, gevreesd, de kunst en gunst Van den vrede niet verzekerd Hadd' het geen zelfstandigheid Werklust, kunstzin, cigenweerde Opgedaan in kamp en strijd? Laat ons dus degenen vieren Die 's lands onafhankelijkheid. Zijn gevreesdheid, rusten vrede Elkeen hebben opgeleid. Frankrijk wilde eens Vlaandren hebben Lijk Bretanje en Normandij, Maar het kwam hier leeuwen tegen, En het liet het vlaamsch en vrij. Vlaamsch en vrij zoo blijv' het immer, Lijk in dertienhonderdtwee, Onversaagd en oninneembaar, Grootsch en machtig als de zee. 't Volk will' voort zijn krachten wijden Aan 's lands roem en heerlijkheid Groeien, bloeien hier als vroeger Handel, kunst en nijverheid 1 Donderdag 11n Juli' (verjaardag van den slag der Gulden Sparen) om 8 1/2 ure 's avonds Concert door de Koninklijke Fanfare wenden, die tot de voornaamste eigenschap pen van ons ras behooren, en die Brugge, na zooveel strijd en misberekeningen, tot een gelukkig welslagen van zijn pogen hebben gebracht Uitslag van den kampstrijd van Yper voor merrieveulens en kweekmerriën van inlansch (1) Het archief levert het bewijs, dat er een vrij aanzienlijk verkeer tusschen Brugge en zijn jft achterland bestaan hoeft. Oou ziet men, in Ü67, Philips van den Elzas een oud voorrecht der in woners van Yper bekrachtigen, volgens het- welkzy.mits betaling van eenen dinier per schip, vrij waren van alle tollen op de Yperleet, een waterloop die tegen de haven van Brugge uit mondde (ZieDiegerick, Inventaire des chartes d'Ypres, 1, 6. nr 5.) ras Wedstrijdspremiën voor merrieveulens van twee jaar (7 mededingsters). ie premie van 100 fr. met zilveren eerme taal aan Cyriel Lemahieu, te Yper, voor Mir\a 2e premie van 75 fr. met bronzen eerem. aan de Wed. Evarist Van Neste, te Gits,voor Mina 3e premiën van 5o fr. met bronzen eerem. aan Cyr. Speybrouck, te Wervick, voor Pol- dérienne Henri Descamps, te Noordschote, voor Mina ,- Fideel Samyn, te Boesinghe, voor Mir^a Aifons Vanden Berghe, te Boesinghe, voor Marie. Wedstrijdspremiën voor merrieveulens van drie jaar (6 mededingsters). ie premie van 125 fr. met zilveren eerem. aan Alo'is Vanlerberghe, te Noordschote, voor Sultane; 2e premie van 100 fr. met bronzen eerem. aan Xaverius Dick, te Hooglede, voor Nera; 3e premie van 75 fr. met bronzen eerem. aan l'ieter Lefèvre, te Zillebeke, voor Marie. Wedstrijdspremiën voor kiveekmerrien (7 mededingsters). ie premie van 200 fr. met bronzen eerem. aan Camiel Pype, te Langemarck, voor Fanny (4 jaar); 2" premie van 200 fr. met bronzen eerem. aan Henri Bogaert, te Langemarck, voor Merveille (5 jaar) 3e premiën van 100 fr.met bronzen eerem. aan Fideel Samyn, voornoemd, voor Mina (7 jaar); aan de Kinders Verhalle, te Zonne- beke, voor Vos (4 jaar) aan Louis Leterme, te Wytschaete, voor Blondine (6 jaar). Bewaringspremiën van 10G0 fr. betaalbaar per jaar en bij vierde gedeelte, voor iedere merrie van 5 jaar en ouderdie eene eerste wedstrijdspremie behaald heeft. (ie termijn), aan Hector Dc-clercq, te Staden, voor Fanny (9 jaar); (2e termijn), aan Aug. Van Neste,te Lange marck, voor Bella (6 jaar); (3e termijn), aan Xaverius Dick, voor noemd, voor Nera (8 jaar); (4° termijn), aan Ern. Dewulf, te Iïecelare, voor Fanny (10 jaar). De zitting van den Provincialen Raad werd geopend onder het voorzitterschap van M. de Gheus, ouderdomsdeken. De heer Baron Ruzette,gouverneur,kwam de zaal binnen onder het uitbundig gejuich van al de leden. In zijne prachtige openingsrede geeft Baron Ruzette een verslag over den Brug- schen handel in vroegere eeuwen, haar verval en haar strijden om te worden wat het vroeger w as eene groote handelstad en zeehaveü. Ook uit hij den wensch van Rousselare door eene vaart met de hoofdstad der provincie te zien verbinden Mijne Heeren, zegt hij, alle Westvlamin- gen hebben reden om zich samen met de Brugsche bevolking te verheugen. De toe komstige aangroei van den rijkdom in de hoofdplaats zal de geheele Provincie ten goede komen. (1) Toen ik op Uwe banken zitting nam, waren uwe wenschen zeer gegeerd. Vergun mij, deze te lange toespraak te sluiten niet eenen wensch te herhalen, die in deze vergadering al menigen keer met talent en overtuiging voorgedragen werd. Ik wensch dat de handel in geheel de Provincie recht streeks voordeel moge halen uit de ontzag gelijke economische instelling die tot stand werd gebracht, en voor de verwezentlijking van welke zij hare opofferingen niet gespaard heeft. Anders gezegd ik wensch dat een kanaal tusschen Brugge en Rousselare welhaast de beide havens met al de water wegen der Provincie moge verbinden Laat ons, tot het volvoeren dier zoo ge- wenschte vollediging der onderneming waartoe gij zoo edelmoedig hebt bijgedragen, de krachtdadigheid en de volharding aan- De woorden des spreker werden geestdrif tig toegejuicht. Wilde de alomgeachte heer gouverneur ook zijnen invloed gebruiken om toch einde lijk eens hand aan 't werk te zien leggen voor 't voltooien onzer vaart, 't zou een nieuwe titel zijn aan de erkentelijkheid der Yperlingen Wij lezen dat er in 1905 te Yper 29 onwettige kinders op 508 ter wereld kwamen, te weten 1 op de Markt, 1 in St Jacobsstraat, 1 in de Bukkerstraat, 4 in de Klaverstraat, 1 in de Neêrstraat, 1 op 't Zaalhof, 2 in den Doorgang, 2 op de Koeimarkt, 1 in de Nieuwhoutmarktstraat, 1 in St Maartens f nieuwweg, 1 in de Oud-Houtmarktstraat, 9 f op St Jacobsbuiten, 2 op St Pietersbuiten, 2 op St Niclaaisbuiten. f Gelukkiglijk wierden er daarvan 15 wet- I tig gemaakt door het opvolgend huwelijk hunner vroeger onvoorzichtige ouders f maar er bleven er twaalf waarvan de plich- tige vader zich niet heeft willen laten ken- nen noch bij het opstellen van den geboorte- l akt, noch later, en 2, die onmenscholijk te vinden geleid wierden, en noch vader noch moeder kennen onbeschaamde zedeloos- j beid, zie daar uw werk Als gij malkaar 1 bemint, waarom trouwt gij niet, gelijk de 121 gelukkige koppels die in 1905 te Yper I ju 't huwelijksbootjen stapten f Er wierden ongelukkiglijk 3 echtscheidin gen uitgesproken, en 417 dooden begraven, "waaronder 17 doodgeborene kinders, en 61 menschen die te Yper slechts tijdelijk woon- den. De nijverheidschool wierd bijgewoond 1 door 202 leerlingen, waaronder 85 houtbe- werkers, 19 steenkappers, 16 schilders, 10 j smeden, 9 lood- en ziukwerkers, 6 goudsme- j den eu graveerders, 10 teekenaarsTwerk- toezieners, 10 hofplanmakers, en 37 begin- nelingen. 5556 boekeu wierden ten huize te S lezen gevraagd uit de stadsbibliotheek vol- gens 1338 schriftelijke aanvragen, j De muziekschool wierd bijgewoond door 203 leerlingen, waaronder 116 knechtjes en j 87 meisjes 26 hunner leerden op de snaren en 4 op het klavier spelen, 12 leerden het muziek blazen, en al de andere leerden de I noten. Op 31 december 1905 telde Yper 702 sol- daten en 81 officieren in de peerd- en voet- I volkskazernen, in het krijgsgasthuis en in l de gendarmerie. 1192Ypersche grondeigenaars betaalden 53.345 fr.17 c.grondlasten aan den Staat,die I daarbij 91.580 fr. 38 c. personeele belastin- gen, 18.850 fr. 74 c. patentrechten en 83.473 fr. 15 c. accijnsrechten op bier en tabak ontving te gaar 247.249 ir. 44 c. een schoon fortuintje. De Provincie trok 8.535.26 fr. 20.354.87 1.886 84 19.014.93 fr. opcent. op de grondlasten op de pers. belastingen op de patenten allerhande lasten 49.791.84 fr. te gaar De stad kreeg 27 205.94 fr. opcent. op de grondlasten 29.401.48 opde pers. belastingen 3.104.50 lasten op honden, peerden, orgels en dansfeesten 59.711.92 fr. te gaar 444 schepen,geladen met 31,685,000kilos zijn uit den Yzer aan de Knocke de Boe- singhevaart ingevaren, en 83 geladen met 3,868,000 kilos zijn uit ouze vaart den Yzer ingeloopen. 310.826 reizigers met 334.130 kilos reis goed zijn onze ijzerwegstatie uit- en inge komen,alsmede 87,764,000 kiloskoopwaren, 2188geldverzendingen, 1037 wagons beestia- len en 18 rijtuigen. De stad trok van den tram Yper-Veurne 2190 fr. meer dan zij moest geven, en van

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1