DIT IS SpreeKdraas ll EN OMMELANDS I m m m rond de wereld Op Zaterdag 23' November 1907. o centiiuen 42' jaar. Taimerk 3086 Te trekken bij den Uitgever, 7* 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsboodschapwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars ieuwe Inschrijvers Trouwen is geen Kinderspel Oostenrijk Marokko Vrankrijk Engeland STA DSN 1 EU Stad Vper Gemeenteraad Koninklijke Fanfare Touring-Club Wandel-Co nee; l Veree d Jubelfeest Tooiieelfeest 'ladsgrond eo Eenten blaci Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Dr- nieuwe irischruvers voor 1908 zullen 't Nieuwsblad. van Yper kosteloos ontvangen van nu lot einde December 1907. EP! IP Kosteloos Onderwijs Keukenschool Godshuizen Leen inq jfsaSsa 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt *s Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE DE LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Zondag 24 November viert de Koninklijke Fanfare heur jaarlijksch Ceciliafeest. Ten 11 1/2 ure misse in Sint Maertens- kerke. Ten 6 ure Concert, en 's avonds ten 7 ure feestmaal in de Iweinszaal. Zondag 22 December, groot Concert in de Iweinszaal, met medewerking van verschei dene befaamde artisten. Zondag 23 Februari 1908, tweede groot Concert. Kent gij die jonkheid Wel ja, 'k ken bem zoo wel. En meent gij met hem gelukk'g te zijn? Zekerlijk, anders zou ik er voor geen geld van de wereld meê trouwen Ja, ge kent hem, en gij zijt zeker met hem gelukkig te zijn, dan moet gij ook wel weten dat hij niet.... al te oppassend is, dat <ic weken gewoonlijk voor hem ma >r 4 dagen tellen, werkdagen wel te verstaan... dat hi) van zijn ouders een deel van zijn weekloon achterhield, dat vader en moeder nog al over hem te klagen hadden... dat hij... Ja. ja, dat hij juist niet heel volmaakt is kan wel zijn,en ook wie is er volmaakt in alle geval, hij staat mij aan,'t is ne knappe jongen en flink, en snel Hij is van goede familie... en men mag toch niet eischen dat iemand volmaakt zij Volmaakt, 't is nog al moeilijk Zoo sprak Sophietje Wampers tegen Mijn heer Vroomes, waar zij heur huwelijk kwam aankondigen. Vier maanden later kwam Sophietje weder Mijnheer Vroomes groeten. Heur hoofd was omwonden met een grooten doek, en zij die eenige maanden geleden nog onder de flink ste meiden geteld wierd, ziet er nu uit als eene arme sloore. Wat scheelt er, vrouwtje Och zie 1 Mijnheer, en den doek af doende, wees Sophietje op heur oog, die blauw en zwart geslegen was. Zie, Mijnheer, dat gaat toch te verre, dat kreeg ik dezen morgen van mijn lieven man, die scheuvel dronken t' huis kwam. 't Is Woensdag en hij heeft nog niet gewrocht deze weke. Hadde ik maar naar u geluisterd, Mijnheer Ja, maar ik had goed u te willen doen begrijpen dat het niet genoeg is een flinke jonkman te kiezen voor man, dat hij andere hoedanigheden moest bezitten. Gij wildet niet luisteren, en nu ondervindt gij... als het te laat is. Dat is een historietje dat heele dagen voorvalt. Ze loopen er bij dozijnen de jonge meisjes, die meenen dat het genoeg is dat een jonkman goed zijn knevels kan krullen, veel bier kan drinken, flink eruit ziet, om een voorbeeldig echtgenoot te worden, en die door een waar martelaresseleven hunne lichtzinnigheid moeten bekoopen. Ouders, biechtvaders, vrienden en ken nissen hadden hun zoo ernstig, zoo klaar, zoo duidelijk met zooveel liefde en verstand trachten te doen begrijpen dat schoonheid en goedheid niet altijd gepaard gaan. Naar niemand wilden zij luisteren I Zij wisten het beter en vonden duizend uitvluchten om hun zin te doen. En gewoonlijk was 'tpraat zooveel gij wilt, hem laten doe ik niet 1 En het gevolg, het natuurlijk gevolg is Die niet hooren wil, moet voelen, en zij voelen het maar al te dikwijls en maar al te bitter 1 Neen, trouwen is geen kinderspel "fie Oostenrijksche katholieken zijn thans "bijeen voor hun jaailijkschen landdag. Hierin volgen zij het voorbeeld van hunne Duitscbe broeders met jaarlijks eens den afgelegden weg te overzien, de winsten en verliezen te schatten, die ze deden binst het verloopen jaar en maatregels te beramen om de eenen te bevestigen en ae andere in het toekomende te ontgaan. Maar 't zijn daarbij nog de groote belang rijke kwestien die in zulke bijeenkomsten worden besproken. In Oostenrijk, gelijk overal elders loeren de vrijmetselaars gedu rig op alles wat hun kan dienstL zijn oin den invloed van den godsdienst te keer te gaan. Alzoo deden zij onlangs nog smeek schriften rondsturen om de wet op de echtscheiding te doen doorgaan. Ze verwier ven iu korten tijd 70.000 han.iteekens ten voordeele dier wet, maar de katholieken sliepen ook niet; dank hunne vereenigingen werden op eenige dagen de vertoogen om de huwelijkswet te behouden bekleed met 4,800,000 handteekens. Tegenover de aan vallen op het christelijk karakter der scholen werd de katholieke schoolvereni ging gesticht dia meer dan lüOO vergaderin gen en dank aan de machtige beweging die zij tot stand riep, alle pogingen der vrijmet selarij vernietigde. Het Los-von-Rome dat eens dreigde de Oostenrijksche regeering in moeilijken toestand te brengen is om zeggens dood en begraven. De katholieke arbeiders ook hebben op sociaal gebied een lastlgen kamp te voeren, en nog altijd moeten voormannen op de bres staan om het socialisme te kunnen tegenhouden. Ook de letterkunde en de pers werden moedig gehandhaafd van katholieke zijde niet alleen letterkundigen van naam en beroep zijn gedurig aan het werk, maar daarbij hebben de bladen bijna iu elk dorp mannen die inlichtingen zeuden over alle gebeurtenissen van eenig belang, die voor vallen. Zoo zijn de katholieke gazetten gedurig op de hoOgTü vau a.lle uicu-rro o.* zijn in staat de weetgierigheid hunner lezers te voldoen en misschien ook wel andersdenkenden hun schrijven te doen lezen en zoo soms meê helpen aan volledige omkeering. Al deze punten werden aangehaald in de openingsrede van Vrijheer Spinette, en door de honderden deelnemers gulhertig toege juicht. Vervolgens werd overgegaan tot de samenstelling van het bureel en dan las Kardinaal Gruscha een eigenhandigen brief van Z. II. den Paus tot de Oostemijksche katholieken. De Paus wijst op het goede, gesticht door den katholiekei.dag en ook op den nieuwen strijd, voor het toekomende De vijanden rusten niet, want óf zij belasteren de kerk en heure bedienaars en trachten haar den invloed te benemen dien zij noodig heeft voor het onderwijs der jeugd ói zij trachten door leugenachtige beloften de arglooze menigte, namelijk de arbeiders, te onttrekken aan den invloed der kerk. Aan hen die al hunne krachten gebruiken tegen Godsdienst en Staatswezen, moet gij in de gewichtigste omstandigheden des levens eendrachtig het hoofd bieden, gelijk gij het doet in dezen oogenblik, eendrachtig van hert en zin. De Fans wakkert aan, den strijd nooit op te geven maar immer sterkeren iever te ontwikkelen en te steunen als eertijds op het oud gekende j Help u zeiven, zoo helpt u God I De woorden van den H. Vader werden door een storm van toejuichingen begroet. Later spraken nog vele beroemde rede naars en namelijk de burgemeester van Weenen Dr Lueger, die aankondigde dat in Oostenrijks hoofdstad priesters en onder wijzers samenwerken om de kinders deugd zaam en godsdienstig op te voeden, en dat niemand het nog wagen zou het kruisbeeld uit de school te verbannen. De Minister van Openbare Werken heeft gisteren Donderdag op het bureel der Kamers een ontwerp neergelegd tot goedkeuring van een verdrag tot overname van den ijzeren- weg van Hazebroek naar de Belgische grens. De indringer Mulai-Hafid, die gehoopt had den Sultan weg te krijgen en zelf in zijne plaats tö komeD is totaal versiegen door de regelmatige troepen. Rond Casa blanca is alles rustig. Te St Quentin in Vrankrijk moest dezer dagen de gemeenteraad beslissen over de vraag als men het gasthuis verwereldlijken zou. De groote meerderheid van den raad is radikaal en een deel is socialist. Hier kwam nu ter verdediging der zusters een Ridder voor den dag. waarop niemand gerekend had. De hoofdopsteller van Le Combat een socialistenblad, die lid is van den Raad, vroeg het woord, en zei onder andere het volgende Er zijn twee soorten van wezens, die wij in onzen tijd van nood en ellende niet missen kunnen, wij willen zeggen de gasthuis nonnen en de zusterkens der armen. Alles wel beschouwd ken ik geen vrouwen die met zooveel opoffering als deze te werk gaan en zich aan de naastenliefde en de broederlijk heid toewijden. De verwereldlijking werd met bijna alge- meene stemmen verworpen, maar 't zou te verwonderen zijn indien die socialist niet algauw aan de deure werd gezethij is te eerlijk en te rechtzinnig. De Keizerin van Duitschland is reeds naar heur land teruggekeerd. Op de terug reis is zij door Holland gepasseerd en werd er zeer herteiijk toegejuicht. De keizer blijft nog 14 dagen in Engeland. Verslag der zitting van Zaterdag 16" November De openbare zitting begint ten 5.10. Al de raadsheeren zijn aanwezig, buiten de heeren Fiers en Iweins d'Eeckhoutte. M. de Burgemeester zit voor De Bestendige Afveerdiging Iaat weten dat de kiezing van ion October goedgekeurd is. De Schepenraad heeft de nieuwe laan bij de Statie den naam van Statielaan gegeven (Boulevard de la Station). M. D'Huvettere vraagt dat er voor alle belangrijke beraadslagingen een verslag van zou ingediend worden, opdat men later behoorlijk kunne weten om welke reden de beslissingen van den gemeenteraad zijn ge nomen en op welke beweegredenzij gesteund zijn M. de Voorzitter. Voor alle belangrijke zaken worden steeds verslagen voorgedragen. Meestendeels wordt ik zelf ermee belast. Zekerlijk ware 't te wenschen dat de ge- meenteraadsheeren beurtelings verslag gaven over de zaken die in de afdeeiingen onder zocht wierden. Maar dat schikt ook niet altijd. Zooveel mogelijk zal nogthans reke ning gehouden worden van de begeerte van het achtbaar raadslid. M. D'Huvettere heeft nog vernomen dat er eene vergadering zal gehouden worden der voornaamste burgemeesters van 't land om te onderhandelen over de ruchtbaarheid te geven aan de praalgebouwen en merk- weerdigheden der bijzonderste steden van België. Spreker zou begeeren dat de heer Burgemeester van Yper aan die vergadering deel neme. M. de Voorzitter zal trachten de bijeen komst dier heeren Burgemeesters bij te wonen, zoo niet om deel te nemen aan hunne beraadslagingen, ten minste om te middelen te kennen die beraamd worden. Yper en bezit geen bijzondere nijverheid, zijn handel, al is hij belangrijk, is toch niet uitgebreid genoeg om te kunnen bestaan. Een groot deel van de neringdoeners rekenen op de vreemdelingen en de praalgebouwen van Yper zijn ook belangrijk genoeg om vele vreemdelingen aan te lokken. Het herstellen onzer merkweerdige gebouwen is zeker daartoe ook zeer geschikt. We zullen dus ook in dit punt trachten voldoening te geven. De dischheeren beschikken 1 r,ooo fr. voor het kosteloos lager onderwijs in 't jaar 1907-08. Daar zijn tusschen 1400 en 1450 kinders die recht hebben op kosteloos onder wijs, en de dischheeren maken geen onder scheid tusschen de scholen van stad. Binst dat men over scholen spreekt, dient de heer Sobry een voorstel in om aan al de kinders die recht hebben op kosteloos onder wijs eene jaarlijksche toelage te geven van 3 fr. ten einde hen toe te laten deel te nemen in eene pensioengilde. Het kapitaal zou voorbehouden worden ten gunste der stad. M.de Voorzitter heeft er niets tegen dat het voorstel naar de afdeeiingen verzonden worde en aldaar onderzocht, maar hij begeert dat de heer Sobry de middelen aanduide die zullen toelaten het geld te vinden voor zulke nieuwe uitgave. De stad geeft nu al reeds 4000 fr. aan de pensioengilden, en al de kinderen die deelmaken vaAynsioengilden trekken premiën. 't Is nie^e^' *,g gedurig nieuwe uilgaven te stem, ien moet daarbij de middelen aandü. die uit gaven te dekken. Rekening 1907 en begrooting 1908 der keukenschool van de Lamothen worden eenparig goedgekeurd. De Godshuizen worden bemachtigd om eene partij land te koopen bij het gesticht te Locre 85 aren 20 voor fr. 4857,50. Daarbij worde nog 83o fr. vergoeding toegestaan aan den pachter. M. D'Huvettere vraagt waar de Gods huizen het geld nemen voor dien aankoop Komt het van besparingen op de gewone uitgaven, hij heeft niets op te merken, maar is het geld van de erfenis Godtschaick, hij zal zich onthouden bij de stemmen. M. de Voorzitter.Daar Locre een ge sticht is afhangende van de nalatenschap Godtschaick, zal het noodige geld natuurlijk daargenomen worden. Verschillige overdrachten van kredieten worden goedgekeurd. M. D'Huvettere ont houdt zich daar hij de noodige inlichtingen niet heeft nopens die overdrachten. Eene vraag tot verleenen van een door- gangsrecht wordt tot eene volgende zitting verschoven. ijaucrc.u uiilég over de leening aan te gaan met de Burger- lijke Godshuizen aan 3a5 fr. per honderd en 5o c. voor afkorting. Het ontwerp van overeenkomst zal gedrukt worden en aan de raadsheeren uitgedeeld In 66 jaar zal de leening terugbetaald worden. De titels zijn van duizend frank en de interesten betaalbaar in twee termijnen per jaar. Na het ioe jaar mag de gemeenteraad het geld teruggeven vóór tijd. Indien de stad eene nieuwe leening aanging zouden de Godshuizen de voorkeur hebben. De Godshuizen hebben het recht hypotheek te nemen op de goederen van stad, maar moesten de schuldbrieven later verdeeld worden in brieven van 100 fr. die de Godshuizen aan anderen zouden afstaan, het recht van hypotheek zou vervallen. M. D'Huvettere en M. Fracijs maken opmerkingen nopens het ontwerp en de raad beslist vervolgens eenpariglijk over de zaak te beraadslagen in de naaste zitting. De openbare zitting eindigt ten 6 ure. iri v-t V- UGinillGl te vertolken van het beroemd drama La voleuse d'enfants in ;t vlaamsch geschikt onder den titel van Het ontstolen Kind. Met veel eere hebben zij die moeilijke taak vervuld en de talrijke geestelijke en wereld lijke overheden, alsmede het uitgelezen publiek hebben hunne toejuichingen niet gespaard. Tusschen de bedrijven werd als gewoonte menig lief deuntje gespeeld door de sympho nic, onder het handig beleid van heer G. Desramault. Naar we vernemen zal de heer Devaere.de befaamde jonge pianist van Kortrijk, die Zondag laatst aldaar zulken bijval genoot, zijne medewerking verleenen ia het Concert van 3»n December aanstaande. Morgen, Zondag 2411 November, ten 6 ure namiddag, zal de Koninklijke Fanfare een Wandel-Concert geven in de Halle (Pauwelszaal).Ingang onder het Nieuwwerk. PROGRAMMA 1. Marche Fédérale, J. MERTENS. 2. Richard IIIouverture R. GlLSON. 3. Danse Bohémienne G. MANENTE. 4. Manon, fantaisie J. MASSENET. 5. Tourbillon, valse F. ROUSSEAU. De bevelhebber der Ypersche Brandweer, M. Karei Baus krijgt van Koningswege het Burgerkruis van 2e klasse, voor de diensten door hem bewezen in het uitoefenen van zijn eervol ambt. De heer Majoor I.igy van de Burgerwacht bekomt om dezelfde redenen het kruis van 2C k'asse. De heer deurwaarder Emiel Noliet bekomt hel kruis van i« klasse. Wij bieden die heeren onze hertelijkste gelukwenschen De handelsreizigers van stad bereiden eene betooging van hulde en genegenheid aan de heeren Francois Angloo en Cyriel Baghein, ter gelegenheid van hun vijftigsten verjaar dag als handelsreizigers De leeste zal plaats hebben Zondag i5n December. Men zal die heeren hun portret aanbieden en de feeste zal eindigen met een feestmaal den jubilarissen aangeboden. Alle handelsreizigers van Yper zullen gevraagd worden om in die plechtig heid deel te nemen. Willen is Kunnen, 't is de naam der tooneelafdeeling van het Volkshuis, en waar lijk die heeren hebben Zondag nog eens getoond dat ze oprecht kunnen wat ze willen, al willen ze zelfs heel moeilijke zaken. Ze hadden namelijk besloten eene vrije vertaling Een reisje naar den Libanon wie van ons had dat durven droomen, als we over meer dan dertig jaar op de schoolbanken voor het eerste lazen van die wereldberoemde Cederboomen De ceders van den Libanon zien en dan... sterven en was juiste onze wensch niet, gelijk de bewoners van die streke ginder vragen naar een pannendak om er onder naar de eeuwigheid te gaan», neen, maar toch hoe verlangde onze jeug- wij dat genoegen,en dan nog onder 't geleide van eenen Mentor, dien Ulysses ons zou beneden hebben En we genoten al het schoone, het schilderachtige van de streke, konden een lekker potje Moka driedraad meesmekken, rondslenteren op de sneeuw velden en klauteren op bijna ongenaakbare rotsen, zonder Ons zelfs in 't minste te ver moeien, dank aan het uitmuntend gedacht van den Touring-Club, die ons zoo vrien delijk den Jezuiet Pater Chevalier tot ridder lijken gids geschonken had. Binst dat de goeste tot reizen er nu is, zouden velen met ons nog geerne wat meer te weten komen van hetgene de verdienstelijke missionaris met zooveel fijne en snedige gezegden weet voor te dragen en door wonderprachtige lichtbeelden duidelijk maakt. Wanneer het vervolg Een. liberaal blad, dat daags vóór de gemeentekiezing het stadsbestuur verweet van voor 326,088 fr. 42 0. grond verkocht te hebben sedert 1891, trekt nu die be knibbel]...g in, en vindt, gelijk iedereen, dat de katholieken dien grond mochten ver- koopen. Maar al het geld, zegt het, dat daarvan voortkwam hadde moeten op intrest ge steld geweest zijn, want nooit wierd de stad bemachtigd om dat geld te verteeren. Rechtuit gesproken, wij hadden wel willen 326.088 fr. belgische renten in stadskas gezien hebben in vervanging van den verkochten grond maar wij verstaan dat onze vrienden, die zoovele groote werken hebben doen uitvoeren, al dat geld niet hebben kunnen sparen zij hebben er rond de 50.000 fr. van op intrest geplaatst in 1899, en een groot deel ervan zit in het jaarlijksch overschot, dat van 1892 tc119l)6 tusschen 43,052 fr. 96 en 119,180 fr. 43 's jaars bedraagt. Wij kennen geene wet die zegt dat al het geld dat voortkomt van verkooping van grond moet in belgische renten geplaatst worden, en wij gelooven niet dat er zoo een artikel bestaat. Wat wij weteD, 't is dat de Grondwet het meesterschap in de gemeenten aan de ge meenteraden heeft willen geven, behoudens de goedkeuring hunner daden waar en wanneer ©ene wet het zegt (Art. 108 p. 2) Wat wij nog weten 't is dat sedert de wet van 30 dec. 1887 de beslissingen der ge meenteraden enkel moeten goedgekeurd worden in de gevallen uitdrukkelijk voor zien door eene wet. Wat wij, zoo 't schijnt, beter weten dan het liberaal biad, 't is dat de beslissingen van Yper 's gemeenteraad van een deel grond te verkoopen, waarvan de weerde het tiende niet overtreft van de gewone ont vangsten-der gemeente, 't zij 37,255 fr. 54 volgens stadsbeerooting van 1907 enkel door de Be-tei.dige afveerdiging van den Gouw- raad en geenszins door den Koning moet goedgekeurd worden art. 76 p. 3 der ge meentewet. Telkenmale de gemeenteraad van Yper besüstte grond te verkoopen, wierden die beslissingen door de bevoegde overheid, die

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1