DIT IS SpreeKdraad [2 EN OMMELANDS BERICHT s' Op Zaterdag 10" Oogst 1907. 5 ceotïmen 't Mad, W jaar. Talmerk 3071 Te Irekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Tuindagfeesten Zondag 11 Oogst ROND DE WERELD Frankrijk Marokko Duilschland Italië Perzië STADSNIEUWS De Tuindagfeesten Hofbouwmaatsehappij Stad Yper Gemeenteraad clf Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal STAD YPER li. COLA ERT. Donderdag 15 Oogst Zondag 18 Oogst Opstand te Casa-BIanca Broel-i ie ting van Casa-BIanca Beschieting van Mazagan Casa-BIanca Verslag der zitting van Zaterdag 3 Oogst 1907 Werk raansh uizen Aanbestedingen |0 '5 io ;o <n >f.\t c S o ®o Pq o ,5 'T NIEUWSBLAD ra YPER 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. De Burgemeester heeft de eer aan zijne medeburgers te laten kennen dat M. de Gouverneur der Provincie de stad officieel zal bezoeken, ZONDAG 1 1 OOGST 1907. Hij verzoekt hen te dezer gelegenheid, hunne huizen te willen bevlaggen. De Burgemeester, Yper3o Juli 190J. Kruisboogschieting, in den doel, ingericht door de maatschappij Les Francs Arbalétriers OFFICIEEL BEZOEK VAN M. DEN BARON RUZETTE, Gouverneur der Provincie. Ten ii ure, GROOTE STOET. Ten ii 1/2 ure, VanJenpeereboomplaats, Kinderkoren. Om 4 ure, CONCERT, door de Stads- harmonie van Wervick. Ten 5 1/2 ure, CONCERT, door de maat schappij Union musicale van Komen. Ten 9 ure, Minneplein, Vuurwerk. 's Noens en om 8 ure 's avonds, GROOT CONCERT, door het muziek van het Regi ment der Grenadiers, op de Groote Markt. Prijskamp in het Lijnvisschen, ingericht door de maatschappij De Ware Liefhebbers Frankrijk is deze week door versch-illige ongelukken getroffen geweest Te Toulon heeft Vrijdag tijdens de oefe ningen op het schoolschip Couronne eene geweldige ontploffing plaats gehad, welke aan drie personen het leven kostte terwijl vijf anderen gekwetst wierden. Te Libourne heeft Zondag tijdens de automobielkoers Clermont-Ferrand-Bor deaux eene schrikkelijke botsing plaats gehad tusschen twee automobielen, waarbij zeven personen het leven verloren. Zondag bad een schrikkelijk treinongeluk plaats aan de brug van Cé, op zes kilometers van Angers. Een trein, die opgepropt was met reizigers, is bij den ingang der brug ontriggeld en de machien, kolenwagen en een 3° klasrijtuig zijn in de Loire terechtge komen. Er zijn rond de 40 dooden en ver- schillige gekwetsten. Tot nu toe heeft men nog al de lijken niet kunnen ophalen. Wie had het over eenige jaren kunnen denken, dat het onbekende land der woeste bergstammen, waarop men van Gibraltar neer kan zien, nog ééns eene bron zou wor den van zooveel moeilijkheden 1 Wie had het gepeisd, dat daar het midden puntvan de Europeesche politiek zou komen te liggen dat vandaar telkens weer gevaar voor groote oorlogen en stillen maar bitteren diplomatieken strijd zou rijzen I Meer dan eene groote mogendheid zou willen Ceuta bezitten, dat is eene haven rechtover Gibraltar, die desnoods de Engel schen den toegang tot de Middellandsche Zee zou beletten. Frankrijk en Engeland trachtten gedurig in Marokko invloed uit te oefenen en meenden niemand te moe ten vreezen. Toen kwam keizer Wilhelm naar Tanger en zag dat er groote concurrentie op dezen hoek bestond. Men vreesde eerst dat deze zaak terstond met kanonnen en geweeren ging vereffend worden, maar gelukkiglijk kwamen de mogendheden te Algesiras overéén. De inboorlingen zijn Mahomedanen die sedert eeuwen eenen nijdigen haat dragen legen al wat christen is. Met deze over- heersching door de Europeanen verminderde hunne vijandige stemming niet en nu is den opstand uitgebroken. Over dezen opstand, welke wij verleden week gemeld hebben, schrijft D' Merle uit Casa-BIanca Maandag kwamen de stamhoofden naar Casa-BIanca en eischten van den Pacha, dat Je arbeid aan de haven terstond gestaakt zou vorden. De Pacha antwoordde dat het werk geschieddemet toestemming van den Sultan. Daarop verklaarden de hoofden dat de Sul tan niet langer bestond, daar hij aan de christenen gehoorzaamt en de gouverneur verzocht hun, om tijd te winnen, Dinsdag terug te komen. Zij kwamen niet, doch er verschenen in de straten bereden inlanders, die den heiligen oorlog tegen Joden en Christenen uitriepen. Rond 1 uur vertrok eene locomotief uit de haven naar eene steengroeve, een halven kilometer verder. Arabieren braken achter haar het spoor op en steenigden den Euro peaan, die hen naderde, sloegen hem neer en kapten zijn lijk aan stukken. Een andere Europeaan, die voorbijkwam,onderging het zelfde lot.^De moordenaars waren inwoners der stad, maar aangehitst door de afgevaar digden der stammen. Toen de locomotief terugkeerde en den weg versperd vond, werd zij door eene me nigte omringd, die den machinist vermoord de en in stukken kapte. Zij dreigden alle Europeanen te dooden. 5 Franschen. 3 Italianen en 3 Spanjaards zijn vermoord de andere Europeanen heb ben kunnen vluchtten. De Fransche Consul M. Neufville riep de hulp in van 't oorlogschip Galilée welke te Tang,er gemeerd lag. De fransche dagbladen zijn het eens om voorbeeldigde bestraffing te vragen en den ken dat alle landen dit goedkeuren. Men moet, zeggen zij, door strenge maatregels de dweepzucht breidelen welke alle Europeanen bedreigt. Spaansche en Fransche soldaten zijn aan wal gestapt te Casa-BIanca om de stad te bezetten en de consulaten te beschermen. De Europeanen bevinden zich in veiligheid. Bij het aan wal stappen der fransche zee lieden lostten de inboorlingen geweerschoten op hen, waardoor zes soldaten en 1 officier gekwetst wierden. Daarop beschoten de fransche oorlogschepen Galilée en Du Chayla het Marokkaansch Kwartier en de omstreken van Casa-BIanca Na de eerste kanonschoten, begonnen de stadsbatterijen met loos poeder terug te schieten. Nu richtte het oorlogschip Du Chayla het vuur naar hen. Na-el-Ainin, bevelhebber der Marokkaansche troepen vroeg vergiffenis. De fransche admiraal wei gerde en zond hem naar't fransch Consulaat. Men schat dat te Casa-BIanca rond de 200 Marokkanen door deze beschieting gedood zijn. De dorpen uit de omstreken zijn ook verwoest. De Marokkaansche soldaten wer den ontwapend. De toestand te Casa-BIanca verergerd van dag tot dag en Donderdag wierd de stad opnieuw beschoten. Winkels worden ge plunderd en uit de Staatsbank zijn 60.000 pesetas gestolen. Hier en daar worden sol daten of inboorlingen in schermutselingen gekwetst of gedood. Twee duizend fransche soldaten bezetten de stad waarop de fransche vlag wappert. Vijf fransche en een spaansch oorlogschip liggen in de haven. Spanje houdt 6000 mannen gereed om op 't eerste oogenblik naar Marokko te vertrek ken. Fransche oorlogschepen werden nog ge zonden naar Tanger, Rabat en Mazagan, waar de houding tegen de Europeanen dreigend kwam. Vooral te Mazagan was de toestand slecht en volgens sommige berichten heeft het schip Du Chayla Woensdag de stad beschoten. Mazagan is gelegen op 60 kilometers ten zuiden Tanger, op den Oceaan. Hare bevol king bedraagt i5.ooo inwoners waarvan i5oo Europeanen. Mazagan bezit een fort, en is op eene hoogte van 200 meters gelegen. Casa-BIanca is bekend onder zijn Spaan schen naam, eene vertaling van het arabische Dar-el-Beda (in 'tvlaamsch Het Wit Huis). Het is een der oudst bekende havenplaatsen van Marokko en na Tanger de eerste in rang en bloei. De Portugeezen bezaten het sedert 1468 ongeveer twee eeuwen lang, doch moesten het gedurig verdedigen tegen de Mooren. Zij ontruimden het na eene geweldige aard beving. Onder Moeley-Ismaal werd de stad in 1750 herbouwd. Casa-BIanca is eene belangrijke uitvoer- haven voor het vruchtbare achterland der provincie Sjandja. De stad, door muren omgeven, is gelegen aan een vlakke open insprong met eene diepe reede, welke aan groote schepen toegang verleent. De bevolking der stad wordt op 25,000 zielen geschat, met inbegrip van 5ooo Joden en 400 Christenen. Een derde der inwonende Europeanen zijn Duitschers. De Duitsche Keizer Wilhelm en de Rus sische Czaar Nicolaas hebben eene bijeen komst gehad op zee nabij Swinemunde. Een eetmaal werd op het Russisch oorlog schip Standart opgediend. Na het feestmaal waar redevoeringen uitgesproken wierden. zinspelende 00 de goede betrekkin gen tusschen heide gebuurlanden. leidde de Czaar den Keizer onder de salvnschoten van de Standart naar de Hohen^ollernwaar de twee monarchen aan de valreep herteliik afscheid van elkander namenZij gaven elkaar herhaaldelijk de hand en kusten elkander op beide wangen Men zegt. dat de Czaar zich zeer opgewekt gevoelde, zoolang hii door Duitsche oorlogs bodems beschermd werd want in ziin eigen land loert er gedurig verraad en bedreiging. Kort na 12 ure verliet de Standart met de overige Russische schepen dereede. De Keizer op de hevelbrug van de Hohenzollern staande, groette gedurig de Russische vloot die met vlagsmnen herteliik dankte voor de gastvrijheid. Zoodra de vloot voorbii gevaren was. werden op de Russische vloot hegroetingschoten gelost. De Hnhen^ollern liep vervolgens de haven van Swinemunde binnen. In Italië is. gelijk in sommige andere landen, een geest van verzet tegen geloof en goede zeden waar te nemen en een storm tegen de katholieken is uitgebroken. Te Turijn alléén werden op één avond zeven anti-katholieke vergaderingen gehou den, waarbij men de verwereldlijking van 't lager onderwijs verlangt. Te Florence en te Piza trachtte eene me nigte volk de kerken in brand te steken en deze aanslag gelukte hier en daar. TeVenetië, Verona. Livorno en andere plaatsen werden aanvallen gedaan op de kerken. De Italiaan- sche legermacht komt tusschen voor zoovele. De socialisten richten voor dezer dagen eene algemeene staking in. geheel Italië door., als protest tegen het godsdienstig onderwijs. Volgens de Temps heeft een onderzoek op vele plaatsen aan 't licht gebracht dat eene menigte valscbe paters en nonnen rondloo- pen met een valsch ordekleed aan zij schooien voor instellingen welke niet bestaan. Vooral te Florence zijn er veel valsche nonnen. Turksche soldaten, die over de Perzische grens waren gedrongen, hebben het dorp Mawanch verwoest en 16 mannen en 60 vrouwen en kinders gedood, gröotendeels christenen. De soldaten bemachtigden een Perzisch kamp en joegen de bezetting op de vlucht. Misschien zal Perzië de hulp der mogend heden inroepen. Met 't schoon weere was er Zondag vele volk in Yper. 's Morgens waren er 50 liefhebbers inge schreven voor de Vinkenstelling. Om 9 ure had naar gewoonte de plechtige uitgang plaats der processie van O. L. Vrouw van Tuine. onder eenen grooten toeloop van geloovigen. Het concert van 's noens, door de Konink lijke Fanfare gegeven, had veel bijval. Om 6 ure had de opstijging plaats van den luchtbol door den luchtvaarder Dumortier van Brussel. Geheel de Leet zag zwart van 'tvolk. Onder 't spelen, van 't muziek is de ballon opgestegen, waaronder eene vrouw hing die op een rijwiel zathij is in eene weide nabij Cuerne neergedaald. 's Avonds om 8 ure gaf de u Koninklijke Harmonie van Moeskroen een prachtig concert, waarvan sommige nummers uiterst wel gelukten warm toegejuicht waren. De Moeskroensche muzikanten hebben den Maandag een uitstapje gedaan naar den Kemmelberg. De hondenloop, Maandag, liad als ge woonte grooten bijvalWeihebbers van vijf zes uren verre, waren' opgekomen en be twistten elkaar de prijz'uo 7 van Eessen waren er met honden. De Zillebecknaars hebben de voornaamste prijzen behaald. Ten elven was er een wedstrijd voor in gespannen honden, waaraan 12 mededin gers deel namen. Deandere feesten zijn ook alle door schoon weder begunstigd geweest. Maar geene genoten zooveel bijval als de Geitenprijskamp.Rond de 350 geiten van alle ras waren opgekomen of opgevoerd en 't en was waarlijk geen gemakkelijk postje te moeten beslissen onder al die mededingsters. Ziehier den uitslag van de verschillige prijskampen I. Bokken zonder Hoornen Bokken met 8 tanden 3. Hoorebeke, Hol- lebeke. 4. Gryson. Elverdinghe. 5. Sedeyn, St .Tan. 6. Spillebout, Kemmel. De 2 eerste prijzen wierden niet toegekend. Bokken met 4 of 6 tanden i. Syndikaat, Yper. 2.Beroniez Henri, Gheluwe. 3.Gryson Eduard. Vlamertinghe. 4. Decat Camiel, Elverdinghe. 5. Deroniez Henri, Gheluwe. Bokken met 2 tanden of ponder 1. Syn dikaat. Vlamertinghe. 2. Syndikaat, Holle beke. 3. Syndikaat. Gheluvelt. 4. Syndikaat, Hollebeke. 5. Syndikaat, Vlamertinghe. Jonge bokken 1 J. Desmyttere, Vlamer tinghe. 2. Eduard Knocknert, Dickebusch. 3. J. Desmyttere, Vlamertinghe. 4. Julien Blomme. StJuliaan. 5. Breyne Jan, Ghelu- I" we 6. Em. Decaestecker. Yper. 7.Mullaert, Kemmöl 8 Petrus Rousery, Becelare. 11Geiten Geiten ponder hoornen, met 8 tanden j 1. A. Lacante. Yper. 2. Th. Qua.rtier, Vlamertinghe. 3. Henri Dumortier, Dioke- l busch.4 II. Degrendel.Langemarck. 5. Em. Vandevyvere. Vlamertinghe. 6. Wed. Van- deuhroucke.Vlamertinghe 7. August Ameez, Becelaere. 8. Camiel Six. Becelaere. 9. Jules Marco. Elverdinghe. 10. Willekens, Yper. 11. Henri Vandermeersch, Becelaere. 12. .Tan Vandewinckel, Gheluwe. 13. Joseph Soenen, Becelaere. 14. Petrus Buytaert, St Jan. 15. EdLouwyck. Dickebusch. 16. Jan Notredame, Langemarck. 17. Is. Sedeyn, StJan. 18 Aloïs Breyne. St Jan. 19. Charles Balduck, St Jan. 20. Maes, Yper. Geiten met hoornen, met 8 tanden 1. Is. Deroubaix, Vlamertinghe. 2.Jules Bossaert, Yper. 3. Leopold Declereq, Vlamertinghe. 4. Ch. Lemaitre,Gheluwe. Ö.August Beccuw, Kemmel. 6. A'ois Mnrescaux, Elverdinghe. 7. Pieter Muylle. Hollebeke. 8. Th Coutelle, Yper. 9. Alois Charles, Boesinghe. 10. Ch. Waterb'ev. Yper. 11. Theophiel Angillis, Vlamertinghe. 12. Frans Godefroid, Yper. 13. Ch. Vereecke. St Jan. 14. Petrus Hoor- naert, Yper. 15. G. Verplancke, Elverdin ghe. Geiten met 4 of 6 tandenponder hoornen 1. Kinders Bondry. Becelaere. 2. id. 3. Alb. Samyn. id. 4. René Joseph. Kemmel. 5. Al. Boyce.rt, id. 6. Leonard Vandaele, StJan. 7. Is. Decadt, Gheluwe. 8. R. Indervuyst, Yper. 9. Leopold Gryson, Zillebeke. 10. Th. Demeersseman, Boesinghe. 11. Cl. Dejan, Becelaere. 12. Arthur Willie, Zillebeke. 13. Cam. Tytgat, Elverdinghe. 14. Fl. Ver- kindt, Hollebeke. 15. August Gadeyne, Becelaere. Geiten met 4 of 6 tanden, met hoornen LH. Dereyne, Langemarck. 2. C. Beer- naert, StJan. 3. Gustaaf Baillivier, Yper. 4. C. Keignaert, LaDgemarck. 5. Petrus Maes. Yper. 6. Ch.Vanheule, St Jan.7.Jules Verbeke, Becelaere. 8. C. Deruddere, Yper. 9. R. Dochy, Kemmel. 10. Wed. Sedeyn, St Jan. 11. C. Verhaeghe. Gheluwe. 12. Deseyn, Ch., Becelaere. 13. Notredame, St Jan. Geiten met 2 of ponder tanden, ponder Hoornen 1. Baron de Vinck, Zillebeke. 2. Fred. Bouttery, Vlamertinghe. 3. Em. Don kere, Kemmel. 4. Alois Odan, l'per 5. Burggraaf du Pare, Vlamertinghe. 6. Ilenri Dewilde, St Jan. 7. Isid. Depoorter, Bece laere. 8. C. Buccoye, Dickebusch. 10. Ch. Lemeere, Kemmel. 11. Aug. Hennin, Dicke busch. 12. Jules Durnez, Becelaere. 13. Pieter Bouttery, Becelaere. 14. Louis Beke, Gheluvelt, 15. Pieter Dewilde, Yper. Geiten met 2 tanden of ponder, met hoornen 1. II. Vlamynck, Elverdinghe. 2. Wed. Desiré Garrain, Hollebeke. 5. Arthur Santy. Yper. 4. C. Decat, id. 5. Alois Mares- caux, Elverdinghe. 6. Cl. DeJan, Becelaere. 7. Is. Sedeyn, St.Jan. 8. Jules Devos, Yper. 9. Ch. Vanwalleghem, Kemmel. 10. Hector Hoflack, Vlamertinghe. 11. YVed. Verhille, Yper. 12. Fr. Bordeaux, Zillebeke. III. Lammeren. 1. Cam. Y;au Robaeys, Gheluwe, 2. Petrus Ghekier, Hollebeke. 3. R. Indervuyst, Y'per. 4. Isid. Vandeweghe, Zillebeke. 5. Jules Victoor, Yper. 6. Petrus Maes, Yper. 7. J. Durnez, Becelaere. 8. Leopold Declereq, Vlamertinghe. 9. Em. Ducrey, Kemmel. 10. Alois Boyaert, Kemmel. 11Henri Derud- der, Yper. 12. Isidoor Decadt, Gheluwe. 4 prijzen wierden gegeven aan de kweek- syndikaten die het grootste getal geiten tentoonstelden Hollebeke, 42. St-Jan, 41, Vlamertinghe, 35 en'Becelaere, 33. De inschrijvingen voor den prijskamp, gegeven door de Hofbouwmaatsehappij van 't arrondissement Yper, voor 't versieren met gegroeide bloemen van hovingen, bal kons, gevels en vensters, mogen nog tot 14n Oogst aanstaande gezonden worden naar M. Mommens, Brugsche Steenweg, 2, te Yper. Insckrijvingsformulen zijn ter beschikking der belanghebbenden in den zetel der maat schappij 11 In de Getemde Leeuwen Oude Botermarkt, te Yper. De openbare zitting begint ten 5,ao ure. Al de raadsbeeren zijn aanwezig en de heer Burgemeester zit voor. Na de goedkeuring van het verslag der vorige zitting, leest de heer Voorzitter eenen brief van wege de nationale maatschappij der Buurtspoorwegen, handelende over de voortzetting van den tram Yper-Nieuwkerke tot aan Steenwerk. De moeilijkheden om dien tram voort te leggen zijn veroorzaakt door de hoogeeischen der fransche eigenaars en door den Staats raad in Vrankrijk. Ten einde te kunnen voortdoen is nu voorgesteld voorloopig den tram te leggen tot op eenigen afstand der statie van Steenwerk, om dan later verder te gaan, eens de onteigeningen op franschen grond gedaan. M. D'Hu vettere vraagt als er geene vraag gedaan werd aan den schepenraad om te mogen een beluik van werkmanshuizen bouwen in de beste voorwaarden, en hij begeert te weten welk gevolg er aan die vraag werd gegeven. M. de Voorzitter. De raad is tegen alle beluik, zelfs in uitmuntende voorwaarden gemaakt, 't Geldt hier eene kwestie van grondbeginsel. De heeren Bossaert en Vanheule hebben vroegertijds beluiken afgeschaft en ze hebben wel gedaan. Er bestaan er nog, 'tis waar in betere voorwaarden dan de afgeschafte, maar een beluik is altijd af te keuren onder zede lijk oogpunt, zoowel als voor de gezondheid, even als de huizen door verschillige gezin nen bewoond. Is de gemeenteraad nu van oordeel dat er onder zekere voorwaarden nieuwe werk mansbeluiken mogen gebouwd worden In afwachting dat daarover zou beslist worden, zullen wij de bestaande verordering handhaven. De werkmanshuizen, zooveel als andere, behooren in luchtige straten gebouwd te worden, en zelfs in de gebuurte der huizen van de rijken, bij wien de werkman dikwijls hulp en bescherming vindt. YVij zijn niet van 't gedacht dat men de werkmanshuizen uit de rijke gebuurten moet weren, en naar den buiten verdrijven. M. D'Huvettere vraagt dat de gemeen teraad dit bijzonder geval onderzoeken zou, daar er voor den werkman bijzonder belang in bestaat, gezonde en luchtige huizen te kunnen bewonen. M. de Voorzitter. In afwachting zal de schepenraad de bestaande verordening handhaven. Voor den muur rond het kerkhof hebben ingeteekend Dehondt 35oo fr. Goddeeris 3465 fr. Roose-Dael 3446 fr. De kolen voor 't waterkasteel zijn aanbe steed aan M. Durein, mitst 23,5o per duist kilos.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1