BAKELANDT ME.NGELMAREN MEN VRAAGT De overlevende vrijwilligers van 1830 Vrijwilligers van beroep Geen dia man Vergelding der milicianen Aardige Mode Rechtschapen inbrekers Rechtszaak Vraag en antwoord uit Komen Wettelijke Beiluiten Huwelijksafkondigingen W MEIER heel- en tandmeester spe cialist te KORTRIJK. is altijd te raadplegen, te Yperzooals in 't verleden, drie dagen per week de Maandag, Donderdag en Ziterdag, van 9 tot twaalf ure,bij Mme VAN KEMMEL, Groote Markt, 5. Er zijn nog negen oud-strijders van 't jaar 3o in leven. Van de vrijwilligers leven nog MM. Jan-Baptist Dubois, geboren te Ath den 19 Februari 1811 de kapitein Paul- Emiel Mespion, geboren te Doornik den 8 November 1813 Eug.-Dominikus Hespeel, geboren te Brugge den iï Mei 1814 Jaco- bus-Marinus Janssens, geboren te Gent den 7 October 1812 Karei Duymelinck, geboren te St-Nikolaas in 1810. De vier medestrijders zijn Baudewy Alexander Craye, van Brugge Filiep Jozei Dumoulin, van Arquennes Frederik Gode- ris, van Zonnebeke en David Van den Bulcke, van Rousselare. Aan de gouverneurs is door den minister van binnenlandsche zaken herinnerd, dat A" vrijwilliger van beroep, voor zijn i8ejaar het leger getreden, zijn broeder van den dienst vrijstelt. igd te Men heeft dezer dagen, in de academie der wetenschappen,de ontdekking aangekondif J eener nieuwe doenwijze om kunstdiamant maken. Twee geleerden werden door de academie aangeduid om de uitslagen na te gaan dezer ontdekking,verschuldigd aande scheikundige Charette. Hun verslag stelt vast dat den schitterende cristalen verkregen door den heer Charette geene diamanten zijn. Zij smelten in de vlam eener eenvoudige keers. Men denkt dat het organieke producten zijn, vrij gelijk aan naphtaline. Uit de begrooting der openbare schuld blijkt dat het krediet noodig voor de beta ling der verschillende pensioenen in 1906 de som van 1 miljoen 386,ooo frank zal bedra gen, zijnde 389,000 frank meer dan in 1907 De vergelding der milicianen, dieschooni instelling zal 14 miljoen, Ji.ooo fr.bedragen 't is te zeggen nagenoeg zooveel als de bur gerlijke en militaire pensioenen te samen. Jef Sniksteen was met den vroegen mor gen naar de stad gegaan en lijk het nog half donker was en nog niemand te been, dacht hij, wijl hij bedrukt was. 't En zal niet misstaan 1 en hij ging een pas verder een blinden muur aanspreken, om... eene ontlassing. Ja maar, een policieman,die daar omtrent op wacht was, en den aanleg van Jef be speurde, kwam bijgesprongen. Vriendschap, zei hij kortweg, hier niet Hoe hier niet, zei Jef, waar moet ik dan zijn 't Is mij al eender, zei de policieman, maar tegen den muur van de huizen niet. Ja maar, g'hebtgij schoon te klappen, maar 'k ben ik van de stad niet. Ewel, zij de policieman, ge moet maar gaan bellen aan't een of 't ander huis in de straat. Sniksteen had geen tijd te verletten, hij ging naar 't eerste huis het beste, en lijk hij een beetje haastig was, trok hij twee keeren aan de bel. En 't duurde geen onze vader lezens of Jef hoorde gerucht in huis, de deur ging open op een reetje en... men stak een groote meikpan buiten. Wat voor aardige moden in de steden peinsde Sniksteen, en hij gaf een moment daarna de pan weder... Ja maar 't raarste van het avontuur, als Jef de pan weergaf, stak men hem twee nickeltjes in zijne hand. Aan dien prijs, zei Jef in zijn eigen, kom ik hier weer 1 Uit Parijs wordt het volgend© verhaal gemeld. In den loop der maand Juni 1.1. vond het echtpaar Crapard 's avonds thuis komende, hun dienstmeisje gekneveld aan een stoel vastgebonden met een prop in den mond. Volgens de verklaring van het meisje was zij door inbrekers overvallen, die haar aldus hadden vastgebonden en met den revolver in de hand belet hadden eenig gerucht te maken. Nadat de dieven alle kas •en en laden hadden doorgesnuffeld en de Mengelwerk van 't Nieuwsblad van YperN* 81 door E. H. V. HUYS VERBODEN NADRUK Waar is uw zoon? vroeg hij in 't fransch en hij gaf er eenen vloek bij, dat het huis daverde en dat de moeder en zusters onvrij- williglijk schreeuwden van schrik en van verschot. Neiryncksstond te kyken inde oogen van den zoogezeiden gendarm. Niet meer alB de andere van zijn huis en verstond hij fransch, en geheel zijne houding toogde het. Wat verschil tusschen dien schoonen grij zaard, metzijnesneeuwwitte haarlokke 1 die op zijne schouders vielen, en met zijn ge rimpeld wezen waarop deugden eenvou digheid te lezen stouden, en dien onberm hertigen kwaaddoener, met zijne gemaakte knevels en gloeiende oogen, vol van ontucht en van bloeddorstigheid, die daar voor hem stond 1 Joos stak zijne schouders op, en zijne arms uit, lijk om te doen gevoelen dat hij nieten verstonden nog min kon antwoorden: het Molleken was blijven zitten, en 't sloeg van tijd tot tijd eenen oogslag op de drie manskerels, die 't zoo geheel wel keDden. De gendarm herging zijne vraag, en be krachtigde ze dezen keer: van onder zijne veste trok hij een groote pistole, legde zijnen duim op den hane, hief zijnen arm op, alsof hij had willen zeggen: Spreek, of 'k schiete. Twee vrouwliên sprongen toe, al schreeu wende, naar hunnen man en vader, dien zij meenden dat hij met de dood bedreigd was. Onvoorzichtige 1 de hevige schok van een dier vrouwen aan den arm van den gewa- penden trok de pistole over, en de scheute voorwerpen van waarde met al het aanwe zige geld meegenomen hadden zij stilletjes de plaat gepoetst. Bij onderzoek bleek het, dat ook een geldkistje met 20000 frank meegenomen was. Daar het geheele verhaal van de dienst meid vrij onwaarschijnlijk klonk, werd zij verdacht aan de inbraak deel te hebben gehad en in hechtenis genomen, andanks haar herhaalde betuigingen van ouschuld Voor de familie Crapard was het verlies der genoemde som een harde slag en werd een bron van vele zorgen. Op zekeren morgen echter vond de com missaris van het betreffende politiedistrict een naamloozen brief,^waarin de inbrekers hem verzochten, het geheel onschuldige dienstmeisje weder in vrijheid te stellen en waarin zij tevens mededeelden,al het geroof de geld en goed weder te zullen geven. En waarlijk eenige dagen later kwam er bij de familie Crapard een groot postpakket aan inhoudende de gestolen goederen, als mede de som van 20000 frank. Daarby was een brief gevoegd, waarin de heeren ver klaarden dat zij om de volgende redene het gestolen goed terugzonden i° om daardoor het onschuldige dienst meisje uit de hechtenis te bevrijden 20 omdat zij gehoord hadden, dat de fami lie G. door den roof der som van soooo fr. in zorgvolle omstandigheden geraakt was, terwijl zij 3° uit princiep alleen rijke lui beroofden. Tevens beloofden de heeren, die hun han delingen zoo streng naar hun princiep regelden, na 12 maanden een schadevergoe ding van 8000 frank te zullen verleenen voor al de veroorzaakte last,zorg en moeite. V. Mag de Gemeenteraad, vóór Januari 1908 eenen schepen noemen tot Januari 191», in vervanging van den afgestemden gemeenteraadsheer, die schepen genoemd geweest was tot Januari 191» A. Neen I i° Omdat de gemeenteraad, na eene ge heele of gedeeltelijke vernieuwing van den gemeenteraad de schepens moet kiezen in de zitting waarin de nieuwe gemeenteraadsleden ingehuldigd worden art. 9 der wet van 3o December 1887 de keus van de nieuwe schepens komt de nieuwe meerderheid toe Omdat het schepenschap van den afge stemden gemeenteraadsheer, die schepen genoemd wordt tot Januari 191a eindigt op 3i December 1907, en het dus door geen anderen kan voortgezet worden tot Januari 191a. Tijdens de bespreking van art. 9 hierbo ven, zei M. Devolder, toen minister, dat hij, gelijk M. Thonissen op 4 November 1884, vond dat een burgemeester, die uittreed, zelfs als hij herstemd wierd, burgemeester moest hernoemd worden, niettegenstaande zijn mandaat nog 4 jaar duurde. Hoe zou dan een schepen, die afgestemd wierd, zijn schepenschap kunnen zien over zetten op eenen anderen gemeenteraadsheer 1 Art. 267 der oude kieswetten zei dat de schepen, die in den loop van zijn mandaat uit den gemeenteraad viel, ook 't schepen schap verloos. Bij koninklijk besluit van 26 September 1907 is de herinneringsmedalie verleend aan M. Matten, voorzitter van den fabriekraad der kerk van Poelcapelle. Bij koninklijk besluit van 26 Septembor 1906, is de heer F. Juncker, studiemeester en teekenaar aan de Staatsmiddelbareschool, te Yper, in beschikbaarheid wegens ziekte, op eigen verzoek ontslagen uit zijne ambten in het Staatsmiddelbaar onderwij». Voor noemde is er toe gemachtigd aanspraak op pensioen te maken en den eeretitel van zijn ambt te voeren. Een koninklijk besluit van 26 September 1907, verleent aan de gemeente Rousbrugge eene toelage van 352.89 fr. voor het maken eener riool onder de baan van Yper naarRousbrugge, in den doortocht dezer gemeente. ging af. üelukkiglijk en trof zij niemand an ders als het mantelhout van de kave: de grij- zaatd was van kante gesprongen. De buisch,dien 't afgaan van 't wapen ver oorzaakt had, trok al do werkliên van de hofstede in de keuken: geen een of hij was in 't gedacht dat er een schelmstuk kwam te gebeuren, en dat misschien een lijk, het lijk van hunnen vader of meester, in huis lag. Gelukkiglijk was hetanders. Nochthans, het aankomen van eenen mensch twee, drie had de gesteltenis der gewaande gendarms veranderd. Een zonder knevels, die gebaar de dat hij niet anders als wat slecht vlaamsch et) koste, vroeg in een ondergemengelde tale en met meer gevoegzaamheid, waar de re fractaire ;vas: hij zei dat zij 't moesten zeg gen, ofwel hun huis laten onderzoeken. Daarin verschoten de brave menschen veie min als in 't eerste; zij wisten dat Naarden in veiligheid was, en dat stelde hun gerust. Ook lieten zij geheel hun huis doorloopen, geleiden zelve de drie mannen, en deden alles open voor hun. Met eene nieuwsgierig beid, die alle man verwonderde, wierd ge- ueel het huis en bijzonderlijk de koffers en kassen doorzocht;aan dediugskes zelve, die te klein wayen om een menscheulichaam te verduiken, wierd er geschud en getrokken, bij zoo verre dat Ko, de knecht luidop zei: Meenen zij dan dat Naarden maar een voet hoog en is Niettemin, zij hadden hun doelwit, zij gingen en deden altijd voort, tot dat alles doorloopen en versmeten zijnde, geheel het gevolg wederom in de keuken kwam. Degeue dieeerst vlaamsch gesproken hadde begon uit te leggen hoe gevaarlijk het wasvoorden vader zijnen zoon te doen vluchten, dat hij de Franschen ging verbit tereD, dat hij zelve kon gestraft worden en gevangen, voor zijnen benauwden zoon, ei- vete diergelijke zakeo, waarachter geheel t huisgezin met angst luisterde. Iotusschen- tijd waren de twee andere bezig met he te klappen tegen malkander, in de frar tale; zij deden menige gebaren, wezen 1 Uittreksel uit de verzameling der Akten van de Beroepsvereenigingen, (bijvoegsel aan den Moaiteur Beige van 14 September 1907, akt n' 1269.) Kweeksyndikaat van Konijnen Clair-Milon Beroepsvereniging Gevestigd te Wytschate (West-Vlaanderen) Onder kenspreuk Slaat ze dood Bij koninklijk besluit van 26 September 19ü7, wordt de heer Adriaen Camiel, aan genomen veearts, te Rousbrugge, benoemd tot bijvoegde toezichter-veearts bij het mid- denbesiuur Yan Landbauw. YPER Over eenige dagen heeft de policie op St Jan, een franschen landlooper met name Leonard üuée, aangehouden. Hij werd vervolgens door de gendarmen over de grens gezet. M. Amerlynck.de geachte statieoverste van Yper zal uit hoofde van zijn hoogen ouderdom op pensioen gesteld worden. Hij zal vervangen worden door M. Roseirs, statieoverste van Thielt. Over eenige dagen heeft de policie in de statie alhier de hand geleid op eenige kolendieven, die hunne stoutheid zoover gedreven hadden, dat zij binst klaren dage zakken kolen van de wagons namen en naar huis droegen. Proces verbaal is opgesteld. OVERNAME DER VLAANDERS Uit offlciëele bron wordt gemeld dat de Staat met 1 Januari 1908, bezit zal nemen der ijzer wegen van West-Vlaanderen. GHELUWE Het parket van Yper is maandag namiddag in de gemeente geweest om eene erge zaak te onderzoeken. De 15jange Martha Claeys, landwerkster, kwam over eenige dagen langs het gehucht Den Rand, toen zij ingehaald werd door een wielrijder Deze laatste sprong van zijn rijwiel, greep het meisje bij de keel en sloeg haar ten gronde dan bracht hij haar een messteek toe in den linkerbil en,na haar van haar werkloon, eene som van rond de 20 fr.,beroofd te hebben, sprong de aanrander op zijn velo en reed weg in de richting van Dadizeele. Volgens de verklaring van het meisje moet de Bandiet een kerel zijn van rond de 50 jaar oud, Martha Claeys, wier wonde gelukkig niet ge vaarlijk is,werd dooreen wetsdoktoor verzorgd. KOMEN Dieven hebben verscheidene honderden kilos steenkolen gestolen van een wagon, die voor rekpni g van een handelaar in de stHie aange komen was. ^rtpinliefpn Hoe groote tegenstrevers,'tzij reuciaiimcu socialisten, liberalen en ka tholieken, allen zijn het eens le bekennen dat het onmogelijk is een beter en aangenamer afdrijfmiddel te ontdekken, dan de weldoende, Pil van Dr Walthery,die maar 1 fr. de doos kost. WYTSCHAETE Wat gij niet en moogt vergeten, Als 't u lust konijntjes t'eten, Is, dat er van soorten zijn Toch niet allen even fijn. 't Een, met oogen lijk een vinke, Doet niet veel ter mage zinken. 't Ander pronkt lijk een kornel, Maar 't is verduiveld ezelvel. Sarlowie's liggen nooit stille, Nu 't zijn van die konijngrillen. Garantie, kent geen geduur, Klavert achter hout en muur. Ware het zaak van uit te loopen, Simafoula's ging ik koopen. Matolin is veel te kleen Ontoereikbaar een voor een. Daarom fijne lekkerbekken. Wilt gij goede soorte smekken. Zoekt een beestje vet en malsch Lang van lijf en kort van hals. Van de soorten, verre het beste Zuiverste ras en voor de reste Zal ik zeggen dat die gast Clair-Milon is. Hebt gij 't vast STADEN Maandag werd het 6jarig zoontje van C. Vanackere door een wagen overreden. Het arm knaapje werd met verpletterd been opge nomen het vleesch scheen letterlijk afgesne den. De droetheid der ouders is groot. LE THERMOGENE. Verkoudheden, Keelpijn. 1SEGHEM Zondag morgen, rond 3 ure, is er brand ontstaan in de woning van M. Jan Bekaert, in de Rousselarestraat. Vrouw Bekaert werd ge wekt door het geknetter der vlammen,die reeds gansch het ovenhuis aangetast hadden. De pom piers kwamen spoedig toe en vielen den brand moedig aan. Zij konden gelukkiglijk het vuur en aldaar, spraken meer vloeken uit als an dere woorden, lieten verscheidene maal den naam van Napoleon hooren, die toen al zeer wel gekend was, en gingen eindelijk trekken aan dengenen, die tegen de Vlamingen bezig was met bedreigingen te doen. Daar nog eindigde hun gesprek niet, maar, al voorts- koutende, naderden zij tot de deure, keken gedurig om en rond, en gerochten eindelijk buiten en weg, zonder aan iemand hond of beeste te zeggen. Wat duivel van volk is dat zei Joos Neirynck, als hij ze door de dreve zag ver dwijnen; dat zij nog zoo niet en vloekten, maar 't is wreed om hooren, en zij verdienen eene zienlijke straffe van God. Dat en zijn geen gendarms gelijk wij er gemeenlijk zien, zei Ko het moet zijn dat het aanlegt om slechter te gaan als naar ge woonte, en dat er uit het zuiden nieuw gespuis gekomen is, om ons Vlaanderen nog meer te hinderen en te straffen. Joos, zorg maar voor uwen Naarden, de tijden en leg gen nog niet aan om te beteren. Ja, zei 't Molteken, dat nog niet ge sproken en hadda tot nu toe, weet gij wat ze zeiden al weggaan Ik versta wat fransch, ik, en 'k en hebbe niet willen gebaren, zui- veruit om hen uit te horken, 't Heeft welge past, inderdaad. Weet gij wat dat zij zeiden? Wij hebben daar kleederengezien, die zeker aan den refractaire toebehooren, het moet zijn dat hij bij nachte naar huis komt 1 Hebben zij dat gezeid, Jantje? vroeg de moeder. Hoort, 'k heb het zoo wel verstaan als dat zij mijne moederlijke tale hadden gespro ken. Wacht maar, zeiden zij, wij en ver- •ekken van jhier niet meer, en wij zulleD vojtel orteijn nest pakken, juist het -,)i 't franschis dat vele wreeder -•■'WUwunen achterhalen waar- - 'rW'} en vloekten? beperken. De schade, veroorzaakt aan kleede ren, bloem, hakkeralaam, enz., bedraagt onge veer 1,400 fr. en is door verzekering gedekt. Het gebouw hoort toe aan M. Em. Van Neste, eigenaar te Iseghem, en is ook verzekerd. DUDZEELE Vrijdag avond keerden drie jongelingen der gemeente, R... en de gebroeders D... samen naar huis. Aan den weg gekomen die naar de woning van R... leidt, gingen de gebroeders D... heen, toen zij opeensom hulp hoorden schreeuwen. Zij keerden terug op hunne stap pen en vonden R... erg gewond op den grond liggen. R... verklaarde dat hij door een ge weerschot, door een gebuur gelost, was getrof fen. Het parket is ter plaats geweest. OYGHEM In de driewoonst van de weduwe Feys, op de wijk den Zwaannoek, brak vrijdag namiddar een begin van brand uit. Dank aan de spoedige üulp der gehuren kon het vuur gebluscnt wor den vooraleer het groote schade aangericht had. Een zwingelkot, waarin eenig landbouwgeriet, voeder en strooi was, is nogal erg beschadigd. HARELBEKE Dinsdag avond, tusschen 6 en 7 ure, kwam de sneltreinGent-Kortrijk aangesloomd,gevolgd van een los macnien. De barreelwachter, oie geen signaal zag of geen gefluit hoorde, zag den trein toch afkomen; hij kon echter onmo gelijk den barreel sluiten, daar de koord er af sprong. Op hetzelfde oogenblik kwam eene driewielkar, bespannen met twee peerden en waarop twee mannen zaten, over de spoorlijn gereden. De barreelwachter riep uit al zijne macht dat zij moesten terugrijden,doch het was te laatde twee peerden werden gevat door de locomotief. Een der dieren werd letterlijk vermorzeld, zoodat de stukken vleesch tusschen de wielen van het macbien staken het an ter peerd was eene bil afgereden en sliert' kort nadien. Een der twee voerlieden, Henri Coussens, kwam er met den schrik van af; de andere; de genaamde Maertens, 50 jaar oud,bekwam eenige schram men. Het gespan hoorde toe aan M. Yserbyt, steenbakker te Harelbeke. De barreelwachter heeft hoegenaamd geene schuld aan het onge luk, daar hij, volgens een wielrijder die achter de kar reed, genoeg geroepen heeft om de voerlieden te waarschuwen. De barreelwachter heeft reeds vele jaren goeden dienst. RRHi? aac v0'k °P te merli;en dat er DCiLfCi twee geneesmiddels bestaan van Dr Walthéry. Eerst hebben wij de slijmverdrij- vende pil die het geliefkoosd afdrijfmiddel is van eikendeen en de hoeststillende pastil die het beste middel is legen hoest en keelpijn. Elk 1 fr. overal. NIEUWE TRAMLIJN Dinsdag heeft te Diksmuide eene ver gadering plaats gehad van de belanghebben de besturen voor 't bespreken van eene nieuwe tramlijn van Dixmude.Caeskerke, Nieucappelle, Oudecappelle, Loo.Hoogstaede, Ghyverinchove, lsenberghe, Let'sele en Hondschoote. Dat ware eene schoone haan die veel bijval belooft, bij zonderlijk daar het weeldig Veurne-Ambacht er zoude doorverbonden worden met 't binnen land en dat alles van Loo op Dixmude zou reizen om met geheel 't land in verband te staan. Gyriel Vanlerberghe, landwerker te Zon nebeke en Irma Robaeys, z. b. te Yper. Robert Velghe,timmermansgast en Martha Delbecque, kantenwerkster, beiden te Yper. Urbaan Degroote, opzichter bij 's staats- weldadigheidsschool te Yper en Maria Van Renterghem, kamermeid te Gent. August Lemmens, hoefsmid te Yper, voorg. te Schaffen en Valentine Dubois, z. b, te Yper, voorg. te Etterbeek. BURGERSTAND VAN YPER van den 25 tot den 31 October 1907 Geboorten Rabau Antonia, Lange Meerschstraat. Mousson Blanche, Hoornwerk. Delvoyé Alfred, Rjjselstraat. Ameloot Ludovica, Klaverstraat. Van LabeSe Gaston, Eplanade. Ghys Hoger, Beluikstraat. Gillioen Renata, Dickebuscbsteenweg. Litiere Oscar, Meenensteenweg. Tahon Raymond, Yeurnesteenweg. Haart Camiel, Grimminckstraat. Spotbeen Antonia, Meenensteenweg. Huwelijk Vandenberghe Theophiel. aardewerker wed'. Schoonheere Febronia, en Bruneel Judania, winkelferstar wed". Dewanckar Auguste, beiden te Yper. Sterfgevallen Gequire Camiel, 2 j Kanonstraat. De SerretZoé. 78 j. wed» van den Hoogwelge boren Heer de Fiorisone Allred, Btverdinghe- straat, Drinckebier Camiel, z. b. 41 j. ongeh. Lange Thouroutstraat. Om te zien of er nievers geen verdoken deuren en waren; en zij voegden erbij dat het zoo vele voor hunnen zak was, indien zij hem konden vastgrijpen. Ongetwijfeld, gaan zij op eenen onverwachten nacht hier toevallen gij moet maken dat Naarden hier van den nacht niet en ia. 't Spel begint nog eens, zei de oude Neirynck, en onze zoon moet wederom naar den Geuzenbusck. Nu,moet het zijn, dat het zij 1 roept Jake, en dat hij Naarden ga ver wittigen: hij kan van den nacht blijven waar hij is, tegen morgen nuchten zal de tijd wel raad gebracht hebben. Het was schoone noene. Men klapte al eten voort van het gebeurde en van de onge lukkige loting, 't Molleken wierd wel dui zendmaal bedankt voor al zijnen bewezen diensten; het kreeg eten, geld en beloften; maar, zoo licht als het kon, trachtte het weg te zijn, en 't volgde, met opzet, den weg welken de gewaande gendarms hadden in gestegen, wanneer zij de hofsteêverlieten. 's Avonds van denzelfden dag, als het tie- ne sloeg, en waren er maar drie menscheu meer op te Jo js Neiryncks de oude vader, zijn schoonzoon en Jake Meyer, die weder gekeerd was uit den Bovekerke-Busch. De oude moeder was gaan slapen, alsook de twee dochters; een kind, van rond de tien maanden oud, lag ook al lang inde ruste, op de kelder-kamer, waar de jonge getrouwde sliepen. 'k Heb's wonder hoe de nacht zal af- loopen, zei Joos, al zijne pijp uitkloppende op zijne houten kloet; niet dat ik vreeze voor de komste van de gendarms, of voor mij zeiven, neen: achter dat Naarden maai en ontsnapt, 't is al dat ik wensche I Maar, intus8chentijd, ik beef ieder keer dat mijne gedachten op hen vallen, omdat die ijselijke godslasteringen, die gedurig van hunne lip pen rolden, altijd in mijne ooren ruischen. Wat menschen zijn dat Men zou waarlijk twijfelen ot zij eene ziel hebben: ten minsten Menu t.uciaan, 10 dagen, Ryselsteenweg. Vandevyver Jules, 13 dagen,Dickebuschsteen. weg. Deleye Leo, 8 maanden, Zonnebekesteenweg Delbecque Catherine, 72 j. baker, ongehuwd Oude Houtmarkt. Billiet Alaria, 83 j. z b. ongeh.Rykó Klarenstr. BURGERSTAND VAN BOESINGHE Huwelijken Remy Fockenoy, laudwerker te Bixschote en Eveline Charles, kantwerkster te Boesinghe Sterfgeval Wuffels Maria, 49 j. echtg. Lecluse Emiel Huwelijksafkondiging Sennesael Camiel, smidsgast te Rcnlnghelst voorg.te Langhem-rck en Brabant Evelina wed' Sesier Henri, huish. te Boesinghe, voorg te Yper. BURGERSTAND VAN PROVEN Maand October. Geboorten Verhaegh Gaston, z. v. Jerome en van Dever Romania. Dedrie Maria, d. v, Achiol en van Elslander Pnilippin. Lermyte Camiel z. v Hendrik en van Uesomer Achilla Marent Rachel d. v. Alfons en Vanbeveren Lucie. Huwelijken Struyve Jules, landbouwer te Reninghelst en Soenen Sylvie, landbouwster, te Proven. Lelieur Jerome, brouwer te Be"eren (Yserj en Camerlynck Irenée, bijzondere, te Proven. Werme Auguste, werkman en Baert Ma'rie werkvrouw, beiden te Proven. Gruwez Achiel, werkman en Beudart Adriana, dienst meid. beiden te Proven. Twee kinderen gered Op de Vlooldijk No 39—12 le Lier woont de Heer Louis Vereist, "eze heer heeft hot zeldzame voorrecht mogen smaken zyu eigen kinderen te redden De ware toedraent dior gebeurtenis zooals wij ze uit zijn eigen mond vernamen, is de volgende Mijn zoon Franqois leed vanaf zijne geboorte aan borstbenauwdheden, die heviger werden naarmate hij ouder werd. Ten slotte gingen zjjne benauwdheden in borsttering over. Hjj werd zwakker en tnagerder.kon niet meer eten, kreeg aanvallen van warmte en koude en had bijna geen bloed meer in zijne linpen. Hij had een o igezond schoone gelaatskleur, het ken- teeken van de tering. De toestand was op het laatst zoo erg, dat ik dacht, dat hij binnen twee dagen zou sterven. Ik las toen in de Gazet van Antwerpen, dat de Abdijsiroop Klooster Santa Paulo zoo'n wonderbaarlijk geneesmiddel was en ik verschafte mij dat middel. Het g«bruik der Abdijsiroop deed mijn jongen goed. Hij werd krachtiger, terwijl de hoestbuien, het zweeten en de borstpijnen minder werden. Hij ging voort nut de Abdijsiroop te gebruiken en is thans volkomen genezen. De Abdijsiroop heeft voor mjjn zoon gedaan wat alle geneesmiddelen niet hebben kunnen doen. Een ander kind van mij leed aan longontsteking, waarvan zjj door de gewone drankjes niet afgeholpen werd. Ik diende ook haar Abdijsiroop toe en ten tweede male heeft de Abdijsiroop vreugde in mijn gezin teweeggebracht, want ook mijn tweede kind is genezen. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo geneest onvoorwaardelijk de hevigste valling, verou derde verkoudheid, asthma, bloedbrakingen eu alle borst- en longaandoeningen. Prijs fr. 2 fr. 4 en 7 fr. per ffesch. L et op dat gij dezelfde soort Abdijsiroop be komt die de heer Vereist gebruikt heeft deze alleen geneest en is Kenbaar aan een roodoa band om de fleseh waarop de handteekening van den Algemeeneu Depositaris L.I. Akker,Rotter dam voorkomt en alle andera is namaak D# namaak geneest nooit. HOOFDDEPOT VOOR BELGIE O. De Beul, Lange Nieuwstr. 57, Antwerpen. Verkrijgbaar in de apotheken F. Van Winde kens, te Komen; A. Monteyne, Groote Markt, 18, te Poperinghe L. Aertsens, opvolger Becuwe, Botermarkt, 7, Middenapotheek Ch. May,Groote Markt, 35,C. Libotte,Boomgaardstraat, A.Donck, Rijselstraat te Yper,en in alle goede apotheken. voor Kortrijk een goede huisknecht, wel op de hoogte van zijn werk. Onnoodig zich aan ta bieden zonder goede getuigschriften. Adres ten bureele dezer. Mond- en tandziekten, tanden van af 5 fr. volledige gebitten van ai 100 fr. Gewaarborgd voor het leven. of zij 't gelooven.- want 't en kan toch niet gepeisd zijn, dat een rechtschapen tneasch, zoo met koel gemoed en zoo dikwijls, dien God lastert, door wien hij zal moeten geoor deeld zijn 1 Ba 1 zei Jake Meyer; zij en doen dat niet om kwaad te doen; 't is zonder weten. Zij moeten 't weten, vriend; zij bijzon derlijk, die zoo vele verstand hebben. Ze zullen 't welgeware worden: maar ongeluk kiglijk te late. Jake Meyer keek op in 't aangezichte van den eerbiedweerdigen man het docht hem dat hij een traan in zijn oogen zag komen, niet van angst, maar van medelijden. Mis schien was dat zien een steek in 't herte van den vermomden moordenaar. Ja te late, zei Neirynck nog: en als het zoo vreeselijk zal zijn na de dood, voor ons, eenvoudige landslieden, die nooit anders ge zien en hebben als onzen kerktoren en onze akkers, wat gaat het zijn met degene, die sedert tien jaar zoo vele kerken verbrand, zoo vele tabernakelen ontheiligd, zoo tele priesters vermoord hebben, en die nu nog den God lasteren, die hen gespaard heeft, in plaats van hen levende te straffen! Neen, daarop en mag noch en moet ik niet peizen: elk zal rekening geven voor zijne eigene daden: maar van de twee een,'k stierf al gelijk liever Vlaming als Fran»chman. Jake zweeg, en wat zou hij gezeid hebben? De schoonzoon, dien niet vele van zeggen3 was, had neerstig geluisterd. De woorden van eenen ouden vader, die spreekt van 't ander leven, zijn toch altijd zoo droevig» maar tevens zoo zoete voor een kind. Hij antwoordde Vaderlief, wat spreekt gij van benauwd te zijn voor de dood, gij die nooit geen kwaad en die in den slechten tijd zoo vele goed ge daan hebt aan priesters er aanongelukkigeu? Ons lleere beproeft u nu, in uwen zoon: 't is een teek en dat Hij u sparen en beloonen zal hiernamaals. {'t Vervlgt.)

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 2