DIT IS EN OMMELANDS Speciaal S2 Op Zaterdag 20n Juli 907. 5 centimen "t 42e jaar. Talmerk 8068 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars ZOMERFEESTEN Zondag, 21 Juli 1907 Zondag, 28 Juli 1907 ROND DE WERELD Amerika en Japonië Transvaal Venezuela Duitschland STADSNIEUWS Gemeenteraad j li11 Juli Katholieke Wacht St-Vincent's College Onze Vaarten Korea en Japonië Leve België Leve Koning Leopold Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal STAD YPER Aanslag tegen IV!. Fallières Waterkasteel burgerlijke Godshuizen Kerkfabriek Aanbesteding- 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Een FEESTMAAL zal M. den Gouverneur der provincie aangeboden worden, Zondag 11 Oogst 190?, ten 1 1/2 u. namiddag. Eene inschrijvingslijst berust in het Stad huis. Prijs 5 franks, wijn niet inbegrepen. De lijst zal gesloten worden den 1 Oogst. 's Noens, Te Deurnin St-Maartenskerk. Van 5 tot 7 ure, CONCERT, op de kiosk der Groote Markt, door de Groote Har monie van Roebaais 127 uitvoerders. Om 9 URE, uitvoering van Vaderlandsche liederen door de Stadsharmonievan Yper en Verlichting der Halle en Groote Markt. Om 8 1/2 ure 's avonds, Concert door de Koninklijke Fanfare van Yper. Zondag, 14 juli, vierde Frankrijk zijn nationaal feest. Ten 7 1/2 ure 's morgens verliet M.Fallières,voorzitter der Republiek, het Elyseum en begaf zich naar het Oefe ningsplein. Bij zijne aankomst werden kanonschoten gelost en M. Fallières, met zijn gevolg, werd vol eere door de officieren van 't leger ont vangen. Vervolgens overhandigde hij decora- tien aan generaals en hoogere officiers en nam het leger in oogenschouw. De krijgs- luchtbal Patrie werd te midden eene geestdriftige hulde opgelaten. Na dit krijgsfeest trok de President naar het Elyseum terug.Op de Marignylei, werden twee revolverschoten in de richting van M. Fallières gelost, die gelukkiglijk niemand kwetsten. MM. Fallières en Clemenceau, die zich in dezelfde koets bevonden, keerden zich, na het eerste schot in de richting van den kerel; zij zagen hem den rechter arm opheffen en een tweede schot in de lucht lossen. De dader werd aanstonds aangehouden, 't Schijnt een krankzinnige te zijn of ten minste aangedaan van vervolgingswaanzin. Ineen koffer welke hij in de statie van St Lazare, in bewaring gegeven had, vond men papieren welke zijne eenzelvigheid be vestigden. 't Is zekeren Leon Maille' geboren te Neryes, den 20 juni 1868. Hij bezit goede getuigschriften en heeft zijnen krijgsdienst gedaan. De revolver waarvan hij zich bediend had is een wapen van n 1/2 centimeters; het bevatte zes kogelkardoezen. Twee der kar doezen waren afgeschoten. In zijn koffer was er nog een groote voorraad kardoezen. Ondervraagd zijnde, weigert hij uitleg te geven daar hij vreest dat zijne klachten toch niet zouden aanhoord worden. Aan zijnen advokaat vertelt hij ook onsamenhangende zaken, die klaar bewijzen dat den man bij zijn verstand niet is. Zijn die schoten gelost om 't ministerie wat in achting te doen winnen Is 't oprecht een aanslag? Wie zal er wijs uit worden uit hetgeen een zot heeft gedaan De oorlog tusschen dezetwee landenschijnt nog wat uitgesteld te worden. De Japoneesche gezant te Washington en de admiraal Yamoto hebben te Oysterbérg met President Roosevelt een onderhoud ge had, dat volgens hunne verklaring in elk opzicht hoogst bevredigend is. Daardoor wierd bevestigd dat tusschen beide regeerin gen een volmaakt goede verstandhouding bestaat en dat nauwkeurig beschouwd, de beide naties elkander vriendschappelijk gezind zijn. Voorzeker omdat geen van beide landen voor den oorlog gereed is 1 Overal komen de Amerikanen in opstand tegen de Japoneezen die in groot getal in Amerika verblijven en die in sommige steden der Vereenigde Staten zelfs een geheel kwartier der stad bewonen, Hier en daar wordt een Japoneesch spion aangehouden en tusschen de duizende Japoneezen die langs Mexiko in Amerika geslopen zijn vindt men talrijke oud-strijders uit den oorlog met Rusland en zelfs officiers met een medalje. Te Vallejo zijn Amerikaansche en Japo neesche zeelieden in twist gekomen waarbij de Japoneezen bedreigd werden uit de stad gejaagd te worden. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat 7 hoofden van de Pondo Jingo stammen in Transvaal aangekomen zijn. Zij verzochten de regeering, Kaapland te mogen verlaten om in Transvaal in het weste lijk gedeelte een eigen gebied te mogen stichten. Zij willen uit Kaapland weg, omdat daar de nieuwe strenge wetten hun niet bevallen. Deze volkstam telt een half millioen zielen en wilt So.ooo hectaren land hebben. Venezuela heeft nogal wat oude rekeningen te vereffenen. Ook heeft ons land een postje openstaan en hierover werd er enkele dagen geleden eene ondervraging gedaan in de kamers. Venezuela was door het hof van Arbitrage te 's Gravenhage veroordeeld geweest tot het betalen van 10 millioen aan de Belgische schuldeischers. Nu komt de Venezuelaansche regeering f-, een geelboek uit te geven, waarin zij afkon- rrankrijk digt, dat Venezuela zijne schuld aan België niet zal betalen, ondanks het vonnis van het Hof van Arbitrage, dat haar tot de betaling verplicht. Men denkt dat de Vereenigde Staten wel het vlootlooze België zullen ter hulp komen. Het verslag der vorige zitting wordt goed gekeurd. M. Vanclerghote vraagt als de geschillen tusschen de stad en Mad. Wed. Donck, nopens het bouwen van een huis op de Statieplaats, vereffend zijn. M. de Voorzitter. Neen. De stad had daar geern een kunstrijke gevel gezien, voor dewelke zij 1000 fr. toelage wilde geven. Mad. Donck wilde i5oo fr. en de zand- steenen. 't Is spijtig dat wij niet overeenge komen zijn, want de Statieplaats zou nog een schoon gebouw te meer geteld hebben en zou te gare met de nieuwe gendarmerie, die ook op de Statieplaats zal gebouwd wor den, een prachtig uitzicht opleveren. M. D'Huvettere vraagt dat de gemeen teraad aan de erfgenamen van M. Vande- voorde een jaar verlang zou toestaan voor het bouwen van een huis met kunstrijken gevel op de Statieplaats. De raad beslist dat de gevels tegen inOogst 1908 zullen moeten opgebouwd worden. Dezelfde beslissing is genomen voor M. Hector Veys, die een aanpalend gebouwtje van 3.5o mt. breedte zal oprichten, tusschen zijn huis en dit van de erfgenamen Vande- voorde. Eene aanbesteding zal plaats hebben van 12.000 kilos fijne halve vette kolen. Daar de laatste kolen te wenschen lieten is er nu eene andere soort aangenomen. Het lastenboek, die in 't vlaamsch en 't fransch opgesteld is, ligt ter inzage op 't stadhuis. Eene voor waarde is bij de gewone voorwaarden ge voegd en luidt als volgt Indien de kolen van den aanbieder niet voldoen aan de ver- eischte hoedanigheden,mag het stadsbestuur, op zijne kosten, de kolen zelf aankoopen. 't En is nu geeneinbeeldingmeer,wanneer men zegt dat er bestuurbare ballons bestaan. Verschilligereizen zijn reeds gedaanzonder j dat een enkel ongeval plaats had. De Patriezoo noemt dit vaartuig heeft Zondag verschillige tochten gedaan boven Parijs, waarbij de lijnen der straten gevolgd werden ook met en tegen wind of de wind ter zijde worden de bewegingen met zulke snelheid uitgevoerd dat dit luchtvaartuig zoo rap vliegt als een trein rolt. Deze uitvinding verwekt zooveel geestdrift in Frankrijk dat men om nog veel «Patrie Sn vraagt. j 't Schijnt dat dit nogal in den neus kittelt van Duitschland; maar over den Rhijn is men ook bezig met een Par\efah te maken die nog beter moet kunnen bestuurd en gedreven worden. Verslag van den Gemeenteraad van Zater- dag i3 Juli. De openbare zitting begint ten 5 1/4 ure. M. Fraeijs alleen is afwezig en had zich verontschuldigd. De gemeenteraad keurt den verkoop goed van een deel grond, gelegen te Zonnebeke en toegewezen aan M. Markey, handelaar te Zonnebeke, voor de som van 1.340 fr. De verkoop van grond te Wytschate wordt insgelijks goedgekeurd. De rekening van 1906, der kerkfabriek van St-Niklaai's, is goedgekeurd. Zij bedraagt in ontvangsten fr. 6549.62 uitgaven 6221 17 Overschot fr. 328.53 Burgerwacht De begrooting van 1908 bedraagt in ont vangsten en uitgaven 1700 fr. Aangenomen. M. D'Huvettere vraagt hoe het staat met de Stand van de Burgerwacht. M. de Voorzitter zegt dat het berek der stadswerken de naaste weke vergaderd en dat er dan zal beslist en met de hoogere over heid maatregelen genomen worden. Vier aanbiedingen voor het bouwen van een muur aan den noordkant van 't kerkhof zijn toegekomen. Het bestek bedroeg 3982 70 fr. Drie inschrijvingen van Dhont, Pincket en Wed. Roose Zoon, zijn één dag te laat in de post afgegeven. De inschrijving van Bruno Soete, op tijd besteld, was in regel nier, daar het minimum van loon voor de steenkappers leeger stond j dan dit drH? de stad vereischt. Deze aanbesteding moet dus herdaan worden. M. Bouquet zegt dat de bewoners der j Boterstraat, waar de kalsijde herlegd is, j klagen over het stof en zand welke in de i winkels, waarvan de deuren meestal open- j staan, binnenvliegt, bijzonderlijk als er auto I mobiels voorbij rijden. j M. de Voorzitterraadt de bewoners aan, voor dit jaar, zelf de straat met water te 1 beproeien en voor ter jare hoopt hij dit door de stadswerklieden te laten doen bij middel van eene sproeikar. De openbare zitting wordt om 6 1/4 ure geheven. j De Journal d'Ypres is van meening dat de 11e Juli niet moet gevierd worden, dat men beter den 2in Juli zou vieren, omdat dit de verjaardag is onzer onafhanke lijkheid. De slag der Gulden Sporen is het begin geweest van onze onafhankelijkheid in i83o verworven. Ware België in de handen van Philip de Schoone gebleven, wat ging er in i83oen nu van ons Vlaanderen geworden zijn Eerst Belg en dan Vlaming schrijft het blad. Maar zijn de Vlamingen misschien geen Belgen Voor reden geeft dit blad op: i83o is toch zoolang niet geleden ais i3o2 en in dezes eeuwen meldt de geschiedenis niet dat er bij onze voorouders een vaandel uitgesteken wierd om dezen heugelijken dag te vieren j Waarom was het dan noodig dat men in j 1887 op de Groote Markt te Brugge de j standbeelden oprichtte van Jan Breidel en j Pieter de Conine, daar i3oi langer geleden is dan i83o Waarom was het noodig dat men te Kortrijk in 1902, zulke grootsche feesten inrichtte en een standbeeld plaatste, daar onze voorouders zelfs geen vaandel op iin Juli lieten wapperen om dezen roemrijken verjaardag te herinneren Vroeger vierde men ook den 21 Juli niet 1 En hier zou men dus dezelfde vraag kunnen stellen En waarom zouden deze, die 't na- tionaal vaandel lieten wapperen op n" Juli j aan hun plicht te kort blijven op 2in Juli j Jan Vlaminck. j s Zondag 21 Juli, ten 8 1/2 ure 's avonds, j vergadering der Katholieke Wacht in 't Volkshuis. 's Morgens ten 9 ure, zielmis voor Em. j Coutrez in St-Niklaaiskerk. De plechtige prijsdeeling aan de leerlingen van St-Vincent's College jal plaats hebben in de feestzaal van 't College, op Donderdag in Oogst, om 9 1/2 ure./ Onder de uitgaven van het bestuur van Bruggen en Wegen, ingeschreven voor de talrijke en belangrijke werken in België aan stroomen, rivieren en vaarten, vinden wij 7.500 fr. voor de vaart van de Leie naar de Yperlee en 8.000 fr. voor de vaart van Yper naar den Yzer. Drie Koreaansche afgezanten zijn naar het Vredecongres in Den Haag gekomen om hun beklag te doen over Japonië, die na den oorlog met Rusland meester heeft wil len maken van dat Schiereiland. 't Schijnt dat de Koreaansche prinsen aan doovemans deure geklopt en dat hunne komst te 's Gravenhage weinig geholpen heeft om het leven van hun vaderland te redden. Korea heeft eene bevolking van 20 mil lioen zielen en strekt zich uit van China in de richting van Japonië. Dit land is bestierd door een Keizer en heeft voor hoofdstad Seoul. In oude tijden hebben zich daarMongolen gevestigd, en zich vermengd met de oor spronkelijke bewoners, die van Japonee- schen oorsprong waren. Dezelfde trekken zijn in de gezichten der beide rassen waar te nemen,zoodat men in een opzien moeilijk kon onderscheiden als het Chineezen of Japoneezen zijn. De taal der Koreanen is wat met de I Japoneesche verwant, maar het letterschrift j word van de Chineesche geburen overgeno- j men. In hoogere kringen spreekt men ook 1 Chineesch en belijdt men de leer van Con- 1 fucius, het lagere volk is Boedhist of f Shamanist. 't Is een merkweerdig volk geweest, de Koreanen De geschiedenis van dit land meldt dat dit rijk tot het jaar 1000 door voortdurende binnenlandsche oorlogjes werd gekenmerkt j en dat er in de 14e eeuw een ernstige oorlog uitbarstte tegen hetzelfde Japonië die thans j op dit rijk zijn harde hand gelegd heeft. Deze strijd was voorzeker verloren voor de Koreanen, ware 't niet geweest dat China j een handje toestak en de Japoneezen j verjoeg. Maar toen de Koreanen bemerkten, dat j hun groote beschermer niet zonder baatzucht was toegeschoten, trokken zij zich weer in hunne geheimzinnige eenzaamheid terug, verwoestten eene landstreek van 60 kilome ters breedte laDgs de geheele Chineesche grens en stelden doodstraf op het overschrij den van dit gebied. Zoo bleef Korea, honderden jaren lang, eene pijniging voor volkenkundige onder zoekers en t was maar in den helft der 19e eeuw dat de katholieke missionarissen zich aldaar konden vestigen, 't En duurde niet lang eer dat de Europeaansche invloed hen te sterk werd en eene vaderlandsche partij stak het hoofd op en in 1866 werden plotse lings alle Europeanen verdreven, waarbij een aantal zendelingen werden vermoord en vele bekeerden als martelaars stierven. Fransche en Amerikaansche vloten wer den ter beteugeling er naartoe gezonden maar met weinig gevolg. In 1876 gelukte het Japonië, bij het sluiten van een verdrag,de openstelling van een paar havens voor den haudel te verkrijgen,onder andere: Tchemoulpo,die tijdens den oorlog tusschen Rusland en Japonië, zoowel bekend was geworden. Ditzelfde Tchemoulpo heeft toen dienst gedaan als Japoneesche ooriogshaven, evenals geheel Korea door de Japoneesche legers als eigen grond beschouwd werd. Korea is een rijk en vruchtbaar land, allerlei metalen worden uit den grond ge dolven en de granen en vruchten groeien er weelderig. Het was dit land, dat voor een deel de inzet van den oorlog tusschen Rusland en Japonië geworden was. Dat Rusland daar heen zijn invloed zou uitstrekken was de grootste vrees van Japonië en wanneer de oorlog geëindigd, was de eerste daad der Japoneezen den toestand in Korea te rege len. Hoe hebben de Japoneezen dit gedaan 1 Hoor, wat een Koreaansche afgezant in Den Haag ver klaard «Na den oorlog kwam markies Ito den keizer van Korea een verdrag aanbieden, waarbij Japonië het toezicht over de buiten- landsche zaken zou krijgen, toezicht op de nakoming van alle reeds gesloten verdragen, de vertegenwoordiging van- Korea in het buitenland, het recht om garnizoenen te leggen en ambtenaren aan te stellen in alle districten.... «De Keizer weigerde, Ito drong aan, de Keizer verklaarde,dat hij over zulk belang rijk verdrag eerst den Senaat moest hooren en de boogweerdigheidsbekleeders en de geleerden en het volk.... Ito drong weer aan de Keizer weigerde en riep den Senaat en de hooge ambtenaars bijeen; allen weigerden met verontweerdiging en ver klaarden liever te zullen sterven. Toen werden Japoneesche soldaten rond het keizerlijk paleis gezet. Enkele hooge staats lieden werden ontrouw en leverden het groot zegel van 10 ministeries in de handen der Japoneezen, die het verdrag er meê voorzagen en het op die manier geldig meenden te maken. Niettegenstaande dit verdrag de onaf hankelijkheid en weerdigheid van het keizerlijk huis verzekert, blijft de Keizer gevangen ia zijn paleisministers worden mishandeld en met den dood bedreigd, dag bladen onderdrukt betoogers verspreid of doodgeschoten. Een beroep op de buitenlandsche gezan ten te Seoul bleef vruchteloos. Een der prinsen sneed zich den hals af en schreef nog met het uitgutsende bloed een protest aan het volk en toen de hoofdstad daarover den rouw aannam, traden rle Japoneezen zoo ruw mogelijk daartegen op. Een geleer de, die een adres aan den Keizer" wilde overhaudigen, werd geschopt door een Japoneesch schildwacht, waarna hij zich eveneens van het leven beroofde. Een oud minister, die verbannen werd op een Japoneesch eiland, weigerde voedsel van het vijandige barbaarsche volk en stierf den hongerdood. Eene krijgspoorbaan werd aangeiegd, mannen en vrouwen werden gedwongen er aan te werken kinderen- werden neergeschoten, bijeenkomsten tot ontwikkeling en onderricht werden uiteen gejaagd bankbiljetten werden in omloop gebracht, die men voor hooger bedrag moest aanveerden dan de schatkist ze uitbetaalde en de politie dwong er toe overal stelden de garnizoenen zich beest achtig aan, vooral jegens de vrouwen. De, Japoneezen gevoelen niet het minste medelijden met de Koreanen. Zij zeggen dat Korea het beschermingsverdrag geschonden heelt met eene afveerdiging naar de vredesconferentie van Den Haag te zenden. De Japoneezen behandelen de Koreanen hard en onrechtveerdig,vooral de bevolking van het land, die onteigend en verdrongen wordt. Bovendien schendt Japonië stelsel matig de verdragen van Korea met het Britscbe Rijk en met de Vereenigde Staten. Gelijk ge ziet, als de mogendheden daar niet tusschen komen, zullen de Japoneezen geheel meester maken in Korea en een volk van 20 millioen zielen gaat van het tooneel der wereld verdwijnen. Kracht regeert Macht triomfeert I N, B. Een der afgeveerdigden der Koreaansche regeering bij de vredesconfe- rencie, M. Yi-Tjoune, is Zondag in Den Haag overleden.Hij had aan zijne kaak eene verzwering,die moest opengesneden worden. Deze kunstbewerking putte hem zoodanig uit, dat hij korten tijd nadien bezweek. Dinsdag bad de begrafenis zonder de minste plechtigheid plaats. De gewezen minister M. Yi-8ang Sul, Koreaansche afgezant en de eigenaar van 't gasthof waar M. Yi-Tjoune afgestapt was, waren alleen in de begrafenis tegenwoordig.De prinsTjyong- Oui-Yi was juist naar St Peters! urg ver trokken en zoo blijft M. Yi-Sang Sul alléén in een ver land achter. In den heugelijken nacht van den 26 Sep tember 1830, vluchtten de Hollanders uit Brussel waar zij 4 dagen te voren gekomen om den opstand te dempen en de opstandige Belgen te straffen. Het voorloopig landsbe stuur, dat sedert 26 oogst 1830 in het stad huis van Brussel zetelde en het nationaal congres dat sedert '10 september van het zelfde jaar vergaderingen hield, konden voortbestaan, en wrochten voort aan de onafhankelijkheid van België. Den 22 no vember 1830 stemden 174 congresleden voor een koningdom en 13 voor eene republiek, men ontzei ten eeuwigen dage alle macht aan het koninklijk stamhuis van Holland, en, na de Grondwet gemaakt te hebben, die nu nog bestaat, met eenige veranderingen den 7 september 1893 er aan toegebracht, riepen

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1