onder nr er nummer n z O Wie zijn ze De Gazemannen Gemeentebelangen Mm. Begerem Biebuyck Boone Bouquet Fiers Fraeijs Vandenpeereboom It I 1 I H(t fc c vc 01 -• i 0 MOE r NIET PANACHEEREN I Stemmen voor FROIDURE is stemmen voor BRUNFAUT Daarom EEN DOP OP DEN KOP Om voor de katholieken te stemmen moet men alleen het wit puntje zwart maken in het zwart vierkant den naam van M BOVEN egerem. 3 i t t "5 i c t w c o c "C c js. vl. IÜ2 C/f 5 t i j Hoe belachelijk Twee van die werken zijn reeds aan den gang en, spijtig genoeg, 't zijn twee vreemden die de leegste inteeke- naars waren, maar ze hebben ons beloofd zooveel mogelijk den voorke.ir te geven aan Ypersche werklieden. [Toejuich.) Ge ziet, vrienden, dat er daarvoor niet moet opgelet worden, 't Staat klaar en duide lijk in de wet dat de groote werken moeten aanbesteed wordenen 'k hope wel als bij eenige maanden de werken aan de Halle zullen aanbesteed worden dat ze in handen zullen zijn van Yperlingen en voornamelijk de waterwerken aan Zillebeke en Dicke- buschvijver dat ze door Ypersche werklieden zullen verricht worden. Wij zullen ons steeds in regel stellen met de wet,en al ben ik van Poperinghe [gelach) maar sedert meer dan dertig jaar in Yper, 'k zal al doen wat in mijne macht is ten voor deeleder Yperlingen 1 [Toejuich.) Nu kom ik tot het tweede punt van het voddepapierke, namelijk de kwestie van de gaze. Over 6o jaar werd hier te Yper de gaze ingericht door M. Valcke en geleverd aan stad mits 2 c. per bek en per ure en aan de Yperlingen mits 24 c. per kubieke meter. In 188I werd het contract met M. Valcke vernieuwd en geheel de bespreking duurde éen dag. Wij hebben een jaar lang de zake besproken, een bijzondere commissie aange steld en nu komt men ons zeggen dat die mannen geen tijd gehad en hebben om alles te onderzoeken Van 1881 tot over drie jaar betaalden wij de gaze aan 18 c. en de stad betaalde 1 c. en half per bek en per ure. Is er iemand die nu klaagt over de gaze En was het vroeger ook alzoo Was er iemand content van de verlichting In 't publiek 't Waren lijk oordjekeers jes de gazbekken Gelach en toejuich.) M COLAERT 'tis waar, en 't ging zooverre dat er in de liberale gazetten, Toe komst en Progrès meer dan eens geklaagd werd over de verlichting van stad. Als wij aan M. Valcke vroegen voor de verlichting van stad Auerbekken te gebruiken, hij antwoordde dat het niet en kon zijn, dat de netjes alle dagen zouden gebroken zijn, als er een wagen voorbij de lanteerns reed. De liberale bladen schrijven nu wel dat wij M. Valcke geruïneerd hebben, maar ik peize dat menigeen tevreden zou zijn van in Mijnheer Valcke's schoen te zitten. [Herhaald gelach) M. Baron Surmont en M. Vanheule ook, geloof ik, en ik ook hebben menigmaal bij M. Valcke aangedrongen om veranderingen en verbeteringen te bekomen maar wij wer den steeds gepaaid met beloften. Als wij eene nieuwe overeenkomst zouden sluiten, zouden wij zekerlijk, aan gelijke voorwaarden de voorkeur hebben gegeven aan de Yperlingen. Wij wilden eene groote fabrieke, die desnoods 6ooom3 gaze per dag kon leveren wij wilden nog in de mogelijkheid zijn in het toekomende gaze te kunnen leveren naar andere gemeenten, als de wet eens veranderd wierd en toeliet eene maatschappij te vormen tusschen de gemeenten voor de uitbating der gaze, gelijk er nu over een paar maanden eene wet gestemd is, die toelaat op gelijke manier bet water uit te baten voor verschil- lige gemeenten. Als wijdat vroegen aan M. Valcke, hij beweerde dat het onmogelijk was gaze te leveren op méér dan drie-vier kilo meters afstand, hij weigerde desnoods tusschen te komen in eene intercommunale of maatschappij tusschen de gemeenten hij heeft het gezeid in 't bijzijn van getuigen,bet is geschreven en door M. Va'cke zelf onder teekend. Eens dat wij met M. Debrouwer reeds overeengekomen waren is hij dan veranderd van gedacht, en wilde dezelfde voorwaarden geven. De Ypersche groep ook beweerde dat er nooit geene fabriek zou komen die 6ooom3 gaze per dag leveren kon nooit zou de gaze buiten Yper geleid worden en spottender wijze beweerde men dat men eischte de gaze te moeten leggen buiten Yper, om de kiezers van M. Lemahieu te kunnen voldoen. Welnu, de gaze ligt er reeds tot aan de Potyse en komen er op den Verlorenhoek een behoorlijk getal kalanten, die de gaze willen nemen, waarom en zouden wij ze niet leggen tot daar Mengelwerk van 7 Nieuwsblad van Yper. Nr 8" Deze weke nog is er mij eene petitie over- i ndigd van bewoners der Kruisstraat welnu, als er daar een tiental kalanten kun-; nen gevonden worden, we zullen ze nog j beginnen leggen zelfs vóór de kiezing [Bravo Overal, waar er mogelijkheid bestaat, in alle wijken, zullen we de gaze doen leggen, tenzij te lande waar het onmogelijk is M. Butaye, die in eene meeting beweerde dat de koolhandel van M. Debrouwer de andere handelaars zou platleggen, moet voldaan zijn. vermits dat wij aan M. Debrou wer verboden hebben handel te drijven in kolen, iets wat vroeger nooit aan M. Valcke werd opgelegd, 't Is waar nogthans dat M. Valcke nooit geen kolen heeft verkocht. M. Butaye beweerde nog dat de fabriek die öoootrP gaze moest kunnen leveren, er nooit zou komen.En zij is er nogthans en levert gaze die veel beter is dan vroeger, niet alleen aan Yper, waar het getal verbruikers bijna verdubbeld is, maar daarbij nog aan Poperinghe, Waasten, Wytschaete, Vlamer- ting'ne, Meesen, en men is nog bezig met Kemmel en andere gemeenten, In 't belang van stad willen wij goede gaze aan de bestkoopste voorwaarden mogelijk, en wij eischen dat de voorwaarden van den lastenboek stipt worden nagekomen, iets wat wij met Yperlingen moeilijk hadden kunnen doen, bijzonderlijk voor hetgeen de bestierder betreft. In het begin liet de gaze te wenschen, wij bekennen het, maar alle beginsel is moeilijk de straten lieten vele te wenschen, maar dat alles is voorbij, en iedereen is tevreden over de verlichting en weinig steden kunnen zells onder dat opzicht met Yper vergeleken worden. De heeren van den Yperschen groep zegden dat wij de nijverheid zouden dood leggen, eene der zeldzame nijverheden die hier te Yper bloeien. Welnu, in plaats van die nijverheid dood te leggen hier te Yper, hebben wij ze merkelijk uitgebreid en niet alleen voor Yper is de nijverheid verdubbeld, maar we leveren zelfs, gelijk ik het daar gezeid heb, naar Poperinghe, naar Waasten, naar Vlamertinghe, naar Wytschaete en tot de liberale stad Meesen gebruikt van de gaze uit Yper. Lang en zal het niet duren eer al de gemeenten van het arrondissement met de gaze verlicht zijn, tot groot profijt voor de Ypersche werklieden. Als de Ypersche groep opgekomen was, na dat M. Valcke geweigerd had meê te doen in eene gemeentelijke maatschappij, vroegen wij wie de bestierder zou zijn van hun gazgesticht, want het is onbetwistbaar zulke bestierder, zulke gaze 1 Die heeren weigerden den bestierder te laten kennen, bewerende dat hij eene voorname plaats had in een gazgesticht eener groote stad. Maar wij mochten ons niet laten vangen door eene overeenkomst te sluiten met iemand dien wij niet en kenden. Het belang van Y'per vereischte dat wij overeenkwamen, met eene maatschappij, waarover de Bestierder bewijzen gegeven had van bekwaamheid en die nu, ter vol doening van alle Yperlingen goê en goed- koope gaze levert aan de stad. In Brussel en Leuven wordt de gaze door de stad zelve gefabrikeerd, en als een open bare dienst uitgebaat. Zulke belangrijke steden kunnen dat doen, daar zij door de overgroote bevolking uiting genoeg hebben om alles op hun eigen te verrichten. Yper met zijne 16-18000 zielen en kan daarmee niet vergeleken worden. Wij hadden dus te kiezen tusschen drie liefhebbers wij hebben het voordeeiigste gekozen, en de ondervinding heeft ons gelijk gegeven, 't Is waar dat de Ypersche groep achterna, als alles reeds bes!i«t was, nog voordeeliger voorwaarden wilde aanbieden, maar dat is gelijk in eene openbare aanbe steding als sommige aannemers,die bet werk niet en hebben, beweeren, dat zij het nog voor veel minder hadden willen aanveerden. [Gelach). Daar is nu heel de kwestie van do gaze uiteengedaan. We zijn voor 30 jaar nog met M. Debrouwer verbonden. De gaze kost aan stad 9000 fr. min per jare als vroeger.Maar komt er intusschen een nieuw stelsel voor den dog dat merkelijk voordeeliger is'dau de gazverlichting, elektriciteit of iets andeis, de stad heeft volle vrijheid het nieuw stelsel aan te nemen, mits de voorkeur te geven, aan gelijke voorwaarden aan de maatschappij Debrouwer. [Toej.) door E. H. V. HUYS VERHODEN NADRUK Ko, hier gezeid en elders gezwegen, 't gaat waarlijk vele deugnieterij om in onzen handel elk stekt om ter meest, maar ik toch, ik ben anders, en doe ik mij wel beta'en, mijn viseh is goed en ter trou we. Vraagt het eens aan uwe bazinne, of zij van mij te klagen heeft Zij zegt dikwijls dat zij nooit aan |iemand anders en zou willen koopen, en zij houdt haar woord. Maar zeg eens 'tis al lang dat ik er niet geweest en ben hoe gaat het t'liuis Is Naarden nog alsan een vluchteling Hoe zou 't gaan Naarden is nu bin nen, dan buiten, navolgens de omstandig heden en de gevaren. Ik ben er de slechtste meê met alle dagen, en somtijds tweemaal daags, uitte loopen en rond te zwieren, om te zoeken of er geen gendarms op de been en zijn, ben ik kwijte. 'k Zou veel liever mijn gewone werk doen. Hebt gij misschien nog eens op den zoek geweest vroeg bet Molleken, met nieuwsgierigheid. Ja-ik Naarden zou geerne eenen dag of twee t'huis blijven, om zijnen Paaschen te houden, en ik heb gisteren en vandage wat in t ronde geloopen, om te hooren of er geen vijand en was te zien geweest. En hoe staat het 'I Goed ik peize waarlijk dat men van nu voort de refractairen zal gerust laten. 't Molleken schartte in zijn hoofd en 't zweeg, immers dat ging hem aan. Nog iets. In een blad heeft men te ver staan gegeven dat ik iets zou gekregen hebben voor mijne overeenkomst met M. Debrouwer. Welnu, t is waar De gazmaat- scbappij hoeft op heur kosten een gazbek gezet hoven mijn ingangpoorte [Toej.) Buiten dat dit, volgens het schijnt, het ge bruik is in steden waar de gaze ligt, heeft dit nog twee andere voordeelen. Beweging van aandacht). Vooreerst, dat zal een gemak zijn voor deze die bij dage of bij nachte mijn huis moeten vinden omdat ze mij noodig hebben te sp'.'eken: 't is in Sint Jacobsstrate, waar er een lanteern boven de poorte is. Eb daarbij 't zal ook voordeelig zijn voor dezen die binst den kiestijd of anders mijne deure zouden willen schilderen, ze zullen tenmin ste klaar zien om hun proper werk te doen. [Langduriggelach en toejuichingen). Kiezers, over acht dagen heb ik u gespro ken over den geldelijken toestand van stad. Vandaag heb ik u de gazkwestie uiteenge daan ge moogt overal rond zeggen wat ik u heb gezeid en ik vraag het u zelf. Is er iemand die mij hierover ondervragen wilt, ik ben te zijnen dienste. Vrienden, sedert dat wij aan bet bestier zijn, hebben wij, gelijk M. Struye zoowel gezeid heeft, recht onvrijheid doen heerschen overal. We hebben iedereen vrij gelaten zijn keuze tedoen tusschen de scholen, we heb ben toelagen gegeven aan alle maatschap pijen, van vrienden en tegenstrevers zonder onderscheid. En zie, vandage nog viert de Vlaamsche Sterr£ heur vijftigste verjaardag; welnu het Stadbestuur heeft duizend frank toelage gestemd voor de feesten die de Ster~re gaat inrichten ter gelegenheid van dat jubelfeest. Als ik over 20 jaar in den raad kwam beloofde ik geen onderscheid te maken tusschen de Yperlingen, aan u te beslissen als ik mijn woord heb gehouden [Bravos Ik heb betrouwen in u. Hebben wij bewijs gegeven dat wij de ware belangen, zedelijke en stoffelijke, der Yperlingen behertigen, stemt dan voor de katholieke lijste, onder Toej.) Wilt gij hier de nunnen zien wegjagen, den sckooloorlog zien herbeginnen, met al zijne hatelijke vervolgingen van over vijf en twintig jaar,dan stemt voor onze tegenstre vers, dat ze staan onder nummer 2 of onder nummer 3. Met volle vertrouwen verwachten wij uw antwoord op 20 October, en 't zal alweer eene nieuwe eu schitterende zegepraal zijn voor de katholieken. Eene geestdriftige betooging begroet den gevierden redenaar, die door zijne vrienden wordt geluk gewenscht en onder de herhaal de toejuichingen der talrijke menigte be dankte M. Eug. Struye onzen geachten Burgemeester en noodigt eikendeen uit naai de meeting van Zondag 13 October, ten 6 ure. SS F 'I li De liberalen schrijven dat alwie liberaal is uitsluitelijk voor de 3 liberale kandidaten moet stemmen, omdat de kieswet zegt dat de zetels verdeeld zijn tusschen de partijen, wier kiescijfer te Yper het vijfde van de geldige stemmen bedraagt, en dat bet kiescijfer eener partij slechts bestaat uit de geldige stemmen gegeven aan dezelfde partij of aan een deel barer kandidaten, ter uitslui ting van kandidaten van andere lijsten. Wij ook, wij raden u aan, al boven op den kop der katholieke kandidaten te stem men, omdat gij alzoo en alzoo alléén toont dat gij katholiek zijt, omdat gij alzoo gelijk inde vorigekiezingen de volstrekte meerder heid geeft aan al de katholieke kandidaten, Ja, vervolgde Ko, als er geen verra ders en zijn, die Neiryncks in de ellende willen helpen, met hem aan de Franschen over te dragen, 'k geloove dat Naarden niet meer te vreezen e i heeft en, 'k ware gelijk hij, ik zou ze bedanken van nog voort in de busschen te schuilen. Van nu voort aan, zou een gendarm toch moeilijk bet hof naderen zonder dat men hem geware worde. Van dat gedacht ben ik ook, Ko en, voor wat verraderij aangaat, Joos Neiryuck en moet niet vreezen, hij en beeft geen eenen vijand in 't omliggende integendeel, alle man is bereid van hem te gaan helpen, eu ik voorenuit, ai moest ik van liousse- laere komen geloopen. Maar, 'man, eer ik al Couckelaere afzakke, moet ik een oortje gaan winnen op Ichteghem 'k ga 't u wen schen dan rond den noene ben ik op bet hof. Tot wederziens Tot wederziens Eu 't Molleken sloeg het wegelingske in, dat beneden Wijuendaele Cappelle naar Ichteghem loopt. Het keek schrikkelijk leeiijk, en 't draaide omme van tijd tot tijd naar dengene die het kwam te verlaten: ïk moeste daar nu nog juist dien leelijkaard ontmoeten, zei het in zijn eigeu 'ik die zuiveruit al Cortemarck gekomen ben om niemand van kennisse te vinden 1 Wat daarmee nu gedaan Niets gaan zeggen te Neiryncks .en is niet mogelijk: want moet Naarden zijnen Paaschen houden vandage, hij zal zeker te buis blijven, en de kapitein wilt dat hij weg zij. Gaan vertellen, en zeere loopen zeggen dat er gendarms komen, 't en kan niet zijn, ingezien Ko mij gezien en zelve ondervonden heeft dat alles rustig en zeker is. t Is pruts, t is pruts I als ik iets onderneme, het ware alsof er Pietje Pek meè moeide, k heb altijd veel meer moei lijkheden te overwinnen als de andere Dat ik nog alleene niet en ware, of iemand zen den kon naar de vrienden, maar neen t moet effen zijn tegen teil noene, en voor den vieren moet Bakelandt weten hoe 't staat Zoo wilt hij, en zoo moet het zijn, of het Molleken komt er leeiijk van t'huis Nu 't zal entwat zijn; ik ga doen dat ik kan, en van den nacht blijft er iemand in den slag, 'ten zal altijd ik niet zijn, dat is zeker... Maar, wacht eens Pe Bruneel heeft mij verteld dat de meester zou gezeid hebben Naarden moet weg, en ik zal ervooren zorgen kwestie en zal hij nog geen slimme trek doen vandage 1 hij 'is er bekwaam toe te beter 'k wenschte dat Naarden al weg ware, tegen dat ik daar kome Intusschentijd hoe eer gedaan, hoe eer gerust; ik ga zeer al Ichteghem draaien, en dan rechte naar de hofstede loopen. De vischverkooper haastte hem voort om op Ichteghem te zijn en kwam daar al lichte toe. Hij bezocht er zijne gewone kalanten, en, van ten tienen al, was hij langs de bane van Ichteghem naar jCouckelaere. De een keer liep hij, de andere keer ging hij stilder of stond een tijdetje lijk iemand die berade- loos is of niet en weet wat gedaan. Het moet zijn dat er iets toch vast is aan een slecht werk iets dat van binnen zegt aan den mensch, dat hij niet wel en doet, ingezien dat gevoelen en die benauwdheid in elk herte steekt, dat kwaad wilt. Die 't goed zoekt nochtans en gevoelt dat niethij en vreest geenszins van aan 't werk te vallen integendeel, hij verlangt erachter, hij en loopt niet om gedaan te hebben, maar enkel om te beginnen en voort te mogen doen. 't Molleken was zeer wel gekend op die streke al die het tegenkwamen riepen Ah dag Jantje hoe staat het met de winste vandage Anderen voegden erbij: Vriend, gij zijt wel haastig vandage, gaat gij misschien op Couckelaere de plakketten gaan afrsepen Jantje was gewend van een L/Vchte te smijten tusschen al dat hem was j^esb'e/d, maar vandage was 't al te bezig: uXe schaars, en nog maar aan .v'?. die alzoo allen gekozen worden, omdat gij alzoo eerst gedaan hebt met stemmen,^ ou bijzonderlijk omdat gij alzoo uwe plicht kwijt en Yper meest bemint en best dient. Wildet gij niet luisteren naar goeden raad, en stemmen voor éen of meer gazemamien en eenige katholieken, gij zoudt zonder het te Willen voor de liberalen gestem 1 hebben, en Brunfaut in den gemeenteraad brengen, waartegen zelfs vele liberalen zijn, want gij zoudt alzoo het kiescijfer der katholieke lijst verminderen en de evenredige verte genwoordiging doen toepassen, welnu, de liberale partij uitsluitelijk voor de liberalen gestemd hebbende en het meeste deel der katholieken uitsluitelijk voor de katholieke lijst,de gazemaunen zullen een onbeduidend kiescijfer, min dan een vijlde der geldige stemmen bekomen hebben, en dus niet deelzaamzijn in de te verdeelen zetels, uwe stem zou de gazemannen niet baten en een of meer liberalen benevens eenige katholie ken de overwinning toebrengen. Stemt dus als éen man v-or de katholieken met op ieder uwer kiesbrieven het puntje B0 WEN den kop der katholieke lijst zwartte maken. Twee lijsten staan op rang voor de kiezing van Zondag io" Octoberde lijste der katholieken en de tegenstrevers die ook met zeven zijn, maar die omdeswille van de groote vriendschap tusschen de twee hoofden MM. Froidure en Brunfaut, onder twee verschillende nummers staan. Wie zijn de katholieke kandidaten De heeren Bouquet, Fiers, Fraeijs, en Vandenpeereboom zijn sedert jaren van alle Yperlingen gekend, 't Zijn volksvrienden die sedert lang hebben bewezen hoe zij bezorgd en bekommerd met alles wat het welzijn der Yperlingen betreft. Hunne grondbeginsels, hunne christene overtuiging, hun eerlijken handel en wandel, hunne onvermoeibare dienstveerdigheid, hun iever voor het wel zijn onzer moederstad en hunne bekwaam heid in het bestier der stad zijn sedert lang naar weerde geschat en met volle vertrouwen mogen zij rekenen op de vernieuwing van hun mandaat. M. Cyrille Boone heeft twaalf jaar lang in den raad gezeteld, bij is de vriend van eikendeen, maar voornamelijk van den minderen man, gelijk van welke denkwijze hij weze M. Georges Begerem geniet de genegenheid van alwie hem kent, en M. Biebuyck heeft door zijne schitterende studiën getoogd dat hij een man is op wien men in de toekomst rekenen mag. En wat brengen onze tegenstrevers daar tegen op MM. Brunfaut en zijn maatjes Brunfaut, die kalme, wijze, verstandige onpartijdige bestierder, die binst dat hij nog commandant was der pompiers, in zitting van den gemeenteraad zeggen dierf, dat hij in geval van brand zijn dienst niet meer zou doen hij die vroeger met Pol. Vermeulen, Leleup en anderen voorstelde de nunnen weg te vagen uit de gasthuizen, zulke man nen durft men voordragen aan de katholieke bevolking van Yper't Is eene oprechte uitdaging en het kiezerskorps zal die uitda ging beantwoorden met aan de katholieke lijste eene schitterende overwinning te verschaffen. 't Is waarde gazemaunen zijn daar nog Maar wat willen die? Alleman is tevreden over de verlichting van stad, en men moet waarlijk ziende blind zijn om niet ten uiterste voldaan te zijn over de gaze, die geheel wel mag vergeleken worden met de verlichting van de groote steden. Die man nen zijn kwaad omdat zij zelve te late ge zorgd hebben en zij willen daarvan de schuld leggen op het katholiek bestier. Gelukkig is onze geachte Burgemeester de man niet om eene zake te laten verkeerd uitleggen. In het Volkshuis zondag lieeft hij breedvoerig en punt voor puut geheel de eenigen; menige bolstee ook, daar 't gewend was van naar te gaan, schrikkelde het over. Nog zelfs als het tegen Couckelaere- plaatse kwam, en dichte tegen bet Cappe!le ken, dat maar op twee boogscheuten van de kerke en staat, en wiste Jantje niet wat gedaan. Gedurig had liet ontwerpen ge maakt om Naarden uit zijn buis te doen vluchten, en dat voorgekeei den dag en ge heel den nachteu, met dat ontwerpen maken verkortte de weg en de tijd, en de uitvoeren kwam niet. Schielijk, als het aan de strate kwam, die van het dorp den zuiden inloopt, draaid Jantje om, 't doet den rooden halsdoek af, die met een breeden strek op zijne borst vast lag, 't smijt hem over zijne schouders, lijk iemand, die straf zweet, en 't stelt hem aan't loopen. Jantje liep zoodanig dat het t'einden asem wierd, eu vooraleer het aan de hofstee van Joos Netrynek kwam, moest het rusten. Het gerocht er nochtans, 't gong op het hof,zonder te luisteren naar degenen die van op het land riepen en vroegen wat er haperde, 't stak de deur open en 't zei, meponderbrokene stemme, tegen den vader die in huis zat zeer 't komeu gen- gazkwestie behandeld, en al de opwern' gen onzer tegenstrevers op duidelijke wn"" weerleid. Wat meer is, buiten M. aio wit nnrior ftpcin Lototii* or, i 11 rang. dat gi schikken, tenzij onder appelblauw^ee^ro de gazemannen zijn gekende liberale strft' ders en éen zelve is vroeger liberale kanJ daat geweest met Brunfaut. Er moet dus geen onderscheid gemaakt worden tusschen de twee deelen der liberal lijste de mannen zijn van 't zelfde kalibep9 zij beoogen een zelfde doel en moeten dezelfde manier bestreden worden met als een man te stemmen De mannen die zich willen doen doorgaan als voorstaanders der gemeentebelangen Froidure en An, vragen dat al de stadswerk ken in ernstige openbare aanbesteding wor den gegeven. Is dat daar misschien hunne genegenheid voor de Yperlingen Ze zouden willen dat alle werken en leveringen openbaar worden aanbesteed, om de Yperlingen nog meer dan nu de mededinging te doen gevoelen van het omliggende. Inderdaad, we zien nu reeds dat, als er groote werken uit te voeren zijn, gelijk de herstelling van St Pieterskerke en St Maar- tenskerke, twee vreemden het werk bekomen en de Yperlingen mogen er op staan kijken. Welnu, moesten alle werken en leveringen alzoo aanbesteed worden, hetgeen nu ge beurt voor de groote werken, zou dan het geval zijn voor bijna alle werken, tot groot nadeel van kleine en groote Ypersche bazen. En 't zijn zoogezeide vèrdedigers der Yper sche belangen die zulk voorstel doen 1 Het stadsbestier doet geheel dikwijls aan bestedingen onder de Ypersche bazen voor alle soorten van kleine werken, maar daten is niet genoeg: de vreemden moeten ook nog mogen meedoen Ypersche bazen onthoud dat, en geeft Zondag aanstaande aan die averechtsche verdedigers uwer belangen het antwoord dat ze verdienen met te stemmen onder nr voor de volksvrienden ezomasHBBmEïiEsssïasaa Is Naarden hier darms op, geloof ik t 't Molleken, door 't lange loopen en de groote verlegenheid, was uitgeput van krachteD eu nauwelijks had het al stame lende gezeid, dat het zeggen wilde, of 't viel pp den bank, die langs den muur stond en 't zweeg. Rekent boe de vader verschootNaarden die in de kamer zat, ievers met zijnen moeder en zijne zuster bezig, kwam uitge sprongen at roepende: Waar? waar? Jake Meyer, die op het hof wrocht met den schoonzoon van den huize en de werklieden, was er zoo met een bij, en vroeg en deed, en gebaarde, als of hem de Franschen al op de hielen hadden gezeten. Geheel het huis trop- polde rond Jantje Colbert, dat alles nog niet wel en kon uitzeggen, en dat altijd wees met zijnen arm naar den kant van Couckelaere. 't Eu kwam niemand te binnen van te twijfelen over de verschrikkende nieuw- mare. 't En is da tr niet vele van te vragen ofte klagen, zei de vader koelmoediglijk Naarden mijn zoon, gij moet zoo seffens weg. Loopt achter de stallingen, en neemt bet naaste rechte naar den Bovekei'ke- busch van als 't effen is, krijgt gij van onze tijdingen. Jake, gaat gij meê Neen ik, zei Jake, ik niet! De gendarms en kunnen niet weten dat ik hier ben, noch achter mij niet uit zijn, en misschien zal ik meer dienst bewijzen hier als aan Naarden in den busch. Weet gij wat Ik zal eenspa nemen, kwansuis op het land gaan werken, en alles afspieden. Naarden, vertrekt maai', en rekent op mij eu op mijne bescherming- In twee minuten was alles klaar de twee refractairen waren weg het werkvolk wrocht wederom in de stallen en in de schuren, en geheel het huis wierd geschikt, alsof men van Diets en had geweten ja, moeder en de zusters stonden tegen dat de gendarms inkwamen, de eene aan de tate met een brood, de andere aan de schapr*® meteen mes, alsof zij in volle ruste enaaü 't werk hadden geweest. Hadde 't Molleken mi schien entvyat geware geworden op den oogenblik dat nen het dorp van Couckelaere ging ^ret!eI[f Waarschijnlijk van ja want nog geen h® uurken waren de refractairen uit het hop drie mannen kwamen er ten aangange; tj1 kwamen in, een al vooren en een al acbte Zij waren gekleed als burgers, maar zag dat er iets onder stak. Een van de d' een lange felle manskerel, en de eenigs_ die baard droeg, sprong toe naar den vaa die bij den heerd nedergezeten nu opgesta was, zoo haast hij de mannen had geZ'e met zijne mutse in zijn hand. ('t Vervolgt

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2