SprBeKdraad £8 EN O MM ELANDS 4fte jaar. Te hekken bij den Uitgever, Tk 36, m de Boterstrafe, te Her, en bij 's landsbooUs'c'napwezen ofte post, tegen 3 frank 's jaars Voor den Paus Plaatsvervanging en Vrijstelling HOND DE WERELD Vrankrijk Marokko Duitschland STADSNIEUWS Slad Vper Gemeenteraad Tc Kortrijk Avondfeest Turnfeest In den Studiekring Excelsior I Betooging In 't Volkshuis VAN ALLES WAT Edward STILL AT US Verbroken Miljoenendans Mikroben Echt en recht, 't oud Volk indachtig; Kinderlijk, niet kinderachtig; Ypersch, Vlaamsch en, bovenal, God getrouwe ik wezen zal 1 1 Rouwbeklag Kiezing yan den Sehepene dit is 'T NIEUWSBLAD 't NIEUWSBLAD VAN YPER verschijnt 's Vrijdags, en s Zaterdags na de markt, tegen 3 fr. 's jaars; 3 Ir. en den vrachtloon buiten Belgenland. Het blad is niet min te trekken dan voor een geheel jaar en 't wordt op voorhand betaald. Alles moet vrachtvrij ingezonden worden naar de BOTER- STRATE, T" 36, te YPER. De bekendmakingen kosten o fr. 15 de reke binnen 't blad is 't o fr. 3o van 's Rechters wegen fr. r overdruk 5 fr. 't honderd, leder boek, waarvan ons twee afdruksels zijn gezonden, wordt besproken. De Heeren van de AGENCE Havas, te Brussel, Tk AT. in de Zilverstrate, en te Parijs, Fk 8, PLACE DE LA "BOURSE, ontvangen bekendmakingen voor 't NIEUWSBLAD VAN Yper, van al die bulten Oost-& Westvlaanderen wonen. Vorige lijst fr. 207 00 R. D. Yper 5.00 Een timmerman 2.00 E. H. Desmet, pastor, Voormezeele 5.00 Eene meid, Voormezeele 2 00 Een heel aardig proces trekt tegenwoordig de aandacht van heel Vrankrijk en doet alle andere zaken, zelfs Marokko, voor een oogenblik vergeten. Het geldt namelijk de uitvinding van diamanten te maken, niet de eigendom van die uitvinding, maar te weten als die uitvinding werkelijk gedaan werd. Sedert lang miek men kleine, heel kleine diamantjes, maar... ze kostten nog meer dan de echte, 't En was dus de moeite niet weerd van iets te maken dat nog meer kostte, en toch mindere weerde had. Een franschman, Lemoine, had den mid del gevonden om op goedkoope wijze-groote diamantsteenen te maken, heele groote, en die men van echte niet zou kunnen onderscheiden. Dat was natuurlijk een baatje en Lemoine zou trachten daar nut uit te trekken. Wie zou het niet doen Maar de groote moeilijkheid was nu geld te krijgen om de noodige materialen en tuigen bijeen te krijgen ten einde geheel de doening aan den gang te zetten. Daarom was geld noodig en al kan men diamant maken dat en is toch nog geen geld. Lemoine ging naar Wernher, een rijke bankier, die voorzitter is der diamantmaat schappij in Zuid Afrika. Deze had er dubbel belang bij te weten hoe de zaken stonden 't was ofwel een sterke mededinger of iemand die men ten allen prijze moest stille leggen. Maar men koopt geen katten in zakken. Wernher wilde overtuigd zijn. Hij ging met een expert naar Lemoine's werk plaats en in hunne tegenwoordigheid werd een buize in den oven gesteken en na eenigen tijd kwam een flinke groote diamant te voorschijn. Geen twijfel meer.DeDebeersmaatschappij kwam bijeen, sloeg raad en besloot Lemoine zijn geheim te doen schrijven en verzegeld in een bankhuis te doen neerleggen.Niemand mocht het pak openen tenzij na de dood van Lemoine. Eene fabriek werd gebouwd Sociétê des forces motrices des Pyrenees die voor doel had, met den naam de verlichting, maar met der daad het maken van diamanten, dit laatste in het geheim. De fabriek was gereed en te wege in I werking als Lemoine aangehouden werd, onder beschuldiging van oplichting. Lemoine heeft vroeger nog kennisse ge maakt met het gevang, voor valsche wissels van meer dan honderd duizend frank. Bij de huiszoeking bij Lemoine heeft men i werkelijk diamanten gevonden,die misschien wel een paar miljoen weerd zijn. Heeft Lemoine ze zelf gemaakt'? De familie beweert het en Lemoine zegt dat hij een oven had, die meer dan 8000 graden warmte I kon brengen, maar dien oven bestaat niet f meer, hij is afgebroken. Wat staat er nu in de papieren die te 1 Londen in de bank zijn neergelegd Zonder toestemming van Lemoine kan men het niet weten, tenzij na zijne dood. Daar is nu de zaak waarmee heel de geleerde wereld bezig is. De oude Sultan is door het volk afgezet en vervangen door Moulai Hafid, die schijnt vooral de gunst te bezitten der Marok kanen. Abdel-Azis wordt beschuldigd van meê te spannen met de franschen. De groote zaak blijft steeds hoe de mogendheden zullen overeenkomen en als zij wel Vrankrijk zuilen toelaten orde te brengen in Marokko. In Duitschland heerscht er tegenwoordig rook eene beweging ten voordeele van het algemeen stemrecht. 'tZijn meest socialisten die gelijk elders twist en tweedracht trachten Te stoken om het volk op te maken.'t Zal nog eens een nieuwe moeilijkheid zijn voor den Kanselier von Bülow, die al moeite genoeg had om zijne verbrokkelde meerderheid nog min of meer bijeen te houden. Het zal voorzeker niet ongepast zijn eens te spreken over de plaatsvervanging en de vrijstelling. Ziet hier vooreerst hetgeen ouders of voog den te doen hebben, die eenen zoon of een pleegkind willen laten vervangen, i° Vóór 1 Februari, moeten zij hunne vraag om eenen plaatsvervanger opzenden naar het ministerie van oorlog,door tusschen- komst van den ontvanger van 't enregistre- ment (1). 20 Bij die vraag moet een kwitantie zijn, tot bewijs dat zij 200 frank gestort hebben in handen van den voornoemden ontvanger. Op het bewijs dat de heer ontvanger aan den storter aflevert, staat langs den eenen kant de «kwitantie» der storting, en langs den anderen kant hebt gij de formule waarbij men eenen plaatsvervanger vraagt. De heeren ontvangers hebben de goedheid de formule zelf in te vullen. Met dit schrijf werk moeten de storters zich bijgevolg niet bekommeren. De ontvanger zendt zelf de aanvraag en het bewijs van storting naar het ministerie op. Wie wil laten vervangen, zorge dus bij tijds. De gestorte 200 frank worden aan den storter weergegeven, als degene voor wien hij gestort heeft er zich uittrekt, en ook als deze achterna liever zelf voor zijn lot zou opgaan. De volle prijs der plaatsvervanging blijft bepaald op 1600 frank. Iemand die van het gouvernement geenen plaatsvervanger krijgt, mag er zelf eenen stellen. Hij kan, na dat de plaatsvervanger goed gekeurd is, van alle verantwoordelijkheid vrij zijn, voor wegloopen of zoo al, mits 400 frank te storten in de kas van het vervan gingsfonds. In zake van ontslaging in het belang van den godsdienst en het onderwijs, moet nie mand in de plaats der ontslegenen dienen. Wie ontslegen wordt voor zijne studiën als seminarist, als geestelijk of als onder wijzer, telt voor zijnen man. De wet zegt deswege alsdus «De bedienaars van den godsdienst zijn in vredestijd van den soldatendienst ontslegen.» Zijn ook ontslegen als ze van onbegoede familie zijn i° Zij die na hunne middelbare studiën geestelijk schikken te worden en leerling ij zijn in godsgeleerdheid. t 20 De studenten in wijsbegeerte zijn gelijk gesteld met de studenten in godsge- leerdheid, als zij zich tot den geestelijken staat voorbereiden en nog den ouderdom van 22 jaar vol niet bereikt hebben. Degene die zich bereiden tot het lager onderwijs van minderen graad, in de nor male scholen onder toezicht van den Staat. 3° De leerlingen welke die gestichten verlaten hebben voorzien van een diploma, en die onderwijs geven in eene school waar de Staat toezicht over heeft. Eir wordt twee jaar tijd gegeven, na het bekomen van het diploma, om over te gaan tot eene school die aan het toezicht van den Staat onderworpen is. Die nu ontslaging bekomt om eene der redens opgegeven onder 11" 11 en 3 voor meld, moet jaarlijks, gedurende acht jaar, zijne redens van ontslag doen geiden bij den milicieraad. Bestaan die redens niet meer, dan wordt hij ingelijfd. Indien er, onder deze verscbillige klassen van personen, zulke zijn die eene gegronde reden van vrijstelling kunnen bijbrengen, gesteund op de samenstelling der familie of op eene lichamelijke onbekwaamheid, waar van de bestatiging het lichamelijk onderzoek niet vereischt, dan wordt de vrijstelling van ambtswege uitgesproken, in plaats van de ontslaging, en in dit geval wordt een ander man in vervanging geroepen. In oorlogstijd worden de milicianen waar van hier kwestie is, ook opgeroepen, doch gebezigd tol nuttige diensten in het leger staf, gebouwen, ambulancen, enz. Zij worden in geene soldatenkleeren gesteken. Zij maken niemand van hunne broeders vrij. Die Yoorloopig vrijgesteld geweest is, blijft vrij, indien de gegronde redens van vroeger nog bestaan. Verslag der zitting van Zaterdag 11" Januari 1908 De openbare zitting begint ten 5 ure. Al de raadsheeren zijn aanwezig, uitge nomen M. Iweins d'Eeckhoutte die onpasse lijk is. M. de Burgemeester zit voor. 't Verslag der zitting van Dinsdag 3ln December wordt zonder opmerkingen goed gekeurd. M. de Voorzitter herinnert dat de Bestendige alveerdiging de kiezing van 20® October heeft goedgekeurd. De gekozene heeren Fraeijs,Fiers, Vanden Peereboom, Biebuyck, Begerem en Boone leggen allen den eed af in 't vlaamsch, M. Re my Bouquet, in't fransch. M. de Voorzitter, rechtstaande, brengt hulde aan de nagedachtenis van M. Vande Voorde, alsook aan de heeren Begerem en Canepeel, die steeds met iever en' bezorgd heid hunnen plicht hebben gekweten als gemeenteraadsheer. Hij hoopt te mogen rekenen op de algeheele medewerking der nieuwe laadsheeren voor het welzijn der stad. M. Boone heeft steeds bewijzen gegeven van bezorgdheid voor het algemeen welzijn en de heer Begerem is evenals M. Biebuyck de zoon van een gewezen raads heer, die onder zijne medeleden het beste aandenken heeft nagelaten. M. de Voorzitter, rechtstaande brengt eere en hulde aan de nagedachtenis van den diepbetreuraen heer minister de Trooz. Namens den raad zal aan Mevrouw de Trooz een brief van deelneming gezonden worden. De raadsheeren aanhooren rechstaande de aanspraak van den heer Voorzitter. De woorden van den redenaar werden geestdriftig toegejuicht en wanneer M.Fraeijs naar voren trad om den heer Voorzitter en de leden der Wacht te bedanken voor hunne goede gevoelens te zijnen opzichte, werd hij opnieuw door luide toejuichingen begroet. Na zang en tombola ging de vergadering om 9 ure uiteen. Het gemeentebestuur had eenen prijskamp uitgeschreven tusschen eenige bouwmeesters van Kortrijk en andere steden, voor het opmaken der plannen van de nieuwe paro chiale kerk op Groeninghe. Men vroeg een gebouw, dat ongeveer 2000 menschen kan bevatten, en dat ten hoogste 25o.000 fr. moet kosten. De ingezonden ontwerpen werden te Brussel verzameld en beoordeeld. De jury bestond uit bekwame vakmannen, die onbetwistbaar aller vertrouwen ver dienen de heeren Blomme, Delacenserie en Janiet, bouwmeesters en leden der konink lijke commissie van monumenten Mortier, bouwmeester te Gent, en Sonneville, bouw meester te Doornik. Met eenparigheid gaven zij de voorkeur j aan het werk van M. Coomans,bouwmeester j te Yper. Drie andere ontwerpen werden op j den tweeden rang gesteld met eene premie van 1000 fr. ieder. Dé ycrschfiïige plans hangen ten tooge te f Kortrijk in het Stadhuis. Bericht aan de liefhebbers en hertelijke s gelukwenschen aan onzen kundigen stads- jj bouwmeester. 0 Zaterdag aanstaande,25" Januari, Soire'e- Tabagie, in de Iweinszaal. De feeste begint !en en half. Heeren van stad en van den vreemde verleenen hunne medewerking. Excelsior 's conferentien geniéten met rechten reden veel bijval. De ingeschrevenen verwachten met belangstelling de twee laatste voordrachten. De eerstvolgende wordt gegeven op Woensdag 29 Januari. E. P. Martial zal handelen over den zedelijken invloed van het christendom. De laatste voordracht is vastgesteld op Woensdag 12 Februari. E. P. Symphoriaan komt spreken over den econo- mischen invloed van het christendom. De Conferentien beginnen ieder maal om 8 1/2 ure. De niet geabonneerden kunnen eene kaart voor de twee laatste voordrachten verkrijgen aan den prijs van 1 frank. eertien raadsleden nemen deel aan de stemming. De heeren Begerem Boone, jongste leden volgens de tabel, worden als stemopnemers aangeduid. De heer Ern. Fraeijs bekomt 9 stemmen. De heer Sobry twee stemmen. De heer Cyr. Boone eene stem. Er zijn twee witte briefkens. De heer Voorzitter verklaart den heer Ei nest Fraeijs als sehepene gekozen, en wenscht hem hertelijk geluk met die be noeming. De heer Eraeijs bedankt de raadsheeren voor het nieuw bewijs van vertrouwen dat zi] in hem stellen. Hij zal gelukkig zijn te kunnen meehelpen om het overheerlijk programma van groote werken door den achtbaren heer Burgemeester ontworpen, te kunnen helpen uitvoeren, tot meerderen bloei en welstand, en tot betere verheer lijking onzer geliefde stad. toejuichingen De heer I.emahieu dringt nogmaals aan opdat de lanteerns langs de voorlanden tot aan de Potijze toch algauw zouden geplaatst worden. De heer Voorzitter zal bij de gaze- maatschappij erop aandringen. De openbare zitting eindigt ten 5 en half. Sint Michielsturners geven nog eens feeste in het Volkshuis, aan eere- en werkende leden, morgen Zondag ig Januari, om 7 ure. Te Yper, bjj M. Masquelier.in de Sterrestraat. Zondag zijn de weezejongens en hun muziek den nieuw gekozen heer Sehepene Fraeijs, Voorzitter der Godshuizen, gaan gelukwenschen met zijne benoeming. Wat later in den namiddag is de Stads- harmonie ook heuren voorzitter gaan heure wenschen aanbieden,terwijl de Gemeenteraad en de bestuurleden van den Katholieken Kring op hunne beurt eere en hulde brachten aan den nieuw benoemden heer Sehepene. Spijts de bijtende koude was er vele volk op gang. Heden Vrijdag avond wordt eene feeste- lijke vergadering gehouden in de Iweinszaal, waar de Koninklijke Fanfare den heere Voorzitter van den Katholieken Bond zal huldigen als Sehepene van stad. Zondag avond ten 8 ure was er gewone vergadering voor de Katholieke Wacht in het Volkshuis. In eene sierlijke aanspraak bracht de heer Voorzitter Sobry, eer en hulde aan den heer Fraeijs, den ieverigen Voorzitter van Katho lieken Bond en Katholieken Kring, en gisteien Sehepene benoemd van Yper. Woensdag avond woonden we, in de Iweinszaal, de vierde voordracht bij over Géloófsverdediging. E. P. Martial was aan de spreekbeurt. Het onderwup liep over de Verrijzenis van O. H. Jesus Christus. Vroeger had E. P. Symphoriaan uiteen gedaan wat een mirakel is en hoe een mirakel een bevestigend bewijs is -van den christen godsdienst. Onder alle mirakelen is het bijzonderste, gewichtigste,dit der Verrijzenis van Christus. Daarop, zoo leert het de H. Paulus, is gansnh het geloof gesteund. Immers, Christus heeft zijne Verrijzenis voorzegd, heeft haar aangewezen ais het stelligst bewijs van zijne Godheid en van de goddelijke waarheid zijner leering. Ware hij niet verrezen dan verloos zijne leermg hare goddelijkheid. Christus is verrezen. De vijanden, pro testanten en moderne rationalisten, verwer pen de verrijzenis of trachten haar te loo chenen.Hunne bewijsredens vallen in duigen bij't beproeven van den toetsteen. Christus is verrezen. Zijne verrijzenis heeft H j zelf getuigd door menigvuldige verschijningen gedurende veertig dagen, van af zijne ver rijzenis tot aan de hemelvaart. Christus is v rschërien aan Magdalena, aan de heilige vrouwen, aan den H. Petrus, aan Jacobus, aan de discipelen van Emmaüs, aai de apostelen samen vergaderd eerst zonder Thomas, dan met Thomas, later nog vergaderd in Galilëa. Christus is verschenen aan de apostelen en meer dan vijf honderd volgelingen op eenen berg in Galilëa, nog j veel ander malen en eindelijk te Jerusalem alswanneer hij ze leidde naar den Olijfberg van waar Hij ten hemel klom. Daarvan getuigt Paulus, getuigen de Evangelisten Matheus, Lucas, Marcus en Joannes. Is er onder hen verschil van zeggen in zake van minder belang, allen komen overeen in 't bijzonder punt Christus is verrezen, Christus heeft zijne verrijzenis bevestigd door zijne verschijningen. Geen een die een ander tegenspreekt. Spreker heeft ook niet verwaarloosd de bijzonderste opwerpingen te weerleggen en getoond hoe er geen eene staande blijft bij een onpartijdig historisch onderzoek. I Een der meest gekende typen van Kort- l rijk is vrijdag avoud overleden Edward Stillatus, bij het volk gekeDd als Natus Beurde. r Zijne perten zijn ontelbaar. Had hij niet eens eenen ezel op de markt een goed nieuws j aan te kondigen, zoo goed, dat Langoor j verschoot en recht in eene vitrine liep Natus leefde in de straten, schier dag en i nacht, doch niemand hinderende en alles eerbiedigende. Nog met nieuwjaar droeg hij zijne wen schen rond eu met de verzamelde pennin gen kocht hij eene verrassing voor.... de weezen van een klooster. Zoo leefde en was Natus. Eenige edelmoedige herten hebben geld omgehaald om den overledeile met eenen dienst te laten begraven. Hij ruste in vrede t, Het doodsahetje draagt de volgende wei- gelukte verzen. Ieder menschenkind wordt Natus Natus ik en Natus gij Maar geen Natus ooit zoo blij, Als onze arme vriend Stiilatus. Kortrijk loech om zijn gebaar, Zijn gezang en zijn gedans, Om zijn spreuken op zijn Fransch, Om zijn kleerdracht wonderbaar 1... Ganséh de stad zag geerne Natus, Onze hinders 't liefst van al En ons lieve Heere zal Hem nu noemen Fortunatus. t Progres van Yper heeft nog eens een beentje te knagen, de liberale deputatie van ilenegauwen lieeft de kiezing verbroken van Chirnay, trouwens de katholieken hadden er in October do meerderheid behaald. Natuur lijk heeft de heer Minister nog het laatste woord daarover te zeggen. De heer James Paul, een miljardbezitter uit Philadelphia, Vereenigde Staten, heeft een bal gegeven dat niet min dan 121/3 millioen heeft gekost. 't Was ter gelegenheid der intrede van zijne dochter in de wereld. Die millioenen zullen natuurlijk den han del vau Philadelphia wel te pas gekomenzijn nu vooral dat eene nijpende geldkrisis in Amerika heerscht. Nochtans dringt zich de vraag op of de heer James Paul, in verhouding, even vrij gevig is voor de armen en ongelukkigeu die, in eene stad als Philadelphia, voorzeker niet ontbreken. Wij hopen dat op die vraag eene bevesti gende antwoord moge gegeven worden. Men weet dat er, volgens de geleerden, mikroben zitteu in water, bier, wijn, kaas, vleesch, brood, kortom iu alles wat wij eten en diinken. In huizen en stallen, herbergen en win kels, rijtuigen en wagons, scholen en schouw burgen, is de lucht met mikroben verzadigd. 'n Mensch weet waarlijk niet meer waar loopen of kruipen om die schrikkelijke mi kroben te ontvluchten, en men zou zich wel van honger en dorst moeten laten bezwijken, om niet ten prooi te vallen aan die kleine onzichtl are diertjes. Een Amerikaansc'ue geleerde heeft nu nog iets beters ontdekt, name ijk dat de knevels waarop de mannen zoo, fier zijn, afschuwe lijke mikroberiaesten uitmaken. Dat de mikrob m van den knevel gemak kelijk in den mond komen, laat zich begrij pen.

Nieuwsblad van Yperen en van het Arrondissement (1872-1912) | 1908 | | pagina 1