1 DIT IS i EN LANDS 12 m §4 I Op Zaterdag 4rt Januari iü8 eentimeiï '1 blad 43' Jaar. Tmnm-'- 8092 Te trekken bij den Uitgever, Jk 36, m de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Voor den I/aus Zalig .Nieuwjaar 1908 België Vrankrijk Üverlijdens in 1/07 eg ra ving Stad Gemeenteraad per I -ft**» *UUn9 V. HP II P& I ÉIS Èm, si- Fxht en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch -en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Wi/Ubt/ Stadsboekenj Hallo Slqdsheg ootinq Honden Zitting vat! 31" December yc &|g&|| - v- NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de Boter- strate, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten ofr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Ziiverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA-BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost Westvlaanderen wonen. Z E. H Kan. De Brouwer P.-'siot-Deken Yper Oub-k nd Eerw. Heer George, pasfor Boesinghe fr. 10- fr. 5o fr. 3o Nogmaals heeft het uurwerk van den tijd een nieuwen paal geteekend. 1907 behoort tot het verleden en onwillekeurig blijft eikendeen een oogenblik herdenken aan hetgeen het verloopen jaar ons aan hel en leed heeft medegebracht. Niet door geweldige stormen, door omwenteling of oorlog werd 1907 beroerd. Er dreigden gevaren maar zewerdenGoddank vermeden. De toestand in Rusland verbeterde eenigzins, een dreigende oorlog lusschen Japonie en Amerika werd ons gespaard. De onviicndschap tusschen Engeland en Duitschland, veroorzaakt door tegenstrijdige belangen politieke en handelsbelangen verminderde. De Marokkaansche kwestie, die dreigde een oorlog te doen ontstaan onder de europeensche volkeren, is alleen uitgebroken met Vrankrijk, dat nog lange en erge moeilijkheden zou kunnen ontmoeten. Men mag dus zeggen dat de politieke toestand in Europa en zelfs in de gehe.de wereld goed is. Het drieverbond werd nog vernieuwd, Rusland en Vrankrijk zijn ook nog bondgenoten, Engeland schijnt geneigd desnoods een handje toa te steken aan Vrankrijk, daar de engelschman al bekomen heeft wat wat hij begeerde in Egypte, te Faschoda. Maar een bondgenootschap dat miek John Buil alleen met Japonie, de nieuwe groote mogendheid, wier macht Rusland zoowel gevoeld heeft, en die voor Engeland eerst en meest het gele gevaar kon worden, 't Was dus enkel de opkomende zon en de opkomende macht die de sluwe brit naar zijnen kant heeft trachten te trekken. Voor de Christenheid was het verloopen jaar eerder een jaar van rouw. Terwijl in Vrankrijk de vervolging tegen Kerk en Godsdienst door een nieuwe rooverswet we.d voortgezet, kwam in Italië ook de vrijmetselarij heviger dan ooit ten strijde tegen den Paus. In Rome zelf werd een jood burgemeester gekozen, en meer nog dan vroeger krijgt het janhagel der bevolking gelegenheid zijn haat tegen de Kerk en beur Opperhoofd te toogen. De stadhouder van Rome blijft gevangen in zijn paleis en kan zich onmogelijk in Rome vertoonen, zonder blootgesteld te zijn aan de beleedigingen van het opgehitste gespuis. Waren er vele redens van rouw en droef heid voor den H. Vader binst, het verloopen jaar, de eenheid onder de katholieken gaf troost in de beproevingen. In Duitschland, in Belgie, in Oostenrijk werd het gezag der pauzen meer en meer bevestigd. Terwijl het Duitse he centrum uit den strijd der verkiezingen sterker dan te voren aan Bü ow of Bismark toogde dat het gevestigd is op rotsvaste grondslagen, kwam de katholieke partij in Belgtezegevierend mt den strijd voor de gemeentekiezingen. De liberalen en socia listen die er op gerekend hadden na de gemeentekiezing een oproer te verwekken, gelijk in 1857, om het katholiek gouverne ment omver te werpen, zijn deerlijk in hunne hope bedrogen. En de Oostenrijksche katholieken hebben door hunne vergadering te Würzburg bewezen dat zij onwrikbaar verkleefd blijven aan Paus en Godsdienst en dat het los van Home op hen geen macht heeft. We mogen dus met volle vertrouwen het ni. uwe jaar le gemoet zien. De kiezing van de wetgevende Kameis in Mei aanstaande zullen aan het katholiek Bestier nog eens toonen dat het land in hem vertrouwen stelt. Moge in 1908 dn toestand van handel en nijverheid, die voor duizenden en duizenden in 1907 zooveel te wenschen liet, verbeteren en bevrijding brengen voor a le standen der samenleving. Mogen bijzonderlijk voor ons, Yperlingen, de groote werken die aangeleid worden een nieuwen opbloei geven aan onze aloude kunst en mochte eindelijs hand aan t werk geleid worden ter voltrekking van %- \aar die sedert omtrent eene halve eeuw oegon- nen werd, en waaraan men ree. s dikwijls beloofd heeft voort te doen. Zullen wij in 1908 verhoord of nog eens met beloften gepaaid worden gaam.'jawHana In alle geval, we wenschen onze mede burgers en voornamelijk de burgerij cn het werkvolk dat 1908 voor hen een jaar zij van zegening Zalig nieuwjaar Ons leven is een Scheurkalender Een pakje dagen ieder jaar, Dat blij wordt aan den muur gehangen, Van leyensloop en menschen zwaar. Ons leven is een Scheurkalender Die dag voor dag wordt afgerukt Vandage grijpt gij t eerste blad je Wie weet als gij het laatste plukt Ons leven is een Scheurkalender, Waar t eene bladje 't andre beidt, Om straks op zijne beurt te vallen Te vallen Waar? In d'eeuwigheid. Te naaste weke zullen de kwijtbrieven rond gestuurd worden voor de vernieuwing der inschrijving 11 op het Nieuwsblad voor 1908. Oude en nieuwe inschrijvers krijgen bij dit nummer een sierlijken almanak. meester. M. Iweina d'Eeckhoufte was door onpasselijkheid belet de vergadering bij te wonen. 't Verslag der voorgaande zitting werd zonder opmerkingen goedgekeurd. De raad keurt vefaehillige verpachtingen goed. M. D'Huvetteie vraagt dat hetvleeschhuis eens te weke zou gesteperd worden de pachters der kramen zouden er misschien tusschen komen,'tiware voor elk een klei nigheid, eu 't zou vele bijdragen voor de netheiden de gezondheid in het vleeschhuis en misschien d ;a geur verminderen. De beenhouwers en zijn ook niet gediend met die steunen platen op de kramen. Het vleesch komt uat als het er op ligt en heeft geen uitzicht meer. M. de Voorzitterzal onderzoekeu als er middel ware de stepering te doen. Maar er zal altijd mia of rneer reuk blijven. Wat de steenen tafels betreft, er zal van de opmerking reluming gehouden worden en in hot toekomende zal men houten plan ken doen leggen. plichting aan te nemen van zijn zutverings- stelsel te g- bi uiken. Vooral nu er een prijs kamp uitgeschreven is 01x1 een goedkoop en yoordeelig stelsel te vinden, verhopen wij iets beters te kannen gebruiken dan het stelsel door den Staat voorgehoudeu. f. Er is sprake eenige boomen te vellen langs j de buitenwandeliug,boomen die ofwel geheel dood of t'einden geleefd zijn. Misschien zal de verdwijning dier boomen beknibbeld worden, maar we kunnen ze toch niet laten 1 staan met gevaar ze alle te zien vergaan. Natuurlijk zullen er andere geplant worden, maa'' dat zal een tij.lekeii moeten duren, want men mag met seffens planten waar andere boomen gestaan hebben. M. de Schepen Vandefl Boogaerde zal het trachten te schikken ten beste mogelijk om zoo weinig als 't zijn kan het uitzicht te schenden, 't Is goed van voorde schoonheid of het esthetiek te zijn, maar het noodzake lijke moet toch gedaan worden. li 1% Een pijnlijke slag heeft ons dierbaar Va derland en de katholieke partij getroffen de weledele Heer Jules.de Trooz is Dinsdag avond godvruchtig in den Heer ontslapen. De heer de Frooz was een man van groot gezag en sedert hij aan het hoofd stond van het Ministerie heeft hij onschatbare diensten bewezen aan zijn vaderland. In de besprekingen ter Kamer werd hij gretig aanhoord zijne antwoorden waren steeds gepast en doeltreffend ook werd hij door vrienden en tegenstrevers nxet achting en eerbied begroet. Het is ongetwijfeld de eerste maal dat een opperminister sterft in bediening sedert de onafhankelijkheid van Belgie. Het afsterven van den heer de Troos zal het land door diep gevoeld worden. Hij ruste in vrede. De heer minister van Justitie in Vrankrijk is Dinsdag schielijk overleden tijdens eene zitting van den Senaat. M Guyot Dessaigne wordt vandaag Vrijdag begraven. Volgens begeerte van Mevr. Guyot zal er te Clermont een lijkdienst gedaan worden, Zaterdag 4 Januari. De fransche ministers zitten daarmee leelijk in nesten, zij die allen godsdienst en alle godsdienstige plechtighe den zouden willen afgeschaft zien. Kardinaal Macchi Kardinaal Svampa Pater Mortsabré, Parijs De Schab van Persie Lord Goschen, oud-Minister, Londen. Casimir Périer, oud-Voorzitter der Republiek in Frankrijk Koning Oscar van Zweden Berthelot, scheikundige, Parijs Pierre Veuiliot, gazetschrijver, Parijs J. K. Huysmans, iett ikundige, Parijs Edward Grieg, beroemde componist. Jules de Trooz, opperminister van Belgie. f Maandag ten ti ure za] inde Hoofdkerk van Brussel de plechtige lijkdienst plaats hebben van Minister de Trooz. Z, Em. Kar dinaal Mercierzal zelf den lijkdienst zingen. Ten io ure en een kwart komen de Minis ters bijeen in de Wandeizaal der Kamer, die in louwkapel veranderd is. Drie redevoerin gen zullen uitgesproken worden door Mi nister Liebaert, door M. Schollaert en door M. de Becker-Remy, Kamerlid. Senators en Kamerheeren worden tot de begraving uitgenoodigd. Verslag de,' zitting van Zaterdag 28" December 1907 De raad vergaderde ten 4 en half, onder voorzitterschap van M. Co.aert, Burge- De begrooting van 1908 wordt goedge keurd. M D Huvettere f begeert dat de lijste der aangekochte boeken van het verloopen jaar bij de begrootinc gevoegd worde. M de Voorzitter zal het vragen aan de boekbewaarder. De begroeting voor de Nijverheidschool en de Muziekschool worden beide goedgekeurd, alsm-de de begrooting der kerkfabriek van St Pieters. Houtverkoopingen voor de Godshuizen worden insgelijks goedgekeurd. Het aandeel van Staat en Provincie in de herstelling is verzekerd mits zekere wij zigingen aan den lastenboek, namelijk het inschrijven van minimumloon en aanveerden van belgische schaliën nevens engelsche. M. de Voorzitter - zal vragen dat de plans ter inzage gehangen worden van het publiek. Misschien konden ze gedrukt, en verkocht worden, alsook deze van de her stelling van Sint Maartenskerke 't publiek stelt belang in die werken en velen zonden misschien geer-n die plans bewaren, die later van groot belang zuilen zijn. Rekening van 1906 en begrooting van 1908 voor Disch en Godshuizen zulle door de afdee'lingen onderzocht worden en in eene volgende zitting besproken. De heer Voorzitter leest de verschillige artikels der bevrooting, die achtervolgens aanveerd worden. D i heer Sobry vraagt dat de opbrengst van grondverkoop zou gebruikt worden om staatsr-nten te koopeti daar de gronden ook renten opbrachten. M. do Voorzitter is in grondbeginsel niet tegen het voorstel van M. Sobry, maar voor de belangrijke buitengewone werken, die door den raad gestemd zijn, zullen de buitengewone inkomsten van stad op verre na niet toereikend zijn we zullen wel ver plicht zijn gewone inkomsten te doen dienen voor de buitengewone werken te betalen, misschien de 53 000 fr. staatsren- teri die wij bezitten, moeten verkoopen, en zelfs geld van d - leening daarvoor ge bruiken, Welnu, ons gep'aatste geld zou maar 3 per honderd opbrengen en misschien moeten wij aan hoogeren interest omhenen. Daarom kan ik het voorstel van M. Sobry niet aanveerden M. D'Hu vettere, die verleden jaar een dergelijk voorste! van M. Sobry heeft onder steund, en kan nu het voorstel niet stemmen, daar de stad in het aaDgaan van eene leening zou verliezen met het aanknopen van rente- titels. Inderdaad, zoo wij later die titels moeten verkoopen, zullen we misschien van 11,000 fr. titels maar 10,000fr. geld krijgen en alzoo duist frank verliezen bij de bewer king. Het voorstel Sobry wordt bij de stemming eenparig verworpen, buiten de stem van den voorsteller zelf. Er wordt een krediet gestemd van fr 65.013.08 voor de werken aan Zdlebeke vijver De Slaat komt er tusschen voor een - derde nxi s wij een stelsel van zuivering aanveerdengëzeid systême de g.érilisa- tiou. Wij aanveerden heel geeru en met dankbaarheid de milde tusschenkomst van dsn Staat, maar zonder nogthans de ver- De huizén van den Doorgang die buiten de rechtlijning vallen, zullen onteigend worden en de straat zal rechtgetrokken worden. Sprekende over de belasting op de bonden, zegt de heer Voorzitter dat er in Yper uitnemende veel honden zijn waarvoor niet betaald wordt. Anderen dolen rond in stad. Daar zullen ma,atrege.s tegèn genomen worden, want a! hebben er bier geen geval len vau razernij geweest, 't is altijd goed waakzaam te zijn. Een fransche liefhebber biedt duist frank 's jaars voor net recht van visschen in den Zillebekevijver. Nu en brengt alles te zimen maar 500 fr. op. De schepenraad zal onder zoeken en vervolgens voorsteilen doen aan den raad. M. Fraeijs vraagt hoe het komt dat er eene vermindering van inkomsten voorzien is voor de botermarkt. M. de Voorzitter. Daar zijn een groot getal boeren die hunne melk naar de melkerijen brengen. M. Sobry. Te Langemark zijn er 140. M. de Voorzitter. We zullen trachten middel te vinder; om die vermindering tegen te gaan, maar'tis moeilijk. Nogthans is de markt van Yper de voordeeligste v >or den verkoop van boter. M. D'Huvettere vraagt wanneer de gaz lanteerns eindelijk zuilen verzet worden op de vitorlanden tot aan de Potyzo. M. Ge Voorzitter. De gazmaatschuppij heeft het beloofd, sedert lang. M. D Huvettere. Ze zouden kunnen wat min b doven en meer doen. Gelach M Bouquet klaagt over de ongeschikte uren van den tram naar Dixmude. Gelijk wanneer men vertrekt, men moet te Elver- dinghe een ure of twee wachten. Spreker zou ook nog een paar rechtstreek- sche trams willen binst de zomermaanden, tusschen Yper en Veurne en de Panne. M. de Vooizitter bekent dat er niets te b -komen is, maar de Raad, die in den tijde geweigerd beeft tusschen te komen is daar de oorzaak van. Ik ben tevreden vroeger tegengestemd te hebben. M. Fraeijs. [k meen ook tegengestemd te hebben. M. de Voorzitter. We zullen nogmaals aandringen om verbetering te bekomen. Misschien lukken wij beter als er eene ge meentelijke maatschappij tot stand koon vo de uitbating van Yper-Veurne en Yper. Ni uwkerke. id. Bouquet klaagt nog over het vagen der straten Yper ts wel een net steedje, maar 't kan nog verbeteren. M. de Voorzitter. We hebben geheel den dienst heringericht en toch geen genoeg zame verbetering verkregen. M. Bouquet vraagt als er geen spraak is het huis bij den Watermolen af te breken. Het is toch niet bewoond, tenzij somwijlen 's nacht-, maar z nder pacht te betalen.. M. de Voorzitter. We vinden niemand die het pachten wil. Duist frank wordt gestemd voor prijs- deelingeu in 't j ar 1908. Er is eeu prijs deeling in de Nijverheidschool alle twee jaar, en bijgevolg in 1908 Een hulpagent zul bijgenoemd worden voor den c'ie t der policie, Een gazetje van steê heeft willen doen gelO'.ven dat de heer Burgemeester, van de feeste- sprek nde, zou geklaagd hebben dat ze te vele kostten. Daar is niets vau. De feesten, met toelagen aan harmonie, coursen en velofeosten van heel het jaar kosten 20077 67 fr. Een krediet van 4100 fr. wordt bestemd om eene eetzaal te maken bij het huis aan Zilleboekvijver. M. Vanden Boogaerde vindt dat er geen zooveel noodig is,de helft ware genoeg. M. D'Huvettere begeert de plans te zien ook is het misschien nu niet meer noodig een nieuwe zaal te maken, ingezien het voorstel om het vischrecht voor duist frank te verpachten. M. de Voorzitter. De voorgestelde som wordt enkel ter beschikking gesteld van den Schepenraad. De gemeenteraad zal later beslissen over plans en bestek. Een krediet wordt ter beschikking gesteld van de,, heer schepeue Vanden Boogaerde, om den put bij de statie te laten vullen Bij occasie kunnen er 3000 kubieke meters grond en steengruis ingevoerd worden aan 1 fr. per karre van 1 1/4 m3. '2.500 fr. zullen dienen om al den zuidkant van 't kerkhof t enen muur te bo ,wen. Men zal de tusschenkomst vragen van de aan palende'eigenaars die alzoo hunnen eigen dom zuilen verbeteren. Daarbij, 't en is met betamelijk, gelijk, nu, z wij as en hennen op het Kerkhol kunnen loopen. Een ijzeren kruis uit tie XVe eeuw, dat nu in don zuid-oosihoek van het Kerkhof staat, zal opnieuw bij Siute Maartenskerke ge plaatst wor ien, waar het vroege,, stond, 'c Heeft een kuu .tw erdo eu we zullen 't belette geheel op, te kankeren op het Kerkhof'. De begrooting sluit met Gewone ontvangsten fr. 375,240,74 Gewone uitgaven 352,318,71 Batig siot fr. 22,922,03 Buitengew. ontv. fr. 143,226,79 Buitengew. uitg. 162,727,45 i Schadelijk slot fr. 19,500,66 Algemeen overschot fr. 3,421,37 i De begrooting wordt met algemeene I stemmen goedgekeurd, f M. Fraeijs vraagt voorlanden in den 1 Langen Meersch. M. de Voorzitter. We leggen reeds voorlanden iu vier straten. Mij dunkt dat bet genoeg is voor den jaar. Ook uwe vraag komt te laat. M. Fraeijs 'k Zal mij tevreden houden als ik zeker ben te naaste jare de voorlanden j te bekomeu. M. de Voorzitter. Ja, maar vraag ze aan tijden. j M. Vanderghote begeert te weten hoe het staat met de onderhandelingen nopens deriole van M. Verschoore. M. de Voorzitter. De aanpalers mogen zonder kosten mime waters lossen in de riole. Vooraleer over te nemen moeten wij van den dienst der werken een verslag ont- j vangen nopens den toestand van die riool. ij Er blijft maar één punt meer aan 't dag- orde de afstand van pacht voor den ijskelder. Daar er spraak is van personen, zal de zaak in geheime zitting behandeld worden. De openbare zitting eindigt ten 6 en half. Dinsdag 31" dezer, nieuwe zitting ten 6 I ure 's avonds. In geheime zitting werd het mandaat vernieuwd van M. Fraeijs. voor de Gods huizen, en M.Georges Tack, voorden Disch, M. Jules Baus, lid der commissie van de Stadsharmonie, M. Albert Ligy, voor de Muziekschool. De benoeming van M. Henri Donck, als secretaris ontvauger van den Disch en van de heeren Dieryck. Doehy, Van Robaeys, Jules Lagrange en Tybergkein, als doctors van den Disch, wordt goedgekeurd en de heer Emiel Buy.e is huisbewaarder genoemd der Stadsboekerij. De zittiug wordt geopend ten 6 ure een kwart onder voorzitterschap van M. den Burgemeester.De heeren D'Huvettere,Iweins d'Eeckhoutte en Lemahieu zijn afwezig. M. cie Voorzitter. Velen denken dat ze hunne kinder-, mogen laten op hel ijs loopen op de stadsgrachten en op de vaart. Ik meen het mijnen plicht de drukpers te vragen dat zij zoud; waarschuwen dat het ijs der stads grachten niet eu deugt en dat er evenveel gevaar is op do vaart. Sommigen raden aan

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1