DIT IS SpreeKdraad [2 EN OMMELANDS Op Zaterdag 13 Juli 1907. 5 centimen 't blad. 42e jaar. Talmerk 3067 Te trekken bij den Uitgever, 7* 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars ZOMERFEESTEN Concert Concerten en Verlichting Den Haag ROND DE WERELD Japonië en Amerika Frankrijk Transvaal STADSNIEUWS Gemeenteraad Rijwielkoersen Muziekschool Vorming 1 lfl Juli St Maartenskerk Provinciale Raad Een blinde koordedanser Bisschoppelijk Paleis te Yper BRUGGE De hoofdstad van Japonië I Toer de flamand Bewaren van Fruit Heldhaftige Priester Spoelen van Aardbeziën VAN ALLES WAT Een eigenaardig Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal STAD YPER Inhuldig ine/ der Haven 23 Juli 'T NIEUWSBLAD vak YPER 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de Agence Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& West Vlaanderen wonen. Een FEESTMAAL zal M. den Gouverneur der provincie aangeboden worden, Zondag, 11 Oogst 190J, ten 1 1/2 u. namiddag. Eene inschrijvingslijst berust in het Stad huis. Prijs 5 franks, wijn niet inbegrepen. De lijst zal gesloten worden den 1 Oogst. Zondag 14 Juli 1907, 's noens, Concert door de Stadsharmonie van Yper. o Zondag, ai Juli 1907 (Nationale Feest dag). van 5 tot 7 ure, CONCERT door de Groote Harmonie van Roebaais (Frank rijk). 127 uitvoerders. OM 9 URE 'S AVONDS, uitvoering van Vaderlandsche Muziekstukken door de Stadsharmonie van Yper en Verlichting der Halle en Groote Markt. N. B. Twee bijzondere treinen zullen dezen Zondag tusschen Yper en Roebaais ingericht worden. Gaan Keer en Roebaais 9 57u. Yper 23.32 a. De Madeleinel0.09 u. De Madeleinel2 42 u. Yper 10.55 u. Roebaais 12.55 u. Nieuw-Modderfontein werden ook bommen geworpen, welke alleen stoffelijke schade veroorzaakten. De bespreking van het Vredecongrcs liep Dinsdag voornamelijk over de kwestie van het scheidsgerecht en afgeveerdigden van verschillende mogendheden stelden wijzigin gen, of liever verbeteringen voor aan de overeenkomst in 1899 in Den Haag gesloten. M. Guillaume, belgisch afgeveerdigde, heeft het historiek gemaakt van de houding door België in deze kwestie aangenomen. Hij somde eene reeks traktaten van scheidsge recht op door België gesloten, en haalde het geval aan der toepassing van de grondbegin selen van 1899 in de internationale praktijk. België,zegde hij,zal zich aansluiten bij al de verbeteringen die, in de mate van recht- veerdigheid en mogelijkheid, in de overeen komst betrekkelijk het scheidsgerecht zullen ingevoerd worden. Dinsdag werd aan de leden der Conferen- cie, door den burgemeester en de wethou ders van Den Haag een schitterend feest aangeboden in de Kursaal van Schevenin- gen. Het orkest speelde de verschillende nationale liederen, en befaamde zangers en zangeressen verleenden hunne medewerking aan dit kunstfeest. 't En zit er niet goed tusschen deze twee landen en van weerskanten bereid men zich tot het uiterste den oorlog De Vereenigde Staten hebben reeds ver sterkingen gezonden naar Manilla en de Subigbaai in de Philippijnsche eilanden. Deze plaatsen schijnen het eerste bedreigd te zijn. Japonië kooptal de eetwaren op voor de bevoorrading van zijn leger. Deze maatregelen duiden genoeg aan dat men langs beide kanten voorzorgen neemt in 't vooruitzicht van eenen oorlog. Hoe lang het nog duren zal, of het oogen- blik heel nabij is, of de aanvallende partij zich eerst nog wat beter moet voorbereiden, is men het nog niet eens, maar in Amerika is elk van oordeel dat de oorlog onvermijde lijk is Een Amerikaander, die onlangs van eene reis uit het Verre Oosten teruggekeerd is, verklaart, dat de Amerikanen de macht der Japoneezen onderschatten en dat de Japonee- zen gereed zijn om, indien het noodig is, eer en weerdigheid te verdedigen voor de wereld. 't Is wat gestild bij de Zuiderlingen. Een onderzoek over den brand der prefek- tuur van Narbonne beraamd de schade op 70.000 fr. zonder de persoonlijke schade voor den prefekt te rekenen. Men schat op 600 het getal voorwerpen die door de ruiten geworpen wierden. Talrijke burgemeesters en gemeenteraads leden, uit de omstreken van Perpip,nan, j hebben hun ontslag ingetrokken. De ouders der muiters van het i7e regi- i ment infanterie die naar Tunis gezonden zijn, hielden in Béziers eene vergadering, waarin besloten werd door eene afveerdiging de regeering te verzoeken de muiters naar Frankrijk terug te doen keeren. Een der muiters schrijft aan zijne ouders Wij zijn zeer tevreden in ons nieuw garni- j zoen. Wij voelen ons bijna gelukkiger dan in een regiment in Frankrijk, ware het niet j dat 't hier zoo warm is en wij gebrek aan water hebben, it Deze soldaat vertelt nog dat zijn bevelhebber aan den Minister geschre- ven heeft Ik sta er borg voor dat ik een eere-regiment zai maken van de gestraften, j die gij mij toevertrouwd hebt. Dinsdag avond werd in gansch den Rand eene geweldige ontploffing gehoord. Het Crowne Hotel te Bogsburg was door een dynamietaanslag getroffen. Verscheidene per sonen zijn gekwetst. Eene lading dynamiet heeft ook de bijzonderste waterleiding van de gaanderijen der Simmer and Yack gansch verwrongen en gekloven. Andere dynamietaanslagen hebben in de mijnstreek rond Johannesburg plaats gehad. Nabij de Cazonmijn en den koolput van Openbare zitting van den gemeenteraad op Zaterdag 13 Juli 1907, om 5 ure's na middags. Dagorde 1. Waterkasteel Levering van kolen lastenboek. 2. Burgerlijke Godshuizen Verkoop van grond te Zonnebeke. 3. Burgerlijke Godshuizen Verkoop van grond te Wytschaete. 4. Kerkfabrieken St Niklaaiskerk, re kening 1900. 5. Burgerwacht Begrooting 1908. 6. Stadseigendommen Aanbesteding voor liet bouwen van eenen muur laDgs het kerkhof. De koersen van verleden Zondag voor cycles en motocycles, zijn uiterst wel gelukt, Er was vele volk en aangenaam weêrtje. Ziehier den uitslag. ISnelkoers voor mannen I. Delahaye, Rijsel. 2. Leturgie, Roebaais. 3. Lacroix, Toerkonje. II. Snelkoers voor vrouwen 1. Jufvr. Romanie Muis, Ste Maria Aalter. '2. Jufvr. Lievens, Moorseele. 3. Jufvr. Marie Plets van Rumbeke. 4. Jufvr. Itsweiler van Herzeb. III. Snelkoers met entraineurs 1. Masselis, Moorslede. 2. Leturgie, Roe baais. 3. Coussement, Moorslede. IV. Koers voor motocycles 1. Mattan, Lichtervelde. 2. Strésia, Brus sel. 3. Pauwels, Langemarck. V. Koers au Poteau 1. Masselis, Moorslede. 2. Leturgie, Roe baais. 3. Haeck, Ste Maria Aalter. 4. idem. Eindkoers 1. Leturgie. 2. Platteau, Toerkonje. 3. Haeck. VI. Aanmoedigingsprijs (tusschen deze die nog geen prijs gewonnen hadden) 1. Catteeuw, Wervik. 2. Henriet Georges, Rijsel. 3. Desmaret9, Wervik. 4. Deleyn, Gent. B.Dooghe, Rijsel. M. Edgard Tinei, de beroemde toonkun dige, heeft Maandag onze muziekschool bezocht. Te dezer gelegenheid wierden verschillige zangen uitgevoerd. Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge is Zondag naar Yper gekomen om het H.Vorm sel in de dekenij van Yper toe te dienen. Maandag morgen vormde hij meer dan 80 leerlingen van St Vincentscollege. Om 10 ure, had de plechtigheid van :t H. Vormsel plaats in St Maartenskerk voor de kinders der vier parochiën van Yper, van Brielen en St Jan, alsook een 60tal jongens uit de Weldadigheidschool, leerlingen der Rousbrugge-Damen, H. Familie St Jozef school en Pensionaat der Fransche Zusters van 't H. Hert, weezen van St Elisabeth- en Jongensweezenschool en eenige leerlingen van 't Pensionaat der Broeders van Aalbeke. In 't geheel omtrent 850 kinders. Vele volk was in deze plechtigheid tegen woordig. M. Biebuyck, voorzitter der Rechtbank van ln aanleg te Yper, was peter in 't College. De peter in St Maartenskerk was M. Oolaert, burgemeester en de meter,Mevrouw Ernest Fraeijs. Donderdag was het de verjaardag van den slag der Gulden Sporen. Van 11 tot 11 1/2 ure 's morgeDS speelde de Beiaard eenige Vaderlandsche liederen en 's avonds ten 8 1/2 ure gaf de Konink lijke Fanfare een Concert op den kiosk der Groote Markt. Waren er overjaar weinig vaandels die te dezer gelegenheid aan de huizen wapperden, van dees jaar waren er nog min. Buiten dit op de Ilaile telden wij er aan de huizen van geheel de stad, slechts £-1 't Is nogal de moeite weerd voor deYper- lingen, wiens voorouders zulk eene groote rol in den slag van Groeninghe vervulden Goddank, men heeft begonnen Aan 't groot herstellingswerk Van Sint Maartenskerk I Aan die dat werk verzonnen, Aan die er geld voor hielden, Kerk, Staat, Provincie en Stad, Aan die er goest voor had, Of kunst en trots bezielden Om een der schoonste kerken Uit haar vervallen staat Voor God en Stad en Staat Kunstvol er op te werken, Biedt 't Nieuwsblad hoogst tevreden Zijn hulde en lof en dank, En wenscht hun goeden gang Op 't pad nu ingetreden, vi ocht 't schoonste onzer gebouwen, Tot Gods eer opgericht, Welhaast een kunstvol zicht, Een aantrek voor ons gouwen, Een Bisschopskerk bedijgen, En mocht ons Vaderland, Ja God de bovenhand Bij ieder er door krijgen. II. Vormseldag. lingen, hebben de plechtigheden der wijding plaats die een grootsch karakter zullen heb ben. Onder andere zal een godsdienstige zang door 83 leerlingen van het Seminarie uitgevoerd worden. Intusscbentijd zal de Alberta versluisd zijn en om 1 1/2 ure neemt de Koning plaats in zijne berline, die hem tot aan de Alberta geleidt, terwijl de overheden met de treinen terug naar Brugge rijden, waar zij aan de haven, op de komst van den Vorst zullen wachten De yacht van Z. M. wordt gemeerd aan het hoofd der kaai van den oostelijken bassijn, bij de groote kraan waar een koninklijk salon wordt ingericht. Daar hebben nieuwe ont vangsten plaats, waarna eene revue n door den Koning van al de maatschappijen die op het plein der haven gerangschikt zullen staan. I Z. M. neemt vervolgens plaats in een prachtrijtuig van het Hof, met zes peerden bespannen en komt de stad binnen, gevolgd door de overheden en maatschappijen en rijdt rechtstreeks naarde Tentoonstelling van het Gulden Vlies, langs eenen weg die nog niet bepaaldelijk vastgesteld is. Na eene ontvangst op het Stadhuis heeft de terugkeer van Z. M, plaats hoe of langs waar is insgelijks nog niet gekend. De Bruggelingen zullen dus nogmaals de gelegenheid hebben om hunne verknochtheid aan den Koning en aan het vorstelijk Stam huis te betuigen. j vleesch en dit krijgt er een aangenamen smaak door. i f De taks op de rijwielen werd in de zitting van den gouwraad van woensdag op 6fr. gebracht, met de hoop den taks te naasle jaar op 5 fr. te kunnen brengen. In de zitting van vrijdag werd de wensch uitgedrukt dat de inwoners der beide Vlaan- deien, ingeschreven op den telefoon, onder malkander zouden mogen telefoneeren zonder aan den buitengewonen taks onder worpen te zijn, dien men moet betalen als men buiten den groep spreekt. Die wensch zal naar de Kamer gezonden worden. De Ameiikaansche bladen bevatten een bericht, dat inderdaad Amerikaansch mag heeten. Een koordedanser, of liever koord-wandelaar, zekere Ivy Baldwin, gaf bij Eldorado Springs eene voorstelling. Er was een draad gespannen over een zeer diepe en tamelijk breede rotskloof. De man was nog ca. 50 vt. van den overkant, toen hij plotselings blind werd. Maar,hoe vreemd het moge schijnen, hij verloor zijne tegen woordigheid van geest met, en, geleid door de stemmen van zijne helpers aan den over kant, wist hij ten slotte den rand te berei ken. Nu dat men St Maartenskerk van Yper j derwijze begint te herstellen dat ze weerdig weze van eene Bisschopskerk te worden kunnen wij niet laten den wetisch uit te drukken dat Zijne Hoogweerdigheid de Bis schop van Brugge den titel beooge en bekome van Bisschop van Brugge en Yper, en dat hij hier weieens, gelijk te Brugge, een bisschoppelijk paleis hebbe. Wij zagen onlangs het stadhuis van j Rouen in Frankrijk, een gebouw met twee zijdsgebouwen die vooruitsprongen, en die j verbonden waren langs de straat met een hekken en twee torentjes bij den ingang, en wij vonden dat men te Yper iets dergelijks zou kunnen hebben dat zou kunnen dienen voor bisschoppelijk paleis 't ware het ge wezen klooster der Arme Klaren met de kapittelzaal ten oosten en de schouwburg zaal ten westen wij wenschen dat heter eens van kome Het programma van dezen grootschen dag inhuldiging der haven is bijna geheel en gansch vastgesteld. Ziehier wat wij er over vernomen hebben De overheden en de uitgenoodigde perso nen zullen 's middags uit Brugge naar Zee-Brugge vertrekken met bijzondere trei nen, om ten 13 1/2 ure op den Zeemuur aan te komen. De treinen worden naar het uiteinde van den Zeemuur gesteken en achter den hangar n° 4 wordt de Koninklijke trein in gereed heid gebracht. Op het noorderlijk gedeelte van den havendam zullen de overheden en de uitge noodigde personen plaats nemen en op het zuidelijk deel Mgr de Bisschop met gansch de geestelijkheid die tot de wijding der haven moet overgaan. Z. M. de Koning uit Oostende komende met zijn yacht Alberta,'za] 0m 1 ure juist aanleggen aan den ZeerH'Uur Vp-yzee BrUgge (hangar n° 4). Na de voorstèl- Om u een begrip van de grootte van Tokio te geven, zegt een briefschrijver van het Hbl. wil ik hierbij even vertellen, dat de stad vier maal zooveel inwoners heeft als Amsterdam, (ruim 2 millioen), en daar nooit huisge zinnen boven elkaar wonen,maar elke familie zijn eigen huis heeft, dat midden in een tuin of tuintje staat is de oppervlakte van de stad verbazend groot, grooter dan die van het kolossale Londen met al zijn voorsteden. Tokio is het Parijs van de Japoneezen. De stad is vol licht en vroolijkheid, heeft haar paleizen en parken, haar monumenten en beroemde tempels. In sommige deelen van de stad is eene voortdurende kermis, daar kan men worstelstrijden of goochelaars zien, voor 5 centen gevangen vogeltjes laten weg vliegen, curiositeiten en snoeperijen langs den weg koopen. De Japoneezen loopen rond met vroolijke gezichten, ze hebben altijd plezier, ze zijn echter nooit luidruchtig, ze glimlachen alleen maar. Het is jammer, dat de middelen van ver voer in Tokio veel te klein in aantal zijn alleen electrische trams. Wel rijden de trams op een paar meters afstand van elkaar,zoodat men soms in eene straat tien achter elkaar ziet die naar dezelfde plek gaan, maar ze zijn altijd alle overvol. Zoolang er nog een staan- plaatsje in over is, worden er menschen in toegelaten, en wie in een tram eene zitplaats verovert, treft het. Een der voorsteden van Tokio is beroemd om de azalea's, zooals een ander deel het is om zijn irissen, en weer een ander om zijn chrysanten. In die voorstad,Okubo, zijn vele azaleatuinen, die in de azalea-week openge steld worden voor het publiek, dat voor twee of drie centen toegang krijgt. Zij behooren bij kleine woningen, waarvan de eigenaars dan gewoonlijk netjes aangekleed op de veranda's zitten. Het volk heeft de bloemen ook lief, kin deren sparen ze, zelfs de straatjongens, hier als in elk ander land wel eens belust op kattekwaad, denken er niet aan, struiken of planten te mishandelen. Ik zag in een armoe dig straatje een rozenstruikje bloeiend tegen een kaal boomstammetje hoe het er geko men was, zal niemand geweten hebben. Er waren twee roosjes ontloken, en die vroolijk- ten het straatje op, de jongens lieten ze staan, lieten het teere plantje in leven, dat vreugde gaf aan alle voorbijgangers. Zoo is het mogelijk, dat langs de openbare wegen de mooiste boomen en struiken veilig staan. Moest dat t' Yper gebeuren, 't zou er lief uitzien 1 Zekere Mantens kwam verleden jaar te Rijsel en vond daar een heerschap, dat met hem kennis maakte, en voorstelde eens een toertje in de stad te doen. Beide maakten een goed gelag in eene herberg, en als t op betalen aankwam, was de vreemdeling verdwenen. Ge moogt dat niet kwalijk nemen, zei madam, dat is un tour de Francais Betaal maar. Ik neem dat niet kwalijk zei Mantens integendeel haal nog maar eene flesch op. Terwijl madame in den kelder was,schoof hij den grendel voor de deur en riep Madame ge moogt dat niet kwalijk nemen' dat is een tour de flamand 1' ruit dat men wil bewaren, moet voor zichtig neergelegd worden. De zonnekant van het fruit, 't is te zeggen deze, welke aan de zonnestralen is blootge steld geweest, en dus ook bet rijpst is, moet omhoog liggen. De beste wijze om fruit te bewaren, is de vruchten op eene plank te leggen, bedekt met geweven goed en langs boven het iruit te bedekken met wollegoed. 't Is zeer aan te prijzen wat kalk te leggen op den fruitzolder. Dat zuigt de vochtigheid op. Over eenige jaren ontstond te Andelot, in het Fransch Juradepartement, eene ontrig- geling van den spoortrein. De Eerw. Heer Bergoy, professor in het Seminarie van Orleans, het doodsgevaar ziende waarin hij en zijne reisgenooten verkeerden, wekte allen op om eene akte van berouw te ver wekken, en uit den bankwagen te springen. Elkeen volgde dien raad, en de heldhaftige priester bleef de laatste, om aan ieder zijner gezellen de H. Absolutie te geven. Toen hij op zijne beurt zich wilde redden was het te laatde wagen sloeg om, en verpletterde den martelaar van zelfopoffering onder verbrijzelde wielen en wanden. Smelt in een kleinen, nieuwen pot 1 deelen raapolie en een deel colophonium. Op een stok gesteken komen de vliegen op deze lijm 1 af. Is de stok vol, maakt men die boven het vuur warm en strijkt er de vliegen met strooi af. Dit zal binnen kort te pas kunnen komen. Om de vliegen van het vleesch te houden> wrijft men het in,met het bekende soepkruid dragon. Het houdt de vliegen van het Gewoonlijk worden de aardbeziën gespoeld alvorens ze op tafel te brengen. Weinigen denken eraan dat door dat spoelen de fijne geur dezer vrucht grooten- deels verloren gaat. Om de onreinheden van de beziën weg te nemen bestaat een eenvoudig middelneem een stuk mousselien in water gedoopt, giet de aardbeziën erop en schud ze zacht her haalde malen. Het zand en ander vuil zal aan de mousselien kleven en de aardbeziën Ylieeenlljm zulIen 200 proper zijn alsof ze gespoeld J waren, zonder hunnen fijnen geur te ver liezen. naspel op den Boerenoorlog is in Engeland thans vertoond. De koning van Engeland heelt volledige genade geschonken aan kolonel Arthur Lynch, in 1903 veroordeeld voor hoog verraad, omdat hij hetEngelsche leger bevocht in de rangen der Boeren.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1