DIT IS Spreektaal EN OM M ELANDS Stemt onder n KIESVERGADERING ZONDAG 13 OCTOBER ten 6 ure stipt 's avonds. STlMT onder nr JL Op Zaterdag 12D October !9ü7. 5 centimen 't blad. 42e jaar. Talmerk 3080 Te trekken bij den Uitgever, 7k 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Verkiezing voor zeven Gemeenteraadsleden G R 0 OT E in het VOLKSHUIS Aan de Ypersche kiezers Katholieke Bond Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal GEMEENTE YPER Den 20 October 1907 BEQEREM BIEBUYCK BOONE BOUQUET FIERS FRAEIJS VANDEN PEEREBOOM FROIDURE LAPIERE VALCKE VERMEULEN HENRI BRUNFAUT DECHIÈVRE VERMEULEN HECTOR STAD YPER K m rT li O LT 10 JK IC 13 O N 1» Hoe moet gij stemmen Kiezers let opWe zullen het u schoone uiteendoen Op 20 October aanstaande begeeft gij 11 naar't lokaal dat op uwen kies- brief staat en wacht daar uwen toer af. Wanneer men uwen naam af roept, gaat de kamer binnen, groet de heeren die rond de tafel zitten en neemt het wit stemhriefken, of de briefkens als ge meer dan één stemme hebt,en gaat dan een kieskotjebinnen. Wat moet gij daar doen Horkt 1 Aan den lessenaar in de kieskotjes hangt er een dik zwart potlood, dat met een ketentje vaste ligt.Met dat potlood maakt gij schoone dat wit rondeke zwart dat slaat ondernummer 1. 1 Wel zorgen van geen schreven (e maken builen dat zwart vierkantje, anders is uw stemhriefken vau geener weerde. Daarin moet gij opletten Moest het gebeuren dat uw brief- ken geplekt is of dat gij het vuil maakt, gij moet daarin r iet verschie ten ge gaat rechte naar den voor zitter met uw briefken dat ge zelf toeplooit en vraagt hem een ander hij is ver-piielit rechtuit een nieuw te geven, zonder te mogen kijken wat er op 't briefken is dat gij weeregeeft. Als gij nu op uwen stembrief of stembrieven voor deze die méér dan ééne stem hebben het wit puntje onder nummer 1 zwart gemaakt hebt, plooit gij schoone uwen stembrief weere toe, gelijk gij hem gekregen hebt met den zegel al buiten en steekt hem zeij busse die te midden de tafel voor den president slaat. En daarmee is 't gedaan Gij hebt uwen plicht volbracht! 'T NIEUWSBLAD yah YPEB 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, Place DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. - B 8 PLAATSELIJK COMITEIT Nog veel talrijker dan acht dagen te voren waren de kiezers opgekomen naar het Volks huis, zondag laatst, om nieuws te hooren over den kiesstrijd, 't Was zichtbaar dat eikendeen verlangende was om van onze hoofdmannen te hooren welke gedragslijn wij te volgen hebben tegenover verdokene en opentiijke vijanden, tegenover mannen, die,al steken ze hun vaandel weg, dezen keer toch niette min of beter nog meer door iedereen dienen ontmaskerd en in den klaren gesteld te worden om het ware doel hunner handelwijze te kennen. De alomgeachte heer EUG. STRUYE, voorzitter van den plaatselijken bond,opende de vergadering en schetste in korte en vurige woorden den strijd van 20" October. Over acht dagen wisten we nog niet als er zou te strijden zijn in de naaste kiezing en vooral en wisten we niet met wien we zou den te doen hebben. Twee lijsten zijn tegen ons opgekomen, die te zamen juist een vol ledige lijst uitmaken. De strijd zal des te heviger zijn, daar een deel onzer tegenstrevers onder den duik- naam van plaatselijke belangen hun pro gramma verbergen. Maar wat hebben wij te vreezen Hebben wij niet altijd recht ge weest voor iedereen Is geheel de stad niet eens om de katholieke partij te loven en te danken over het werk gedaan sedert dat wij aan het bestier zijn 't Is waar, er is altijd middel om te klagen en niemand en is in state om eikendeen te voldoen, maar omdat men niet altijd alles bekomt wat men begeert, daarom en is er toch geen reden te stemmen voor de liberalen of hunne bondgenooten. Zou er iemand durven de talrijke verbete ringen betwisten die het bestier heeft gedaan in stad en op den buiten hn wie zou er willen de verantwoorde lijkheid nemen van meêgewrocht te hebben om hier die hatelijke vervolgingen in te voeren, die Vrankrijk ten onder brengen, waar men niet en zou durven handelen met de laagste der vrouwen gelijk er gedaan wordt met de eerbiedweerdige kloosterzus ters. (Lang. toejuich.) Neen, kiezers, ge zult niet laten inbreken in uw huis 1 Iedereen aan 't werk, iedereen moet zijn plicht kwijten en zondag jon Oc tober zal de katholieke partij eene nieuwe en schitterende zegepraal behalen. Kiezers, alles hebt gij te verwachten van de katholieken, zij hebben sedert jaren 't bewijs geleverd van hunne verkleefdheid aan uwe zedelijke en stoffelijke belangen. Gij zult ons aanmoedigen om opdien weg voort te gaan tot welzijn onzer geliefde stad. Toej M. HENRI FIERS, richt eenige woorden tot de vergadering om de kiezers te bedan ken van het vertrouwen dat zij hem betuigd hebben sedert lange jaren. Van zijnen kant zal hij zooals vroeger steeds bezorgd zijn om aan de werklieden zooveel het in zijne macht is werk te verschaffen en hun welzijn te be trachten. (Toejuichingen) M. LEON VANDEN PEEREBOOM op zijne beurt bedankt de kiezers en het Komi- teit voor de eere die zij hem aandoen met hem opnieuw voor te dragen in de kiezing van ion October. Zijn verleden is borg voor het toekomende. Meer ^dan °»it zal hij de I belangen behertigen van burger en werkman, i zonder daarom de belangen te vergeten der buitenmenschen, voor wie hij steeds is be zorgd geweest. Herhtoejuichingen) Vervolgens wordt het woord gegeven aan den heer Advokaat SOBRY, gemeenteraads heer en Voorzitter der Katholieke Wacht. Spreker drukt zich uit omtrent in dezer voege Kiezers en vrienden, De toejuichingen waarmede gij de voorstel ling der katholieke kandidaten begroet hebt, het handgeklap waarop gij de uiteendoening onthaald hebt van den uitmuntenden toestand van stadszaken door onzen achtba ren Burgemeester over 8 dagen, hadden ons een oogenblik de hoop doen koesteren dat geheel Yper van ons katholiek bestuur vol daan was en dat onze kandidaten zonder kiezing gemeenteraadsleden zouden uitge roepen geweest zijn. Wij zijn, gelijk gij, bedrogen in onze verwachting; in plaats van éen, trekken er twee vijanden tegen ons op laat mij dus toe u toe te roepen katholieken opgepast 1 sluit de gelederen, en laat u niet overrom pelen door een vijand met twee koppen, die al twee kanten op u losrukt. De eene vijand tracht de twijfelachtige kiezers wijs te maken dat wij tegen de gemeentescholen, de andere dat wij tegen de Yperlingen zijn zij belasteren ons beide uit kiesbelang. De gemeentescholen hebben blijven be staan sedert 17 jaar dat de katholieken de meerderheid bezitten in den gemeenteraad, en ik twijfel er niet aan dat niemand van ons hunne afschaffing betracht. De stad Yper en de Yperlingen zijn het voorwerp van al onze genegenheid, 'tis voor den vooruitgang en de verbetering der stad en dc-r bevolking dat wij altijd gewrocht hebben, en, met Gods hulp, zullen wij er blijven voor werken. De kiezers hebben over 4 jaar de katholie ken naar den gemeenteraad gezonden omdat zij tevreden waren over de openbare werken, die alsdan ten bate der bevolking uitgevoerd geweest waren. Welnu in de laatste 4 jaar is er nog meer gedaan geweest dan vroeger. Is het niet waar dat de katholieken, sedert de laatste kiezing voor 35,394 fr. riolen gemaakt hebben, te weten in de Waterka steelstraat, in J. Capronstraat, in de verleng de de Stuersstraat, onder de nieuwe kalsij langs de statie, in de lange en korte Meersch- straten, in de Hondstraat, de Bukkerstraat, Paddepoel en Wenninkstraten, in de gouden Poortestraat, in de Kloosterpoort, in den Doorgang, langs den Bruggesteenweg, en nu langs den steenweg van Yper naar Zonne- beke Is het niet waar dat wij in de laatste 4 jaar aio,000 fr. besteed hebben aan de verbete ring van onze openbare wegen Buitenlieden, spreekt,en zegt hoe tevreden gi) nu zijt van de Augustinestraat, van de l'annenhuisstraat, van de Wulve- en Wieltje straten, van de Pilckemstraat, van de Belle- waerdestraat, en van de nieuwe voorlanden langs de Poperinghe- en Zonnebeke steen wegen. Stedelingen, slaat uwe oogen op de nieuwe herleide kalsijding van deWaterkasteelstraat, van de Ed. Fiersstraat, van de verlengde de Stuersstraat, van de nieuwa kalsij langs de statie, van de lange- en korte Thouroutstraten met een deel van de markt en de St Jacob- straat.van de oude en nieuw Houtmarktstra ten, van de blauwe Leliestraat, van de Kloosterpoort, van de Ste Catherinestraat,en van de breede J. Capronstraat, waarvoor de stad 7504 fr. grond kocht en afstond aan den staat. Kiezers al te gader, bemerkt de aanlegging of de verbreeding van de voorlanden in de Grimminckstraat, vóór en bezijds St Pieters- kerke, al weerskanten der Rijselstraat, langs de 4 kanten der groote Markt, langs weers kanten der Meenenstraat en der Dixmude- straal tot oyer 't water, in St Maartens nieuwweg,op deLeet,in de Eigenheerdstraat, in de E. Fiersstraat, langs weerskanten der Maloulaan, en in de verlengde de Stuers straat. Wie heeft het kerkhof dat sedert lang te klein was, grootelijks uitgebreid, tenzij de katholieken Wie bouwt er nu langs den noordkant van 't kerkhof eenen schoonen muur met nieuwen ingang, tenzij de katho lieken Wie heeft het statieplein schoon gemaakt, en overal waar't pas gaf, geplant, tenzij de katholieken. Zietdaar eenige der werken waardoor de katholieken zekerlijk aanspraak mogen maken op de genegenheid en dankbaarheid van de Yperlingen voor wie dat al sedert de laatste kiezing gedaan en betaald wierd Geeft dus geen gehoor aan de mannen, die u zullen komen zeggen dat de katholieken de Yperlingen niet beminnen, onze leuze is en blijftAlles voor Yper, en Yper voor God 1 Tegen de liberalen strijden wij voor God. Zij willen scholen zonder God, en zulke scholen iedereen opdringen. M. Bouquet heeft u over acht dagen gezeld op O. H. Hemelvaart laatstleden hebben de liberale gemeenteraadsleden te Brussel vergaderd en zij hebben er zes besluiten genomen die allen strekken om den schooloorlog erin te voeren. M. Struye komt u te zeggen dat de liberalen den school- en kloosteroorlog ten volle goedkeuren, die in Frankrijk woedt, en dat zij van langs om heviger worden in zake van ongodsdienstigheid en schooldwang. Zult gij de liberalen daarin helpen met voor hen te stemmen? Zult gij niet liever de katholieken aan 't hoofd houden om alle kwaad te beletten In plaats van vrede en vrijheid die nu heerschen, vraagt gij naar oorlog en dwang, gelijk ten tijde der ongelukswet van 1879? Werklieden, die onder die wet geleefd en geleden hebt, kiezers die door een christen vaderden eene godvruchtige moeder naar eene katholieke school gezonden geweest hebt, en de welda den eener christelijke opvoeding kunt waardeeren, wilt gij de liberalen de macht geven u te bedreigen en te broodrooven als gij uwe kinderen naar geene geuzenscholen zendt? Wilt gij de gemeentescholen zien vergoddeloozen, waarvoor gij al zoo wel als de liberalen betaalt Wilt gij er ongods dienstige meesters zien benoemen, en de priesters, die er nu godsdienstlessen geven zien uitjagen? Wilt gij, welhebbende kiezers, i van onze gemeentescholen broeinesten van socialisten en rustestoorders maken Wilt gij her schoon gebruik zien afschaffen van plech- tiglijk het HSacrament te zien vergezellen in de processien van H. Sacramentsdagen Tuindag, en van tie plechtige Te Deum's te zien bijwonen op 21 juli en i5 november? Wilt gij dat al niet, stemt voor de katholie ken, toont uwe genegenheid voor godsdien stige mannen gelijk gij zelve zijt, geeft de de voorkeur aan de vrienden van een j onderwijs dat gij zelf genoten hebt of uwe kinderen laat genieten, stemt voor de katholieke lijst. M. Sobry wordt menigmaal door geest driftige toejuichingen onderbroken en bij het einde zijner krachtige aanspraak door de heeren hertelijk geluk gewenscht. Na de prachtige redevoering van M. Sobry wordt het woord gegeven aan den gevierden volksspeker M. COLAERT, onzen geachten burgemeester, die zich uitdrukt als volgens Kiezers en beste Vrienden, 't Zal weldra twintig jaar zijn dat de kiezers van Yper mij de eere deden, den eersten onder de katholieken, naar het stadhuis te zenden, 't Was de wolf die in de kudde geraakte en niet lang en duurde het eer geheel de kudde verspreid was. Inder daad, vier jaar later werd geheel de katho lieke lijste gekozen en korten tijd daarop kregen wij voor goed en alleen het bestier j van stad in handen. j Vrienden, als gij u altijd moet zwichten I van wulven in eene kudde te brengen,zwicht u bijzonderlijk van wulven die in schaapsvel i verkleed zijn. Van de twee lijsten die tegen ons staan, is de eene genoeg gekend, M. de Voorzitter Struye en M. Sobry hebben er u tegen gewaarschuwd en de oude Yperlingen heb ben nog niet vergeten wat het oud liberaal i bestier al gedaan heeft tegen de vrijheid en tegen de scholen voornamelijk. Ik wil u vandage bijzonderlijk spreken over 't ander doel onzer tegenstrevers die zich uitgeven als de voorstaandeis der belangen van Yper. I In hun papiertje dat ze rondgestrooid hebben, spreken zij bijzonderlijk van twee punten, namelijk van de aanbestedingen en van de zage of de gaze. gelach en toejuch.) Van de aanbestedingen Maar van de vier mannen die het bladje voorenstaat zijn er drie gekende liberalen en wat werd er tijdens het vijftigjarig liberaal bestuur open baar aanbesteed, tenzij hetgeen door de wet wordt opgeleid Wij doen in aanbesteding alles wat door de wet voorzien is, en zelve zijn er sommigen niet tevreden omdat er te veel bij aanbe steding wordt gedaan. Voor éene zaak zullen wij in het toekomende afzien van openbare aanbesteding, namelijk voor de kolen, daar we bijna nooit de kolen kregen, die wij voorschreven. De kiezers moeten opletten, zeggen de zagemannen, 'k wille zeggen de gazemannen, er zijn voor 85o,ooo fr. openbare werken beslist, en als we niet opletten, die werken zullen niet in 't openbaar aanbesteed worden.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1