MENGELMAREN Wettelijke Besluiten [txaoiens I e «Geschiedkundige Week» van Brugge Huwelijksafkondigingen cisar* J 152 congresleden op 196 Prins Leopold van Saxen-Coburg als Koning der Belgen uit. Middelerwijl hadden Frankrijk, Oosten rijk, Rusland en Pruisen, te Londen, de scheiding tusschen Holland en België den 20 december 1830 goedgekeurd, en Prins Leo pold, alsdan 41 jaar oud, weduwaar van de erfprinses van Engeland, die in 1830 de koninklijke weerdigheid hem door Grieken land aangeboden geweigerd had, kwam naar België, om er den 21 juli 1831 als koning ingehaald en ingehuldigd te worden. Burgemeester Rouppe van Brussel deed den volgenden oproep op de muren der stad Brussel aanplakken, in afwachting van de komst van België's KoningMedeburgers, onze wensch zal vervuld werden. Prins Leopold van Saxen-Coburg heeft België s troon en kroon aanveerd. Welhaast zal Zijne Koninklijke Hoogheid hier zijn- U dat nieuws melden, 'tis u zeggen dat wij het einde en het doel van onzen roemvollen opstand bereikt hebben Onder het beheer van een grondwettelijken koning, zijn wij eindelijk een vrij, een onafhankelijk land. Medeburgers, vervoegt u bij alle overheden om Hem weerdiglijk te ontvangen voor Hem en voor U. Leve BelgieLeve Koning Leopold En niet alleen Brussel, maar geheel Belgie beantwoordde aan dien oproep. Prins Leopold kwam langs De Panne, Veurne. Oostende, Brugge, Gent en Aalst naar Brussel, en overal was Hij zoowel ontvangen dat Hij niet kon laten uit te roepen Nooit heeft een vrij volk eene schoonere betooging, eene treffendere eerbetuiging, eene grootere voldoening aan zijnen landsheer gegeven. 't Is ter herinnering van de plechtige inhuldiging van Koning Leopold I, den 21 juli 1831 te Brussel gevierd, door welke inhuldiging het Koninkrijk Belgie een nieuw en onafhankelijk land en de Belgen een eigen vrij volk wierden, dat er alle jare den 21 juli eene reeks nationale feesten beginnen en dat er alsdan iu alle hoofdkerken een Te Deum gezongen wordt, waar alle krijgs- overheden, eerste en meeste beschermers van het Koninkrijk, te zamen met alle bur gerlijke en geestelijke oversten op uitge noodigd w orden. Ter gelegenheid van den 76"en verjaardag van Belgie 's stichting en van het bekomen van den vrede na den oorlog, overwegende hoe de Hemel Belgie gezegend heeft in zijnen eersten koning die leefde tot 10 december 1865 en in Zijne Majesteit Leopold II die nu welhaast 42 jaar grondwettelijk regeert, in aandacht nemende het vroegere onbekend vredetijdperk van 76 naeenvolgeade jaren, benevens den altijd klimmenden vooruit gang die het land gedaan heelt in handel en nijverheid, in kunsten en wetenschappen, in wetten en schikkingen, in al wat goed is ea vruchten voort kan brengen,stand en steun te geven, kunnen wij niet nalaten elkeen aan te raden den 21 juli God te bedanken in het plechtig Te Deum voor de ontvangene wel daden, het vaandel uit te steken tér eere van Vorst eu Vaderland, en uit ganscher hert te roepen Leve Belgie Leve Koning Leopold N. B. Wij vernemen uit stellige bron dat het grootste getal, bijna 3oo, van de leden der Vredesconferencie, thans in Den Haag vereenigd, op Maandag 29 Juli naar Brugge komt, om de feesten bij te wonen en de Tentoonstelling van 't Gulden Vlies te bezoeken. Bij koninklijk besluit van 7 juli worden aan de volgende gemeenten hulpgelden y er- leead voor de uitvoering van verbetermgs werken der landelijke buurtwegen: Vootme- zeele, 3.107 fr. Wervick, 1.492 fr- Staden 59 fr. Bij koninklijk besluit van 7 juli wordt benoemd tot greffier der handelsrechtbank te Kortrijk, M. A. La Grange, advokaat, plaatsvervangend rechter in het vredege recht van 't tweede kanton Yper, ter ver vanging van M. De 1 Arbre. Bij koninklijk besluit van 2 juli wordt het Vennootschap onder collectieven naam Dumont en Denys te Komeo, gemachtigd om, onder zekere voorwaarden, eene fabriek van weefsels op te richten in deze gemeente sectie C, n' 496 v, van het ka dastraal plan, op ongeveer 710 meters van de grens. De genaamde Marie D„ geboortig van Teer ton U in 1889 en sedert een 12tal Jaren iwot.chli, bij bare oudere "i achternoen naar eenen dienst le Wasqueua gegaan. Zij kwam te Roebaais toe en vroeg iu ee herberg den weg naar Wasquishdl. IJaar:zate twee deugnieten, die haar beloofden den g aan te wijzen. Het meisje,geen achterdocht hebbende, ging mede, maai- te velde gekomen, hebberdeze schelmen een schandelijke aanslag gepleegd op dit meisje. Er werd eene klacht bij de policie ingediend. De daders zijn niet gekend. Dinsdag voormiddag kwam M Frans Fauvur- ,que, van Meenen, per rijwiel voorbi. de statie gereden. Met voor eene kar uit den weg te rijden botste hij tegen eenen anderen yelorijder en werd op den grond geslingerd. Hij bekwam eene erge wonde aan het hoofd. Hij is, 11a eerste verzorging, met d n trein naar Meenen weergekeerd.De andere velorijder kwam er ongedeerd van af. Op aanvraag van vele onzer lezers geven wij hier den korten inhoud van het program ma der grootsche feesten te Brugge ingericht ter gelegenheid der inhuldiging zijner havens. Op 22 Juli, 's morgens, wederlandsche yachtwedstrijden tusschen Oostende en Zee- brugge 's avonds verlichting van het haven hoofd van Zeebrugge (25oo meters in zee) en groot vuurwerk op 23 inhuldiging der havens van Brugge en Zeebrugge te 1 uur, aankomst te Zeebrugge, van Z. M. den Koning met zijn yacht Alberta zegening der haven stoet van schepen die Z M. den Koning tot aan Brugge zullen vergezellen, waar de feestvierende bevolking op den koning wachtop 24, ten 1 1/2 u .historische stoet en Riddersteekspel; op 25, groot volks banket op 28, tweede uitgang van den stoet en nieuwe voorstelling van het steekspel op 29, voor de sluiting, groote lichtstoet. Met de prachtige tentoonstelling van het Gulden Vlies, mag men zich te Brugge aan een ontzaggelijken toeloop van vreemdelin gen verwachten. De volgende heeren oud-leerlingen van St Vincentscollege te Yper hebben hetexamen afgelegd voor de Hoogeschool. M. Oscar ADRIAEN van Dickebusch bet examen van doctor in geneeskunde (i« proef) M. Norbert D'HUVETTERE van Yper het examen van kandidaat-notaris (2« proef) M. Abel DELIE van Yper het examen van kandidaat in wetenschappen en heelkunde (3e proef). M. Emiel DEKEMELE van Boesinghe het examen van kandidaat in wijsbegeerte en letteren voorbereidend tot de rechten (ie proef). Mr Jozef DENECKERE van Wevelghem. met onderscheiding, het examen van kandi daat in wijsbegeerte en letteren voorberei dend tot de rechten (ie proef). M. Jozef DENEWETH van Ruddervoorde het examen van kandidaat in wijsbegeerte en letteren voorbereidend tot de rechten (2e proef). M. Edward PODEVYN van Yper, met onderscheidinghet examen van kandidaat in natuurlijke wetenschappen voorbereidend tot de heelkunde (ie proef). M.Louis VAN der MEERSCH van Lange- marek met onderscheiding het eerste examen van doctor in rechten. YPER Over eenige weken was Louis Demarets, peerdengeleider bij M. Jan Dambre-Delobel, zijn rijwiel gestolen, welke hij had laten staan voor de herberg St Eloy in de Dikstnuide- straat. leverige opzoekingen hadden geenen uitslag. Over eenige dagen vonden de gendarmen, .angs de haag van den lusthof van M. Casse te Voormezeele, een rijwiel, welke Louis Dema rets voor het zijne herkend heeft. Dieven zijn 's nachts ingebroken, op hel Hoornwerk,in den hof van M. Frans Vanbesien, beschuitbakker in de Diksmuidestraat en heb ben er eene groote hoeveelheid fruit medege nomen. Binst de afwezighei 1 der werklieden hebben dieven verschillige stukken alaam gestolen uil de inopbouwzijnde huizen van M. Waterbley, Diksmuidestraat, tusschen de herberg De Hazewind en de Kaai gelegen. Binnen 't kort zullen er groote veranderin gen gedaan worden in de spoorhalle van tpei VLAMEKT1NGHE Zondag avond tusschen 10 en 12 ure zijn dieven binnengedrongen in de womng van1 M. Cyriel Thevelin, bakker op de Plaats te Vla- mertinghe. De kwaaddoeners zijn langs achter door een venster op de vouwte geklommen en hebben uit een koffertje,welke in een kasken zat, eene som van rond de 400 fr. gestolen. 't Was eerst 's anderendags morgens dat men de diefte bestatigde. De hofpoortjes waren opengemaakt en de deugnieten hadden op den koer nog vuiligheid laten liggen. Alles duidt klaar genoeg aan dat de dieven wel bekend moeten geweest zijn met de ligging vau het huis en de gewoonten der bewoners. Een onderzoek is door de gendarmen inge steld en 't is te hopen dat den dader of daders zullen gekend zijn. KEMMEL ZONDAG 21 JULI 1907. Bezoek van de Fanfare Le Reveil Musical en van de maatschappij der oud-leerlingen van Houplines (Frankrijk). ISO leden. Om 2 ure namiddag onthaal der maat schappijen. Om 3 Ii2 ure Concert op den kiosk, door de Fanfare Le Reveil Musical van Houplines (52 spelers). Bestuurder, M. Louis Leurs. ZONDAG 28 JULI 1907. Zomerkarnaval en oloemenstoet. Om 4 ure namiddag Uitgang van den stoet. Om 5 ure Muziekfeest op den kiosk. Mengelwerk van 't Nieuwsblad van YperN* 69 DE HARDNEKKIGSTE HOEST, de verkoud heden, zinkingen, keelpijnen, zijn in min danZ- dagen genezen door de boeststillende pastil van i» Walthery. 30 jaar bijval. Zekere uitslag Fijne smaak. REN1NGHE De West-Vlaamsche Katholieke Jonge Wach ten hebben Zondag laatst hunne algemeenr vergadering gehouden te Reninghe, ter gelegen beid der wijding van bet nieuw vaandel der Jonge Wacht van deze gemeente. Verschillige afgeveerdigden uit Yp-'-r,Brugge, Diksmuide, "Kortrijk, Nieuwpoort, llnrseeuwe. en Oudenburg,alsook de muziekmaatschappijen van Swevegbemen Merckem ende «Koninklijke Fanfare van Yper. Tusschen de aanzienlijke personen bemerkten wr E II. Deken van Poperinghé de Senator Baron de Vinck MM. Üegroote, kamerheer en Toye, provincieraadslid en burgemeester van Sweveghem. Na de wijding van 't vaandel had de alge- meene vergadering plaats. Verschillige perso nen namen er het woord, onder andere: MM. Smis, voorzitter der Jonge Wacht van Oudenburg Vande iberghe, secretaris der Fe deratie en Degroote, Kamenieer. M. Claeys, bedankte de aanzienlijke personen voor hunne tegenwoordigheid, de Jonge Wacht voor hare gulhertige ontvangst en bijzonderlijk M. Victor Pieters, notaris, aan wien dit feest te danken is. Veel volk was te dezer gelegenheid naar Reninghe gekomen. Eenige concerten door de verschillige mu ziekmaatschappijen gegeven,sloten deze sehoone vergadering. 's Avonds was heel het dorp verlicht. WERVICK Zondag nacht rond 12 lj2 ure, is er brand ontstaan in het gebouw van M. Van Robaeys, in gebruik vanTrools, herbergier,aan de statie, koopman van afval van vlas.Alles is verzekerd. 'TIS MET DE SLIJMEN TE VERJAGEN en het lichaam vrij te houden dat de slijm verdrij vende Waltherypil het meestendeel der ziekten geneest en zooveel deugd doet aan al deze die ze gebruiken. Eene doos is genoeg voor een jaar. i fr. MARCKE Zondag avond, rond 10 I[2 ure. werden Valère Dewilde, Ivo Claus en F. Denmurysse op het gehucht. Marckebeke aangevallen dooi eenige kerels, eu deerlijk toegetakeld. Dewilde heefteen 12tal messteken bekomen en is bedlegerig Claus kreeg vele slagen op het hoofd en Demeurysse werd een vinger afgesneden.De gekwetsten werden door doktoer Vanneste verzorgd. Maandag namiddag, rond 0 ure, werden drie personen, waaronder een vader en zijn zoon, door de gendarmen van Kortrijk aangenouden Het parket van deze laatste stad kwam ter plaatse en heeft de vermoedelijke plichtigen met de slachtoffers gekonfronteerd. De uitslag was dat vader eu zoon aangehouden bleven en naar het gevang van Kortrijk overgebracht werden de derde persoon werd losgelaten. Eene groote menigte verdrong zich rond de herberg van de weduwe Demeurysse, waar de gekwetsten verzorgd werden. Het volk was jzeer opgewonden, en men moest versterking van gendarmen vragen om de vermoedelijke I plichtigen tegen de volkswoede le beschermen. Toen de twee aangehoudenen naar Kortrijk geleid werden, waren zij achtervolgd door het volk, die zeer verbitterd was, aangezien de urie slachtoffers algemeen geacht zijn. De geneesheer kan nog geeneuitspraak doen over den toestand van Valère Dewilde de ongelukkige is zeer zwak tengevolge van het overvloedig bloed- I verlies. GEERAARDSBERGEN Over eenige dagen was de kleine Florentina Libert, wonende in de Peerlemoergang te Brussel, verdwenen. Opzoekingen waren vruch teloos. De droefheid der ouders was hertver- scheurend. Woensdag werd een landlooper, Emiel Van Overstraeten, wonende in de Hoogstraat, 88, te Brussel, in gezelschap van dit meisje aange houden te Geeraardsbergen. Eerst verklaarde hij dat het zijn kind was en het meisje bevestigde dit. Daarop werd Van Overstraeten weggeleid en het meisje opnieuw ondervraagd bekende Titine Libert te no men. De ouders van Florentina zijn haar komen afhalen. De parketten van BrussHen Oudenaarde hebben'den landlooper langdurig ondervraagd. Deze bekent het m usje gevonden te hebben te Veeweyde en het opzijuetochten medegenomen heeft, niet wetende dat hij daarmede eene slechte daad beging. Dit vertelsel strijdt tegen de verklaringen van het meisje en zal natuurlijk onderzocht worden. Henri Craye, steenhouwer en Irma Coene, kleermaakster, beiden te Yper. Arthur Plancke, onder-officier bij het derde linie regiment in garnizoen te Yper en Melanie Desguin, naaister te Forches-la-Marche. August Frémaux, huidenvetter te Marcq en Baroeut en Jenr.y Joos. z. b. te Yper. Marcel Mulle, schoenmakersgast en Maria Vandamme, kantenwerkster, beiden te Yper. Maurits Beun, kasseileggeren Maria Maertsn, kantenwerkster, beiden te Yper. Henri Jacques, leurder en Celine Seys, z. b., beiden te Yper. BURGERSTAND VAN YPER van den 5 Juli tot den 12 Juli 1907 Geboorten Lussaert Robert, Aardestraat. Deeramer Germana, Tegelstraat. Pattyn Germana, Rjjsel steenweg. Vansevenant Luciaan, Dickebusch steenweg. Vanlerberghe Alixia, Tempelstraat. Staelens J ules, Kemmel steenweg. Roose Ivonna, Nieuwe Houtmarkt. Lacante Gaston, St-Jacobstraat. Vanheule Irma, Dickebusch steenweg. Vereist Philomena, Brakkestraat. Bartier Adiiana, Neêrstraat. Baratto Joanna, Schuttelaerestraat. Huwelijken Gadeyne Henri, mekauiekwerker Gikiere Rosalia, kautenwerkster, beiden gehuisvest te Yper. Struye Henri, beenhouwer Heughebaert Valeria, z b., beiden te Yper. Ferleu Joseph, landmeter, technieksch adjunkt bij het bestuur der naamlooze Maat schappij van buurtspoorwegen Intercommuna le Courtrui» te Kortrijk Hof Adriana, z. b., te Yper. Overlijdens Schacht I eonard, 71 j. z. b. echtgt. Boogaert Maria, Dixmudestraat. Schoonheere Maurits, 2 Weken, kanonslraat. Duprez Alphonsina, 16 j. z.b. Meenenstraat. Tyteca Julia, 71 j. kautenwerkster, echtgt. Tyteca Joseph, Wenninckstraat. De echtgonooten J. V.-A. uitliet Nieuwkerk- straaije op St Pieters, zijn Donderdagavond iu twist gerucht. De man sloeg eenige huismeubels aan slukken en smeet met eene vaas naar zijne vrouw, welke haar eene wonde aan 't voorhoofd veroorzaakte.' De vrouw was voor den tweeden maal ge trouw d. De man, die zijn hand gekwetst had, werd naar't policiebureel gebracht. Maandag nacht om 12 1|2 ure, is er insgelijks brand ontstaan in een gebouw, gebruikt door M. August Bonduwel, koopman in tabak Alles is de pruoi der vlammen geworden de schade is groot, maar alles is verzekerd. Het gebouw paalde aan het huis van de jufvrouwen Vande- perelioom, en tiet afgebrande gebouw was hun eigendom. De pompiers hebben dapper moeten werken, anders zouden nog andere gebouwen de prooi der vlammen geworden zijn. Men verzoekt ons te melden dat Mr Mme MEIER, heel-en tandmeester-specialiste, 2, Moscroenstraat, te Kortrijk,afwezig zullen zijn van 20 Juli tot 2 September. OOSTENDE Zaterdag avond heeft men aan het staketsel het lijk opgehaald van een der slachtoffers der ramp, overkomen aan den ballon, die over tien dagen te Duinkerke opsteeg, en die in zee gezien werd. Het lijk was onkennelijk en gebrekkelijk aan een arm dank aan eene medaiie met op schrift, welke vastgehecht was aan de kleede ren, kon men te weten komen wie de doode is. Op de medalie stond gegriftDe luchtvaarders club aan zijnen voorzitter, M. Pulkoen. Op de mouw van de vest was een ballon gebrodeerd met gouddraad de familie werd per telegram verwittigd. Het slachtoffer zat in den ballon die in zee gezien werd door eene postboot van de lijn Oostende. Er was aanstonds eene sleepboot uitgevaren om de luchtreizigers ter hulp te &omen, doch men kon den bUlon niet bereiken, daar hij in de richting van het noord-westen verdween. EERE AAN BELGIE. -- Alle handelingen j over geneeskunde spreken van de Waltherypil (Belgisch voortbrengsel), als het beste, heil zaamste en krachtigste zuiveringsmiddel tegen j slijmen en alle onzuiverheden van 't bloed. BURGERSTAND VAN POPERINGHE Geboorten Colpaort Alida, Bruggestraat. Turkery Rachel, Wijk H. Depuydt Daniel, WfjkL. Delannaye Maurice, Casselstraat. Leinahieu André, Wijk K. Clabau Valentine, Pottestraat. Baltyo Louis, Casselstraat. Huwelijken Vandooren Edouard,werkman en Marie Caste- lein, dienstmeid. Ferla Auguste, landwerker en Maria Vermeu len, werkster. Overlijdens Baart Jules, 68 j. schilder, echtgenoot van Flora Rouselle, Noordstraat. Jacob Maurice, 4 j, Wijk H. Crousel Mathilda, 82 jaar, onge huwd, zonder beroep,St-Mieneistraat. - Derycke Auguste, 63 j. rentenier, echtgenoot van Pha- raide Butaye, Gasthuisstraat.— Desmyter Char les, 83 j, rentenier, weduwaar van Amelia De Corte, St-Jans Kruisstraat. Huwelijksbeloften Jules Deweerdt, landbouwer en Maria Van- dermarliere, z. b. Gaston Calonne, brouwer en Zoé Polley, z. b. Camille Deweerdt, koetsier en Angele Vla- minck, schoenstikster. BURGERSTAND VAN VLAMERT1NGHE Sterfgevallen Godaert Alice, 1 j. d- v. All'ons en Eugenie Hauspie. Verhack Julia, 27 j. huishoudster, echlgte van Jules Goeman. Huwelijksbeloften Emeric Haeyaert, peerdengeleider en Helena Loncke, dienstmeid, beiden te Vlamertiiighe. Remi Vlaminck, metser en Judith Ollevier, spellewerkster, beiden le Vlamertinghc. Camiel Devolder peerdengeleider te Vlamer tiiighe en Marie Logie, werkster te Brielen. Tbeophiel Pluyin, aardewerker en Lucie Crombez, werkster, beiden te Vlamerlinghe. BURGERSTAND VAN BOESINGHE Geboorten Peeren Gerard, zoon van Emiel en Becarren Emma. Vaudenberghe Godelieve, dochter van Henri on Depuydt Romanic. Aernout Gaston, zoon van Ai (huren Aerlesoone Irma. Debuigne Irma, dochter van Alfons en Beauprez Maria mmm door E. H. V. HUYS VEBRODEN NADRUK Wanhopig en gedwongen doet hij een uiterste geweld op zijnen eenen knie en op zijnen schouder gesteund, wringt hij rond de hond sleert van hem, en hij zit, geknield en vrij, bek en bek met de beeste. Had hij nu tijd gehad om den dolk te grijpen die in zijne rieme zat.'t ware gedaan geweest. Maar hij was heel onthutst door de worsteling, en besluitloos geworden, omdat hij zoo een onverwachten vijand had tegengekomen. Met den eersten nochtans, als zijne handen vrij waren, snakte hij met de eene naar zijn wapen, en stak de andere voor hem uit tot verdediging. Het was te late voor alle beide. Turk, razende gewor den door de schudding van zijn hoofd, sprong toe Daar de ke'e van den roover zijne muile sleerde langst den arm die vooruitgesteken was, en in plaatse van in dekele, vielen zijne tanden in het bovenste van den schouder vau deu moordenaar, geheel dichte tegen den hals. Hij hield wat hij gegrepen had de beenderen uit den schouder kraakten tusschen die vreeselijke haken en door dat schrikkelijk schudden 't moeste geweldig zeer doeD, aangezien de roover een grooten schreeuw gaf, en in 't eerste de kracht niet meer en voelde om zijnen dolk te trekken. Dat gebeurde eer hij had kunnen opstaan Hij bleef geknield, en overzijds gebogeu met den nieuwen aanval van het dier. Het bloed liep uit de wonden, die het hard gebijt in zijn schouder gemaakt had. Met de slin- kere hand, die hem nog vrij bleef greep hij, nog eens den hond bij de ooren, trok om hem af te krijgen, maar niet te doen zijne pijn vergrootte en de tanden bleven zitten. Verscheidene maal beproefde hij om recht te springen,en dan al zijne macht te kunnen gebruiken hij en gelukte niet in 't eerste, maar, andermaal hergaan hebbende, stond hij op zijne beenen,met den hond aan zijnen h ls. Denkt hoe hij 't stelde in dien schrikkelij keu toestand Het schuim kwam uit zijnen mond van weren en van lijden. Vanzijds, maar wat verder, zag hij de worsteling van zijnen gezel tegen den koopman, en hij en kon er niets aan doen, integendeel, hij had zelve moeten geholpen zijn. Woede en spijt beklommen hem en bij wierd bijna zoo razende als het onredelijk dier, waartegen hij aan 't vechten was.Ongevoelig geworden aan de pijn, wringt hij achterwaarts, trekt zijnen dolk uit de riem, en met zijn «linker hand steekt hij naar den hond. Het scherp ijzer kwetst het dier beneden den hals, boven de voorpooteu niets anders als een sprong was het gevolg der steke de muile noch da tanden en verroerden niet. De moordenaar herging, gebruikte al zijne macht, en dezen keer drong het staal in den hals, maar wat te hooge om doodelijk te kwetsen. Turk gaf eenen schreeuw,liet de schouder gaan, en sprong eenen stap achteruit. Hij schudde zijnen kop dat het bloed en het schuim in de ronde speitteD, maar hij en gaf het niet op. Zijne oogen waren lijk fak kels, en zijne tanden blikten tusschen zijne zwarte lippen een soorte van gebulder, gelijkende aan den dooven beurel van eenen stier, die dul is, kwam uit zijne kele, en met een meerder geweld als ooit, sprong hij toe naar zijnen vijand. De moedheid, de onmogelijkheid van te werken met zijnen rechteren arm, die bijna roerloos aan zijn lijf hing, de vreeze ook misschien, deden den moordenaar beven hij Bprong kante als hij Turk op hem zag komen, en meende zijne klauwen te ontgaan maar hij was nog eens vast, eu nu veel dichter zijne kele zijn dolk had gesleerd langs het lijf van het dier, en maar eene lichte wonde ge maakt. Een koud zweet liep over de lidma ten van den roover, die nu begon te vreezen voor zijn leven, verre van nog te peizen op het geld van den reiziger hij gevoelde dat hot gevecht ongelijkig wierd, en dat het hem ging rampzalig zijn en maar meer peizende op zijn eigen behoud, riep hij, zoo luide hij kon, naar zijnen meêmaatDikten, help mij, of ik moet eraan Binst de korte oogenblikkendat hetgene wij daar beschreven hebben geduurd had, had het Dikten schooner gehad als zijn medegezel.Hij had zijnen man op den grond vi iden liggen, en was erop gesprongen, hem vastgrijpende en gesloten houdende tegen de aarde, binst dat hij zijn mes uittrok en het hem op de kele legde. I)e reizigerovet - rast ai achter en alvooren.zoo onverwachts op de harde bane gesmeten, en meeuende dat hij tegen twee te doen had, was met den eersten geheel buiten zijn zeiven, en gelijk iemand, die met hem laat doen wat men wilt. Hij wierd seffens geware nochtans dat zijn hond bezig was met zijnen meester te verdedigen hij voelde dat zij maar met tweênen waren, en hij man tegen man ging staan. Ondertusschen lag hij daar op den grond uitgestrekt, met eenen moordenaar op hem, die een van zijn kDien op zijnen borst geslo ten hield, die met de eene hand hem bij 't hoofd had, en die met de andere een mes voor zijne oogen deed blinken. Geen enkele beweging en deed hij, nocü en kon hij doen, geen euiel woord en kon hij met der daad uitsprekan zijn bloed was lijk gesteven in zijne adeJren. 't Verliepen aldus eenige ston- V-- of uw leven moet ik hebben 1 sil^aar, met eene groeve stem me, en het koud staal van zijnen dolk op de bloote kele van zijn slachtoffer leggende. De koopman klaagde en gaf eenen diepen zucht hij wrong om wat den zwarén k- ie van zijnen vijand af te keeren, en om asem te kunnen halen. Uw geld of uw leven, hoort gij het 1 en niet te roeren, of ik maak u kort en klein. Onze vreemdeling meende daaruit te ver staan, dat hij voor zijn leven niet en moest vreezen,is 't dat bij ziju geld wilde afleggen. Met dat hij ook fel en onversaagd, en nu een weinigske tot zijn zeiven gekomen was, besloot hij van zoo lichte die schoon en moeielijk gewonnen kroonstukken met over te geven. Hij keerde met zijn hand de vuist af van den moordenaar, die 't mes boven zijn hoofd hield, en zei, maar stille genoeg Hoe kan ik u mijn geld geven, is 't dat ik hier alzoo uitgestrekt moet blijven lig gen Geef mij uw geld, zeg ik, of ik ver moorde u. En hij snakte den lijdende bij 't haar, en deed zijn hoofd bokken tegen, den grond, tot verscheidene malen toe. Ai mij Ai mij om de liefde Gods, en doet mij toch zoo niet lijden, vroeg de smeekende koopman laat mij gaan ik zal u dan bescbeiden. Uw geld moet ik hebben, en rap nog klagen naar God en zijne heiligen, dat en kan u niet helpen. Beloof mij liever dat gij uwen gordel zult afdoen, en alles uithalen dat in uwe zakken zit Laat mij opstaan toch ik kan schaars spreken, wat wilt gij dat ik aan mijn geld kome Belooft gij 't mij Wat wilt gij met mijne belofte gij zult dau zien of ik niet liever arm en ben als dood. De moordenaar draaide op kant hij liet het hoofd gaan van den reiziger, maar hield altijd zijnen knie gesloten op zijn herte. Hij zocht den goi del waar hij op uit was, sloeg erop dat het klonk, en bereidde zich om de rieme af te snijden, waarmee hij vast lag.Nu had de koopman zijne twee arms en zijn hoofd vrij misschien, met eenen gewel digen stuik te geven tegen het lichaam van zijnen vijand, die daar boven hem geknield zat, zou deze op den grond gerold hebben, maar hij vreesde het mes, dat hij in zijn rechter hand hielden waarmeê hij met der daad eene doodelijke steke kon krijgen. Het was hoog tijd van een besluit te nemen, wilde hij niet teenemaal geplunderd wor den. Binst dat de roover, zonder achterdenken over hem geleund, met zijne slinkere hand wrocht aau de rieme, en met zijn rechtere, die naar den kant van den reiziger gekeerd was, zijnen dolk vasthield, schoorde deze zijne hielen tegen den grond, hief zijne arms op, en met zijne beide handen greep hij den arm en het mes van den moordenaar. Deze verschoot en in zijn verschot roerde hij zijnen knie, die op de borst van den koopman rustte hij sleerde af en liet den ongelukkigen vrij. De arm had juiste gegre pen geweest beneden den elleboog eu al achter het mes, nederwaarts gedowen, had een lichte wonde gemaakt in het been van den koopman, maar,met dat hij volle macht kon geven en den arm van dweersten had, zoodanig dat hij niet plooien en moest, wrong hij zooveel hij konde elleboge kraakte en zou gebroken hebbeu, had de moordenaar door het lijden overmeesterd, hem niet laten méégaan en sleeren aan de voeten van zijn slachtoffer. ('t Vervolgt

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2