DIT IS Spreektaal £2 EN OMMELANDS Grool CONCERT rond de wereld 45® jaar. Talmerfc 8090 Te trekken bij den Uitgever, Tk 36, in de Boterstrate, te Yper, en bij 's landsbooaschapwezer, ofte post, tegen 3 frank 's jaars Geen mbnehtsman Vrankrijfc Rusland Amerika Congoland Engeland VAN ALLES WA 7 Verbetering Mij n ra rn p De Almanakken iioude Voeten Op reis Ouderdomspensioenen j Tegen Bet goud der wereld STADSNIEUWS Betooging Tooneel Davidsfonds Excelsior! Echt en recht, 't oud Volk indachtig Kinderlijk, niet kinderachtig Ypersch, Vlaamseh en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal Bolland Zondag; 22 December 1907 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en 's Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 fr. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER STRATE, Tk 36, te Yper. De bekendmakingen kosten o fr. i5 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. i overdruk 5 fr. 't honderd. Ieder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE HAVAS, te Brussel, Tk 34, in de Zilverstrate, en te Parijs, Tk 8, PLACE I)E LA BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN YPER, van al die buiten Oost-& Westvlaanderen wonen. Neen, dat nooit En waarom niet, moeder! Is hij dan niet braaf en deftig Dat nietWaar zijn uwe zinnen Gij, eene burgersdochter, trouwen met een een- vondigen ambachtsmanNeen, dat kan niet. Spreek er niet van aan vader... of... En nochtans, moeder, hebt ge niet dikwijls gezegd dat grootvader ook kleer maker was!... en daarmeè... fortuin ver gaarde Andere tijden, andere gebruiken. Ik heb niets tegen hem. Had hij slechts eene andere betrekking of positie. Maar, moeder, hij wint een goed dagloon en bij ons huwelijk plaatst hij zich op zijn eigenHij is oppassend. 't Kan niet en 't mag niet. Genoeg daarover Hoeveel ouders hebben met zoo te redeneeren hun kind in't ongeluk gestort Een werkman Een ambachtsman veel te gemeen 't Is de mode geworden zoo te spreken Dat een toekomende alles voor hem hebbe, heeft hij dat tegen... niets te doen. Wat! een ambachtsman tot schoonzoon Wonder toch, niet alleen rijke volk maar ook en vooral parvenus spreken zoo, vergetend als ware het eene schande dat hun vader een kleermaker of schoen maker, een schrijnwerker of meubelmaker was, een ambachtsman Geen wonder dus dat Trientje in den derden hemel is a!s zij van haren toekomen de kan zeggen Hij schrijft op 'nen bureau Hij is bediende van den Staat Schrijver ©p 'nen bureau,Staatsbediende Dikwijls groote woorden Hier vooral past het oude Schoon van ver is dikwijls ver van schoon. Niet dat Staats- en bureelbediend m te misprijzen ziju Neen! Maar dat ook een werkman al onze achting en eerbied ver dient, en menige jonge dochter gelukkiger zou zijn met een werkman dan met een... opgeblazen pennelekker. Een werkman, met arme nette kleeren, zoo schrijlt van Bremscheid, met zijn aange zicht bruin gebrand van de zon en zijn handen vol eellen van te werken, een man, die dag in, dag uit, onverdroten en neerstig zijn zwaar werk verricht,'t zij in fabriek, 't zij in werkwinkel,'t zij te lande ot te velde, verdient duizendmaal meer achting en aanzien,en is duizendmaal meer eere weerd, dan een voorname straatjonker, dan een rijke tijdvermoorder, die den lieven langen dag anders niets zoekt dan vermaken. Iemand die overleg heeft en karakter, zal vol eerbied den nederigen werkman groeten en vol misprijzen nederzien op die zwierende luiaards, die niets stichten tenzij kwaad in de samenleving Schoone zingt de vermaarde dichter Weber Het ''erekruis op menig borst Loont wat een dappre strijder dorst Op 't slagveld wat een penne Met scherp verstand geschreven of Gedicht heeft. Glorie, eere en lof Verdient datdoch 'k en kenne Geen schooner eereteeken dan Twee eeltevuisten voor een man. {Postrijder). De franscbe Kamers zijn opnieuw bezig met de wet op de gestolen kerkegoederen. Ze willen aan hun werk ten minste een aanzichte geven en daarom hebben ze zoo lang werk ermeê. Daarmee die mannen mogen wel iets doen voor vijftien duist frank per jare. Eene schandige zake van blanke slavinnen heeft te Parijs eene groote opschudding ver wekt. Verscheidene personen zijn reeds aangehouden en een handelaar heeft gepoogd zich te zelfmoorden als hij in 't policiebu- reel gebracht werd. De groote steden verbergen dikwijls alle soorten van schurken, en zijn een gevaar voor vele lieden. Ullmo, de beruchte landverrader zal door den krijgsraad geoordeeld worden. Te Marseille blijkt nu weer eens, dat het volstrekt noodig is alle verpleeghuizen te verwereldlijken, naar den wensch onzer socialisten en liberalen. M. Taillefait orkestmeester van het «thea tre des Variétés werd den 4 December laatst waanzinnig en moest in het verwe reldlijkt gesticht voor krankzinnigen opge nomen worden. Den volgenden nacht kreeg hij eene krisis van waanzinswoede, en vier wereldlijke oppassers hadden moeite om hem te bedwin gen. De rampzalige beet een hunner in de hand. Daarop gingen zij alle vier zoo woedend te werk als de krankzinnige zelf zij nepen hem de keel toe en sloegen hem tegen den grond. Hij stond niet meer op en gaf weldra den geest, waarop de oppassers den 5 December verklaarden, dat hij van eene hersenschud ding gestorven was. Er rezen echter vermoedens op en het parket deed een onderzoek instellen, dat tot de ontdekking van bovenstaande heeft geleid. De vier oppassers zijn ter beschikking van het gerecht gehouden. Een schoon ding, de verwereldlijking De dagbladen spreken met den grootsten lol over Keizer Willem, die zoo vriendelijk onthaald werd in Holland. De duitschers zijn ook uiterst tevreden over het onthaal dat hunnen keizer genoten heeft. De Keizer heeft van zijne reize gebruik gemaakt om aan Hollanders en Vlamingen eene lesse te geven. Terwijl de Koningin Wilhelmina den Keizer verwelkomde in... 't fransch, de tale der beleefdheid, zoo gezeid, heeft de Keizer haar geantwoord in zijne moedertale, het duitsch Rond uitgang November van dit jaar zonk in de zee van Azof eene Grieksche paketboot met 164.000 kilos meel geladen. Om tot het bovenhalen van het verzwolgen vaartuig aan te zetten, beloofden de eigenaars der boot, dat zij die het schip hielpen redden, de lading zouden mogen deelen onder elkander. Talrijke arme visschers namen deze voor waarde aan, al was te denken, dat het meel schrikkelijk veel door het zeewater moest geleden hebben. Bij heele smaldeelen visschersschuitcn kwamen opdagen en gingen liggen rond de gezonken paketboot. Zoo neerstig werd gearbeid, dat het gezon ken schip boven werd gehaald, en zijne lading overgeslagen werd in de visschers- schuiten.die hem weer vlot hadden gekregen. Maar toen nu die zelfde schuiten, als neerstige bieën geladen, koers zetteden naar huis toe, stak éen sterke storm op, die ze ten groote deele deed zinken. Men schat dat meer dan 200 visschers op die manier aan hun einde gekomen zijn. De amerikaansche vloot is naar den Groo ten Oceaan vertrokken, zoogezeid om een speelreisje te doen.Ze bestaat uit 57 schepen, waaronder 16 slagschepen. De engelschmans en de japoneezen zijn maar weinig gediend met dat speelreisje, ook en is het juist niet om zijne twee vrien den te believen dat Onkel Sam de ameri kaander eens gaat zien hoe het zit al den westkant van zijn land en al den oostkant van Japonië. De belgische Kamers zullen bij eenige dagen zich bezig houden met de overname van Congoland. De kamerheeren hebben reeds verslagen ontvangen nopens die zake. Intusschen zagen de engelschen nog steeds op het bestier van Congo, niet omdat zij daar zouden wilien verbeteringen inbren gen, maar enkei en alleen omdat ze eene reden zoeken om Congoland te bemeesteren, lijk zij Zuid-Afrika (Transvaal en andere boerenrepublieken) hebben ingepalmd. De heeren dieven en inbrekers worden tegenwoordig heel beleefd behandeld sedert fa sommige Kamers het stelen van ander mans goed als een eerlijk werk wordt aanzien. Bij Lord Lonsdale, Keizer Willems vriend, hebben dieven ingebroken in zijn jachthuis bij Oakham. Zij voerden een rijken buit mede aan gouden en zilveren cigaren en cigaretten kokers, zegelringen enz. Er waren daaronder geschenken van Keizer Willem, van Koning Victor van Italië, enz. Lord Lonsdale heeft nu door de dagbladen een oproep gedaan tot de dieven om hun te vragen dat ze een aantal kleinigheden, die voor hen geen weerde hebben, maar waar aan hij houdt, zouden willen terugzenden. Misschien krijgen ze dan, wel een geschenk in geld in verwisseling. Heeren dieven, een baatje!... 't Is al te ongelijk op aard Het kleine heeft van 't grootte lijden Was er gelijkheid tusschen beiden, Dat ware oneindig veel meerwaard i: 2,772 miljoen. 4,610 4,077 4,817 7,010 Zoo grollen klagers, niets ontwarend Dan ver van hem en dichtebij. De onnoozle mug klaagt van den arend Wijl zij niet vliegen kan als hij. De reus moet als een dwerg zoo klein, De dwerg een reus in grootte zijn Hoe kon de Schepper ook zoo dwalen! Gelijkheid brenge 't al in order. De bergen moeten diep als dalen, De dalen hoog als bergen worden. Wat groot is dat het zich verkleene 't Bijzondre zich veralgemeene Dat net verstand voor domheid wijke, De diamant den kei gelijke Zie zoo Als 't klaar is, brave liên Roept mij dan 'k Wil dat wonder zien A. RUYTEN eene mijnrampe In West-Virginia heeft 5oo slachtoffers gemaakt. voor 1908 leeren ons dat Vastenavond valt op 1 Maart! Half-Vasten op 29 Maart; Paschen op ig April O. H. HemeDaarl op 28 Mei Pinkesteren op 14 Juni H. Sakra- ment op 18 Juni. Het jaar 1908 is een schrikkeljaar; de maand Februari zal dus 39 dagen tellen in plaats van 28. De kinderen, welke dien dag geboren worden, zullen enkel alle vier jaren hunnen geboortedag kunnen herdenken. Den ie Januari komt op eenen Woensdag O. L. V. Hemelvaart, i5 Augustus, op eenen Zaterdag, en Kerstmis op eenen Vrij dag. Er zullen drie zonneklipsen zijn toekomend jaar een volledige en een ringvormige, die beiden onzichtbaar zullen zijn in België, en nog eene ringvormige die wij als gedeelte lijke zonneklips zullen kunnen aanschou wen, deze den 28 Juni Er zal ook eene maaneklips zijn zichtbaar voor België, den 7-8 December, in de halve schaduw. De kiezingen voor de Kamers zullen plaats hebben op 24 Mei de Provinciale kiezingen, op Zondag 7 Juni, Sinxendag, of 's Zondags daarna. Wel, madame Grey, hebt ge nog last van de kiekens van uwen buurman In 't geheel niet meer. Ze zijn opgeslo ten. Hoe hebt ge dat verkregen Wel, gedurende eenigen tijd legde ik iederen avond eenigen eieren in mijnen hof onder het struikgewas, en iederen morgend als ik zeker was dat de geburen mij zagen, ging ik naar buiten en bracht de eieren naar binnen. Nu hebben ze de kiekens in een hok gezet. In Engeland In Duitschland In Rusland In Frankrijk In de Vereen. Staten Er is dan nog voor omtrent 12 miljard goud dat niet gemunt is, in kunstwerken, juweelen, enz. Daarbij voor 3o miljard zilver. Men schat dat er jaarlijks voor 400 miljoen goud verbruikt wordt door de kunstnijver heden en voor 3oo tot 35o miljoen fr. zilver. Men zou al het goud en al het zilver dat in de wereld bestaat kunnen bergen in een gebouw dat 10 meters lang, 18 meters breed en 10 meters hoog is. Den 5 September 1908 zal de Belgische katholieke jeugd zich in beevaart naar Rome begeven onder de geleide van het Verbond der katholieke Jonge Wachten van België. De reis zal 8 dagen duren en slechts ia5 2 fr. kosten, alle onkosten inbegrepen. I Men weet dat door de wet van 10 mei I 1900 een jaarlijksch pensioen van 65 fr. ver- leend wordt aan allen arbeider,man of vrouw I die in behoeftige omstandigheden verkeert, j en op 1 januari 1908 ten minste 65 jaar oud. 5 De aanvragen voor dat pensioen worden lot Ji december aanstaande ten gemeentehuize ontvangen. De belanghebbende mogen zich daar aanbieden met hun trouwboekje of een ander bewijs men zal er hun al de noodige inlichtingen bezorgen. De personen, die reeds de vorige jaren het pensioen gekregen hebben, doch van ge meente veranderd zijn, moeten zich haasten hunne vraag in het gemeentehuis hunner nieuwe verolijfplaats te vernieuwen. Die aan welke het pensioen geweigerd is, kunnen opnieuw hunne aanvraag indienen in geval zij thans de vereischte voorwaarden ver vullen. De personen in 1844 en 1845 gebo ren, zullen het pensioen slechts ontvangen, indien zij iu de Lijfrentkas, ten minste in 3 jaar tijds.eene som van 18 ir. gestort hebben, in betalingen van ten minste 3 Ir. per jaar. Wij raden de personen aan zich daartoe te wenden tot de pensioengilden, welke in hun ne gemeente bestaan. Vergeten we niet eere en hulde te brengen aan spelers en bestierder van Sint Michieli- harmonie en bijzonderlijk dezen die met onvermoeiden en onvermoeibaren iever sedert zooveel jaren de katholieke gilde op* richt en opbeurt, eerw. heer Neuville. IWEINSZAAL ten 7 z/j» ures avonds j Naar aanleiding van het klagen over koude voeten, vestigt een lezer er nog eens de aandacht op dat een zeer eenvoudig en goedkoop middel tegen afkoeling van den voet is omwikkeling van den blooten voet met papier en daarmee in de zokken en de laarzen. Dit berust eenvoudig op de eigenschap, dat papier een slechte warmtegeleider is zijn de voeten warm, dan blijven ze, na die inwikkeling geruimen tijd zeer dragelijk. Elke papiersoort, oude gazetten, pakpapier, grauwpapier is er goed genoeg voor, hoe grover hoe beter 't kost den belanghebben de weinig. Weet ge hoeveel ^oud er in jg wereld is In het geheel w°r.At Ae w£arde van het gemunte 4°° miljoen fi Zooals wij hebben aangekondigd zijn de handelsreizigers Zondag vergaderd om de heeren Angloo Bagein een prachtig portret aan te bieden, tezelver tijde als een sierlijken album. 117 heeren namen deel aan de feeste, die ten lure werd aangekondigd door het geestig geklingel van ons klokkenspel. M. Angloo, was door zijn grooten ouder dom belet en werd vervangen door M.Nestor Angloo, zijn zoon. Namens de reizigers werden de heeren jubilarissen geluk gewenscht door M.Stoffel, voorzitter van het feestberek. M. Bagein bedankte en dat M. Nestor Angloo zijne erkentelijkheid betuigd had in name zijns vaders, werd er een feestmaal opgediend, toevertrouwd aan de zorgen van M. Poot Casier. De spijskaart droeg de portretten der twee jubilarissen. Van 't begin af heerschte gulhertige vro lijkheid en de heeren reizigers, die zoowel ter tale zijn om hunne waren aan te bevelen, gaven bewijs van nog meerder welsprekend- aeid in het voorstellen van alle soorten van heildronken, afgewisseld met zang, muziek en geestige deuntjes, gelijk die heeren er hij honderden kunnen. Kortom,'t was eene feeste die lang in het geheugen zal blijven van al die er aanwezig waren. Willen is Kunnen speelde Zondag laatst twee fijne kluchten in de groote zale van het Volkshuis, die opgepropt was van het volk. De Nihilisten bijzonderlijk hebben veel bijval genoten, dank aan al die kundige en knappe spelers, maar meest van al dank aan dien onvermoeibaren en al te ieverigen policieman Kuike. Die jonge Dragonder, was bijna te verstan dig voor zijn oude en men zou haast vreezen dat de jongen niet en zal opgroeien, ware 't niet dat hij gewoonlijk anders van aard is, gelukkiglijk voor hem. Maar 't voorbeeld daargelaten, de kluchte was opperbest ge speeld,en de toehoorders hebben eens mogen hunnen oogst opdoen om te lachen. PROGRAMMA 1, Richard IIIouverture pour Fanfare. Paul Gilson. Scherzo pour piano par M. Andrc De Vaere. CHOPIN, La favoriteair de Léonore, par Mad. Christine Polak. DONIZETTI. 4. Fantaisie Apassionnata, pour violon par M.Lucien Verhaeghen. H. VlEUXTEMPS. 5. Danse Bohémienne, pour Fanfare. G. MANEUTE» 1. Fidelia, fantaisie pour Fanfare. L. von Beethoven. 2. Les Rêves, mélodie par Mad. Polak. GÉNA de ARANJO. 3. Fantaisie sur Faust, pour violon, par M. Lucien Verhaeghen. GOUNOD. 4. St Francois de Paule, marchant sur les /lots, pour piano. LlSZT# 5. Lied uit Herbergprinses, door Mevr. Polak, BLOCKX. Het Davidsfonds van Yper heeft de eer zijne vrienden uit te noodigen naar de.feest zaal van St.-Vincentius-College te Yper, maandag 23 december 1907, ten 8 1/4 ure 's avonds om te luisteren naar 1. Eene uitgalming Aan Gent door M. K. Bostyn. 2. Een concertvals, voor viool en piano door MM. L. Verbaeghe en G. Desramault. 3. Een lied «Kerstnacht», gezongen door M. K. Bosiyn en gespeeld door M. G. Dea- ramault. 4. Eene Program voordracht voor Vla mingen door den Heer Doktor R. Speleeri, oogarts te Gent. De derde apologetische voordracht werd gehouden woensdag laatst in de Iweinszaal. De ingeschrevenen waren talrijk opgeko men om den redenaar, E. P. Evarist, licen- ciaat in de godheid aan de Hoogeschool van Leuven, te hooren spreken over de Prophétie, een ander kenteeken van den Christen Godsdienst. In zijne inleiding legde E. P. Evariste, de bepaling en de apologetische waarde uiteen van de Prophetie, bijzonderlijk van de Prophetiën aangaande den Messias. In den langen tijd vóór Christus ontstonden veel propheten van God gezonden om bij het uitverkoren volk Israël de gedachte op den beloofden Verlosser te bewaren. Is nu Jesus van Nazareth, die door de verhevenheid zijner leering en den schitter zijner wonderen het bewijs gaf zijner god heid en zijner goddelijke zending de voor zegde door de Propheten uit het oud ver bond En brengen de prophetiën een nieuw bewijs bij zijner godheid, een nieuw bewijs voor de goddelijkheid zijner leering I Ziedaar in 't kort de vragen waarop de spre ker met een jawoord antwoordde. De eerste voorzegging aangaande den Heiland is besloten in het woord van God na den val van den eersten mensch. De Heer sprak tot het serpent Vijand schap zal ik stellen tusschen u en de vrouw, en tusschen uw zaad en haar zaad zij zal uwen kop verpletten, en gij zult haren hiel belagen. uit het Boek der Schepping, hoofdstuk III, i5» Die prophetie, begrijpt alles wat de geschiedenis en het geloof ons leeren nopens het karakter en de zending van Christus. Uit die prophetie ook, als uit een wortel en stam, zijn al de voorzeggingen der latere tijden voor Christus ontsproten en deze hebben de eerste uitgebreid en klaarge maakt. Nu eens wijzen zij op de menschen, dan weer op de godheid, verder nog op het werk der verlossing van den Messias, dikwijls ook

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1907 | | pagina 1