DIT IS a SpreeRHraail E2 EN OMME Op Zaferdag 17D Oogsl 1907. 5 céritïöien 'I blad. 42e jaar. Talmerk 307'2 7# trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boferstrate, te Yper, en bij 's landsbooüschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Handen aan 't Lijf! ROND DE WERELD Marokko fiorea Duitschland Congoland STA DSN IE U WS De Grenadiers VAN ALLES WAT Groote Eigenaars Apei enma nieren la W fSmM, Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Plechtig bezoek van den Gouwgraaf Vrij heer AIb.Huz.ette Veel volk Ten Elven He Stoet O tl vangst Het Feestmaal r i.ooo 5 a S.00,3 9 9 5 sr 60 9 Hese» 133 it d' 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, legen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Handen aan 't lijf hebben, werkzaam zijn, blijft altijd de hoofdkoedanigheid der ware huismoeder. Eene moeder ze tveze ook zoo rijk als de zee diep die het niet deftig genoeg acht te kunnen werken is nooit eene huismoeder. De echtgenoote en moeder is slechts huis. moeder als ze alle huiselijke werken kent en zich niet schaamt ze te verrichten 't Is hare roeping en hare zending, zelf haar huishou den te bestieren, en bekend en bezig te zijn met alle kundigheden en werkzaamheden die deze huishouding vergt. 't Werd op alle hoeken uitgebazuind en met alle inkten gedruktvooral in de hoo- gere standen wordt dit punt veel uit het oog verloren. Bij de opvoeding der jonge meisjes in pensionaten en gestichten en zelfs thuis beslaatde eigentlijke huishouding gewoonlijk de laatste plaats. Daarop vooral moet gelet en gewerkt worden dat de jonge dochter bekwaam zij een huis houden volgens haren stand te besturen. Nu wil al te dikwijls de dochter van den werkman en den kleinen ambachtsman het aanleggen gelijk de burgersdochter en deze op zijn rijkenmans. De werklust en het werken is er uit. Eene moeder zond hare 4 dochters naar 't pensionaat met deze enkele aanbeveling voor de bestuurster Ik zend u mijne vier dochters. Leer hun alles wat hun later voordeelig, aangenaam en nuttig kan zijn doch vergeet het voornaam - steen noodzakelijkste niet help mij mee er vlaamsche huismoeders van temaken De moeder, die deze regelen schreef, be hoorde tot de hoogere klas. Bij 't begin der vacantie wilde ze zien wat er van hare aan beveling was geworden. En hare 4 juff'erkens mochten, na maanden te hebben gedaan aan solfège, piano, teekenen, en broderie en geographie en zoo al meer, nu ook een staalken geven van ^hunne kennis in was- scherie en kuischeriegelijk de moeder dat noemde. Hun eerste veertien vacantiedagen moesten ze dapper meehelpen aan den groo- ten kuisch en wasch. Die moeder had er de hand van Alleen dit wil ik er bij voegen Zij zelf kon werken en huishouden. En geen eene harer 4 dochters is in Sint- Anna's schapraai geraakt voor alle kwam ten gepaste tijde de ware Jozef. (De Postrijder) De franschen zijn nog gedurig in oorlog metdeMooren van het afrikaansche land. De tijdingen over den strijd zijn nog al ver schillend, volgens de eenen zijn er bij dui zenden dooden, volgens de anderen bij houderden. De Spanjaards steken ook een handje toe, maar't zijn de franschen die er met den grooten ruffel doorgaan. Ze bom bardeeren maar gedurig en bedreigen elke stad plat te schieten, waar er 't minste letsel gedaan wordt aan Europeanen. En de afrikaners hebben reeds ondervonden dat het meening is. Dat het volk van ginder een goede kastij ding verdient is onbetwistbaar. Maar... daar is een groote maar bij zal die kastij ding geen verwikkelingen te weeg brengen 't Is hetgeen te vreezen is. Als het steenen regent, 't ware wel raar dat er niemand geene opzijn hoofd en krijgt. 't Is ook alzoo ginder. De franschen bom bardeeren rond Casa-Blanca,ende duitschers, die aldaar bezittingen hebben, beweeren dat hunne huizen en eigendommen door de bommen beschadigd werden, hetgeen nog al verstaanbaar is. Zal Duitschland Vrankrtjk laten voortdoen of zal er schaêvergoeding geëischt worden En als Vrankrijk weigert Dat zou nog kunnen aardig afloopen in Afrika. Vele lezers zullen misschien verwonderd geweest zijn dat de Koreanen die 20 mil- lioen inwoners tellen zoo gemakkelijk hun laten onder den hiel houden van de Japoneezen,die toch al niet veel talrijker zijn dan de Koreanen. Hierop kan vooreerst geantwoord worden dat de Russen ook door de Japoneezen geklopt werden al waren ze tien tegen éen in getal. Maar de groote oorzaak en ligt niet in't getal,maar is aan de Koreanen zelf te wijten, 't Is eene eeuwenlang aangekweekte fout, namelijk de luiheid.Werkelijke arbeid wordt in Korea niet verricht, tenzij door de vrou wen. 't Gaat zoo verre dat de Koreanen, die groote smoorders zijn, niet zelve, maar door vrouw of dockterof doorknechten hunne pijp I doen ontsteken.Doet de knecht zijn werk niet naar behooren, de meester zal hem zelf niet bekijven, een ander is daarmee belast, de meester is daarvoor te lui. Schrijven alleen wordt door den persoon zelf gedaan, wijl spreken als slavelijk werk aanzien wordt, maar nogthans moet vrouw of dochter of een knecht de pen den schrijver in de hand duwen. Zelfs van 't schaakspel aldaar veel in eere moet een knecht de stukken ver schuiven de meester doet zwijgend teeken hoe en waar ze moeten geplaatst worden. Die luiheid is zoowel onder de lage als onder de hooge standen, zoodat men niet zelden vijf boerewerklieden ziet, die na het werk eene spade voortslepen waaraan een koorde is vastgebonden. Dat ze binst den dag hun niet lam gewrocht hebben met spitten moeten we zeker niet bewijzen. Maar wie doet er dan het werk Hetgeen niet volstrekt gedaan moet worden, is als nutteloos aanzien en 't andere wordt door de vrouwen verricht. Vrouwen worden bij dat heidensch volk niet als menschen maar als voorwerpen aan zien en krijgen zelfs nooit een naam ze zijn de moeder, de vrouw of de dochter van X. Zelve is zij niemand. Zij en telt niet op heur eigen, maar zij moet werken voor twee, en terwijl de man rondslentert of neerhurkt en pijpen rookt, wordt binnen en buiten het j huis de arbeid gedaan door de vrouwen, j Een kanse bestaat er om daarvan ontslegen j te zijn, namelijk als de vrouw zeer jong is en danseresse wordt. Een man die vriendelijk is jegens eene vrouw wordt als de schande van zijn geslacht i aanzien en de jongens worden van jongs af i het gedacht ingeprent dat zijzich niet mogen verlagen door eene vrouw al ware 't zelf j hun eigen moeder anders dan minachtend j te aanzien Dat zulk diep vervallen zedeloos volk geen weerstand kon bieden aan de energieke J apo- neezen, is heel natuurlijk. Korea heeft zich gezelfmoord door de wet van den arbeid te overtreden, en 't geniet nu de gevolgen zijner weergalooze luiheid. De Amerikanen zouden doodgeerne Korea een handje toesteken, maar de Philipijnen liggen zoo dicht bij Japonië en 't is nog zoo onlangs dat de Amerikanen die eilanden aan Spanje hebben ontstolen dat ze nog nauwe lijks rustig in t bezit ervan zijn en... Japonië ligt gedurig op den loer en zou niets beters verlangen dan ook die eilanden als zijn eigendom te aanzien. Koning Edward, de oom van Keizer Willem,is tegenwoordig op bezoek bij zijnen neef. Dat is zekerlijk niet om eenvoudig den duitschman te groeten dat Edward XII die reize onderneemt, 't is met een politiek doel en we zullen misschien wel algauw de gevol gen geware worden. Het H. Sacramentscongres werd dit jaar gehouden te Metz in Lotharingen, de pro vincie door Vrankrijk na den oorlog van 't jaar 1870 aan Duitschland afgestaan. Kardi naal Vanutelli, gezant van den Paus, zat de plechtigheid voor, die geëindigd is met eene plechtige processie door de straten der stad. De duitsche keizer heeft de vergadering aan gemoedigd en ondersteund en de soldaten ter beschikking gesteld voor deorde te hand haven. Te naaste jare wordt dit congres gehouden te Londen en 't volgende jaar te Keulen. kerde bewaring gebracht, doch Matuma zelf is nog altijd op de vlucht. In het Ladogebied is het rustig. Tusschen de passagiers bevond zich de heer Adam, hooldingenieur van den spoor weg der Groote Meren, die de beste inlich tingen gaf over de werken. In Uëllé is de automobielenweg bijna vol tooid en loopen er reeds 6 automobielen. Zondag is te Antwerpen een schip uit Congoland aangekomen. De scheepslieden wisten het volgende nieuws uit onze afri kaansche kolonie Bij de Bangalas, in de Evenaarstreek, in den Abir,tot in de Oosterlijke Provincie toe, beginnen de inboorlingen meer en meer arbeid te weigeren; het is net eene algemeene werkstaking, die openlijk gepredikt wordt door de Engelsche zendelingen. Daar deze weigeringen het uitbreken van onlusten verwekten, moest in de Oostelijke Provincie de staat van beleg uitgeroepen en eene strafexpeditie ingericht worden, onder bevel van commandant Vander Cruyssen. In den Abir duurt de staat van beleg voort. 5 van de moordenaars van pater Pollet zijn nu in hechtenis genomen. Een hunner, het opperhoofd Eli, is opgehangen andere hoofden, die in betrekking stonden met Ma tuma, aanhitser tot den moord, alsook de vrouwen van dezen laatsten, zijn in verze- 't Is jaren geleden dat Yper zulke geen grootsche heerlijke feesten heeft ingericht als deze die Zondag gegeven werden ter eere van Baron Ruzette. Van 's nuchtends vroeg dondeide 't kanon op de aloude Vestingen en in plaats van ge lijk in vroegere tijden rouw en dood te zaaien was het nu een oproep tot het omliggende om mee te vieren in de blijde intrede van den geliefden Gouwgraaf. De stad was heerlijk versierd. Bij het sta tieplein waren langs wederkanten sierlijke masten geplant met bloemen en kransen aan elkaar verbonden en tot op de Leet waren de straten al wederzijden omzet met andere masten, wit en rood geschilderd en opge tooid met veelkleurige vlaggen en wimpels. De prachtige zegeboog aan den ingang dei- Statiestraat met zijn vriendelijk Welkom geeft altijd aan de inkomst onzer stad een liefelijk uitzichten de reeks prachtige gebou wen waarmee de linkerzijde van 't Statieplein omzet is maken eene omlijsting die het ge heel heerlijk uitschijnen doet. Vergeten wij niet te melden dat de heer Statieoverste de spoorhalle op kunstige wijze had laten optooien. De toeloop van volk van in den nuchtend was overgroot. Van ten allen kante was men opgekomen met treins, trams, rijtuigen, velos en autos en tegen den noen waren de straten opgepropt van 't volk. t Zal een heerlijke dag geweest zijn voor neringdoe ners en handelaars onzer stad. Kwart vóór elf ure kwamen de groepen bijeen op de Maloulaan voor den stoet. 't Was elf ure omtrent als de trein uit Rousselare hier aankwam. Een bijzonder eerste klasse rijtuig voor den heer gouverneur was aan den gewonen trein vastgemaakt. Bij het uitstappen werd de heer Ruzette, vergezeld van den heer Greffier Verougstraetc ontvangen door M. den Burgemeester Co laert, Kamerheer, de gemeenteraadsheeren van Yper, den heer Merghelynck, arrondis- sements commissaris, M. van Merris, volks vertegenwoordiger en Burgemeester van Poperinghe, Majoor Daune, bevelhebber van de plaats van Yper, en Majoor Ligy, van de Burgerwacht M. Hamerlynck, statie overste, had de wachtzaal van ie klasse als ontvangstplaats laten voorbehouden. Buiten de spoorhalle werd de heer Gou verneur verwelkomd door de bevallige Renea Colaert, namens de Ypersche bevolking, terwijl zij den hoogen bezoeker een prachti- gen ruiker aanbood. De heer Gouverneur bedankte hertel ij k het vriendelijk kinden omhelsde het. Vervolgens werden de groepen in oogen- schouw genomen en daarna kwam de stoet in beweging. Aan 't hoofd gendarmen te peerde, vervol gens, de Koninklijke Fanfare, 't muziek der Weezejongens, Sint Michielsturners, de weezejongens, St Antonius gesticht van Lo- cre en de keukenschool, de weezemeisjes van Sinte Elisabeth, de Mariaschool, de school van O. L. Vr. van Thuyne, de Stads meisjesschool,Sint Aloysius en Sint Michiel- school en de Looie, vervolgens de Burger wacht onder 't bevel van Kapitein Gaimant, de Stadsharmonie, de Pompiers en de rijtui gen met de overheden. In 't laatste rijtuig zat de heer Gouverneur neffens den heer Burgemeester. Een groep Burgemeesters en Gemeente raadsheeren van het Arrondissement namen ook deel aan den stoet, die van 't Statieplein al de Statiestraat, de Tempelstraat, de Boter- straat naar de Leet ging,tusschen twee dichte rijen menschen, die op de voorlanden den heer Gouverneur groetten en toejuichten. Op de Leet nam de heer Gouverneur de verschillige overheidspersonen plaats het verhoog, terwijl de IVinderen in koor Brabanconne zongen o' eleid van en op de M. Wittebroodt en met meespel van de Stads harmonie. Beuitelings kwamen twee kinderen van elke groep den heer Gouverneur bloemen aanbieden en hem gelukwenschen namens hunne gestichten. Binst de feest op de Leet was het zicht overheerlijk. Onmogelijk zich een gedacht te vormen van de bonte wemeling en keurige houding der verschillige groepen. 't: Ware moeilijk te bepalen wie de eere- palm zou verdienen de Mariaschool met heure 5oo leerlingen en heurefijn uitgedach te en uitgevoerde groep der wapens van de verschillige steden en dorpen van Vlaande ren, de heerlijke groep der weezemeisjes van Ste Elisabeth, met heure keurige handswer- ken, de keukenschool en de meisjes van St Antonius'gesticht te Locre, de Stadsmeisjes school of de school van O. L.Vr. van Thuy ne en van de knechten de flinke Sint Michielsturners, de goed geoefende kinders van St Michielsscbool met hunne bonte klakken, de talrijke leerlingen van Sint Aloysiusschool met hunne papieren mutsen, de flinke weezen der Sloetscschool, de leer lingen van de Looie Iedereen heeft nogthans met genoegen bemerkt dat de menagiescholen meer en meer in voege komen, en 't zal steeds eene eere zijn voor het katholiek stadsbestuur van Yper, en vooral voor het bestier der Maria school, waar onze talrijke werkmanskinders onderwijs en opvoeding genieten, daarin het voorbeeld te zijn van andere steden en dorpen. De kinders van den werkman mogen en moeten zekerlijk, zoowel ais de meisjes van burgers en rijken, eene behoorlijke geleerd heid verkrijgen, maar dat en mag niet belet ten dat zij daarbij het noodzakelijke aanlee- ren om later in de samenleving de plaats in te nemen waarvoor zij bestemd zijn, namelijk in staat om te kunnen koken, wasschen en plasschen, stoppen en naaien en het huisgezin van den werkman ciange- naam te maken, en hem af te houden van de herberg, die maar al te dikwijls zijn verderf j is en dit van zijn huisgezin. Wij zijn gelukkig bij deze gelegenheid aan f stadsbcstier en aan bijzonderen daarover onze geiukwenschen en onzen dank aan te bieden. Na de feeste op de Leet werd de heer Baron Ruzette naar't Stadhuis geleid, waar de ontvangst plaats had der verschillige ambtenaars en overheidspersonen van het arrondissement Yper. In de Troonzaal kwamen beurtelings den vertegenwoordiger des konings groeten en j hulde bewijzen de heeren senators Baron deVinck, Paul van den Peereboom en Ver- cruysse, de heeren volksvertegenwoordigers Colaert, van Merris .en Nolf, de heeren voorzitter, rechters, greffier der Rechtbank en vrederechters van het arrondissement. M. Merghelynck, arrondissementscommis saris, de zeer Eerw. Heer Deken en pastoors van stad en de kerkheeren majoor Daune en majoor llaegheman van 't Voetvolk en de Rijschool, met de officieren van 't garnizoen; de heer majoor Ligy en de officieren der Burgerwacht verders de heeren der Bur gerlijke Godshuizen en de dischheeren de heeren Bestuurders en leeraars der onder wijsgestichten de bedienden en ambtenaars van den Staat; deleden van den Werk- rechtersraad en 't Beschermingscomiteir der werkmanswoningen t comittit van toe zicht der Weldadigheidschool en van 't gevang, M. Vanderghote, provinciale inge nieur, jonker Arthur Merghelynck, M. i Denys, fransche consul. Op elke aanspraak vond de heer gouver neur een gepaste antwoorde, en hij toonde meer dan eens dat hij niet alleen goed vlaamsch verstaat maar onze moedertaal spreekt met gemak en sierlijkheid en haar de plaats begeert toe te kennen waarop zij recht heeft. Rond twee ure werd in de Pauwelszaal een feestmaal opgediend aan 218 deelnemers die aan zeven lange tafels plaatsnamen. Op een verhoog stond de eeretafel al den kant van't Nieuwwerk. De zale zoo sierlijk ge schilderd door den befaamden kunstenaar Ferd. Pauwels, over een paar jaar overleden te Munich, waar hij bestierder was der Academie van schoone kunsten, leverde een overheerlijk schouwspel op. 't Was de heer Poot-Casier, die met den dienst gelast was en we zijn gelukkig eens te meer te hebben bestatigd dat hij zijn aloude faam heeft gehandhaafd spijzen en dranken waren keurig bereid en het opdienen ging zoowel op orde, dat elkeen er met lof over sprak. Het praalgebak was een echt kunststuk, geleverd door het gekend huis Lapierre-Van den Bon. Bij het nagerecht stelde de heer Colaert een heildronk in aan zijne majesteit den koning en aan de koninklijke familie. Die heildronk werd rechtstaande aanhoord door al de aanwezigen en begroet met eene geestdriftige Brabanconne on daverende toe juichingen. Eenige oogenblikken later stelde M. Colaert een nieuwen heildronk in ditmaal aan Baron Ruzette, den volksgeliefden gou verneur. Eene prachtige betooging werd den heer Ruzette gedaan en wanneer deze recht staat om te antwoorden verdubbelen de toejuichin gen en 't dreunt door de zale: Leve Ruzette Leve Ruzette Spreker drinkt op de gezondheid van den heer Burgemeester, van den schepen- en gemeenteraad, en van al de Yperlingen. Een nieuwe betooging breekt los wanneer na het feestmaal de heer gouverneur heen gaat om het O. L. Vr. gasthuis op de markt te bezoeken. Baron Ruzette is 's avonds ten 7 1/2 ure vertrokken. 's Avonds ten 9 ure zijn de feesten gesloten met een vuurwerk op het Minneplein, door eene ontelbare menigte bijgewoond. Gisteren Donderdag is 't muziek der Gre nadiers naar Yper gekomen Concert geven. Kwart vóór den twaalven aangekomen werden zij ten stadhuize verwelkomd door den heer Schepene Struye, namens het Stadsbestuur. Van ten 12 en half tot éen en half ure gaven zij Concert, en 's avonds van 8 tot 10 ure. Talrijke vreemdelingen van 't omlig gende waren komen luisteren cn waarlijk was de moeite vveerd ook. Zelden heeft men in Yper dergelijke uitvoeringen bijge woond, en zelfs werd door velen 't concert der Grenadiers verkozen boven dit van Roubaix. 't Is een eere voor den zoo wijd gekenden en befaamden Bestierder, M. Lecail, en voor zijné talentvolle muzikanten. Dat Concert heeft op weerdige wijze de zomerfeesten gesloten. In Braband bezitten graaf d'Oultremont 699 hectaren graaf de Spóelberch 1242 graaf de Merode 1592 de hertog van Aren- berg 6332. In Wesl-Vlaanderen 447 familie Crombez Coninck 690. In Oost Vlaanderen brandini en de Merode 2000. In de provincie Antwerpen een eigenaar van Moll 3636 de erven van den graaf van Vlaanderen 4252 de familiën de Merode en d'Ursel elk circa 6o5. In Limburg: prins de Looz 224! de familie de Merode 886. de familie Lippens 843 familie de de familiën Atdo- Tijdens het opslaan te Dordrecht van het circus Oscar Carré,woensdag morgend vroeg, is naar de Dordr. Ct. meldt, een aap en wel een van de grootste soort, ontsnapt en langs Vrieseweg, Vest naar Dordrechts Museum gewandeld. Hij is vermoedelijk boven door het dak het museum binnenge drongen en heeft daar op eene vreeselijke manier huisgehouden. Oude en nieuwe kunst zijn door elkander gesmeten alsof het niets was en alles is heelemaal onderstboven. Bij ontdekking van den chaos is hulp ingeroepen en heeft het bestuur alles in het werk gesteld om de verwarring te herstellen en alles zoo spoedig mogelijk weer in goeden toestand te brengen. De sporen van de verwoesting zijn echter nog duidelijk zichtbaar in de oude kunst werd de schilderij van Gerard Hontbhorst geheel in tweeën gescheurd, en onder moderne schilderijen hebben Alb. Neuhuys' Binnenhuis en Breitsner's groote charge beschadigingen bekomen. Anderen nog dan die viervoeters hebben soms apenmanieren

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1